Nahoru
V ČR živíme 400 generálů a stojí nás to ročně tři čtvrtě miliardy korun
Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create
V ČR živíme 400 generálů a stojí nás to ročně tři čtvrtě miliardy korun
Twitter

Kverulant.org zjistil, že v České republice bylo za posledních 25 let jmenováno 406 generálů. Ti daňové poplatníky stojí ročně na platech a výsluhách tři čtvrtě miliardy korun. Kverulant proti této rozežranosti státu protestuje a žádá zastavení jmenování dalších generálů. Kverulant kontroluje rozežrané úředníky a zkorumpované politiky již od roku 2009. Zapojte se i vy do této práce jako Kverulantův dárce.

Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create
Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create

Že jsou v armádě generálové asi překvapí málokoho. Celkem jich od roku 1998 do roku 2026 bylo jmenováno 115. Že jsou generálové u policie a tajných služeb by člověk asi také očekával. Místa, kde by čtenář generálské výložky asi nehledal jsou hasičské zbrojnice, celnice a věznice.

V České republice bylo do generálských hodností jmenováno od roku 1998 do roku 2023 celkem 406 osob. Z toho bylo 309 vojáků, 40 policistů, 10 příslušníků tajných služeb, 24 hasičů, 6 celníků a 17 bachařů. Za posledních 25 let bylo jmenováno v průměru 16,3 generála ročně, ale za poslední dva roky se s generály tak říkajíc roztrhl pytel. V roce 2022 jich bylo jmenováno 32 a v roce 2023 si pro generálské lampasy zašlo na Pražský Hrad 31 osob.

Na státní svátek 28. října 2023 prezident Petr Pavel, sám armádní generál ve výslužbě, jmenoval do generálské hodnosti 16 osob. Například plukovníka PhDr. Dušana Gáče, MBA, ředitele Vazební věznice Brno, do hodnosti brigádního generála; plukovníka Mgr. Davida Chovance, prvního zástupce generálního ředitele Generálního ředitelství cel, do hodnosti brigádního generála; či plukovníka Mgr. Petra Matějčka, ředitele Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, do hodnosti brigádního generála.

Do generálských hodností byli povýšeni dokonce i lampasáci ve výslužbě. Plukovník ve výslužbě Mgr. David Dlouhý, Ph.D., rektor Policejní akademie byl povýšen do hodnosti brigádního generála ve výslužbě. Plukovník ve výslužbě Mgr. Petr Špaček, bývalý náměstek ředitele Bezpečnostní informační služby pak do hodnosti brigádního generála ve výslužbě. V souvislosti s povyšováním papalášů v záloze obzvláště bolestivě vyniká jako pokrytecká promluva prezidenta Pavla při jmenování do generálských hodností: „Vím, kolik je za tím práce, kolik je za tím různých i drobných neúspěchů, kolik je za tím nepříjemností spojených se stěhováním, spoustou změn, ale také kolik je za tím úsilí pro naplnění všech předpokladů odborných, kvalifikačních, lidských, protože generálské hodnosti se už nedávají za známost. Dávají se opravdu za výkon. Dávají se za splnění všech podmínek.“

Generálové nás stojí tři čtvrtě miliardy ročně

Jak už bylo uvedeno v ČR bylo za posledních 25 jmenováno 406 generálů. Předpokládejme, že polovina z nich, tedy 203 je stále ještě ve služebním poměru a že náklady na každou jejich výplatu činí včetně všech příspěvků a odvodů 220 tisíc měsíčně. Generálové nás tak na platech stojí 536 milionů ročně.

Předpokládejme dále, že druhá půlka generálů již odešla do civilu. V takovém případě berou a do smrti budou brát výsluhové příspěvky. Průměrná výše výsluhového příspěvku je u generálů asi 90 tisíc korun měsíčně čistého. Generálové nás tak na výsluhách stojí 220 milionů ročně. Generály jmenované před rokem 1998 zanedbejme stejně jako naopak zanedbáme, že někdo byl do generálské hodnosti jmenován dvakrát. Nejdřív například do hodnosti generálmajor a pak do hodnosti generálporučík.  Potrženo, sečteno nás čtyři stovky generálů stojí ročně 756 milionů korun. Kverulant proti této rozežranosti státu protestuje a žádá zastavení jmenování dalších generálů.

Výsluhy

Stát zaplatil v roce 2022 bývalým příslušníkům ozbrojených složek na výsluhách 12,5 miliardy korun. Tato částka stále narůstá. Například na výsluhy bývalých policistů bylo od roku 2019 do roku 2023 vyplaceno celkem 26,7 miliardy korun. Zatímco v roce 2019 stačily na vyplácení 24 254 bývalých policistů jen 4 miliardy v roce 2023 už vnitro z veřejných rozpočtů muselo vydat 6,3 miliardy a do konce roku tato částka vystoupá na 7,2 miliardy korun. Vypláceno už je 31 138 bývalých policistů. Výsluhy náleží bývalým příslušníkům po odchodu do civilu a jejich výše záleží na počtu odsloužených let. Ty nejvyšší, kolem 90 tisíc měsíčně, dostávají generálové ve výslužbě. Řada z nich však vedle této státní renty bere další peníze od státu v různých zaměstnáních či trafikách. Pojďme se na jednoho takového generála podívat podrobněji.

Bývalý vrchní bachař

Generálporučík ve výslužbě Petr Dohnal nastoupil k vězeňské službě na počátku 90. let 20. století. Wikipedie o něm píše, že začínal v pankrácké věznici, v létě roku 2007 byl nejprve jmenován náměstkem ředitele Vazební věznice Praha-Pankrác a od října 2007 do konce srpna 2008 toto zařízení vedl. Následně byl pověřen výkonem funkce prvního náměstka generálního ředitele Vězeňské služby ČR. Do této pozice byl definitivně jmenován počátkem září 2008.

Bojovníci za svobodu vyznamenávají bachaře: „Za dlouholetou a záslužnou práci pro Český svaz bojovníků za svobodu převzal generál Petr Dohnal z rukou předsedy Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičky Pamětní medaili II. stupně“, 21. prosince 2017. Foto: Vězeňská služba ČR

Dne 8. května 2017 bývalý prezident Miloš Zeman jmenoval Dohnala generálmajorem a dne 27. října 2020 generálporučíkem. Ke dni 30. září 2021 skončil Dohnal na vlastní žádost ve funkci generálního ředitele VS ČR a odešel do civilu. Podle Kverulantova neověřeného názoru je to právě Dohnal, komu byla v roce 2022 vyplácena vůbec nejvyšší měsíční výsluha ve výši 100 100 korun.

Od 1. 7. 2019 je Dohnal členem správní rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Kverulant zjistil, že Dohnal si v pojišťovně za tři a půl roku, tedy do konce roku 2022, přišel celkem na jeden milion korun. To za přibližně celkem 20 pracovních dnů jistě není špatné. Dohnal je také od roku 2022 náměstkem ministra spravedlnosti Petra Blažka alias Dona Pabla. Na počátku roku 2023 se stal, po změně názvu pozice, vrchním ředitelem sekce vězeňství a resortní kontroly.  

Prosba o podporu

Kverulant usvědčuje věrolomné politiky a rozežrané úředníky už od roku 2009. Usvědčujte je s námi finančním podporou našeho úsilí.

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek