Nahoru

Aktuality

Kverulant.org již potřetí zmapoval ceny tisku dokumentů u 82 institucí státní správy. Zjistil, že přes proklamovanou elektronizaci úřady tisknou prakticky stále stejné množství dokumentů. Úřady v letech 2015 až 2017 vytiskly jednu stránku průměrně za 1,76 Kč. To je dráž, než tomu bylo v letech 2012 až 2014. Kverulant také odhalil rekordní plýtvání na ministerstvu obrany. Obrana v letech 2015 až 2017 utratila za tiskárny, papír a tonery více než čtvrt miliardy korun. Kverulant také spočítal, o kolik jednotlivé instituce zaplatily navíc, než kdyby tiskly za cenu průměrnou ve státní správě. Kdyby deset největších plýtvačů tisklo za cenu průměrnou ve státní správě, ušetřil by daňový poplatník 228 milionů. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad a na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Pomozte Kverulantovi zastavit expanzi rozežraného státu darem ve výši 500 Kč.

Kverulant není sám, kdo kritizuje předražené a nepotřebné IT zakázky ať jde o Národní elektronický nástroj či o největší tunel v dějinách českého IT Centrální registr administrativních budov. Ředitel Národního kontrolního úřadu Miloslav Kala nedávno zaslal prezidentu Miloši Zemanovi dopis ve kterém kritizuje špatný stav státní správy. Část pochmurného psaní je věnována také informačním technologiím. Sekci nazvanou Stát v kleštích dodavatelů informačních technologií naleznete zde.

Loni v dubnu se ministr dopravy Dan Ťok svěřil Novinkám, že billboardy k silnicím nepatří, protože ohrožují bezpečnost provozu a že na jejich odstranění chystá akci kulový blesk.  A ještě loni v září ministr dopravy tvrdil, že billboardy, které stojí nebezpečně blízko dálnic, a řidiči by do nich mohli nabourat, zmizí nejpozději do měsíce. Jenže od října uplynulo už deset měsíců a některé billboardy nejenže stále stojí na svých místech, ale provozovatelé na nich dál vydělávají. Více již reportáži TV NOVA, která natáčela i s ředitelem Kverulanta Vojtěchem Razimou. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009 a má zásadní podíl na prosazení zákazu billboardů, pomozte mu  v jeho boji darem ve výši 500 Kč.

Už téměř rok neměly u silnic první třídy a dálnic stát billboardy. Loni prvního září skončila pětiletá lhůta, do kdy měla být odstraněná reklamní zařízení. Tempo, jakým billboardy od vozovek mizí, je ale daleko pomalejší, než původně úřady avizovaly. Více již reportáži Seznamu, jejímž hostem byl ředitel Kverulanta Vojtěch Razima. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009 a má zásadní podíl na prosazení zákazu billboardů, pomozte mu  v jeho boji darem ve výši 500 Kč.

I díky Kverulantovi postupně mizí od dálnic a silnic I. třídy na více než tři tisíce billboardů. Vítáte jejich odstraňování? V Kverulantově anketě již hlasovalo více než  2 000 lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas. 

Loni v dubnu se ministr dopravy Dan Ťok svěřil Novinkám, že billboardy k silnicím nepatří, protože ohrožují bezpečnost provozu a že na jejich odstranění chystá akci kulový blesk. A jaká je skutečnost? Z patnácti set nezákonných billboardů v okolí dálnic zmizela od loňského září jen asi 600. Kolem dálnic tak zbývá ještě téměř tisícovka nelegálních billboardů a to i přesto, že v letos dubnu  o jeden takový zabil člověk. Ke zvýšení tempa nepomohlo ani to, že Kverulant.org  po nehodě podal trestní oznámení na billboardáře a po tragické nehodě i  na ministra dopravy Daniela Ťoka za to, že jeho lidé neodstranili billboardy od dálnic silnic I. třídy, přestože jim  tuto povinnost ukládá zákon.  Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, pomozte mu  v jeho boji darem ve výši 500 Kč.

Dnes je mezinárodní bionafty. Což dokazuje, že mezinárodně lze slavit i kdejakou hloupost.

Dosáhli jsme 7 000 označení like na našem facebooku. Děkujeme. 

Městský soud v Praze zamítl dva návrhy společnosti BigBoard proti konkurenční firmě JCDecaux. Požadovaly, aby JCDecaux přestala zveřejňovat otevřený dopis primátorce, v němž obviňuje BigBoard z korupce na pražském magistrátu v souvislosti s připravovanou podezřelou zakázkou na provozování přístřešků MHD. Podle odůvodnění soudu žalobce BigBoard dostatečně neprokázal, že tvrzení v dopisu nejsou pravdivá. O co vlastně v tomto sporu jde? Praha uzavřela v roce 2008 smlouvu se společností JCDecaux na provozování městského mobiliáře a prodej reklamy na něm. Navrch tehdy ještě Praha přihodila povolení 250 nových billboardů. Smlouva byla pro město dosti nevýhodná. Kverulantovi vždy vadilo kšeftování s veřejným prostorem na úkor veřejných rozpočtů a proto roky usiloval zrušení této smlouvy. Smlouva mezi magistrátem JCDecaux  končí v roce 2022 a Praha se jí nechystá prodloužit a bude hledat novou firmu koncesním řízení. To co vypadá jako dobrá zpráva má hned tři podstatné vady na kráse. Má dojít k podstatnému navýšení reklamních ploch a to  z počtu 2 256 na 3 720. Mnohé také nasvědčuje tomu, že návrh je ušit na míru jiné  billboardové firmě, společnosti BigBoard. Autorem návrhu podmínek koncesionářského řízení je Ivo Mates, který několik let používal zdarma vůz Volvo XC60 patřící právě firmě BigBoard. Kverulant na úředníka i na korupčníky z BigBoardu podal trestní oznámení a bude dál celou situaci pozorně sledovat.  I další člen  komise pro přípravu podkladů pro nové výběrové řízení, Stanislav Lazarem vzbuzuje rozpaky. Byl výkonným ředitel Svazu provozovatelů venkovní reklamy, která zastupovala a zastupuje výhradně zájmy právě firem skupiny BigBoard.  Podpořte Kverulanta v jeho vytrvalém boji proti billboardům částkou 500 Kč.

Na území Praze 10 se objevily nelegální billboardy. Kverulant minulý pátek vyzval Prahu 10, aby je odstranila. Včera přišla uspokojivá odpověď. Majitel  billboardu byl městkou částí vyzván, aby reklamu odstranil. Pokud tak neučiní, bude úřad postupovat podle zákona a odstraní ji sám. Zdá se tedy, že psát úřadům má smysl. Pokud si i vy myslíte, že životní prostředí je především životní prostředí ve kterém žijete a pokud i vás rozčiluje, že vám ho někdo krade pro své nelegální komerční sdělení, můžete si upravit Kverulantovo podání a počastovat jím příslušnou městkou část. Dle § 29 zákona o pozemních komunikacích mohou být na vozovkách, dopravních ostrůvcích a krajnicích silnice a místní komunikace umístěny pouze dopravní značky a zařízení. Ostatní předměty tvoří pevnou překážku, kterou lze umístit na pozemní komunikaci pouze za předpokladu, že nebude ohrožena bezpečnost a plynulost silničního provozu.

Kverulant má k dispozici záznam vystoupení vysokého úředník z MMR, který popisuje, jak to doopravdy bylo s NEN.  NEN je národní elektronický nástroj, který kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. 

Národní elektronický nástroj (NEN) je státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. NEN tak nikdo nepotřebuje a přesto za něj stát z našich peněz už utratil 600 milionů a další stovky milionů se utratit chystá. Navíc program stále nefunguje dobře. Kverulant.org v této věci podal trestní oznámení, které vyšetřuje policie. Kverulant.org není sám, komu vadí, že stát místo toho, aby určoval a kontroloval pravidla veřejné soutěže, v této oblasti podniká a přitom zákon sám křiklavě nedodržuje. Jedním z takových kverulantů je i firma QCM, která  v květnu 2017 podala na MMR žalobu k městskému soudu v Praze. Jejich žaloba se domáhá zdržení se nekalosoutěžního jednání a odstranění závadného stavu. Žaloba se opírá o skutečnost, že MMR figuruje zároveň jako regulátor a soutěžitel na stejném trhu. Žaloba konstatuje, že MMR svým konáním jako regulátor zvýhodňuje svoji pozici v roli soutěžitele na úkor ostatních soutěžitelů a dokládá to účelovou  komplikací pro ostatní soutěžitele při přístupu k Věstníku veřejných zakázek, nebo diskriminačním předepisováním podmínek pro elektronické nástroje. Žaloba rovněž podepírá svá tvrzení skutečností, že soutěžitel nabízí na trhu nástroj, který vznikl v rozporu se zákony ČR, tedy je právně vadný. Městský soud v Praze 2 měl  tuto žalobu projednat původně již 11 června 2018. Pak byl soud odročen na 8. srpna a opět odročen na 8. listopadu 2018.

Ministerstvo financí arogantně a nezákonně odepřelo veřejnosti poskytnout zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o Babišových aktivitách v kauze Čapí hnízdo. Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost však měla zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti úředníků. S tím se Kverulant odmítl smířit a žádal soud, aby nařídil ministerstvu zprávu vydat. Soud Kverulantovi vyhověl a Kverulant nedávno oficiální zprávu zveřejnil na svých stránkách. Ministerstvo ji však Kverulantovi neposkytlo celou. Ve zprávě chybí doporučení OLAFu. To, co však Kverulantovi vadí ještě víc, je skutečnost, že soud neoznačil dosavadní postup ministerstva za nelegální. Kverulant má za to, že zpráva, která popisuje trestnou činnost premiéra, měla být veřejnosti poskytnuta hned, jak do republiky přišla. Proto Kverulant dnes k soudu zaslal vyjádření, ve kterém se domáhá rozsudku označující postup ministerstva za nezákonný. Autoritativní vyslovení nezákonnosti odepření požadovaných informací snad do budoucna ztíží státu možnost odepírat veřejnosti informace a ignorovat zákon. Pokud si i vy myslíte, že nám má vládnout především zákon a nikoli trestně stíhaný premiér, můžete Kverulanta podpořit darem ve výši 500 Kč.

Chcete jednou za čas dostávat krátké Kverulantovy tiskové zprávy ve stejnou chvíli jako novináři? Napište si o něj. Když se Vám nebudou líbit, můžete se kdykoliv snadno odhlásit.

V souvislosti se smrtelnou nehodou s neodstraněným billboardem na D11 Kverulant.org podal letos v dubnu na ministra dopravy Daniela Ťoka trestní oznámení za to, že jeho lidé ani po osmi měsících od platnosti zákazu neodstranili billboardy od dálnic a silnic I. třídy, přestože jim tuto povinnost ukládá zákon. Kverulant nemá přílišné iluze o výkonnosti orgánů činných v trestním řízení, přesto byl velmi zaskočen důvodem pro který se státní zástupkyně JUDr. Zdeňka Galková nyní pokusila jeho trestní oznámení odložit.  Silniční zákon prý nestanoví lhůty k odstranění a likvidaci billboardů. Státní zástupkyně Galková se samozřejmě zásadně mýlí. Ustanovení § 25 odst. 10 zákona č. 13/1997 Sb. naopak velice přesně specifikuje, jak mají úředníci postupovat a jaké na to mají lhůty. Úřad je povinen do sedmi dnů vyzvat vlastníka nelegálního billboardu k jeho odstranění. Vlastník ho musí do pěti dnů odstranit, a pokud to neudělá, úřad musí reklamu do 15 dnů zakrýt a následně zajistit odstranění billboardu. Kverulant je přesvědčen, že neznalost zákona neoplouvá ani státní zástupkyni, a proto požádal o přezkoumání postupu JUDr. Galkové jejího nadřízeného. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, pomozte mu v jeho boji částkou 500 Kč. Neustále připomínat státním zaměstnancům jejich zákonné povinnosti něco stojí.

