Nahoru
Sté výročí úmrtí Franze Kafky
Franz Kafka, 1923 Anonymní autor Public domain, prostřednictvím Wikimedia Commons 1000
Sté výročí úmrtí Franze Kafky
Twitter

Před sto lety, 3. června v roce 1924, odešel z tohoto světa jeden z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století, Franz Kafka. Ve svých kultovních románech Proces a Zámek vystihl absurditu časů, které přišly a které ani sto let po jeho smrti tak docela neskončily.

Franz Kafka, 1923 Anonymní autor Public domain, prostřednictvím Wikimedia Commons 1000

Franz Kafka, narozený 3. července 1883 v Praze, se stal symbolem literárního inovátora a jeho romány se staly klasikou, která osvětluje temné zákoutí lidské psychiky a společnosti. Jeho díla Proces a Zámek nejenže zobrazují absurditu a byrokratické úskalí, ale také podněcují čtenáře k hluboké reflexi nad smyslem existence a lidskou izolací.

I po sto letech od jeho smrti jsou Kafkova díla stále aktuální a inspirativní. Jeho schopnost zachytit esenci lidského trápení a nesnadností v komunikaci s byrokratickými strukturami zůstává ohromující. Kafka nejenže předpověděl absurditu budoucích časů, ale také nám ukázal, že tato absurdita je neoddělitelnou součástí lidské existence.

V románu Proces, který byl publikován v roce 1925. Josef K. je v den svých 30. narozenin zatčen a obviněn. Zpočátku se K. brání a snaží se zjistit příčinu svého zatčení, ale postupem času začíná věřit ve svou vinu. Tento proces je absurdní, protože je neprůhledný a asi se ani nedá vyhrát. Josef K. se nachází v situaci, kdy je bezmocný proti systémům, které ho ovládají.

V románu Zámek, který byl publikován v roce 1926, se hrdina, zeměměřič K. nachází v situaci, kdy se snaží navštívit zámek, který je místem moci a autority. Tento zámek je absurdní, protože je neprůhledný a vlastně nedosažitelný.

Kafkovy romány Proces a Zámek, vydané až po Kafkově smrti, zůstávají dodnes relevantní a úzce spojené s absurditou, která nás stále obtěžuje. Jeho hrdinové se stále nacházejí v situacích, které jsou nelogické a nemožné k porozumění, Jde o systémy, které jsou neprůhledné, ale jaksi stále ovládají každodenní život.

Sté výročí úmrtí Franze Kafky je příležitostí nejen k připomenutí jeho geniálního literárního odkazu, ale také k hlubšímu zamyšlení nad tím, jak jeho dílo stále rezonuje s naším současným světem. Franz Kafka a jeho dílo zůstávají živé a inspirativní i po sto letech, ať už se jedná o jeho záhadné postavy, byrokratické labyrinty nebo absurdní situace, které tak věrně vystihl ve svých románech.

Franz Kafka žije dál. Bohudík. Bohužel.

Napsal Vojtěch Razima s využitím AI

Twitter
Zpět na výpis novinek