Nahoru

Archiv novinek

Z ulice U Kunratického lesa se právě odstraňují billboardy

V březnu se na nás s prosbou o radu obrátil Tomáš. Chtěl vědět, jak přimět úřady k odstranění desítek pravděpodobně nelegálních billboardů na ulici U Kunratického lesa na Praze 11. Poradili jsme mu a díky jeho práci již z dvaceti ploch zmizelo deset a další se právě odstraňují. Děkujeme Tomášovi. Bez lidí jako je Tomáš, by se nám žilo o mnoho hůř.

Tomáš nejprve napsal dopis starostovi. Požádal v něm o odstranění nevhodně umístěných reklamních poutačů. Argumentoval, že většina z nich se nachází v blízkosti přechodů pro chodce, případě přímo v křižovatkách, což značně snižuje přehlednost rizikových míst silničního provozu. Mimo bezpečnostní aspekt si také připomněl estetické hledisko, kdy reklamní smog znehodnocuje veřejný prostor a snižuje kvalitu životního prostředí pro obyvatele dané oblasti.

Dopis starostovy byl dobrý výkop, ale Tomáš se obával, že samotný email asi nic nezmění. A tak se Tomáš obrátil na Kverulanta o radu, jak dál postupovat.  Kverulant mu napsal: „Každý billboard (BB) je provolen vždy jen max na 5 let. Často se stává, že billboardáři si včas nezažádají o nové povolení  a tak se z jejich billboardu stane černá stavba a lze pro příslušném stavebním úřadu (Praha 11) žádat o zahájení řízení o odstranění stavby. Jedním z důvodů, proč si billboardáři „zapomínají“ podat žádost o prodloužení stavebního povolení na BB je skutečnost, že dle Pražských stavebních předpisů, které platí od roku 2016, nesmí být BB povolen ve vzdálenosti menší než 100m od billboardů již povolených. Billboardáři se bojí, že by povolení nedostali. Bylo by dobré si dle zákona 106 vyžádat informace o tom, zda jsou BB o kterých píšete, povolené či nikoliv, resp., získat příslušná stavební povolení. Jako vzor Vám jednu takovou žádost posíláme. Je obsáhlejší, ale Vy si ji jistě snadno upravíte.“

Kverulant usiluje o vyčistění Prahy v kauze Odstraňme z Prahy billboardový smog. Kverulant odeslal primátorovi Prahy a všem členům rady již několik dopisů, ve kterých je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu. K těmto výzvám se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových společností. A velmi pomáhá i iniciativa Přidej se a strhni to a lidé jako je Tomáš. A výsledky se dostavují. V srpnu 2020 schválila rada hlavního města Prahy výpověď všech smluv na pronájem pozemků pro reklamní zařízení do 8 m2.  Praha také neprodloužila nevýhodnou smlouvu s JCDecaux, a v létě 2021 začala Praha odstraňovat nevzhledné a často nefunkční reklamní lavičky a na podzim 2021 má začít platit zákaz reklamních plachet i v širším centru. Kverulant ale zcela spokojen není. Praha dál pronajímá pozemky pro velké billboardy, a dokonce uzavírá nové, krajně nevýhodné nájemní smlouvy. Kverulant bude ve svém boji pokračovat. Pomozte nám i vy vyčistit Prahu od vizuálního smogu alespoň malým darem.

Zpět na výpis novinek