Nahoru
VIDEO: Rozpačité otevření Pražského hradu
VIDEO: Rozpačité otevření Pražského hradu
Twitter

V pondělí ohlásil prezident Petr Pavel otevření areálu Pražského hradu. To, jak byl Hrad skutečně „otevřen“ však vzbuzuje mnohé rozpaky. Lidé stále nemohou do Hradu vstupovat hlavním vchodem, tedy Bránou Gigantů. Do jižních zahrad se nedá vejít z Hradčanského náměstí. Také průchod mezi Královskou zahradou a Chotkovými sady zůstává uzamčen. Na místech dřívějších kontrolních stanovišť stále stojí odporné jarmareční stavby bývalého kancléře Mynáře, plné policistů. Také se může snadno stát, že namátkové kontroly se opět rychle změní v plošné. O tom všem diskutoval ředitel Kverulanta Vojtěch Razima s kancléřskou prezidenta Janou Vohralíkovou v pořadu ČT24 Události, komentáře.

V pondělí 17. dubna 2023 ohlásil prezident Pavel za přítomnosti policejního prezidenta Martina Vondráška, že budou ukončeny plošné kontroly a vystřídají je jen prohlídky namátkové. Prezident Pavel dokonce uvedl, že bude odstraněna většina detekčních rámů. Jeho slova pak později zpochybnil policejní prezident, když uvedl, že policie si toto „zázemní“ ponechá a na každém vstupu zůstane jeden detekční rám, aby jej policie mohla využít při „zhoršení bezpečnostní situace“. Na otázku, zda návštěvník bude nově moci nerušeně projít do Hradu, uvedl policejní prezident Vondrášek, že ano, ale jen pokud nebude u vchodu vyzván k osobní prohlídce. To, že se běžný návštěvník do Hradu nedostane hlavním vchodem, tedy Bránou Gigantů z Hradčanského náměstí, už zamlčel.

Z přístupu do Hradu nezmizí ani ocelový ježci na vjezdech. To se prý změní, až bude vysoutěžen dodavatel jiného tipu ochrany Hradu před vjezdem vozidel. Jak tento systém bude vypadat na tiskové konferenci řečeno nebylo.

Vedle Hradní stráže, která má sama o sobě téměř 1000 lidí, bude na Hradě „zajišťovat bezpečnost“ ještě množství policistů.

Změna bezpečnostní situace?

Policejní prezident Vondrášek řekl, že plošné kontroly bylo možno zrušit proto, že se nyní změnila bezpečnostní situace. Toto tvrzení je v přímém rozporu s tím, že již více než sedm let platí v ČR stále stejný, a to první stupeň ohrožení. Ten byl vyhlášen 22. března 2016, kdy ho schválila vláda v reakci na teroristické útoky na bruselském letišti a v tamním metru. V ulicích tehdy bylo na dva měsíce nasazeno několik set vojáků, kteří hlídkovali společně s policisty. Společné hlídky skončily v květnu 2017. Ale jediným místem, kde je posílení ostrahy až doposud viditelné, je právě Pražský hrad.

Stupeň 0 – ideální stav, nemá grafické znázornění a není samostatně vyhlašován,

Stupeň 1 – je třeba zvýšené bdělosti,

Stupeň 2 – blíže neurčené riziko směrující vůči ČR,

Stupeň 3 – vysoká míra jistoty, že se něco stane, či se něco v ČR už stalo.

Je těžko uvěřitelné, že za celých sedm let platnosti prvního stupně ohrožení se situace nijak nezměnila. Stupeň ohrožení se nesnížil ani, když teroristické útoky v Evropě téměř vymizely a nezvýšil se ani s Ruským napadením Ukrajiny.

Je jen těžko uvěřitelné, že by bezpečnostní situace měla skutečně něco společného se stupněm ostrahy Pražského Hradu. Kverulant je přesvědčený, že již dlouho nejde o nic jiného než o demonstraci policejní moci. I proto policisté pod vedením svého prezidenta opouští dobytý Hrad jen velmi pomalu a velmi neradi.

Návrat k plošným kontrolám jsme již viděli

Kverulant už jednou viděl návrat od namátkových kontrol k plošným. To, když vyhrál soud, který stanovil, že Pražský hrad je veřejným prostranstvím. V důsledku Kverulantova soudního vítězství se nařízení, kterým Zeman znepřístupnil veřejnosti prakticky celou městskou čtvrť, a to jenom proto, aby ukázal svou moc, stalo neudržitelným. A tak byl v pondělí 3. května 2021 Hrad konečně otevřen široké veřejnosti. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly po dlouhých pěti letech zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Ty se však po několika dnech vrátily.

Kverulant usiluje o otevření areálu Hradu už od roku 2016. Nynější ohlášení otevření Hradu považuje i za svůj úspěch.  Kverulant odeslal množství dopisů a výzev, na Hradě uspořádal dvě protestní akce, a dokonce vyhrál soud o to, je-li areál Hradu veřejným prostranstvím či nikoli. To, když na jaře roku 2021 bývalý prezident Zeman zavřel Hrad úplně.  

Kverulant všem kandidátům na prezidenta položil v listopadu 2022 tyto otázky: Jste pro otevření areálu Pražského hradu? Pokud ano, jaké by byly vaše kroky v této věci v případě, že byste úřad prezidenta získal? Vítězný kandidát Petr Pavel odpověděl: ,,Ano. Zpočátku byla opatření omezující vstup veřejnosti oprávněná, protože existovala bezprostřední hrozba teroristických útoků. Ale že Hrad zůstal téměř nedobytnou pevností, do které se občan musí celkem ponižujícím způsobem dostávat, považuji za nepřijatelné. Tomu již bezpečnostní situace neodpovídá. Hrad jako kulturní a historické dědictví by měl být místem, které žije a slouží lidem. Mělo by se tam například konat víc společenských a kulturních akcí. To bych rozhodně podporoval.”

Navzdory generálově slibu trvaly ještě měsíc po inauguraci Pavla plošné kontroly dál. Kverulant o tom o Velikonocích 2023 natočil reportáž:

Z rozhovorů s policisty a vojáky v Kverulantově reportáži dost jednoznačně vyplynulo, že tím pravým důvodem pro pokračování „filcungu“ bylo zajištění pohodové, dobře placené práce na hezkém místě v Praze. Všichni policisté a vojáci, se kterými Kverulant na hradě při natáčení mluvil, mu potvrdili, že jsou na Hradě dobrovolně a většina je mimopražská. Navíc ani jeden z vojáků a policistů nebyl schopen uvést, před jakou hrozbou Pražský hrad vlastně chrání.

Kverulantova kampaň za otevření Hradu nekončí

Petr Pavel ohlásil otevření Pražského hradu, ale ještě se tak úplně nestalo.  Proto Kverulant svoji kampaň za vrácení Hradu lidem stále ještě nemůže považovat za skončenou.  Pokud si myslíte, že Pražský hrad má skutečně patřit široké veřejnosti podpořte Kverulantův boj za jeho otevření jakkoliv malým, za to však pravidelným finančním příspěvkem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek