Nahoru

Aktuality

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Sněmovna právě vydala k trestnímu stíhání Andreje Babiše. Ten se tak pravděpodobně stane druhý bývalým obviněným premiérem a dvanáctým obviněným bývalým ministrem. Policie obvinila od roku 1993 celkem 11 ministrů a z toho jich deset skončilo před soudem. Pravomocně byli odsouzeni jen dva z nich, Ivo Svoboda a Karel Březina. Připomeňme si stručně všech 11 případů.

Dopravní podnik zaplatil za rekonstrukci objízdné koleje ve Vokovicích firmě EDIKT 48,2 milionů.  Skutečná cena prací však byla maximálně 29,5 milionů korun. Kverulantovým cílem je potrestání organizátorů tohoto tunelu, a proto podal trestní oznámení. Nyní, po více než roce vyšetřování došla policie k závěru, že k žádnému předražení zakázky nedošlo a věc odložila. Kverulant se s tímto absurdním závěrem nechce smířit a chystá stížnost k státnímu zástupci. Podrobnosti naleznete v kauze DALŠÍ TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU

Přestože se Andrej Babiš, hlavní pěstitel řepky olejky, bude pravděpodobně sestavovat již druhou vládu, Kverulant svůj odmítavý názor k povinnému přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu nezměnil. V kauze Drahý biOOmyl je i nadále jeho cílem zastavit toto nesmyslné plýtvání. A jaký je váš názor na biopaliva? Souhlasíte s povinným přimíchávání biopaliv do benzínu a nafty? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 600 lidí, Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas. 

Kverulant není napojen na penězovody z veřejných zdrojů a neposílá ani žádosti do Bruselu. Nejsme placeni z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich vážíme. Asi i proto každý měsíc uvítáme několik nových laskavých příznivců, kteří nejsou ke svému okolí lhostejní. Tak jsme již přijali už 814 632 Kč od 668 laskavých žen a mužů. Staňte se i Vy jedním z nich, podarujte Kverulanta. Vždyť malý dar je jen 3 kliky daleko. My dar s radostí využijeme na odhalování tunelů, kontrolu politiků, odstraňování billboardů, na další trestní oznámení...  A kolik nám darujete nejčastěji? Jednorázově nám přichází na účet nejčastěji 500 Kč. Průměrný pravidelný dar je pak 50 Kč měsíčně, to nejsou ani 2 Kč denně, které pomáhají a rozpočty nebolí. Pokud si chcete příští rok uplatnit odpočet daru z Vašeho daňového základu, je třeba, aby Váš celkový roční dar na všechny veřejně prospěšné aktivity byl alespoň 1000 Kč.

Generální ředitelství cel vypsalo soutěž na nákup vysílaček za téměř 60 milionů korun. O žádnou soutěž však nejde, zadávací podmínky jsou totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Kverulant dnes zaslal dopis řediteli celníků a požádal ho zrušení fingované soutěže. Oceňte Kverulantovo vytrvalé úsilí o zastavování tunelování veřejných rozpočtů a staňte se jeho dárcem.

Předmětem zakázky je dodávka 360 kusů ručních vysílaček a dodání a montáž 260 kusů vozidlových vysílaček za předpokládanou cenu 56 milionů korun. To vše ve vskutku speciálním standardu  P25, který používají bezpečnostní složky v USA a který v ČR prodává jen firma KonekTel. V Evropě se pro tento účel používají jiné systémy. Zejména technologie DMR a TETRA. Tyto technologie jsou zcela srovnatelné, schopné P25 plně nahradit a díky konkurenci mohou být i výrazně levnější. Již dávno nastal čas se ze závislosti na jediném dodavateli vymanit. Kverulant se dnes obrátil na generálního ředitele Generálního ředitelství cel Milana Poulíčka a v dopise ho požádal, aby výběrové řízení zrušil. Nebude-li výběrové řízení zrušeno, hodlá se Kverulant obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, přestože poplatek za podnět k antimonopolnímu úřadu přijede na 10 tisíc korun. Podpořte Kverulanta v jeho úsilí darem 500 Kč. Podrobnosti naleznete v kauze Předražené vysílačky pro celníky.

I díky Kverulantovu letitému úsilí  mělo z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy mělo do loňského 1. září zmizet více než  3 000 billboardů, které nesplňují požadavky zákona. Odstraněno jich však dosud bylo jen kolem pár stovek. Stát se chová jak německý ovčák po lobotomii. Místo, aby se pořádně štěkal a  pokousal ty, co všem na očích porušují zákon, jen bezmocně slintá. Erár ještě nebyl ani schopen vysoutěžit firmu, která bude billboardy odstraňovat. Billboardáři sice vyslali do soutěže na likvidaci billboardů svého zástupce, bílého koně, který má za úkol soutěž zdržovat, ale za to, že se hochům od reklamy daří zdržovat již za čtyři a půl měsíce, mohou jednoznačně státní úředníci. A jako bylo to nestačilo, dnes vyšlo najevo, že státní České dráhy prodaly většinový podíl ve společnosti Railreklam, která se pronajímá reklamní plochy na nádražích, železničních mostech či ve vlacích. Kupujícím je společnost Expiria, která patří největšímu majiteli nelegálních a stále neodstraněných billboardů, společnosti Bigboard.

Stát prostřednictvím Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim peníze. Kverulant zjistil, že to ročně dělá téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že minimálně normy, které jsou závazné, by stát měl veřejnosti poskytovat zdarma. Ve spolupráci s Debatním klubem  je k tomuto tématu na příští týden připraven diskuzní klub. Svojí účast již přislíbil zástupce úřadu pro normalizaci a zástupce komory inženýrů a techniků. A včera Kverulant objednal u České společnosti pro technickou normalizaci studii, která vyjmenuje konkrétní technické normy, jejíž dodržování stát prostřednictví legislativy ukládá veřejnosti. A co si o zpoplatnění norem myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 150 lidí, podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas. 

Před koncem roku do ČR doputovala zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o Čapím hnízdě. Odpovědné státní orgány tuto zprávu s ohledem na zájmy Andreje Babiše tají. To je v naprostém rozporu s veřejným zájmem v oblasti hospodaření s veřejnými statky. Proto Kverulant.org dle zákona o poskytování informací požádal Ministerstvo financí (MF) o poskytnutí kopie této zprávy. Dřív než MF stihlo Kverulantovu žádost rozhodnutím z 11. ledna odmítnout, podařilo se jí novinářům z aktualne.cz získat. Tady je. Veřejnost má tedy zprávu k dispozici, ale pravděpodobně jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku nekázně úředníků. S tím se Kverulant nechce smířit. Kverulant je hluboce přesvědčen, že jedno z nejdůležitějších práv, která česká ústava občanům dává, je právo na informace. Proto proti rozhodnutí o zamítnutí své žádosti připravuje odvolání. Pokud si i vy myslíte, že nám má vládnou zákon a nikoliv svévole politiků, můžete Kverulanta podpořit symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Ministerstvo vnitra již v roce 2016 zadalo dopravní fakultě ČVUT vypracování studie s názvem Vliv reklamních zařízení na bezpečnost silničního provozu. Studie je konečně hotová a Kverulantovi se podařilo získat její hlavní výstupy: mapu nebezpečných billboardů na dálnicích a mapu nebezpečných billboardů na hlavních tazích v Praze. Nebezpečné billboardy číhají na řidiče všude. Přesto stát proti nebezpečnému reklamnímu smogu dělá jen velmi málo. I díky Kverulantovi již  mělo od dálnic a silnic první třídy do loňského 1. září zmizet více než  3 000 nejnebezpečnějších billboardů. Více než čtyři měsíce po zákazu jich zmizelo jen pár desítek. Likvidace billboardů podél českých dálnic je blamáží ministerstva dopravy. A situace ve velkých městech není řešena vůbec. Kverulant.org se zabývá bojem proti billboardům již mnoho let a znovu vyzývá státní správu k nápravě neutěšeného stavu. Podpořte Kverulanta v jeho boji za bezpečnější silnice. 

 

Nezabíjí sice přímo jako při dopravní nehodě, přesto mají na svědomí životy. Řeč je o vymontovaných filtrech pevných částic. Částice o velikosti 2.5 mikrometrů se usazují v průduškách a ty ještě menší částečky pak proniknou do plicních sklípků a do krve. Dlouhodobé vystavení působení menších částic prokazatelně zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic a mozkové mrtvice. Dlouho zůstávalo jen u řečí a hledání důvodů, proč s tím nejde nic dělat. To se však konečně změnilo. Stanice měření emisí od ledna pořizují fotodokumentaci vozidel. Snímky se společně s výsledky měření online ukládají do informačního systému ministerstva dopravy. To výrazně snížilo možnost podvodu. Kverulant.org je rád, že se této kauze již nemusí věnovat.

Chcete dostávat Kverulantovy zprávy ve stejnou chvíli jako novináři? Napište si o něj. Když se Vám nebudou líbit, můžete se kdykoliv odhlásit.

