Nahoru

Aktuality

Již dlouhá léta stojí v Praze na střeše domu u Nuselského mostu blízko centra Prahy nelegální reklamní LED obrazovka. Na pozemcích Prahy před billboardem je systematicky likvidována zeleň, zejména vzrostlé stromy, a to proto, aby nebránila výhledu řidičů stojících v koloně na reklamní poutač. Kverulant nabídl městu, že na vlastní náklady obnoví parčík před billboardem v rozsahu zachyceném v pasportu zeleně z roku 2009.  Nyní mu městská část sdělila, že o obnovení zeleně nemá zájem, protože u Nuselského mostu možná žádná zelená plocha nebude. V dopise Kverulantovi píše: „Městská část Praha 2 aktuálně jedná o vhodném využití pozemků u Nuselského mostu ve spolupráci s Hlavním městem Prahou a Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Dokud nebude dohodnuto, jakým způsobem budou tyto pozemky do budoucna využívány, tak nemůže dojít k výsadbě dlouhodobé zeleně.“ Městská část také přerušila řízení o odstranění stavby pro reklamu a zahájila řízení o dodatečném povolení stavby. Nelegální LED billboard nad Nuselským mostem se tak možná nakonec stane legálním. Kverulant se odmítá smířit s tím, že billboardy mají v Praze přednost před parky, bude dál bojovat proti reklamnímu smogu a za lepší správu veřejných záležitostí. Pomozte Kverulantovi v boji alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč.

Před rokem vypsalo Generální ředitelství cel soutěž na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun. O žádnou soutěž však nešlo, zadávací podmínky byly totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Cena chystaného obchodu byla nejméně dvojnásobně předražena. Cílem Kverulanta bylo zrušení fingované soutěže a to se mu podařilo, když Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na základě jeho podání v září 2018 soutěž zrušil. Zdá se však, že touha nakoupit předražené vysílačky od firmy KonekTel a rozdělit si úplatky je tak nezvladatelná, že celníci nedávno vypsali v zásadě stejné výběrové řízeníVčera uplynula lhůta pro předložení nabídek a tak se dnes Kverulant dle zákona o svobodném přístupu k informacím zeptal celníků, jestli se jim zase přihlásila jen jediná firma. Je velmi pravděpodobné, že tomu tak bylo, a tak Kverulant pravděpodobně podá další stížnost na antimonopolnímu úřadu. Pomozte Kverulantovi zastavit expanzi rozežraného státu a podarujete ho částkou 500 Kč. Jen poplatek za podnět k antimonopolnímu úřadu přijde na 10 tisíc korun. Podrobnosti naleznete v kauze Předražené vysílačky pro celníky.

Kverulant není napojen na penězovody z veřejných zdrojů a s politiky se ostentativně nekamarádí. Nejsme placeni z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich vážíme. Naše úsilí za lepší správu veřejných věcí finančně podporují jednotlivci i firmy. Bez jejich pochopení, odvahy a laskavosti by naše činnost nebyla možná.  Poděkování patří více než 1 200 laskavým ženám a mužům, kteří nám za dobu naší existence, darovali již téměř 1 milion 300 tisíc korun. Nejčastěji nám lidé posílají jednorázově 500 Kč. Nechte se inspirovat a podarujte Kverulanta stejnou částkou. My váš dar s radostí využijeme na odhalování korupce a tunelů, na kontrolu arogantních politiků...

Na podzim 2018 proběhly v Praze volby a vlády se ujaly strany, které před volbami deklarovaly odpor k přebujelému reklamnímu smogu. Kverulant  v listopadu 2018 odeslal novému primátorovi Prahy a všem členům rady dopis, ve kterém je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od billboardového smogu. A nyní přišla z magistrátu dobrá zpráva. Magistrátu dosáhl úspěchu v soudním sporu s reklamní společností euroAWK a její sesterskou společností ORIS. Na základě loni vydaných exekučních příkazů již započaly práce na odstranění neoprávněných reklamních zařízení těchto společností umístěných podél důležitých pražských dopravních tepen. Z hlavního města by mělo být odstraněno bezmála 500 billboardů. Pokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu  pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost. Pokud nás k tomu ještě bude chtít podpořit alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč, budeme vám vděční.

Cílem Kverulantovy kauzy Parazité na parkovišti vyhrazeném pro tělesně postižené bylo omezení parazitování na výhodách tělesně postižených. To se podařilo. Police se začala toto bezohledné jednání důsledněji postihovat a bylo zabaveno více než sto falešných kartiček pro tělesně postižené. Proto byla tato kauza v dubnu 2017 uložena do Kverulantova archivu. Minulý týden se ředitel Kverulanta, Vojtěch Razima vydal s redakcí motoristického časopisu Svět motorů do centra Prahy ověřit, zda zlepšení situace trvá.  Zdá se, že ano. Více již v dnešním vydání nejčtenějšího motoristického časopisu. Oceňte Kverulantův přínos a pomozte mu  v boji za nápravu obecných věcí alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč.

Praha je znečištěna vizuálním smogem. Jedním z mnoha takových míst je známá ulice V Holešovičkách. Stavební úřad Prahy 8 tam totiž povolil stavbu hned dvou billboardů. Proti povolení jednoho standardního a jednoho LED občané bydlící v této oblasti usedavě protestovali,  ale  stavební úřad jejich námitky ignoroval. Zvláště ostudné je, že městská část vyměnila zdraví, klid svých vlastních občanů a bezpečnost desítek tisíc řidičů za absurdně nízkých 80 000 Kč ročně, které inkasuje od firmy Media Channel za pronájem obou pozemků, na kterých tyto billboardy stojí. Když to místní spolek Holešovičky pro lidi sdružující více než 600 členů zjistil, vyzval Prahu 8 k ukončení nájemní smlouvy. Spolek Holešovičky pro lidi dokonce nabídl Praze 8 zaplacení částky, kterou by od billboardové firmy Media Channel za pronájem pozemků inkasovala až do roku 2019, kdy billboardům končí stavební povolení. Praha 8 to odmítla,  má s billboardovou firmou  uzavřenou nájemní smlouvu až do roku 2029. I když billboardy jsou zatím povoleny jako stavba dočasná do konce roku 2019, občané Holešoviček se obávají, že stavební úřad prodlouží povolení dalších pět let. Kverulatn.org má za sebou řadu úspěchů v boji proti reklamnímu smogu. Z hlediska bezpečnosti silničního provozu jsou vůbec nejnebezpečnější formou venkovní reklamy právě LED billboardy. Proto je Kverulantovým cílem radikální snížení jejich počtů. Pomozte Kverulantovi v boji proti LED hyzdičům  alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč.

Praha 15 prodává areál bývalé vodárny v hodnotě několika desítek milionů napřímo jedinému zájemci. Obecně prospěšná organizace Kverulant.org považuje za problematického nejen osobu kupujícího, ale především skutečnost, že byly zpracovány dva zásadně odlišné znalecké posudky určující cenu prodeje. Ten první stanovil cenu 39,5 milionů korun. Pak si Praha 15 nechala vypracovat posudek nový na 25,8 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že nový posudek byl zadán a vypracován po korupční intervenci kupujícího. Cílem Kverulanta je zabránit tunelování obecního majetku. Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci notorických papalášů z Prahy 15 pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Na podzim 2018 vytvořily na Praze 15 koalici ANO, ODS a TOP 09. Vítěz voleb, protideveloperská Patnáctka náš domov, skončila v opozici. Starostou zůstal Milan Wenzl, bývalý člen ODS, nyní člen ANO, který městskou část řídil i v uplynulém volebním období. A staronový starosta pokračoval v rozprodeji obecních pozemků. 8. listopadu 2018 podepsal záměr prodat areál v hodnotě desítek milionů korun o ploše více než 10 630 m2 bývalé vodárny v ul. V Chotejně včetně všech stavebních objektů i tenisových kurtů napřímo jedinému zájemci Aleši Petříšovi, synovi někdejšího starosty Prahy 15 za ODS.

