Nahoru

Archiv novinek

Uplynulo 15 let od karlovarské losovačky

Jako karlovarská losovačka se označuje zmanipulovaná soutěž na výstavbu KV Areny v Karlových Varech z dubna 2006. Do obecného povědomí se dostal dvouapůlminutový videozáznam, na kterém se losující více než půl minuty snaží vytáhnout z losovacího osudí dva lístky se „správnými“ jmény firem, čemuž přihlížela smějící se notářka. Karlovarská losovačka zůstává i po letech nepotrestána.

Samotné losování v dubnu 2006 mělo za účel snížit celkový počet uchazečů o zakázku z 16 na pět, které potom magistrát oslovil. Při samotném losování těchto pěti firem vytáhl organizátor soutěže Roman Krist z osudí během několika sekund první tři firmy, následně se více než půl minuty snažil vylosovat čtvrtého účastníka finále a také pozdějšího vítěze soutěže – sdružení firem Syner, Metrostav a Bau-stav, přičemž losování glosoval slovy, že lístky budou asi slepené.

Karlovarský magistrát zaplatil za notoricky známou „karlovarskou losovačku“ v roce 2016 pokutu ve výši 51 milionů a penále ve výši 17, 5 milionů korun. Nikdo však nebyl potrestán a nikdo nestála účast na odhaleném legendárním tunelu ani korun.

Celému losování přihlížela notářka Lenka Machová, kterou počínání organizátora soutěže rozesmálo, přesto pak regulérnost soutěže potvrdila. V roce 2008 karlovarskou losovačku prověřovala protikorupční policie, která ale případ nakonec odložila. Ani stížnost na postup notářky k Notářské komoře nebyl úspěšný. A ani na náhradách škod nechtěl magistrát od svých radních, zastupitelů či úředníků ani korunu. Prý škodu nebylo možné vymáhat: nebylo možné dohledat jednoznačně odpovědnou osobu za porušení, jehož následkem byla vyměřená sankce – jednalo se o rozhodnutí kolektivního orgánu. Legendární manipulace výběrového řízení známá jako karlovarská lisovačka tak už asi zůstane navždy zcela nepotrestána.

Kverulant již téměř dvanáct let dělá vše proto, aby se podobný tunel již nikdy neopakovat. Můžete mu v tom pomáhat pravidelným darem.

Zpět na výpis novinek