Nahoru

Aktuality

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné  normy má stát veřejnosti poskytovat zdarma, a o to usiluje v kauze Povinné normy má stát poskytovat zdarmaA co si o zpoplatnění norem myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř  800 lidí, podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát poskytovat veřejnosti zdarma, a proto v lednu vyzval dopisem politiky, aby tuto zjevnou absurditu konečně odstranili.  Poměrně rychle se tehdy ozvali hned dva. Komunista Leo Luzar a pirát Jakub Michálek. Komunista Luzar tehdy slíbil: „tuto problematiku jsem si vzal za své při tvorbě legislativního plánu našeho klubu a chci předložit v tomto duchu novelizaci autorského zákona“.  A pirát Michálek tehdy sliboval, že během cca 14 dní předloží v Poslanecké sněmovně návrh novely zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, který nařídí státu koupit od státní agentury pro normalizaci licence k přístupu k povinným normám pro všechny občany, firmy i instituce ČR a o tuto částku následně agentuře pro normalizaci sníží příjmovou stránku rozpočtu. Komunista Luzar podle všeho neudělal vůbec nic a ani pirát Michálek svojí novelu zákona ještě nepředložil.  Michálek, ale na začátku března interpeloval předsedu vlády, aby vláda zajistila bezplatný přístup k normě o elektronické fakturaci.  Babiš slíbil, že prověří možnost tzv. sponzorovaného přístupu k této normě, tedy přístupu, který nehradí koncový uživatel, ale je dotován státem. To už je třetí slib. Kverulant je upřímně zvědavý, jak politici tyto sliby splní a bude je sledovat. Dobře si je platíme i za to, aby absurdní situaci se zpoplatněnými povinnými normami konečně vyřešili. Podrobnosti naleznete v kauze Povinné normy má stát poskytovat zdarma. Pomozte i vy přimět politiky, aby dodržovali svoje sliby. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 30 korun. I vaše koruna denně mu pomůže vyhrát v nejen v této kauze, ale měnit věci k lepšímu i v dalších kauzách.

Aktualizovali jsme pro vás seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant svůj přehledný a adresný seznam. I díky jemu se kvalita benzínu i nafty zásadně zvýšila.  Zatímco v roce 2001 bylo závadných 13,5 % odebraných vzorků paliv v roce 2017 to bylo už jen 1 % z 2 670 vzorků. Díky Kverulantovi můžete tankovat nejlevnější palivo bez rizika a ušetřit tak na nádrži cca 125 Kč. Podpořte Kverulanta právě touto částkou.

Aby nedošlo k mýlce, Kverulant si stále myslí, že reklama je kandovaná lež, a billboardy nemá rád. Na Kverulanta se však obrací řada firem, aby jim poradil, čemu se mají při inzerci na billboardech zejména vyhnout. Kverulant s dopravní policií a týmem spolupracovníků již před časem zformuloval několik základních doporučení.

ZACHOVEJTE KLID, papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i Vy začnete podporovat Kverulanta. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 30 korun. Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu.

V souvislosti s nedávnou smrtelnou nehodou s billboardem na D 11 Kverulant.org právě podal trestní oznámení na ministra dopravy Daniela Ťoka a dále na všechny úřednici Ministerstva dopravy, včetně úředníků Ředitelství silnic a dálnic, kteří nesou přímou odpovědnost za to, že do dnešního dne, nebyly z dálnic, silnic I. třídy nebo jejich silničních pomocných pozemků, resp. silničních ochranných pásem dálnic a silnic I. třídy odstraněna reklamní zařízení, jejichž zřízení a provozování bylo povoleno nejdéle do 1.9.2017 (viz čl. II zákona č. 196/2012 Sb. – dále jen „novela“), jímž byl novelizován zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích – dále jen „ZPK“). V tomto jednání spatřuje Kverulant.orgl znaky přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti podle § 330 odst. 1 trestního zákoníku.

Ředitelství silnic a dálnic 9. října 2017 na 89. kilometru D1 směrem na Brno odstranilo  první z více než 3000 billboardů, které jsou podle novely zákona z roku 2012 nelegální. Kverulant skutečné, byť jen dílčí, zahájení odstraňování považuje za svůj velký úspěch. Cesta k tomuto úspěchu nebyla nejednoduchá, ale Kverulantovi se podařilo odvrátit několik útoků billboardové lobby na zákon zakazující billboardy. Připomeňme si tento boj v právě aktualizované kauze KONEC DÁLNIČNÍCH BILLBOARDŮ.

Billboard na dálnici D11, který hrál zásadní roli při nedávné tragické dopravní nehodě, byl odstraněn. Za jeho odstraněním byl nejspíš vlastník ocelové cedule společnost Czech Outdoor ze skupiny Big Board. Jiné billboardy stejného majitele, které také zabíjely, jsou však na svém místě i po letech. V listopadu 2008 u Rokycan na 57. kilometru D5 směrem na Prahu uhýbal Ford Focus rychlejšímu Renaultu. Při tom dostal smyk a vyletěl ze silnice přímo do billboardu. Řidič zemřel při převozu do nemocnice. Další informace o nehodách s billboardy naleznete v Kverulantově kauze SMRTELNĚ NEBEZPEČNÉ BILLBOARDY. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, podpořte ho v jeho boji alespoň symbolickou částkou 100 Kč.

Dnes kolem čtvrté hodiny ráno na desátém kilometru dálnice D11 směrem z Prahy na Hradec Králové stala smrtelná nehoda. Řidičův vůz vyjel z dosud nezjištěných příčin z vozovky, narazil do sloupu billboardu s českou vlajkou, odrazil se od něj, několikrát se přetočil a nakonec skončil v příkopu. Řidič nehodu nepřežil. Billboardy měly od dálnic zmizet už vloni v září, pořád jich jsou ale k vidění stovky. Odstranit je měli jejich majitelé nebo příslušný úřad. Nařizuje jim to zákon přijatý již před pěti lety. Billbordáři však prohlásili, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí a ministr dopravy Dan Ťok se nedáno nechal slyšet, že ministerstvo prý nemá dostatek lidí na to, aby billboardy odstranil. Kverulant.org je dnešní nehoda je důkazem spáchání trestného činu obecného ohrožení a podává na billboardaře i na úředníky trestní oznámeníKverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, podpořte ho v jeho boji alespoň symbolickou částkou 100 Kč.

Kraje dostanou peníze ze čtyřmiliardové dotace na opravy silnic nižších tříd, pokud budou odstraňovat nelegální billboardy ze svých pozemků. Uvedlo to ministerstvo dopravy. Nejvíce peněz z mimořádné státní dotace na opravy krajských silnic druhých a třetích tříd mají dostat Středočeský kraj (678 milionů korun), Jihočeský kraj (428 milionů korun) a Plzeňský kraj (362 milionů korun). Předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová považuje takovou podmínku za nepřijatelnou. Možná proto, že její kraj ještě neodstranil ani jediný billboard. Návrh budou ještě schvalovat vláda a výbor Státního fondu dopravní infrastruktury. Že by to nakonec ministerstvo dopravy myslelo s odstraňováním billboardů váženě?

NEN neboli Národní elektronický nástroj je státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. NEN tak nikdo nepotřebuje a přesto za něj stát z našich peněz už utratil 600 milionů a další stovky milionů se utratit chystá. Navíc program stále nefunguje dobře. Kverulant.org lednu 2017 marně vyzval ministryni MMR Karlu Šlechtovou, aby tento tunel konečně zastavila. V únoru v této věci podal trestní oznámení. A na 11 června 2018 je na řízeno soudní jednání, na kterém bude projednána žaloba, která MMR vinní z organizace nekalé soutěže a požaduje, aby MMR přestalo používat úpravy NEN, které vznikly na základě nezákonné zakázky. Nyní se MMR konečně něco se špatnou pověstí NEN udělat. Nebude ho ani opravovat, ani vylepšovat. Včera vypsalo výběrové řízení za 2 milióny Kč na marketingovou kampaň, která veřejnosti vysvětlí, že NEN je vlastně moc fajn. Podrobnosti o kauze NEN naleznete zde.

Ministerstvo vnitra již v roce 2016 zadalo dopravní fakultě ČVUT vypracování studie s názvem Vliv reklamních zařízení na bezpečnost silničního provozu. Studie je konečně hotová a Kverulantovi se podařilo získat její hlavní výstupy: mapu nebezpečných billboardů na dálnicích a mapu nebezpečných billboardů na hlavních tazích v Praze. Ze studie vyplývá, že nebezpečné billboardy číhají na řidiče všude, strhávají řidičovu pozornost a desetina z nich je krajně riziková. Více již v reportáži ČT s příznačným názvem Jako můra u žárovky

Kverulant.org jako před třemi lety v kauze PRAŽSKÝ BYZNYS S FARMÁŘI jako první upozornil na nerovné podmínky při pořádání farmářských trhů v různých částech Prahy. Zatímco někteří pořadatelé museli za tuto možnost platit, jiní naopak dostávali zaplaceno. Dohadování podmínek svádělo ke korupčnímu a klientelistickému jednání. Kverulantovým cílem bylo odstranit tuto hrubou nerovnost, která byla financována z veřejných peněz. To je již na Praze 4, 5, 6 a 8 podařilo a nyní je třeba znovu zkontrolovat i ostatní městské části a právě na tom Kverulant v těchto dnech pracuje.  Umožněte i vy svým darem ve výši 300 pokračování této Kverulantovy kauzy.

Správní rada dospěla k závěru, že na hlídací psy (watchdog) se shánějí peníze čím dál hůř, a tak se Kverulant.org dnešním dnem mění na roztomilé koťátko (cutekitten). Kočičky jsou totiž dlouhodobě nejvděčnějším předmětem zájmů soukromých dárců. Oceňte Kverulantovu náročnou transformaci finančním darem ve výši 100 Kč. Koťátka si to zaslouží.

V Praze, v ulici Na Hřebenkách bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid miliardáře Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Od té doby Kverulant v kauze Ulice na retardérech usiluje o nápravu. Přestože z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové, stále se budují nové obecní poškozovače vozidel. A co si o retardérech a silničních propadlištích myslíte vy. V Kverulantově anketě již hlasovalo více než 1 100 lidí. Podívejte se na výsledky a připojte svůj hlas.

V Praze, v ulici Na Hřebenkách bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid miliardáře Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Od té doby usiloval Kverulant v kauze Ulice na retardérech o nápravu. Na podzim mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit. Zatím se tak nestalo a tak dnes Kverulant na Prahu 5 poslal dotaz, kdy se tato ulice stane opět normálně průjezdnou.

Billboardy měly od dálnic zmizet už vloni v září, pořád jich jsou ale k vidění stovky. Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) dnes v interview Novinkám řekl, že ministerstvo prý nemá dostatek lidí na to, aby billboardy rychle odstranil. Na jiné věci však Ministerstvo dopravy kapacitu má. Server auto.cz dnes zjistil, že doprava zvažuje povinnost platit silniční daň i na běžné motoristy. Daň by byla odstupňovaná podle emisní normy.  A každý motorista by za pouhé vlastnictví vozidla zaplatil každoročně 16.000 Kč (Euro 0, do roku výroby 1993) až 4000 Kč (Euro 3, do roku 2005). Teprve novější vozidla by byla od daně osvobozena.

Neziskové organizace často sklouzávají do jisté zaťatosti, který patrně ramenní z pocitu, že právě ony jsou jedinými skutečnými ochránci veřejného zájmu. Je také možné, že je to dáno tím, že se podobně jako Kverulant.org zabývají často neveselými kauzami. Ve snaze se této umanutosti vyhnout, jsme se už v roce 2012 rozhodli zavést tradici vydávání aprílových zpráv.  Ta na nedělní apríl je již nachystaná a pokud ji nechcete propásnout, napište si Kverulantův mailový občasník. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Soud první  instance již rozhodl, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani za její uveřejnění se nemusí omlouvat.  Proti tomuto rozhodnutí se Ekospol odvolal. Kverulant věří, že se mu podaří přesvědčit i odvolací soud o tom, že veřejnost má právo veřejně nazývat věci pravými jmény. Podrobnosti naleznete v kauze JAK EKOSPOL MARNĚ ŽALOVAL KVERULANTA O 10 MILIONŮ. A jaký je váš názor na "prodávání" stavebních povolení?  V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 1 000 lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas. 

