Nahoru

Archiv novinek

Zhasneme definitivně nad majetky politiků?

Ústavní soud již loni zrušil část zákona o střetu zájmů, která umožňuje veřejnosti přístup k přehledu o majetku politiků. Poslanci se ale doteď nedokázali shodnout na nápravě. Centrálnímu registru oznámení, ve kterém politici přiznávají své majetky, tak hrozí, že se zcela uzavře veřejnosti. Znamenalo by to, že by nebylo možné kontrolovat, zda politici jsou ve střetu zájmů, zda jejich příjmy odpovídají jejich výdajům nebo komu jsou zavázáni například půjčkou.

Ústavní soud již loni v únoru zrušil část zákona o střetu zájmů, na základě kterého se měla uveřejňovat detailní majetková přiznání politiků. Přístup k nim byl anonymní, a to ústavnímu soudu vadilo. Politici proto měli za úkol zákon náležitě upravit tak, aby už majetková přiznání nešla získat anonymně.

Nahlížení veřejnosti na přiznání v centrálním registru sice zatím funguje, ale dosti problematicky.  Pouze přes žádost o informace, dle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím.  Ale Úřad pro ochranu osobních údajů je přesvědčen, že poskytování majetkových přiznání přes zákon106 je nezákonný.


Novela střetu zájmů je stále ještě ve Sněmovně a  nejspíš se nestihne projednat a do voleb.  A tak centrální registr nebude pro veřejnost fungovat nadále. A možná to nakonec nepůjde ani přes zákon „106“.

Zpět na výpis novinek