Nahoru

Aktuality

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Skutečnost, že politici jsou zhusta lumpové, připomíná i Kverulantův blacklist. Naleznete na něm i Veroniku Vrecionovou, kterou ODS umístila na třetí místo kandidátky do Evropského parlamentu. Kverulant je předvěděn, že se v roce 2012 nechala koupil billboardaři a prosadila pro ně mírnější variantu zákona zakazují billboardy.

Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to opravdu jednoduché. Když jdete na internetu nakupovat, vyberte si na portálu GIVT.cz obchod, kam běžně za nákupy chodíte, třeba MALL.cz nebo Baťa. GIVT vás do něj přesměruje a vy nakoupíte, jak jste zvyklí. E-shop rozpozná, že mu zákazníka posílá GIVT a ze své marže po skončení nákupu odesílá domluvenou část Kverulantovi. Využít portál GIVTvám zabere jen několik vteřin navíc a přitom podpoříte Kverulanta a nebude vás to nic stát.

Jeden ze šéfů státního podniku Povodí Labe Jiří Šikula čelí podezření, že se skrytě angažoval ve dvou firmách, které dostávaly od organizace veřejné zakázky. Celkem jde o zakázky za 37 milionů – firmy pro povodí čistily koryto řeky, ale také dodávaly třeba nábytek. Jak zjistil Radiožurnál, na internetu bylo jednu dobu u obou firem dokonce jako kontaktní telefon uvedeno Šikulovo služební číslo, které používá v Povodí Labe. Některé zakázky státního podniku Povodí Labe už prověřuje policie. Kverulant doufá, že nakonec dojde i na šikuly z Povodí Vltavy v kauze Povodí Vltavy pomáhá likvidovat české přístavy. Tato nová Kverulantova kauza na první pohled připomíná vytunelování bytů OKD. I v kauze tunelování českých přístavů vše začalo v dobách divoké privatizace, kdy většinový podíl ve státním podniku České přístavy prostřednictvím KUPONINVESTU na sebe převedla skupina podnikavců. Ti dali celému projektu zavádějící název České přístavy a.s. Zavádějící proto, že měl budit dojem, že se jedná o státní podnik. A to se také podařilo, neboť většina veřejnosti dodnes netuší, že České přístavy a.s. jsou soukromou firmou. Dnes ve vlastnictví jediného člověka, který se státní pomocí tuneluje  významné přístavy v povodí Labe a Vltavy.

Obvykle nelegální reklamy na sloupech veřejného osvětlení, na zábradlích a podobně, nepochybně vizuálně hyzdí veřejný prostor, říká Zdeněk Jahn. Liknavý přístup úřadů ho vedl k radikálnímu přístupu. Začal reklamy sám strhávat, popisuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. Na facebooku pak založil stránku, na které ke stejné akci vyzývá i ostatní. Jakkoliv Kverulant odstraňováním vizuálního smogu vítá, nemůže se ztotožnit se způsobem provedení. Ani proti nelegální reklamě se nemá bojovat nelegálními prostředky. Je především na magistrátech, aby odstraňovaly reklamní smog.  I za to si jeho úředníky platíme. Proto Kverulant už loni odeslal novému primátorovi Prahy a všem členům rady již několik dopisů, ve kterém je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od billboardového smogu. Pokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu  pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost. Argumenty proti billboardům naleznete v kauze Odstraňme z Prahy billboardový smog.

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT?  V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 2 500 lidí, Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Kverulant je přesvědčen, že služba veřejnoprávní televize je důležitým pilířem občanské společnosti a demokracie, a tím víc ho mrzí, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Kverulant už v této věci podal množství podání. Zatím nebyl úspěšný. Kverulant se však nevzdává a nedávnou opět zaslal dopis všem členům Rady pro rozhlasové vysílání a vyzval je, aby zjednali nápravu. Ti mu včera dopisem oznámili, že se jeho podmětem budou zabývat na svém dnešním 9. zasedání. Pokud i vám vadí nelegální reklama a neustálé porušování zákona v přímém přenosu, prosíme Vás, začněte podporovat Kverulanta symbolickou částkou 100 Kč měsíčně.

Minulý týden Kverulant.org vydal zprávu ve které informoval, že vrátil nevyžádané dary v hodnotě 47 tisíc korun billboardové společnosti JCDecaux. Nyní JCDecaux vydala prohlášení ve které popírá poskytnutí těchto darů a žádá Kverulanta o okamžité stažení zprávy o vrácení darů z Kverulantova webu. Kverulant ze svého webu nic stahovat nebude, protože má pořád důvody se domnívat, že mu nevyžádané dary poskytli billboardaři ve snaze kompromitovat ho pro jeho boj proti billboardovému smogu.

Na podzim 2018 proběhly v Praze volby a vlády se ujaly strany, které před volbami deklarovaly odpor k přebujelému reklamnímu smogu. Kverulant už loni odeslal novému primátorovi Prahy a všem členům rady již několik dopisů, ve kterém je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od billboardového smogu. Ke Kverulantově výzvám se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových společností. Pokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu  pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost. Argumenty proti billboardům naleznete v kauze Odstraňme z Prahy billboardový smog.

V minulých dnech obdržel známý bojovník proti billboardům Kverulant poštovní poukázkou čtyři dary  v celkové výši 47 tisíc korun.  Kverulant vypátral,  že všechny poházejí od finančního ředitele společnosti JCDecaux. JCDecaux  je česká dvojka na trhu s venkovní reklamou a působí zejména v Praze.  Tam Kverulant stojí v čele kampaně Odstraňme z Prahy billboardový smog. Navíc manažer JCDecaux Tomáš Tenzer čelí před soudem obvinění z korupce a manipulace s veřejnými zakázkami. JCDecaux podle obžaloby vyplácela statisícové částky někdejšímu starostovi Prahy 1 Michalu Valentovi. Ten měl zajistit hladký průběh tendru na reklamu. Proto Kverulant dnes billboardům jejich nevyžádané dary vrátil. Kverulant také odmítá od politiků a z veřejných rozpočtů. Kverulantovo úsilí za lepší stav veřejných věcí finančně podporují stovky lidí a desítky transparentních firem. Bez jejich pochopení by Kverulantova  činnost nebyla možná. Staňte se i vy Kverulantovým dárcem a věnujte mu každý měsíc symbolických 100 Kč.

V roce 2014 pracovalo pro erár 416 tisíc státních zaměstnanců. Na rok 2019 je jich „rozpočtováno“ závratných 470 tisíc. Výdaje na jejich platy poslední léta překračují částku 200 miliard korun. Dokonce mají speciální zákon o státní službě, díky kterému jsou prakticky nevyhoditelní. Z těchto důvodů je Kverulant.org přesvědčen, že úředníci by za svoje zásadní chyby měli platit. A jaký je váš názor na vymáhání škody po úřednících?

Deset úředníků finanční správy pochybilo, když z formálních důvodů ignorovali odvolání ze strany brněnské firmy Tabák Plus. Společnost, která skončila v likvidaci, se bránila proti zajišťovacím příkazům v celkové hodnotě 248 milionů korun. Ovšem místo toho, aby úředníci vrátili dokument k opravě a doplnění nedostatků, rovnou odvolání zamítli. Sami se tím dopustili chyby v úředním procesu, což potvrdily i dva soudy a smetly celý případ ze stolu. Ačkoliv Generální finanční ředitelství uznává pochybení ze své strany, ale úředníky trestat nebude. Přitom zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím vymáhat škodu po úřednících, kteří se podíleli na vydání nezákonného rozhodnutí nebo na nesprávném úředním postupu. To se však soustavně neděje a proto je cílem Kverulant.org tuto praxi změnit. Podívejte se na jeho kauzu Jak úřednici platí za svoje chyby

Zatímco odpor k účelovému jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti plní náměstí demonstranty, ředitelé některých protikorupčních neziskovek s ní zasedají  v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí. To se Kverulantovi příčí.  K jeho zásadám patří se s politiky vůbec nestýkat. Také proto není  členem této rady.  A nejen proto, že v ní zasedá Marie Benešová a v jejímž čele stojí premiér Andrej Babiš, státním zástupcem obviněný z podvodu. Jednání s politiky by totiž nejspíš znamenalo nějaký obchod. Třeba jen to, aby na ně Kverulant neútočili když „pro něj“ něco udělají. A co si o tom myslíte vy? Má se Kverulant scházet s politiky? Podívejte se na výsledky Kverulantovy ankety a připojte i vy svůj názor.

Až doposud nám účetnictví, včetně mzdového, zpracovávala zdarma společnost RSM Tacoma. RSM se však rozhodla, že svojí podporu obecně prospěšným projektům zaměří jinam a  tak Kverulant hledá novou účetní firmu či OSVČ. Měsíčně vydáme či přijmeme  dohromady cca 12 až 20 účetních dokladů. Máme jen jeden účet s ročním obratem cca 1,5 MCZK a jen několik málo zaměstnanců. Daňové přiznání za rok 2018 máme podáno. Pokud byste vy, nebo vaše firma, mohla či mohl zdarma nebo za výrazně sníženou cenu vést Kverulantovo účetnictví, prosíme, ozvěte se nám na telefon 602 54 72 35 či na mail info@kverulant.org Děkujeme.

Nová Kverulantova kauza na první pohled připomíná vytunelování bytů OKD. I v kauze tunelování českých přístavů vše začalo v dobách divoké privatizace, kdy většinový podíl ve státním podniku České přístavy prostřednictvím KUPONINVESTU na sebe převedla skupina podnikavců. Ti dali celému projektu zavádějící název České přístavy a.s. Zavádějící proto, že měl budit dojem, že se jedná o státní podnik. A to se také podařilo, neboť většina veřejnosti dodnes netuší, že České přístavy a.s. jsou soukromou firmou. Dnes ve vlastnictví jediného člověka, který se státní pomocí tuneluje  významné přístavy v povodí Labe a Vltavy. Kverulantovým cílem v této kauze Povodí Vltavy pomáhá likvidovat české přístavy konečně zastavit tyto sobecké kreatury, které od listopadové revoluce žijí na náš úkor. Pomozte mu s tím finančním darem.

Dnešní tradiční zkouška sirén Vám má především připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta.  

Dali jste nám 8 000 označení like na našem facebooku. Děkujeme. 

Kverulant je přesvědčen, že služba veřejnoprávní televize je důležitým pilířem občanské společnosti a demokracie, a tím víc ho mrzí, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Kverulant už v této věci podal množství podání. Zatím nebyl úspěšný. Kverulant se však nevzdává a právě zaslal dopis všem členům Rady ČR a Rady pro rozhlasové vysílání a vyzval je, aby zjednali nápravu. Pokud i vám vadí nelegální reklama a neustálé porušování zákona v přímém přenosu, prosíme Vás, začněte podporovat Kverulanta symbolickou částkou 100 Kč měsíčně.

Kverulant odhalil další případ tunelování veřejného majetku. Praha 15 prodává výrazně pod cenou areál bývalé vodárny v hodnotě mnoha desítek milionů napřímo jedinému zájemci, místnímu kmotrovi Aleši Petříšovi. Kverulant  celý případ popsal ve svém článku a natočil o něm krátkou reportáž.  Zveřejní článku a uveřejnění výše uvedené reportáže vyvolalo u kmotrů Prahy 15 silnou reakci. Radnice si z veřejných peněz nechala od advokátní kanceláře JUDr. Jana Olejníčka vypracovat analýzu, jak by bylo možné Kverulantovi konečně zatnout tipec. Následně radní zasedli k  mimořádnému jednání Rady MČ Praha 15. Jediným bodem jednání byla pomsta Kverulantovi a městská rada uložili starostovi Wenzlovi ve spolupráci s externí advokátní kanceláří připravit na Kverulanta trestní oznámení.  Radní se také usnesli, že právní analýza proti Kverulantovi zaplacená z veřejných peněz je tajná. Kverulant se dle zákona o svobodném přístupu k informacím domáhal poskytnutí kopie analýzy a trestního oznámení. Také se dotazoval na kolik tyto písemnosti, placené z veřejných peněz, přišly. Radnice mu tyto informace omítla poskytnout a Kverulant na korupčníky právě podal stížnost pro porušování zákona. Kverulant se totiž nenechá zastrašit a dál odmítá smířit s porušováním zákonů, s dalším arogantním tunelováním obecního majetku a bude proti partě kmotrů a korupčníků na Praze 15 bojovat dál.  Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci notorických papalášů z Prahy 15 pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč. Kverulant bude velmi vděčný i za jednorázový příspěvek na svoji činnost.

Minulý týden navrhla policie obžalovat premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo a předala spis na Státní zastupitelství. Tedy do působnosti ministerstva spravedlnosti. Vzápětí ohlásil demisi ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, který se pokud známo nedopustil zatím žádné chyby. Na jeho místo navrhl trestně stíhaný Babiš tvárnou Marii Benešovou. Za hlavního podezřelého Babiše považuje nejen policie, ale i zpráva evropské vyšetřovací jednotky OLAF, která do ČR doputovala začátkem tohoto roku. Připomeňme si, že Ministerstvo financí odepřelo veřejnosti poskytnout tuto zprávu veřejnosti. Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost však měla zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti úředníků. S tím se Kverulant odmítl smířit a žádal soud, aby nařídil ministerstvu zprávu vydat. Soud Kverulantovi vyhověl a Kverulant oficiální zprávu zveřejnil na svých stránkách. Ministerstvo ji však Kverulantovi neposkytlo celou. Ve zprávě chybí doporučení OLAFu. To, co však Kverulantovi vadí ještě víc, je skutečnost, že soud neoznačil dosavadní postup ministerstva za nelegální. Kverulant má za to, že zpráva, která popisuje trestnou činnost premiéra, měla být veřejnosti poskytnuta hned, jak do republiky přišla. Proto Kverulant k soudu zaslal vyjádření, ve kterém se domáhá rozsudku označující postup ministerstva za nezákonný.  Ministerstvo financí zareagovalo zasláním svého vyjádřením k soudu. Kverulant na to zaslal to své a čekání na rozhodnutí soudu pokračuje. Kverulant doufá, že bude u soudu úspěšný a autoritativní vyslovení nezákonnosti odepření požadovaných informací snad do budoucna ztíží státu možnost odepírat veřejnosti informace a ignorovat zákon. Pokud si i vy myslíte, že nám má vládnout především zákon a nikoli trestně stíhaný premiér s navíc podporou komunistů, můžete Kverulanta podpořit darem ve výši 500 Kč.

Sněmovna loni v prosinci přehlasovala senát a schválila, že vláda může libovolně utratit 22 miliardy z Fondu národního majetku, původně určeného na rezervu při výpadku financování důchodů a likvidaci starých ekologických zátěží. Nyní si vláda pomohla ke snížení schodku státního rozpočtu právě těmito penězi. Sežráním rezervy tak byl v účetnictví schodek třikrát nižší, i když reálně dosáhl 28 miliard. Kverulant protestuje proti další expanzi rozežraného státu, proti které již roky bojuje. Pomozte mu s tím alespoň symbolickým darem.

Chcete jednou za čas dostávat krátké Kverulantovy tiskové zprávy ve stejnou chvíli jako novináři? Napište si o ně. Když se Vám nebudou líbit, můžete se kdykoliv snadno odhlásit.

Kverulant.org pro vás aktualizoval seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. I díky Kverulantovým seznamům se kvalita benzínu i nafty zásadně zvýšila, i když se stále najdou velké pumpařské řetězce, které vědomě prodávají špatné palivo.  Co však klasické pohonné hmoty naopak systémově znehodnocuje a zdražuje je povinné přimíchávání biosložek. Kverulant vypočetl, že majitelé benzinových vozů v roce 2018  připláceli 39 haléřů na litru a při nájezdu 18 000 a průměrné spotřebě 8,5 l/100Km jim tak erár vytáhl za rok z kapsy 595 korun.  Majitelé naftových motorů připláceli 35 haléřů na litru a při nájezdu 18 000 a průměrné spotřebě 7,5 l/100Km jim tak erár vytáhl za rok z kapsy 477 korun. Celkem motoristé v roce 2018 vydali při tankování navíc částku 2,9 miliardy korun. Od roku 2011 do roku 2018 tak stát donutil motoristy sáhnout do kapes pro téměř 22 miliard korun navíc. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. To se mu společně s dalšími  daří. EU zrušila povinnost přimíchávat biosložky. Nedávno navrhly čtyři desítky poslanců zrušit povinné přimíchávání zcela. Stále však není vyhráno, protože hlavní producent biopaliv Andrej Babiš na nich vydělává miliardy. Podpořte Kverulanta v jeho boji proti Babišově řepkové lobby pravidelným symbolickým darem 100 Kč.

V roce 2012 byl přijat zákon, na jehož základě musela postupně zmizet naprostá většina billboardů kolem dálnic a silnic I. třídy. Kverulant to považuje za svůj velký úspěch. Skupina sedmnácti senátorů se tehdy obrátila na Ústavní soud a navrhovala zrušit část novely zákona o pozemních komunikacích, podle níž měly reklamní plochy zmizet. Do čela skupiny senátorů se postavil senátor Václav Chaloupek. Senátoři ve svém návrhu argumentovali tím, že zákaz billboardů je protiústavním vyvlastněním bez náhrady. Přitom v čl. 11 Listiny základních práv a svobod v odst. 3) se uvádí: „Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.“  Nedávno dal Ústavní soud této argumentaci zapravdu a návrh senátorů na zrušení zákazu billboardů zamítl. Nyní zaznamenali billboardaři další definitivní soudní prohru. V Brně se soudili, aby nemuseli odstraňovat billboard, který se v době výstavby v roce 2010 nepotřeboval povolení silničního správního úřadu, ale v roce 2011 změně došlo na základě novelizace zákona o pozemních komunikacích  a billboard jej již mít musel. Takové povolení však nikdy nezískal, soud žalobu billboardařů zamítl a billboard bude muset zmizet.  Více v reportáži Seznamu:  

Dokument Obchod se zdravím popsal praxi „terapeutického centra AKTIP“, které za peníze radili pacientům léčit rakovinu milencem. Proto Kverulant podal v červnu 2018 na šarlatány z AKTIPu trestní oznámení, na jehož základě již policie začala případ vyšetřovat. Počátkem března 2019 policie informovala Kverulanta, že vyšetřování stále pokračuje. A počátkem dubna 2019 ohlásil AKTIP ukončení činnosti. Kverulant.org to považuje za svůj velký úspěch, ale bude dál pokračovat v potírání šarlatánského byznysu. Podrobnosti naleznete v kauze Smrtelná alternativní léčba. Kverulantův krok proti AKTIPu však nepřivítali všichni. Novinář Jan Hloch vyzval Kverulanta k diskuzi na téma alternativní versus klasická léčba. Zatímco Jan Hloch hájil alternativní léčbu z libertariánských pozic, zástupce Kverulanta, ředitel Vojtěch Razima, v diskuzi naopak tvrdil, že upřednostnit pochybné léčitele před lékaři, kteří svůj obor museli studovat řadu let a byli podrobeni řadě zkoušek, atestací a kontrol, považuje za absurdně špatné rozhodnutí. A co si alternativní léčbě myslíte vy?

Ministerstvo pro místní rozvoj původně tvrdilo, že se kvůli výpadku systému NEN musely rušit zakázky za desítky milionů. Pohled do registru ale ukazuje, že šlo o tendry za půl miliardy. V polovině února zkolaboval státní zakázkový systém – Národní elektronický nástroj (NEN). Zmizely z něj tisíce dokumentů, které do něj zadavatelé i zájemci o tendry nahráli od začátku roku. Kverulant v minulosti odhalil a popsal řadu tunelů, ale jen jeden z nich zavádí i významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. Tímto tunelem je Národní elektronický nástroj (NEN). Jde o software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. Takové programy ale už dávno vyvinula řada IT firem, a některé jsou i zadarmo. Přestože Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) za NEN utratilo již přes 0,6 miliardy korun, stále není zcela hotov, a navíc fatálně nefunguje. V polovině února došlo ke kolapsu NENu.  Za připomenutí stojí i to, že  MMR soutěžilo práce na NEN tak flagrantně protizákonně, že mu ÚOHS dokonce zakázal plnění jedné ze smluv.  Kverulant má však důkazy, že práce probíhaly i přes tento zákaz. Proto již v roce 2017 podal na konkrétního úředníka MMR trestní oznámení pro podezření z maření výkonu úředního rozhodnutí. Policie jej však odložila. Kverulant se s odložením tohoto případu odmítl smířit a podal  stížnost proti odložení věci. Dozorující státní zástupce Mgr. Jan Maršálek postup policie přezkoumal a došel k závěru, že postup policie byl zcela správný a odložení věci koresponduje se zjištěným skutkovým stavem. Kverulant se s tím závěrem neztotožňuje, ale protože již vyčerpal všechny zákonné prostředky, nemůže s odložením nic dělat. Nekvalitní práce orgánů činných v trestním řízení je jednou z příčin předražených státních IT zakázek. Kverulant se však nevzdává. Pomozte Kverulantovi zastavit expanzi rozežraného státu a podarujete ho částkou 500 Kč

Dokument Obchod se zdravím popsal praxi „terapeutického centra AKTIP“, které za peníze radil pacientům léčit rakovinu milencem. Proto Kverulant podal v červnu 2018 na šarlatány z AKTIPu trestní oznámení, na jehož základě již policie začala případ vyšetřovat. Počátkem března 2019 policie informovala Kverulanta, že vyšetřování stále pokračuje. Včera ohlásil AKTIP ukončení činnosti. Kverulant.org to považuje za svůj velký úspěch, ale bude dál pokračovat v potírání šarlatánského byznysu. Pokud i vám vadí parazitování na vážně nemocných lidech, prosíme, podpořte Kverulanta měsíčním symbolickým darem 100 Kč.

Kverulant nedávno odhalil další případ tunelování veřejného majetku. Praha 15 prodává pod cenou areál bývalé vodárny v hodnotě mnoha desítek milionů napřímo jedinému zájemci, místnímu kmotrovi Aleši Petříšovi. Kverulant  celý případ popsal ve svém článku a natočil o něm krátkou reportáž.  Zveřejní článku a uveřejnění výše uvedené reportáže vyvolalo u kmotrů Prahy 15 silnou reakci. Radnice si z veřejných peněz nechala od advokátní kanceláře JUDr. Jana Olejníčka vypracovat analýzu, jak by bylo možné Kverulantovi konečně zatnout tipec. Následně radní zasedli k  mimořádnému jednání Rady MČ Praha 15. Jediným bodem jednání byla pomsta Kverulantovi a městská rada uložili starostovi Wenzlovi ve spolupráci s externí advokátní kanceláří připravit nejpozději dnes na Kverulanta trestní oznámení. Kverulant se nenechá ani zastrašit a dál se odmítá smířit s arogantním tunelováním obecního majetku a bude proti partě kmotrů a korupčníků z Prahy 15 bojovat dál.  Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci a útokům notorických kmotrů z Prahy 15 pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč. 

Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to opravdu jednoduché. Když jdete na internetu nakupovat, vyberte si na portálu GIVT.cz obchod, kam běžně za nákupy chodíte, třeba MALL.CZ. GIVT vás do něj přesměruje a vy nakoupíte, jak jste zvyklí. E-shop rozpozná, že mu zákazníka posílá GIVT a ze své marže po skončení nákupu odesílá domluvenou část Kverulantovi. Využít portál GIVT vám zabere jen několik vteřin navíc a  přitom podpoříte Kverulanta. V prvním čtvrtletí roku 2019 jste nám takto přispěli celkem 2 103 korun. Děkujeme.

Aleš Petříš na Praze 15 postavil v roce 2008 načerno autobazar. Petříš je však místí kmotr tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno „do pořádku“ a přitom mnohokrát porušila zákon. Vydání stavebního povolení na stavbu autobazaru na Praze 15 nepředcházelo vydání územního rozhodnutí. To je tak hrubé porušení stavebního zákona, že se mu odborníci zdráhají uvěřit. Stavebníkem však byl syn starosty, a tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno do pořádku a z původně dočasné stavby se stává stavba trvalá. V roce 2012, když původní stavební povolení vypršelo, si syn starosty požádal o prodloužení na dalších deset let a Praha 15 mu vyhověla. Kverulant podal obratem proti prodloužení dočasné stavby odvolání k Pražskému magistrátu. Když se Magistrát Kverulantovo odvolání celé měsíce ignoroval, nezbylo mu než podat soudní žalobu. Kverulant nebyl příliš překvapen, když mu soud dal v únoru 2013 za pravdu v tom, že jeho vyloučení z územního řízení bylo protizákonné. Magistrát, jako nadřízený orgán Prahy 15, byl nakonec donucen se autobazarem znovu zabývat. Překvapení se zase nekonalo. Magistrát v srpnu 2013 došel k závěru, že prodloužení povolení autobazaru o dalších deset let nemá se salámovou metodou nic společného. Kverulant stával radikálně odlišný názor, a tak podal na Pražský magistrát další soudní žalobu. Soud mu nyní dal zapravdu. Soud přisvědčil Kverulantově námitce, že rozhodnutí o námitkách bylo vydáno v rozporu s platnou právní úpravou. Soud konstatoval, že považuje rovněž za nutné pro pořádek dodat, že územní rozhodnutí Úřadu městské části Prahy 15 ze dne 29. 5. 2012, č. j. 12611/2012/OÚR/VLe, zn. ÚMČ P15 16357/2012, které úřad vydal ve zjednodušeném územním řízení, nemělo být pro včasné podání námitek Kverulantem vůbec vydáno. Soud také odůvodnění rozsudku uvedl, že Praha 15 je v dalším řízení vázána právním názorem vysloveným v tomto rozsudku  v tom smyslu, že správní orgány ve smyslu § 95 odst. 3 a 5 stavebního zákona vydají usnesení o zahájení územního řízení, v rámci něhož vypořádají Kverulantem uplatněné námitky. Přestože rozsudek je z října 2017, Praha 15 zatím žádné nové územní rozhodnutí o autobazaru nezahájil. Podrobnosti naleznete v kauze Jak si místní kmotr postavil načerno velký autobazar.  Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci notorických kmotrů a papalášů z Prahy 15 pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Bývaly doby, kdy byli ekologové užiteční. Zdá se, že ty doby jsou však dávno pryč. Zdá se, že skutečné ekology, kteří chránili životní prostředí, nahradili environmentalisté a alarmisté, kteří chrání jakýsi těžko definovatelný environmentální zájem. Kverulant zastává názor, že většina environmentální organizací je nyní integrální součástí establishmentu, který je také z velké části financuje a že environmentální problematika je dnes předmětem účelového spojení politického populizmu politiků a demagogie environmentálních aktivistů. A co si environmentalistech myslíte vy? 

O tom, že billboardový byznys generuje korupci, již Kverulant přinesl řadu zpráv. Tahle je další z nich. Michal Valenta, někdejší zástupce starosty na Praze 1 zodpovědný za správu majetku čelí obžalobě, že manipuloval veřejnou zakázku týkající se pronájmu reklamních ploch v metru, tedy takzvaných citylightů. Valenta za to podle obžaloby získal 200 tisíc korun, které údajně firmě JC Decaux vyfakturoval jako poradenskou činnost. „Tento fiktivní smluvní vztah uzavřel, aby zastíral skutečnou činnost, tedy využívání interních informací,“ řekl státní zástupce Jan Lelek. Podle obžaloby přitom paradoxně šlo o pronájem pouhých čtyř reklamních poutačů v podchodu metra Staroměstská za roční nájemné 68 tisíc korun. Za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky hrozí Valentovi od dvou do osmi let vězení, ale vzhledem k uvedeným sumám by měl soud v případě prokázání viny sáhnout spíše k dolní sazbě uvedeného trestného činu. Hájit se musí s Valentou rovněž technický ředitel francouzské reklamní společnosti Tomáš Tenzer. Hlavní důkazem mají být odposlechy telefonních hovorů mezi oběma pány.

Mnohé studie jasně prokázaly, že chemtrails vypouštěné z dopravních letadel nad západní Evropou mají odlišné složení od chemtrails dopadajících na obyvatele nových členských zemí Evropské unie. To se musí změnit. Proto Kverulant dnes vyzval českou komisařku pro ochranu spotřebitelů Věru Jourovou, aby konečně zakročila. Pokud si i vy myslíte, že kvalitní chemtrails musí být dostupné pro všechny Evropany, můžete Kverulanta podpořit v jeho boji symbolickou částkou 100 korun.

Praha 15 pod vedením ANO chce prodat pod cenou areál bývalé vodárny v hodnotě několika desítek milionů napřímo jedinému zájemci.  Kupujícím je místní kmotr Aleš Petříš s úzkou vazbou na radniční politiky. Na prodeji není znepokojivé jenom to, že kupujícím má být Petříš. Ještě více znepokojující je skutečnost, že rozsáhlý pozemky jsou prodávány značně pod cenou. Pozemek je záměrně územním plánu zařazen v kategorii TVV „vodní hospodářství“ a nikoliv jako stavební parcely. Až si kmotr Petříš pozemky koupí, dokončí Praha 15 již rozjetou změnu územního plánu a cena pozemků raketově vyletí a na úplatcích tak  Petříš bude moci rozdat desítky milionů korun. Když se o podezřelý projekt začal zajímat Kverulant, nechala si Praha 15 přeložit nabídky na odkup areálu od více zájemců. Nikdo nenabídl více než Petříš. Petříšova nabídka činila 29,4 milionů korun. Ostatní dva zájemci byli těsně pod ním. Kverulant je přesvědčen, že za všemi nabídkami ve skutečnosti stojí zase jen kmotr Petříš a jeho radniční kamarádi a podal na trestní oznámení. Na Kverulantovo trestní oznámení zareagovala radnici dosti bizarním způsobem. Včera večer schválila vypsání nového výběrové řízení. Areál však nebude prodán nejvyšší nabídce, ale je stanovena pevná cenou 28,4 milionů korun. Areál získá ten, kdo přeloží nabídku, která nejlépe vyhoví „zájmům a potřebám městské části Praha 15“. Jaké přesně tyto zájmy a potřeby jsou, není v podmínkách výběrového řízení uvedeno. Lze se však domnívat, že hlavním zájmem je vyhovět kmotru Petříšovi a hlavní potřebou je rozdělit si na úplatcích rozdíl mezi prodejní cenou 28,4 milionů a cenou skutečnou, která se podle Kverulantova odhadu pohybuje hodně přes 60 milionů korun. Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci kmotrů nejen z Prahy 15 pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč.  Další informace je možno nalézt v kauze Tunelování majetku Prahy 15.

Čtyři desítky poslanců navrhly zcela zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty. S návrhem přišli ve Sněmovně Piráti a přidali se k nim poslanci ODS, TOP 09, SPD a STAN. Zopakovali Kverulantovy argumenty, že přimíchávání biopaliv první generace podle nich přináší negativní důsledky a podle řady důkazů se nepodílejí na snižování emisí skleníkových plynů. Premiér a hlavní výrobce biopaliv Andrej Babiš návrh odmítl a označil ho za nesmysl. Kupodivu ministerstvo dopravy, byť i to, má v rukou Babiš, se zrušením přimíchávání naopak souhlasí. Ministerstvo připomnělo, že povinné přimíchávání představuje jen jeden možných způsobů, jak dosáhnout desetiprocentního cíle používání energie z obnovitelných zdrojů v dopravě k roku 2020 v dopravě.  Čtyřicet poslanců ve dvousetčlenné sněmovně je však stále málo na to, aby bylo povinné přimíchávání již nyní zrušeno.  Jednou se tak však stane a hlavní producent biopaliv Andrej Babiš nakonec prohraje. Kverulant bude dál usilovat, aby to bylo co nejdřív. Podpořte Kverulanta v jeho boji proti Babišově řepkové lobby pravidelným symbolickým darem 100 Kč. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. 

Praha 15 pod vedením ANO chce prodat pod cenou areál bývalé vodárny v hodnotě několika desítek milionů napřímo jedinému zájemci.  Kupujícím je místní kmotr Aleš Petříš s úzkou vazbou na radniční politiky. Znepokojivá je i skutečnost, že byly zpracovány dva značně odlišné znalecké posudky. Ten první učil cenu 39,5 milionů korun. Po Petříšově intervenci si Praha 15 nechala vypracovat posudek nový na 25,8 milionů korun. Když se o podezřelý projekt začal zajímat Kverulant, nechala si Praha 15 přeložit nabídky na odkup areálu od více zájemců. Nikdo nenabídl více než Petříš. Petříšova nabídka činila 29,4 milionů korun. Ostatní dva zájemci byli těsně pod ním. Kverulant je přesvědčen, že za všemi nabídkami ve skutečnosti stojí zase jen kmotr Petříš a jeho radniční kamarádi a minulý týden na ně podal trestní oznámení. Na Kverulantovo trestní oznámení zareagovala radnici dosti bizarním způsobem. Chystá se vypsat nové výběrové řízení. Areál však nebude prodán nejvyšší nabídce, ale je stanovena pevná cenou 28,4 milionů korun. Areál získá ten, kdo přeloží nabídku, která nejlépe vyhoví „zájmům a potřebám městské části Praha 15“. Jaké přesně tyto zájmy a potřeby jsou, není v podmínkách výběrového řízení uvedeno. Lze se však domnívat, že hlavním zájmem je vyhovět kmotru Petříšovi a hlavní potřebou je rozdělit si na úplatcích rozdíl mezi prodejní cenou 28,4 milionů a cenou skutečnou, která se podle Kverulantova odhadu pohybuje hodně přes 60 milionů korun. Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci kmotrů nejen z Prahy 15 pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč.  Další informace je možno nalézt v kauze Tunelování majetku Prahy 15.

V roce 2012 byl přijat zákon, na jehož základě musela postupně zmizet naprostá většina billboardů kolem dálnic a silnic I. třídy. Tento zákaz se týká i Prahy. I Pražský magistrát coby silniční správní úřad měl již  k 1. září 2017 odstranit 59 nelegálních reklamních zařízení podél silnic I/4, I/7 a I/8 na úsecích, které vedou Prahou. Kverulant na to magistrát několikrát upozorňoval. Ten se však vymlouval, že čeká na vyjádření Ústavního soudu, kam se v roce 2017 obrátila skupina sedmnácti senátorů s návrhem zrušit část novely zákona o pozemních komunikacích, podle níž měly reklamní plochy zmizet. V únoru 2019 však Ústavní soud návrh senátorů na zrušení zákazu billboardů rázně zamítl. Dnes se Kverulant znovu obrátil na primátora Prahy na všechny členy rady a na vybrané magistrátní úředníky, aby konečně začali čistit Prahu od billboardového smoguPokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu  pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost. Argumenty proti billboardům naleznete v kauze Odstraňme z Prahy billboardový smog.  Pokud nás můžete podpořit i symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč, budeme vám vděční.

Praha 15 pod vedením ANO chce prodat pod cenou areál bývalé vodárny v hodnotě několika desítek milionů napřímo jedinému zájemci.  Na prodeji není znepokojivé jenom to, že kupujícím je místní kmotr Aleš Petříš s úzkou vazbou na radniční politiky. Znepokojivá je i skutečnost, že před zveřejněním záměru úplatného převodu byly zpracovány dva znalecké posudky. Ten první z října 2017 učil cenu 39,5 milionů korun. Po Petříšově intervenci si Praha 15 nechala vypracovat posudek nový. Ten druhý z října 2018 stanovil cenu na 25,8 milionů korun. Když se o podezřelý projekt začal zajímat Kverulant, nechala si Praha 15 přeložit nabídky na odkup areálu od více zájemců. Nikdo nenabídl více než Petříš. Petříšova nabídka činila 29,4 milionů korun. Ostatní dva zájemci byli těsně pod ním. Jeden nabídl  částkou 28,4 miliony a další  27,6 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že za všemi nabídkami ve skutečnosti stojí zase jen kmotr Petříš a jeho radniční kamarádi a právě na ně podal trestní oznámení.  Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci kmotrů nejen z Prahy 15 pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč.  Další informace je možno nalézt v kauze Tunelování majetku Prahy 15.

Zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím vymáhat škodu po úřednících, kteří se podíleli na vydání nezákonného rozhodnutí nebo na nesprávném úředním postupu. To se však neděje a proto je cílem Kverulant.org tuto praxi změnit. Podívejte se na jeho kauzu Jak úřednici platí za svoje chyby

Cílem Kverulanta bylo v roce 2012 osvětlit nepřijatelnost tehdy připravovaného jmenování Zdeňka Koudelky ústavním soudcem, protože se značně kompromitoval v kauze Diag Human. To se povedlo a Koudelka se ústavním soudcem nestal. Na počátku roku 2019 navrhl prezident Miloš Zeman, aby se jeho přítel a poradce Koudelka stal alespoň zástupcem ombudsmanky. Kverulant znovu úspěšně protestoval a Koudelka ze zástupcem veřejné ochránkyně nestal. Podrobnosti nalezete v Kverulantově kauze o Koudelkovi. Pokud si i Vy myslíte, že je dobře, že další Zemanův politický kšeftař nedostal trafiku, podpořte Kverulanta jednorázovým darem ve výši 500 Kč. S vaším přispěním tak Kverulant bude moci dál bojovat proti arogantním papalášům.

Cílem Kverulanta bylo v roce 2012 osvětlit nepřijatelnost tehdy připravovaného jmenování Zdeňka Koudelky ústavním soudcem, protože se značně kompromitoval nejen v kauze Diag Human. To se povedlo a Koudelka se ústavním soudcem nestal. Nedávno prezident Miloš Zeman navrhl, aby se Zdeněk Koudelka stal alespoň zástupcem ombudsmanky. Kverulant společně s dalšími protikorupčními iniciativami úspěšně protestoval a Koudelka dnes ve sněmovně nebyl zvolen zástupcem ombudsmanky.  Koudelka má zásadní podíl na tom, že spor státu s Diag Human nebyl ukončen již v roce 2000 za maximálně dvě miliardy korun náhrady škody, ale s největší pravděpodobností až nyní za více než třináct a půl miliardy odškodného. To však zdaleka není jediný Koudelkův problém, problematické je i Koudelkovo působení v roli náměstka Nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, která vešla do dějin jako důležitá součást tzv. „justiční mafie“, ovlivňující nezákonným způsobem průběh některých zájmových trestních věcí. Pokud si i Vy myslíte, že je dobře, že další Zemanův politický kšeftař nedostal trafiku, podpořte Kverulanta jednorázovým darem ve výši 500 Kč. S vaším přispěním tak Kverulant bude moci dál bojovat proti arogantním papalášům.

Kverulant s hrdostí a vděčností oznamuje, že získal velkorysý grant od soukromé nadace BLÍŽKSOBĚ. Tato nadace je nástrojem k podpoře projektů, organizací, či aktivit jednotlivců, které zvyšují kvalitu života ve společnosti a stmelují ji. Lidé z BLÍŽKSOBĚ věří, že jedině prostřednictvím respektu k druhým, přátelství, poctivosti, pracovitosti a solidaritě vede cesta k růstu obecného blahobytu.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Nejnověji nám tuto zjevnou pravdu připomnělo obvinění druhého muže ANO, Jaroslava Faltýnka.  Skutečnost, že politici jsou zhusta lumpové, připomíná i Kverulantův blacklist. Připomeňme si, že trestně stíhaný je i sám předseda vlády Andreje Babiše. Ten je tak druhý bývalým obviněným premiérem a dvanáctým obviněným bývalým ministrem. Policie obvinila od roku 1993 celkem 11 ministrů a z toho jich deset skončilo před soudem. Pravomocně byli odsouzeni jen dva z nich, Ivo Svoboda a Karel Březina. Připomeňme si stručně všech 11 případů.

V ČR je povinné přimíchávat do nafty a benzínu biopaliva. To klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Proto je cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání.

Zpracovatel řepkového semene Preol ze skupiny Agrofert loni vykázal zisk 164 milionů korun. Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb činily 5,3 miliardy korun. Preol je dominantním výrobcem bionafty v ČR s roční kapacitou až 460.000 tun za rok.  Zisk Babišova Preolu je možný jen v důsledku toho, že i ČR je povinné přimíchávat do nafty a benzínu biopaliva. To klasické pohonné hmoty zdražuje a kazí. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Proto je cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Podívejte se na Kverulantovy argumenty proti biopalivům uvedené v jeho kauze DRAHÝ BIOOMYL.

Česká televize v květnu 2018 odvysílala dokument Obchod se zdravím, který popisuje praxi „terapeutického centra AKTIP“, které mimo jiné za peníze radí pacientům léčit rakovinu milencem. Proto Kverulant podal v červnu 2018 na šarlatány z AKTIPu trestní oznámení, na jehož základě již policie začala případ vyšetřovat. Nyní policie informovala Kverulanta, že vyšetřování stále pokračuje. Podrobnosti naleznete v kauze Smrtelná alternativní léčba. Pokud i vám vadí šarlatánský byznys, který  zatím beztrestně parazituje na vážně nemocných lidech, prosíme podpořte Kverulanta měsíčním symbolickým darem 100 Kč.

Povinnost odstranit většinu billboardů kolem dálnic a silnic I. třídy stanovila novela zákona již v roce 2012. Někteří politici však přesto dlouhá léta vyvíjeli enormní snahu toto rozhodnutí zvrátit. Co je k tomu vedlo?

Člen Kverulantovy správní rady Jan Urban se detailně podíval na minulost prezidentského favorita na ústavního soudce Aleše Gerlocha. „Z tohoto úhlu pohledu byl posluhou mocných celý svůj profesní život. Moc pro něj vždy vítězila nad pravdou a spravedlností,“ komentuje Urban s tím, že Gerloch není jen Zemanovým mužem. Je totiž mužem kohokoliv, kdo je u moci. Více v Deníku N.

V seznamu 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Tento seznam  byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS a je pravidelně aktualizován. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant čtyřikrát do roka svůj přehledný a adresný seznam špatných čerpaček. Pokud ho chcete dostávat do mailu i vy, napište si o něj.  I díky Kverulantovým seznamům se kvalita benzínu i nafty zásadně zvýšila i když se stále najdou velké pumpařské řetězce, které vědomě prodávají špatné palivo. S Kverulantovým seznamem můžete tankovat levnější palivo téměř bez rizika a ušetřit tak na nádrži cca 181 Kč. Podpořte Kverulanta právě touto částkou.

V uplynulém týdnu se zase začalo psát a mluvit o billboardech kolem dálnic a hlavních silnic. „Zapamatuju si produkty inzerované na těch plakátech. Nikdy to nevypustím z paměti. Nikdy si nekoupím nic, co tu bylo inzerované a nikdy se nestanu zákazníkem žádné z těch firem.“: říká si v rozhlasové glose spisovatel Ondřej Neff.

Kverulant není napojen na penězovody z veřejných zdrojů a s politiky se ostentativně nekamarádí. Nejsme placeni z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich vážíme. Naše úsilí za lepší správu veřejných věcí finančně podporují jednotlivci i firmy. Bez jejich pochopení, odvahy a laskavosti by naše činnost nebyla možná.  Poděkování patří téměř 1 300 laskavým ženám a mužům, kteří nám za dobu naší existence, darovali již více než 1 milion 300 tisíc korun. Nejčastěji nám lidé posílají jednorázově 500 Kč. Nechte se inspirovat a podarujte Kverulanta stejnou částkou. My váš dar s radostí využijeme na odhalování korupce a tunelů, na kontrolu arogantních politiků...

Česká obchodní inspekce (ČOI) objevila  23. května 2018 na čerpací stanice MOL v Kaplici závadný benzín s označením EVO 95. Benzín nevyhovoval v parametru „Tlak par DVPE“  Ve vzorku byla zjištěna hodnota 67,3 kPa, přičemž normou je povolená maximální hodnota při zahrnutí nejistoty měření 62,0 kPa. Následně ČOI vydala zákaz prodeje tohoto benzínu. Ten však Maďarský řetězec MOL nerespektoval a benzín o objemu 32 386 litrů rozvedl na svoje další stanice. Objem 6 537 litrů byl odvezen k čerpací stanici MOL na D1 u Průhonic směr Praha, kde byly  nadále prodávány za plnou cenu. Tam tento benzín dne 6 června 2018 opět nevyhověl kontrole ČOI. Opět v parametru „Tlak par DVPE“. Tentokrát byla naměřená hodnota dokonce ještě vyšší a to  67,8 kP.  Vyšší tlak par může být způsobem přidáním kontaminantů. Vyšší tlak způsobuje vyšší ztráty při uskladnění paliva a nežádoucí emise do ovzduší. Je-li tlak par příliš vysoký, může u vozidel způsobit tvorbu takzvaných parních polštářů paliva v dopravním potrubí, v důsledku čehož motor nelze nastartovat nebo špatně běží v důsledků příliš chudé směsi, což vede k neúměrnému zatížení motoru. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant svůj přehledný a adresný seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI.   Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji. Pomozte nám v tom a začněte nás podporovat pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Ústavní soud minulý týden zamítl stížnost sedmnácti senátorů, kteří chtěli zrušit zákaz billboardů kolem dálnic a silnic I. tříd. Za senátory jednal Václav Chaloupek a podle nich zákaz porušil principy právní jistoty a zákaz billboardů měl na billboardáře „rdousící efetkt“ jak se v ústavní stížnosti doslova uvádí. Podle Ústavního soudu, který se případem zabýval od roku 2017, lze ovšem omezení zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu. Soud také zdůraznil ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí. O definitivním zákazu přišel do Českého rozhlasu diskutovat prezident Svazu venkovní reklamy Marek Pavlas a Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel Kverulanta, který se zásadně zasadil o konec billboardů na dálnicích a silnicích I. třídy. Oceňte Kverulantovu vytrvalou práci a pomozte mu  měsíčním symbolickým darem ve výši 100 Kč v dalších kauzách proti billboardům.

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant v kauze Ulice na retardérech usiluje o nápravu. Přestože z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové, stále se budují nové obecní poškozovače vozidel. A co si o retardérech myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo více než dva apůl tisíce lidí. Podívejte se na výsledky a připojte svůj hlas.

V roce 2012 byl přijat zákon, na jehož základě musela postupně zmizet naprostá většina billboardů kolem dálnic a silnic I. třídyKverulant to považuje za svůj velký úspěch. Cesta k němu nebyla snadná. Kverulantovi se podařilo odvrátit několik útoků billboardové lobby. Na konci srpna 2017 přišel útok poslední. Skupina sedmnácti senátorů se tehdy obrátila na Ústavní soud a navrhovala zrušit část novely zákona o pozemních komunikacích, podle níž měly reklamní plochy zmizet. Do čela skupiny senátorů se postavil senátor Václav Chaloupek. Kverulant nikdy nepochyboval o jeho korupční motivaci a zařadil jej za tento čin na KVERULANTŮV BLACKLISTSenátoři ve svém návrhu argumentovali tím, že zákaz billboardů je protiústavním vyvlastněním bez náhrady. Přitom v čl. 11 Listiny základních práv a svobod v odst. 3) se uvádí: „Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.“  Nyní dal Ústavní soud této argumentaci zapravdu a návrh senátorů na zrušení zákazu billboardů zamítl. Oceňte Kverulantovu vytrvalou práci a pomozte mu  měsíčním symbolickým darem ve výši 100 Kč v dalších kauzách proti billboardům.

Přestože je Andrej Babiš, hlavní pěstitel řepky olejky již podruhé předsedou vlády, Kverulant svůj odmítavý názor k povinnému přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu nezměnil. V kauze Drahý biOOmyl je i nadále jeho cílem zastavit toto nesmyslné plýtvání. A jaký je váš názor na biopaliva? Souhlasíte s povinným přimícháváním biopaliv do benzínu a nafty? V Kverulantově anketě již hlasovaly téměř třitisíce lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

V roce 2018 jsme dokončili pět kauz a průměrná úspěšnost dosáhla 78 %. Novináři o našich kauzách psali v téměř ve třech stech případech. Kverulantovy www stránky navštívilo téměř sedmdesát tisíc lidí. Kverulanta sledovalo na sociálních sítích téměř deset tisíc uživatelů. Příjmy z finančních darů činily necelý jeden a půl milionu korun. Ani koruna nebyla z veřejných rozpočtů. Všechny byly o vás. Děkujeme vám za další dobrý rok.  Podrobnosti naleznete v Kverulantově výroční zprávě. 

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát veřejnosti poskytovat zdarma, a o to usiluje v kauze Povinné normy má stát poskytovat zdarmaA co si o zpoplatnění norem myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř dva tisíce lidí, podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Kverulant.org dokončil v roce 2018 celkem 5 kauz: KONEC DÁLNIČNÍCH BILLBOARDŮ, JAK EKOSPOL ŽALOVAL KVERULANTA O 10 MILIONŮ,ÚKLID VE STÁTNÍ SPRÁVĚ III,  DÁLNIČNÍ LOVCI NEHOD,  DALŠÍ TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU  U tří kauz se podařilo zcela dosáhnout splnění cílů. Jinde nebyl úspěch zcela jednoznačný. Našla se i kauza, kde jsme moc úspěšní nebyli, ale přesto kauza měla určitý pozitivní dopad. Průměrná úspěšnost byla v roce 2018 78%. To odpovídá Kverulantově dlouhodobému průměru. Kverulant.org se od svého založení v roce 2009 do konce roku 2018 věnoval 66 kauzám a dokončil jich celkem 43. V roce 2018 činily průměrné náklady na jednu dokončenou kauzu 155 tisíc korun. Průměrná délka jedné dokončené kauzy činila 22 měsíců.

 

Na podzim 2018 proběhly v Praze volby a vlády se ujaly strany, které před volbami deklarovaly odpor k přebujelému reklamnímu smogu. Kverulant  v listopadu 2018 odeslal  novému primátorovi Prahy a všem členům rady dopis, ve kterém je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od billboardového smogu. Ke Kverulantově výzvě se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových organizací. Pokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu  pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost. Argumenty proti billboardům naleznete v kauze Odstraňme z Prahy billboardový smog.  Pokud nás můžete podpořit i symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč, budeme vám vděční.

Dnes je mezinárodní den proti korupci a tak nám dovolte připomenout si naši nejúspěšnější protikorupční kauzu JAK KVERULANT ZASTAVIL TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU. Šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. Nespíme na vavřínech a proti korupci a aroganci papalášů a zlodějů bojujeme dál. Nedávno jsme zastavili nákup předražených vysílaček pro celníky, vyhráli jsme soud o zveřejnění zprávy OLAF o Čapím hnízdě a odhalili jsme, že ministerstvo obrany utratilo za tiskárny a papíry čtvrt miliardy korun a upozornili na to NKÚ.

Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji. Díky podpoře našich fanoušků máme konkrétní úspěchy v konkrétních kauzách, a skutečně tak měníme věci k lepšímu:

Dokončili jsme již 39 případů s 80% úspěšností a na dalších 25 kauzách nyní pracujeme. Na to potřebuje vaši podporu. Dovolujeme si proto požádat o podporu našeho úsilí prostřednictvím zabezpečené online platební brány. Následně Vám vystavíme potvrzení o daru a výši daru si bude moci odečíst od daňového základu za rok 2018.

I Kverulant si dnes s hrdostí připomíná 17. listopad 1989, kdy jsme se konečně zbavili komunistické totality. Sametové revoluce se tehdy aktivně zúčastnili tehdejší disident a nynější člen Kverulantovy správní rady Jan Urban a tehdejší studentský vůdce a nynější ředitel a zakladatel Kverulanta, Vojtěch Razima.

Všichni jsme nuceni platit daně, a vy si možná myslíte, že stát nám za to poskytuje perfektní služby. Ale ono to tak není. Kverulant se to snaží změnit. Podpořte ho. Věnujte mu 1 Kč denně. 30 korun měsíčně pomůže změnit věci k lepšímu. 

 

Dnes, přesně před 86 lety byl za zvuků Smetanovy Libuše slavnostně otevřen zimní stadion na Štvanici. Od té doby zažila Štvanice mnoho slavných chvil včetně čtyř mistrovství světa v ledním hokeji. To první se konalo už v roce 1938. Stadion přežil několik režimů i katastrofální povodeň v roce 2002. Co však přežít nedokázal, byla péče tehdejší radní pro majetek Alexandry Udženii, která přes veškerou Kverulantovu snahu nechala jeden z nejstarších zimních stadionů na světě v květnu 2011 zbourat. Podrobnosti naleznete v kverulantově kauze ŠTVANICE NA ŠTVANICI.

Právě dnes před pěti lety byla v pražském Klementinu podepsána smlouva o archivování Kverulantova webu na serverech Národní knihovny České republiky. Práce Kverulantova týmu je tak uchovávána ve veřejně přístupném webarchivu pro budoucí generace jako důležité svědectví o naší době. Kverulant je hrdý, že byl zařazen do reprezentativního vzorku českého webu. Je to ocenění Kverulantovy vytrvalé práce. A ta by nebyla možná bez Kverulantových dárců.

I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu. 

Hezký sváteční den přeje Kverulant.

P.S.: Další Kverulantovy vtipy můžete vidět zde.

Aby nedošlo k mýlce, Kverulant si stále myslí, že reklama je kandovaná lež, a billboardy nemá rád. Na Kverulanta se však obrací řada firem, aby jim poradil, čemu se mají při inzerci na billboardech zejména vyhnout. Kverulant s dopravní policií a týmem spolupracovníků již před časem zformuloval několik základních doporučení.

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Soud první  instance již rozhodl, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani za její uveřejnění se nemusí omlouvat.  Proti tomuto rozhodnutí se Ekospol odvolal, ale včera Vrchní soud jeho žalobu definitivně zamítl. Tento rozsudek považuje Kverulant za významný. Nejen Kverulant, ale i veřejnost má právo veřejně nazývat věci pravými jmény. Podrobnosti naleznete v kauze JAK EKOSPOL MARNĚ ŽALOVAL KVERULANTA O 10 MILIONŮ. A jaký je váš názor na "prodávání" stavebních povolení?  V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř dva tisíce lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas. 

Kverulant je přesvědčen, že služba veřejnoprávní televize je důležitým pilířem občanské společnosti a tím víc ho mrzí, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Před sedmi lety, v pátek 14. října 2011 vstoupil v platnost zákon regulující vysílaní reklamy v ČT. Ten zcela zakázal vysílat reklamu na ČT1 a zpřísnil vysílání reklamy i na ostatních programech. Televize na programu ČT1 tento zákaz již dlouhých sedm let obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků každý den vidí, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Kverulantovi tento stav zásadně vadí a  už v této věci podal na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání množství podání. To poslední před rokem, když ČT1 odvysílala po osmé hodině před hlavním večerním programem reklamu na hazard v online casinu SYNOTtip. Kverulant byl ve svém tažení proti nelegální reklamě zatím neúspěšný, i když se letos v létě chvíli zdálo, že televize přestala Večerníček na ČT2 obklopovat reklamou cílenou na dětského diváka. Bohužel na podzim se televize k reklamě zacílené na dětského diváka vrátila. Je evidentní, že cílem reklamy je to, aby děti přiměly své rodiče zakoupit vstupenku na opravdu drahé představení o dinosaurech. Cena jedné vstupenky se pohybuje od 1 228 Kč až do astronomických 3 507 Kč. Kverulant se s nelegální reklamou cílenou na děti odmítá smířit a chystá další podání k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Pokud i vám vadí nelegální reklama, navíc zacílená na děti, pomozte Kverulantovi zaplatit náklady na vypracování této stížnosti částkou 500 Kč

Končící rada Prahy nedávno schválila podmínky výběrového řízení na výstavbu a provozování zastávek MHD. Budoucí vítěz soutěže by měl pořízení a provoz mobiliáře financovat z výstavby dalších 170 nových billboardů. Server Nechceme billboardy se ve spolupráci s Kverulantem zeptal všech kandidátů na primátora, co si o tomto plánu myslí.  Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, podpořte ho v jeho boji částkou 500 Kč.

Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji.  Podívejte se, jak se nám to daří. V roce 2011 jsme uveřejnili první seznam pumpařů se špatným benzínem a postupem času jsme tak zásadním způsobem ovlivnili kvalitu pohonných hmot v naší republice. V roce 2013 jsme odhalili nesmyslnost sKaret a pomohli zastavit jejich vydávání. Odkryli jsme rekordní plýtvání ve státní správě při nákupu kancelářských potřeb a při zajišťování úklidu. Odhalili jsme největší tunel v dějinách českého IT, zastavili 100 milionový tunel v Dopravním podniku hlavního města Prahy a snížili plýtvání při nákupech počítačů ve státní správěV roce 2017 jsme vyhráli soudní spor s developerem EKOSPOL, který po nás chtěl deset milionů korun. Svoji dlouholetou kauzou Úklid ve státní správě jsme dokázali snížit průměrnou cenu úklidu u 42 státních institucí z 253 Kč na 144 Kč za metr čtvereční a rok a za tři roky tak z veřejných peněz ušetřit téměř 100 milionů korun. V září 2018 zastavil fingovanou soutěž Generálního ředitelství cel na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun, která byla ušita na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Zásadní úspěchy slavíme v boji proti billboardům. Přiměli jsme  ŘSD odstranit stovky billboardůV Brně již bylo do roku 2016 odstraněno více než 250 reklamních nosičůV Praze byly v roce 2016 s Kverulantovým přispěním prosazeny nové Pražské stavební předpisy, které omezují výstavbu nových billboardů. Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala Konec dálničních billboardů. Splněným cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazujícího billboardy na dálnicích. Tento zákon vstoupil v platnost 1. září 2017 a server Seznam.cz tehdy natočil s ředitelem a zakladatel Kverulanta Vojtěchem Razimou reportáž:

 
 

Kverulant má k dispozici záznam vystoupení vysokého úředník z MMR, který popisuje, jak to doopravdy bylo s NEN.  NEN je národní elektronický nástroj, který kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. 

Dnes vyšlo najevo, že Česká unie sportu stáhla žalobu na bývalého ředitele Sazky Aleše Hušáka, po němž požadovala 950 milionů korun jako náhradu za to, že loterijní společnost přivedl ke krachu. Připomeňme si, že Sazka byla založena v roce 1965 a svěřena Československému svazu tělesné výchovy. Tu si však sportovci nechali vytunelovat. Lví podíl na tom měl právě tehdejší předseda představenstva Sazky JUDr. Aleš Hušák. Zlý jazykové tvrdí, že pro ČSTV měl skvělé doporučení díky své nezdolné vazbě na StB. O Sazku se tehdy nechaly připravit samotné sportovní svazy, její akcionáři. O té doby jsou dotace ze státního rozpočtu nejen pro český fotbal nepostradatelné a tak jsou i „nepostradatelní“ i ti, kdo o nich rozhodují. Podívejte se na naše video z roku 2013, kdy ještě bylo v živé paměti vytunelování státní loterie SAZKA. Všechno je vochystaný podle zákona, můžeme začít…

 

Správní rada dospěla k závěru, že na hlídací psy (watchdog) se shánějí peníze čím dál hůř, a tak se Kverulant.org dnešním dnem mění na roztomilé koťátko (cutekitten). Kočičky jsou totiž dlouhodobě nejvděčnějším předmětem zájmů soukromých dárců. Oceňte Kverulantovu náročnou transformaci finančním darem ve výši 100 Kč. Koťátka si to zaslouží.

Podívejte se na naše opravdu krátké video a na naše dokončené kauzy