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT? V Kverulantově anketě již hlasovalo více než 500 lidí, Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce explicitně porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Kverulant už v této věci podal množství podání a nedávno podal další  a to pro odvysílání  reklamy na hazard v online casinu SYNOTtip na programu ČT1 před osmou hodinou večer.  V této reklamě přeje vyzývavě oblečená krupiérka divákovi nikdy nekončící zábavu v českém online casinu SYNOTtip.  Bohužel ani tentokrát nebyl Kverulant úspěšný. RRTV mu nedávno sdělila, že si nechala zpracovat analýzu spotu, ze které vyplývá, že o reklamu nejde. Kverulant si tuto analýzu od rady vyžádal a po jejím prostudování užasl, že podle ní spot nepřeje divákům nikdy nekončící zábavu v kasinu SYNOTtip, ale prostě jen nikdy nekončící zábavu a k návštěvě online casina vůbec nevybízí. Inu pokrytectví opět vítězí. 

Dnešní tradiční zkouška sirén Vám má především připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta. Nejen za jeho boj proti billboardům. Děkujeme :-) 

Právě jsme pro vás aktualizovali seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty a jaké závady zjistila. Z těchto jednotlivých informací sestavuje Kverulant svůj přehledný seznam. Podpořte za to Kverulanta. Zaslouží si to. 

Nedávno uvalil soud vazbu na  dva předsedy „ekologických“ spolků z Karvinska za to, že podle policie vydírali několik let podnikatele. Připojovali se do stavebních řízení a dělali účelové obstrukce. Za stažení různých odvolání a námitek požadovali peníze. Policie uvedla, že ví minimálně o dvou případech. To už napříště nebude možné, protože 1. ledna začala platit novela stavebního zákona, která omezila prostor pro ekovyděrače, ale zároveň zachovala rozumnou možnost veřejnosti mluvit do povolování staveb. Environmentalisté již nebudou moci zdržovat územní a stavební řízení, ale stavební zákon jim zachoval právo vyjadřovat se k posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). ČR tak již má velmi obdobnou stavební legislativu jako Německo, Rakousko a Polsko. To je úspěch, ke kterému přispěl i Kverulant svojí kauzou.

Bývaly doby, kdy byli ekologové užiteční. Zdá se, že ty doby jsou však dávno pryč. Zdá se, že skutečné ekology, kteří chránili životní prostředí, nahradili environmentalisté, kteří chrání jakýsi těžko definovatelný environmentální zájem. Kverulant zastává názor, že environmentální organizace jsou nyní integrální součástí establishmentu, který je také z velké části financuje a že environmentální problematika je dnes předmětem účelového spojení politického populizmu politiků a demagogie environmentálních aktivistů. A co si environmentalistech myslíte vy? 

Nejvyšší kontrolní úřad před vánocemi zveřejnil zprávu, ve které upozornil na jeden z největších příkladů plýtvání státu veřejnými prostředky v oblasti IT. Jde o Centrální registr administrativních budov známý pod zkratkou CRAB. Stál extrémně vysokou částku a je prakticky k ničemu. Odpovědný za CRAB je především Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Hospodářské noviny s využití Kverulantovy kauzy CRAB – NEJVĚTŠÍ TUNEL V DĚJINÁCH ČESKÉHO IT napsaly o CRABu článek. A Úřad pro zastupování státu místo, aby slíbil nápravu, vydal tiskovou zprávu ve kterém tvrdí, že všichni lžou.

V červnu 2014 vznikla Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí, ve které vedle hlavního podezřelého v kauze Čapí hnízdo Andrej Babiše zasedlo několik dalších politiku a několik ředitelů protikorupčních organizací. Kverulant.org měl od samého začátku pochybnosti o správnosti takového kamarádství s politiky a tak do vládní rady svého zástupce nevyslal. A nevyslal jej ani nyní, když byla, opět za účasti protikorupčních bojovníků, vládní rada rekonstruována. Někteří z našich kolegů z neziskových organizací budou si tak zajistili nové kamarády a nové příležitosti k přisátí k veřejným rozpočtům. To se však Kverulanta naprosto netýká. Od svého vzniku v roce 2009 odmítá peníze z veřejných zdrojů a je přesvědčen, že když už jde protikorupční aktivista na Úřad vlády, má tam jít s dehtem a peřím, ne s pytlem na peníze.

