Nahoru

Aktuality

NEN neboli Národní elektronický nástroj je státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. NEN tak nikdo nepotřebuje a přesto za něj stát z našich peněz už utratil 600 milionů a další stovky milionů se utratit chystá. Navíc program stále nefunguje dobře a MMR za realizaci tohoto projektu dostalo řadu pokut od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Například v listopadu 2016 udělil MMR pokutu 500 000 Kč, a dokonce zakázal plnění uzavřené smlouvy. Šlo o zakázku na dokončení NEN a jeho přizpůsobení na současnou legislativu. Zakázku tehdy dostala firma DEZADATA GROUP z holdingu Tesco SW, která jako jediná podala nabídku. Tato firma, která vykázala rok před podáním nabídek obrat 2,5 milionů, dostala nakonec zakázku za cenu 3x vyšší, než byla předpokládaná hodnota, tedy cca 50 mil. Kč. Tehdejší ministryně Šlechtová toto prezentovala jako úspěch, neboť původně nabídka firmy byla na 55 mil. Kč. Dokonce tuto soutěž prezentovala jako příklad transparentního soutěžení. Firma QCM však podala na tento postup stížnost. Úřad potvrdit správnost podezření, označil zakázku za nezákonnou. MMR se pokusilo podat rozklad proti tomuto rozhodnutí, ale nestihlo ho podat v zákonné lhůtě. Rozhodnutí ÚOHS o půl milionové pokutě a zákazu plnění tak nabylo právní moci v prosinci 2016. V rozporu s rozhodnutím ÚOHS však MMR pokračovalo v pracích na NEN. I proto na MMR podal Kverulant.org v březnu 2017 trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. V září 2017 ÚOHS překvapivě oznámil, že pravomocné rozhodnutí neplatí a rozběhl opět rozkladové řízení. Po skoro dvouletém řízení pak včera ÚHOS s konečnou platností potvrdil nezákonnost zakázky, pokutu i zákaz plnění smlouvy. Kverulant toto rozhodnutí obratem zaslal Státnímu zastupitelství. Podrobnosti naleznete v kauze NÁRODNÍ ELEKTRONICKÝ TUNEL

Chcete dostávat Kverulantovy zprávy ve stejnou chvíli jako novináři? Napište si o něj. Když se Vám nebudou líbit, můžete se kdykoliv odhlásit.

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Počátkem října 2017 rozhodl soud první instance, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani za její uveřejnění se nemusí omlouvat.  Proti tomuto rozhodnutí se Ekospol dnes odvolal. Kverulant věří, že se mu podaří přesvědčit i odvolací soud o tom, že veřejnost má právo veřejně nazývat věci pravými jmény. Podrobnosti naleznete v kauze JAK EKOSPOL MARNĚ ŽALOVAL KVERULANTA O 10 MILIONŮ. A jaký je váš názor na "prodávání" stavebních povolení?  Hlasujte v Kverulantově anketě.

 

Přestože se Andrej Babiš, hlavní pěstitel řepky olejky, stal vítězem voleb, Kverulant svůj odmítavý názor k povinnému přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu nezměnil. V kauze Drahý biOOmyl je i nadále jeho cílem zastavit toto nesmyslné plýtvání. A jaký je váš názor na biopaliva? Souhlasíte s povinným přimíchávání biopaliv do benzínu a nafty? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 200 lidí, Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas. 

V roce 2012 poslanci v novele silničního zákona odhlasovali úplný zákaz billboardů kolem dálnic a silnic první třídy. Jako kompenzaci provozovatelům billboardů stanovili pětileté přechodné období. Nicméně k 1. září 2017 billboardy nezmizely. Navíc týden před účinností zákona skupina sedmnácti senátorů v čele s Václavem Chaloupkem podala návrh k Ústavnímu soudu, který by v praxi povoloval billboardy i nadále. Jsou billboardy kolem silnic skutečně nebezpečné a měly by tedy zmizet? Tuto otázku si nedávno položil redaktor České televize doktor Martin Slunéčko a do pořadu Nedej se pozval i ředitele Kverulanta Vojtěcha Razimu.

Kverulant poprvé zmapoval ceny úklidu ve státní správě v roce 2011. V letech 2014 a 2017 svoje dotazy zopakoval. V letech 2009 a 2010 činila roční průměrná cena úklidu 253 Kč za metr čtvereční. V letech 2011, 2012 a 2013 poklesla cena na 170 Kč. V letech 2014, 2015 a 2016 už to bylo jen 144 za rok a metr čtvereční. To představuje u 42 sledovaných institucí celkovou tříletou úsporu téměř 100 milionů korun.Kverulant také odhalil předražený nákup úklidu na Státním úřadu pro jadernou bezpečnost. Jeho předsedkyně Dana Drábová mu slíbila sjednat nápravu. Kverulant je hrdý, že i touto kauzou významně přispěl k omezení plýtvání ve státní správě.  Podrobnosti naleznete v kauze Úklid ve státní správě III

V Praze, v ulici Na Hřebenkách bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid miliardáře Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Od té doby usiloval Kverulant v kauze Ulice na retardérech o nápravu. Zdá se, že konečně úspěšně. Na podzim 2017 mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit. Ulice se tak patrně v dohledné době stane opět průjezdnou. Smutné na celé věci je však to, že k nápravě dochází, až když se papaláš Dospiva z ulice Na Hřebenkách odstěhoval. Z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové, maximálně tak málo informovaní ekohujerové. Internetová encyklopedie Wikipedia cituje výzkum Britské automobilové asociace, která srovnala spotřebu paliva při stálé rychlosti 30 mph (48 km/h) oproti jízdě přes zpomalovací prahy a zjistila nárůst spotřeby ze 4,9 na 9,1 litru/100 km. Při prostém snížení rychlosti ze 30 na 20 mph (32 km/h) stoupla spotřeba jen o 10 %. Podobný výzkum údajně provedla britská Laboratoř dopravního výzkumu, podle níž jsou na silnicích se zpomalovacími prahy zvýšeny emise oxidu uhelnatého až o 82 % a oxidu dusného až o 37 %, píše Wikipedia. Z těchto důvodů není Kverulant.org velkým fanouškem retardérů. Kverulantově anketě již hlasovalo více než 250 lidí. Podle všeho ani veřejnost retardérům moc nefandí. Podívejte se na výsledky a připojte svůj hlas. 

