Nahoru
Zneužití zákona o přístupu k informacím antivaxery je nebezpečné
Pieta za oběti COVID 19 na Staroměstském náměstí v Praze, foto Petr Zewlak Vrabec
Zneužití zákona o přístupu k informacím antivaxery je nebezpečné

Hygienické stanice po celé republice zaznamenali tisíce žádostí o poskytnutí informací podle zákona 106/1999 o svobodném přístupu k informací, které musí v krátké lhůtě vyřídit. Za útokem stojí antivaxer Daniel Landa. Nejenže tento útok má za cíl paralyzovat činnost důležité instituce v boji proti covidu, ale může také vést k omezení práva veřejnosti na informace.

Pieta za oběti COVID 19 na Staroměstském náměstí v Praze, foto Petr Zewlak Vrabec

Právo na informace je důležitým prvkem kontroly vládnutí. Proto nemine rok, aby na něj někdo z vládních politiků nezaútočil. Letos na jaře přišel ministr vnitra Hamáček se staronovým nápadem, který by poskytoval prominentní postavení prezidentovi a dalším institucím. Zjednodušeně řečeno, pokud by Hrad neodpověděl na žádost o informace podle zákona a občan by se odvolal, měl by rozhodovat o jeho stížnosti zase Hrad.

I loni proběhl pokus omezit právo veřejnosti na informace. Informované veřejnosti se hůře vládne.  Šlo už o třetí návrh ministra Hamáčka. Ten první měl údajně omezit zneužívání tohoto práva a zavést zálohy na úhradu nákladů. Hamáček se však tehdy polekal odporu, který jeho návrh vyvolal a novelu z jednání vlády v červenci 2019 stáhl. Loni na podzim ji trochu pozměněnou novelu předložil znovu. Naštěstí opět marně. „Informace, […] jejichž zveřejnění by mohlo ohrozit […] účinnost krizových opatření […] se neposkytují.“ Tak měl nově znít paragraf 38a, který chtěl do krizového zákona vložit.

Pokud by byla Hamáčkova novela přijata, bylo by právo na poskytnutí informací transformováno v právo se o tyto informace roky soudit. Útok antivaxerů zneužívající právě zákon na informace je nebezpečný i tím, že dává politikům do rukou argumenty k radikálnímu omezení tohoto práva. A pokud bude omezeno, tak nejen Kverulant.org, ale i novináři a občané by tak napříště mohli mít jen omezenou možnost ověřování a kontroly. 

Útok antivaxerů na hygienické stanice vyvolal Daniel Landa jako odvetu za to, že hygienické stanice začaly s nárůstem nakažených důsledněji kontrolovat dodržování protiepidemických v restauracích, kinech, na sportovištích i jinde.

Pokud si i vy myslíte, že útok na hygienické stanice je nebezpečný, prosíme sdílejte tento článek.

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima

Reklama
Reklama

Zpět na výpis novinek