Aleš Petříš je za Praze 15 známou postavou. Je to syn bývalého starosty Prahy 15 Jiřího Petříše. Kverulant na svých stránkách popisuje jak v roce 2008 tehdejší starosta Jiří Petříš zařídil pro svého syna Aleše Petříše stavební povolení na autobazar. Vydání stavebního povolení předcházelo vydání územního rozhodnutí. TO je obzvláště křiklavé porušení stavebního zákona. Když si Kverulant.org na tuto nezákonnost odhalil, pomohla radnice Prahy 15 dát panu Petříšovi mladšímu „dodatečně“ všechno do pořádku.

Na prodeji vodárny není znepokojivé jenom to, že kupujícím má být Aleš Petříš. Ještě více znepokojující je skutečnost, že před zveřejněním záměru úplatného převodu byly zpracovány dva znalecké posudky. Ten první z 20. 10. 2017 učil cenu 39,5 milionů korun. Pak si Praha 15 nechala vypracovat posudek nový. Nový posudek z 23. 10. 2018 stanovil cenu téměř o 15 milionů nižší a to na pouhých 25,8 milionů korun. Původní znalecký posudek prý neodpovídal platnému územnímu plánu a nebyly v něm zahrnuty náklady na odstranění staveb nádrží na vodu, nutnost dalších oprav, vybudování nové trafostanice, přístup k pozemkům a podobně. Tomu však Kverulant naprosto nevěří. Naopak je přesvědčen, že nový posudek byl zadán a vypracovaná po korupční intervenci Petříše.

Když za podezřelý prodej začal Kverulant upozorňovat, rozhodl se kupující  Petříšovi, že „od koupení odstoupí“, a napsal o tom Praze 15 dopis. Ale do týdne si to pan Petříš rozmyslel a v dalším dopise informoval Prahu 15, že nekoupit areál bývalé vodárny by bylo „zradou všeho, pro co jsem já, můj táta, ale i celá naše rodina, žili“.

A tak prodej pokračuje a Praha 15 ustanovila komisi, která má o prodeji rozhodnout. Komise se skládá ze dvou pracovníků majetkového odboru a předsedy kontrolního výboru.  Kverulant se bude této kauze dále věnovat, protože se odmítá smířit s dalším arogantním tunelováním obecního majetku. Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci notorických papalášů z Prahy 15 pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč. Kverulant bude velmi vděčný i za jednorázový příspěvek na svoji činnost.

Na podzim 2018 proběhly v Praze volby a vlády se ujaly strany, které před volbami deklarovaly odpor k přebujelému reklamnímu smogu. Kverulant loni v listopadu odeslal  novému primátorovi Prahy a všem členům rady dopis, ve kterém je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od billboardového smogu. Ke Kverulantově výzvě se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových organizací. A podle všeho se zdá, že Praha Kverulantovu výzvu konečně vyslyšela. Více v reportáži televize Prima:

Na podzim 2018 proběhly v Praze volby a vlády se ujaly strany, které před volbami deklarovaly odpor k přebujelému reklamnímu smogu. Kverulant  v listopadu 2018 odeslal  novému primátorovi Prahy a všem členům rady dopis, ve kterém je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od billboardového smogu. Ke Kverulantově výzvě se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových organizací. Pokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu  pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost. Argumenty proti billboardům naleznete v kauze Odstraňme z Prahy billboardový smog.  Pokud nás můžete podpořit i symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč, budeme vám vděční.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát veřejnosti poskytovat zdarma, a o to usiluje v kauze Povinné normy má stát poskytovat zdarmaA co si o zpoplatnění norem myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo více než 1 700 lidí, podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát veřejnosti poskytovat zdarma, a o to už dlouho usiluje kauze Povinné normy má stát poskytovat zdarma. Kverulantovo usedavé upozorňování na problém konečně přineslo i své výsledky. Ministerstvo pro místní rozvoj  ve spolupráci s Českou agenturou pro standardizaci nyní zajistilo pro dodavatele veřejných zakázek bezplatný on-line přístup k osmi technickým normám o elektronické fakturaci. Povinnost zadavatelů veřejných zakázek neodmítat e-faktury, pokud odpovídají normám pro elektronické faktury, nastane pro stát 17. 4. 2019 a pro ostatní zadavatele dne 17. 4. 2020.  Oceňte Kverulantův vytrvalý boj za lepší správu veřejných záležitostí a začněte ho podporovat symbolickou částkou 100 Kč měsíčně. 

Aktualizovali jsme pro vás seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant svůj přehledný a adresný seznam. Díky Kverulantovi můžete tankovat levnější palivo bez rizika, a ušetřit tak na nádrži cca 181 Kč. Podpořte Kverulanta právě touto částkou

Jiří Peterka se stal v červnu 2015 členem rady Českého telekomunikačního úřadu, ale nepřestal být členem dozorčí rady konsorcia soukromých firem CZ.NIC. Odstoupil teprve, když Kverulant.org veřejně upozornil na jeho učebnicový a nezákonný konflikt zájmů. Podle Kverulanta pan Peterka nesplňoval od svého jmenování v červnu 2015 do rady ČTÚ zákonnou podmínku nezávislosti, a tudíž pobíral plat radního nezákonně.  Proto Kverulant.org upozornil policii na jednání pana Peterky trestním oznámením. Policie Kverulantovo trestní oznámení odložila s hlavní argumentem policie bylo tvrzení, že pan Peterka na působení v CZ.NIC rezignoval tak rychle, jak to bylo možné. To měly dokazovat čtyři dokumenty, které měl Jiří Peterka zaslat dne 20. 6. 2015 mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny. Tyto písemnosti měly informovat o úkonech směřujících k ukončení jeho činnosti v dozorčí radě předmětného konsorcia CZ.NIC Kverulant si tyto písemnosti vyžádal od Parlamentu dle zákona 106 o poskytování informací už v roce 2015, ale Parlament mu je odmítl poskytnout. Že by to bylo proto, že nic nedokazují? To Kverulant stále neví, protože teprve nyní získal Kverulant rozsudek prvoinstančího soudu, který zrušil rozhodnutí sněmovny Kverulantovi žádné písemnosti neposkytnout a věc jí vrátil k novému vyřízení. Oceňte Kverulantův vytrvalý boj proti papalášům porušujícím pravidla a začněte podporovat Kverulanta symbolickou částkou 100 Kč měsíčně. 

Chcete jednou za čas dostávat krátké Kverulantovy tiskové zprávy ve stejnou chvíli jako novináři? Napište si o ně. Když se Vám nebudou líbit, můžete se kdykoliv snadno odhlásit.

I díky Kverulantovi ze tří tisíc billboardů kolem dálnic a silnic I. třídy jich už většina zmizela. Podle mluvčí ministerstva Lenky Rezkové bylo odstraněno 1712 nelegálních reklam, z toho 912 u dálnic. Vítáte odstraňování billboardů? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 3 tisíce lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Nedávno byl hostem legendárního klubu Jonáš, zakladatel a ředitel Kverulanta, Ing. Vojtěch Razima. Poslechněte záznam tohoto rozhovoru:

K našim zásadám patří se s politiky vůbec nestýkat. Také proto nejsme, na rozdíl o mnoha jiných, v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí. A nejen proto, že v jejímž čele stojí trestně stíhaný premiér Andrej Babiš. Jednání s politiky by nejspíš znamenalo nějaký obchod. Třeba jen to, abychom na ně neútočili, když „pro nás“ něco udělají. I proto jsme nyní odmítli nabídku uvolněného pražského zastupitele Petra Zemana (Praha Sobě) být v magistrátní komisi, která se bude zabývat regulací reklamy v Praze. Jakkoliv Kverulant velmi vítá vznik této komice, nepřevezme část politické odpovědnost a ponechá ji politikům, kteří jsou na to placeni a které nám ve volbách slibovali nápravu veřejných věcí. Podívejte se na výsledky Kverulantovy ankety a připojte i vy svůj názor.

Již dlouhá léta stojí v Praze na střeše domu u Nuselského mostu blízko centra Prahy nelegální reklamní LED obrazovka. Navíc je na pozemcích před billboardem je systematicky likvidována zeleň, zejména vzrostlé stromy a to proto, aby nebránila výhledu řidičů stojících v koloně na reklamní poutač.  Kverulant se kverulantskou vytrvalostí opakovaně dotazuje místně příslušné Prahy 2, kdy billboard konečně odstraní. Nyní mu městská část sdělila, že přerušila řízení o odstranění stavby pro reklamu a zahájila řízení o  dodatečném povolení stavby.

LED billboard byl a na střeše domu nad  Nuselským mostem umístěn od samého počátku nelegálně. Přesto teprve v roce  červenci 2014 zahájil stavební úřad řízení o jeho odstranění. Jelikož majitel billboardu nedoložil potřebná souhlasná závazná stanoviska dotčených orgánů, stavební úřad žádost o dodatečné povolení zamítl.  Stalo se tak, ale až po dvou letech a červenci 2016.  Proti tomuto rozhodnutí vzápětí podal majitel odvolání na Magistrát. Ten  v březnu 2018 jeho odvolání zamítl a rozhodnutí o zamítnutí dodatečného povolení tak nabylo právní moci 5. 4. 2018. Místo toho, aby stavební úřad usiloval o nabytí právní moci i v případě rozhodnutí o odstranění billboardu, úřad toto řízení přerušil a zahájila řízení o dodatečném povolení. Prý se vlastníkům billboardů špatně doručuje.

Kverulant si nedovede liknavost úřadů vysvětlit jinak než korupcí a dál bude celou kauz sledovat. Kverulatn.org má za sebou řadu úspěchů v boji proti reklamnímu smogu. Z hlediska bezpečnosti silničního provozu jsou vůbec nejnebezpečnější formou venkovní reklamy právě LED billboardy. Proto je Kverulantovým cílem jejich radikální snížení jejich počtů. Pomozte Kverulantovi v boji proti LED hyzdičům  alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč.

 

V okolí tuzemských dálnic a silnic první třídy stále zůstává více než tisícovka nelegálních billboardů, z toho stovky jsou kolem dálnic. Vyplývá to z vyjádření ministerstva dopravy. Zákaz reklam v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy, který Kverulant pomáhal prosadit, platí více než 15 měsíců. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Podle mluvčí ministerstva Lenky Rezkové bylo odstraněno 1712 nelegálních reklam, z toho 912 u dálnic. Loni silničáři před začátkem odstraňování nelegálních poutačů napočítali kolem 3000 těchto zařízení. U uvedeného je zřejmé, že postup státu i krajů, které mají na starosti billboardy u silnic první třídy, pomalý a nedostatečný. Nejen, že ještě neodstranily více než třetinu nelegálních billboardů, ale pokud je Kverulantovi známo, tak úřady za neodstraňování neudělily jedinou pokutu. Pokud by za každý včas neodstraněný billboard byla pokuta dejme tomu 50.000 korun, stát by mohl vybrat více než 100 milionů korun. Majitele billboardů by to bolelo a veřejnost by snad tentokrát neměla oprávněný pocit, že zákon platí jen pro někoho. 

Koalici v Praze 15 nedávno vytvořily ANO, ODS a TOP 09. Vítěz voleb, protideveloperská Patnáctka náš domov skončila v opozici. Starostou zůstal Kverulantovi dobře známý Milan Wenzl, bývalý člen ODS, nyní člen ANO, který městskou část řídil i v uplynulém volebním období. Nová rada se činí a rozjíždí rozprodej obecních pozemků. A rovnou ve velkém stylu. Prodává areál v hodnotě desítek milionů korun o ploše více než 10 630 m2 bývalé vodárny v ul. V Chotejně včetně všech stavebních objektů i tenisových kurtů napřímo jedinému zájemci Aleši Petříšovi, synovi někdejšího starosty Prahy 15 za ODS. I šikulu Petříše Kverulant velmi dobře zná. I proto si Kverulant dle zákona žádost o poskytnutí informací nedávno vyžádal znalecký posudek na prodávaný majetek. Posudek říká, že prodávaný majetek má hodnotu 25,8 milionů korun. Podle Kverulanta by se však prodejní cena měla pohybovat kolem 40 milionů korun. Dnes Kverulant odeslal městské části dotaz dle zákona. Ptá se, zda k prodeji již došlo, jaká byla prodejní cena a především proč není areál prodáván ve veřejné dražbě.  Praha 15 má bohaté a letité zkušenosti s fixlováním všeho druhu a proto ji Kverulant dlouhodobě sleduje. Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci  notorických papalášů z Prahy 15 pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to opravdu jednoduché. Když jdete na internetu nakupovat, vyberte si na portálu GIVT.cz obchod, kam běžně za nákupy chodíte, třeba MALL.CZ. GIVT vás do něj přesměruje a vy nakoupíte, jak jste zvyklí. E-shop rozpozná, že mu zákazníka posílá GIVT a ze své marže po skončení nákupu odesílá domluvenou část Kverulantovi. Využít portál GIVT vám zabere jen několik vteřin navíc a přitom podpoříte Kverulanta a nebude vás to nic stát.

V čele Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí už od loňských voleb stojí hlavní obviněný v kauze Čapí hnízdo Andrej Babiš. Vedle bývalého spolupracovníky StB Bureše v radě zasedlo i mnoho ředitelů protikorupčních organizací.  Včera Evropský soud pro lidská práva odmítl žalobu Babiše na Slovensko ve sporu o evidenci ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti. Babiš tak zůstává v evidenci práskačů StB. A pravděpodobně zítra budou poslanci Evropského parlamentu hlasovat o rezoluci, která má vyzvat Evropskou komisi k jednání ve věci možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, jako příjemce dotací. Kverulant.org proto znovu apeluje zástupce protikorupčních organizací, aby konečně přestali legitimizovat práskače StB a z protikorupční rady vystoupili.  Kverulantovi se kamarádství s politiky příčí, odmítá peníze z veřejných rozpočtů a tak v radě není a nikdy nebyl a nebude. Kverulant nepanáčkuje před vládou, v jejímž čele stojí trestně stíhaný premiér, a která se opírá o podporu pokračovatelů zločinné organizace KSČ. Kverulant je totiž financován pouze z vašich darů. I vy můžete malým darem pomoci zajistit Kverulantovu nezávislost.

Letos v červnu podal Kverulant trestní oznámení na úředníka pražského magistrátu přes reklamu, který používal léta zdarma auto firmy BigBoard. Případem se zabývalo Obvodní ředitelství policie pro Prahu 1. Úředník Ivo Mates pracoval na magistrátu ve funkci majetkového specialisty od roku 2008 a spravoval portfolio městských pozemků s reklamními plochami. V jeho gesci byla také výběrová řízení na provozovatele reklamy na městském majetku a připravoval i smlouvy o jejich pronájmu. Vůz Volvo XC60, který zdarma používal, v minulosti patřil do majetku firem přímo nebo nepřímo propojených s firmami okolo skupiny BigBoard, jedničky na českém trhu s venkovní reklamou. Nyní Policie Kverulanta informovala, že se jí nepodařilo prokázat, že úředník Ivo Mates přijal úplatek a věc odložila. Podrobnosti naleznete v kauze Praha město billboardů.  Podpořte Kverulanta v jeho boji proti korupci a billboardové lobby alespoň symbolickou měsíční částkou 100 Kč.