Chcete dostávat Kverulantovy zprávy ve stejnou chvíli jako novináři? Napište si o něj. Když se Vám nebudou líbit, můžete se kdykoliv odhlásit.

Připomeňme si, že právě před sedmy lety, v březnu 2011 byla definitivně vytunelována státní loterie Sazka. Sazka byla založena v roce 1965 a svěřena Československému svazu tělesné výchovy. Tu si však sportovci nechali vytunelovat. Lví podíl na tom měl tehdejší předseda představenstva Sazky JUDr. Aleš Hušák. Zlý jazykové tvrdí, že pro ČSTV měl skvělé doporučení díky své nezdolné vazbě na StB. O Sazku se tehdy nechaly připravit samotné sportovní svazy, její akcionáři. O té doby jsou dotace ze státního rozpočtu nejen pro český fotbal nepostradatelné a tak jsou i „nepostradatelní“ i ti, kdo o nich rozhodují. Podívejte se na naše video z roku 2013, kdy ještě bylo v živé paměti vytunelování státní loterie SAZKA. Všechno je vochystaný podle zákona, můžeme začít…

 

Veřejnost má zprávu OLAF o Čapím hnízdě k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti  úředníků. Navíc není zcela jasné, zda jde o zprávu kompletní a autentickou. S tím se Kverulant odmítá smířit. Pokud si i vy myslíte, že nám má vládnout zákon a nikoliv svévole politiků, můžete Kverulanta podpořit symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Před koncem roku 2017 do ČR doputovala zpráva OLAF o dotačním podvodu v kauze Čapí hnízdo. Kverulant.org již tehdy dle zákona o poskytování informací požádal ministerstvo financí o poskytnutí kopie této zprávy. MF však tuto zprávu odmítlo poskytnout. Je naprosto evidentní, že se tak stalo v zájmu hlavního podezřelého Andreje Babiše. Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Kverulant je hluboce přesvědčen, že jedno z nejdůležitějších práv, které česká ústava občanům dává, je právo na informace, a tak proti neposkytnutí zprávy podal odvolání. I to mu Babišova ministryně financí v demisi Schillerová zamítla. Proto Kverulant dnes podal na  ministerstvo financí soudní žalobu a domáhá se oficiálního zveřejnění zprávy OLAF.  Pokud si i vy myslíte, že blahosklonnost politiků není dostatečnou zárukou demokracie, můžete Kverulanta podpořit symbolickým darem ve výši 100 Kč. 

Přesto, že nám Andrej Babiš tvrdí, že právě jeho hnutí je garantem úspěšné digitalizace státní správy, bylo to právě hnutí ANO, které na Ministerstvu místního rozvoje utratilo z našich daní 600 milionů korun za nefunkční aplikaci NEN. NEN neboli Národní elektronický nástroj je státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. NEN tak nikdo nepotřebuje a přesto za něj stát z našich peněz už utratil 600 milionů a další stovky milionů se utratit chystá. Připomeňme si, že na podzim roku 2017 stále nefungoval. Jak se blížil  konec roku vzrůstal apetit eráru utratit i poslední peníze daňových poplatníků a frenetického utrácení se  pustilo i 286 zadavatelů tehdy registrovaných v NEN. To NEN zpomalilo natolik, že je obtížné s ním pracovat. Již během léta se objevovaly zprávy o „sluníčkových dnech“, tedy situacích, kdy zadavatel může dlouhé hodiny jen pozorovat točící se ikonu sluníčka, která indikuje, že aplikace NEN je zaneprázdněna. Tento fenomén se v říjnu velmi rozšířil a provozovatel (MMR) musel přistoupit k omezení některých služeb systému NEN. Výsledkem bylo například ruční spouštění exportu dokumentace veřejné zakázky a nutnost o každý export písemně žádat prostřednictvím helpdesku. Ani nyní se situace nezlepšila. Kolegové z webu Hlídač státu právě změřili dostupnost aplikace NEN a zjistili, že za posledních 7 dnů byla opět prakticky nedostupná. Další podrobnosti naleznete v kauze NÁRODNÍ ELEKTRONICKÝ TUNEL.

Kverulant není napojen na penězovody z veřejných zdrojů a neposílá ani žádosti do Bruselu. Nejsme placeni z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich vážíme. Asi i proto každý měsíc uvítáme několik nových laskavých příznivců, kteří nejsou ke svému okolí lhostejní. Tak jsme již přijali už 887 396 Kč od 735 laskavých žen a mužů. Staňte se i Vy jedním z nich, podarujte Kverulanta. Vždyť malý dar je jen 3 kliky daleko. My dar s radostí využijeme na odhalování tunelů, kontrolu politiků, odstraňování billboardů, na další trestní oznámení...  A kolik nám darujete nejčastěji? Jednorázově nám přichází na účet nejčastěji 500 Kč. Průměrný pravidelný dar je pak 50 Kč měsíčně, to nejsou ani 2 Kč denně, které pomáhají a rozpočty nebolí. Pokud si chcete příští rok uplatnit odpočet daru z Vašeho daňového základu, je třeba, aby Váš celkový roční dar na všechny veřejně prospěšné aktivity byl alespoň 1000 Kč.

Ekonomický deník dnes reportuje o Kverulantově kauze problematického výběrového řízení na vysílačky pro Pražský hrad za 130 milionů korun a přináší stanovisko Ministerstva obrany, které výběr organizovalo. Termín uzávěrky soutěže údajně nebyl posunut, aby se mohla zúčastnit problematická firma KonkTel, ale důvodem pro posunutí termínu pro podání nabídek prý byly dvě žádosti od firmy pd com o vysvětlení zadávací dokumentace. Jenže podle zjištění Ekonomického deníku firma pd com nejspíš ani nesplňovala technickou kvalifikaci veřejné zakázky, kterou ministerstvo obrany podmiňovalo prokázáním seznamu významných zakázek od září 2014 do září 2017, jejichž hodnota byla alespoň 60 milionů korun. Z výpisu z obchodního rejstříku firmy pd com vyplývá, že byla založena 31. října 2014, má základní kapitál pouhých  1.000 korun a v roce 2015 vykázala tržby 139 tisíc korun. Jak firma pd com hospodařila v roce 2016 není zřejmé, jelikož se sbírce listin na internetu není uvedena účetní uzávěrka za rok 2016. Nepřímím důkazem je také to, že právě protěžovaný KonekTel byl jedinou firmou, která se do tendru nakonec přihlásila.

