Nahoru

Aktuality

I díky Kverulantovi z odhadovaných dvou a půl tisíců billboardů kolem dálnic a silnic I. třídy jich už většina zmizela. V ochranném pásmu dálnic dál zůstává i po 13 měsících platnosti zákazu přes 600 reklamních zařízení ostatních provozovatelů. Stovky zakázaných poutačů stále stojí i v okolí silnic I. třídy. Vítáte odstraňování billboardů? V Kverulantově anketě již hlasovalo více než 2,5 tisíce lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas. 

Z odhadovaných dvou a půl tisíců billboardů kolem dálnic a silnic I. třídy jich už většina zmizela. V ochranném pásmu dálnic dál zůstává i po 13 měsících platnosti zákazu přes 600 reklamních zařízení ostatních provozovatelů. Stovky zakázaných poutačů stále stojí i v okolí silnic i. třídy. Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil právě Kverulant.org. Ten také bude i nadále bojovat za to, aby nakonec zmizely opravdu všechny nelegální billboardy. Pomozte mu v tom alespoň symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Kverulant je přesvědčen, že služba veřejnoprávní televize je důležitým pilířem občanské společnosti a tím víc ho mrzí, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Před sedmi lety, v pátek 14. října 2011 vstoupil v platnost zákon regulující vysílaní reklamy v ČT. Ten zcela zakázal vysílat reklamu na ČT1 a zpřísnil vysílání reklamy i na ostatních programech. Televize na programu ČT1 tento zákaz již dlouhých sedm let obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků každý den vidí, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Kverulantovi tento stav zásadně vadí a  už v této věci podal na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání množství podání. To poslední před rokem, když ČT1 odvysílala po osmé hodině před hlavním večerním programem reklamu na hazard v online casinu SYNOTtip. Kverulant byl ve svém tažení proti nelegální reklamě zatím neúspěšný, i když se letos v létě chvíli zdálo, že televize přestala Večerníček na ČT2 obklopovat reklamou cílenou na dětského diváka. Bohužel na podzim se televize k reklamě zacílené na dětského diváka vrátila. Je evidentní, že cílem reklamy je to, aby děti přiměly své rodiče zakoupit vstupenku na opravdu drahé představení o dinosaurech. Cena jedné vstupenky se pohybuje od 1 228 Kč až do astronomických 3 507 Kč. Kverulant se s nelegální reklamou cílenou na děti odmítá smířit a chystá další podání k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Pokud i vám vadí nelegální reklama, navíc zacílená na děti, pomozte Kverulantovi zaplatit náklady na vypracování této stížnosti částkou 500 Kč

Chcete jednou za čas dostávat krátké Kverulantovy tiskové zprávy ve stejnou chvíli jako novináři? Napište si o ně. Když se Vám nebudou líbit, můžete se kdykoliv snadno odhlásit.

Přestože je Andrej Babiš, hlavní pěstitel řepky olejky již podruhé předsedou vlády, Kverulant svůj odmítavý názor k povinnému přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu nezměnil. V kauze Drahý biOOmyl je i nadále jeho cílem zastavit toto nesmyslné plýtvání. A jaký je váš názor na biopaliva? Souhlasíte s povinným přimícháváním biopaliv do benzínu a nafty? V Kverulantově anketě již hlasovaly téměř 2 tisíce lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Kverulant pravidelně sleduje ceny úklidu v desítkách státních institucí. Naposledy odhalil předražený nákup úklidu na Státním úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). V ukazateli roční ceny na m2 byl SÚJB téměř třikrát dražší a v ukazateli roční cena na zaměstnance platil SÚJB dokonce pětkrát víc, než činily průměry za sledované období. Tato vysoká cena je dána především tím, že SÚJB dodávku této služby pro svoji centrálu v Praze na Senovážném náměstí nesoutěžil již od roku 1996. Kverulant s těmito výsledky seznámil předsedkyni SÚJB Danu Drábovou, a ta mu slíbila sjednat nápravu.  Nyní bylo výběrové řízení dokončeno. Šlo o otevřené řízení, podle všeho nikdo nebyl v možnosti podání nabídek omezen, přesto očekávaných výsledků nebylo dosaženo, a to zřejmě vlivem aktuální situace na trhu, která je pro zadavatele nepříznivá. Přihlásil se jen jeden uchazeč, jenž nabídl cenu srovnatelnou s cenou dosavadní. Dle vyjádření SÚJB, nastane-li změna ekonomické situace, úřad na ni bude reagovat a bude se snažit poptat na trhu znovu. Kverulant poprvé zmapoval ceny úklidu ve státní správě v roce 2011. V letech 2014 a 2017 svoje dotazy zopakoval. V letech 2009 a 2010 činila roční průměrná cena úklidu 253 Kč za metr čtvereční. V letech 2011, 2012 a 2013 poklesla cena na 170 Kč. V letech 2014, 2015 a 2016 už to bylo jen 144 za rok a metr čtvereční. To představuje u 42 sledovaných institucí celkovou tříletou úsporu téměř 100 milionů korun. Kverulant je hrdý, že i touto kauzou významně přispěl k omezení plýtvání ve státní správě a dnes kauzu Úklid ve státní správě III uložil jako úspěšně dokončenou do svého archivu. Pomozte Kverulantovi zastavit expanzi rozežraného státu a darem ve výši 500 Kč.

Přestože problematická hypotéza o globálním oteplování v důsledku lidské produkce COnebyla nikdy potvrzena, drahý lov na neškodný CO2 pokračuje zuřivě dál. V souladu s Pařížskou dohodou vynakládáme miliardy na to, aby průměrné globální teploty v roce 2050 nevzrostly o 2 °C, ale jen o 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí. Náklady na dosažení tohoto absurdního cíle platíme všichni, ale patrně nejvíce postiženou skupinou jsou řidiči. Evropský parlament se minulý týden vyslovil pro přísnější snížení emisí oxidu uhličitého u nových aut, než navrhovala Evropská komise. Europoslanci zvedli ruku pro návrh, podle kterého od roku 2030 nově vyrobená auta budou muset vypouštět o 40 procent oxidu uhličitého méně, než stanoví norma pro rok 2021. Uvážíme-li, že například základ typického benzinu je tvořen uhlovodíky se čtyřmi až dvanácti atomy uhlíku v molekule a energie se z něj uvolní zejména tak, že se tento uhlík sloučí s kyslíkem na CO2, bude pravděpodobně nemožné tento cíl vůbec splnit.

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant v kauze Ulice na retardérech usiluje o nápravu. Přestože z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové, stále se budují nové obecní poškozovače vozidel. A co si o retardérech myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo více než 2 000 lidí. Podívejte se na výsledky a připojte svůj hlas.

"K regulaci nevidím důvod. Množství reklamy ve veřejném prostoru je přiměřené významu Prahy jakožto hlavního města i centra českého byznysu a oproti ostatním evropským metropolím se nijak výrazně nevymyká", odpověděl nově v naší předvolební anketě volební lídr pražské ODS, Bohuslav Svoboda, na otázku, jaký je jeho obecný názor na venkovní reklamu v Praze. Odpovědi ostatních kandidátů najdete v našem nedávno vydaném článku ZASTAVÍ NOVÝ PRIMÁTOR PRAHY VÝSTAVBU DALŠÍCH 170 BILLBOARDŮ?

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu.  Od té doby Kverulant usiluje o nápravu. Na podzim 2017 mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit.  Před několika dny se ředitel Kverulanta Vojtěch Razima zúčastnil veřejné debaty o veřejném prostoru. Na ní vystoupil i starosta Prahy 5 Pavel Richter s příspěvkem jak jeho Praha 5 dělá pro své občany samé hezké věci. Razima si proti jeho tvrzením ohradil a připomněl starostovi stále neodstraněné papalášské retardéry. Na to se starosta na kverulanta Razimu podrážděně obořil s tvrzením, že odstraní jednoho prahu a snížení šesti ostatních bude provedeno do týdne. Z následné korespondence Kverulanta s radnicí však vyplynulo, že starosta lhal a Praha 5 stále netuší, kdy bude ulice Na Hřebenkách normálně zprůjezdněna. Kverulant svůj boj stále nevzdal a znovu a znovu se bude s kverulantskou vytrvalostí obracet na odpovědné politiky a dožadovat se nápravy. Podpořte Kverulantův vytrvalý boj proti mocným papalášům darem ve výši 500,-Kč.

Aktualizovali jsme pro vás seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant svůj přehledný a adresný seznam. Díky Kverulantovi můžete tankovat levnější palivo bez rizika, a ušetřit tak na nádrži cca 125 Kč. Podpořte Kverulanta právě touto částkou

Zítra zveřejníme seznam aktualizovaný seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala Česká obchodní inspekce. Pokud ho nechcete zmeškat, napište si o Kverulantů mailový občasník.

Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Nejenže jsou řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká veřejnoprávní instituce explicitně porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam a to se mu stále nedaří. V létě 2018 se chvíli zdálo, že televize tuto nezákonnou praxi opustila a přestala Večerníček na ČT2 obklopovat reklamou cílenou na dětského diváka. Bohužel se nyní televize vrátila k reklamě zacílené na dětského diváka. Je evidentní, že cílem reklamy je to, aby děti přiměly své rodiče zakoupit vstupenku na opravdu drahé představení o dinosaurech. Cena jedné vstupenky se pohybuje od 1 228 Kč až do astronomických  3 507 Kč. Kverulant se s nelegální reklamou cílenou na děti odmítá smířit a chytá na další podání k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Pokud i vám vadí nelegální reklama, navíc zacílená na děti, pomozte Kverulantovi zaplatit náklady na vypracování této stížnosti částkou 500 Kč

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT?  V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 1500 lidí, Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Končící rada Prahy nedávno schválila podmínky výběrového řízení na výstavbu a provozování zastávek MHD. Budoucí vítěz soutěže by měl pořízení a provoz mobiliáře financovat z výstavby dalších 170 nových billboardů. Server Nechceme billboardy se ve spolupráci s Kverulantem zeptal všech kandidátů na primátora, co si o tomto plánu myslí.  Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, podpořte ho v jeho boji částkou 500 Kč.

Ministerstvo financí arogantně a nezákonně odepřelo veřejnosti poskytnout zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o Babišových aktivitách v kauze Čapí hnízdo. Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost však měla zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti úředníků. S tím se Kverulant odmítl smířit a žádal soud, aby nařídil ministerstvu zprávu vydat. Soud Kverulantovi vyhověl a Kverulant nedávno oficiální zprávu zveřejnil na svých stránkách. Ministerstvo ji však Kverulantovi neposkytlo celou. Ve zprávě chybí doporučení OLAFu. To, co však Kverulantovi vadí ještě víc, je skutečnost, že soud neoznačil dosavadní postup ministerstva za nelegální. Kverulant má za to, že zpráva, která popisuje trestnou činnost premiéra, měla být veřejnosti poskytnuta hned, jak do republiky přišla. Proto Kverulant minulý měsíc k soudu zaslal vyjádření, ve kterém se domáhá rozsudku označující postup ministerstva za nezákonný.  Ministerstvo financí zareagovalo zasláním svého vyjádřením k soudu. Kverulant nyní zaslal to své a čekání na rozhodnutí soudu pokračuje. Kverulant doufá, že bude u soudu úspěšný a autoritativní vyslovení nezákonnosti odepření požadovaných informací snad do budoucna ztíží státu možnost odepírat veřejnosti informace a ignorovat zákon. Pokud si i vy myslíte, že nám má vládnout především zákon a nikoli trestně stíhaný premiér, můžete Kverulanta podpořit darem ve výši 500 Kč.

Cílem Kverulantovy, téměř deset let staré kauzy ŘSD - PODIVNÉ SMLOUVY O BILLBOARDECH, bylo přimět Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) k výpovědi všech, pro stát značně nevýhodných smluv s majiteli dálničních billboardů. To se Kverulantovi nepodařilo, protože bývalý ředitel ŘSD Alfred Brunclík naopak podepsal v roce 2010 s billboardáři smlouvy nové a pro ŘSD opět značně nevýhodné. Za to si, i díky Kverulantovi  vysloužil trestní stíhání.  Minulý týden ho trestní senát obvodní soud pro Prahu 4 minulý týden sice zprostil obžaloby, ale rozsudek není  pravomocný, státní zástupci se na místě odvolali. Stejně jako Kverulant i obžaloba tvrdí, že Brunclík od února do května 2010 postupně uzavřel pět smluv, podle nichž bylo po dobu jejich účinnosti nájemné za reklamní plochy výrazně levnější, než by mělo být. Druhý obžalovaný, Tomáš Jílek na základě pověření Brunclíka uzavřel v květnu téhož roku dalších devět smluv na pronájem reklamních ploch. Vyšetřovatelé tvrdí, že škoda způsobená uzavřením a trváním smluv dosáhla 250 miliónů korun. Oběma činovníkům z ŘSD hrozí za kromobyčejnou vstřícnost k billboardařům až osm let vězení. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, podpořte ho v jeho boji částkou 500 Kč.

V České republice vzniká nový nezávislý Nový deník. V jeho redakci už nyní pracuje čtyřicet renomovaných novinářů. První číslo má vyjít až v 15 října a tak jsou první články zveřejňovány zatím jen na Facebooku. Tento je z pera Jana Moláčka a nese název Desítky billboardů kolem dálnic zůstanou, kvůli třem slovům v zákoně. Do článku přispěl svými vyjádřeními i zakladatel a ředitel Kverulant, Vojtěch Razima.  

Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji.  Podívejte se, jak se nám to daří. V roce 2011 jsme uveřejnili první seznam pumpařů se špatným benzínem a postupem času jsme tak zásadním způsobem ovlivnili kvalitu pohonných hmot v naší republice. V roce 2013 jsme odhalili nesmyslnost sKaret a pomohli zastavit jejich vydávání. Odkryli jsme rekordní plýtvání ve státní správě při nákupu kancelářských potřeb a při zajišťování úklidu. Odhalili jsme největší tunel v dějinách českého IT, zastavili 100 milionový tunel v Dopravním podniku hlavního města Prahy a snížili plýtvání při nákupech počítačů ve státní správěV roce 2017 jsme vyhráli soudní spor s developerem EKOSPOL, který po nás chtěl deset milionů korun. Svoji dlouholetou kauzou Úklid ve státní správě jsme dokázali snížit průměrnou cenu úklidu u 42 státních institucí z 253 Kč na 144 Kč za metr čtvereční a rok a za tři roky tak z veřejných peněz ušetřit téměř 100 milionů korun. V září 2018 zastavil fingovanou soutěž Generálního ředitelství cel na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun, která byla ušita na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Zásadní úspěchy slavíme v boji proti billboardům. Přiměli jsme  ŘSD odstranit stovky billboardůV Brně již bylo do roku 2016 odstraněno více než 250 reklamních nosičůV Praze byly v roce 2016 s Kverulantovým přispěním prosazeny nové Pražské stavební předpisy, které omezují výstavbu nových billboardů. Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala Konec dálničních billboardů. Splněným cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazujícího billboardy na dálnicích. Tento zákon vstoupil v platnost 1. září 2017 a server Seznam.cz tehdy natočil s ředitelem a zakladatel Kverulanta Vojtěchem Razimou reportáž:

 
 

Blíží se komunální volby. Nejen Praha je polepena stovkami billboardů urážejících zdravý rozum a dobrý vkus. V této ošklivé stoce navíc tu a tam plave něco obzvlášť pikantního. Například billboardy starosty Prahy 15 Milana Wenzla, které předkládají veřejnosti k uvěření jeho bezúhonnost. Přitom Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci a podal na starostu trestní oznámení. Nejen starosta, ale i Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Přitom loni již soud první instance rozhodl, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani za její uveřejnění se nemusí omlouvat. 

