Nahoru
Zákon chránící nemocné před šarlatány nebude
Ministři zdravotnictví za ANO od roku 2018 do roku 2021 (fotokoláž: iDNES)
Zákon chránící nemocné před šarlatány nebude

V reakci na uvedení dokumentu o šarlatánech z centra AKTIP a na policejní vyšetřování jejich činnosti které Kverulant inicioval, začalo Ministerstvo zdravotnictví v roce 2018 připravovat samostatný zákon o léčitelích. Když mediální zájem opadl, Ministerstvo tvrdilo, že připraví alespoň novelu zákona o zdravotních službách. Nic z toho nakonec Ministerstvo do konce nedotáhlo. Kverulant konstatuje, že ani čtyři ministři zdravotnictví za ANO nedokázali prosadit ochranu nemocných před šarlatány a píše poslancům. Pokud i vám vadí parazitování na nemocných lidech, prosíme, podpořte Kverulanta alespoň symbolickým darem.

Ministři zdravotnictví za ANO od roku 2018 do roku 2021 (fotokoláž: iDNES)

Ministerstvo tvrdilo, že legislativně upraví to, aby léčitelé a další lidé provozující metody „alternativní“ medicíny museli svou praxi hlásit krajskému úřadu. Nenahlášeným by hrozila pokuta 100 tisíc korun a při opakovaném přestupku až milion a deset let zákazu činnosti. Zákon měl také počítat s povinností vést dokumentaci a s odpovědností za způsobené škody. Léčitelé měli mít povinnost získat ke každému léčitelskému úkonu jasný souhlas pacienta.

Zákon měl poskytovatelům uložit i množství dalších povinností. Kromě evidování záznamů o provedených službách měli muset zpracovat seznam cen prováděných zákroků, vymezit provozní dobu a uzavřít pojistnou smlouvu o pojištění své odpovědnosti za újmu, kterou svým zákrokem nebo doporučením mohou způsobit. Pokud by léčitel pacientovi způsobil neúplnou, nesprávnou informací nebo škodlivou radou újmu na zdraví, měl za ni muset nahradit škodu.

Návrh zákona počítal i s případy, kdy léčitelskou praxi provozuje skutečný lékař. V takovém případě měl mít povinnost pacienta vždy upozornit na to, že navrhuje služby, které neodpovídají pravidlům vědy a uznávaných medicínských postupů. Stejně měli být vymezeny i všechny reklamy na léčitelské služby. A mělo být zakázáno i uvádět v reklamách jakékoliv informace, které mohou klienta uvést v omyl.

Nic z toho, ale do praxe zavedeno nebude. Ministerstvo totiž nedotáhlo do konce nic. Kverulant konstatuje, že ani čtyři ministři zdravotnictví za ANO nedokázali prosadit ochranu nemocných před šarlatány. Kverulant proti beztrestnému parazitování na nemocných protestuje a dnes o tom píše poslancům.

Potřebu chránit nemocné před šarlatány vyvolal dokument Obchod se zdravím, který popsal praxi centra AKTIP, které za peníze radilo pacientům léčit rakovinu milencem. Ve věci se angažoval i Kverulant.org, když v červnu 2018 na šarlatány z AKTIPu podal trestní oznámení, na jehož základě již policie začala případ vyšetřovat. Počátkem dubna 2019 ukončil AKTIP svoji činnost a v říjnu téhož roku vystoupila pod tlakem kárného řízení zakladatelka AKTIPu z Lékařské komory a tím ztratila možnost vykonávat profesi lékařky.

Další podrobnosti naleznete v kauze Smrtelná alternativní léčba.

Zpět na výpis novinek