Před koncem roku 2017 do ČR doputovala zpráva OLAFu o dotačním podvodu s kauze Čapí hnízdo. Kverulant.org již tehdy dle zákona o poskytování informací požádal ministerstvo financí o poskytnutí kopie této zprávy. MF však tuto zprávu odmítlo poskytnout. Je naprosto evidentní, že se tak stalo v zájmu hlavního podezřelého Andreje Babiše.  Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost však má zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti  úředníků. Navíc není zcela jasné, zda jde o zprávu kompletní a autentickou. S tím se Kverulant odmítá smířit. Kverulant je hluboce přesvědčen, že jedno z nejdůležitějších práv, které česká ústava občanům dává, je právo na informace a tak proti neposkytnutí zprávy podal odvolání. I to mu Babišova ministryně financí v demisi Schillerová zamítla. Proto Kverulant chystá na  ministerstvo soudní žalobu.  Pokud si i vy myslíte, že nám má vládnout zákon a nikoliv svévole politiků, můžete Kverulanta podpořit symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Nedávno vyšlo najevo, že firma KonekTel má za 130 milionů dodat vysílačky pro Hradní stráž. V tomto případě byl nejspíš porušen zákon. Zákon o zadávání veřejných zakázek v rámci boje proti korupci od října 2016 zakázal zadávat veřejné zakázky společnostem s anonymními vlastníky. Do tohoto data měli všichni soutěžitelé čas zveřejnit své vlastníky formou zaknihování svých akcií. Jinak měly být z každé veřejné soutěže vyloučeni.  Firma KonekTel přitom tuto zákonnou podmínku začala splňovat až 15. listopadu loňského roku. Tedy téměř dva měsíce po původním termínu na odevzdání přihlášek do hradního tendru. Kverulant na tuto skutečnost dnes upozornil Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Kverulantovo dnešní podání navazuje na jeho nedávný podmět antimonopolnímu úřadu ve kterém upozorňuje na fingovanou soutěž na nákup vysílaček pro Generální ředitelství cel a na dalších 17 zakázek za 30 milionů korun, které také nelegálně vyhrála firma KonekTel. Pomozte Kverulantovi přimět hradní zbrojnoše nestrkat naše peníze do kapes pochybné firmy, dodržovat platné zákony a podarujete ho částkou 500 Kč.

Nedávno přišli své názory na billboardy obhájit  do duelu Seznamu pánové Ing. Marek Pavlas, prezident Svazu provozovatelů venkovní reklamy a ředitel Kverulant.org Ing. Vojtěch Razima. Marek Pavlas se v pořadu dušoval, že členové jejich svazu nepronajímají žádné billboardy, které měly zmizet k 1. září loňského roku. Pan Pavlas lhal. V jejich online systému plakátov.cz  je stále možné si pronajmout například plochy podél Pražského okruhu (D0) přestože nestojí v zastavěném území.

NEN neboli Národní elektronický nástroj je státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. NEN tak nikdo nepotřebuje a přesto za něj stát z našich peněz už utratil 600 milionů a další stovky milionů se utratit chystá. Navíc program stále nefunguje dobře. Kverulant.org lednu 2017 marně vyzval ministryni MMR Karlu Šlechtovou, aby tento tunel konečně zastavila. V únoru v této věci podal trestní oznámení. Kverulant.org není sám, komu vadí, že stát místo toho, aby určoval a kontroloval pravidla veřejné soutěže, v této oblasti podniká a přitom zákon sám křiklavě nedodržuje. Jedním z takových kverulantů je i firma QCM, která  v květnu 2017 podala na MMR žalobu k městskému soudu v Praze. Jejich žaloba se domáhá zdržení se nekalosoutěžního jednání a odstranění závadného stavu. Žaloba se opírá o skutečnost, že MMR figuruje zároveň jako regulátor a soutěžitel na stejném trhu. Žaloba konstatuje, že MMR svým konáním jako regulátor zvýhodňuje svoji pozici v roli soutěžitele na úkor ostatních soutěžitelů a dokládá to účelovou  komplikací pro ostatní soutěžitele při přístupu k Věstníku veřejných zakázek, nebo diskriminačním předepisováním podmínek pro elektronické nástroje. Žaloba rovněž podepírá svá tvrzení skutečností, že soutěžitel nabízí na trhu nástroj, který vznikl v rozporu se zákony ČR, tedy je právně vadný. Dále, že program byl i certifikován v rozporu se zákazem plnění dodavatelské smlouvy. Žalobce rovněž v jednání MMR spatřuje skutečnosti naplňující definici nekalosoutěžního jednání, tedy rozpor s dobrými mravy soutěže i jednání způsobilé přivodit újmu jiným soutěžitelům nebo zákazníkům. Městský soud v Praze 2 tuto žalobu projedná 11 června 2018 v 10:00.

Minulý týden podal Kverulant podal podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve kterém upozorňuje na fingovanou soutěž na nákup vysílaček pro Generální ředitelství cel a na dalších 17 zakázek za 30 milionů korun, které také nelegálně vyhrála firma KonekTel. Nyní vyšlo najevo, že firma KonekTel má za 130 milionů dodat i vysílačky pro Hradní stráž. I v tomto případě byl nejspíš porušen zákon. Zákon o zadávání veřejných zakázek od října 2016 zakázal zadávat veřejné zakázky společnostem s nezaknihovanými akciemi. Požadavek na zaknihování akcií uchazečů byl přijat s cílem zvýšení transparentnosti veřejných zakázek a posílení boje proti korupci. U zaknihovaných akcií je eliminován prostor pro zakrytí jejich skutečných vlastníků, neboť akcionáři musí mít zřízeny speciální majetkové účty evidující zaknihované akcie. Firma KonekTel přitom tuto zákonnou podmínku začala splňovat až 15. listopadu loňského roku. Tedy téměř dva měsíce po původním termínu na odevzdání přihlášek. Kverulantovi právníci chystají rozšíření podání k antimonopolnímu úřadu.