Už loni v pátek 1. září skončila lhůta, do kdy měli provozovatelé reklamy od dálnic a silnic I. třídy odstranit billboardy. Za rok od zavedení zákazu billboardů byla odstraněna sotva polovina ze dvou tisícovek. Koncem srpna bylo u dálnice D5 rušno. Ministr dopravy Dan Ťok na přilehlém poli slavnostně oznámil uzavření dohody s největším provozovatelem venkovní reklamy v Česku, společností Czech Outdoor. Ta se podle něj zavázala, že billboardy od dálnic zmizí do konce září. Jak ale nyní zjistil server iROZHLAS.cz, Ťok nemá v ruce nic písemně. Jak bude případně dohodu vymáhat, není jasné. „Já se přiznám, že to nevím,“ řekl. Nabízí se vysvětlení, že ministr Ťok vlastně ani žádnou dohodu vymáhat nebude a neodstraňování billboardů na dálnicích vyměnil za výraznou slevu na billboardy v komunálních volbách.

Bývalý úředník pražského magistrátu Ivo Mates, kterého na základě Kverulantova trestního oznámení šetří policie, používal luxusní Volvo XC60 reklamních společností mnohem déle, než přiznával.  Mates v červnu tvrdil, že vůz měl zapůjčený od syna k řešení rodinné situace v roce 2017 a částečně i v roce 2018. Teď se ukázalo, že nemluvil pravdu. Existuje dokument, který jednoznačně dokládá, že Mates vůz používal už i v roce 2016. Jde o nehodu ze září 2016, kdy Mates s týmž bílým volvem sjel z pražské náplavky do Vltavy a nehodu šetřila policie. Jako držitel vozu je v dokumentu uvedena společnost BigBoard Praha, účastníkem nehody, tedy řidičem, Ivo Mates. Kverulant chce věřit, že Mates nakonec stane před trestním senátem a bude odsouzen. Praha uzavřela v roce 2008 smlouvu se společností JCDecaux na provozování městského mobiliáře a prodej reklamy na něm. Navrch tehdy ještě Praha přihodila povolení 250 nových billboardů. Smlouva byla pro město krajně nevýhodná. Kverulantovi vždy vadilo kšeftování s veřejným prostorem na úkor veřejných rozpočtů a roky usiloval zrušení této smlouvy. Smlouva mezi magistrátem JCDecaux  končí v roce 2022 a Praha se jí nechystá prodloužit a bude hledat novou firmu koncesním řízení. To co vypadá jako dobrá zpráva má hned tři podstatné vady na kráse. Má dojít k podstatnému navýšení reklamních ploch a to  z počtu 2 256 na 3 720. Mnohé také nasvědčuje tomu, že návrh je ušit na míru jiné  billboardové firmě, společnosti BigBoard. A především, autorem návrhu podmínek koncesionářského řízení je právě ten Ivo Mates,  který několik let používal zdarma vůz Volvo XC60 patřící právě firmě BigBoard.  Podpořte Kverulanta v jeho vytrvalém boji proti billboardům částkou 500 Kč.

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Soud první  instance již rozhodl, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani za její uveřejnění se nemusí omlouvat.  Proti tomuto rozhodnutí se Ekospol odvolal. Kverulant věří, že se mu podaří přesvědčit i odvolací soud o tom, že veřejnost má právo veřejně nazývat věci pravými jmény. Podrobnosti naleznete v kauze JAK EKOSPOL MARNĚ ŽALOVAL KVERULANTA O 10 MILIONŮ. A jaký je váš názor na "prodávání" stavebních povolení?  V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 1 700 lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas. 

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Počátkem října 2017 rozhodl soud první instance, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani za její uveřejnění se nemusí omlouvat.  Proti tomuto rozhodnutí se Ekospol odvolal a jednání bylo právě nařízeno na 22. října 2018. Kverulant věří, že se mu podaří přesvědčit i odvolací soud o tom, že veřejnost má právo veřejně nazývat věci pravými jmény. Kverulant.org prosí o finanční podporu v tomto důležitém zápase.  Pomozte Kverulantovi zaplatit si kvalitní právníky.

Sněmovna má brzy projednat změnu zákona o svobodném přístupu k informacím. Pod plytkou záminkou o ochraně osobních údajů se tak chystá zásek do normy, která ČR před lety posunula směrem k civilizované Evropě – zákonu č 106. Novináři, nebo třeba naše a další organizace, by tak napříště pracovali především s úniky informací s omezenou možností ověřování a kontroly. 
Trestně stíhaný premiér se tak snaží omezit přístup veřejnosti k informacím o probíhajících trestních řízeních, vyšetřování ze strany evropských orgánů (například OLAF), a také smyslu práce či kompetencí tisíců úředníků státní správy. Pokud si také myslíte, že veřejnost má mít i nadále přístup k informacím dle dobře fungujícího zákona č. 106, můžete Kverulanta podpořit symbolickým darem ve výši 106 Kč.

Generální ředitelství cel vypsalo soutěž na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun. O žádnou soutěž však nešlo, zadávací podmínky byly totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Navíc cena chystaného obchodu byla nejméně dvojnásobně předražena. Cílem Kverulanta bylo zrušení fingované soutěže a to se mu podařilo. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na základě jeho podání nyní soutěž zrušil. Podrobnosti naleznete v kauze Předražené vysílačky pro celníky. Pomozte Kverulantovi zastavit expanzi rozežraného státu a dodržovat platné zákony a podarujete ho částkou 500 Kč

Kverulant není napojen na penězovody z veřejných zdrojů a neposílá ani žádosti do Bruselu. Nejsme placeni z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich vážíme. Naše úsilí za lepší správu veřejných věcí finančně podporují jednotlivci i firmy. Bez jejich pochopení, odvahy a laskavosti by naše činnost nebyla možná.  Poděkování patří více než  1 100 laskavým ženám a mužům, kteří nám za dobu naší existence, darovali již více než 1 milion 100 tisíc korun. Nejčastěji nám lidé posílají jednorázově 500 Kč. Nechte se inspirovat a podarujte Kverulanta stejnou částkou. My váš dar s radostí využijeme na odhalování korupce a tunelů, kontrolu politiků, odstraňování billboardů, na další trestní oznámení. 

