Nahoru

Archiv novinek

Státní miliardy potečou do Agrofertu dál. Poslanci ANO, ČSSD a SPD zamítli zákon, který to měl změnit

Teoreticky, podle platných českých zákonů nemůže být dodavatelem státu žádná firma patřící členovi vlády. Firma člena vlády ani nesmí pobírat dotace. Je naprosto evidentní, že tento zákon je masivně porušován Babišovým holdingem Agrofert. Babišův koncern získal na dotacích již 27,3 miliardy. Babiš je také hlavním dodavatelem biosložky pro státní podnik ČEPRO a kraje pod vedením ANO uzavřely s firmami patřící premiérovu holdingu trojnásobný objem smluv než kraje ostatní. Z pohledu právního pozitivizmu, který zdůrazňuje pozitivní právo na úkor práva přirozeného, je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Kverulantovým cílem je tento stav změnit. Chvíli to vypadalo, že bude úspěšný. Minulý týden však poslanci ANO, ČSSD a SPD zamítli zákon, který měl Babišovi zabránit inkasovat miliardy od státu. Kverulant se však nevzdává a bude dál pokračovat ve svém boji. Pokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Ke změně  legislativy vyzval dopisem všechny poslance a senátory opakovaně. Chvíli se zdálo, že Kverulantovo usedavé obtěžování zákonodárců by nakonec mohlo přinést svoje ovoce. Řešením měl být  zákon o evidenci skutečných majitelů. Až do podzimu 2020 to vypadalo, že Babiš i na tento zákon vyzraje. Vláda poslala do Sněmovny verzi předlohy s doplněnou pasáží, která se týkala svěřenských fondů. Pokud by zákon v této verzi prošel, Babiš by se označení za spolumajitele Agrofertu mohl vyhnout. Na premiéra by se sice pohlíželo jako na skutečného majitele svěřenských fondů, ale z pohledu právního pozitivizmu, který zdůrazňuje pozitivní právo na úkor práva přirozeného, by to automaticky neznamenalo, že bude označen také jako majitel firem, které pod fondy spadají.

Nejprve sněmovna na podzim roku 2020 odhlasovala původní, pro Babiše neškodnou verzi zákona. Senát však tuto verzi neschválil a poslal do sněmovny svoji, pro Babiše fatální variantu. Ta byla nakonec sněmovnou minulý týden zamítnuta a bude tak platit verze, která Babišovi umožní nerušeně pokračovat inkasování miliardy od státu. Hlasy pro senátní návrh chyběly od vládního hnutí ANO, ČSSD a SPD. Všichni jejich přítomní poslanci včetně Babiše se zdrželi hlasování. Z dvanácti hlasujících poslanců ČSSD zvedli ruku pro jenom čtyři. Diskuse s konkrétními postřehy k senátorské variantě se ve sněmovně nevedla, poslanci ji odmítli s mlčením. Na to, jak hlasovali  jednotlivý poslanci, se můžete podívat na stránkách poslanecké sněmovny.

Kverulant protestuje a bude dál pokračovat ve svém boji. Pokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Zpět na výpis novinek