Přestože se Andrej Babiš, hlavní pěstitel řepky olejky, bude pravděpodobně sestavovat již druhou vládu, Kverulant svůj odmítavý názor k povinnému přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu nezměnil. V kauze Drahý biOOmyl je i nadále jeho cílem zastavit toto nesmyslné plýtvání. A jaký je váš názor na biopaliva? Souhlasíte s povinným přimíchávání biopaliv do benzínu a nafty? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 1 000 lidí, Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas. 

Přestože odvážná hypotéza o globálním oteplování v důsledku lidské činnosti nebyla dosud potvrzena, schválila Evropská komise pro Itálii dotaci  na výrobu a distribuci takzvaných pokročilých biopaliv. Nyní se veřejnosti předkládá k uvěření, že už brzo budou na trhu nová, levná a skutečně ekologická biopaliva. Prý se budou vyrábět z odpadu, zemědělských zbytků a řas.  Kverulant.org nedávno pozval k rozhovoru na téma globální oteplování RNDr. Ondřeje Dvořáka, CSc., šéfredaktora populárně vědeckého serveru Akademon.cz. Ten uvádí celou řadu argumentů, které přesvědčivě svědčí proti této hypotéze. Přesto jsme stále nuceni vynakládat obrovské množství prostředků na údajný boj proti globálnímu oteplování. Tristním příkladem je právě drahá podpora biopaliv a povinné přimíchávání drahých biopaliv do paliv klasických. Již jedenáct let jsou čeští řidiči nuceni tankovat naftu a benzín s biosložkou. Jen za roky 2011 až 2015 byli motoristé donuceni sáhnout do kapes pro téměř 13 miliard korun navíc. Deklarovanými důvody bylo snížení emisí oxidu uhličitého, zajištění práce pro zemědělce a omezení závislosti na dovozu ropy. Nic z toho se nestalo. Proto je cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Podrobnosti naleznete v kauze Drahý biOOmylPodpořete Kverulanta částkou 500 Kč v jeho boji proti biopalivům.

Dnešní tradiční zkouška sirén Vám má především připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta. Nejen za jeho boj proti billboardům. Děkujeme :-) 

Generální ředitelství cel vypsalo soutěž na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun. O žádnou soutěž však nešlo, zadávací podmínky byly totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Cílem Kverulanta je zrušení fingované soutěže, a proto dnes podal podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Upozorňuje v něm  nejen na soutěž celníků, ale i na dalších 17 zakázek za 30 milionů korun, které vyhrála firma KonekTel nelegálně. Pomozte Kverulantovi přimět úředníky nestrkat naše peníze do kapes pochybné firmy a dodržovat platné zákony; podarujte ho částkou 500 Kč.

Kverulant se nedávno obrátil na generálního ředitele Generálního ředitelství cel Milana Poulíčka a požádal ho, aby výběrové řízení zrušil. Ten Kverulanta požádal o jednání, ze kterého Kverulant pořídil videozáznam. Velitel celníků, generál Poulíček společně se svými podřízenými tendr na vysílačky obhajoval. Kverulanta však brigádní generál nepřesvědčil, a proto dnes podal podnět k zahájení správního řízení o přezkoumání úkonů zadavatele z moci úřední k ÚOHS. Kverulant doufá, že ÚOHS nařídí celníkům fingovanou soutěž zrušit. To ale není to jediné, na co Kverulant upozorňuje. Zákon o zadávání veřejných zakázek od října 2016 zakázal zadávat veřejné zakázky společnostem s nezaknihovanými akciemi. Požadavek na zaknihování akcií uchazečů byl přijat s cílem zvýšení transparentnosti veřejných zakázek a posílení boje proti korupci. U zaknihovaných akcií je eliminován prostor pro zakrytí jejich skutečných vlastníků, neboť akcionáři musí mít zřízeny speciální majetkové účty evidující zaknihované akcie. Firma KonekTel přitom tuto zákonnou podmínku začala splňovat až  15. listopadu loňského roku. Přesto vyhrála 17 zadávacích řízení za více než 30  milionů, přestože měla být okamžitě vyloučena. Kverulant doufá, že ÚOHS nařídí zrušit fingovanou soutěž nejen celníkům, ale zruší i ostatní zde uvedené soutěže pro jejich zjevnou nezákonnost. Pomozte Kverulantovi přimět úředníky nestrkat naše peníze do kapes pochybné firmy a dodržovat platné zákony. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 30 korun. I vaše koruna denně mu pomůže vyhrát v této kauze, ohlídat, kam tečou vaše daně, a měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem.

Kverulant.org je u nás průkopníkem datové žurnalistiky. Již dvakrát zmapoval ceny tisku dokumentů ve státní správě a zjistil, že úřady v letech 2012, 2013, 2014 tiskly levněji, než tomu bylo v letech 2009, 2010, 2011, ale někde plýtvání pokračovalo. Proto se Kverulant se svými zjištěními obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad a na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podrobnosti lze nalézt v kauze Papíry straší II. Nyní se Kverulant chystá tuto kauzu zopakovat s daty za roky 2015, 2016 a 2017 s tím rozdílem, že bude poptáno 91 veřejných institucí namísto 54 v roce 2015. Cílem této kauzy je opět snížení prostoru pro korupci a plýtvání při nákupu tiskáren a papíru. Celkové předpokládané náklady na tuto kauzu činí 67 500 Kč. Pomozte Kverulantovy realizovat tuto kauzu a podpořte jej finančním darem  ve výši 500 Kč.

Cílem Kverulantovy kauzy SUPOVÉ HL. M. PRAHA bylo potrestání dopravních policistů, kteří v jednom dobře doloženém případu s největší pravděpodobností prodávali informace o nehodách crash hunterům. Tohoto cíle se Kverulantovi ani po letech nepodařilo dosáhnout. Dalším cílem bylo upozornit veřejnost na nekalé praktiky lovců nehod. To se podařilo a Česká kancelář pojistitelů zřídila bezplatnou linku pomoci řidičům 1224, aby je ochránila před lovci nehod.  Nyní se lovci nehod zabýval i Ústavní soud, který konstatoval, že nehodové služby nesmí zneužívat systému a vydělávat na lidech, kteří bourali, nebo na pojišťovnách, protože je to nemorální.  Konkrétně šlo o stížnost České pojišťovny, po které chtěla společnost Nehodová služba s. r. o. soudně daleko víc peněz z povinného ručení řidičky, než sama pojišťovna uznala jako škodu na vozidle po nehodě. Ústavní soud se však pojišťovny zastal. A postup nehodové služby označil jako parazitování na systému povinného ručení.

Podívejte se na naše opravdu krátké video a na naše dokončené kauzy

Bývalou šéfku Ministerstva pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou nyní posílá Andrej Babiš na řídit Ministerstvo obrany. Podle Babiše tam „musí dát také do pořádku nákupy v resortu". V této souvislosti si Kverulanta dovoluje připomenout, že za 4 roky minulé vlády se na MMR zadalo dle zákona 50 zakázek, ale v otevřeném řízení jen 22. MMR také dostalo několik pokut  od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže za netransparentní postup při pořizování Národního elektronického nástroje známého pod zkratkou NEN. NEN je státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. NEN tak nikdo nepotřebuje a přesto za něj stát z našich peněz už utratil 600 milionů a další stovky milionů se utratit chystá. Kverulant má k dispozici záznam vystoupení vysokého úředník z MMR, který popisuje, jak to doopravdy bylo s NEN.

Skoro každý týden padne u některého z tuzemských soudů rozsudek o tom se finanční správa zase nepostupovala zákonným způsobem. Většinou jde o to, že se její úředníci nenamáhají s hledáním pravdy a jdou po těch, kteří peníze mají, namísto aby se snažili podchytit skutečné podvodníky. Ve sporech, které soudy zkoumaly v roce 2016 a v nichž šlo celkově o 3,3 miliardy korun, vysoudili daňoví poplatníci 49% této částky. Loni správa prohrála 23 sporů. Letos přibyly další a minimálně další stovku má ještě před sebou. A jak úředníci platí za svoje chyby? Téměř vůbec a Kverulant.org dlouhodobě upozorňuje, že stát po chybujících úřednících vymáhá takové škody zcela nedostatečně. Kverulantovým cílem je tento stav změnit. Na základě Kverulantových zjištění připravilo ministerstvo financí novelu zákona, která úřadům přikazuje vymáhat škody po chybujících úřednících, tu však nakonec zamítla legislativní rada vlády. Podpořte Kverulanta v jeho vytrvalém boji proti úřednické beztrestnosti darem ve výši 500Kč.

Generální ředitelství cel vypsalo soutěž na nákup vysílaček za téměř 60 milionů korun. O žádnou soutěž však nešlo, zadávací podmínky byly totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Cílem Kverulanta je zrušení fingované soutěže a chystá podání na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.  Nyní Kverulantovi přišel dopis ve kterém mu advokátní kancelář KonekTelu vyhrožuje soudní žalobou, pokud tuto kauzu ze svých stránek do osmi dnů nestáhne a neuveřejní KonekTelem předepsanou omluvu. Ani jedno z toho Kverulant samozřejmě neudělá a je připraven bojovat za právo veřejně nazývat věci pravými jmény. Podrobnosti naleznete v kauze PŘEDRAŽENÉ VYSÍLAČKY PRO CELNÍKY.

Pohonné hmoty byly loni v Česku nejkvalitnější v historii. Předpisům nevyhovělo jedno procento z 2670 vzorků, které odebrala Česká obchodní inspekce (ČOI). V roce 2016 to bylo 1,1 procenta. Zlepšila se kvalita motorové nafty a Etanolu E85, mírné zhoršení bylo zaznamenáno u vzorků benzinů. K tomuto výsledku značně přispělo i pravidelné adresné zveřejňování výsledků kontrol ke kterému poprvé došlo v roce 2011, když Kverulant změnil letitou praxi ČOI. ČOI rok co rok odhalovala rekordní výskyt špatného benzínu a nafty. A rok co rok nám tajila, kdo a kde ony nekvalitní pohonné hmoty prodává. Kverulant.org se s tímto stavem nechtěl smířit a po ročním marném čekání na soud s ČOI zvolil jinou taktiku. V roce 2011 poslal na ČOI dva dotazy. Nejprve se zeptal na seznam všech kontrol a po čase na seznam všech pump, které prošly. Kverulant porovnal oba seznamy a výsledek byl na světě. Zveřejnění seznamu vyvolalo velkou mediální odezvu a ředitel Kverulanta, který se tehdy ještě jmenoval Acta non verba, byl hostem u Martina Veselovského v pořadu Události a komentáře:

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát veřejnosti poskytovat zdarma, a o to usiluje v kauze Povinné normy má stát poskytovat zdarma. V lednu 2018 Kverulant.org dopisem vyzval ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera, aby jeho rezort začal situaci konečně řešit. Dnes přišla odpověď, ve které se mimo jiné uvádí, že zákony na závazné normy odkazují zcela výjimečně. To je opravdu odvážné popření skutečnosti, uvážíme-li, že platných závazných norem je 4 200. Dále dopis sice připouští, že normy na povinnou elektronickou fakturaci povinné budou, ale ministerstvo průmyslu s tím nemůže nic dělat, protože jejich gestorem je ministerstvo místního rozvoje. Inu odbor popření a pokrytectví je i na ministerstvu průmyslu patrně velkou a respektovanou organizační složkou.

Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji.  Podívejte se, jak se nám to daří. Uveřejnili jsme první seznam pumpařů se špatným benzínem. Přiměli jsme  ŘSD odstranit skoro 600 billboardů. Odhalili jsme nesmyslnost sKaret a pomohli zastavit jejich vydávání. Dotlačili jsme pražské strážníky k zabavení více než 100 falešných označení pro tělesně postižené. Odkryli jsme rekordní plýtvání ve státní správě při nákupu kancelářských potřeb a při zajišťování úklidu. Odhalili největší tunel v dějinách českého IT, zastavili 100 milionový tunel v Dopravním podniku hlavního města Prahy a snížili plýtvání při nákupech počítačů ve státní správě. Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala KILL BILLBOARDS aneb napišme jim. Cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazujícího billboardy na dálnicích. To se povedlo a k 1. září 2017 se billboardy podél dálnic a silnic I. třídy staly nelegálními. Majitelé sice vzdorovali, ale ministerstvo dopravy oznámilo, že reklamní nosiče odstraní samo a náklady bude následně vymáhat. V Brně bylo do začátku roku 2017 odstraněno více než 250 reklamních nosičůV Praze byly v roce 2016 s Kverulantovým přispěním prosazeny nové Pražské stavební předpisy, které omezují výstavbu nových billboardů. S Kverulantovým přispěním byla na konci června 2017 přijata novela stavebního zákona, která omezuje prostor pro ekovyděrače, ale zároveň zachovává rozumnou možnost veřejnosti mluvit do povolování staveb. Kverulant přispěl k odvolání Svatopluka Němečka z funkce ministra zdravotnictví a pomohl propustit odsouzeného politika Karla Březinu z postu poradce ministryně školství Kateřiny Valachové.

