Nahoru
Video: Rozhovor Vojtěcha Razimy o Kverulantovi. Boj Davida s Goliášem
Video: Rozhovor Vojtěcha Razimy o Kverulantovi. Boj Davida s Goliášem
Twitter

Vojtěch Razima, zakladatel a ředitel watchdogové organizace Kverulant.org, byl hostem pořadu Dobrý večer na televizi A11. V rozhovoru se podělil o příběh vzniku Kverulanta v roce 2009. Razima hovořil o úspěších, jako je zveřejňování čerpacích stanic s nekvalitním palivem a omezení billboardů na dálnicích. Přiznal, že ne všechny Kverulantovy kauzy skončily úspěchem, a popsal, jak se Kverulant stal terčem protiútoků a výhrůžek politiků. Na závěr zdůraznil, že Kverulant odmítá financování z veřejných zdrojů a spoléhá pouze na podporu svých dárců.

Vojtěch Razima, zakladatel a ředitel watchdogové organizace Kverulant.org, byl nedávno hostem pořadu Dobrý večer na televizi A11. V úvodu Razima hovořil o tom jak v roce 2009 Kverulant vznikl. Hlavním důvodem pro založení této organizace byla nespokojenost s tím, že novináři ani neziskové organizace nedotahovali kauzy do konce. Kverulant se rozhodl, že to bude dělat jinak. U každé kauzy si stanoví konkrétní cíl, kterého se bude snažit dosáhnout tak dlouho, dokud cíl nesplní nebo nevyčerpá všechny legální a rozumné prostředky.

Razima zmínil, že prvním velkým úspěchem Kverulanta bylo adresné uveřejňování čerpacích stanic, kde Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila prodej nekvalitního benzínu či nafty. Dalším významným úspěchem bylo přijetí zákona omezujícího billboardy na dálnicích a silnicích I. třídy. Razima uvedl, že Kverulant za patnáct let své existence dokončil přes stovku kauz, ale ne všechny skončily dosažením vytčeného cíle: „Jsou kauzy, kde jsme dělali psí kusy, ale prostě se to nepodařilo“.

Na otázku moderátora, kolik lidí tvoří Kverulanta, odpověděl Razima s nadsázkou, že Kverulanta tvoří více než dva tisíce lidí, a vysvětlil, že tolik má Kverulant dárců. Tím, že tito lidé podporují Kverulanta, se podílejí na jeho činnosti. Razima zdůraznil, že Kverulantův boj proti papalášům je vždy boj Davida s Goliášem, protože Kverulant nemá jiné zbraně než sílu svého hlasu.

Razima také uvedl, že Kverulant je i terčem protiútoků a výhrůžek ze strany politiků, na jejichž pochybení upozornil. Popsal, jak zdravotní pojišťovna VZP „zaklekla“ na Kverulanta za to, že o ní „nehezky“ psal. Dále popsal, jak předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová vyhrožovala žalobou, pokud Kverulant nestáhne svůj článek, který popisoval, jak dolní sněmovna pod jejím vedením opět přečerpala rozpočet.

Na závěr rozhovoru Razima uvedl, že Kverulant se vůbec nestýká s politiky a programově odmítá financování z veřejných zdrojů, protože o nich rozhodují politici, které Kverulant kontroluje. Kverulant je odkázán jen na podporu svých dárců.

Petr Kološ

P.S. Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu watchdogová organizace Kverulant.org, která se do takových kauz již od roku 2009 s větším či menším úspěchem systematicky pouští. Oceňte Kverulantovu vytrvalou a náročnou práci alespoň malým darem. 

Twitter
Zpět na výpis novinek