Dnes, přesně pře 85 lety byl za zvuků Smetanovy Libuše slavnostně otevřen zimní stadion na Štvanici. Od té doby zažila Štvanice mnoho slavných chvil včetně čtyř mistrovství světa v ledním hokeji. To první se konalo už v roce 1938. Stadion přežil několik režimů i katastrofální povodeň v roce 2002. Co však přežít nedokázal, byla péče tehdejší radní pro majetek Alexandry Udženii, která přes veškerou Kverulantovu snahu nechala jeden z nejstarších zimních stadionů na světě v květnu 2011 zbourat. Podrobnosti naleznete v kverulantově kauze ŠTVANICE NA ŠTVANICI.

NEN neboli Národní elektronický nástroj je státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. NEN tak nikdo nepotřebuje. Přesto stát z našich peněz za NEN už utratil  600 milionů, stále nefunguje. Blíží se konec roku a s ním i vzrůstá potřeba vyprázdnit rozpočty zadavatelů. Letos je tato potřeba navíc kombinována s parlamentními volbami a pravděpodobnými změnami v mnoha úřadech. Zadavatelé začali mohutně zadávat, do práce se pustilo i 286 zadavatelů aktuálně registrovaných na NEN. A to, už tak dýchavičný NEN zpomalilo natolik, že je obtížné s ním pracovat. Již během léta se objevovaly zprávy o „sluníčkových dnech“, tedy situacích, kdy zadavatel může dlouhé hodiny jen pozorovat točící se ikonu sluníčka, která indikuje, že aplikace NEN je zaneprázdněna. Tento fenomén se v říjnu velmi rozšířil a provozovatel (MMR) musel přistoupit k omezení některých služeb systému NEN. Výsledkem je například ruční spouštění exportu dokumentace veřejné zakázky a nutnost o každý export písemně žádat prostřednictvím helpdesku. Další informace naleznete v kauze NÁRODNÍ ELEKTRONICKÝ TUNEL

Všichni jsme nuceni platit daně, a vy si možná myslíte, že stát nám za to poskytuje perfektní služby. Ale ono to tak není. Kverulant se to snaží změnit. Podpořte ho. Věnujte mu 1 Kč denně. 30 korun měsíčně pomůže změnit věci k lepšímu. 

 

V Praze, v ulici Na Hřebenkách bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid miliardáře Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Od té doby usiloval Kverulant v kauze Ulice na retardérech o nápravu. Zdá se, že konečně úspěšně. Nyní mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit. Ulice se tak patrně v dohledné době stane opět průjezdnou. Smutné na celé věci je však to, že k nápravě dochází, až když se papaláš Dospiva z ulice Na Hřebenkách odstěhoval. Podpořte Kverulantův vytrvalý boj proti mocným papalášům finančním darem ve výši 500 Kč.

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT? Prosíme, hlasujte zde.

Europoslanci z vlivného výboru pro životní prostředí chtějí ukončit přidávání první generace biopaliv do pohonných hmot. Podle návrhu europoslanců mají v roce 2030 skončit biopaliva vyráběná z řepky, kukuřice nebo z cukrové řepy. Ještě dříve se má zakázat biopalivo z palmového oleje, a to již v roce 2021. Stanovisko výboru ještě musí podpořit celý Evropský parlament. Návrh evropských poslanců jde proti byznysu několika podniků koncernu Agrofert. Jde například o podnik Preol, který vyrábí metylestery mastných kyselin, jež se přidávají do biopaliv. Největším výrobcem bioetanolu je cukrovar Tereos TTD. A tak je Babišovo Česko samozřejmě proti návrhu. Naopak Kverulant.org tento zákaz radostně vítá a s ním patně i většina české veřejnosti. Vyhráno však ještě zdaleka není. Stále se objevují i návrhy povinný podíl drahých biopaliv zvýšit.

I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu. 

Hezký sváteční den přeje Kverulant.

P.S. Další Kverulantovy vtipy může vidět zde.