Česká televize na jaře tohoto roku odvysílala dokument Obchod se zdravím, který popisuje praxi „terapeutického centra AKTIP“. V dokumentu je zachyceno, jak jsou pacienti „odborníky“ z AKTIPu dovedně manipulováni k tomu, aby odmítli ověřenou léčbu klasickou medicínou a léčili se za peníze alternativně. To podle Kverulanta naplňuje nejen znaky trestného činu podvodu, ale i trestného činu ublížení na zdraví. Proto Kverulant podal na šarlatány z AKTIPu trestní oznámení. Jak už bylo uvedeno, na základě Kverulantova trestního oznámení vydala v červnu 2018 státní zástupkyně Mgr. Simona Krupová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 pokyn Obvodnímu ředitelství policie Praha II, aby kauzu začalo vyšetřovat. To se Kverulantovým devítistránkovým trestním oznámením dokázalo počátkem listopadu vypořádalo jednou jedinou větou, která konstatovala, že se trestný čin nestal. Kverulant.org se s lemplovskou prací policie odmítl smířit a podal stížnost proti odložení věciNyní dala  dozorující státní zástupkyně Kverulantovi zapravdu a informovala ho, že přezkoumala dosud shromážděný spisový materiál a shledala postup policejního orgánu vadným. Ve vyrozumění o přezkoumání policejního postupu státní zástupkyně Krupová uvádí: „Závěry šetření (policie) však nejsou v takové míře, aby bylo možné definitivně a bez pochyb učinit závěr, že nejde o spáchání trestného činu či přestupku. Jedná se o složitou problematiku, již je třeba prověřit v rámci trestního řízení. Ve věci bude třeba vyslechnout zainteresované osoby, ať už konzultanty AKTIPU či osoby, jež se cítí jejich postupem poškozené, a vyžádat si další listinné podklady státních úřadů či soukromých institucí související s případem.“ Podrobnosti naleznete v kauze Smrtelná alternativní léčbaPokud i vás štve, že někdo beztrestně parazituje na vážně nemocných lidech, prosíme podpořte Kverulanta měsíčně symbolickým darem 100 Kč.

Dnes je mezinárodní den proti korupci a tak nám dovolte připomenout si naši nejúspěšnější protikorupční kauzu JAK KVERULANT ZASTAVIL TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU. Šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. Nespíme na vavřínech a proti korupci a aroganci papalášů a zlodějů bojujeme dál. Nedávno jsme zastavili nákup předražených vysílaček pro celníky, vyhráli jsme soud o zveřejnění zprávy OLAF o Čapím hnízdě a odhalili jsme, že ministerstvo obrany utratilo za tiskárny a papíry čtvrt miliardy korun a upozornili na to NKÚ.

Včera uplynul právě rok, kdy včele České vlády stanul trestně stíhaný premiér. Andrej Babiš je hlavním  podezřelým z padesátimilionového dotačního podvodu na Čapím hnízdě.  Za hlavního podezřelého Babiše považuje nejen státní zástupce, ale i zpráva evropské vyšetřovací jednotky OLAF, která do ČR doputovala začátkem tohoto roku. Připomeňme si, že Ministerstvo financí odepřelo veřejnosti poskytnout tuto zprávu veřejnosti. Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost však měla zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti úředníků. S tím se Kverulant odmítl smířit a žádal soud, aby nařídil ministerstvu zprávu vydat. Soud Kverulantovi vyhověl a Kverulant oficiální zprávu zveřejnil na svých stránkách. Ministerstvo ji však Kverulantovi neposkytlo celou. Ve zprávě chybí doporučení OLAFu. To, co však Kverulantovi vadí ještě víc, je skutečnost, že soud neoznačil dosavadní postup ministerstva za nelegální. Kverulant má za to, že zpráva, která popisuje trestnou činnost premiéra, měla být veřejnosti poskytnuta hned, jak do republiky přišla. Proto Kverulant nedávno k soudu zaslal vyjádření, ve kterém se domáhá rozsudku označující postup ministerstva za nezákonný.  Ministerstvo financí zareagovalo zasláním svého vyjádřením k soudu. Kverulant na to zaslal to své a čekání na rozhodnutí soudu pokračuje. Kverulant doufá, že bude u soudu úspěšný a autoritativní vyslovení nezákonnosti odepření požadovaných informací snad do budoucna ztíží státu možnost odepírat veřejnosti informace a ignorovat zákon. Pokud si i vy myslíte, že nám má vládnout především zákon a nikoli trestně stíhaný premiér s navíc podporou komunistů, můžete Kverulanta podpořit darem ve výši 500 Kč.

Včera poslanci schválili, že vláda může libovolně utratit 22 miliardy z Fondu národního majetku, původně určeného na rezervu při výpadku  financování důchodů a likvidaci starých ekologických zátěží. Sněmovna včera opakovaně schválila a přehlasovala veto Senátu, který to zamítl. Kverulant protestuje proti další expanzi rozežraného státu, proti které již roky bojuje.

Dnešní tradiční zkouška sirén Vám má především připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta.  

Minulé úterý pravomocně rozhodl soud, že  firma euroAWK musí odstranit do měsíce od doručení rozsudku všechny svoje reklamní panely z pražského metra. To se billboardům nelíbí a vyhrožují Pražanům, že zavřou metro. „Pokud bychom měli soudem uložené povinnosti dostát a ve stanovené lhůtě všechna reklamní zařízení odstranit, muselo by s ohledem na bezpečnost cestujících v metru dojít k uzavření provozu celého metra na všech jeho trasách, a to minimálně na dobu jednoho měsíce,“ reagovala na soudní verdikt odvolacího soudu Bärbel Nietenová, jednatelka společnosti euroAWK. Kverulant je přesvědčen, že je nejvyšší čas zbavit Prahu vyděračských kšeftařů s billboardovým smogem a vyzval k tomu vedení Prahy. Podrobnosti naleznete v Kverulantově kauze ODSTRAŇME Z PRAHY BILLBOARDOVÝ SMOG.

Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji. Díky podpoře našich fanoušků máme konkrétní úspěchy v konkrétních kauzách, a skutečně tak měníme věci k lepšímu:

Dokončili jsme již 39 případů s 80% úspěšností a na dalších 25 kauzách nyní pracujeme. Na to potřebuje vaši podporu. Dovolujeme si proto požádat o podporu našeho úsilí prostřednictvím zabezpečené online platební brány. Následně Vám vystavíme potvrzení o daru a výši daru si bude moci odečíst od daňového základu za rok 2018.

Nedávno Kverulant odhalil velký pražský billboardový tunel a vyzval vedení Prahy, aby konečně vyčistilo Prahu od billboardového smogu. Ke Kverulantově výzvě se tento týden připojil spolek Holešovičky pro lidi a nyní i občanské sdružení NECHCEME BILLBOARDY. Předseda sdružení Ing. Štěpán Fiala v dopise primátorovi a radním píše: „Věříme, že díky Vaší nové koalici má Praha šanci vypořádat se s neblahým dědictvím posledních zhruba deseti let, kdy zde venkovní reklama nekontrolovaně bujela a zaplavila město tisíci nových ploch, od často nelegálních plachet a cedulek až po agresivní obří bigboardy hustě lemující většinu pražských výpadovek. Například jen v roce 2010 pronajala RHMP v čele s primátorem Bémem více než 1 500 městských pozemků za účelem provozování reklamních zařízení s plochou od 9 do 20 m2. K výraznému omezení reklamního smogu by přitom stačilo udělat tři relativně jednoduché kroky, které nevyžadují žádné legislativní změny“ Pokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost. Další argumenty proti billboardům naleznete v Kverulantově kauze ODSTRAŇME Z PRAHY BILLBOARDOVÝ SMOG.

Minulý týden odhalil Kverulant velký pražský billboardový tunel a vyzval vedení  Prahy, aby konečně vyčistilo Prahu od  billboardového smogu. Ke Kverulantově výzvě se připojil spolek Holešovičky pro lidi, zastupující více než 600 obyvatel této lokality. I tento zapsaný spolek odeslal dopis primátorovi a radním a požádal je o pomoc s odstraňováním vizuálního smogu a zejména billboardů z území Prahy. Předseda spolku Michal Trník v dopise píše:  „Věřím, že nová koalice, na rozdíl od té předchozí, má pro tento krok všechny předpoklady. I proto s velkou nadějí čekáme na kroky nového magistrátu a věříme, že nové vedení Prahy chápe, jak má vypadat moderní metropole bez vizuálního smogu, který paradoxně pomalu mizí od dálnic, ale v památkově chráněné zóně Hl. města Prahy není problém na něj narazit téměř na každém kroku.“   Pokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost. 

Kverulant včera odhalil pořádný billboardový tunel. Praha a jí vlastněná Technická správa komunikací (TSK) pronajímá více než dvě stovky reklamních ploch na mostech za nevýhodných podmínek, v důsledku kterých za dobu smlouvy přišla o téměř půl miliardy korun. Společnost Czech Outdoor ze skupiny BigBoard podle smlouvy uzavřené s TSK před deseti lety platí nájemné dva miliony korun ročně proti 48 milionům korun, které by měla platit podle platných pravidel magistrátu pro pronájem reklamních ploch. Zprávu o Kverulantově odhalení převzala řada novin a serverů a magistrát musel reagovat a radního Prahy pro majetek Jana Chabra (TOP 09/Spojené síly pro Prahu) magistrát smlouvu prověří. „Skutečnosti uvedené organizací Kverulant prověřujeme a v případě jejich potvrzení budeme jednat o možnosti nápravy. Týká se to jak ekonomické výhodnosti smluv, tak i jejich množství,“ sdělil. Také zareagoval na Kverulantovu výzvu k odstranění reklamního smogu z Prahy a uvedl,  že o možném omezení nadměrné reklamy, se již podle něj jedná.

Známý bojovník proti billboardům Kverulant.org odhalil dalšího magistrátního kostlivce. Praha, zastoupená Technickou správou komunikací, uzavřela v roce 2008 s billboardáři smlouvu o pronájmu 8 000 m2 plochy na více než 100 pražských mostech a lávkách za cenu 2 milionů korun ročně. Na základě této, stále platné, smlouvy získává magistrát ročně pouhých 250 Kč za mpronajímané plochy. Přitom se Praha již v roce 2004 usnesla, že jednotková cena za pronájem jednoho m plochy pro billboard se má pohybovat od 4 do 6 tisíc korun ročně. Praha tak ročně přichází o 40 milionů korun. Billboardáři naopak od roku 2008 vytáhli z kapes pražských poplatníků téměř půl miliardy korun. Kverulant dnes odeslal novému primátorovi Prahy a všem členům rady dopis, ve kterém je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od laciného billboardového smogu a to nejen na mostech. Pokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost. Pokud nás k tomu ještě budete chtít podpořit alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč, budeme vám vděční.

V kancelářích Ministerstva pro místní rozvoj probíhá od rána policejní razie. Podle sdělení policie jde  v tuto chvíli pouze o zajišťování důkazů. Policie však nesdělila o jakou kauzu se má jednat. Kverulant si chce myslet, prováděné úkony trestního řízení se týkají kauzy NEN, kterou Kverulant odhalil a podal v ní trestní oznámení na vysokého úředníka MMR. NEN neboli Národní elektronický nástroj je vysoce předražený a státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. Podrobnosti o něm nalezete v kauze NÁRODNÍ ELEKTRONICKÝ TUNEL.

Kverulant v minulosti odhalil a popsal řadu tunelů, ale jen jeden z nich zavádí i významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. Tímto tunelem je Národní elektronický nástroj (NEN). Jde o software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. Takové programy ale už dávno vyvinula řada IT firem a některé jsou i zadarmo. Přestože Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) za NEN utratilo již přes 0,6 miliardy korun, stále není hotov. MMR soutěžilo práce na NEN tak flagrantně protizákonně, že mu ÚOHS dokonce zakázal plnění jedné ze smluv.  Kverulant má však důkazy, že práce probíhaly i přes tento zákaz. Proto již v roce 2017 podal na konkrétního úředníka MMR trestní oznámení pro podezření z maření výkonu úředního rozhodnutí. Kverulanta tedy dosti překvapilo, že policie loni jeho trestní oznámení odložila. Kverulant se však nevzdává snadno, a tak ještě v roce 2017 podal proti odložení stížnost a dozorující státní zástupce mu vyhověl. Nedávno však policie Kverulantovo trestní oznámení opět odložila. Kverulant se s odložení tohoto případu opět odmítl smířit a dnes podal  další stížnost proti odložení věci. Oceňte Kverulantovo úsilí a pomozte mu prosazovat potrestání tunelářů měsíčním darem v symbolické výši 100 Kč.

Česká televize již roky soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Nejenže jsou řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká veřejnoprávní instituce explicitně porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam a to se mu stále nedaří. V létě 2018 se chvíli zdálo, že televize tuto nezákonnou praxi částečně opustila a přestala Večerníček na ČT2 obklopovat reklamou cílenou na dětského diváka. Bohužel se nyní televize vrátila k reklamě zacílené na dětského diváka. Je evidentní, že cílem reklamy je to, aby děti přiměly své rodiče zakoupit vstupenku na opravdu drahé představení o dinosaurech. Cena jedné vstupenky se pohybuje od 1 228 Kč až do astronomických  3 507 Kč. Přitom podle zákona 231/2001 Sb. § 48, odstavec (2), písmeno b) televize nesmí přímo nabádat děti a mladistvé, aby přemlouvali své rodiče nebo jiné osoby ke koupi nabízeného zboží nebo služeb. Kverulant se s nelegální reklamou cílenou na děti odmítá smířit a chytá na další podání k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Pokud i vám vadí nelegální reklama, navíc zacílená na děti, pomozte Kverulantovi zaplatit náklady na vypracování této stížnosti symbolickou částkou 56 KčTo je částka stomilionkrát menší než je roční příjem z koncesionářských poplatků.

I Kverulant si dnes s hrdostí připomíná 17. listopad 1989, kdy jsme se konečně zbavili komunistické totality. Sametové revoluce se tehdy aktivně zúčastnili tehdejší disident a nynější člen Kverulantovy správní rady Jan Urban a tehdejší studentský vůdce a nynější ředitel a zakladatel Kverulanta, Vojtěch Razima.

Přestože je Andrej Babiš, hlavní pěstitel řepky olejky již podruhé předsedou vlády, Kverulant svůj odmítavý názor k povinnému přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu nezměnil. V kauze Drahý biOOmyl je i nadále jeho cílem zastavit toto nesmyslné plýtvání. A jaký je váš názor na biopaliva? Souhlasíte s povinným přimícháváním biopaliv do benzínu a nafty? V Kverulantově anketě již hlasovaly více 2 tisíce lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Možná si ještě pamatujete na biopalivovou mánii, kterou před lety rozpoutala Evropská unie pod dojmem, že zachrání planetu. Výsledek povinného přimíchávání biopaliv a nesmyslně vysokých cílů se projevil dřív, než všichni čekali. Hladomor v zemích třetího světa, nenávratně zničené životní prostředí, utracené stovky miliard eur na absolutní nesmysl, který jsme zaplatily z vlastní kapsy a mnoha lidem jsme tak zničili životy. V podstatě bychom si mohli sobecky pogratulovat, že jsme bídu přinesli tam, kde už byla, ale nás ekologický experiment citelně nezasáhl. Přestože jsme i díky Kverulantovi jsme původní, nesmyslně vysoké  cíle pro biopaliva potichu zrušili, odpovědní dál pokrytecky dělají, že se nic nestalo. Přestože problematická hypotéza o globálním oteplování v důsledku lidské produkce COnebyla nikdy potvrzena, drahý lov na neškodný CO2 pokračuje zuřivě dál. V souladu s Pařížskou dohodou vynakládáme miliardy na to, aby průměrné globální teploty v roce 2050 nevzrostly o 2 °C, ale jen o 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí. Náklady na dosažení tohoto absurdního cíle platíme všichni, ale patrně nejvíce postiženou skupinou jsou a budou řidiči a podle komentátora Michala Půra, nesmyslné emisní limity poškodí českou ekonomiku.

V čele Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí už od voleb stojí hlavní obviněný v kauze Čapí hnízdo Andrej Babiš. Vedle bývalého agenta StB Bureše v radě zasedlo i mnoho ředitelů protikorupčních organizací.  Nyní vyšlo najevo, že Andrej Babiš nechal svého syna držet na Krymu, aby nemohl vypovídat o kauze Čapí hnízdo. Kverulant.org vyzývá zástupce protikorupčních organizací, aby konečně přestali legitimizovat mafiánské praktiky a z protikorupční rady vystoupili.  Kverulantovi se kamarádství s politiky příčí, odmítá peníze z veřejných rozpočtů a tak v radě není a nikdy nebyl a nebude. Kverulant nepanáčkuje před vládou, v jejímž čele stojí trestně stíhaný premiér, a která se opírá o podporu pokračovatelů zločinné organizace KSČ. Kverulant je totiž financován pouze z vašich darů. I vy můžete malým darem pomoci zajistit Kverulantovu nezávislost.

Všichni jsme nuceni platit daně, a vy si možná myslíte, že stát nám za to poskytuje perfektní služby. Ale ono to tak není. Kverulant se to snaží změnit. Podpořte ho. Věnujte mu 1 Kč denně. 30 korun měsíčně pomůže změnit věci k lepšímu. 

 

Koalici v Praze 15 nedávno vytvořily ANO, ODS a TOP 09. Vítěz voleb, protideveloperská Patnáctka náš domov skončila v opozici. Starostou zůstal Kverulantovi dobře známý Milan Wenzl, bývalý člen ODS, nyní člen ANO, který městskou část řídil i v uplynulém volebním období. Nová rada není stará ani čtrnáct dnů a již se činí a rozjíždí rozprodej obecních pozemků. A rovnou ve velkém stylu. Prodává areál v hodnotě desítek milionů korun o ploše více než 10 630 m2 bývalé vodárny v ul. V Chotejně včetně všech stavebních objektů i tenisových kurtů napřímo jedinému zájemci Aleši Petříšovi, synovi někdejšího starosty Prahy 15 za ODS. I šikulu Petříše Kverulant velmi dobře zná. Přestože má Praha 15 bohaté a letité zkušenosti s fixlováním všeho druhu, Kverulant se odmítá smířit s dalším arogantním tunelováním obecního majetku a podává dle zákona žádost o poskytnutí informací. Po jejich vyhodnocení  zváží možnost podání trestního oznámení. Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci papalášů z Prahy 15 symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Jako by stačilo, že nám billboardy kradou nejen veřejný prostor, nyní by nám měly ještě krást soukromí. Britská společnost Bidooh oznámila, že v Česku rozmístí billboardy používající kamery s technologií rozpoznání obličeje.  Kromě Česka míří tyto  billboardy na Slovensko, do Bosny a Hercegoviny, Chorvatska a Rumunska. V třech následujících letech chce firma rozmístit ve výše uvedených zemích celkem tři tisíce billboardů, Nainstalovány budou v místech jako nákupní centra, kina, zábavní parky, parkoviště, letiště nebo čerpací stanice. Billboardy budou sbírat informace jako pohlaví, věk, emoce, jestli nosí vousy či brýle nebo sluneční brýle, a to na vzdálenost 5–15 m. Tato data billboardům umožní rozpoznat různé marketingové segmenty a nabídnout jim v reálném čase relevantní reklamu. Kverulant se bude kverulantskou úporností snažit zamýšlenému příchodu Velkého bratra do ČR zabránit.

Policie odložila Kverulantovo trestní oznámení na centrum Aktip, které radilo pacientům léčit rakovinu milencem. Kverulant proti tomu podal stížnost na jejímž základě dozorující státní zástupkyně slíbila přezkoumání odložení věci. Podrobnosti naleznete v kauze Smrtelná alternativní léčba

Dnes, přesně před 86 lety byl za zvuků Smetanovy Libuše slavnostně otevřen zimní stadion na Štvanici. Od té doby zažila Štvanice mnoho slavných chvil včetně čtyř mistrovství světa v ledním hokeji. To první se konalo už v roce 1938. Stadion přežil několik režimů i katastrofální povodeň v roce 2002. Co však přežít nedokázal, byla péče tehdejší radní pro majetek Alexandry Udženii, která přes veškerou Kverulantovu snahu nechala jeden z nejstarších zimních stadionů na světě v květnu 2011 zbourat. Podrobnosti naleznete v kverulantově kauze ŠTVANICE NA ŠTVANICI.

ŘSD rozdělilo dálnice na několik úseků a ve většině z nich již od roku 2015 zajistilo monopol vždy jedné předražené odtahové společnosti. Kverulant proti tomu opakovaně protestoval a i jeho tlak přiměl ŘSD k podpisu smlouvy s Českou kanceláří pojistitelů o odstraňování překážek na dálnicích D4 a D7. Pokud nebude řidič schopen zařídit si odtah sám, jeho auto odtáhne smluvní partner jeho pojišťovny. Náklady budou zaplaceny z povinného ručení a řidič nehrozí, že by mu jeho pojišťovna odmítla hradit náklady na předražený odtah. Nyní však Ťokovo Ministerstvo dopravy přišlo s nápadem, jak přihrát další kšeft spřízněným dálničním supům. Ťok chce uzákonit povinný odtah státem určenou firmou.  Je nabíledni, že pojišťovna takový, odtah odmítne zaplatit a stát bude tučnou odměnu pro odtahovku vymáhat po řidiči vozidla. Šofér si nebude moci vybrat, ale bude muset platit. Další informace o vypečených praktikách ŘSD naleznete v Kverulantově kauze Dálniční lovci nehod.

Právě dnes před pěti lety byla v pražském Klementinu podepsána smlouva o archivování Kverulantova webu na serverech Národní knihovny České republiky. Práce Kverulantova týmu je tak uchovávána ve veřejně přístupném webarchivu pro budoucí generace jako důležité svědectví o naší době. Kverulant je hrdý, že byl zařazen do reprezentativního vzorku českého webu. Je to ocenění Kverulantovy vytrvalé práce. A ta by nebyla možná bez Kverulantových dárců.

Vyšetřování podezření z padesátimilionového dotačního podvodu na Čapím hnízdě Andreje Babiše trvá už čtrnáct měsíců a jeho konec je v nedohlednu. Aktuálním důvodem průtahů především přístup dětí současného premiéra,  Adriany Bobekové a Andreje Babiše mladšího. Adriana Bobeková zatím absolvovala jediný výslech, Babiš mladší se zatím ještě nikdy nedostavil. Oba argumentují zdravotními potížemi a mávají potvrzením od lékaře. Oba patřili mezi vlastníky Čapího hnízda v době, kdy farma inkasovala evropskou dotaci. Je nutné přesně zjistit, nakolik byli iniciátory žádosti o evropské peníze a jestli věděli o konspiraci, jež se skrývala za žádostí a která je od počátku letošního roku popsána ve zprávě evropské vyšetřovací jednotky OLAF. Připomeňme si, že Ministerstvo financí odepřelo veřejnosti poskytnout tuto zprávu veřejnosti. Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost však měla zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti úředníků. S tím se Kverulant odmítl smířit a žádal soud, aby nařídil ministerstvu zprávu vydat. Soud Kverulantovi vyhověl a Kverulant nedávno oficiální zprávu zveřejnil na svých stránkách. Ministerstvo ji však Kverulantovi neposkytlo celou. Ve zprávě chybí doporučení OLAFu. To, co však Kverulantovi vadí ještě víc, je skutečnost, že soud neoznačil dosavadní postup ministerstva za nelegální. Kverulant má za to, že zpráva, která popisuje trestnou činnost premiéra, měla být veřejnosti poskytnuta hned, jak do republiky přišla. Proto Kverulant nedávno k soudu zaslal vyjádření, ve kterém se domáhá rozsudku označující postup ministerstva za nezákonný.  Ministerstvo financí zareagovalo zasláním svého vyjádřením k soudu. Kverulant na to zaslal to své a čekání na rozhodnutí soudu pokračuje. Kverulant doufá, že bude u soudu úspěšný a autoritativní vyslovení nezákonnosti odepření požadovaných informací snad do budoucna ztíží státu možnost odepírat veřejnosti informace a ignorovat zákon. Pokud si i vy myslíte, že nám má vládnout především zákon a nikoli trestně stíhaný premiér s navíc podporou komunistů, můžete Kverulanta podpořit darem ve výši 500 Kč.

Z odhadovaných více než dvou tisíců billboardů kolem dálnic a silnic I. třídy jich už většina zmizela. Koncem října bylo odstraněno 1656 billboardů, z toho 901 z okolí dálnic. Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil právě Kverulant.org. Ten také bude i nadále bojovat za to, aby nakonec zmizely opravdu všechny nelegální billboardy. Pomozte mu v tom alespoň symbolickým darem ve výši 100 Kč.

V květnu odvysílaný dokument Obchod se zdravím zachycuje, jak jsou pacienti „odborníky z terapeutického centra AKTIP“ dovedně manipulováni k tomu, aby odmítli ověřenou léčbu klasickou medicínou a léčili se za peníze „alternativně.“ To Kverulant.org považuje za natolik škodlivé, že na léčitele z AKTIP podal trestní oznámení, na jehož základě případ začala šetřit policie. Pokud ani vám není jedno, že někdo beztrestně parazituje na nemocných lidech, prosíme, podpořte Kverulanta měsíčním symbolickým darem 100 Kč. Kverulantův krok proti Aktipu však nepřivítali všichni. Novinář Jan Hloch vyzval Kverulanta k diskuzi na téma alternativní versus klasická léčba. Zatímco Jan Hloch hájil alternativní léčbu z libertariánských pozic, zástupce Kverulanta, ředitel Vojtěch Razima, v diskuzi naopak tvrdil, že upřednostnit pochybné léčitele před lékaři, kteří svůj obor museli studovat řadu let a byli podrobeni řadě zkoušek, atestací a kontrol, považuje za absurdně špatné rozhodnutí.

Sněmovna má brzy projednat vládní změnu zákona o svobodném přístupu k informacím. Pod záminkou větší ochrany osobních údajů se chystá zásek do normy, která ČR před lety posunula směrem k civilizované Evropě – zákonu č. 106 o svobodném přístupu k informacím. Nejen Kverulant, ale i novináři a občané by tak napříště mohli mít jen omezenou možnost ověřování a kontroly. Jen málokdo asi pochybuje, že novela by náramně vyhovovala trestně stíhanému premiérovi, protože by omezila přístup veřejnosti k informacím o probíhajících trestních řízeních v kauze Čapí hnízdo. Pokud si také myslíte, že veřejnost má mít i nadále přístup k informacím dle dobře fungujícího zákona č. 106, můžete Kverulanta podpořit symbolickým darem ve výši 106 Kč.

I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu. 

Hezký sváteční den přeje Kverulant.

P.S.: Další Kverulantovy vtipy můžete vidět zde.

Aby nedošlo k mýlce, Kverulant si stále myslí, že reklama je kandovaná lež, a billboardy nemá rád. Na Kverulanta se však obrací řada firem, aby jim poradil, čemu se mají při inzerci na billboardech zejména vyhnout. Kverulant s dopravní policií a týmem spolupracovníků již před časem zformuloval několik základních doporučení.

Reklamní společnosti se provozem nelegálních billboardů u dálnic a silnic první třídy podle Pirátů obohatily o 40 milionů korun. Na dnešní tiskové konferenci vyzvali ministra dopravy Dana Ťoka, aby tuto částku po firmách vymáhal. Na začátku října zůstávalo u dálnic zhruba 600 nelegálních poutačů, další stovky jsou u silnic první třídy. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek uvedl, že zástupci jeho strany v minulých dnech napočítali u dálnice D1 přes 150 poutačů, z nichž drtivá většina je podle nich nelegálních. Kverulantovi sice není jasné, jak Piráti dospěli k právě k částce 40 milionů korun, ale je rád, že je slyšet další hlas, který říká, že nelegální billboardy by měly zmizet již dávno a za ignorování zákona by měl být někdo penalizován.

Česká televize má již od roku 2011 reklamní vysílání limitované zákonem. Reklama je povolená pouze na stanicích ČT2 a ČT sport, kde nesmí přesáhnout 0,5 % denního vysílacího času na každém z těchto programů. Po zákazu reklamy v roce 2011 Kavčí hory na nějaký čas reklamu z vysílání na ČT1 skutečně stáhly. Pak se ale oklepaly a začaly zákon obcházet. Začaly vysílat reklamu maskovanou tvrzením, že nejde o reklamu, ale o ušlechtilé sponzorování pořadu, které má ČT povoleno. Jako by Česká televize nedostávala koncesionářské poplatky. Jako by ročně od občanů nedostávala přibližně 6 miliard korun.  Příjmy České televize z reklamního vysílání, sponzoringu a dalších komerčních formátů dosáhly v roce 2017  výše 343 mil. Korun. Nejvyšší měrou, 58 procenty, se na komerčním vysílání ČT podílela právě reklama vydávaná za sponzoring, ze kterého ČT inkasovala necelých 198 mil. Kč. Reklamní vysílání v podobě klasických reklamních spotů vyneslo 103 mil. korun. ČT tak na nelegálním „sponzoringu“ vydělává víc než reklamě legální. S trochou nadsázky lze konstatovat, že ČT divákům denně dokazuje, že zločin se vyplácí víc než legální byznys. Pokud i vám vadí nelegální reklama a neustálé porušování zákona v přímém přenosu, prosíme vás,  začněte podporovat Kverulanta symbolickou částkou 100 Kč měsíčně. Kverulant proti nelegální reklamě na ČT bojuje již řadu let.

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Soud první  instance již rozhodl, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani za její uveřejnění se nemusí omlouvat.  Proti tomuto rozhodnutí se Ekospol odvolal, ale včera Vrchní soud jeho žalobu definitivně zamítl. Tento rozsudek považuje Kverulant za významný. Nejen Kverulant, ale i veřejnost má právo veřejně nazývat věci pravými jmény. Podrobnosti naleznete v kauze JAK EKOSPOL MARNĚ ŽALOVAL KVERULANTA O 10 MILIONŮ. A jaký je váš názor na "prodávání" stavebních povolení?  V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř dva tisíce lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas. 

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdil, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Počátkem října 2017 rozhodl soud první instance, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani za její uveřejnění se nemusí omlouvat.  Proti tomuto rozhodnutí se Ekospol odvolal, ale dnes před polednem Vrchní soud jeho žalobu definitivně zamítl. Tento rozsudek považuje Kverulant za významný. Nejen Kverulant, ale i veřejnost má právo veřejně nazývat věci pravými jmény. Kverulant bojuje proti mocným, kteří s námi nahrají fér, již od svého vzniku v roce 2009. Pomozte mu s tím a darujete mu každý měsíc 100 Kč.

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Počátkem října 2017 rozhodl soud první instance, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani za její uveřejnění se nemusí omlouvat.  Proti tomuto rozhodnutí se Ekospol odvolal a dnes v 10:30 bude u Vrchního soudu v Praze na Náměstí Hrdinů síni 6. zahájeno odvolací jednání. Kverulant věří, že se mu i tentokrát podaří přesvědčit soud o tom, že veřejnost má právo veřejně nazývat věci pravými jmény. Kverulant.org prosí o podporu v tomto důležitém zápase.  Pomozte Kverulantovi zaplatit si kvalitní právníky částkou 500 Kč.

Na konci června 2017 byla přijata novela stavebního zákona, která omezila prostor pro ekovyděrače, ale zároveň zachovala rozumnou možnost veřejnosti mluvit do povolování staveb.  I Kverulant se tehdy zasazoval o její přijetí. Výsledkem je, že environmentalisté již nemohou zdržovat územní a stavební řízení, ale stavební zákon jim zachoval pouze právo vyjadřovat k posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Česká republiky má nyní velmi obdobnou stavební legislativu jako Německo, Rakousko a Polsko. Zdá se však, že ministrovi dopravy Ťokovi je to stále málo a  přišel s bizarním nápadem, aby ten, kdo bude chtít podat proti rozhodnutí úřadu rozklad, musel za každou námitku složit 50 tisíc korun, a pokud prohraje, o peníze přijde. Nejen Kverulanta tuto monetizaci výkonu státní správy kritizuje. Více již dnešním článku iDNES.cz

Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Nejenže jsou řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká veřejnoprávní instituce explicitně porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam a to se mu stále nedaří. V létě 2018 se chvíli zdálo, že televize tuto nezákonnou praxi opustila a přestala Večerníček na ČT2 obklopovat reklamou cílenou na dětského diváka. Bohužel se nyní televize vrátila k reklamě zacílené na dětského diváka. Je evidentní, že cílem reklamy je to, aby děti přiměly své rodiče zakoupit vstupenku na opravdu drahé představení o dinosaurech. Cena jedné vstupenky se pohybuje od 1 228 Kč až do astronomických  3 507 Kč. Kverulant se s nelegální reklamou cílenou na děti odmítá smířit a chytá na další podání k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Pokud i vám vadí nelegální reklama, navíc zacílená na děti, pomozte Kverulantovi zaplatit náklady na vypracování této stížnosti částkou 500 Kč

Kverulant je přesvědčen, že služba veřejnoprávní televize je důležitým pilířem občanské společnosti a tím víc ho mrzí, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Před sedmi lety, v pátek 14. října 2011 vstoupil v platnost zákon regulující vysílaní reklamy v ČT. Ten zcela zakázal vysílat reklamu na ČT1 a zpřísnil vysílání reklamy i na ostatních programech. Televize na programu ČT1 tento zákaz již dlouhých sedm let obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků každý den vidí, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Kverulantovi tento stav zásadně vadí a  už v této věci podal na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání množství podání. To poslední před rokem, když ČT1 odvysílala po osmé hodině před hlavním večerním programem reklamu na hazard v online casinu SYNOTtip. Kverulant byl ve svém tažení proti nelegální reklamě zatím neúspěšný, i když se letos v létě chvíli zdálo, že televize přestala Večerníček na ČT2 obklopovat reklamou cílenou na dětského diváka. Bohužel na podzim se televize k reklamě zacílené na dětského diváka vrátila. Je evidentní, že cílem reklamy je to, aby děti přiměly své rodiče zakoupit vstupenku na opravdu drahé představení o dinosaurech. Cena jedné vstupenky se pohybuje od 1 228 Kč až do astronomických 3 507 Kč. Kverulant se s nelegální reklamou cílenou na děti odmítá smířit a chystá další podání k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Pokud i vám vadí nelegální reklama, navíc zacílená na děti, pomozte Kverulantovi zaplatit náklady na vypracování této stížnosti částkou 500 Kč

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant v kauze Ulice na retardérech usiluje o nápravu. Přestože z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové, stále se budují nové obecní poškozovače vozidel. A co si o retardérech myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo více než 2 000 lidí. Podívejte se na výsledky a připojte svůj hlas.

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT?  V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 1500 lidí, Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Končící rada Prahy nedávno schválila podmínky výběrového řízení na výstavbu a provozování zastávek MHD. Budoucí vítěz soutěže by měl pořízení a provoz mobiliáře financovat z výstavby dalších 170 nových billboardů. Server Nechceme billboardy se ve spolupráci s Kverulantem zeptal všech kandidátů na primátora, co si o tomto plánu myslí.  Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, podpořte ho v jeho boji částkou 500 Kč.

Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji.  Podívejte se, jak se nám to daří. V roce 2011 jsme uveřejnili první seznam pumpařů se špatným benzínem a postupem času jsme tak zásadním způsobem ovlivnili kvalitu pohonných hmot v naší republice. V roce 2013 jsme odhalili nesmyslnost sKaret a pomohli zastavit jejich vydávání. Odkryli jsme rekordní plýtvání ve státní správě při nákupu kancelářských potřeb a při zajišťování úklidu. Odhalili jsme největší tunel v dějinách českého IT, zastavili 100 milionový tunel v Dopravním podniku hlavního města Prahy a snížili plýtvání při nákupech počítačů ve státní správěV roce 2017 jsme vyhráli soudní spor s developerem EKOSPOL, který po nás chtěl deset milionů korun. Svoji dlouholetou kauzou Úklid ve státní správě jsme dokázali snížit průměrnou cenu úklidu u 42 státních institucí z 253 Kč na 144 Kč za metr čtvereční a rok a za tři roky tak z veřejných peněz ušetřit téměř 100 milionů korun. V září 2018 zastavil fingovanou soutěž Generálního ředitelství cel na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun, která byla ušita na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Zásadní úspěchy slavíme v boji proti billboardům. Přiměli jsme  ŘSD odstranit stovky billboardůV Brně již bylo do roku 2016 odstraněno více než 250 reklamních nosičůV Praze byly v roce 2016 s Kverulantovým přispěním prosazeny nové Pražské stavební předpisy, které omezují výstavbu nových billboardů. Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala Konec dálničních billboardů. Splněným cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazujícího billboardy na dálnicích. Tento zákon vstoupil v platnost 1. září 2017 a server Seznam.cz tehdy natočil s ředitelem a zakladatel Kverulanta Vojtěchem Razimou reportáž:

 
 

Dnes je mezinárodní bionafty. Což dokazuje, že mezinárodně lze slavit i kdejakou hloupost.

Kverulant má k dispozici záznam vystoupení vysokého úředník z MMR, který popisuje, jak to doopravdy bylo s NEN.  NEN je národní elektronický nástroj, který kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. 

ZACHOVEJTE KLID, papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i Vy začnete podporovat Kverulanta. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 30 korun. Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu.

Dnes vyšlo najevo, že Česká unie sportu stáhla žalobu na bývalého ředitele Sazky Aleše Hušáka, po němž požadovala 950 milionů korun jako náhradu za to, že loterijní společnost přivedl ke krachu. Připomeňme si, že Sazka byla založena v roce 1965 a svěřena Československému svazu tělesné výchovy. Tu si však sportovci nechali vytunelovat. Lví podíl na tom měl právě tehdejší předseda představenstva Sazky JUDr. Aleš Hušák. Zlý jazykové tvrdí, že pro ČSTV měl skvělé doporučení díky své nezdolné vazbě na StB. O Sazku se tehdy nechaly připravit samotné sportovní svazy, její akcionáři. O té doby jsou dotace ze státního rozpočtu nejen pro český fotbal nepostradatelné a tak jsou i „nepostradatelní“ i ti, kdo o nich rozhodují. Podívejte se na naše video z roku 2013, kdy ještě bylo v živé paměti vytunelování státní loterie SAZKA. Všechno je vochystaný podle zákona, můžeme začít…

 

Aktualizovali jsme pro vás seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant svůj přehledný a adresný seznam. I díky jemu se kvalita benzínu i nafty zásadně zvýšila.  Zatímco v roce 2001 bylo závadných 13,5 % odebraných vzorků paliv v roce 2017 to bylo už jen 1 % z 2 670 vzorků. Díky Kverulantovi můžete tankovat nejlevnější palivo bez rizika a ušetřit tak na nádrži cca 125 Kč. Podpořte Kverulanta právě touto částkou.

Správní rada dospěla k závěru, že na hlídací psy (watchdog) se shánějí peníze čím dál hůř, a tak se Kverulant.org dnešním dnem mění na roztomilé koťátko (cutekitten). Kočičky jsou totiž dlouhodobě nejvděčnějším předmětem zájmů soukromých dárců. Oceňte Kverulantovu náročnou transformaci finančním darem ve výši 100 Kč. Koťátka si to zaslouží.

Podívejte se na naše opravdu krátké video a na naše dokončené kauzy

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Sněmovna právě vydala k trestnímu stíhání Andreje Babiše. Ten se tak pravděpodobně stane druhý bývalým obviněným premiérem a dvanáctým obviněným bývalým ministrem. Policie obvinila od roku 1993 celkem 11 ministrů a z toho jich deset skončilo před soudem. Pravomocně byli odsouzeni jen dva z nich, Ivo Svoboda a Karel Březina. Připomeňme si stručně všech 11 případů.

Bývaly doby, kdy byli ekologové užiteční. Zdá se, že ty doby jsou však dávno pryč. Zdá se, že skutečné ekology, kteří chránili životní prostředí, nahradili environmentalisté, kteří chrání jakýsi těžko definovatelný environmentální zájem. Kverulant zastává názor, že environmentální organizace jsou nyní integrální součástí establishmentu, který je také z velké části financuje a že environmentální problematika je dnes předmětem účelového spojení politického populizmu politiků a demagogie environmentálních aktivistů. A co si environmentalistech myslíte vy?