Nahoru
Zemanova otočka: vždycky jsem chtěl, aby Pražský hrad byl otevřen. Policie je proti, přišla by o přesčasy
Zemanova otočka: vždycky jsem chtěl, aby Pražský hrad byl otevřen. Policie je proti, přišla by o přesčasy
Twitter

Prezident Zeman vyzval otevřeným dopisem ministra vnitra Víta Rakušana, aby už konečně nechal otevřít Pražský hrad. Přitom to byl právě Zeman, kdo v reakci na vyvěšení červených trenýrek uzavřel v roce 2016 Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné osobní policejní kontroly. Byl to Zeman, kdo při jarní epidemické vlně roku 2020 zavřel Hrad zcela na více než dva měsíce a zákaz vstupu zopakoval 9. října 2020. Policie už na Zemanovu výzvu k otevření Hradu stihla zareagovat. Otevření Hradu prý nepřipadá v úvahu. Inu za šest let prorostl systém plošných osobních kontrol celým Hradem a nebude lehké ho vykořenit a vrátit Hrad veřejnosti, proto bude Kverulant v prosazování vrácení Hradu lidem pokračovat. Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti a nikoliv arogantnímu prezidentovi nebo policejním zbrojnošům podpořte Kverulantův boj za otevření alespoň malým darem.

Kverulant bojuje za otevření Pražského hradu už několik let. Jeho zápas s hlavním bachařem Zemanem je popsán v kauze Vraťte ukradený Pražský hrad lidem. Nyní je to právě Zeman, který se staví do role největšího zastánce otevření Hradu. Jeho chování připomíná starý vtip, který popisoval, čím je pro nás Sovětský svaz. Sovětský svaz je jako náš soused. Ráno nám ukradne slepici, v poledne jí sežere k obědu a večer nám jí pomůže hledat. Ale podívejme se na Zemanův veletoč podrobně.

Prezident Zeman včera vyzval otevřeným dopisem ministra vnitra Víta Rakušana, aby zajistil „důslednou revizi opatření Policie České republiky na hranicích areálu Pražského hradu a rychlý návrh jejich zrušení nebo zásadní úpravy“. „Jako prezident republiky jsem dosud kontroly při vstupech do areálu Pražského hradu veřejně nekritizoval. Doufal jsem, že budou časem zmírněny nebo zrušeny,“ píše Rakušanovi pokrytec Zeman s tím, že „již nelze déle tolerovat znehodnocení historicky cenných prostor Pražského hradu kontrolními stanovišti a zátarasy“.

Policie: nic se otevírat nebude

Reakce na Zemanovo náhlé volání po otevření Hradu přišla takřka okamžitě. Policie prohlásila, že nic otevírat nebude s vágním „odůvodněním“: „S ohledem na přetrvávající bezpečnostní hrozby a rizika (ruská agrese na Ukrajině, teroristické útoky či útoky aktivních střelců v Evropě) tento stav (první stupeň ohrožení terorismem) nadále trvá i v současnosti.“

Kverulant je přesvědčen, že „bezpečnostní“ důvody jsou pouze zástupné. Za šest let prorostl systém plošných osobních kontrol celým Hradem. Zejména mimopražským policistům tak bezpečnostní aparát zajištuje výlet do Prahy a dobře placenou „pohodovou“ přesčasovou práci na krásném místě.

Nesplněný ministerský slib

Pravdou ovšem je, Rakušan pro otevření Hradu neudělal nic. Připomeňme si jak to tehdy bylo. Ten počátkem roku 2022 vyslyšel Kverulantovu výzvu, aby požádal příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, která platí na Pražském hradě. Rakušan tehdy doslova řekl „Dal jsem prověřit všechna opatření na Pražském hradě, zda odpovídají současné bezpečnostní realitě. Osloveny jsou i tajné služby.“  Svým slibem se Rakušan nevzpomněl pochlubit na svém Tweeteru. I pěknou fotečku si na to pořídil:

Dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím Kverulant požádal ministerstvo vnitra o sdělení všech relevantních informací týkající se výsledků této prověrky a plánů na jejich zrušení. V březnu mu přišla odpověď ve které mu vnitro sděluje: „ (…) pan ministr skutečně požádal příslušné instituce, zejména Policii ČR Útvar pro ochranu prezidenta České republiky o prověření stávajících opatření v areálu Pražského hradu a zvážení, zda odpovídají současné bezpečnostní situaci, nicméně o výsledku prověrky nemá Ministerstvo vnitra písemné informace. Samotná ochrana sídla prezidenta republiky je pak realizována příslušníky výše uvedeného útvaru Policie ČR, který se spolu s Kanceláří prezidenta republiky podílí na financování jednotlivých prvků ochrany.“ O tom, zda a kdy bude Hrad opět otevřen široké veřejnosti není v dopise ani slovo.

V červenci 2022 položili Rakušanovi obdobný dotaz novináři z Českého rozhlasu. Jako odpověď ji ministerstvo zaslalo nesrozumitelný blábol, z kterého je jasné snad jen to, že žádná analýza, o kterou Rakušan sliboval, není:

Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné osobní policejní kontroly. Ty vedly k tomu, že Zeman pro případné skutečné teroristy vytvořil snadný terč v podobě dlouhých front na Hradčanském náměstí. Přitom od zavedení plošných kontrol se na Hradě ale ani před ním neodehrál jediný bezpečnostní incident.

Prosba o podporu

Ať už si o Zemanových veletočích myslíme cokoliv jisté je, že je opravdu nejvyšší čas kontroly skutečně zrušit a vrátit ukradený Hrad lidem. Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti a nikoliv arogantnímu prezidentovi a jeho kamarile podpořte Kverulantův boj za otevření alespoň malým darem.

Twitter
Zpět na výpis novinek