Nahoru

Archiv novinek

Zastanou se Piráti postkomunistického Pionýra?

Také jste si mysleli, že komunistického Pionýra jsme nejspíš odsunuli někam za Ural společně se sovětskými vojsky už někdy na počátku devadesátých let? Pokud ano, tak jste se, stejně jako Kverulant.org, dosti spletli. Pionýr existuje dál a platíme si ho. Ministerstvo školství každoročně vyplácí organizaci Pionýr desítky milionů korun.

KKverulanta zajímaly podrobnosti, a tak ministerstvo podle zákona požádal o kopie grantových žádostí a seznam členů komise, kteří o dotacích rozhodli. Ministerstvo mu obojí odmítlo poskytnout. Kverulant je přesvědčen, že důvodem odmítnutí je to, že člen komise je i přímý zástupce Pionýra, a že dotace jsou poskytovány nikoliv na základě kvality grantových žádostí, nýbrž že o všem rozhodují známosti a protislužby. I proto minulý týden podal proti neposkytnutí informací stížnost. Kverulantovým cílem je nejen rozkrýt problematické financování Pionýra, ale také přimět ministerstvo k nastavení jasných a transparentních pravidel na rozdělování peněz pro práci s dětmi. A to se předsedovi Pionýra Martinu Bělohlávkovi samozřejmě nelíbí. Proto se tohle pondělí sešel s členem Pirátů Michalem Mackem. Pirát Macek o schůzce v Cafe Chloese napsal„Řešili jsme (…) situaci kolem nařčení ze strany organizace Kverulant (údajné netransparentní rozdělovaní dotací na MŠMT) a možnost případného zprostředkování kontaktu na některého nebo některou z našich poslanců/poslankyň.“ 

Kverulant považuje snahu angažovat politika do zakrytí problematického financování postkomunistického pionýra za dobrou ilustraci bolševického způsobu uvažování a je upřímně zvědavý, jak se k „potřebám“ Pionýra dotyčný politik postaví. Ale ať už se Piráti zachovají jakkoliv, Kverulant bude v boji za transparentní nakládání s veřejnými penězi a proti arogantním papalášům pokračovat dál. Podpořte jej v tom alespoň malým darem.

Zpět na výpis novinek