Kverulant.org v roce 2015 zmapoval ceny praní prádla ve více než čtyřiceti nemocnicích za poslední čtyři roky. Odhalil, že nejdráže pere a kupuje prádlo Fakultní nemocnice Ostrava. Za sledované období zaplatila FNO přes 120 milionů korun, a pokud by za tyto služby platila cenu průměrnou, zaplatila by o 55 milionů korun méně. A za tento předražený nákup byl odpovědný její bývalý ředitel Svatopluk Němeček. I toto Kverulantovo odhalení přispělo k tomu, ministr Němeček byl listopadu 2016 ze své funkce odvolán. Nyní podobné šetření provedly i Hospodářské noviny. I ony obeslaly téměř 40 nemocnic po celé České republice a zjistili, že nemocnice platí každý rok za úklid, ostrahu, praní prádla a právní služby stovky milionů korun. Outsourcing nemocnic se přitom opakovaně dostává do hledáčku policie. Naposled při červencové razii v nemocnicích, které spolupracovaly s První chráněnou dílnou Tomáše Horáčka. Policie má podezření, že touto spoluprací zbytečně odteklo z nemocnic množství peněz externím firmám. Některé nemocnice si dokonce samy ani nevaří a jídlo pro zdravotníky a pacienty si nechávají dovážet. "Dobrý a schopný manažer si všechny obslužné činnosti zajišťuje vlastními pracovníky. Dodavatel totiž účtuje nejen své režijní a materiálové náklady, ale i zisk," připomíná makroekonom Miro Vrána, který se zaměřuje právě na zdravotnictví.

V sobotu byl právě rok, kdy měly billboardy zmizet od dálnic a silnic I. třídy. Nezmizely. Za rok od zavedení zákazu billboardů byla odstraněna sotva polovina ze dvou tisícovek. Ředitel Kverulanta  Vojtěch Razima,  byl jako známý kritik billboardů pozván do Českého rozhlasu. Zde je záznam jeho vystoupení. V rámci vyváženosti byl v pondělí do rozhlasu pozván George Kisugite ze Svazu provozovatelů venkovní reklamy. Jeho vystoupení obsahovalo hned několik značně překvapivých tvrzení. Z kraje rozhovoru, v čase 5:30 si pan Kisugite postěžoval, že roční zisk z pronájmu většiny dálničních billboardů je v řádu jednotek tisíc. Pak se v čase 7:00 pochlubil, že od dálnic již zbývá odstranit jen několik málo jednotek kusů a v čase 19:00 dodal, že ve Vídni je významně víc billboardů než v Praze. Zde je záznam vystoupení George Kisugite:

 

Kverulant.org nedávno již potřetí zmapoval ceny tisku dokumentů u 82 institucí státní správy. Zjistil, že přes proklamovanou elektronizaci úřady tisknou prakticky stále stejné množství dokumentů. Úřady v letech 2015 až 2017 vytiskly jednu stránku průměrně za 1,76 Kč. To je dráž, než tomu bylo v letech 2012 až 2014. Kverulant také odhalil rekordní plýtvání na ministerstvu obrany. Obrana v letech 2015 až 2017 utratila za tiskárny, papír a tonery více než čtvrt miliardy korun. Kverulant také spočítal, o kolik jednotlivé instituce zaplatily navíc, než kdyby tiskly za cenu průměrnou ve státní správě. Kdyby deset největších plýtvačů tisklo za cenu průměrnou ve státní správě, ušetřil by daňový poplatník 228 milionů. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad.  NKÚ nyní Kverulanta dopisem ujistil, že jeho analytický materiál bude využit jako další ze zdrojů informací v rámci plánování, přípravy i vlastní realizace naší kontrolní činnosti.

Dnes je to právě rok, kdy měly billboardy zmizet od dálnic a silnic I. třídy. Nezmizely. Neschopnost a lhostejnost k zákonům máme denně na očích a billboardy pokryté českou vlajkou jsou toho řvoucím důkazem. Stát je funkční, když v něm platí zákony. Když jsou úřady, firmy a občané nuceni zákony dodržovat, když je právo rychle vynucováno. Jestli stát zakáže billboardy u dálnic a silnic první třídy, tak tam prostě nesmějí stát. Pokud tam drze trčí i rok po zákazu, stát nefunguje. Proto by měl ministr Ťok odstoupit. Více v záznamu pořadu 20 minut Radiožurnálu, jehož hostem byl nedávno i ředitel Kverulanta  Vojtěch Razima.

Firma Stim vlastní stroj na čištění silnic například od nánosů z pneumatik, který se používá v 53 zemích světa. Pro české ŘSD však není dost dobrý a 10 let pro něj nenacházelo využití, zatímco na letištích odváděl svou práci výborně. Po trestním oznámení na podezření z manipulace s veřejnými zakázkami následovala mimo jiné cinknutá „kontrola“ finančního úřadu. I otrlé jedince asi překvapí, že FÚ i policie došly na dálku k závěru, že onen stroj vůbec neexistuje. Následující 3 roky pokračovala cílená ekonomická likvidace firmy prostřednictvím úředníků státní správy. Absurdita jejich rozhodování a fungování odvolacích orgánů dovedlo pana majitele k napsání otevřeného dopisu, který doporučujeme k přečtení dříve, než se rozhodnete ucházet o státní zakázky nebo pracovat pro finanční správu.

Už loni v pátek 1. září skončila lhůta, do kdy měli provozovatelé reklamy od dálnic a silnic I. třídy odstranit billboardy. Za rok od zavedení zákazu billboardů byla odstraněna sotva polovina ze dvou tisícovek. Ve středu 29. srpna se na poli u D5 odehrála tisková konference ministra dopravy Dana Ťoka. Ministr na ní ruku s ředitelem největší billboardové firmy slíbil, že zmizí do konce září. Kverulant si spektakulární  ministerskou tiskovou konferenci na téma podpora ignorování zákona a prospěšnost legitimizace jeho porušování nenechal ujít. Zde jde vyjádření jeho ředitele a zakladatele Vojtěcha Razima, poskytnuté těsně po konferenci serveru Seznam. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009 a má zásadní podíl na prosazení zákazu billboardů, pomozte mu  v jeho boji darem ve výši 500 Kč.

V souvislosti se smrtelnou nehodou s neodstraněným billboardem na D11 Kverulant.org podal letos v dubnu na ministra dopravy Daniela Ťoka trestní oznámení s tím, že jeho lidé ani po osmi měsících od platnosti zákazu neodstranili billboardy od dálnic a silnic I. třídy, přestože jim tuto povinnost ukládá zákon. Kverulant nemá přílišné iluze o výkonnosti orgánů činných v trestním řízení, přesto byl velmi zaskočen důvodem, pro který státní zástupkyně JUDr. Zdeňka Galková jeho trestní oznámení v červenci odložila. Silniční zákon prý nestanoví lhůty k odstranění a likvidaci billboardů. Přitom v ustanovení §25 odst. 10 zákona č. 13/1997 Sb. se naopak velice přesně specifikuje, jak mají úředníci postupovat a jaké na to mají lhůty. Úřad je povinen do sedmi dnů vyzvat vlastníka nelegálního billboardu k jeho odstranění. Vlastník ho musí do pěti dnů odstranit, a pokud to neudělá, úřad musí reklamu do 15 dnů zakrýt a následně zajistit odstranění billboardu. Kverulant v červenci požádal o přezkoumání postupu JUDr. Galkové jejího nadřízeného. Nyní přišla odpověď od nadřízené státní zástupkyně Mgr. Táni Dočekalové. I ta se ztotožnila s pohledem své podřízené a Kverulantovo trestní oznámení definitivně odložila. Úředníci, kteří měli podíl na smrti člověka tak definitivně nebudou potrestáni. Kverulantovi tak nezbývá než konstatovat, že jsme zemí neomezených možností, kde porušování zákonů je něco zcela běžného a beztrestného. S tím se však Kverulant odmítá smířit a dál bude bojovat za dodržování zákonů. Pomozte mu v jeho boji darem ve výši 500 Kč.