I díky Kverulantovu letitému úsilí  mělo z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy měly do letošního 1. září zmizet více než  3 000 billboardů, které nesplňují požadavky zákona. Více než tři měsíce po zákazu vypsalo teprve Ředitelství silnic a dálnic soutěž na firmu, která zakryje reklamní zařízení, která nemají už podél dálnice co dělat. Jde o zakrytí zhruba tří stovek reklamních zařízení v ochranném silničním pásmu dálnic D0, D2, D3, D5, D8, D11, D35. „Zakrytí musí být dostatečně odolné proti povětrnostním vlivům,“ uvedlo ŘSD v zadávací dokumentaci soutěže v hodnotě 2,2 milionu korun. Likvidace billboardů podél českých dálnic je blamáží ministerstva dopravy. To vůbec nestíhá vyřizovat ve správním řízení návrhy na odstranění reklam. V praxi vydalo jen kolem padesáti rozhodnutí. Když je ŘSD obdrží, má majitel reklamní plochy nejprve čas odstranit billboard sám.  Teprve když to neudělá, může ŘSD může reklamu zakrýt, později i odstranit. 

Blíží se konec roku. Budou Vánoce a Štědrý večer spojený s tradicí obdarování. Prosíme vás, nezapomeňte letos ani na nás a podarujte nás malým darem. Když mocní nehrají s veřejností fér, Kverulant ji brání, ale bez vaší podpory není naše činnost možná. Děkujeme.

Kverulant odhalil již v roce 2013 rekordní plýtvání při nákupu IT pro veřejné instituce. Jeden z těchto nákupů se však vymykal běžným tunelům. Šlo o nákup CRABu, centrálního registru administrativních budov za 1,6 miliardy korun. Přitom CRAB byl a je v zásadě jen trochu lepší excelová tabulka. Včera zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad závěry kontroly, které se zaměřila na provoz a využití státních nebo státem užívaných nemovitostí v letech 2014 až 2015. Od spuštění CRAB v roce 2012 je podle kontrolorů kvalita vedených údajů o budovách stále nízká: "Například celková kancelářská plocha se nerovnala součtu kancelářské plochy využité a nevyužité, chyběly také některé ekonomické údaje nebo se v různých výstupech vygenerovaných z registru lišily informace o pronajímaných plochách" Přestože CRAB vznikl, aby zpřístupnil kompletní informace o majetku na jednom místě, podle NKÚ obsahoval do roku 2015 údaje zhruba o 3 800 státních nebo státem využívaných budovách z celkových přibližně 40 000 státních objektů. V roce 2016 se počet objektů v registru dokonce ještě snížil zhruba na 2 700.  Uvážíme-li, že CRAB stál 1,6 miliardy korun, pak jednoduchým dělením dojdeme k závěru, že pouhá možnost zanést do CRABu jednu budovu stála vskutku impozantních 592 592 korun. Podrobnosti naleznete v kauze CRAB – NEJVĚTŠÍ TUNEL V DĚJINÁCH ČESKÉHO IT. Cílem Kverulanta je dosáhnout potrestání viníků.  Zdá se, že tohoto cíle by mohlo být dosaženo, případ totiž šetří na Kverulantův popud policie. Podpořte Kverulantovu neúnavnou a záslužnou práci finančním darem ve výši 500 Kč.

V ČR je povinné přimíchávat do nafty a benzínu biopaliva. To klasické pohonné hmoty zdražuje. Nejen proto Kverulant tento koncept již několik let usedavě kritizuje. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Jedním z nich je devastace deštných pralesů v Indonésii v důsledku zvýšení produkce palmového oleje, který široce používá nejen v potravinářství, ale i na výrobu biopaliv. Nedávno na toto téma přišli do Debatního klubu diskutovat Stanislav Lhota, český primatolog, zoolog a ochránce indonéského životního prostředí a známý agrární analytik Petr Havel:

Dnes je mezinárodní den proti korupci a tak nám dovolte připomenout si naši nejúspěšnější protikorupční kauzu JAK KVERULANT ZASTAVIL TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU. Šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. Nespíme na vavřínech a proti korupci bojujeme dál. V srpnu 2016 jsme odhalili další tunel v DPP. DPP zaplatil za rekonstrukci objízdné koleje ve Vokovicích firmě EDIKT 50,5 milionů. Cena prací však byla prokazatelně maximálně 29,5 milionů korun. Kverulantovým cílem je potrestání organizátorů tohoto tunelu, a proto podal trestní oznámení, které policie právě vyšetřuje. 

Bývalou šéfku Ministerstva pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou nyní posílá Andrej Babiš na řídit Ministerstvo obrany. Podle Babiše tam „musí dát také do pořádku nákupy v resortu". V této souvislosti si Kverulanta dovoluje připomenout, že za 4 roky minulé vlády se na MMR zadalo dle zákona 50 zakázek, ale v otevřeném řízení jen 22. MMR také dostalo několik pokut  od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže za netransparentní postup při pořizování Národního elektronického nástroje známého pod zkratkou NEN. NEN je státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. NEN tak nikdo nepotřebuje a přesto za něj stát z našich peněz už utratil 600 milionů a další stovky milionů se utratit chystá. Kverulant má k dispozici záznam vystoupení vysokého úředník z MMR, který popisuje, jak to doopravdy bylo s NEN.

V pátek 1. září mělo od dálnic a silnic I. třídy zmizet více než 3000 billboardů. Odstranit je měli jejich majitelé. Nařizoval jim to zákon přijatý před pěti lety. Billbordáři však prohlásili, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí. Navíc svoje, dnes již nelegální, billboardy polepili českými vlajkami a snaží se veřejnosti namluvit, že tím billboardy přestávají být billboardy. Tím se podle Kverulanta staly billboardy ještě nebezpečnějšími. Česká vlajka na sebe zejména zpočátku přitahoval ještě víc řidičské pozornosti, než obvyklé reklamy. Kverulant.org byl přesvědčen, že neodstranění tisíců nelegálních reklamních poutačů naplňuje skutkovou podstatu trestného činu obecného ohrožení a proto ještě v září podal na billboardaře trestní oznámení.  To však obvodní státní zastupitelství nyní odložilo.  Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009 a tento dílčí neúspěch ho neodradí a bude bojovat dál.

Sobotkova vláda dnes podala demisi a tak někteří z našich kolegů z neziskových organizací budou muset najít nové kamarády, kteří zajistí nové příležitosti k přisátí k veřejným rozpočtům. To se však Kverulanta naprosto netýká. Od svého vzniku v roce 2009 odmítá peníze z veřejných zdrojů a je odkázán na své dárce, kterými jsou stovky laskavých žen a mužů a desítky zejména českých firem. Děkujeme

Již šestým rokem se po celém světě slaví GivingTuesday, den dárcovství.
Nebuďte mimo a podarujte dnes svého oblíbeného Kverulanta.
Když mocní nehrají s veřejností fér, Kverulant ji brání.  za to si zaslouží vaši podporu.
Děkujeme.

I díky Kverulantovu letitému úsilí  mělo z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy měly do letošního 1. září zmizet více než  3 000 billboardů, které nesplňují požadavky zákona. Odstraněno jich však dosud bylo jen kolem 330, z toho 30 u dálnic. Tempo se nedaří zrychlit především ministerstvu dopravy, které jako správní orgán vydává pokyny na likvidaci billboardů u dálnic. Navíc se Ředitelství silnic a dálnic doposud nepodařilo vysoutěžit firmu, která vlastní odstranění provede. Kverulant má k dispozici informace, na jejímž základě je přesvědčen, že billboardáři vyslali do soutěže na likvidaci billboardů svého zástupce, bílého koně, který má za úkol soutěž zdržovat. 

Dnes je Black Friday a to znamená slevy až 80% na mnoha oblíbených e-shopech. A to je skvělá příležitost nákupem podpořit i Kverulanta. Nebude vás to stát ani korunu navíc.

NEN neboli Národní elektronický nástroj je státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. NEN tak nikdo nepotřebuje a přesto za něj stát z našich peněz už utratil 600 milionů a další stovky milionů se utratit chystá. Navíc program stále nefunguje dobře a MMR za realizaci tohoto projektu dostalo řadu pokut od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Například v listopadu 2016 udělil MMR pokutu 500 000 Kč, a dokonce zakázal plnění uzavřené smlouvy. Šlo o zakázku na dokončení NEN a jeho přizpůsobení na současnou legislativu. Zakázku tehdy dostala firma DEZADATA GROUP z holdingu Tesco SW, která jako jediná podala nabídku. Tato firma, která vykázala rok před podáním nabídek obrat 2,5 milionů, dostala nakonec zakázku za cenu 3x vyšší, než byla předpokládaná hodnota, tedy cca 50 mil. Kč. Tehdejší ministryně Šlechtová toto prezentovala jako úspěch, neboť původně nabídka firmy byla na 55 mil. Kč. Dokonce tuto soutěž prezentovala jako příklad transparentního soutěžení. Firma QCM však podala na tento postup stížnost. Úřad potvrdit správnost podezření, označil zakázku za nezákonnou. MMR se pokusilo podat rozklad proti tomuto rozhodnutí, ale nestihlo ho podat v zákonné lhůtě. Rozhodnutí ÚOHS o půl milionové pokutě a zákazu plnění tak nabylo právní moci v prosinci 2016. V rozporu s rozhodnutím ÚOHS však MMR pokračovalo v pracích na NEN. I proto na MMR podal Kverulant.org v březnu 2017 trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. V září 2017 ÚOHS překvapivě oznámil, že pravomocné rozhodnutí neplatí a rozběhl opět rozkladové řízení. Po skoro dvouletém řízení pak včera ÚHOS s konečnou platností potvrdil nezákonnost zakázky, pokutu i zákaz plnění smlouvy. Kverulant toto rozhodnutí obratem zaslal Státnímu zastupitelství. Podrobnosti naleznete v kauze NÁRODNÍ ELEKTRONICKÝ TUNEL

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Počátkem října 2017 rozhodl soud první instance, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani za její uveřejnění se nemusí omlouvat.  Proti tomuto rozhodnutí se Ekospol dnes odvolal. Kverulant věří, že se mu podaří přesvědčit i odvolací soud o tom, že veřejnost má právo veřejně nazývat věci pravými jmény. Podrobnosti naleznete v kauze JAK EKOSPOL MARNĚ ŽALOVAL KVERULANTA O 10 MILIONŮ. A jaký je váš názor na "prodávání" stavebních povolení?  Hlasujte v Kverulantově anketě.

 

Podívejte se na naše opravdu krátké video a na naše dokončené kauzy

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Počátkem října 2017 rozhodl soud první instance, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani za její uveřejnění se nemusí omlouvat.  Proti tomuto rozhodnutí se Ekospol dnes odvolal. Kverulant věří, že se mu podaří přesvědčit i odvolací soud o tom, že veřejnost má právo veřejně nazývat věci pravými jmény. Podrobnosti naleznete v kauze JAK EKOSPOL MARNĚ ŽALOVAL KVERULANTA O 10 MILIONŮ. A jaký je váš názor na "prodávání" stavebních povolení?  Hlasujte v Kverulantově anketě.

V roce 2012 poslanci v novele silničního zákona odhlasovali úplný zákaz billboardů kolem dálnic a silnic první třídy. Jako kompenzaci provozovatelům billboardů stanovili pětileté přechodné období. Nicméně k 1. září 2017 billboardy nezmizely. Navíc týden před účinností zákona skupina sedmnácti senátorů v čele s Václavem Chaloupkem podala návrh k Ústavnímu soudu, který by v praxi povoloval billboardy i nadále. Jsou billboardy kolem silnic skutečně nebezpečné a měly by tedy zmizet? Tuto otázku si nedávno položil redaktor České televize doktor Martin Slunéčko a do pořadu Nedej se pozval i ředitele Kverulanta Vojtěcha Razimu.

Kverulant poprvé zmapoval ceny úklidu ve státní správě v roce 2011. V letech 2014 a 2017 svoje dotazy zopakoval. V letech 2009 a 2010 činila roční průměrná cena úklidu 253 Kč za metr čtvereční. V letech 2011, 2012 a 2013 poklesla cena na 170 Kč. V letech 2014, 2015 a 2016 už to bylo jen 144 za rok a metr čtvereční. To představuje u 42 sledovaných institucí celkovou tříletou úsporu téměř 100 milionů korun.Kverulant také odhalil předražený nákup úklidu na Státním úřadu pro jadernou bezpečnost. Jeho předsedkyně Dana Drábová mu slíbila sjednat nápravu. Kverulant je hrdý, že i touto kauzou významně přispěl k omezení plýtvání ve státní správě.  Podrobnosti naleznete v kauze Úklid ve státní správě III

V Praze, v ulici Na Hřebenkách bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid miliardáře Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Od té doby usiloval Kverulant v kauze Ulice na retardérech o nápravu. Zdá se, že konečně úspěšně. Na podzim 2017 mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit. Ulice se tak patrně v dohledné době stane opět průjezdnou. Smutné na celé věci je však to, že k nápravě dochází, až když se papaláš Dospiva z ulice Na Hřebenkách odstěhoval. Z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové, maximálně tak málo informovaní ekohujerové. Internetová encyklopedie Wikipedia cituje výzkum Britské automobilové asociace, která srovnala spotřebu paliva při stálé rychlosti 30 mph (48 km/h) oproti jízdě přes zpomalovací prahy a zjistila nárůst spotřeby ze 4,9 na 9,1 litru/100 km. Při prostém snížení rychlosti ze 30 na 20 mph (32 km/h) stoupla spotřeba jen o 10 %. Podobný výzkum údajně provedla britská Laboratoř dopravního výzkumu, podle níž jsou na silnicích se zpomalovacími prahy zvýšeny emise oxidu uhelnatého až o 82 % a oxidu dusného až o 37 %, píše Wikipedia. Z těchto důvodů není Kverulant.org velkým fanouškem retardérů. Kverulantově anketě již hlasovalo více než 250 lidí. Podle všeho ani veřejnost retardérům moc nefandí. Podívejte se na výsledky a připojte svůj hlas. 

Dnes, přesně pře 85 lety byl za zvuků Smetanovy Libuše slavnostně otevřen zimní stadion na Štvanici. Od té doby zažila Štvanice mnoho slavných chvil včetně čtyř mistrovství světa v ledním hokeji. To první se konalo už v roce 1938. Stadion přežil několik režimů i katastrofální povodeň v roce 2002. Co však přežít nedokázal, byla péče tehdejší radní pro majetek Alexandry Udženii, která přes veškerou Kverulantovu snahu nechala jeden z nejstarších zimních stadionů na světě v květnu 2011 zbourat. Podrobnosti naleznete v kverulantově kauze ŠTVANICE NA ŠTVANICI.

NEN neboli Národní elektronický nástroj je státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. NEN tak nikdo nepotřebuje. Přesto stát z našich peněz za NEN už utratil  600 milionů, stále nefunguje. Blíží se konec roku a s ním i vzrůstá potřeba vyprázdnit rozpočty zadavatelů. Letos je tato potřeba navíc kombinována s parlamentními volbami a pravděpodobnými změnami v mnoha úřadech. Zadavatelé začali mohutně zadávat, do práce se pustilo i 286 zadavatelů aktuálně registrovaných na NEN. A to, už tak dýchavičný NEN zpomalilo natolik, že je obtížné s ním pracovat. Již během léta se objevovaly zprávy o „sluníčkových dnech“, tedy situacích, kdy zadavatel může dlouhé hodiny jen pozorovat točící se ikonu sluníčka, která indikuje, že aplikace NEN je zaneprázdněna. Tento fenomén se v říjnu velmi rozšířil a provozovatel (MMR) musel přistoupit k omezení některých služeb systému NEN. Výsledkem je například ruční spouštění exportu dokumentace veřejné zakázky a nutnost o každý export písemně žádat prostřednictvím helpdesku. Další informace naleznete v kauze NÁRODNÍ ELEKTRONICKÝ TUNEL

Všichni jsme nuceni platit daně, a vy si možná myslíte, že stát nám za to poskytuje perfektní služby. Ale ono to tak není. Kverulant se to snaží změnit. Podpořte ho. Věnujte mu 1 Kč denně. 30 korun měsíčně pomůže změnit věci k lepšímu. 

 

V Praze, v ulici Na Hřebenkách bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid miliardáře Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Od té doby usiloval Kverulant v kauze Ulice na retardérech o nápravu. Zdá se, že konečně úspěšně. Nyní mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit. Ulice se tak patrně v dohledné době stane opět průjezdnou. Smutné na celé věci je však to, že k nápravě dochází, až když se papaláš Dospiva z ulice Na Hřebenkách odstěhoval. Podpořte Kverulantův vytrvalý boj proti mocným papalášům finančním darem ve výši 500 Kč.

Europoslanci z vlivného výboru pro životní prostředí chtějí ukončit přidávání první generace biopaliv do pohonných hmot. Podle návrhu europoslanců mají v roce 2030 skončit biopaliva vyráběná z řepky, kukuřice nebo z cukrové řepy. Ještě dříve se má zakázat biopalivo z palmového oleje, a to již v roce 2021. Stanovisko výboru ještě musí podpořit celý Evropský parlament. Návrh evropských poslanců jde proti byznysu několika podniků koncernu Agrofert. Jde například o podnik Preol, který vyrábí metylestery mastných kyselin, jež se přidávají do biopaliv. Největším výrobcem bioetanolu je cukrovar Tereos TTD. A tak je Babišovo Česko samozřejmě proti návrhu. Naopak Kverulant.org tento zákaz radostně vítá a s ním patně i většina české veřejnosti. Vyhráno však ještě zdaleka není. Stále se objevují i návrhy povinný podíl drahých biopaliv zvýšit.

I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu. 

Hezký sváteční den přeje Kverulant.

P.S. Další Kverulantovy vtipy může vidět zde.

Vydání stavebního povolení na stavbu autobazaru na Praze 15 předcházelo vydání územního rozhodnutí. To je tak hrubé porušení stavebního zákona, že se mu odborníci zdráhají uvěřit. Stavebníkem však byl syn starosty, a tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno do pořádku a z původně dočasné stavby se stává stavba trvalá. V roce 2012, když původní stavební povolení vypršelo, si syn starosty požádal o prodloužení na dalších deset let a Praha 15 mu vyhověla. Kverulant podal obratem proti prodloužení dočasné stavby odvolání k Pražskému magistrátu. Když se Magistrát Kverulantovo odvolání celé měsíce ignoroval, nezbylo mu než podat soudní žalobu. Kverulant nebyl příliš překvapen, když mu soud dal v únoru 2013 za pravdu v tom, že jeho vyloučení z územního řízení bylo protizákonné. Magistrát, jako nadřízený orgán Prahy 15, byl nakonec donucen se autobazarem znovu zabývat. Překvapení se zase nekonalo. Magistrát v srpnu 2013 došel k závěru, že prodloužení povolení autobazaru o dalších deset let nemá se salámovou metodou nic společného. Kverulant stával radikálně odlišný názor, a tak podal na Pražský magistrát další soudní žalobu. Soud mu nyní dal zapravdu. Soud nyní rozsudkem přisvědčil Kverulantově námitce, že rozhodnutí o námitkách bylo vydáno v rozporu s platnou právní úpravou. Soud konstatoval, že považuje rovněž za nutné pro pořádek dodat, že územní rozhodnutí Úřadu městské části Prahy 15 ze dne 29. 5. 2012, č. j. 12611/2012/OÚR/VLe, zn. ÚMČ P15 16357/2012, které úřad vydal ve zjednodušeném územním řízení, nemělo být pro včasné podání námitek žalobce vydáno. Jelikož žalobcovy věcné námitky měly být vypořádány v rámci územního rozhodnutí, nikoli v rozhodnutí o námitkách, soud se jimi věcně nezabýval. Nedávalo by totiž smysl, aby soud vypořádal věcné námitky proti rozhodnutí, které ze své podstaty nemělo být vůbec vydáno. Podrobnosti naleznete v kauze JAK CHTĚL STAROSTENSKÝ SYNEK AUTOBAZAR

Mnoho řidičů tvrdí, že do billboardu může nabourat jen člověk hloupý a lehkomyslný.  Že to není pravda a že do billboardu můžete nabourat i bez vlastní viny, dokazuje nehoda, která se stala včera večer. Řidička Škody Superb srazila v úterý večer na dálnici D4 u Mníšku pod Brdy na Praze západ jelena. Vůz poté vylétl z dálnice a naboural do billboardu. Nehoda se stala na 16. kilometru dálnice D4 ve směru na Prahu. Ženě vběhl do cesty jelen, kterému se již nedokázala vyhnout. Vůz pak vylétl z dálnice a narazil do billboardu, který měl být již po 1. září odstraněn. Kverulant.org je přesvědčen, že včasné neodstranění tisíců nelegálních reklamních poutačů naplňuje skutkovou podstatu trestného činu obecného ohrožení a proto již před časem podal na billboardaře trestní oznámení. Další informace o nebezpečných billboardech naleznete v kauze SMRTELNĚ NEBEZPEČNÉ BILLBOARDY

Provozovatelé billboardů u silnic a dálnic sami odstraní poutače, na něž je ve výzvě upozornilo ministerstvo dopravy. Řekl to mluvčí Svazu provozovatelů venkovní reklamy Lukáš Váňa. Kverulant odhaduje počet nelegálně umístěných billboardů na 4 tisíce. Všechny tyto billboardy měli jejich majitelé odstranit již 1. září. Nařizuje jim to zákon přijatý před pěti lety. Billbordáři však nejdřív prohlásili, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí. Navíc svoje, dnes již nelegální, billboardy polepili českými vlajkami a snaží se veřejnosti namluvit, že tím billboardy přestávají být billboardy. Tím se podle Kverulanta staly billboardy ještě nebezpečnějšími. Česká vlajka na sebe přitahuje ještě víc řidičské pozornosti, než obvyklé reklamy. Kverulant.org je přesvědčen, že včasné neodstranění tisíců nelegálních reklamních poutačů naplňuje skutkovou podstatu trestného činu obecného ohrožení a proto nedávno podal na billboardaře trestní oznámení. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009. Podpořte ho v jeho boji proti bohaté billboardové lobby finančním darem.

ZACHOVEJTE KLID, papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i Vy začnete podporovat Kverulanta. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 30 korun. Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu.

Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji.  Podívejte se, jak se nám to daří. Uveřejnili jsme první seznam pumpařů se špatným benzínem. Přiměli jsme  ŘSD odstranit skoro 600 billboardů. Odhalili jsme nesmyslnost sKaret a pomohli zastavit jejich vydávání. Dotlačili jsme pražské strážníky k zabavení téměř 60 falešných označení pro tělesně postižené,. Odkryli jsme rekordní plýtvání ve státní správě při nákupu kancelářských potřeb a při zajišťování úklidu. Odhalili největší tunel v dějinách českého IT, zastavili 100 milionový tunel v Dopravním podniku hlavního města Prahy a snížili plýtvání při nákupech počítačů ve státní správě. Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala KILL BILLBOARDS aneb napišme jim. Splněným cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazujícího billboardy na dálnicích.