Nahoru
Všichni prezidentští kandidáti slibují otevření Pražského hradu
Všichni prezidentští kandidáti slibují otevření Pražského hradu
Twitter

Obecně prospěšná společnost Kverulant.org již několik let usiluje o zrušení plošných kontrol v areálu Pražského hradu. Proto Kverulant všem kandidátům položil tyto otázky: Jste pro otevření areálu Pražského hradu? Pokud ano, jaké by byly vaše kroky v této věci v případě, že byste úřad prezidenta získal? Všichni prezidentští kandidáti v případě zvolení slibují otevření Hradu, ale politici už nám lhali mockrát, a tak je možné, že Kverulant budoucímu prezidentovi bude muset jeho slib připomínat. To je také hlavní důvod proč anketu pořádal. Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti a nikoliv jen prezidentovi podpořte Kverulantův důsledný boj za otevření alespoň malým darem.

Obecně prospěšná společnost Kverulant.org již několik let usiluje o zrušení plošných kontrol v areálu Pražského hradu. Proto Kverulant všem kandidátům položil tyto otázky: Jste pro otevření areálu Pražského hradu? Pokud ano, jaké by byly vaše kroky v této věci v případě, že byste úřad prezidenta získal? Všichni prezidentští kandidáti v případě zvolení slibují otevření Hradu, ale politici už nám lhali mockrát, a tak je možné, že Kverulant budoucímu prezidentovi bude muset jeho slib připomínat. To je také hlavní důvod proč anketu pořádal.

Tomáš Zima: ,,Opakovaně jsem deklaroval, že Pražský hrad musí být otevřený veřejnosti bez plošných kontrol. Vedl bych jednání s těmi, kdo toto nařídil a žádal bych neprodlené zrušení”


Pavel Fischer: ,,Chtěl bych Pražský hrad otevřít lidem jako památné místo české státnosti s edukačním zázemím pro školy a studenty. V prostorách Pražského hradu bych rád vytvořil centrum české kultury, moderní architektury a designu v rámci prolínání české a světové inspirace. A prezidentské kanceláři by slušelo místo v podhradí, tak aby byla výkonnější, efektivnější a více transparentní.”


Tomáš Březina: ,,Pražský hrad je zcela nepochybně „tlukoucím srdcem“ celé naší krásné vlasti. Je to součást naší historie, na kterou jsme, nepochybuji, všichni pyšní.
Takováto památka, klenot naší minulosti i budoucnosti, nemůže být uzavřen pro veřejnost. Je to nemyslitelné.
Zasadit se o otevření Pražského hradu pro veřejnost by byl jedním z mých prvních kroků ve funkci. Využil bych k tomu všech prostředků, včetně prostředků právních, a celou váhu osobnosti přímo voleného prezidenta České republiky.”


Petr Pavel: ,,Ano. Zpočátku byla opatření omezující vstup veřejnosti oprávněná, protože existovala bezprostřední hrozba teroristických útoků. Ale že Hrad zůstal téměř nedobytnou pevností, do které se občan musí celkem ponižujícím způsobem dostávat, považuji za nepřijatelné. Tomu již bezpečnostní situace neodpovídá. Hrad jako kulturní a historické dědictví by měl být místem, které žije a slouží lidem. Mělo by se tam například konat víc společenských a kulturních akcí. To bych rozhodně podporoval.”


Denisa Rohanová: ,,Samozřejmě že jsem. Pražský hrad je významnou součástí české státnosti, a jako takový má být přístupný. První bych požádala ministra vnitra o zrušení kontrol, a pokud by měl výhrady, zasedla bych s ním k jednacímu stolu abychom našli řešení.”


Karel Janeček: ,,Ano. Vím již nyní, že bych okamžitě otevřel areál Pražského hradu bez potupných kontrol, zřejmě bych také z uzavřeného Jeleního příkopu udělal dětské hřiště.


Josef Středula: ,,Pražský hrad bych chtěl otevřít veřejnosti co nejdříve, a to nejen fyzicky, ale i myšlenkově. Aby byl místem, kde se lidé setkávají a vyměňují si zkušenosti. Neprodleně bych požádal Policii ČR o odstranění kontrol a zábran.”