Přesně před rokem zveřejnilo Ťokovo ministerstvo dopravy zprávu ve které se píše: „V pátek 1. září skončí lhůta, do kdy mají provozovatelé reklamy od dálnic a silnic I. třídy odstranit billboardy. Naplňuje se tak termín stanovený zákonem schváleným už před více než pěti lety. Ministerstvo dopravy k tomuto datu zahájí kroky vedoucí k odstranění reklamních poutačů podle stanovených podmínek. Ministerstvo bude jednat v souladu se zákonem a nebude ustupovat jakékoliv snaze billboardové lobby.“ A skutečnost? Za rok od zavedení zákazu billboardů byla odstraněna sotva polovina ze dvou tisícovek. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009 a má zásadní podíl na prosazení zákazu billboardů, pomozte mu  v jeho boji darem ve výši 500 Kč.

Největší hráč na trhu venkovní reklamy BigBoard, začal opět nabízet inzertní plochy podél českých dálnic v ochranných pásmech. Od loňského září je přitom podobné zařízení zakázané. Firma nabídku na stránkách www.plakatov.cz, což je e-shop na nákup reklamních ploch, loni po zákazu stáhla. V posledních týdnech se ale objevila na webu znovu. Inu, zdá se, že jsme zemí neomezených možností, kde porušování zákonů je něco zcela běžného. Kverulant bojuje za dodržování zákonů již od svého vzniku v roce 2009 a také má zásadní podíl na prosazení zákazu billboardů, pomozte mu  v jeho boji darem ve výši 500 Kč.

I ve světle nedávných zjištění o podezřele úspěšné firmě ve vazbě sedícího lobbisty Tomáše Horáčka zajišťující úklid v některých českých nemocnicích se sluší připomenout, že Kverulant mapuje cenu úklidu ve státní správě již od roku 2011. Od té doby klesla u jím sledovaných 42 institucí průměrná cena úklidu z 253 Kč za metr čtvereční a rok na 144 Kč. Kverulant tak svým vytrvalým úsilím přispěl k úspoře téměř 100 milionů korun za tři roky. Oceňte jeho hmatatelné výsledky darem ve výši 500 Kč, a přispějte tak svým dílem i k dalším takovým úspěchům.

Čas od času se s námi chce sejít nějaký politik. Tentokrát nám napsal předseda poslaneckého klubu Pirárů Jakub Michálek: „Dobry den, bylo by možné se sejit ohledně legislativního řešení kolem Bigboardu a moznosti spolupráce na dalších kauzách, které řešíte?“ Zdvořile jsme ho odmítli. Kverulant si totiž  již v době svého vzniku v roce 2009 stanovil několik zásad. Tak především nepodporujeme žádného politika a politiky apriorně považujeme spíše za protivníky. Víme, že náš postoj není dobrou vizitkou pro naši demokracii, ale máme za to, že chyba není tak úplně na Kverulantově přijímači. K našim zásadám patří se s politiky vůbec nestýkat. Také proto nejsme, na rozdíl o mnoha jiných, v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí. A nejen proto, že v jejímž čele stojí trestně stíhaný premiér Andrej Babiš. Máme za to, že když už jdou protikorupční neziskové společnosti na Úřad vlády, měly by mít s sebou spíše dehet a peří než igelitku na peníze. Vše, co prosazujeme, děláme jen silou našeho hlasu, s vydatnou podporou tlaku veřejnosti. Jednání s politiky by nejspíš znamenalo nějaký obchod. Třeba jen to, abychom na ně neútočili, když „pro nás“ něco udělají. A co si o tom myslíte Vy? Má se Kverulant scházet s politiky? Podívejte se na výsledky Kverulantvi ankety a připojte i vy svůj názor.

Modernizace dalšího úseku D1 může nabrat opět zpoždění. Ministerstvo dopravy se musí vypořádat s rozkladem proti stavebnímu povolení na modernizaci dálnice D1 v úseku číslo 7 mezi Souticemi a Loktem. Proti povolení je společnost Czech Outdoor, které patří billboardy podél dálnice. Zjednodušeně řečeno, billboardům vadí, že na dálnici už nebudou moci mít svoje billboardy a chtějí od ŘSD finanční kompenzace. Až dosud napadali modernizaci D1 hlavně environmentalisté. Rozkladové řízení většinou stavbu zpozdí zhruba o rok, ukazují zkušenosti z jiných úseků.

Kverulant.org již potřetí zmapoval ceny tisku dokumentů u 82 institucí státní správy. Zjistil, že přes proklamovanou elektronizaci úřady tisknou prakticky stále stejné množství dokumentů. Úřady v letech 2015 až 2017 vytiskly jednu stránku průměrně za 1,76 Kč. To je dráž, než tomu bylo v letech 2012 až 2014. Kverulant také odhalil rekordní plýtvání na ministerstvu obrany. Obrana v letech 2015 až 2017 utratila za tiskárny, papír a tonery více než čtvrt miliardy korun. Kverulant také spočítal, o kolik jednotlivé instituce zaplatily navíc, než kdyby tiskly za cenu průměrnou ve státní správě. Kdyby deset největších plýtvačů tisklo za cenu průměrnou ve státní správě, ušetřil by daňový poplatník 228 milionů. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad a na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Pomozte Kverulantovi zastavit expanzi rozežraného státu darem ve výši 500 Kč.

Kverulant není sám, kdo kritizuje předražené a nepotřebné IT zakázky ať jde o Národní elektronický nástroj či o největší tunel v dějinách českého IT Centrální registr administrativních budov. Ředitel Národního kontrolního úřadu Miloslav Kala nedávno zaslal prezidentu Miloši Zemanovi dopis ve kterém kritizuje špatný stav státní správy. Část pochmurného psaní je věnována také informačním technologiím. Sekci nazvanou Stát v kleštích dodavatelů informačních technologií naleznete zde.

Loni v dubnu se ministr dopravy Dan Ťok svěřil Novinkám, že billboardy k silnicím nepatří, protože ohrožují bezpečnost provozu a že na jejich odstranění chystá akci kulový blesk.  A ještě loni v září ministr dopravy tvrdil, že billboardy, které stojí nebezpečně blízko dálnic, a řidiči by do nich mohli nabourat, zmizí nejpozději do měsíce. Jenže od října uplynulo už deset měsíců a některé billboardy nejenže stále stojí na svých místech, ale provozovatelé na nich dál vydělávají. Více již reportáži TV NOVA, která natáčela i s ředitelem Kverulanta Vojtěchem Razimou. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009 a má zásadní podíl na prosazení zákazu billboardů, pomozte mu  v jeho boji darem ve výši 500 Kč.

Už téměř rok neměly u silnic první třídy a dálnic stát billboardy. Loni prvního září skončila pětiletá lhůta, do kdy měla být odstraněná reklamní zařízení. Tempo, jakým billboardy od vozovek mizí, je ale daleko pomalejší, než původně úřady avizovaly. Více již reportáži Seznamu, jejímž hostem byl ředitel Kverulanta Vojtěch Razima. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009 a má zásadní podíl na prosazení zákazu billboardů, pomozte mu  v jeho boji darem ve výši 500 Kč.

Loni v dubnu se ministr dopravy Dan Ťok svěřil Novinkám, že billboardy k silnicím nepatří, protože ohrožují bezpečnost provozu a že na jejich odstranění chystá akci kulový blesk. A jaká je skutečnost? Z patnácti set nezákonných billboardů v okolí dálnic zmizela od loňského září jen asi 600. Kolem dálnic tak zbývá ještě téměř tisícovka nelegálních billboardů a to i přesto, že v letos dubnu  o jeden takový zabil člověk. Ke zvýšení tempa nepomohlo ani to, že Kverulant.org  po nehodě podal trestní oznámení na billboardáře a po tragické nehodě i  na ministra dopravy Daniela Ťoka za to, že jeho lidé neodstranili billboardy od dálnic silnic I. třídy, přestože jim  tuto povinnost ukládá zákon.  Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, pomozte mu  v jeho boji darem ve výši 500 Kč.

Dnes je mezinárodní bionafty. Což dokazuje, že mezinárodně lze slavit i kdejakou hloupost.

Dosáhli jsme 7 000 označení like na našem facebooku. Děkujeme. 

Městský soud v Praze zamítl dva návrhy společnosti BigBoard proti konkurenční firmě JCDecaux. Požadovaly, aby JCDecaux přestala zveřejňovat otevřený dopis primátorce, v němž obviňuje BigBoard z korupce na pražském magistrátu v souvislosti s připravovanou podezřelou zakázkou na provozování přístřešků MHD. Podle odůvodnění soudu žalobce BigBoard dostatečně neprokázal, že tvrzení v dopisu nejsou pravdivá. O co vlastně v tomto sporu jde? Praha uzavřela v roce 2008 smlouvu se společností JCDecaux na provozování městského mobiliáře a prodej reklamy na něm. Navrch tehdy ještě Praha přihodila povolení 250 nových billboardů. Smlouva byla pro město dosti nevýhodná. Kverulantovi vždy vadilo kšeftování s veřejným prostorem na úkor veřejných rozpočtů a proto roky usiloval zrušení této smlouvy. Smlouva mezi magistrátem JCDecaux  končí v roce 2022 a Praha se jí nechystá prodloužit a bude hledat novou firmu koncesním řízení. To co vypadá jako dobrá zpráva má hned tři podstatné vady na kráse. Má dojít k podstatnému navýšení reklamních ploch a to  z počtu 2 256 na 3 720. Mnohé také nasvědčuje tomu, že návrh je ušit na míru jiné  billboardové firmě, společnosti BigBoard. Autorem návrhu podmínek koncesionářského řízení je Ivo Mates, který několik let používal zdarma vůz Volvo XC60 patřící právě firmě BigBoard. Kverulant na úředníka i na korupčníky z BigBoardu podal trestní oznámení a bude dál celou situaci pozorně sledovat.  I další člen  komise pro přípravu podkladů pro nové výběrové řízení, Stanislav Lazarem vzbuzuje rozpaky. Byl výkonným ředitel Svazu provozovatelů venkovní reklamy, která zastupovala a zastupuje výhradně zájmy právě firem skupiny BigBoard.  Podpořte Kverulanta v jeho vytrvalém boji proti billboardům částkou 500 Kč.

Na území Praze 10 se objevily nelegální billboardy. Kverulant minulý pátek vyzval Prahu 10, aby je odstranila. Včera přišla uspokojivá odpověď. Majitel  billboardu byl městkou částí vyzván, aby reklamu odstranil. Pokud tak neučiní, bude úřad postupovat podle zákona a odstraní ji sám. Zdá se tedy, že psát úřadům má smysl. Pokud si i vy myslíte, že životní prostředí je především životní prostředí ve kterém žijete a pokud i vás rozčiluje, že vám ho někdo krade pro své nelegální komerční sdělení, můžete si upravit Kverulantovo podání a počastovat jím příslušnou městkou část. Dle § 29 zákona o pozemních komunikacích mohou být na vozovkách, dopravních ostrůvcích a krajnicích silnice a místní komunikace umístěny pouze dopravní značky a zařízení. Ostatní předměty tvoří pevnou překážku, kterou lze umístit na pozemní komunikaci pouze za předpokladu, že nebude ohrožena bezpečnost a plynulost silničního provozu.

Kverulant má k dispozici záznam vystoupení vysokého úředník z MMR, který popisuje, jak to doopravdy bylo s NEN.  NEN je národní elektronický nástroj, který kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. 

Národní elektronický nástroj (NEN) je státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. NEN tak nikdo nepotřebuje a přesto za něj stát z našich peněz už utratil 600 milionů a další stovky milionů se utratit chystá. Navíc program stále nefunguje dobře. Kverulant.org v této věci podal trestní oznámení, které vyšetřuje policie. Kverulant.org není sám, komu vadí, že stát místo toho, aby určoval a kontroloval pravidla veřejné soutěže, v této oblasti podniká a přitom zákon sám křiklavě nedodržuje. Jedním z takových kverulantů je i firma QCM, která  v květnu 2017 podala na MMR žalobu k městskému soudu v Praze. Jejich žaloba se domáhá zdržení se nekalosoutěžního jednání a odstranění závadného stavu. Žaloba se opírá o skutečnost, že MMR figuruje zároveň jako regulátor a soutěžitel na stejném trhu. Žaloba konstatuje, že MMR svým konáním jako regulátor zvýhodňuje svoji pozici v roli soutěžitele na úkor ostatních soutěžitelů a dokládá to účelovou  komplikací pro ostatní soutěžitele při přístupu k Věstníku veřejných zakázek, nebo diskriminačním předepisováním podmínek pro elektronické nástroje. Žaloba rovněž podepírá svá tvrzení skutečností, že soutěžitel nabízí na trhu nástroj, který vznikl v rozporu se zákony ČR, tedy je právně vadný. Městský soud v Praze 2 měl  tuto žalobu projednat původně již 11 června 2018. Pak byl soud odročen na 8. srpna a opět odročen na 8. listopadu 2018.

V souvislosti se smrtelnou nehodou s neodstraněným billboardem na D11 Kverulant.org podal letos v dubnu na ministra dopravy Daniela Ťoka trestní oznámení za to, že jeho lidé ani po osmi měsících od platnosti zákazu neodstranili billboardy od dálnic a silnic I. třídy, přestože jim tuto povinnost ukládá zákon. Kverulant nemá přílišné iluze o výkonnosti orgánů činných v trestním řízení, přesto byl velmi zaskočen důvodem pro který se státní zástupkyně JUDr. Zdeňka Galková nyní pokusila jeho trestní oznámení odložit.  Silniční zákon prý nestanoví lhůty k odstranění a likvidaci billboardů. Státní zástupkyně Galková se samozřejmě zásadně mýlí. Ustanovení § 25 odst. 10 zákona č. 13/1997 Sb. naopak velice přesně specifikuje, jak mají úředníci postupovat a jaké na to mají lhůty. Úřad je povinen do sedmi dnů vyzvat vlastníka nelegálního billboardu k jeho odstranění. Vlastník ho musí do pěti dnů odstranit, a pokud to neudělá, úřad musí reklamu do 15 dnů zakrýt a následně zajistit odstranění billboardu. Kverulant je přesvědčen, že neznalost zákona neoplouvá ani státní zástupkyni, a proto požádal o přezkoumání postupu JUDr. Galkové jejího nadřízeného. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, pomozte mu v jeho boji částkou 500 Kč. Neustále připomínat státním zaměstnancům jejich zákonné povinnosti něco stojí.

