Nahoru

Archiv novinek

Zmanipulovaný tendr na levný vizuální smog dostal od ÚOHS zelenou

Přestože Praha deklaruje, že chce omezit vizuální smog, vypsala loňi počátkem listopadu  tendr na pětiletý pronájem reklamního prostoru na 2500 sloupech veřejného osvětlení. Soutěž je dle Kverulantova názoru navíc zmanipulovaná tak, aby ji mohly vyhrát jen dvě největší firmy se směšně nízkou nabídkovou cenou. Kverulant.org podal podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten mu nyní sdělil, že vše je v naprostém pořádku. Pomozte nám i vy zastavit tuneláře a vyčistit Prahu od vizuálního smogu darem ve výši 500 Kč.

 V programovém prohlášení koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) je v sekci Odpovědný rozvoj Prahy uvedena tato věta: „Zasadíme se o omezení vizuálního smogu.“ Praxe je však radikálně jiná. Před rokem vyšlo najevo, že bývalý úředník pražského magistrátu Ivo Mates, kterého na základě Kverulantova trestního oznámení šetří policie, jezdil zadarmo luxusním vozem Volvo XC60 reklamních společností Big Board. Nedávno se ukázalo, že Piráti dostali od firmy JCDecaux na volební billboardy slevu 75 %, a Michaela Krausová musela rezignovat na svoji funkci předsedkyně pirátských zastupitelů v Praze poté, co se přišlo na její tajné schůzky s Tomášem Tenzerem, technickým ředitelem JCDecaux, soudem obžalovaným z korupce v souvislosti s pronájmem reklamních ploch v metru. A právě pro tyto korumpující billboardové firmy byl dle Kverulantova přesvěcení  vypsán zmanipulovaný tendr.

Jde o pronájem osvětlených reklamních ploch na celkem 2539 sloupech veřejného osvětlení na frekventovaných pražských komunikacích za částku 1 728 047 měsíčně. Zakázka je rozdělená na takzvané minitendry, tedy na 15 balíčků obvykle po 150 sloupech za 131 700 Kč měsíčně. Aby nikdo nemohl ohrozit předem připravené vítězství tandemu JCDecaux a Big Board, nemůže se do tendru přihlásit jen tak nějaká reklamka. Pravidla tendru určují, že ze soutěže bude vyloučen každý, kdo v oboru nepůsobí alespoň 5 let, nemá obrat alespoň 10 milionů korun, pojištění na jednu pojistnou událost ve výši 20 milionů korun, a především bude vyloučen ten, kdo v uplynulých 3 letech neprovozoval alespoň 100 reklamních nosičů obdobného typu ve městech nad 50 000 obyvatel.  To jsou důvody, pro které Kverulant považuje soutěž za zmanipulovanou a pro které podal žádost o zrušení celého tendru na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten však mu nyní sdělil, že vše je v naprostém pořádku. V odůvodnění ÚOHS se uvádí: „Úřad v předmětné věci sděluje, že po prošetření v podmětu uváděných skutečností ve spojitosti s relevantními podklady nebyly v současné době v rovině těchto skutečností shledány důvody pro zahájení správního řízení z moci úřední, což však nevylučuje možnost následného přezkoumání postupu zadavatele, vyjdou-li najevo nové skutečnosti.“

Kverulant také několikrát odeslal primátorovi Prahy a všem členům rady dopis, ve kterém je vybízí, aby konečně začali čistit Prahu od billboardového smogu, jak slíbili. Pokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost. Pokud nás můžete podpořit i symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč, budeme vám vděční.

 

Zpět na výpis novinek