Nahoru
Sedm papalášských retardérů z pražské ulice Na Hřebenkách navzdory slibům stále nezmizelo
Ulice Na Hřebenkách | Praha 5 | 23. března 2023 | foto Kverulant.org
Sedm papalášských retardérů z pražské ulice Na Hřebenkách navzdory slibům stále nezmizelo
Twitter

Česko má jednu z nejpodivnějších ulic. Řidiči na pár metrech musí přejet sedm zpomalovacích prahů. V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 metrů sedm velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant usiluje o redukci těchto retardérů, ale teprve na jaře 2022 se mu dostalo slibu, že se tak stane v létě roku 2022. Ale stavební povolení bylo vydáno teprve na konci roku 2022 a stavební práce ještě ani nezačaly. Dokud nebude redukce retardérů hotová bude Kverulant obtěžovat všechny odpovědné politiky a úředníky.

Ulice Na Hřebenkách | Praha 5 | 23. března 2023 | foto Kverulant.org

Noví papaláši ve starých vilách

Čas trhl železnou oponou. Čajky a ZiLy vystřídaly audiny a mercedesy. Komunistické papaláše ve velkovilách vystřídali papaláši kapitalističtí. Některé scénáře se však nezměnily. Papaláši si vyhlédnou atraktivní lokalitu a uzavřou se v ní před sprostým a chudým lidem.  

Na začátku prázdnin roku 2008 znemožnila řidičům průjezd ulicí Na Hřebenkách nová zákazová dopravní značka. Starousedlíci měli jasno. V jednosměrném zákazu vjezdu měl prsty Marek Dospiva, šéf investiční skupiny Penta. Jistě milý finančník se s rodinou totiž tehdy právě nastěhoval do velkovily po komunistickém ministru zahraničí Bohuslavu Chňoupkovi na rohu ulice Na Hřebenkách a Nad Výšinkou.

Foto: Kverulant.org

„Sem nemůžete, tady je Dospivovo!“

Podle místních si pan Dospiva na městském úřadě „objednal“ taková omezení, aby ho při koupeli v bazénu nerušil hluk automobilů chudiny. Stejný důvod stál údajně i za umístěním zákazu stání v ulici Nad Výšinkou. V létě 2008 byl reportér časopisu TÝDEN dokonce svědkem toho, jak na respektování nového dopravního značení dohlížela městská policie a poučovala řidiče slovy: „Sem nemůžete, tady je Dospivovo!“

Fotokoláž: Kverulant.org

Místní si papalášské praktiky nenechali líbit a donutili úředníky, aby ulici Na Hřebenkách opět zprůjezdnili. Zákazové značky tak vydržely pouhé dva měsíce. Podle Prahy 5 s tím ale pan Dospiva neměl naprosto nic společného, vše se prý děje v zájmu zrakově postižených. Místní však tvrdí, že v ulici Na Hřebenkách žádné slepce od roku 1989 nepotkávají.

Radar, kamera a 7 velkých retardérů na 431 metrech

Pro kverulanty z Prahy 5 by to mohl být příběh s dobrým koncem. Mohl, ale nebyl. Na konci roku 2010 bylo zbudováno v ulici Na Hřebenkách sedm nových retardérů. A aby snad přeci jenom někdo nepřeskákal retardéry nepovolenou rychlostí, byl vybudován i radar s kamerami. Vše za peníze daňových poplatníků.

Foto: Kverulant.org

Retardéry překážejí sanitkám

Kverulant je nepřítelem retardérů. Jejich přínos je přinejmenším diskutabilní. Negativa jsou naopak zřejmá. Retardéry zpomalují nejen Kverulanta, který jistě může počkat, ale i sanitky, které by čekat rozhodně neměly. Situace došla tak daleko, že záchranáři čtyři měsíce mapovali dopravní překážky v Praze a předali magistrátu několikastránkový přehled nejkřiklavějších případů, které jim ztěžují jízdu. Že je na záchranářském seznamu i ulice Na Hřebenkách, nepřekvapí asi nikoho. A že magistrát se seznamem vůbec nic nedělal, asi také ne.

Z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové, maximálně tak špatně informovaní ekohujerové. Internetová encyklopedie Wikipedia cituje výzkum Britské automobilové asociace, která srovnala spotřebu paliva při stálé rychlosti 30 mph (48 km/h) oproti jízdě přes zpomalovací prahy a zjistila nárůst spotřeby ze 4,9 na 9,1 litru / 100 km. Při prostém snížení rychlosti ze 30 na 20 mph (32 km/h) stoupla spotřeba jen o 10 %. Podobný výzkum provedla britská Laboratoř dopravního výzkumu, podle níž jsou na silnicích se zpomalovacími prahy zvýšeny emise oxidu uhelnatého až o 82 % a oxidu dusného až o 37 %, píše Wikipedia. Více také v reportáži TV Prima ze srpna 2017:https://www.youtube.com/embed/EFfo9zlwiDw

Cena retardérů

A na kolik nás, daňové poplatníky, přišlo sedm retardérů a jedna kamera? Podle původní smlouvy nás měly přijít „jen“ na 21 milionů korun. Ale záhy se ukázalo, že „pouhých“ 21 milionů nemůže stačit, a tak byl uzavřen dodatek na vícepráce. Celková cena tak činila téměř 24,5 milionu. To, že se pokládal i nový asfalt, na věci příliš nemění.

Boj za odstranění retardérů

Prvním starostou, kterého Kverulant vyzval k nápravě, byl Radek Klíma. Kverulant chtěl věřit, že když byl pan Klíma zvolen starostou 18. 11. 2010, tedy až po podpisu dodatku na vícepráce, nemá s retardéry nic společného a alespoň se pokusí věc vyřešit. Už jen proto, že jeho kampaň byla postavena na kritice vlády ODS v Praze a kritice celostátně proslulého starosty Prahy 5 Milana Jančíka. Než byl pan Klíma zvolen, tvrdil o sobě, že se mu klientelismus nelíbí a chce něco konkrétního udělat. Nyní měl možnost. Odpověď starosty z června 2011 dávala Kverulantovi jistou naději, že celostátně proslulého starostu Milana Jančíka vystřídal na Praze 5 někdo lepší:

Zástupce starosty Prahy 5 Jiří Vejmelka veřejně prohlásil: „Nechám si od úředníků zjistit, proč to tam takto vypadá a co se s tím dá dělat. Můj názor je takový, že retardérů je nesmyslně moc. Stačily by dva.“

Pan starosta Klíma asi neměl čas, ono řídit Prahu 5, být za dobře s panem Dospivou a ještě být činný v osmi soukromých firmách, nebylo jen tak. A tak se i pan starosta Klíma musel poroučet. Zvlášť když se Pražanům na Praze 5 odměnil absurdním projektem obřích betonových truhlíků.

Sliby

Novým starostou byl od prosince roku 2012 Miroslav Zelený. Kverulant ho dopisem vyzval k redukci retardérů a chtěl opět věřit, že se nový starosta osobně zasadí o řešení situace, která každý den připomíná řidičům projíždějícím v ulici Na Hřebenkách neslavné doby starosty Milana Jančíka. Ale odkaz starosty M. Jančíka byl silný, a tak i starosta Zelený odpověděl, že se nedá nic dělat. To si však Kverulant nemyslel a dál osazenstvo Prahy 5 bombardoval stížnostmi na poměry v ulici Na Hřebenkách. Na podzim roku 2017 mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit. Ani v dubnu 2018 se tak ovšem nestalo, a tak Kverulant na Prahu 5 poslal dotaz, kdy se tato ulice stane opět normálně průjezdnou. Přišla odpověď, že Praha 5 netuší, kdy a zda provede požadované stavební úpravy. Praha 5 prý už podala žádost o provedení stavebních úprav vlastníku komunikace, pražskému magistrátu. Opět se nic nestalo.

