Nahoru
Vít Rakušan se za cesty do Peru a na Nový Zéland za peníze daňových poplatníků omlouvat nebude
Fotokoláž: Kverulant.org
Vít Rakušan se za cesty do Peru a na Nový Zéland za peníze daňových poplatníků omlouvat nebude

Mnozí zákonodárci si z Poslanecké sněmovny učinili cestovní kancelář do exotických destinací za peníze daňových poplatníků. Kverulant.org již dvakrát přistihl poslance na výletě na Machu Picchu. Proto se nedávno dotázal Poslanecké sněmovny, kam si v posledních letech zákonodárci vyrazili. Odhalil, že Vít Rakušan si v roce 2018 zaletěl na výlet do Peru a Kolumbie a v roce 2019 pak do Austrálie a na Nový Zéland. Obě tyto cesty stály daňové poplatníky téměř 400 tisíc korun. Kverulant žádal po Rakušanovi omluvu a vrácení části peněz. To nyní Rakušan odmítl. Pomozte Kverulantovi kontrolovat politiky a podarujte jej alespoň symbolickým darem.

Fotokoláž: Kverulant.org

Kverulant nedávno odhalil, že Vít Rakušan na týden navštívil Kolumbii a Peru. Stalo se tak v květnu 2018. Společnost mu dělali Jaroslav Bžoch z ANO, člen předsednictva SPD Jaroslav Holík a Lubomír Zaorálek z ČSSD. Deklarovaným důvodem výletu bylo „jednání s partnerským výborem a představiteli dalších institucí“.

Výlet Víta Rakušana a jeho kolegů do Kolumbie a Peru nás stál 646 tisíc korun. To je na jednoho poslance 162 tisíc korun. Navíc Vít Rakušan, stejně jako kolegové, dostali na cestu ještě stravné. V Rakušanově případě to činilo 16 595 korun, přestože podle zákona o cestovních náhradách měl dostat jen 7227 korun. A přestože je nanejvýš pravděpodobné, že po celou dobu pobytu byli ubytováni v hotelech s plnou penzí.

V roce 2019 si Vít Rakušan vyrazil k protinožcům. Tentokrát ho doprovázeli kolegové Marek Benda z ODS, Ondřej Veselý z ČSSD, pirát Vojtěch Pikal a opět Jaroslav Bžoch z ANO. Ten poslední se na svém facebookovém profilu pochlubil selfíčkem z tohoto výletu.

Zdroj: FB Jaroslava Bžocha 29.11.2019

Cesta proběhla od 15. do 26. listopadu 2019 a deklarovaným důvodem bylo opět „jednání s partnerským výborem a představiteli dalších institucí“

Výlet Víta Rakušana a jeho politických souputníků do Austrálie a na Nový Zéland nás přišel na jeden a čtvrt milionu korun. Za Víta Rakušana jsme zaplatili 210 tisíc korun. Navíc Rakušan, stejně jako kolegové, opět dostal za cestu ještě stravné. V Rakušanově případě to činilo 25 245 korun, přestože podle zákona o cestovních náhradách měl dostat jen 11 350 korun. A přestože je i v tomto případě pravděpodobné, že po celou dobu pobytu byl ubytován v hotelech s plnou penzí.

Vít Rakušan se rozhodně neprofiluje jako politik s autentickým zájmem o detaily zahraniční politiky.  V 8. volebním období, tedy od roku 2017 do 2021, v zahraničí jen třikrát. Vedle výletu do Peru a Kolumbie a pak do Austrálie a na Nový Zéland, byl Rakušan i na pravděpodobně jediné skutečně pracovní cestě, když byl s dalšími deseti poslanci na třídenní studijní návštěvě v NATO v Bruselu a v SHAPE v Monsu. Celkové náklady této cesty činily 64 tisíc korun.

Kverulant včera vyzval Víta Rakušana, aby se za oba soukromé výlety, které si nechal zaplatit z peněz daňových poplatníků, veřejně omluvil a aby do státního rozpočtu vrátil celkem 41 841 korun, které dostal vyplaceny na „stravném“ za obě cesty. To Rakušan mailem ještě včera odmítl. Uvádí, že „obě zahraniční cesty byly schválené Sněmovnou v souladu s Ministerstvem zahraničí“ a „v Kolumbii a Peru jsme absolvovali celou řadu jednání“ a „co se týká zahraniční cesty do Austrálie, tak je nutné si uvědomit, že právě tento stát je významný spojenec západního světa“

Kverulant je přesvědčen, že k nějakým jednáním skutečně došlo, ale hlavním a skutečným účelem Rakušanových cest byla turistika. Vždyť opakované výlety poslanců do Peru nebo na Nový Zéland naší republice zjevně nic nepřinášejí a to málo co je třeba s těmito zeměmi vyřídit by jistě zvládl příslušný velvyslanec či subalterní úředník.  

Oba Rakušanovy výlety stály daňové poplatníky 371 tisíc korun. Ve státním rozpočtu je to jistě velmi zanedbatelná částka. Poškození důvěry v parlamentní demokracii však zanedbatelné není. Kverulant chtěl věřit, že se Rakušan ke svému pochybení postaví čelem a nebude opíjet veřejnost prohlášeními o obrovském přínosu obou cest pro naši zahraniční politiku. To se ke Kverulantově velké lítosti nestalo. Zdá se, že nová vládní koalice nemyslela svoje sliby o nové, slušné a nekorupční politice zas tak vážně.

Fotokoláž: Kverulant.org / text: Václav Novák

Pomozte Kverulantovi dlouhodobě hlídat politiky a podarujte jej jakkoliv malým, za to však pravidelným měsíčním příspěvkem. 

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima

Zpět na výpis novinek