Kverulantův zmapovaný tunel, národní elektronický nástroj (NEN), kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. Přesto už téměř měsíc musí úřady státní správy, ministerstva a další jim podřízené organizace zadávat veřejné zakázky v systému NEN. Povinnost platí asi pro 500 „státních“ zadavatelů, ale i pro některé nemocnice nebo i polostátní energetickou firmu ČEZ. Systém NEN stál Česko více než 600 milionů korun a další milionové investice do jeho provozu a rozvoje se už plánují. Navzdory tomu software nepracuje správně, a to ani po sedmi letech příprav. Kverulant.org v únoru 2017 v této věci podal trestní oznámení. A na 6. srpna 2018 je nařízeno soudní jednání, na kterém bude projednána žaloba, která ministerstvo pro místní rozvoj  (MMR) vinní z organizace nekalé soutěže a požaduje, aby MMR přestalo používat úpravy NEN, které vznikly na základě nezákonné zakázky. Špatný stav tržiště nově potvrzuje i oficiální zpráva Evropské komise. Oceňte Kverulantovo úsilí o zastavení tohoto tunelu

Již dlouhá léta stojí v Praze na střeše domu u Nuselského mostu blízko centra Prahy reklamní LED obrazovka.  Na pozemcích před billboardem je systematicky likvidována zeleň, zejména vzrostlé stromy a to proto, aby nebránila výhledu na reklamní poutač. Podle Kverulantových informací, je tam jeden z nejznámějších hyzdičů Prahy, již dvanáct let načerno. Proto Kverulant zaslal Praze 2 dotaz, jak je možné, že se jim stále ještě nepodařilo billboard odstranit.

Praha uzavřela v roce 2008 smlouvu se společností JCDecaux na provozování městského mobiliáře a prodej reklamy na něm. Navrch tehdy ještě Praha přihodila povolení 250 nových billboardů. Smlouva byla pro město krajně nevýhodná. Kverulantovi vždy vadilo kšeftování s veřejným prostorem na úkor veřejných rozpočtů a roky usiloval zrušení této smlouvy. Smlouva mezi magistrátem JCDecaux  končí v roce 2022 a Praha se jí nechystá prodloužit a bude hledat novou firmu koncesním řízení. To co vypadá jako dobrá zpráva má hned tři podstatné vady na kráse. Má dojít k podstatnému navýšení reklamních ploch a to  z počtu 2 256 na 3 720. Mnohé také nasvědčuje tomu, že návrh je ušit na míru jiné  billboardové firmě, společnosti BigBoard. Autorem návrhu podmínek koncesionářského řízení je Ivo Mates, který několik let používal zdarma vůz Volvo XC60 patřící právě firmě BigBoard. Kverulant na úředníka i na korupčníky z BigBoardu podal trestní oznámení a bude dál celou situaci pozorně sledovat.  I další člen  komise pro přípravu podkladů pro nové výběrové řízení, Stanislav Lazarem vzbuzuje rozpaky. Byl výkonným ředitel Svazu provozovatelů venkovní reklamy, která zastupovala a zastupuje výhradně zájmy právě firem skupiny BigBoard.  Podpořte Kverulanta v jeho vytrvalém boji proti billboardům alespoň symbolickou částkou 100 Kč.

Čas od času nám přijde dar o někoho, koho si obzvlášť vážíme. Nyní nás podaroval  bývalý politický vězeň, spisovatel a skaut Jiří Stránský a k daru ještě připojil vzkaz: „Jak už jsem napsal: vydržet a nedat se.“ 

Kverulant.org byl založen 23. července 2009. Nedlouho po té zveřejnil první seznam pumpařů se špatným benzínem, a postupně tak zlepšil kvalitu pohonných hmot u nás. Odhalil největší tunel v dějinách českého IT a omezil plýtvání při nákupech počítačů ve státní správě. Během svého boje za zdárně prosazený zákaz reklamních hyzdičů u dálnic donutil mocné ŘSD odstranit stovky billboardů.
Nezalekl se ani nástupu Andreje Babiše k moci a místo vysedávání v jeho radě raději jako jediný donutil ministerstvo financí vydat zprávu OLAF.
Není přitom placen z daní ani dotací a vrátil i dar Radima Jančury, protože mu vadily jeho machinace s korunovými dluhopisy. Potřebuje vás. Věnujte mu 90 Kč za 9 let prospěšné práce.

Ministerstvo financí arogantně  a nezákonné odepřelo veřejnosti poskytnout ke zprávě Evropského úřad pro boj proti podvodům (OLAF) o Babišových aktivitách v kauze Čapí hnízdo. Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost však měla zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti  úředníků. S tím se Kverulant odmítl smířit a úspěšně se soudil o její uveřejnění. Soud vyhrál a dnes zprávu získal.  Pokud si i vy myslíte, že vládu trestně stíhaného premiéra, která se opírá o podporu pokračovatelů zločinné organizace KSČ, je třeba kontrolovat na každém kroku, můžete Kverulanta podpořit symbolickým darem ve výši 106 Kč.  Je to právě zákon číslo 106, který zajištuje veřejnosti právo na svobodný přístup k informacím a který se Babišova vláda právě chystá omezit.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát veřejnosti poskytovat zdarma, a o to usiluje v kauze Povinné normy má stát poskytovat zdarmaA co si o zpoplatnění norem myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo více než 1 000 lidí, podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát veřejnosti poskytovat zdarma, a letos v lednu se v této věci dopisem obrátil na všechny poslance. Poměrně rychle se tehdy ozvali hned dva. Komunista Leo Luzar a pirát Jakub Michálek. Komunista Luzar tehdy napsal: „tuto problematiku jsem si vzal za své při tvorbě legislativního plánu našeho klubu a chci předložit v tomto duchu novelizaci autorského zákona“.  A pirát Michálek tehdy informoval, že by chtěl během cca 14 dní předložit návrh novely o technických požadavcích na výrobky, který nařídí státu koupit od státní agentury pro normalizaci licence k přístupu k povinným normám pro všechny občany. Když v pátek 13. července začaly poslancům parlamentní prázdniny, zeptal se Kverulant komunisty Luzara a piráta Michálka co dokázali, než opustili parlamentní lavice. Odpověděli oba, komunista Luzar neudělal ve věci zastavení zpoplatnění závazných norem zhola nic a pirát Michálek sice svoji novelu nepředložil, ale možná nakonec dosáhne toho, že jedna z povinných norem, ta o elektronické fakturaci, bude bezplatně veřejně přístupná. Michálkova snaha je jistě chvályhodná, ale usilovat o bezplatné zpřístupnění pouhé jedné normy, když ke zbylým 4 200 povinným normám zůstane přístup placený, je dosti málo. Zvlášť když je Michálek předseda poslaneckého klubu Pirátů, kteří kudy chodí, tudy vzývají digitalizaci státní správy. Podrobnosti naleznete v kauze POVINNÉ NORMY MÁ STÁT POSKYTOVAT ZDARMA.

Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí vznikla už v červnu 2014 a vedle hlavního podezřelého v kauze Čapí hnízdo Andreje Babiše tam tehdy zasedlo několik dalších politiků a několik ředitelů protikorupčních organizací. Kverulant.org měl od samého začátku pochybnosti o správnosti takového kamarádství s politiky, a tak do vládní rady svého zástupce nevyslal. A Kverulant nevyšle svého zástupce do rady ani nyní, kdy byla právě rekonstruována a kdy v jejím čele stanul předseda Babiš a to i přesto, že kolegové z protikorupčních neziskových organizací si opět nenechali ujít příležitost najít si nové vlivné kamarády a další vládní granty. To se však Kverulanta naprosto netýká. Kverulant odmítá peníze z veřejných rozpočtů a v radě opět cíleně nebude. Kverulant nebude panáčkovat před vládou, v jejímž čele stojí trestně stíhaný premiér, a která se opírá o podporu pokračovatelů zločinné organizace KSČ. Kverulant je totiž financován pouze z vašich darů. I vy můžete malým darem pomoci zajistit Kverulantovu nezávislost.

