Nahoru
V roce 2021 dokončil Kverulant 6 kauz
Fotokoláž Kverulant.org
V roce 2021 dokončil Kverulant 6 kauz

Kverulant.org se od svého založení v roce 2009 do konce roku 2021 věnoval 84 kauzám a dokončil jich celkem 49 s průměrnou úspěšností 75 %. Průměrná délka práce na dokončení jedné kauzy byla 28 měsíců. V roce 2021 jich dokončil 6. U dvou kauz se podařilo zcela dosáhnout splnění cílů, jinde nebyl úspěch zcela jednoznačný. Našly se i tři kauzy, kde jsme moc úspěšní nebyli, ale přesto kauza měla určitý pozitivní dopad. Průměrná úspěšnost byla v roce 2021 63 %. Průměrná délka realizace jedné kauzy byla 53 měsíců. A v roce 2021 činily průměrné náklady na jednu kauzu 221 tisíc korun. Prosíme pomozte nám nést tyto náklady alespoň symbolickým darem.

Fotokoláž Kverulant.org

Nyní k jednotlivým kauzám podrobněji. Kauza, u které byl Kverulant zcela úspěšný, nese název JAK DÍKY KVERULANTOVI SKONČIL V INSOLVENCI VÝROBCE FEJKOVÝCH RESPIRÁTORŮ.  Šlo o to, že v době vrcholící koronavirové epidemie odhalil Kverulant.org prodej nebezpečných respirátorů od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory byly vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly. Navíc byly označeny značkou CE, přestože nevyhověly ani evropské homologaci. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Českou obchodní inspekci a dosáhl toho, že internetový obchod ALZA dočasně zastavil prodej těchto respirátorů. Firma TEX-TECH za to Kverulantovi nejprve vyhrožovala žalobou a pak ji skutečně podala. Kverulant se ani tentokrát nenechal zastrašit a svou kauzu nestáhl. Následně soud žalobu TEX-TECH na Kverulanta zamítl a konstatoval, že TEX-TECH platný certifikát neměl. Nakonec TECH-TECH skončil v létě 2021 v insolvenci. Tato kauza byla Kverulantem hodnocena jako 100% úspěšná a její realizace trvala 10 měsíců.

V obdobné kauze NÁKUP ZDRAVOTNICKÉHO MATERIÁLU S FALEŠNÝM CERTIFIKÁTEM Kverulant zdaleka tak úspěšný nebyl. Sklady Správy státních hmotných rezerv (SSHR) se v létě 2020 naplnily vatovými tyčinkami. Zakázku na výtěrové sady získala společnost Winner Group – WG s.r.o. (WG), a to přesto, že do výběrového řízení dodala až směšně falešné doklady. Kverulant.org je přesvědčen, že při této zakázce došlo k trestnému činu, proto v březnu 2021 podal na Státní zastupitelstvo trestní oznámení. Policie jeho trestní oznámení v září 2021 odložila. Tato kauza byla Kverulantem hodnocena jako 30% úspěšná a její realizace trvala 8 měsíců.

Slušný úspěch Kverulant naopak zaznamenal v letité kauze MODRÉ MAJÁKY POLITIKŮ.  Cílem Kverulanta bylo omezit zneužívání modrých majáků. To se povedlo. Nejprve v lednu 2014 tehdejší ministryně české vlády Věra Jourová slíbila, že se vzdá absolutního práva přednosti v jízdě, a pak se k ní opatrně přidali i další politici. I díky Kverulantovi nebyl od roku 2013 rozšířen vládní seznam papalášů s právem na modrý maják. Tato kauza byla Kverulantem hodnocena jako 90% úspěšná a její realizace trvala 128 měsíců.

Vyhrávat však nelze bez přestávky a tak již název kauzy NEPOTRESTANÝ NEZÁKONNÝ KONFLIKT ZÁJMŮ PŘEDSEDKYNĚ ČTÚ napovídá, že tento okamžik zase nastal. V lednu 2020 jmenovaná předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková byla v době jmenování a pak ještě tři další měsíce v přímo učebnicovém a nezákonném konfliktu zájmů, protože podnikala nejméně v devíti firmách. Kverulant.org inicioval zahájení přestupkového řízení s Továrkovou. Ochota a schopnost úředníků potrestat arogantní papaláše však tradičně není velká, a proto Kverulant činnost správního orgánu bedlivě sledoval a potrestání urgoval. Marně, úřad řízení zastavil. Kverulant tak vyčerpal všechny legální a rozumné možnosti, jak dosáhnout spravedlnosti a s lítostí tuto kauzu v září 2021 uložil do svého archivu. Tato kauza byla Kverulantem hodnocena jako 30% úspěšná a její realizace trvala 20 měsíců.

Naopak velkou satisfakcí bylo pro Kverulanta pravomocné odsouzení vysokých manažerů ŘSD. Šlo o kauzu JAK ŘSD KŠEFTOVALO S BILLBOARDY. Počátek této kauzy se datuje do roku 2009 a jejím cílem bylo přimět Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) k výpovědi všech pro stát značně nevýhodných smluv s majiteli dálničních billboardů. To se Kverulantovi nepodařilo, protože bývalý ředitel ŘSD Alfred Brunclík naopak podepsal v roce 2010 s billboardáři smlouvy nové a pro stát opět značně nevýhodné. Tím si Brunclík a jeho komplic i díky Kverulantovi vysloužili trestní stíhání a v červnu 2021 i rozsudek. Za způsobení škody ve výši 170 milionů korun dostali dvouleté podmínky s odkladem na tři roky. Tato kauza byla Kverulantem hodnocena jako 100% úspěšná a její realizace trvala 140 měsíců.

Veřejná kontrola politiků je docela náročná práce a bez peněz se dělat nedá. Přesto není Kverulant napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Nejsme placeni z vašich daní. Jsme odkázáni jen na pomoc našich dárců. O to více si jich vážíme. Naše úsilí o lepší správu veřejných věcí za posledních 12 měsíců finančně podpořilo 1283 laskavých žen a velkorysých mužů. Prosíme, buďte jedním z nich. Číslo Kverulantova účtu je 4350490001/5500, ale k darování můžete použít i tuto zabezpečenou darovací bránu.

Zpět na výpis novinek