Nahoru
Z Pražského okruhu zmizí dalších pět nelegálních billboardů
lustrační fotokoláž, pro Kverulanta ATEO
Z Pražského okruhu zmizí dalších pět nelegálních billboardů
Twitter

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) objednalo likvidaci pěti nelegálních billboardu na Pražském okruhu (D0). Celkem bude tato likvidace stát více než 2 milionů korun. Kverulant.org je rád, že odstraňování billboardů pokračuje i když tempo je zoufale pomalé a cena za demontáž billboardů se zdá být přemrštěná.

lustrační fotokoláž, pro Kverulanta ATEO

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Billboardaři však tehdy svoji zákonnou povinnost ve velkém ignorovali a zaplavili silnice českou vlajkou ve snaze namluvit veřejnosti, že s tímto polepem to již nejsou billboardy. V dubnu 2018 se o jeden takový dokonce zabil člověk.

Skutečné odstraňování celkem asi 4 200 nelegálních billboardů začalo vinou veřejné správy se značným zpožděním a teprve v únoru 2020 ŘSD uzavřelo rámcovou smlouvu na odstraňování billboardů. Faktická likvidace billboardů na základě této smlouvy začala až v roce 2023 a ŘSD objednalo zatím jen odstranění několika billboardů. Nejnověji je to likvidace pěti nelegálních reklamních nosičů z Pražského okruhu.

Všechny majitele nelegálních billboardů vyzvalo Ministerstvo dopravy, aby je zakryli a odstranili ve své režii již před více než rokem a půl. Nikdo z nich tak neučinil. Naopak reklamní plochy dále pronajímali. 

Celková cena za odstranění pěti billboardů od Pražského okruhu vyjde ŘSD, tedy daňové poplatníky na 2,1 milionů korun. Kverulant doufá, že ŘSD bude tuto částku po billboardových firmách vymáhat. Také doufá, že Ministerstvo dopravy uloží všem výše uvedeným billboardům vysoké pokuty za ignorování zákona. Kverulant slibuje, že za rok zkontroluje, zda byly vyměřeny pokuty a vymožena částka kterou erár zaplatí firmě, která likviduje billboardy.

Jak už bylo uvedeno, všechny billboardy na dálnicích a na silnicích I. třídy měl stát odstranit nejpozději do 1. září 2017. Hodně jich zmizelo, ale stále zdaleka ne všechny. Proto Kverulant ještě stále apeluje na odpovědné orgány, aby konečně vyčistily naši zem od nebezpečného reklamního smogu. Prosíme pomozte nám v tom alespoň malým darem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek