Nahoru

Aktuality

Chcete dostávat Kverulantovy zprávy ve stejnou chvíli jako novináři? Napište si o něj. Když se Vám nebudou líbit, můžete se kdykoliv odhlásit.

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Nejen, že jsou řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká veřejnoprávní instituce explicitně porušuje zákon. Proto je cílem Kverulanta přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Přestože Kverulant.org v této věci podal řadu stížností, vysílá ČT2 před i po Večerníčku reklamu cílenou na děti. Česká televize v letošním prvním pololetí utržila za reklamu 170 milionů. 

Slova mají váhu, ale zároveň je snadné čtenáře dokonale odradit. Stačí několik chyb a stovky hodin práce na kauze přijdou vniveč.  O to, aby Kverulantovy texty reprezentovaly, ne odstrašovaly, se zdarma stará profesionální korektorka a překladatelka Alena Tomešová. Za poslední rok pro Kverulanta zkontrolovala téměř 100 normostran. Normostrana je standardizovaná strana textu  v délce 1 800 znaků, což odpovídá třiceti řádkům o šedesáti znacích nebo přibližně 250 slovům běžného textu. Děkujeme.

Silničáři dosud u dálnic napočítali 1142 nelegálně umístěných billboardů. Toto číslo ale představuje jen reklamní poutače u části dálnic. Dálnice, které dříve byly označeny jako rychlostní silnice, ještě sečteny nebyly. Také ještě nebyly spočítány silnicice I. třídy. Počet poutačů tak poroste a Kverulant odhaduje, že zastaví až za cifrou 4 000. Všechny tyto billboardy měli jejich majitelé odstranit jejich majitelé již 1. září. Nařizuje jim to zákon přijatý před pěti lety. Billbordáři však prohlásili, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí. Navíc svoje, dnes již nelegální, billboardy polepili českými vlajkami a snaží se veřejnosti namluvit, že tím billboardy přestávají být billboardy. Tím se podle Kverulanta staly billboardy ještě nebezpečnějšími. Česká vlajka na sebe přitahuje ještě víc řidičské pozornosti, než obvyklé reklamy. Kverulant.org je přesvědčen, že neodstranění tisíců nelegálních reklamních poutačů naplňuje skutkovou podstatu trestného činu obecného ohrožení a proto minulý týden podal na billboardaře trestní oznámení. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009. Podpořte ho v jeho boji proti bohaté billboardové lobby finančním darem.

Před deseti lety byli čeští řidiči na čerpacích stanicích poprvé donuceni natankovat naftu s biosložkou. U benzinu to bylo o pár měsíců později. Deklarovanými důvody bylo snížení emisí oxidu uhličitého, pokus zajistit nový příjem pro zemědělce a omezit závislost na dovozu ropy. Nic z toho se nestalo. Naopak. Koncept povinných biopaliv má také řadu negativních dopadů. Zdražuje klasické pohonné hmoty, způsobuje masivní znečištění podzemních vod. Proto je cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. A společně s dalšími se mu to daří.  Podrobnosti naleznete v kauze Drahý biOOmyl.

Vydání stavebního povolení na stavbu autobazaru na Praze 15 předcházelo vydání územního rozhodnutí. To je tak hrubé porušení stavebního zákona, že se mu odborníci zdráhají uvěřit. Stavebníkem však byl syn starosty, a tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno do pořádku a z původně dočasné stavby se stává stavba trvalá. V roce 2012, když původní stavební povolení vypršelo, si syn starosty požádal o prodloužení na dalších deset let a Praha 15 mu vyhověla. Kverulant podal obratem proti prodloužení dočasné stavby odvolání k Pražskému magistrátu. Magistrátní úřednictvo se rozhodlo, že se nebude vysilovat dodržováním správního řádu, a v zákonné lhůtě nevydalo rozhodnutí. Teprve až dnes, po pěti letech, se magistrátní soukolí živené z našich daní dotočilo a Kverulantovu žádost zamítlo. To Kverulanta samozřejmě nemůže odradit a i nadále je jeho cílem odstranění stavby a opětovné osázení pozemku zelení. To druhé se Kverulantovi již částečně podařilo. Podrobnosti naleznete v kauze  JAK CHTĚL STAROSTENSKÝ SYNEK AUTOBAZAR

Starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel v roce 2015 s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Obdobnou smlouvu, ale na jiný projekt uzavřel s Ekospolem i  jeho předchůdce Pavel Klega. Kverulant.org to považuje za korupční jednání, na oba podal v roce 2015 trestní oznámení a usiluje o to, aby se touto kauzou policie konečně seriózně zabývala. Dozorující státní zástupce Ondřej Vlha z Prahy 10 však v červenci 2017 došel k závěru, že lakonické konstatování, že se „nepodařilo prokázat“ je dostatečné a že Kverulant a s ním ani veřejnost nemá právo vědět, proč policie nevyšetřuje kšeftování se stavebními povoleními. Kverulant se s tím opět nesmířil a podal stížnost na postup státního zástupce jemu nadřízenému státnímu zastupitelství. Nyní Kverulantovi přišla obsáhlá odpověď. Argumentaci lze shrnout do tvrzení, že o trestný čin korupce nejede, protože úplatek nevyl určen pro konkrétního úředníka, ale pro blaho občanů Prahy 15. Taková argumentace přijde Kverulantovi jako z naprosto z jiného světa než je svět právního státu, kde jsou dodržovány zákony. Kverulant se odložením svého trestního oznámení stále nechce smířit a připravuje další podání. Podpořte Kverulanta v jeho pravidelném úsilí proti korupci a staňte se jeho pravidelným dárcem.

Kverulant včera podal k Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně trestní oznámení na provozovatele billboardů, kteří odmítají odstranit reklamní poutače v ochranném pásmu silnic a dálnic a na své inzertní plochy nechali nalepit plakáty s motivem státní vlajky. To vyvolalo zájem médií a tak byl včera večer ředitel Kverulanta Vojtěch Razima pozván do rozhlasového pořadu Den v 60 minutách na stanici R-plus. Proti němu seděl Marek Pavlas, prezident Svazu provozovatelů venkovní reklamy.

Minulý pátek mělo od dálnic a silnic I. třídy zmizet více než 3000 billboardů. Odstranit je měli jejich majitelé. Nařizuje jim to zákon přijatý před pěti lety. Billbordáři však prohlásili, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí. Navíc svoje, dnes již nelegální, billboardy polepili českými vlajkami a snaží se veřejnosti namluvit, že tím billboardy přestávají být billboardy. Tím se podle Kverulanta staly billboardy ještě nebezpečnějšími. Česká vlajka na sebe přitahuje ještě víc řidičské pozornosti, než obvyklé reklamy. Kverulant.org je přesvědčen, že neodstranění tisíců nelegálních reklamních poutačů naplňuje skutkovou podstatu trestného činu obecného ohrožení a proto na dnes podal na billboardaře trestní oznámení. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009. Podpořte ho v jeho boji proti bohaté billboardové lobby finančním darem.

Dnešní tradiční zkouška sirén Vám má především připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta. Nejen za jeho boj proti billboardům. Děkujeme :-) 

V roce 2010 na silnici do Kocourkova dostala řidička malého Renaultu smyk. Následně narazila do ocelové traverzy billboardu. Kocourkovská ocel slavně zvítězila a srážka s ocelovou traverzou billboardu malý vůz zdemolovala. Cílem Kverulanta bylo odstranění billboardu, to se po dvou letech a několika peripetiích podařilo. Bleskurychlé odstranění billboardu již za necelé dva roky od nehody jistě vyžadovalo frenetické úsilí. Ale kocourkovští na vavřínech nespí a tak v duchu nejlepších kocourkovských byrokratických tradic spustili v roce 2017 billboardovou kampaň za vyšší bezpečnost silničního provozu s pracovním Hasíme benzínem. Obec Kocourkov leží ve Východních Čechách. Po aféře s pytlováním světla se radní rozhodli přejmenovat obec na Pardubice. Kocourkovský duch však evidentně žije dál a proto se Kverulant přidržel původního názvu obce.

Už čtvrtým dnem by řidiče neměly u silnic a dálnic rozptylovat reklamní poutače. Alespoň tak s tím počítal zákon. Realita je ale úplně jiná. Billboardy jsou u silnic dál, akorát někde přelepené českou vlajkou. Téma pro dnešní Duel Seznam Zpráv. Billboardy přišel hájit Lukáš Váňa, mluvčí Svazu provozovatelů venkovní reklamy, a oponentem mu byl Vojtěch Razima, ředitel Kverulanta. 

Dnes začal platit zákaz billboardů. Seznam o tom natočil reportáž s ředitelem Kverulanta Vojtěchem Razimou. Má název Zařídil zákaz billboardů na dálnicích a říká: Teď zruším i reklamy ve městech. 

Jen několik dnů po podání ústavní stížnosti na zákon odstraňují billboardy, prohlásili billboardáři, že žádné billboardy odstraňovat nebudou. Marek Pavlas, prezident Svazu provozovatelů venkovní reklamy prohlásil, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí. Zdá se, že billboardáři se rozhodli vytlačit z pozice nejneoblíbenější podnikatelské skupiny pražské taxikáře. Více v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu jehož hostem byl včera ředitel Kverulanta Vojtěch Razima:

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy posoudí Ústavní soud. S návrhem na jeho zrušení se na soud  nedávno obrátilo 17 senátorů. Senátoři ve svém návrhu na zrušení části zákona argumentují tím, že zákaz billboardů je protiústavním vyvlastněním bez náhrady. S tím nesouhlasí Kverulantovi právníci  a poukazují zejména na čl. 11 Listiny základních práv a svobod, kde píše: „Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.“ Podle Kverulanta senátoři nemají šanci se svou stížností uspět a jejich jednání je důkazem, že billboardový byznys generuje korupci. Za senátory jedná Václav Chaloupek (Občané patrioti). Pod návrhem jsou dále podepsáni nezařazení senátoři Lumír Kantor, Zdeněk Papoušek, Renata Chmelová, Jitka Seitlová, Zdeněk Brož. Dále tři senátoři za KDU-ČSL a to Jaromíra Vítková, Alena Šromová, Jiří Carbol. Dva z ČSSD: Karel Kratochvíle, Hassan Mezian. Dva z SLK: Jiří Vosecký, Michael Canov. Dva z OSD: Jiří Oberfalzer a  Jaroslav Kubera. Billboardy chce také zachránit Tomáš Czernin, senátor za TOP 09 a Jan Horník za STAN.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se ukazuje, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo.  Kverulantův blacklist je toho důkazem. Kverulantovým cílem je upozornit na politiky, kteří pro konkrétní důvody nezaslouží podporu veřejnosti. Nově na něm přibyl senátor Václav Chaloupek za to, že se podle Kverulanta nechal koupit billbordaři. V květnu 2012 byla přijata novela zákona o pozemních komunikacích, která zakazuje nejnebezpečnější billboardy. Podle této novely by měly billboardy zmizet od dálnic a silnic I. třídy už 1. září 2017. Včera přišel další útok. Skupina sedmnácti senátorů se kvůli zákazu billboardů u dálnic a silnic první třídy obrátila na Ústavní soud. Navrhuje zrušit část novely zákona o pozemních komunikacích, podle níž mají reklamní plochy do začátku září zmizet. Do čela skupiny senátorů se postavil senátor Václav Chaloupka. Václav Chaloupek se narodil 21. května 1949 a je původním povoláním učitel kreslení, přiznává spolupráci s StB. V roce 1997 natočil svůj první televizní seriál Tuláček. Je také členem hnutí Občané patrioti (OPAT). Od roku 2014 je zastupitelem města Plzně i městského obvodu Plzeň 3, od roku 2016 pak senátorem za obvod č. 7 – Plzeň-město a v roce 2016 krátce i zastupitelem Plzeňského kraje.

Již brzo má být zlikvidováno více než 3000 billboardů. Kverulant to považuje za svůj velký úspěch. Cesta k němu nebyla snadná. Kverulantovi se podařilo odvrátit několik útoků billboardové lobby na zákon zakazující billboardy. Dnes přišel útok poslední. Skupina sedmnácti senátorů se kvůli zákazu billboardů u dálnic a silnic první třídy obrátila na Ústavní soud. Navrhuje zrušit část novely zákona o pozemních komunikacích, podle níž mají reklamní plochy do začátku září zmizet. Pomozte nám zastavit i tento útok billboardové lobby finančním darem

Nedávno přišli konfrontovat své názory na billboardy do Debatního klubu pánové Ing. Marek Pavlas, prezidenta Svazu provozovatelů venkovní reklamy a ředitel Kverulant.org Ing. Vojtěch Razima. Marek Pavlas v debatě tvrdil, že nikde na světě neexistuje žádná studie, prokazující nebezpečnost billboardů. To však není pravda. Zde je přehled studií o vlivu reklam na bezpečnost silničního provozu z února 2016. Celkem bylo zpracování přes 20 takových studií a všechny se  shodují v tom, že reklama má negativní vliv na bezpečnost silničního provozu.  Jeden příklad za všechny, studie z Izraele, která zkoumala, jak se zákaz billboardů na jedné rušné dálnici v Tel Avivu promítl do počtu nehod na této komunikaci. Výsledek byl jednoznačný, po zakrytí reklam poklesl počet nehod o přibližně 60 %.

Kvalita pohonných hmot byla v letošním prvním pololetí nejlepší od roku 2001, kdy ji Česká obchodní inspekce kontroluje. Dnes si už každý nevzpomene, že Zlom nastal roku 2012, kdy ČOI pod tlakem Kverulantzačala zveřejňovat pravomocná rozhodnutí o pokutě za nekvalitní paliva, včetně adresy pokutované benzinky. To přispělo k poklesu podílu nekvalitních pohonných hmot až k loňským 1,1 procenta z 2549 vyhodnocovaných vzorků.  Pokud si někdo chce připomenout podrobnosti Kverulantova slavného příběhu, nechť navštíví kauzu 50 MÍST, KDE JE LEPŠÍ NETANKOVAT. Mimochodem, za pár dní začnou i díky Kverulantovi po tisících mizet z našich silnic billboardy. Kverulant, doufá, že za pár let si už málokdo vzpomene, že tam kdysi byly. Silnice bez billboardů jsou totiž stejně normální jako tankovat kvalitní benzín.

Kverulant není napojen na penězovody z veřejných zdrojů a neposílá ani žádosti do Bruselu. Nejsme placeni z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich vážíme. Asi i proto každý měsíc uvítáme několik nových laskavých příznivců, kteří nejsou ke svému okolí lhostejní. Tak jsme přijali už 632 597 Kč od 601 laskavých žen a mužů. Staňte se i Vy jedním z nich, podarujte Kverulanta. Vždyť malý dar je jen 3 kliky daleko. My dar s radostí využijeme na odhalování tunelů, kontrolu politiků, odstraňování billboardů, na další trestní oznámení...  A kolik nám darujete nejčastěji? Jednorázově nám přichází na účet nejčastěji 500 Kč. Průměrný pravidelný dar je pak 50 Kč měsíčně, to nejsou ani 2 Kč denně, které pomáhají a rozpočty nebolí. Pokud si chcete příští rok uplatnit odpočet daru z Vašeho daňového základu, je třeba, aby Váš celkový roční dar na všechny veřejně prospěšné aktivity byl alespoň 1000 Kč.

V květnu 2015 se EU definitivně shodla, že omezí používání biopaliv ze zemědělských plodin v dopravě z původních 10 % na 7 %. EU také donutila Českou republiku zrušit k 1. lednu 2016 nulovou spotřební daň na biopaliva. Zejména bionafta se tak stala dražší než normální nafta, a to vedlo k praktickému zastavení jejího prodeje. To se jistě producentům biopaliv v čele s Andrejem Babišem nelíbilo, a tak se od 1. června  spotřební daň na některá biopaliva opět v tichosti snížila. U bionafty dokonce více než dvakrát. Biopaliva jsou však stále dražší než paliva klasická a motoristé je nekupují. Babiš asi pláče, ale veřejnost má důvod k radosti. Sen Kverulanta o ukončení jejich dotace řepky se téměř naplnil, stát ji loni podpořil jen 38 miliony korun. To je zlomek oproti dvěma miliardám z roku 2015. Kverulant je letitým a hlasitým kritikem biopaliv. V jeho boji proti řepce ho můžete podpořit prostřednictvím aplikace darujme.

Cílem Kverulanta bylo prosadit zákaz billboardů zákonem. To se povedlo a v květnu 2012 byla přijata novela zákona o pozemních komunikacích, která zakazuje nejnebezpečnější billboardy. Podle této novely billboardy zmizí od dálnic a silnic I. třídy již letos 1. září více než 3000 billboardů. To se samozřejmě billboardařům nelíbí a tvrdí, že zákaz billboardů je levicovým útokem na svobodu podnikání. Podle Kverulanta mají billboardy na svědomí lidské životy a přitom veřejnosti nic pozitivního nepřinášení. Obhájit své názory přišli včera do Debatního klubu pánové Ing. Marek Pavlas, prezidenta Svazu provozovatelů venkovní reklamy a ředitel Kverulant.org Ing. Vojtěch Razima. Zde naleznete záznam této debaty.

V Praze, v ulici Na Hřebenkách bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid papaláše Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431m 7 velkých retardérů. Od té doby Kverulant usiluje o jejich odstranění. Brzdící a znova se rozjíždějící auta vypouští do ovzduší zbytečně velké množství spalin. Více naleznete v Kverulantově kauze ULICE NA RETARDÉRECH nebo v reportáži FTV PrimaOceňte Kverulantovu vytrvalost a pomozte mu darem v jeho boji.  

Svaz provozovatelů venkovní reklamy nedávno upořádal akci s názvem BEZPEČNOST SILNIČNÍHO PROVOZU, SVOBODA PODNIKÁNÍ vs. VEŘEJNÝ ZÁJEM. Přestože podle pořadatelů mělo jít o diskuzi, nebyl žádný odpůrce billboardového smogu pozván. Zástupce Kverulanta,  jeho ředitel Ing. Vojtěch Razima dokonce ani nebyl vpuštěn do sálu. Billboardáři k tomu uvedli: „A vy nás, pane Razimo, zvete na své akce a happeningy? Dáváte nám prostor na vyjádření ve svých článcích o nás? Stojíte o věcný dialog?“ Kverulant.org je připraven svůj negativní názor na billboardy kdykoliv obhájit a proto vyzval Ing. Marka Pavlase, prezidenta Svazu provozovatelů venkovní reklamy k veřejné diskuzi v rámci Debatního klubu. Ten jeho pozvání přijal. Debata se uskuteční v úterý dopoledne a záznam bude umístěn na Kverulantově YouTube. Za Kverulanta přijde diskutovat jeho ředitel Ing. Vojtěch Razima.

Kverulant je letitým a hlasitým kritikem biopaliv. V kauze Drahý biOOmyl proti biopalivům uvádí celou řadu argumentů. Nyní k nim přibyl další. Výroba biopaliv, kvůli kterým českou krajinu zaplavily lány kukuřice a řepky, způsobuje masivní znečištění podzemních vod. Odhalila to zpráva o stavu vodního hospodářství v roce 2016, kterou má v pondělí projednat vláda. Spodní vody jsou znečištěny hlavně látkami, které vznikají při reakci hnojiv s okolním prostředím.

Na twitteru sleduje Kverulanta již 1000 lidí. Děkujeme.

Kverulant.org je u nás průkopníkem datové žurnalistiky. Nyní se rozhodl zmapovat ceny odvozu odpadků v různých obcích a zjistil podezřelé rozdíly. V Kašperských Horách proběhla v květnu 2017 soutěž na dodavatele služeb odstraňování komunálních odpadů, jejímž vítězem se stala společnost Pošumavská odpadová, s.r.o., která podle všeho výrazně zvýhodňuje Kašperské Hory před okolními městy. Vyplývá to ze smluv, které má Kverulant k dispozici. Za svoz směsného komunálního odpadu totiž Kašperským Horám účtuje pouze 1665 Kč za jednu tunu vyvezeného odpadu, přičemž vzdálenost Kašperských Hor od skládky ve Štěpánovicích je 60 km. Naproti tomu město Sušice, které je štěpánovické skládce o 20 km blíže, za odvoz komunálního odpadu platí 1978 Kč za tunu. Kolik přesně platí Klatovy, město Kverulantovi odmítlo sdělit s tím, že prý jde o obchodní tajemství. Proti rozhodnutí Klatov se Kverulant odvolal a nadřízený orgán mu nyní dal zapravdu. Veřejnost se tak nakonec dozví, jak klatovští úředníci nakládají s jejími penězi. Asi to nebude slavné, podle Kverulantova výpočtu z jednotlivých cen tamního známkového systému totiž platí za jednu tunu přes 2500 Kč. Přitom právě Klatovy mají ke skládce nejblíže, leží jen 5 km od ní.  

I díky Kverulantovi do 1. září zmizí od dálnic a silnic I. třídy na 3 tisíce billboardů. Vítáte tento zákaz? Hlasujte na Kverulantově twitteru.

Kverulantův zmapovaný tunel, národní elektronický nástroj (NEN), kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. Takový program ale už dávno vyvinula řada IT firem – a není nijak drahý, může být dokonce i zadarmo. Přestože Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) za NEN již utratilo přes půl miliardy, stále není hotov. MMR soutěžilo tak flagrantně  protizákonně, že mu ÚOHS dokonce zakázal plnění jedné smlouvy a to s účinností od 9.12.2016, ale příslušný ředitel odboru Bogdanov poslal dopis s výzvou k zastavení prací až 10.2.2017. Dvouměsíční  prodlení se zastavením prací způsobilo značnou škodu, dokonce umožnilo dodavateli žádat bezdůvodné obohacení. O tom, že práce probíhaly přes zákaz, svědčí opakované aktualizace systému NEN a získání certifikace pro NEN v únoru 2017. Proto Kverulant podal letos v březnu na vysokého úředníka Bogdanova trestní oznámení pro podezření ze spáchání tří trestných činů: zneužití pravomoci úřední osoby, maření výkonu úředního rozhodnutí a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Kverulanta dosti překvapilo, že Policie jeho trestní oznámení nedávno odložila. Kverulant se však nevzdává snadno, a tak právě podal proti odložení stížnost k příslušnému státnímu zástupci..  Oceňte Kverulantovo úsilí o zastavení tohoto tunelu

Dnes odpoledne pořádala Hospodářská komora ČR diskuzi na téma BEZPEČNOST SILNIČNÍHO PROVOZU, SVOBODA PODNIKÁNÍ vs. VEŘEJNÝ ZÁJEM. V pozvánce se píše: „provozovatelé velkoplošných billboardů se znepokojením očekávají datum 1. září 2017. Bude to černý pátek venkovní reklamy? Začne totiž platit zákaz umisťování reklamních zařízení na pozemních komunikacích. Je taková regulace nezbytná a jsou dálniční billboardy nebezpečné? Koho má odstranění reklam chránit? Jak sladit veřejný zájem a svobodu podnikání na příkladu venkovní reklamy? Seberegulace, regulace nebo zákaz? Hospodářská komora Vás zve k diskusi u kulatého stolu s podnikateli, politiky a experty.“ Přestože  Kverulant.org je notoricky známým odpůrcem billboardového smogu a byl to právě on, kdo má zásadní podíl na zákazu billboardů, nebyl jeho ředitel Ing. Vojtěch Razima ani vpuštěn do sálu. Kverulant vyhrál. 

Pár měsíců před parlamentními volbami se to hemží nejrůznějšími volebními programy. Kverulant sice není a nikdy nebude politická strana, ale svůj program má také.

Díky vašim nákupům jsme dostali 1 088 Kč. I vy může Kverulanta podpořit nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to opravdu jednoduché. Když jdete na internetu nakupovat, vyberte si na portálu GIVT.cz obchod, kam běžně za nákupy chodíte, třeba Kasa.cz. GIVT vás do něj přesměruje a vy nakoupíte jak jste zvyklí. E-shop rozpozná, že mu zákazníka posílá GIVT a ze své marže po skončení nákupu odesílá domluvenou část Kverulantovi. Využít portál GIVT vám zabere jen několik vteřin navíc a přitom podpoříte Kverulanta a nebude vás to nic stát.

Kverulant je u nás průkopníkem datové žurnalistiky. Už v roce 2011 poprvé zmapoval ceny úklidu ve státní správě. Cílem bylo dosáhnout vypsání výběrového řízení tam, kde byl úklid kancelářských budov předražen. Cíl byl splněn a odhalením učebnicového příkladu konfliktu zájmů překročen. V letech 2009 a 2010 činila roční průměrná cena úklidu v 253 Kč za metr čtvereční.  V roce 2014 Kverulant svůj dotaz zopakoval a zjistil, že roční průměrná cena úklidu v letech 2011, 2012 a 2013 poklesla na 172 Kč za metr čtvereční. Nyní Kverulant za podpory Nadačního fondu proti korupci opět zjišťuje, jak se změnila situace v úklidu kancelářských budov v posledních letech. Zdánlivě nezáživná práce však přináší ji úsměvné momenty. To když dvě instituce píší Kverulantovi totožný dopis, že i informace nemohou poskytnout, protože neví, co to je kancelářská budova. 

Národní elektronický nástroj (NEN) je počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. Program však nefunguje, nikdo jej nepotřebuje a přesto za něj stát z našich peněz už utratil půl miliardy a další stovky milionů se utratit chystá. Kverulant.org lednu marně vyzval ministryni MMR Karlu Šlechtovou, aby tento tunel konečně zastavila. V únoru v této věci podal trestní oznámení. Nyní o NENu přišla s ředitelem Kverulanta Ing. Vojtěchem Razimou diskutovat specialistka na zadávání veřejných zakázek, ředitelka společnosti OTIDEA Mgr. Kateřina Koláčková. Zde je záznam jejich rozhovoru. Další podrobnosti o NÁRODNÍM ELEKTRONICKÉM TUNELU naleznete v Kverulantově kauze.

Kverulant.org se již několik let zabývá bojem proti billboardům. Kverulant.org pomohl v roce 2012 prosadit významný zákon proti billboardům mimo města. Nyní je jeho cílem dosáhnout podobného úspěchu i ve městech a proto odpovědné orgány tlačí, aby dál pokračovali v tažení proti nebezpečnému reklamnímu smogu. Ministerstvo vnitra již v loni v dubnu zadalo dopravní fakultě ČVÚT vypracování studie s názvem Vliv reklamních zařízení na bezpečnost silničního provozu. Předmětem studie za 1,5 milionu má být zjištění vlivu reklamních zařízení na řidiče a analýza současného prostředí – stávající reklamní zařízení, zejména LED billboardy z důvodu proměnlivého obrazu, možnost regulace s ohledem na dodržování právních a technických předpisů. Dnes Kverulant zjistil, že studie, která měla být hotová nejpozději 31. dubna tohoto roku, stále ještě hotová není.

V květnu 2015 se EU definitivně shodla, že omezí používání biopaliv ze zemědělských plodin v dopravě z původních 10 % na 7 %. EU také donutila Českou republiku zrušit k 1. lednu 2016 nulovou spotřební daň na biopaliva. Zejména bionafta se tak stala dražší než normální nafta, a to vedlo k praktickému zastavení jejího prodeje. To se jistě producentům biopaliv v čele s Andrejem Babišem nelíbilo, a tak se od minulé soboty spotřební daň na některá biopaliva opět snížila. U bionafty dokonce více než dvakrát.  Čistá bionafta FAME B100 tak už nově nepodléhá spotřební dani 4,59 Kč na litr ale pouze 2,19 Kč na litr. Připomeňme, že spotřební daň na klasickou naftu je vyšší a to 10,95 Kč na litr. Podrobnosti naleznete v kauze Drahý biOOmyl.

Začínají prázdniny, a proto jsme pro vás aktualizovali seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty a jaké závady zjistila. Z těchto jednotlivých informací sestavuje Kverulant svůj přehledný seznam. Podpořte za to Kverulanta. Zaslouží si to. 

Nezabíjí sice přímo jako při dopravní nehodě, přesto mají na svědomí životy kvůli škodlivinám, které vypouštějí do ovzduší. Řeč je o vymontovaných filtrech pevných částic. Stát slíbil větší boj proti dieselům, u kterých došlo k odstranění filtru. Zatím ale zůstává jen u řečí a hledání důvodů, proč kontroly nejdou. Odhaduje se, že dvě třetiny naftových aut v ČR a vůbec nemá filtr pevných částic nebo je nefunkční. Přesto na STK obvykle projdou. Jízda autem bez filtru skutečně škodí zdraví. Na částice z výfuků se váží další látky, které způsobují rakovinu. Proto se Kverulant.org chystá této kauze věnovat. Podpořte i vy finančně vznik této skutečně ekologické kauzy.

Pražští radní v úterý schválili pravidla pro vylepování reklam. Budou-li dodržování pravidel důsledně vymáháno, tak od začátku roku 2018 tak turisty i místní nebudou na některých místech rušit při procházkách reklamy. Jinde se velikost reklamních plakátů bude regulovat. Povoleny budou pouze tři rozměry. Zmizet by měly reklamy z památkových zón, cyklostezek, náplavek či ostrovů. V přípravě je údajně také omezení světelných reklamních poutačů. Po takové regulaci volá Kverulant v kauze DEJME LED BILLBOARDY K LEDU už dlouho. 

V žebříčku Světové banky, který řadí země podle délky stavebního řízení, obsadila Česká republika v roce 2016 130. příčku ze 189 zemí. Umístila se tak na úroveň například Papuy-Nové Guiney nebo Portorika. Cílem Kverulanta bylo přimět stát tento stav změnit a to se podařilo. Dnes byla přijata novela stavebního zákona, která omezuje prostor pro ekovyděrače, ale zároveň zachovala rozumnou možnost veřejnosti mluvit do povolování staveb. Environmentalisté napříště nebudou moci zdržovat územní a stavební řízení, ale stavební zákon jim zachoval právo vyjadřovat se k posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). ČR tak bude mít velmi obdobnou stavební legislativu jako Německo, Rakousko a Polsko. To je úspěch, ze kterého bude mít prospěch česká ekonomika, a tím i občané. Kverulantův boj tím ale nekončí. Za dlouhé rozhodování nemohou jen ekovyděrači, ale i stát, a tak Kverulant chystá novou kauzu, tentokrát zaměřenou na dodržování úředních správních lhůt ve stavebním řízení. Podpořte Kverulanta v jeho úsilí. Na rozdíl od environmentalistů není podporován z veřejných rozpočtů.

Kverulant předstihl Transparency International ČR v počtu like na Facebooku už před několika měsíci. Nyní předstihl i organizaci Frank Bold. Vhledem k tomu, že obě organizace jsou na rozdíl od Kverulanta, štědře dotovány za veřejných rozpočtů, považujete Kverulant tohle prvenství za slušný úspěch a všem kdo mu dali like, upřímně děkuje. 

Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji.  Podívejte se, jak se nám to daří. Uveřejnili jsme první seznam pumpařů se špatným benzínem. Přiměli jsme  ŘSD odstranit skoro 600 billboardů. Odhalili jsme nesmyslnost sKaret a pomohli zastavit jejich vydávání. Dotlačili jsme pražské strážníky k zabavení téměř 60 falešných označení pro tělesně postižené,. Odkryli jsme rekordní plýtvání ve státní správě při nákupu kancelářských potřeb a při zajišťování úklidu. Odhalili největší tunel v dějinách českého IT, zastavili 100 milionový tunel v Dopravním podniku hlavního města Prahy a snížili plýtvání při nákupech počítačů ve státní správě. Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala KILL BILLBOARDS aneb napišme jim. Splněným cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazujícího billboardy na dálnicích. 

V květnu 2012 byla přijata novela zákona o pozemních komunikacích, která zakazuje nejnebezpečnější billboardy. Podle této novely billboardy zmizí od dálnic a silnic I. třídy nejpozději  1. září 2017. Přijetí tohoto zákona bylo vyvrcholením Kverulantovy kampaně. Kverulan.org již zaznamenal tři útoky billboardové lobby na tento zákon. Nejprve poslanec Stanislav Berkovec (ANO) v dubnu 2016 předložil do parlamentu návrh, který by tento termín oddálil o pět let. I díky Kverulantovi tento návrh neprošel. Pak se v květnu pokusil prosadit zájem billboardové lobby poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD). Podstatou jeho návrhu bylo podstatné rozšíření takzvaného zastavěného území podél komunikací, ze kterého billboardy nebudou muset zmizet. Jeho první pokus byl neúspěšný, ale Foldyna v loni v listopadu předložil svůj pozměňovací návrh k silničnímu zákonu znovu. Kverulant.org tehdy poslance Foldynu obvinil, že svůj názor prosazuje za značné podpory billboardové lobby a problematické aktivitě Foldyny se dostalo značné publicity. To nakonec vedlo k tomu, že Foldyna minulý pátek ve sněmovně prohlásil, že svůj pozměňovací návrh stáhne. Kverulantovi se již podařilo odvrátit již tři útoky billboardové lobby na zákon proti dálničním billboardům. Oceňte Kverulantovy úspěchy úsilí finančním darem. 

ZACHOVEJTE KLID, papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i Vy začnete podporovat Kverulanta. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 30 korun. Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu.

Dnes je mezinárodní den proti korupci a tak nám dovolte připomenout si naši nejúspěšnější protikorupční kauzu JAK KVERULANT ZASTAVIL TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU. Šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. Nespíme na vavřínech a proti korupci bojujeme dál. V srpnu 2016 jsme odhalili další tunel v DPP. DPP zaplatil za rekonstrukci objízdné koleje ve Vokovicích firmě EDIKT 50,5 milionů. Cena prací však byla prokazatelně maximálně 29,5 milionů korun. Kverulantovým cílem je potrestání organizátorů tohoto tunelu, a proto podal trestní oznámení, které policie právě vyšetřuje. 

I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu. 

P.S. Další Kverulantovy vtipy může vidět zde.

Stát s námi občas nehraje fér a my se to snažíme změnit. Řešíme konkrétní problémy a dotahujeme naše projekty do zdárného konce. Přiměli jsme ČOI zveřejňovat výsledky kontrol čerpacích stanic a to způsobil velký nárůst kvality. Zastavili jsme chystaný tunel v dopravním podniku a zachránili tak 100 milionů korun. Díky nám v září příštího roku zmizí z dálnic všechny billboardy.  Máme úspěchy a proto bychom rádi zdvojnásobili naši kapacitu. Prosím pomozte nám s tím. Staňte se naším pravidelným dárcem a věnujte nám každý měsíc 30 korun.  Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu.