Nahoru

Archiv novinek

Výrobce fejkových respirátorů TEX- TECH prohrál soud proti Kverulantovi

V době vrcholící koronavirové epidemie odhalil Kverulant.org prodej nebezpečných respirátorů od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory byly vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly. Navíc byly označeny značkou CE, přestože nevyhověly ani evropské homologaci. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Českou obchodní inspekci a dosáhl toho, že internetový obchod ALZA dočasně zastavil prodej těchto respirátorů. Firma TEX-TECH za to Kverulantovi nejprve vyhrožovala žalobou a pak ji skutečně podala. Kverulant se ani tentokrát nenechal zastrašit a svou kauzu nestáhl. Následně soud žalobu TEX-TECH na Kverulanta zamítl a konstatoval, že TEX-TECH platný certifikát neměl. Oceňte Kverulantův boj proti parazitům na koronavirové krizi a podpořte ho alespoň symbolickou částkou.

Výzkumný ústav bezpečnosti práce (VÚBP) provedl v listopadu 2020 měření výrobků TEX-TECH. V klíčovém parametru průnik miniaturních kapének parafínového oleje výrobky nevyhověly. V protokolu o zkoušce číslo 748/2020 z 25. listopadu 2020 se uvádí, že všechny tři dodané vzorky vykazovaly průnik od 14 do 17 %. Přitom normě pro FFP2 by vyhověly, jen pokud by tento průnik byl pod 6 %. Přesto TEX-TECH svoje podvodné respirátory označoval zkratkou FFP2.

Podvodníci TEX-TECH se rozhodli tomuto procesu vyhnout, a to přes nelegální zkratku. Vzali certifikát od kvalitního českého výrobce klíčové komponenty respirátorů netkané textilie Meltblown a řekli, že ji budou používat ve svých respirátorech. Následně si nechali vystavit falešný certifikát od garážové firmy Conformity consulting s.r.o. Že firma Conformity consulting s.r.o. není oprávněnou certifikační autoritou a že netkanou textilii od českého výrobce fejkové respirátory TEX-TECH nespíš nikdy ani neviděly, snad ani nemá cenu dodávat. Podvodníci z TEX-TECH o sobě sice píší, že jsou ryze česká společnost zabývající se výrobou respirátorů, ale to nejdůležitější v nich, filtr, s největší pravděpodobností dováží pouze z Číny. 

Kverulant se se svými odhaleními počátkem února 2021 obrátil na Českou obchodní inspekci a očekává, že mu ČOI dá za pravdu a rozhodne o zastavení prodeje těchto nebezpečných výrobků. V polovině dubna se Kverulant obrátil na ČOI s dotazem, co zjistila kontrola. ČOI odpověděla, že šetření sice ještě není pravomocně u konce, ale vše nasvědčuje tomu, že TEX-TECH označoval svoje výrobky značkou CE bez toho, že by na to měl právo. V dopise doručeném Kverulantovi 26. dubna 2021 ČOI dokonce uvádí: „(…) platný certifikát EU přezkoušení typu ke kontrole předložen nebyl.“

Zájem o veřejnosti o tuto kauzu donutil firmu TEX-TECH vydat 1 února 2021 tiskové prohlášení. Vyhrožovala v něm Kverulantovi „patřičnými právními kroky“. Tím se Kverulant samozřejmě zastrašit nedá. Podstatnější v tiskové zprávě však byla ukřivděná věta: „Informace o tom, že vyrábíme a distribuujeme nekvalitní produkt nás navíc zastihuje pár dní před dokončením kompletní certifikace, která probíhá v zahraničí (…)“. Šlo totiž vlastně o přiznání, že TEX-TECH doposud platnou certifikaci neměl a vyráběl a prodával tak fejkové respirátory.

Koncem února zaslal advokát najatý firmou TEX-TECH výhružný dopis. Píše v něm, že pokud Kverulant svoji kauzu ze svých stránek neodstraní do 10 března 2021: „podám žalobu, na základě které budu požadovat mimo výše uvedené též náhradu škody a nemajetkové újmy, kterou jste mému klientovi svým protiprávním jednáním způsobili“. Kverulant je na podobné vyhrožování zvyklý a svoji kauzu nestáhl.

V dubnu 2021 pánové z TEX-TECHu svoji výhružku splnili a u Obvodního soudu pro Prahu 10 se domáhali stažení všech článků o jejich problematických výrobcích z Kverulantova webu.  Zaslal soudu svoje vyjádření. Jako obvykle Kverulant uvádí, že jeho texty jsou „kombinací pravdivých tvrzení odpůrce (vycházejících z citací pravých a obsahově správných listin, a to i veřejnoprávního charakteru, včetně hypertextových odkazů na tyto listiny přímo v textu) a dále hodnotících soudů, jimiž odpůrce (Kverulant.org) vyjadřuje svůj úsudek o nebezpečnosti respirátorů uvedených na trh navrhovatelem“.

Kverulant se ani tentokrát nenechal zastrašit a svou kauzu nestáhl. Počátkem června 2021 zaslal soudu svoje vyjádření. Jako obvykle Kverulant uvádí, že jeho texty jsou „kombinací pravdivých tvrzení odpůrce (vycházejících z citací pravých a obsahově správných listin, a to i veřejnoprávního charakteru, včetně hypertextových odkazů na tyto listiny přímo v textu) a dále hodnotících soudů, jimiž odpůrce (Kverulant.org) vyjadřuje svůj úsudek o nebezpečnosti respirátorů uvedených na trh navrhovatelem“.

Soud dal Kverulantovi zapravdu a vydání předběžného opatření, které by Kverulantovi zakázalo publikovat tuto kauzu zamítl. V odůvodnění poukázal zejména na to, že TEX-TECH ani soudu nedoložil, že certifikace od turecké instituce UNIVERSAL CERTIFICATION je k certifikaci dle CE skutečně oprávněna.

Další podrobnosti naleznete v kauze Fejkový respirátor.

Pokud je vám Kverulantův vytrvalý boj sympatický, můžete ho finančně podpořit. Oceňte Kverulantův boj proti parazitům na koronavirové krizi a podpořte ho alespoň symbolickou částkou.  

Zpět na výpis novinek