Pražský zastupitel Karel Březina byl v roce 2014 pravomocně odsouzen za spáchání podvodu v pražském dopravním podniku, kde jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny. Od července 2016 se Březina stal externím poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové. Kverulant.org proti tomu vytrvale a opakovaně protestoval a v červnu 2017 konečně dosáhl Březinova odchodu z ministerstva. Nyní Ústavní soud zamítl Březinovu stížností proti rozsudku a definitivně tak potvrdil, že Karel Březina je právem odsouzený zločinec. Připomeňme si Kverulantův rozhovor bývalým politickým vězněm a glosátorem Jiřím Stránským ze září roku 2016, ve kterém Jiří Stránský na adresu Karla Březiny řekl: „42 let komunismu odnaučilo lid této země studu a přesvědčilo je, že není rozdíl mezi špatným a dobrým svědomím.“

Nedávno se na nelegálních dálničních billboardech objevily místo vlajky nápisy Prodejní automat pomoc řidičům. Na základě upozornění motoristického časopisu Svět motorů, Kverulant vyfotil zadní stranu billboardu a zjistil, že skrývá mincovní automat s označení Prodejní automat první pomoci. Již téměř před půl rokem měli majitelé odstranit z dálnic a silnic I. třídy všechny billboardy. Zmizet nemusí jen ty reklamní cedule, které v maximální vzdálenosti 200 m, upozorňují na benzinové pumpy, motoresty a podobná zařízení. Billboardaři takové „provozovny“ vyrobili. Na zadní stranu billboardu umístili mincovní automat s označením Prodejní automat první pomoci. Kverulantův nemohl ověřit, zda se v útrobách automatu vůbec něco skrývá. Štěrbina na dvacetikorun je umístěna více než tři metry vysoko. I z toho je evidentní, že se jedná o další hochštaplerský pokus billboardařů obejít zákon. Podpořte Kverulanta v jeho boji proti bohaté billboardové lobby finančním darem ve výši 500 Kč.

 

Úředníci v Brně zakryli nelegální billboard, ještě ten večer plachtu někdo odstranil. Billboardáři tvrdí, že oni to nebyli. Více ve včerejší reportáži ČT ve které vystoupil i ředitel Kverulanta Vojtěch Razima. Podpořte Kverulanta v jeho boji proti bohaté billboardové lobby finančním darem ve výši 500 Kč.

Generální ředitelství cel nedávno vypsalo soutěž na nákup vysílaček za téměř 60 milionů korun. O žádnou soutěž však nešlo, zadávací podmínky totiž byly ušity na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Ta se také jako jediná soutěže účastnila. Kverulant zaslal dopis veliteli celníků a požádal ho o zrušení fingované soutěže. Ten Kverulanta požádal o schůzku, ze které Kverulant pořídil videozáznam. Velitel celníků, generál Poulíček společně se svými podřízenými tendr na vysílačky obhajoval. Kverulanta však naprosto nepřesvědčil a ten tak chystá podání k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Oceňte Kverulantovo vytrvalé úsilí o zastavování tunelování veřejných rozpočtů a staňte se jeho dárcem. Podrobnosti naleznete v kauze Předražené vysílačky pro celníky

Všichni jsme nuceni platit daně, a vy si možná myslíte, že stát nám za to poskytuje perfektní služby. Ale ono to tak není. Kverulant se to snaží změnit. Podpořte ho. Věnujte mu 1 Kč denně. 30 korun měsíčně pomůže změnit věci k lepšímu. 

 

Ministr zdravotnictví včera odvolal ředitele Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) Svatopluka Němečka. Odůvodnil to jeho dlouhodobým manažerským selháním, které vedlo k personální a odborné destabilizaci nemocnice, vyvádění lukrativních oborů do soukromých rukou a umělému vylepšování hospodářského výsledku. Kverulant.org se prací ředitele Němečka již zabýval, když v roce 2016 zmapoval ceny praní prádla ve více než čtyřiceti nemocnicích za poslední čtyři roky. Odhalil tehdy, že nejdráže prala a kupovala prádlo právě Němečkova nemocnice. Za sledované období zaplatila FNO přes 120 milionů korun, a pokud by za tyto služby platila cenu průměrnou, zaplatila by o 55 milionů korun méně. A za tento předražený nákup byl odpovědný její bývalý ředitel Svatopluk Němeček. I toto Kverulantovo odhalení přispělo k tomu, někdejší ministr zdravotnictví Němeček byl listopadu 2016 ze své funkce odvolán. Podrobnosti naleznete v kauze ŠPINAVÉ PRÁDLO MINISTRA NĚMEČKA.

Zákon proti billboardům na dálnicích a silnicích první třídy byl přijat právě před šesti lety. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009 a přijetí tohoto zákona považuje za svůj velký úspěch. Cesta k němu nebyla nejednoduchá, ale Kverulantovi se podařilo odvrátit několik útoků billboardové lobby na něj a tak byl hlasováním sněmovny  8. února 2012 konečně přijat. Připomeňme si, jak to tehdy bylo:

Z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy do loňského 1. září měli billboardáři odstranit více než  3 000 billboardů, které nesplňují požadavky zákona. To, jak ví všichni řidiči, neudělali. Nyní vyšlo najevo, že do soutěže na pronájem reklamních ploch v autobusech Dopravního podniku hlavního města Prahy, kterou firma zveřejnila jen na svých stránkách, se přihlásily sice oficiálně dvě firmy, jsou ale majetkově propojené. Kromě BigBoardu, který nakonec smlouvu získal, svoji nabídku poslala i její dcera Czech Outdoor. Inu billboardáři se nejspíš rozhodli, že v pozici nejoblíbenější profesní skupiny vystřídají pražské taxikáře.

Kverulant.org se od svého založení v roce 2009 do konce roku 2017 věnoval 60 kauzám a dokončil jich celkem 38 s průměrnou úspěšností 73 %. Průměrná délka práce na dokončení jedné kauzy činila 20 měsíců. V roce 2017 dokončil Kverulant 5 kauz. U tří kauz se podařilo zcela dosáhnout splnění cílů. Jinde nebyl úspěch zcela jednoznačný. Další podrobnosti naleznete v Kverulantově výroční zprávě.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát poskytovat veřejnosti zdarma, a proto dnes vyzval dopisem ministra průmyslu a obchodu, aby tuto zjevnou absurditu konečně odstranil. Podpořte Kverulanta v jeho boji finančním darem.
V současné době je v platnosti 36 tisíc norem. Velká většina z nich není závazná. Existuje však více než 4 tisíce norem, u kterých stát vyžaduje jejich dodržování. Celkový a přesný výčet povinných norem naleznete ve studii, kterou Kverulant objednal u České společnosti pro technickou normalizaci. Navíc zcela určitě budou přibývat další. Už nyní je jisté, že nejméně jednu z takových norem bude muset dodržovat široká podnikatelská veřejnost. Jde o  evropskou normu EN 16931-1:2017 pro elektronickou fakturaci. Kverulant je přesvědčen, že normy, které jsou závazné, by stát měl veřejnosti poskytovat zdarma. Proto dnes dopisem vyzval ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera, aby jeho rezort začal situaci konečně řešit. Podrobnosti naleznete v kauze Povinné normy má stát poskytovat zdarma. Pomozte i vy přimět stát, aby hrál s veřejností fér. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 30 korun. I vaše koruna denně mu pomůže vyhrát v nejen v této kauze, ale měnit věci k lepšímu i v dalších kauzách.

Kverulant s velkou hrdostí oznamuje, že členem jeho správní rady se stal  český novinář, pedagog, disident komunistického režimu, signatář Charty 77, spoluzakladatel, lídr a mluvčí Občanského fóra Jan Urban

Podle Kverulanta mají billboardy na svědomí lidské životy a přitom veřejnosti nic pozitivního nepřináší. S tím billboadaři samozřejmě nesouhlasí. Obhájit své názory přišli  do duelu Seznamu pánové Ing. Marek Pavlas, prezidenta Svazu provozovatelů venkovní reklamy a ředitel Kverulant.org Ing. Vojtěch Razima.

I díky Kverulantovu letitému úsilí  mělo z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy mělo do loňského 1. září zmizet více než  3 000 billboardů, které nesplňují požadavky zákona. Odstraněno jich však dosud bylo jen kolem pár stovek. Stát se chová jak německý ovčák po lobotomii. Místo, aby se pořádně štěkal a  pokousal ty, co všem na očích porušují zákon, jen bezmocně chodí kolem. Více v reportáži Seznamu:

Dokončili jsme rozesílání potvrzení o darech, abyste mohli platit o něco menší daň z příjmu. Pokud náš email postrádáte, prosíme, ozvěte se na ales.masner@kverulant.org

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Sněmovna právě vydala k trestnímu stíhání Andreje Babiše. Ten se tak pravděpodobně stane druhý bývalým obviněným premiérem a dvanáctým obviněným bývalým ministrem. Policie obvinila od roku 1993 celkem 11 ministrů a z toho jich deset skončilo před soudem. Pravomocně byli odsouzeni jen dva z nich, Ivo Svoboda a Karel Březina. Připomeňme si stručně všech 11 případů.

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT? V Kverulantově anketě již hlasovalo více než 500 lidí, Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Bývaly doby, kdy byli ekologové užiteční. Zdá se, že ty doby jsou však dávno pryč. Zdá se, že skutečné ekology, kteří chránili životní prostředí, nahradili environmentalisté, kteří chrání jakýsi těžko definovatelný environmentální zájem. Kverulant zastává názor, že environmentální organizace jsou nyní integrální součástí establishmentu, který je také z velké části financuje a že environmentální problematika je dnes předmětem účelového spojení politického populizmu politiků a demagogie environmentálních aktivistů. A co si environmentalistech myslíte vy? 

Nejvyšší kontrolní úřad před vánocemi zveřejnil zprávu, ve které upozornil na jeden z největších příkladů plýtvání státu veřejnými prostředky v oblasti IT. Jde o Centrální registr administrativních budov známý pod zkratkou CRAB. Stál extrémně vysokou částku a je prakticky k ničemu. Odpovědný za CRAB je především Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Hospodářské noviny s využití Kverulantovy kauzy CRAB – NEJVĚTŠÍ TUNEL V DĚJINÁCH ČESKÉHO IT napsaly o CRABu článek. A Úřad pro zastupování státu místo, aby slíbil nápravu, vydal tiskovou zprávu ve kterém tvrdí, že všichni lžou.

Blíží se konec roku. Budou Vánoce a Štědrý večer spojený s tradicí obdarování. Prosíme vás, nezapomeňte letos ani na nás a podarujte nás malým darem. Když mocní nehrají s veřejností fér, Kverulant ji brání, ale bez vaší podpory není naše činnost možná. Děkujeme.

Dnes je mezinárodní den proti korupci a tak nám dovolte připomenout si naši nejúspěšnější protikorupční kauzu JAK KVERULANT ZASTAVIL TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU. Šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. Nespíme na vavřínech a proti korupci bojujeme dál. V srpnu 2016 jsme odhalili další tunel v DPP. DPP zaplatil za rekonstrukci objízdné koleje ve Vokovicích firmě EDIKT 50,5 milionů. Cena prací však byla prokazatelně maximálně 29,5 milionů korun. Kverulantovým cílem je potrestání organizátorů tohoto tunelu, a proto podal trestní oznámení, které policie právě vyšetřuje. 

Již šestým rokem se po celém světě slaví GivingTuesday, den dárcovství.
Nebuďte mimo a podarujte dnes svého oblíbeného Kverulanta.
Když mocní nehrají s veřejností fér, Kverulant ji brání.  za to si zaslouží vaši podporu.
Děkujeme.

I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu. 

Hezký sváteční den přeje Kverulant.

P.S. Další Kverulantovy vtipy může vidět zde.