Vydání stavebního povolení na stavbu autobazaru na Praze 15 předcházelo vydání územního rozhodnutí. To je tak hrubé porušení stavebního zákona, že se mu odborníci zdráhají uvěřit. Stavebníkem však byl syn starosty, a tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno do pořádku a z původně dočasné stavby se stává stavba trvalá. V roce 2012, když původní stavební povolení vypršelo, si syn starosty požádal o prodloužení na dalších deset let a Praha 15 mu vyhověla. Kverulant podal obratem proti prodloužení dočasné stavby odvolání k Pražskému magistrátu. Když se Magistrát Kverulantovo odvolání celé měsíce ignoroval, nezbylo mu než podat soudní žalobu. Kverulant nebyl příliš překvapen, když mu soud dal v únoru 2013 za pravdu v tom, že jeho vyloučení z územního řízení bylo protizákonné. Magistrát, jako nadřízený orgán Prahy 15, byl nakonec donucen se autobazarem znovu zabývat. Překvapení se zase nekonalo. Magistrát v srpnu 2013 došel k závěru, že prodloužení povolení autobazaru o dalších deset let nemá se salámovou metodou nic společného. Kverulant stával radikálně odlišný názor, a tak podal na Pražský magistrát další soudní žalobu. Soud mu nyní dal zapravdu. Soud nyní rozsudkem přisvědčil Kverulantově námitce, že rozhodnutí o námitkách bylo vydáno v rozporu s platnou právní úpravou. Soud konstatoval, že považuje rovněž za nutné pro pořádek dodat, že územní rozhodnutí Úřadu městské části Prahy 15 ze dne 29. 5. 2012, č. j. 12611/2012/OÚR/VLe, zn. ÚMČ P15 16357/2012, které úřad vydal ve zjednodušeném územním řízení, nemělo být pro včasné podání námitek žalobce vydáno. Jelikož žalobcovy věcné námitky měly být vypořádány v rámci územního rozhodnutí, nikoli v rozhodnutí o námitkách, soud se jimi věcně nezabýval. Nedávalo by totiž smysl, aby soud vypořádal věcné námitky proti rozhodnutí, které ze své podstaty nemělo být vůbec vydáno. Podrobnosti naleznete v kauze JAK CHTĚL STAROSTENSKÝ SYNEK AUTOBAZAR

I díky Kverulantovi do zmizí  do konce roku od dálnic a silnic I. třídy na čtyři tisíce billboardů. Vítáte tento zákaz?  Prosíme hlasujte zde.

 

Mnoho řidičů tvrdí, že do billboardu může nabourat jen člověk hloupý a lehkomyslný.  Že to není pravda a že do billboardu můžete nabourat i bez vlastní viny, dokazuje nehoda, která se stala včera večer. Řidička Škody Superb srazila v úterý večer na dálnici D4 u Mníšku pod Brdy na Praze západ jelena. Vůz poté vylétl z dálnice a naboural do billboardu. Nehoda se stala na 16. kilometru dálnice D4 ve směru na Prahu. Ženě vběhl do cesty jelen, kterému se již nedokázala vyhnout. Vůz pak vylétl z dálnice a narazil do billboardu, který měl být již po 1. září odstraněn. Kverulant.org je přesvědčen, že včasné neodstranění tisíců nelegálních reklamních poutačů naplňuje skutkovou podstatu trestného činu obecného ohrožení a proto již před časem podal na billboardaře trestní oznámení. Další informace o nebezpečných billboardech naleznete v kauze SMRTELNĚ NEBEZPEČNÉ BILLBOARDY

Provozovatelé billboardů u silnic a dálnic sami odstraní poutače, na něž je ve výzvě upozornilo ministerstvo dopravy. Řekl to mluvčí Svazu provozovatelů venkovní reklamy Lukáš Váňa. Kverulant odhaduje počet nelegálně umístěných billboardů na 4 tisíce. Všechny tyto billboardy měli jejich majitelé odstranit již 1. září. Nařizuje jim to zákon přijatý před pěti lety. Billbordáři však nejdřív prohlásili, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí. Navíc svoje, dnes již nelegální, billboardy polepili českými vlajkami a snaží se veřejnosti namluvit, že tím billboardy přestávají být billboardy. Tím se podle Kverulanta staly billboardy ještě nebezpečnějšími. Česká vlajka na sebe přitahuje ještě víc řidičské pozornosti, než obvyklé reklamy. Kverulant.org je přesvědčen, že včasné neodstranění tisíců nelegálních reklamních poutačů naplňuje skutkovou podstatu trestného činu obecného ohrožení a proto nedávno podal na billboardaře trestní oznámení. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009. Podpořte ho v jeho boji proti bohaté billboardové lobby finančním darem.

Zásadní úspěchy slavíme v boji proti billboardům. Přiměli jsme  ŘSD odstranit stovky billboardůV Brně již bylo do roku 2016 odstraněno více než 250 reklamních nosičůV Praze byly v roce 2016 s Kverulantovým přispěním prosazeny nové Pražské stavební předpisy, které omezují výstavbu nových billboardů. Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala Konec dálničních billboardů. Splněným cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazujícího billboardy na dálnicích. Tento zákon vstoupil v platnost 1. září 2017 a server Seznam.cz při této příležitosti natočil s ředitelem a zakladatel Kverulanta Vojtěchem Razimou následující reportáž:

Stát s námi občas nehraje fér. Kverulant.org se to již od svého založení v roce 2009 snaží změnit. Za tu dobu dokončil desítky kauz a dalším se stále věnuje. Většina těchto kauz má společného jmenovatele. Je jím politik, který před zájmem veřejným upřednostnil zájem svůj. Následující seznam je výčtem politiků, kteří figurovali nebo figurují v Kverulantových kauzách a kteří podle Kverulanta nejsou těmi nejlepšími z nás. Seznam je řazen od nejnovějších kauz k těm starším. Podívejte se na KVERULANTŮV BLACKLIST než půjdete volit. A společně s youtuberem KOVY prosíme přijďte dnes nebo zítra k volbám.

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce explicitně porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Kverulant už v této věci podal množství podání a chystá další. V pondělí odvysílala Česká televize na programu ČT1 po osmé hodině před hlavním večerním programem dokonce reklamu na hazard v online casinu SYNOTtip. Podrobnosti naleznete v kauze ZAKÁZANÁ REKLAMA NA ČT.

