Nahoru
Stanice metra Jiřího z Poděbrad už zůstane bez reklam
Stanice metra Jiřího z Poděbrad. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Stanice metra Jiřího z Poděbrad už zůstane bez reklam
Twitter

V nově opravené stanici metra Jiřího z Poděbrad už zůstane čistý design bez obtěžující reklamy. Podle serveru Zdopravy.cz byl s nájemcem reklamních ploch uzavřen dodatek ke smlouvě. Plochy pro reklamu se našly jinde.

Stanice metra Jiřího z Poděbrad. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Loni v listopadu se po desetiměsíční rekonstrukci v Praze otevřela kompletně opravená stanice metra Jiřího z Poděbrad na lince A. Rekonstrukce přinesla návrat k původnímu čistému designu z 80. let. Cestující si mohli vychutnávat jízdu ve stříbrno-bronzovém tubusu eskalátorového tunelu bez osazených reklamních poutačů. Ty se však podle tehdejšího vyjádření dopravního podniku měly do stanice brzy v nějaké formě vrátit.

Široká veřejnost včetně Kverulanta následně žádala, aby veřejný prostor metra už nebyl opět zahlcen ohyzdnou reklamou. Designérka a expertka na vizuální smog Veronika Rút Fullerová tehdy v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedla: „Krásu pražského metra doceníme, až odstraníme reklamy. Stanice Jiřího z Poděbrad září novotou. Vynikají všechny její designové prvky. Od známých kachlí z eloxovaného hliníku od Jaroslava Otruby až po znovuobnovené osvětlení, které stanici vrací původně zamýšlenou atmosféru, vytvořenou architektkou Annou Hübschmannovou. Stanice se opět blíží své vizi i díky tomu, že z ní zmizel vizuální smog.“ K požadavku na eliminaci reklamy se připojili i někteří pražští politici a zejména architektka metra Anna Švarc. Ta dlouhodobě pracuje na novém decentnějším konceptu reklamních ploch v metru.

Dopravní podnik je však vázán smlouvou na poskytnutí prostoru reklamní agentuře. Úbytek reklamních ploch tak musí být kompenzován jinde a se souhlasem agentury. Přitom příjmy z reklamy jsou dosti zanedbatelné. Dopravní podnik měl z reklamy na stěnách vedle eskalátorů ve stanici Jiřího z Poděbrad pouhých 116 tisíc korun ročně. Celkem má dopravní podnik z reklamy v metru ročně jen asi 170 milionů korun. Přitom celkový rozpočet DPP je 18 miliard. Podle informací serveru Zdopravy.cz byla s provozovatelem uzavřena dohoda a stanice Jiřího z Poděbrad bude nadále bez instalace poutačů.

Kverulant vítá, že stanice metra Jiřího z Poděbrad zůstane bez reklamního smogu a bude dál bojovat za vyčištění Prahy. Bojujte tento boj s námi finanční podporou našeho úsilí.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek