Nahoru

Archiv novinek

Z Prahy konečně mizí ošklivé reklamní lavičky

Na podzim 2018 proběhly v Praze volby a vedení hlavního města se ujaly strany, které před volbami deklarovaly odpor k přebujelému reklamnímu smogu. Kverulant.org odeslal primátorovi Prahy a všem členům rady již několik dopisů, ve kterých je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu. K těmto výzvám se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových společností. A výsledky se pomalu dostavují. V srpnu 2020 schválila rada hlavního města Prahy výpověď všech smluv na pronájem pozemků pro reklamní zařízení do 8 m2.  Praha také neprodloužila nevýhodnou smlouvu s JCDecaux, na podzim 2021 má začít platit zákaz reklamních plachet i v širším centru a nyní začala Praha odstraňovat nevzhledné a často nefunkční reklamní lavičky. Kverulant ale zcela spokojen není. Praha dál pronajímá pozemky pro velké billboardy, a dokonce uzavírá nové, krajně nevýhodné nájemní smlouvy. Kverulant bude ve svém boji pokračovat. Pomozte nám i vy vyčistit Prahu od vizuálního smogu alespoň malým darem.

Hlavní město odstraní na 1400 kusů tohoto mobiliáře stojící na celé řadě zastávek pražské hromadné dopravy a na veřejných prostranstvích. Samotné odstraňování mobiliáře zahájila Praha minulá týden, kdy odvezla z různých míst po celé Praze 50 reklamních laviček. Nejdříve zmizí ty lavičky, jejichž umístění označily silniční úřady městských částí za neoprávněné a rozhodly o jejich odstranění. Zbývající lavičky budou odvezeny na základě exekučních příkazů. Úklid laviček z veřejných prostranství zajistilo hlavní město, náklady s tím spojené ale ponese bývalý nájemce, tedy společnost AD-Net. Ta lavičky i přes rozhodnutí soudů dosud neodklidila.

Pozemky pro instalaci mobiliáře, který kromě možnosti posezení přinesl Praze i nežádoucí reklamní plochy, pronajalo hlavní město v roce 1998. Za jejich užívání tržilo ročně jednu korunu za metr čtvereční. Nájemní smlouvu převzala v roce 2001 společnost AD-Net. Praha již kontrakt dvakrát vypověděla, nejprve v roce 2014 a znovu o pět let později. AD-Net však vyjádřila svůj nesouhlas a navzdory opakovaným výzvám soudů lavičky neodstranila.

Další informace naleznete v kauze Odstraňme z Prahy billboardový smog.

Zpět na výpis novinek