Nahoru

Archiv novinek

Vnitro zlevnilo miliardový vysílačkový tunel

Ministerstvo vnitra se chystalo nakoupit vysílačky za 4,4 miliardy korun bez soutěže od jediného dodavatele Pramacom Prague. Vysílačky mají pracovat v zastaralé síti Tetrapol. Kverulant ověřil, kolik by stála náhrada za technologii TETRA, kterou používají západní státy. Cena nového systému včetně koncových terminálů, tedy vysílaček by byla téměř poloviční. Kverulant.org nebyl jediný kdo proti miliardovému vysílačkému tunelu protestovat a tak ho nyní vnitro zlevnilo.

Kverulant také upozorňoval, že pokud by vnitro řádně soutěžilo dodavatele, byla by cena pravděpodobně ještě nižší než poloviční. Všechno by bylo nové se zárukou, místo toho se erár chystá draze „modernizovat“ technologii, která se už léta nevyvíjí. Velký problém současné technologie je udržení v provozu v případě rozsáhlého výpadku proudu. Základnové stanice mají tak velkou spotřebu, že na záložní baterie je udrží v provozu pouze několik hodin. Drahé udržování nynější zastaralé vysílačkové technologie Tetrapol při životě kritizovaly i společnosti Nordic Telecom a O2.

Cena zakázky  má nově činit 3,1 miliardy korun. Je tedy o více než miliardu levnější, než měla být. Smlouva s dodavatelem už nemá trvat do roku 2027, jak se plánovalo, ale má platit  jenom čtyři roky ovšem s následným přechodem smluv na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou na dva roky. Tuneláři ve státním dresu v čele s ministrem vnitra Hamáčkem dál vyhrožují, že urychlené nezadání zakázky by mohlo vyústit ve zhroucení systému komunikace složek.

Kverulant.org považuje avizovanou změnu za kosmetickou a bude dál chystaný tunel pečlivě sledovat a vytrvale usilovat o jeho zastavení. Kverulant již má se zastavením vysílačkových tunelů zkušenosti. V roce 2017 vypsalo Generální ředitelství cel  soutěž na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun. O žádnou soutěž však nešlo, zadávací podmínky byly totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli. Kverulantovi se však podařilo tento tunel zastavit, když Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na základě jeho podání v září 2018 soutěž zrušilPomozte Kverulantovi bojovat proti tunelářům ve státním dresu a staňte se jeho pravidelným dárcem. 

Zpět na výpis novinek