Nahoru

Archiv novinek

Z Bruselu přišel další audit střetu zájmů premiéra Babiše. Týká se zemědělských dotací Agrofertu. Stát bude vracet peníze

Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve střetu zájmů. Píše se v ní to co všichni stejně víme. Babiš vlastní Agrofert. Stát, resp., čeští daňoví poplatníci budou muset do Bruselu vracet peníze, které Agrofert neoprávněně získal na čerpání zemědělských dotací.

Teoreticky, podle platných českých zákonů nemůže být dodavatelem státu žádná firma patřící členovi vlády. Firma člena vlády ani nesmí pobírat dotace. Je naprosto evidentní, že tento zákon je masivně porušován Babišovým holdingem Agrofert. Babišův koncern získal na dotacích již 27,3 miliardy. Babiš je také hlavním dodavatelem biosložky pro státní podnik ČEPRO a kraje pod vedením ANO uzavřely s firmami patřící premiérovu holdingu trojnásobný objem smluv než kraje ostatní. Z pohledu právního pozitivizmu, který zdůrazňuje pozitivní právo na úkor práva přirozeného, je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Kverulantovým cílem je tento stav změnit. Chvíli to vypadalo, že bude úspěšný, pak však poslanci ANO, ČSSD a SPD zamítli zákon, který měl Babišovi zabránit inkasovat miliardy od státu. Kverulant se však nevzdává a bude dál pokračovat ve svém boji. Pokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Zpět na výpis novinek