Nahoru

Archiv novinek

Středočeský radní pro dopravu: Místo soutěže raději zdražíme jízdné

Radní pro dopravu Petr Borecký (STAN) v rozhovoru server Z dopravy uvedl jen velice mlhavé prohlášení stran vypsání nových tendrů na zajištění dopravní obslužnosti ve středočeském kraji. Avizoval však termín zdražení jízdního v kraji. Má k němu dojít od 1. července 2021.

Středočeský kraj už dob Davida Ratha zajišťuje autobusovou dopravní obslužnost téměř za miliardu korun ročně nevýhodnými smlouvami uzavřenými bez soutěže. Cílem Kverulanta je již od roku 2010 tuto praxi zrušit a přimět krajský úřad k uspořádání transparentního výběrového řízení. To se mu bohužel stále nepodařilo, dokonce ani po té, co byl Rath v květnu 2012 zatčen s krabicí od vína plnou úplatků. V roce 2019 Středočeský kraj pod vedením hejtmanky Jermanové rozhodl, že bude dál pokračovat v tunelářské praxi a  prodloužil smlouvy se stávajícími autobusovými dopravci o pět let až do roku 2024 a s dalšími uzavřel nové rovněž bez soutěže. Kverulant.org opět protestoval a už loni podal podnět k antimonopolnímu úřadu. Ten se Středočeským krajem zahájil hned dvě správní řízení.

Na podzim se uskutečnily krajské volby. Na koalici se domluvil STAN s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. Novou hejtmanku byla zvolena  Petra Pecková z hnutí Starostové a nezávislí, které vyhrálo volby. Kverulant napsal hejtmance dopis, v kterém opět volá po vypsání transparentního výběrového řízení na dopravní obslužnost. Ta mu poměrně rychle odpověděla, že děkuje a věc předá radnímu pro dopravu, stranickému kolegovi Petru Boreckému. Ten však  nyní v rozhovoru pro sever Z dopravy uvedl jen velice mlhavé prohlášení stran vypsání nových tendrů:  „Měli bychom co nejdříve, i kvůli tomu, jak řada soutěží v jiných krajích končí u antimonopolního úřadu. Abychom mohli takovou soutěž vypsat, musíme mít nejprve zavedené standardy dopravní obslužnosti a zároveň technické standardy PID. Technické standardy musíme mít sladěné s Prahou, protože kraj a Praha budou vypisovat soutěž společně. První tendry by mohly proběhnout už na konci letošního roku.“ V čem však má radní pro dopravu jasno, je termín zdražení jízdního ve středočeském kraji. Má k němu dojít od 1. července 2021.

Zpět na výpis novinek