Nahoru

Archiv novinek

Uplynul rok od začátku vyšetřování tunelu na MMR

NEN neboli Národní elektronický nástroj je vysoce předražený a státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. Před koncem roku 2019 vypsalo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zakázku za 150 milionů ušité na míru jedné firmě. Kverulant.org protestoval  a podal  tehdy podmět k prošetření zakázky na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten mu dopisem z 1. dubna 2020 dopisem sdělil, že se zadavatelem podezřelého tendru zahájí správní řízení. Nyní se Kverulant ptá antimonopolního úřadu, co za rok vyšetřil. Oceňte Kverulantovo úsilí a pomozte mu zastavit tento tunel a prosadit potrestání tunelářů.

foto Depositphotos

Na konci roku 2019  Ministerstvo pro místní rozvoj vypsalo nový tendr na provoz systému NEN. Hledalo nástupce firem O2 a Tesco SW, které portál provozovaly před tím. Podmínky tendru za 150 milionů korun však byly ušité na míru jediné firmě, Tesco SW.  Aby se mohl zájemce o zakázku přihlásit, musel splňovat mimořádně přísná pravidla. Zájemce musel například předložit důkaz, že v posledních třech letech provozoval tři obdobné informační systémy. A to v masivním měřítku, za první i druhý musel dostat v posledních třech letech na 90 milionů korun bez daně a muselo je používat minimálně 10 tisíc uživatelů. U třetí služby podle požadavků musel zájemce poskytovat technickou podporu minimálně 10 tisícům uživatelů.

Tesco SW přitom právě takové obří zakázky dělalo pro Ministerstvo pro místní rozvoj. Provozuje totiž ještě například systém pojmenovaný MS2014+ pro administraci evropských dotací, na který EU odmítla slíbenou dotaci 820 milionů poskytnout, protože zakázku podle ní ministerstvo vysoutěžilo neprůhledně. Firma Tesco SW již s MMR uzavřela 36 smluv téměř za miliardu korun.  

Pokud by ovšem prošla požadavky i konkurence Tesco SW, měla by mít nejspíše potíž s další podmínkou, mít tým odborníků, který splňuje přesnou a velmi specifickou kombinaci certifikátů, které dosvědčují jejich technologické znalosti. Takovou kombinaci certifikátů má zase jen týmu Tesco SW.

Kverulant si svoje pochybnosti o férovosti tohoto výběrového řízení nenechal pro sebe a počátkem roku 2020 je sdělil antimonopolnímu úřadu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Kverulantovi 1 dubna 2020 sdělil, že „po prošetření dokumentace o zadávacím řízení na předmětnou veřejnou zakázku, a na základě vlastního zjištění, získal Úřad pochybnost o souladu postupu zadavatele se zákonem, a proto zahájí správní řízení z moci úřední“ 

Od dopisu ÚOHS o zahájení správního řízení s MMR tak uplynul právě rok. Kverulant doufá, že tento dopis ÚOHS nebyl aprílem a antimonopolní úřad zmanipulovanou soutěž již zrušil a donutil ministerstvo vypsat opravdu transparentní soutěž a zastavit tak tunelování veřejných rozpočtů. Zda se tak skutečně stalo, se dnes dle zákona zeptal ÚOHS.

Další informace naleznete v kauze Národní elektronický tunel. Tato kauza si klade za cíl dosáhnout potrestání viníků. Pomozte nám těchto cílů dosáhnoutPomozte Kverulantovi zastavit tuneláře pravidelným darem v symbolické  výši 100 Kč.  I vaše tři koruny denně nám pomůžou vyhrát v této kauze, ohlídat, kam tečou vaše daně, a měnit věci k lepšímu. Podpořit nás můžete i jednorázovým darem. Děkujeme, že šíříte tyto informace dál, a držte nám palce. I taková podpora je pro nás důležitá.

Zpět na výpis novinek