Nahoru

Archiv novinek

Už i Německo vede Babiše jako skutečného vlastníka Agrofertu. ČR stále ne

Premiér Andrej Babiš nově figuruje v německém úředním Registru transparentnosti jako skutečný vlastník holdingu Agrofert. Vyplývá to ze záznamu dceřiné firmy SKW Stickstoffwerke Piesteritz, největšího výrobce hnojiv koncernu. Po Slovensku a Velké Británii je tak Německo už třetí zemí, která Babiše označila jako ovládající osobu holdingu Agrofert. Jen česká exekutiva se stálé tváří, že Agrofert Babišův není. Kverulant už roky protestuje proti pokračující agrofertizaci České republiky a volá zejména po změně legislativy. Pokud si i vy myslíte, že v České republice nemají vládnout zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

„Babiš, Andrej,“ uvádí německý oficiální rejstřík skutečných majitelů firem v případě podniku SKW Stickstoffwerke Piesteritz, který spadá do holdingu Agrofert. Nově tak eviduje českého premiéra Andreje Babiše jako osobu s ekonomickým zájmem na výsledcích skupiny, kterou v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů.

Ještě na přelomu roku přitom Německo ve svém Rejstříku transparentnosti vedlo jako „skutečné majitele“ pouze Babišovu manželku Moniku, která je rodinnou protektorkou fondů, dále předsedu představenstva Agrofertu Zbyňka Průšu a Alexeje Bílka a Václava Knotka, dvorní právníky holdingu.

Jako by těch důkazů nebylo dost. Do ČR doputovala nedávno oficiální závěrečná zpráva z auditu Evropské komise. S konečnou platností potvrdila to, co už všichni vědí. Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. 

Podle auditorů je pro závěry zásadní, že Babiš jmenoval všechny činitele fondů, které může i odvolávat. „Pan Babiš tudíž oba svěřenské fondy ovládá a prostřednictvím těchto svěřenských fondů ovládá také skupinu Agrofert,“ konstatuje zpráva s tím, že premiér má přímý ekonomický zájem na úspěchu Agrofertu.

Česko také bude muset vrátit dotace, které společnost neoprávněně získala z Evropského fondu pro rozvoj venkova a Evropského sociálního fondu po zmíněném datu, kdy začala platit novela českého zákona o střetu zájmů. Odhadem to bude 10 miliard korun.

Teoreticky, podle platných českých zákonů nemůže být dodavatelem státu žádná firma patřící členovi vlády. Firma člena vlády ani nesmí pobírat dotace. Je naprosto evidentní, že tento zákon je masivně porušován Babišovým holdingem Agrofert. Babišův koncern získal na dotacích již 27,3 miliardy. Babiš je také hlavním dodavatelem biosložky pro státní podnik ČEPRO a kraje pod vedením ANO uzavřely s firmami patřící premiérovu holdingu trojnásobný objem smluv než kraje ostatní. Z pohledu právního pozitivizmu, který zdůrazňuje pozitivní právo na úkor práva přirozeného, je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká.

Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Kverulantovým cílem je tento stav změnit. Chvíli to vypadalo, že bude úspěšný, pak však poslanci ANO, ČSSD a SPD zamítli zákon, který měl Babišovi zabránit inkasovat miliardy od státu. Kverulant se však nevzdává a bude dál pokračovat ve svém boji. Pokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Zpět na výpis novinek