Kverulant.org pozval k rozhovoru na téma globální oteplování RNDr. Ondřeje Dvořáka, CSc., šéfredaktora populárně vědeckého serveru Akademon.cz. Hypotéza globálního oteplování v důsledku lidské činnosti nebyla stále potvrzena. Naopak celá řada argumentů svědčí proti této hypotéze. Globální klimatické modely, na jejichž základě Mezivládní panel pro změny klimatu, předpovídá výrazný nárůst teploty v příštích desetiletích a s tím spojené katastrofy, jsou naprosto nedostatečné. Od svého vzniku v devadesátých letech nesouhlasí jejich předpovědi s realitou. Skutečné teploty jsou nižší než předpovědi. Přesto jsme stále nuceni vynakládat obrovské množství prostředků na údajný boj proti globálnímu oteplování. Tristním příkladem je masivní podpora fotovoltaiky či povinné přimíchávání drahých biopaliv do paliv klasických. Již deset let jsou čeští řidiči nuceni tankovat naftu a benzín s biosložkou. Jen za roky 2011 až 2015 byli motoristé donuceni sáhnout do kapes pro téměř 13 miliard korun navíc. Deklarovanými důvody bylo snížení emisí oxidu uhličitého, zajištění práce pro zemědělce a omezení závislosti na dovozu ropy. Nic z toho se nestalo. Proto je cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Podrobnosti naleznete v kauze Drahý biOOmyl. Podpořete Kverulanta částkou 500 Kč v jeho boji proti biopalivům.

ZACHOVEJTE KLID, papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i Vy začnete podporovat Kverulanta. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 30 korun. Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu.

Kverulant.org je u nás průkopníkem datové žurnalistiky. Nedávno se rozhodl zmapovat ceny odvozu odpadků v různých obcích a zjistil podezřelé rozdíly. V Kašperských Horách proběhla v květnu 2017 soutěž na dodavatele služeb odstraňování komunálních odpadů, jejímž vítězem se stala společnost Pošumavská odpadová, s.r.o., která podle všeho výrazně zvýhodňuje Kašperské Hory před okolními městy. Vyplývá to ze smluv, které má Kverulant k dispozici. Za svoz směsného komunálního odpadu totiž Kašperským Horám účtuje pouze 1665 Kč za jednu tunu vyvezeného odpadu, přičemž vzdálenost Kašperských Hor od skládky ve Štěpánovicích je 60 km. Naproti tomu město Sušice, které je štěpánovické skládce o 20 km blíže, za odvoz komunálního odpadu platí 1978 Kč za tunu. Kolik přesně platí Klatovy, město Kverulantovi odmítlo sdělit s tím, že prý jde o obchodní tajemství. Proti rozhodnutí Klatov se Kverulant odvolal a nadřízený orgán mu dal zapravdu. Kaltovy však vydali zamítavé rozhodnutí znovu. Proti tomuto rozhodnutí se dnes Kverulant opět odvolal. Veřejnost se tak snad nakonec dozví, jak klatovští úředníci nakládají s jejími penězi. Asi to nebude slavné, podle Kverulantova výpočtu z jednotlivých cen tamního známkového systému totiž platí za jednu tunu přes 2500 Kč. Přitom právě Klatovy mají ke skládce nejblíže, leží jen 5 km od ní.  

Ředitelství silnic a dálnic dnes na 89. kilometru D1 směrem na Brno odstranilo  první z více než 3000 billboardů, které jsou podle novely zákona z roku 2012 nelegální. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009 a skutečné  zahájení  odstraňování považuje za svůj velký úspěch. Podpořte ho v jeho boji proti bohaté billboardové lobby finančním darem, aby mohl prosadit i odstraňování billboardů ve městech. Všechny nelegální billboardy měli jejich majitelé odstranit jejich majitelé již 1. září. Nařizuje jim to zákon přijatý před pěti lety. Billbordáři však prohlásili, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí a billboardy polepili českými vlajkami a snaží se veřejnosti namluvit, že tím billboardy přestávají být billboardy. Tím se podle Kverulanta staly billboardy ještě nebezpečnějšími. Česká vlajka na sebe přitahuje ještě víc řidičské pozornosti, než obvyklé reklamy. Kverulant.org je přesvědčen, že neodstranění tisíců nelegálních reklamních poutačů naplňuje skutkovou podstatu trestného činu obecného ohrožení a proto na majitele billboardů nedávno podal trestní oznámení. Podrobnosti o Kverulantově boji proti billboardů naleznete ve kauze KONEC DÁLNIČNÍCH BILLBOARDŮ.

 

Minulý týden se vítězem soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO 2017 stal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).  Podle poroty se úřad zasloužil o rozvoj přístupu k informacím, svobody projevu, otevřených dat nebo účasti na rozhodování. Kverulant považuje tuto volbu za absurdní. Když se Kverulant v roce 2013 podle zákona dotázal ÚZSVM, kolik v minulých letech utratil za počítače a počítačové programy, chtěl ÚZSVM za tyto informace 60 tisíc korun. Kverulant dobře ví, že když instituce chce za informace nesmyslně vysokou částku, uhodil hřebíček na hlavičku. A tak za vydatného přispění kolegů z Nadačního fondu proti korupci peníze zaplatil a odhalil, že jeden z těchto nákupů se vymykal běžným tunelům. Šlo o nákup CRABu, centrálního registru administrativních budov za 1,6 miliardy korun. Přitom CRAB je v zásadě jen trochu lepší excelová tabulka. Podrobnosti naleznete v kauze CRAB – NEJVĚTŠÍ TUNEL V DĚJINÁCH ČESKÉHO IT.  