ZACHOVEJTE KLID, papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i Vy začnete podporovat Kverulanta. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 30 korun. Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu.

Dnešní tradiční zkouška sirén Vám má především připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta.  

Dnes vyšlo najevo, že Česká unie sportu stáhla žalobu na bývalého ředitele Sazky Aleše Hušáka, po němž požadovala 950 milionů korun jako náhradu za to, že loterijní společnost přivedl ke krachu. Připomeňme si, že Sazka byla založena v roce 1965 a svěřena Československému svazu tělesné výchovy. Tu si však sportovci nechali vytunelovat. Lví podíl na tom měl právě tehdejší předseda představenstva Sazky JUDr. Aleš Hušák. Zlý jazykové tvrdí, že pro ČSTV měl skvělé doporučení díky své nezdolné vazbě na StB. O Sazku se tehdy nechaly připravit samotné sportovní svazy, její akcionáři. O té doby jsou dotace ze státního rozpočtu nejen pro český fotbal nepostradatelné a tak jsou i „nepostradatelní“ i ti, kdo o nich rozhodují. Podívejte se na naše video z roku 2013, kdy ještě bylo v živé paměti vytunelování státní loterie SAZKA. Všechno je vochystaný podle zákona, můžeme začít…

 

Aktualizovali jsme pro vás seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant svůj přehledný a adresný seznam. I díky jemu se kvalita benzínu i nafty zásadně zvýšila.  Zatímco v roce 2001 bylo závadných 13,5 % odebraných vzorků paliv v roce 2017 to bylo už jen 1 % z 2 670 vzorků. Díky Kverulantovi můžete tankovat nejlevnější palivo bez rizika a ušetřit tak na nádrži cca 125 Kč. Podpořte Kverulanta právě touto částkou.

Aby nedošlo k mýlce, Kverulant si stále myslí, že reklama je kandovaná lež, a billboardy nemá rád. Na Kverulanta se však obrací řada firem, aby jim poradil, čemu se mají při inzerci na billboardech zejména vyhnout. Kverulant s dopravní policií a týmem spolupracovníků již před časem zformuloval několik základních doporučení.

Správní rada dospěla k závěru, že na hlídací psy (watchdog) se shánějí peníze čím dál hůř, a tak se Kverulant.org dnešním dnem mění na roztomilé koťátko (cutekitten). Kočičky jsou totiž dlouhodobě nejvděčnějším předmětem zájmů soukromých dárců. Oceňte Kverulantovu náročnou transformaci finančním darem ve výši 100 Kč. Koťátka si to zaslouží.

Podívejte se na naše opravdu krátké video a na naše dokončené kauzy

Všichni jsme nuceni platit daně, a vy si možná myslíte, že stát nám za to poskytuje perfektní služby. Ale ono to tak není. Kverulant se to snaží změnit. Podpořte ho. Věnujte mu 1 Kč denně. 30 korun měsíčně pomůže změnit věci k lepšímu. 

 

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Sněmovna právě vydala k trestnímu stíhání Andreje Babiše. Ten se tak pravděpodobně stane druhý bývalým obviněným premiérem a dvanáctým obviněným bývalým ministrem. Policie obvinila od roku 1993 celkem 11 ministrů a z toho jich deset skončilo před soudem. Pravomocně byli odsouzeni jen dva z nich, Ivo Svoboda a Karel Březina. Připomeňme si stručně všech 11 případů.

Bývaly doby, kdy byli ekologové užiteční. Zdá se, že ty doby jsou však dávno pryč. Zdá se, že skutečné ekology, kteří chránili životní prostředí, nahradili environmentalisté, kteří chrání jakýsi těžko definovatelný environmentální zájem. Kverulant zastává názor, že environmentální organizace jsou nyní integrální součástí establishmentu, který je také z velké části financuje a že environmentální problematika je dnes předmětem účelového spojení politického populizmu politiků a demagogie environmentálních aktivistů. A co si environmentalistech myslíte vy? 

Nejvyšší kontrolní úřad před vánocemi zveřejnil zprávu, ve které upozornil na jeden z největších příkladů plýtvání státu veřejnými prostředky v oblasti IT. Jde o Centrální registr administrativních budov známý pod zkratkou CRAB. Stál extrémně vysokou částku a je prakticky k ničemu. Odpovědný za CRAB je především Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Hospodářské noviny s využití Kverulantovy kauzy CRAB – NEJVĚTŠÍ TUNEL V DĚJINÁCH ČESKÉHO IT napsaly o CRABu článek. A Úřad pro zastupování státu místo, aby slíbil nápravu, vydal tiskovou zprávu ve kterém tvrdí, že všichni lžou.

Blíží se konec roku. Budou Vánoce a Štědrý večer spojený s tradicí obdarování. Prosíme vás, nezapomeňte letos ani na nás a podarujte nás malým darem. Když mocní nehrají s veřejností fér, Kverulant ji brání, ale bez vaší podpory není naše činnost možná. Děkujeme.

Dnes je mezinárodní den proti korupci a tak nám dovolte připomenout si naši nejúspěšnější protikorupční kauzu JAK KVERULANT ZASTAVIL TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU. Šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. Nespíme na vavřínech a proti korupci bojujeme dál. V srpnu 2016 jsme odhalili další tunel v DPP. DPP zaplatil za rekonstrukci objízdné koleje ve Vokovicích firmě EDIKT 50,5 milionů. Cena prací však byla prokazatelně maximálně 29,5 milionů korun. Kverulantovým cílem je potrestání organizátorů tohoto tunelu, a proto podal trestní oznámení, které policie právě vyšetřuje. 

Již šestým rokem se po celém světě slaví GivingTuesday, den dárcovství.
Nebuďte mimo a podarujte dnes svého oblíbeného Kverulanta.
Když mocní nehrají s veřejností fér, Kverulant ji brání.  za to si zaslouží vaši podporu.
Děkujeme.

Kverulantův zmapovaný tunel, národní elektronický nástroj (NEN), kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. Takový program ale už dávno vyvinula řada IT firem – a není nijak drahý, může být dokonce i zadarmo. Přestože Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) za NEN již utratilo přes půl miliardy, stále není hotov. MMR soutěžilo tak flagrantně  protizákonně, že mu ÚOHS dokonce zakázal plnění jedné smlouvy a to s účinností od 9.12.2016, ale příslušný ředitel odboru Bogdanov poslal dopis s výzvou k zastavení prací až 10.2.2017. Dvouměsíční  prodlení se zastavením prací způsobilo značnou škodu, dokonce umožnilo dodavateli žádat bezdůvodné obohacení. O tom, že práce probíhaly přes zákaz, svědčí opakované aktualizace systému NEN a získání certifikace pro NEN v únoru 2017. Proto Kverulant podal v březnu  2017 na vysokého úředníka Bogdanova trestní oznámení pro podezření ze spáchání tří trestných činů: zneužití pravomoci úřední osoby, maření výkonu úředního rozhodnutí a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Kverulanta dosti překvapilo, že Policie loni jeho trestní oznámení odložila. Kverulant se však nevzdává snadno, a tak právě podal proti odložení hned dvě stížnost k příslušnému státnímu zástu, Sice to dlouho trvalo, ale státní zástupce dal nyní Kverulantově stížnosti  zapravdu a věc vrátil policii k došetření policiOceňte Kverulantovo úsilí o zastavení tohoto tunelu