Nahoru
Stát po Babišovi snad konečně začne vymáhat miliardy neoprávněně vyplacených dotací
Kostlivec ve skříni Andreje Babiše, fotokoláž Kverulant.org
Stát po Babišovi snad konečně začne vymáhat miliardy neoprávněně vyplacených dotací

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal po změně legislativy.  I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Stále však není zcela vyhráno. Konflikt zájmů Andreje Babiše ještě neskončil.  Babiš je znovu poslancem, a proto by neměl ani vlastnit média. Navíc pokud se Andrej Babiš stane prezidentem republiky, bude agrofertizace ČR pokračovat. Zákon o střetu zájmu se totiž na prezidenta nevztahuje. Je také třeba změnit zákon o střetu zájmů, o skutečných majitelích a především vymáhat zpět i ty dotace, které byly Babišovi vyplaceny v rozporu se zákony. A přesně k tomu v lednu Kverulant dopisem vyzval premiéra Fialu. Nyní se Kverulant konečně dočkal smysluplné reakce. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula prohlásil, že Agrofert by měl vracet státu a Evropské unii dotace ve výši až 4,5 miliardy Kč.  Pokud si i vy myslíte, že v České republice nemá vládnout beztrestný, chamtivý podnikatel, ale zákony, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Kostlivec ve skříni Andreje Babiše, fotokoláž Kverulant.org

Babiš přestal být předsedou vlády

Jmenováním Fialovy vlády v prosinci 2021 přestal být Babiš premiérem a skončilo tak embargo na čerpání dotací pro Agrofert. Babišovým odchodem z vlády by však příběh o jeho dotačním konfliktu zájmů neměl skončit. Především by měl Babiš vrátit všechny dotace které evidentně neoprávněně čerpal od ledna roku 2014, kdy se stal ministrem financí, do prosince 2021, kdy přestal být předsedou vlády. Kverulant se v této věci dopisem premiérovi Fialovi lednu 2022 interpelovat novou vládu. Připomněl jí také, že Babišovy firmy neměly být dodavateli státu. V červnu 2022 se Kverulant konečně dočkal smysluplné reakce. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) prohlásil, že Agrofert by měl vracet státu a Evropské unii dotace ve výši až 4,5 miliardy Kč.

Vrácení 4,5 miliardy korun

Důvodem vracení je střet zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše.  Babiš v roce 2017 své akcie kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů, podle státní Evidence skutečných majitelů je však reálným vlastníkem Agrofertu. I podle auditu Evropské komise Babiš dál ovládá Agrofert, EK kvůli tomu pozastavila proplácení dotací pro firmy z Agrofertu.

Objem vracených prostředků podle Nekuly záleží na úhlu právního posouzení. Může jít o dotace čerpané od roku 2017. Stejně jako u ostatních podle něho neoprávněně získaných dotací Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) vyzve Agrofert k vrácení dotací a poté se podle ministra svede obrovská právní bitva.

Evropská komise v létě 2022 uložila Česku pokutu více než 82 milionů korun za chyby v zemědělských dotacích. Součástí je i sankce za Babišův střet zájmů. Za toto konkrétní pochybení má Česká republika zaplatit zhruba 1,1 milionu korun.

Audit k Babišově střetu zájmů se v Česku uskutečnil na začátku roku 2019. Bývalý premiér dlouhodobě pochybení odmítá. SZFI kvůli auditu pozastavil projekty dceřiných společností Agrofertu za zhruba půl miliardy korun.

To však není vše. Ve střetu zájmů je Babiš nadále jako poslanec. Zákon totiž členům zákonodárných sborů sice nezakazuje podnikat, ale zapovídá jim vlastnit velké mediální domy, provozovat rozhlasové a televizní vysílání či vydávat periodický tisk. V Babišově případě je to obzvlášť tristní konflikt. Babiš jako majitel vydavatelského domu Mafra, jej zcela jistě bude úkolovat ve své prezidentské kampani.

Babiš vlastní média

Andrej Babiš agrofertizoval veřejnou správu dlouhých osm let. Příkladem takové agrofertizace je právě kauza týkající se jeho vlastnictví médií. V srpnu 2018 podali kolegové z Transparecy International podnět ohledně obcházení zákona o střetu zájmů v souvislosti s vlastnictvím médií. Příslušným orgánem k projednání tohoto přestupku byl na základě trvalého bydliště Andreje Babiše Městský úřad v Černošicích. Ten také začal věc projednávat a v lednu 2019 rozhodl. Rozhodnutí černošického úřadu nebylo veřejné, ale deník Právo přišel s informací, že Babiš byl uznán vinným a dostal pokutu 200 tisíc Kč.

Andrej Babiš se odvolal a Černošice případ předaly vyšší instanci, Středočeskému kraji. Středočeský kraj následně vrátil Černošicím případ k novému projednání. Černošice o věci znovu rozhodly 2. srpna 2019 v neprospěch Babiše.  Věc se přesunula zpět ke Středočeskému kraji, který na konci září 2019 zastavil řízení a pravomocně tak rozhodl o nevině Andreje Babiše. Postup však budí silné pochyby, mimo jiné kvůli tehdejšímu politickému obsazení Středočeského kraje. Středočeský kraj byl tehdy řízen hejtmankou Jaroslavou Jermanovou Pokornou z hnutí ANO.

Jaroslav Faltýnek, Andrej Babiš, Jaroslava Jermanová, foto ČTK

Proveďme deagrofertizeci

Andrej Babiš není premiérem. Stále však není vyhráno. Babiš je znovu poslancem, a proto by neměl ani vlastnit média. Navíc pokud se Andrej Babiš stane prezidentem republiky, bude agrofertizace ČR pokračovat. Je také třeba změnit zákon o střetu zájmů, o skutečných majitelích a vymáhat zpět i ty dotace, které byly Babišovi vyplaceny v rozporu se zákony. Pokud nebudeme konflikt zájmů Andreje Babiše řešit, existuje nebezpečí, že si nás zase koupí všechny.

Prosba o podporu

Oceňte Kverulantovu snahu o deagrofertizeci jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Zpět na výpis novinek