"Zvolili jste je do Senátu ČR, aby místo zájmu běžných občanů za jakoukoli cenu bránili roční stamilionové zisky plynoucí do kapes několika málo lidí, ovládajících trh s billboardy? Dejte jim vědět, že z nás blbce dělat nebudou! Že si nemůžou dělat, co se jim zlíbí. Že jsou odpovědní vám, voličům," vyzývají návštěvníky webové stránky http://www.17zaprodancu.cz/ Návštěva webových stránek je navíc podpořena billboardovou kampaní, která zobrazuje 17 senátorů, kteří nedávno podali ve prospěch billboardů ústavní stížnost. Senátoři ve svém návrhu na zrušení části zákona argumentují tím, že zákaz billboardů je protiústavním vyvlastněním bez náhrady. Podle Kverulanta senátoři stejně nemají šanci se svou stížností uspět, třeba jen protože součástí naší ústavy je ustanovení, kde píše: „Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.“ Podle Kverulanta za poněkud dadaistickou billboardovou kampaní proti billboardům stojí opět billboardaři. A to ti z JCDecaux, kteří provozují zejména billboardy ve městech, a zákaz billboardů mimo města zvedne jejich ceny. 

Když Kverulant.org začínal, střídaly se na jeho úvodní stránce kreslené vtipy. Tenhle nám v roce 2011 daroval včera zesnulý Vladimír Renčín. Děkujeme, mistře, s vámi byl život v české kotlině o trochu snesitelnější. Budete nám chybět.

Dnešní tradiční zkouška sirén Vám má především připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta. Nejen za jeho boj proti billboardům. Děkujeme :-) 

Aktualizovali jsme seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty a jaké závady zjistila. Z těchto jednotlivých informací sestavuje Kverulant svůj přehledný seznam. Podpořte za to Kverulanta. Zaslouží si to. 

Podívejte se na naše opravdu krátké video a na naše dokončené kauzy

Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji.  Podívejte se, jak se nám to daří. Uveřejnili jsme první seznam pumpařů se špatným benzínem. Přiměli jsme  ŘSD odstranit skoro 600 billboardů. Odhalili jsme nesmyslnost sKaret a pomohli zastavit jejich vydávání. Dotlačili jsme pražské strážníky k zabavení téměř 60 falešných označení pro tělesně postižené,. Odkryli jsme rekordní plýtvání ve státní správě při nákupu kancelářských potřeb a při zajišťování úklidu. Odhalili největší tunel v dějinách českého IT, zastavili 100 milionový tunel v Dopravním podniku hlavního města Prahy a snížili plýtvání při nákupech počítačů ve státní správě. Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala KILL BILLBOARDS aneb napišme jim. Splněným cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazujícího billboardy na dálnicích. 

Stát zákonem zakázal tisíce billboardů u dálnic a silnic I. třídy. Nebezpečné  jsou však i reklamy u méně frekventovaných silnic. Řídíte a rozptylují vás některé billboardy? Pokud víte o nějakých reklamách, které považujete pro řidiče za nebezpečné, pošlete fotografie do iDNES.cz na adresu fotoeko@idnes.cz a stručně popište, kde se reklama nachází a proč ji považujete za nebezpečnou. Může jít i o méně frekventované silnice, kde stát reklamu zákonem neomezil. Novináři následně fotografie čtenářů zveřejní. Prvních 16 fotografií poskytl iDNES.cz Kverulant. 

Dnes již bývalý tajemník úřadu Vladimír Doležal byl v létě roku 2010 pravomocně odsouzen za korupci. V listopadu 2004 žádal pan Doležal úplatek 800 000 korun za to, že zařídí prodloužení nájemní smlouvy pro autobazar. V roce 2008 tehdejší starosta Jiří Petříš zařídil pro svého syna Aleše Petříše stavební povolení na autobazar. Vydání stavebního povolení předcházelo vydání územního rozhodnutí. V roce 2015 uzavřel starosta Prahy 15 Milan Wenzl smlouvu s developerem Ekospol, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Obdobnou smlouvu, ale na jiný projekt uzavřel s Ekospolem jeho předchůdce Pavel Klega. Nyní Kverulant odhalil, že Praha 15 nemá problém ani s povolením domu na orné půdě. Stačí, když stavebník deklaruje, že staví jen „sklad zahradní techniky“. Velmi samozřejmě pomůže, když  stavebníkem je prominentní klient Prahy 15, Aleš Petříš. Kverulant se s protekcí bývalého starostenského synka nechce smířit a dnes podal podnět k prošetření postupu stavebního úřadu Prahy 15 a k zahájení řízení o odstranění stavby. Nebuďte ani vy lhostejní k porušování zákona a podpořte Kverulanta v jeho úsilí.

Kverulant je letitým a hlasitým kritikem biopaliv. V kauze Drahý biOOmyl proti biopalivům uvádí celou řadu argumentů. Nyní k nim přibyl argument další. Výroba biopaliv, kvůli kterým českou krajinu zaplavily lány kukuřice a řepky, způsobuje masivní znečištění podzemních vod. Odhalila to zpráva o stavu vodního hospodářství v roce 2016. Spodní vody jsou znečištěny hlavně látkami, které vznikají při reakci hnojiv s okolním prostředím. Více v reportáži z cyklu A DOST! s názvem Otrávená voda. Alarmující výsledky testů vody v Česku

Ministerstvo dopravy zaslalo desítky výzev majitelům billboardů k odstranění reklamních poutačů u dálnic. První výzvy odeslalo ministerstvo na začátku minulého týdne. V současnosti trvá pětidenní lhůta od data doručení výzev, kterou mají majitelé na odstranění poutačů. Silničáři dosud u dálnic napočítali 1142 nelegálně umístěných billboardů. Toto číslo ale představuje jen reklamní poutače u části dálnic. Dálnice, které dříve byly označeny jako rychlostní silnice, ještě sečteny nebyly. Také ještě nebyly spočítány silnicice I. třídy. Počet poutačů tak poroste a Kverulant odhaduje, že zastaví až za cifrou 4 000. Všechny tyto billboardy měli jejich majitelé odstranit jejich majitelé již 1. září. Nařizuje jim to zákon přijatý před pěti lety. Billbordáři však prohlásili, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí. Navíc svoje, dnes již nelegální, billboardy polepili českými vlajkami a snaží se veřejnosti namluvit, že tím billboardy přestávají být billboardy. Tím se podle Kverulanta staly billboardy ještě nebezpečnějšími. Česká vlajka na sebe přitahuje ještě víc řidičské pozornosti, než obvyklé reklamy. Kverulant.org je přesvědčen, že neodstranění tisíců nelegálních reklamních poutačů naplňuje skutkovou podstatu trestného činu obecného ohrožení a proto minulý týden podal na billboardaře trestní oznámení. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009. Podpořte ho v jeho boji proti bohaté billboardové lobby finančním darem.

Ve čtvrtek po poledni bychom pro vás rádi natočili rozhovor s šéfredaktorem vědeckého serveru Akademom RNDr. Ondřejem Dvořákem, CSc.na téma globální oteplování. K tomuto natáčení hledáme vhodnou a pokud možno originální lokaci. Prosíme napište nám na info@kverulant.org Děkujeme.

Reportéři Deníku napočítali u vybraných úseků silnic prvních tříd a dálnic v Jihomoravském kraji dvanáct volebních billboardů. Jsou na místech, kde už podle novely silničního zákona být nemají. Politici však prý za nic nemohou. Jak jinak. Více na stránce Deníku.

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Nejen, že jsou řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká veřejnoprávní instituce explicitně porušuje zákon. Proto je cílem Kverulanta přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Přestože Kverulant.org v této věci podal řadu stížností, vysílá ČT2 před i po Večerníčku reklamu cílenou na děti. Česká televize v letošním prvním pololetí utržila za reklamu 170 milionů. 

Slova mají váhu, ale zároveň je snadné čtenáře dokonale odradit. Stačí několik chyb a stovky hodin práce na kauze přijdou vniveč.  O to, aby Kverulantovy texty reprezentovaly, ne odstrašovaly, se zdarma stará profesionální korektorka a překladatelka Alena Tomešová. Za poslední rok pro Kverulanta zkontrolovala téměř 100 normostran. Normostrana je standardizovaná strana textu  v délce 1 800 znaků, což odpovídá třiceti řádkům o šedesáti znacích nebo přibližně 250 slovům běžného textu. Děkujeme.

Před deseti lety byli čeští řidiči na čerpacích stanicích poprvé donuceni natankovat naftu s biosložkou. U benzinu to bylo o pár měsíců později. Deklarovanými důvody bylo snížení emisí oxidu uhličitého, pokus zajistit nový příjem pro zemědělce a omezit závislost na dovozu ropy. Nic z toho se nestalo. Naopak. Koncept povinných biopaliv má také řadu negativních dopadů. Zdražuje klasické pohonné hmoty, způsobuje masivní znečištění podzemních vod. Proto je cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. A společně s dalšími se mu to daří.  Podrobnosti naleznete v kauze Drahý biOOmyl.

Vydání stavebního povolení na stavbu autobazaru na Praze 15 předcházelo vydání územního rozhodnutí. To je tak hrubé porušení stavebního zákona, že se mu odborníci zdráhají uvěřit. Stavebníkem však byl syn starosty, a tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno do pořádku a z původně dočasné stavby se stává stavba trvalá. V roce 2012, když původní stavební povolení vypršelo, si syn starosty požádal o prodloužení na dalších deset let a Praha 15 mu vyhověla. Kverulant podal obratem proti prodloužení dočasné stavby odvolání k Pražskému magistrátu. Magistrátní úřednictvo se rozhodlo, že se nebude vysilovat dodržováním správního řádu, a v zákonné lhůtě nevydalo rozhodnutí. Teprve až dnes, po pěti letech, se magistrátní soukolí živené z našich daní dotočilo a Kverulantovu žádost zamítlo. To Kverulanta samozřejmě nemůže odradit a i nadále je jeho cílem odstranění stavby a opětovné osázení pozemku zelení. To druhé se Kverulantovi již částečně podařilo. Podrobnosti naleznete v kauze  JAK CHTĚL STAROSTENSKÝ SYNEK AUTOBAZAR

Starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel v roce 2015 s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Obdobnou smlouvu, ale na jiný projekt uzavřel s Ekospolem i  jeho předchůdce Pavel Klega. Kverulant.org to považuje za korupční jednání, na oba podal v roce 2015 trestní oznámení a usiluje o to, aby se touto kauzou policie konečně seriózně zabývala. Dozorující státní zástupce Ondřej Vlha z Prahy 10 však v červenci 2017 došel k závěru, že lakonické konstatování, že se „nepodařilo prokázat“ je dostatečné a že Kverulant a s ním ani veřejnost nemá právo vědět, proč policie nevyšetřuje kšeftování se stavebními povoleními. Kverulant se s tím opět nesmířil a podal stížnost na postup státního zástupce jemu nadřízenému státnímu zastupitelství. Nyní Kverulantovi přišla obsáhlá odpověď. Argumentaci lze shrnout do tvrzení, že o trestný čin korupce nejede, protože úplatek nevyl určen pro konkrétního úředníka, ale pro blaho občanů Prahy 15. Taková argumentace přijde Kverulantovi jako z naprosto z jiného světa než je svět právního státu, kde jsou dodržovány zákony. Kverulant se odložením svého trestního oznámení stále nechce smířit a připravuje další podání. Podpořte Kverulanta v jeho pravidelném úsilí proti korupci a staňte se jeho pravidelným dárcem.

Kverulant včera podal k Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně trestní oznámení na provozovatele billboardů, kteří odmítají odstranit reklamní poutače v ochranném pásmu silnic a dálnic a na své inzertní plochy nechali nalepit plakáty s motivem státní vlajky. To vyvolalo zájem médií a tak byl včera večer ředitel Kverulanta Vojtěch Razima pozván do rozhlasového pořadu Den v 60 minutách na stanici R-plus. Proti němu seděl Marek Pavlas, prezident Svazu provozovatelů venkovní reklamy.

Minulý pátek mělo od dálnic a silnic I. třídy zmizet více než 3000 billboardů. Odstranit je měli jejich majitelé. Nařizuje jim to zákon přijatý před pěti lety. Billbordáři však prohlásili, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí. Navíc svoje, dnes již nelegální, billboardy polepili českými vlajkami a snaží se veřejnosti namluvit, že tím billboardy přestávají být billboardy. Tím se podle Kverulanta staly billboardy ještě nebezpečnějšími. Česká vlajka na sebe přitahuje ještě víc řidičské pozornosti, než obvyklé reklamy. Kverulant.org je přesvědčen, že neodstranění tisíců nelegálních reklamních poutačů naplňuje skutkovou podstatu trestného činu obecného ohrožení a proto na dnes podal na billboardaře trestní oznámení. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009. Podpořte ho v jeho boji proti bohaté billboardové lobby finančním darem.

V roce 2010 na silnici do Kocourkova dostala řidička malého Renaultu smyk. Následně narazila do ocelové traverzy billboardu. Kocourkovská ocel slavně zvítězila a srážka s ocelovou traverzou billboardu malý vůz zdemolovala. Cílem Kverulanta bylo odstranění billboardu, to se po dvou letech a několika peripetiích podařilo. Bleskurychlé odstranění billboardu již za necelé dva roky od nehody jistě vyžadovalo frenetické úsilí. Ale kocourkovští na vavřínech nespí a tak v duchu nejlepších kocourkovských byrokratických tradic spustili v roce 2017 billboardovou kampaň za vyšší bezpečnost silničního provozu s pracovním Hasíme benzínem. Obec Kocourkov leží ve Východních Čechách. Po aféře s pytlováním světla se radní rozhodli přejmenovat obec na Pardubice. Kocourkovský duch však evidentně žije dál a proto se Kverulant přidržel původního názvu obce.

Už čtvrtým dnem by řidiče neměly u silnic a dálnic rozptylovat reklamní poutače. Alespoň tak s tím počítal zákon. Realita je ale úplně jiná. Billboardy jsou u silnic dál, akorát někde přelepené českou vlajkou. Téma pro dnešní Duel Seznam Zpráv. Billboardy přišel hájit Lukáš Váňa, mluvčí Svazu provozovatelů venkovní reklamy, a oponentem mu byl Vojtěch Razima, ředitel Kverulanta. 

Dnes začal platit zákaz billboardů. Seznam o tom natočil reportáž s ředitelem Kverulanta Vojtěchem Razimou. Má název Zařídil zákaz billboardů na dálnicích a říká: Teď zruším i reklamy ve městech. 

Jen několik dnů po podání ústavní stížnosti na zákon odstraňují billboardy, prohlásili billboardáři, že žádné billboardy odstraňovat nebudou. Marek Pavlas, prezident Svazu provozovatelů venkovní reklamy prohlásil, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí. Zdá se, že billboardáři se rozhodli vytlačit z pozice nejneoblíbenější podnikatelské skupiny pražské taxikáře. Více v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu jehož hostem byl včera ředitel Kverulanta Vojtěch Razima:

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy posoudí Ústavní soud. S návrhem na jeho zrušení se na soud  nedávno obrátilo 17 senátorů. Senátoři ve svém návrhu na zrušení části zákona argumentují tím, že zákaz billboardů je protiústavním vyvlastněním bez náhrady. S tím nesouhlasí Kverulantovi právníci  a poukazují zejména na čl. 11 Listiny základních práv a svobod, kde píše: „Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.“ Podle Kverulanta senátoři nemají šanci se svou stížností uspět a jejich jednání je důkazem, že billboardový byznys generuje korupci. Za senátory jedná Václav Chaloupek (Občané patrioti). Pod návrhem jsou dále podepsáni nezařazení senátoři Lumír Kantor, Zdeněk Papoušek, Renata Chmelová, Jitka Seitlová, Zdeněk Brož. Dále tři senátoři za KDU-ČSL a to Jaromíra Vítková, Alena Šromová, Jiří Carbol. Dva z ČSSD: Karel Kratochvíle, Hassan Mezian. Dva z SLK: Jiří Vosecký, Michael Canov. Dva z OSD: Jiří Oberfalzer a  Jaroslav Kubera. Billboardy chce také zachránit Tomáš Czernin, senátor za TOP 09 a Jan Horník za STAN.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se ukazuje, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo.  Kverulantův blacklist je toho důkazem. Kverulantovým cílem je upozornit na politiky, kteří pro konkrétní důvody nezaslouží podporu veřejnosti. Nově na něm přibyl senátor Václav Chaloupek za to, že se podle Kverulanta nechal koupit billbordaři. V květnu 2012 byla přijata novela zákona o pozemních komunikacích, která zakazuje nejnebezpečnější billboardy. Podle této novely by měly billboardy zmizet od dálnic a silnic I. třídy už 1. září 2017. Včera přišel další útok. Skupina sedmnácti senátorů se kvůli zákazu billboardů u dálnic a silnic první třídy obrátila na Ústavní soud. Navrhuje zrušit část novely zákona o pozemních komunikacích, podle níž mají reklamní plochy do začátku září zmizet. Do čela skupiny senátorů se postavil senátor Václav Chaloupka. Václav Chaloupek se narodil 21. května 1949 a je původním povoláním učitel kreslení, přiznává spolupráci s StB. V roce 1997 natočil svůj první televizní seriál Tuláček. Je také členem hnutí Občané patrioti (OPAT). Od roku 2014 je zastupitelem města Plzně i městského obvodu Plzeň 3, od roku 2016 pak senátorem za obvod č. 7 – Plzeň-město a v roce 2016 krátce i zastupitelem Plzeňského kraje.

Již brzo má být zlikvidováno více než 3000 billboardů. Kverulant to považuje za svůj velký úspěch. Cesta k němu nebyla snadná. Kverulantovi se podařilo odvrátit několik útoků billboardové lobby na zákon zakazující billboardy. Dnes přišel útok poslední. Skupina sedmnácti senátorů se kvůli zákazu billboardů u dálnic a silnic první třídy obrátila na Ústavní soud. Navrhuje zrušit část novely zákona o pozemních komunikacích, podle níž mají reklamní plochy do začátku září zmizet. Pomozte nám zastavit i tento útok billboardové lobby finančním darem

Nedávno přišli konfrontovat své názory na billboardy do Debatního klubu pánové Ing. Marek Pavlas, prezidenta Svazu provozovatelů venkovní reklamy a ředitel Kverulant.org Ing. Vojtěch Razima. Marek Pavlas v debatě tvrdil, že nikde na světě neexistuje žádná studie, prokazující nebezpečnost billboardů. To však není pravda. Zde je přehled studií o vlivu reklam na bezpečnost silničního provozu z února 2016. Celkem bylo zpracování přes 20 takových studií a všechny se  shodují v tom, že reklama má negativní vliv na bezpečnost silničního provozu.  Jeden příklad za všechny, studie z Izraele, která zkoumala, jak se zákaz billboardů na jedné rušné dálnici v Tel Avivu promítl do počtu nehod na této komunikaci. Výsledek byl jednoznačný, po zakrytí reklam poklesl počet nehod o přibližně 60 %.

Kvalita pohonných hmot byla v letošním prvním pololetí nejlepší od roku 2001, kdy ji Česká obchodní inspekce kontroluje. Dnes si už každý nevzpomene, že Zlom nastal roku 2012, kdy ČOI pod tlakem Kverulantzačala zveřejňovat pravomocná rozhodnutí o pokutě za nekvalitní paliva, včetně adresy pokutované benzinky. To přispělo k poklesu podílu nekvalitních pohonných hmot až k loňským 1,1 procenta z 2549 vyhodnocovaných vzorků.  Pokud si někdo chce připomenout podrobnosti Kverulantova slavného příběhu, nechť navštíví kauzu 50 MÍST, KDE JE LEPŠÍ NETANKOVAT. Mimochodem, za pár dní začnou i díky Kverulantovi po tisících mizet z našich silnic billboardy. Kverulant, doufá, že za pár let si už málokdo vzpomene, že tam kdysi byly. Silnice bez billboardů jsou totiž stejně normální jako tankovat kvalitní benzín.

Kverulant není napojen na penězovody z veřejných zdrojů a neposílá ani žádosti do Bruselu. Nejsme placeni z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich vážíme. Asi i proto každý měsíc uvítáme několik nových laskavých příznivců, kteří nejsou ke svému okolí lhostejní. Tak jsme přijali už 632 597 Kč od 601 laskavých žen a mužů. Staňte se i Vy jedním z nich, podarujte Kverulanta. Vždyť malý dar je jen 3 kliky daleko. My dar s radostí využijeme na odhalování tunelů, kontrolu politiků, odstraňování billboardů, na další trestní oznámení...  A kolik nám darujete nejčastěji? Jednorázově nám přichází na účet nejčastěji 500 Kč. Průměrný pravidelný dar je pak 50 Kč měsíčně, to nejsou ani 2 Kč denně, které pomáhají a rozpočty nebolí. Pokud si chcete příští rok uplatnit odpočet daru z Vašeho daňového základu, je třeba, aby Váš celkový roční dar na všechny veřejně prospěšné aktivity byl alespoň 1000 Kč.

Cílem Kverulanta bylo prosadit zákaz billboardů zákonem. To se povedlo a v květnu 2012 byla přijata novela zákona o pozemních komunikacích, která zakazuje nejnebezpečnější billboardy. Podle této novely billboardy zmizí od dálnic a silnic I. třídy již letos 1. září více než 3000 billboardů. To se samozřejmě billboardařům nelíbí a tvrdí, že zákaz billboardů je levicovým útokem na svobodu podnikání. Podle Kverulanta mají billboardy na svědomí lidské životy a přitom veřejnosti nic pozitivního nepřinášení. Obhájit své názory přišli včera do Debatního klubu pánové Ing. Marek Pavlas, prezidenta Svazu provozovatelů venkovní reklamy a ředitel Kverulant.org Ing. Vojtěch Razima. Zde naleznete záznam této debaty.

V Praze, v ulici Na Hřebenkách bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid papaláše Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431m 7 velkých retardérů. Od té doby Kverulant usiluje o jejich odstranění. Brzdící a znova se rozjíždějící auta vypouští do ovzduší zbytečně velké množství spalin. Více naleznete v Kverulantově kauze ULICE NA RETARDÉRECH nebo v reportáži FTV PrimaOceňte Kverulantovu vytrvalost a pomozte mu darem v jeho boji.