Andrej Babiš: ,,Pražský hrad nepatří prezidentovi, ale českému národu a českým občanům. Je to jeden ze symbolů, naší země, a proto bych ho určitě veřejnosti otevřel, a to včetně Jeleního příkopu. Zároveň bych chtěl při každém státním svátku vystavovat korunovační klenoty a na nádvoří Pražského hradu chci také umístit schránku, kam lidé budou moci dávat své podněty, nápady, ale i stížnosti. Myslím, že prezident by neměl být od lidí odtržený, ale naopak s nimi být v co nejčastějším kontaktu.”


Danuše Nerudová: ,,Otevření Pražského hradu včetně zrušení bezpečnostních kontrol nebo otevření celého Jeleního příkopu lidem by byl jeden z prvních kroků, který bych v prezidentském úřadu udělala. Chci, aby se každý mohl na Hrad přijít podívat a nemusel čekat v dlouhých frontách před branami. Současně chci být hlavou státu, která se nebude zavírat za zdmi, ale naopak bude lidem dveře otevírat.”


Marek Hilšer: ,,Jsem rozhodně pro znovuotevření Pražského hradu a v letním období zpřístupnění zahrad a všech krásných zákoutí včetně Jeleního příkopu. Pražský hrad má patřit veřejnosti, kulturním a vzdělávacím akcím. Lidé se tam mají setkávat a mít možnost tam trávit čas. Jako prezident bych nejprve požádal o odstranění zátarasů kolem areálu. Poté bych ve spolupráci se Správou Pražského hradu inicioval veřejnou architektonickou soutěž na využití areálu v souladu s moderními trendy evropských měst a spolu s odborníky hledal způsob, jak do výběru nápadů vhodných k realizaci zapojit veřejnost.”


Karel Diviš: “Ano jsem. Sešel bych se správou pražského hradu a s šéfem ochrany areálu a hradní stráže a snažil se otevření prosadit, například za cenu zlepšení kamerového systému a dálkového monitoringu pohybu.”


Všechny došlé odpovědi jsou uveřejněny v pořadí, v jakém došly. Odpověď od Jaroslava Bašty se nám ani po urgenci nepodařilo získat.   

Připomeňme si, že vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi Zemanovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly. Ty vedly k tomu, že Zeman pro případné skutečné teroristy vytvořil snadný terč v podobě dlouhých front na Hradčanském náměstí. Přitom od zavedení plošných kontrol se na Hradě ale ani před ním neodehrál jediný bezpečnostní incident. Je tedy opravdu nejvyšší čas kontroly zrušit a vrátit ukradený Hrad lidem. 

Připomeňme si i to, že ministr vnitra Vít Rakušan, který už počátkem roku 2022 sliboval odstranění plošných kontrol, ale ve skutečnosti pro otevření Hradu neudělal vůbec nic.

V den výročí vzniku republiky 28. října 2022 uspořádal Kverulant na Pražském hradě protestní setkání za trvalé otevření jeho areálu.

V listopadu 2022 Zeman radikálně otočil a vydal hned tři prohlášení, ve kterých tvrdil, že vždycky chtěl, aby Pražský hrad byl otevřen. Zeman samozřejmě lže a Kverulant jej za to opakovaně kritizuje. Nebylo však jasné, co za tím kompletním názorovým veletočem je. Nyní už je to konečně zřejmé. Miloš Zeman po policii chce, aby zrušila kontroly u vstupů na Pražský hrad, protože blokují přístup ke stánkům a pódiu, které Hrad nově pronajal firmě, jejíž zaměstnanci poslali statisíce prezidentské straně.

Pražský hrad má patřit široké veřejnosti a nikoliv prezidentovi a jeho kamarile. Podpořte Kverulantův boj za jeho otevření alespoň malým darem. Pokud nebude veřejnost tlačit, může se snadno stát, že i příští prezident přes všechny dané sliby ponechá Hrad uzavřený. Nějaký zástupný důvod, jako je například složitá bezpečností situace, se najde vždycky.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek