Nahoru

Archiv novinek

Zastavme konečně agrofertizaci České republiky

Evropský parlament včera jasnou většinou hlasů znovu odsoudil střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Rezoluci vyzývá české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro holding Agrofert. Kverulant už roky protestuje proti pokračující agrofertizaci ČR a volal zejména po změně legislativy.  I jeho zásluhou tato změna přišla. Zákon o evidenci skutečných majitelů 1. června 2021 potvrdil, že premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť je sále skutečným majitelem Argofertu. Nyní je Kverulantovým cílem zastavit vyplácení všech dotací pro Babiše a vymáhat zpět i ty, které mu byly vyplaceny v rozporu se zákony. Pokud si i vy myslíte, že v České republice nemají vládnout zájmy chamtivého premiéra, ale zákon, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

V úterý 1. června 2021 začal platit nový zákon č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů. Mezi hlavní změny, které přinesl, patří zpřesnění definice skutečného majitele, relativně vysoké finanční a korporátní sankce při porušení stanovených povinností a automatický průpis informací z různých rejstříku.

Zákon v § 37 odstavci 1) uvádí: „Do evidence skutečných majitelů se jako skutečný majitel svěřenského fondu, jehož svěřenský správce má bydliště, sídlo nebo pobočku na území České republiky, automaticky propíše fyzická osoba, která byla zapsána a) v rámci zápisu do evidence svěřenských fondů jako zakladatel, svěřenský správce nebo obmyšlený, nebo b) jako skutečný majitel právnické osoby zapisované do veřejného rejstříku, která je zakladatelem, svěřenským správcem nebo obmyšleným svěřenského fondu“. O tom, že skutečným majitelem Agrofertu je Andrej Babiš tak nemůže být pochyb.

Je konečně třeba důsledně zastavit vyplácení všech dotací pro Babiše, ale vymáhat zpět i ty které mu byly vyplaceny v rozporu se zákony. Nyní už se nelze se vymlouvat, že nelze skutečného majitele určit. Pokud nebudeme konflikt zájmů Andreje Babiše řešit, existuje nebezpečí, že si nás koupí všechny.

Další podrobnosti naleznete v kauze Zastavme argofertizaci České republiky.

Oceňte Kverulantovu odvahu a důslednost alespoň malým, symbolickým darem. Nebo se staňte Kverulantovým pravidelným dárcem. Věnujte nám každý měsíc 100 korun. Vaše tři koruny denně pomohou měnit věci k lepšímu

Zpět na výpis novinek