Kverulant svůj boj stále nevzdal a znovu napsal starostovi Prahy 5 dopis, ve kterém se dožadoval nápravy. Starosta Richter v květnu 2018 odpověděl, že on by se retardérů také rád zbavil, ale prý nemůže nic dělat a doporučuje se obrátit na vlastníka komunikace, na Hlavní město Praha. Je otázkou, proč starosta Richter neurgoval u primátorky zprůjezdnění ulice sám, navíc když byl od roku 2010 zastupitelem hl. města Prahy. Kverulant odpověď nezná a místo jejího hledání se počátkem května 2018 na tehdejší primátorku Krnáčovou obrátil dopisem sám. O tom, že by byl úspěšný, si však nedělal žádné iluze. Primátorka Krnáčová se odpovědí ani neobtěžovala.

Foto: Kverulant.org

Na podzim 2018 se ředitel Kverulanta Vojtěch Razima zúčastnil veřejné debaty o veřejném prostoru. Na ní vystoupil i starosta Prahy 5 Pavel Richter s příspěvkem, jak jeho Praha 5 dělá pro své občany samé hezké věci. Razima se proti jeho tvrzením ohradil a připomněl starostovi stále neodstraněné papalášské retardéry. Na to se starosta na kverulanta Razimu podrážděně obořil s tvrzením, že odstranění jednoho prahu a snížení šesti ostatních bude provedeno do týdne. Z následné korespondence Kverulanta s radnicí však vyplynulo, že starosta prostě jen lhal a Praha 5 stále netuší, kdy bude ulice Na Hřebenkách normálně zprůjezdněna.

Další sliby

V roce 2019 se starostkou Prahy 5 stala Renáta Zajíčková z ODS. I na tu se Kverulant v květnu 2021 obrátil dopisem, ve kterém ji vyzývá k odstranění retardérů. Pro jistotu zaslal podobný dopis i pražskému primátoru Hřibovi.

Koncem června 2021 přišla odpověď. Kverulantovi nenapsal ani magistrát, ani Praha 5 ale dceřiná společnost magistrátu Technická správa komunikací (TSK). V dopise TSK uvádí, že „byla pověřena vlastníkem komunikace, Hlavním městem Prahou k zajištění realizace Kverulantovy výzvy k nápravě“. Dále TSK Kverulantovi sdělila, že „požádá silniční správní úřad městské části Praha 5 o vydání rozhodnutí k odstranění či redukci počtu retardérů“.

Kverulant se na podzim roku 2021 dotázal úřadů, jestli už bylo vydáno rozhodnutí silničního správního úřadu o odstranění retardérů. Praha 5 sdělila, že nikolivTSK napsala, že sice ještě o vydání rozhodnutí nezažádala, ale „dělají na tom“, prý už dokonce vybrali zhotovitele projektové dokumentace a navrch ještě přihodili slib, že když bude sluníčko svítit, tak k odstranění retardérů dojde už na jaře roku 2022.

K redukci retardérů dojde prý až létě 2022

Stavební odbor Prahy 5 Kverulantovi na jeho dotaz dne 20. prosince 2021 sdělil, že stavební povolení na odstranění či úpravu příčných prahů ještě vydáno nebylo, a to proto, že o něj ještě nikdo nepožádal. Stejnou odpověď Kverulant dostal i 27. dubna 2022. Důvodem je opět to, že o stavební povolení ještě nikdo nepožádal.

A TSK Kverulantovi na počátku roku 2022 na dotaz, jak jsou se slibovaným odstraňováním daleko, odpověděla, že teprve vybrali zhotovitele projektové dokumentace. Signifikantní na tom je, že k uzavření smlouvy s projektantem došlo až pět dnů po tom, co Kverulant svůj dotaz položil. Kverulant je přesvědčen, že kdyby se o věc nezajímal, tak by se nestalo vůbec nic. Také je přesvědčen, že i místní šetření, o kterém ho TSK informovala, nebylo provedeno těsně před vznesením dotazu, ale naopak několik dnů potom a datum byl posunut do minulosti. Výsledkem místního šetření bylo zjištění, že se v místě skutečně „nachází 7 zpomalovacích prahů, u kterých byla doporučena úprava sklonu, případně odstranění. Konkrétně bylo doporučeno práh č. 5 odstranit úplně a u zbývajících prahů upravit sklony, případně prodloužit horní část zpomalovacích prahů.“

Kverulant by nebyl kverulantem, kdyby se s kverulantskou usedavostí neptal zas a znovu, kdy konečně zmizí symbol papalášské arogance a tak mu 27. dubna 2022 TSK sdělila, že k odstranění tří ze sedmy prahů dojde červenci a srpnu 2022.  Prý se na tom ujednali již v lednu 2022.

Kverulant by nebyl kverulantem, kdyby se neptal zas a znovu, kdy konečně zmizí symbol papalášské arogance, a tak mu 27. dubna 2022 TSK sdělila, že k odstranění tří ze sedmi prahů dojde v červenci a srpnu 2022.  Prý se na tom usnesli již v lednu 2022.

Schválená projektová dokumentace

Pokrok nastal teprve v létě 2022. Byla vypracována projektová dokumentace a vydáno závazné stanovisko silničního správního úřadu s redukcí sedmi retardérů. U čtyř prahů budou podstatně prodlouženy nájezdové hrany, další tři prahy budou odstraněny, z toho dva budou nahrazeny zpomalovacími polštáři.

Místo 1 – stávající zpomalovací práh má dostatečnou délku, ale neplní funkci prahu jako takovém, kde je taky šířka přechodu pro chodce pouze do 3,0m. Jsou navržené náběhy prahu o délce 1,50m a výšce 8-10cm, dle situace. V místě stáv. přechodu pro chodce je navržen nový přechod pro chodce o šířce 4,0m, kde je nutná úprava i přilehlých chodníkových ploch, včetně prvků pro nevidomé – viz situace. Odvodnění ulice před prahem bude zachováno. Stávající obruby budou zachovány.

Místo 2 – stávající zpomalovací práh nemá dostatečnou délku, ani náběhy nejsou pro potřeby BUS vhodné. Jsou navržené náběhy prahu o délce 1,50m a výšce 8-10cm, dle situace, horní část prahu je navržená o dílce 7,75m a to z důvodu výskytu stáv. kanalizačních a jiných šachet. V místě stáv. přechodu pro chodce je navržen nový přechod pro chodce o šířce 4,0m, kde je nutná úprava i přilehlých chodníkových ploch, včetně prvků pro nevidomé – viz situace. Odvodnění ulice před prahem bude zachováno. Stávající obruby budou zachovány.

Místo 3 – stávající zpomalovací práh bude odstraněn, kde na jeho místě jsou navržené zpomalovací polštáře – lichoběžníkového tvaru o rozměru 2400x1800x65mm, tak aby nebyla ovlivněná jízda vozidel MHD a cyklistů. Prah je navržen jako stavebný, ohraničen zapuštěnou obrubou OP4, vyplněn velkou žul. dlažbou 16/20, výška polštáře je navržená max. 0,08m. Odvodnění ulice před prahem bude zachováno. Stávající obruby budou zachovány.

Místo 4 – stávající zpomalovací práh bude odstraněn, kde na jeho místě jsou navržené zpomalovací polštáře – lichoběžníkového tvaru o rozměru 2400x1800x65mm, tak aby nebyla ovlivněná jízda vozidel MHD a cyklistů. Prah je navržen jako stavebný, ohraničen zapuštěnou obrubou OP4, vyplněn velkou žul. dlažbou 16/20, výška polštáře je navržená max. 0,08m. Odvodnění ulice před prahem bude zachováno. Stávající obruby budou zachovány.

Místo 5 – stávající zpomalovací práh bude odstraněn, bez náhrady. Odvodnění ulice před prahem bude zachováno. Stávající obruby budou zachovány.

Místo 6 – stávající zpomalovací práh nemá dostatečnou délku, ani náběhy nejsou pro potřeby BUS vhodné. Jsou navržené náběhy prahu o délce 1,50m a výšce 8-10cm, dle situace, horní část prahu je navržená o dílce 7,0m. V místě stáv. přechodu pro chodce je navržen nový přechod pro chodce o šířce 4,0m, kde není nutná úprava přilehlých chodníkových ploch, ani prvků pro nevidomé – viz situace. Odvodnění ulice před prahem bude zachováno. Stávající obruby budou zachovány.

Místo 7 – stávající zpomalovací práh nemá dostatečnou délku, ani náběhy nejsou pro potřeby BUS vhodné, navíc, práh je vůči jízdní stopě vozidel natočen. Prah v návrhu bude kolmo na stopu vozidel. Jsou navržené náběhy prahu o délce 1,50m a výšce 8-10cm, dle situace, horní část prahu je navržená o dle situace. V místě stáv. přechodu, který je šikmo, dojde k úpravě tak aby nový přechod byl kolmo na chodník, kde bude nutná úprava i přilehlých chodníkových ploch v jižní části ulice, včetně prvků pro nevidomé – viz situace. Odvodnění ulice před prahem bude zachováno. Stávající obruby budou zachovány.

Vydání stavebního povolení

Na jaře 2023 Kverulant zjistil, že stavební povolení pro redukci retardérů bylo vydáno teprve 5. října 2022 a nabylo právní moci až dne 9. listopadu 2022. Stavební práce ještě ani nezačaly. Dokud nebude redukce retardérů hotová bude Kverulant obtěžovat všechny odpovědné politiky a úředníky.

Anketa

Co si myslíte o počtu silničních retardérů v ČR?

1 055 (16 %)

793 (12 %)

1 020 (15 %)

973 (14 %)

2 909 (43 %)

Nahrávání ... Nahrávání ...

Dospiva členem antikorupčního týmu

A ještě jedna perlička na závěr. Marek Dospiva byl od počátku roku 2011 členem antikorupčního týmu Pražská protikorupční rada (Prapor). Tento tým poradců staronového primátora Svobody měl svého času nalézat recepty, jak v hlavním městě „zatočit“ s rozbujelou korupcí a s netransparentním rozdělováním veřejných prostředků. 

Bohuslav Svoboda a Marek Dospiva | Foto: ČTK

Nicméně pan Dospiva se asi v korupční problematice vyznal až příliš dobře. Výlet v srpnu 2011 na slunný řecký ostrov Korfu jej, největšího akcionáře investiční skupiny Penta, stál angažmá v Pražské protikorupční radě. Ovšem spíš než sama cesta na Korfu, kde Dospiva vlastní jinou velkovilu, svou roli v ukončení činnosti v této radě sehrálo její osazenstvo. Vedle starosty Prahy 10 Milana Richtera totiž do Dospivovy velkovily zavítali i známí zákulisní političtí hráči Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička. Nicméně Dospiva o veřejné blaho usilovat nepřestal, a tak v roce 2017 podpořil třemi miliony korun novou politickou stranu Realisté Petra Robejška. Možná na to použil i peníze, které před tím získal prodejem vily na rohu ulice Na Hřebenkách a Nad Výšinkou.

Prosba o podporu

Pokud i vám vadí, že vám retardéry ničí auto v zájmu nějakého papaláše, můžete Kverulanta podpořit, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.  

Twitter
Zpět na výpis novinek