Kverulantův zmapovaný tunel, národní elektronický nástroj (NEN), kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. Přesto už téměř měsíc musí úřady státní správy, ministerstva a další jim podřízené organizace zadávat veřejné zakázky v systému NEN. Povinnost platí asi pro 500 „státních“ zadavatelů, ale i pro některé nemocnice nebo i polostátní energetickou firmu ČEZ. Systém NEN stál Česko více než 600 milionů korun a další milionové investice do jeho provozu a rozvoje se už plánují. Navzdory tomu software nepracuje správně, a to ani po sedmi letech příprav. Kverulant.org v únoru 2017 v této věci podal trestní oznámení. A na 6. srpna 2018 je nařízeno soudní jednání, na kterém bude projednána žaloba, která ministerstvo pro místní rozvoj  (MMR) vinní z organizace nekalé soutěže a požaduje, aby MMR přestalo používat úpravy NEN, které vznikly na základě nezákonné zakázky. Špatný stav tržiště nově potvrzuje i oficiální zpráva Evropské komise. Oceňte Kverulantovo úsilí o zastavení tohoto tunelu

Již dlouhá léta stojí v Praze na střeše domu u Nuselského mostu blízko centra Prahy reklamní LED obrazovka.  Na pozemcích před billboardem je systematicky likvidována zeleň, zejména vzrostlé stromy a to proto, aby nebránila výhledu na reklamní poutač. Podle Kverulantových informací, je tam jeden z nejznámějších hyzdičů Prahy, již dvanáct let načerno. Proto Kverulant zaslal Praze 2 dotaz, jak je možné, že se jim stále ještě nepodařilo billboard odstranit.

Praha uzavřela v roce 2008 smlouvu se společností JCDecaux na provozování městského mobiliáře a prodej reklamy na něm. Navrch tehdy ještě Praha přihodila povolení 250 nových billboardů. Smlouva byla pro město krajně nevýhodná. Kverulantovi vždy vadilo kšeftování s veřejným prostorem na úkor veřejných rozpočtů a roky usiloval zrušení této smlouvy. Smlouva mezi magistrátem JCDecaux  končí v roce 2022 a Praha se jí nechystá prodloužit a bude hledat novou firmu koncesním řízení. To co vypadá jako dobrá zpráva má hned tři podstatné vady na kráse. Má dojít k podstatnému navýšení reklamních ploch a to  z počtu 2 256 na 3 720. Mnohé také nasvědčuje tomu, že návrh je ušit na míru jiné  billboardové firmě, společnosti BigBoard. Autorem návrhu podmínek koncesionářského řízení je Ivo Mates, který několik let používal zdarma vůz Volvo XC60 patřící právě firmě BigBoard. Kverulant na úředníka i na korupčníky z BigBoardu podal trestní oznámení a bude dál celou situaci pozorně sledovat.  I další člen  komise pro přípravu podkladů pro nové výběrové řízení, Stanislav Lazarem vzbuzuje rozpaky. Byl výkonným ředitel Svazu provozovatelů venkovní reklamy, která zastupovala a zastupuje výhradně zájmy právě firem skupiny BigBoard.  Podpořte Kverulanta v jeho vytrvalém boji proti billboardům alespoň symbolickou částkou 100 Kč.

Čas od času nám přijde dar o někoho, koho si obzvlášť vážíme. Nyní nás podaroval  bývalý politický vězeň, spisovatel a skaut Jiří Stránský a k daru ještě připojil vzkaz: „Jak už jsem napsal: vydržet a nedat se.“ 

Kverulant.org byl založen 23. července 2009. Nedlouho po té zveřejnil první seznam pumpařů se špatným benzínem, a postupně tak zlepšil kvalitu pohonných hmot u nás. Odhalil největší tunel v dějinách českého IT a omezil plýtvání při nákupech počítačů ve státní správě. Během svého boje za zdárně prosazený zákaz reklamních hyzdičů u dálnic donutil mocné ŘSD odstranit stovky billboardů.
Nezalekl se ani nástupu Andreje Babiše k moci a místo vysedávání v jeho radě raději jako jediný donutil ministerstvo financí vydat zprávu OLAF.
Není přitom placen z daní ani dotací a vrátil i dar Radima Jančury, protože mu vadily jeho machinace s korunovými dluhopisy. Potřebuje vás. Věnujte mu 90 Kč za 9 let prospěšné práce.

Ministerstvo financí arogantně  a nezákonné odepřelo veřejnosti poskytnout ke zprávě Evropského úřad pro boj proti podvodům (OLAF) o Babišových aktivitách v kauze Čapí hnízdo. Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost však měla zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti  úředníků. S tím se Kverulant odmítl smířit a úspěšně se soudil se o její uveřejnění. Soud vyhrál a dnes zprávu získal.  Pokud si i vy myslíte, že trestně stíhaného premiéra, která se opírá o podporu pokračovatelů zločinné organizace KSČ, je třeba kontrolovat na každém kroku,  můžete Kverulanta podpořit symbolickým darem ve výši 106 Kč.  Je to právě zákon číslo 106, který zajištuje veřejnosti právo na svobodný přístup k informacím a který se Babišova vláda právě chystá omezit.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát veřejnosti poskytovat zdarma, a o to usiluje v kauze Povinné normy má stát poskytovat zdarmaA co si o zpoplatnění norem myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo více než 1 000 lidí, podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát veřejnosti poskytovat zdarma, a letos v lednu se v této věci dopisem obrátil na všechny poslance. Poměrně rychle se tehdy ozvali hned dva. Komunista Leo Luzar a pirát Jakub Michálek. Komunista Luzar tehdy napsal: „tuto problematiku jsem si vzal za své při tvorbě legislativního plánu našeho klubu a chci předložit v tomto duchu novelizaci autorského zákona“.  A pirát Michálek tehdy informoval, že by chtěl během cca 14 dní předložit návrh novely o technických požadavcích na výrobky, který nařídí státu koupit od státní agentury pro normalizaci licence k přístupu k povinným normám pro všechny občany. Když v pátek 13. července začaly poslancům parlamentní prázdniny, zeptal se Kverulant komunisty Luzara a piráta Michálka co dokázali, než opustili parlamentní lavice. Odpověděli oba, komunista Luzar neudělal ve věci zastavení zpoplatnění závazných norem zhola nic a pirát Michálek sice svoji novelu nepředložil, ale možná nakonec dosáhne toho, že jedna z povinných norem, ta o elektronické fakturaci, bude bezplatně veřejně přístupná. Michálkova snaha je jistě chvályhodná, ale usilovat o bezplatné zpřístupnění pouhé jedné normy, když ke zbylým 4 200 povinným normám zůstane přístup placený, je dosti málo. Zvlášť když je Michálek předseda poslaneckého klubu Pirátů, kteří kudy chodí, tudy vzývají digitalizaci státní správy. Podrobnosti naleznete v kauze POVINNÉ NORMY MÁ STÁT POSKYTOVAT ZDARMA.

V ulici Na Hřebenkách v Praze bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid miliardáře Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Od té doby Kverulant v kauze Ulice na retardérech usiluje o nápravu. Přestože z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové, stále se budují nové obecní poškozovače vozidel. A co si o retardérech a silničních propadlištích myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 1 600 lidí. Podívejte se na výsledky a připojte svůj hlas.

Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí vznikla už v červnu 2014 a vedle hlavního podezřelého v kauze Čapí hnízdo Andreje Babiše tam tehdy zasedlo několik dalších politiků a několik ředitelů protikorupčních organizací. Kverulant.org měl od samého začátku pochybnosti o správnosti takového kamarádství s politiky, a tak do vládní rady svého zástupce nevyslal. A Kverulant nevyšle svého zástupce do rady ani nyní, kdy byla právě rekonstruována a kdy v jejím čele stanul předseda Babiš a to i přesto, že kolegové z protikorupčních neziskových organizací si opět nenechali ujít příležitost najít si nové vlivné kamarády a další vládní granty. To se však Kverulanta naprosto netýká. Kverulant odmítá peníze z veřejných rozpočtů a v radě opět cíleně nebude. Kverulant nebude panáčkovat před vládou, v jejímž čele stojí trestně stíhaný premiér, a která se opírá o podporu pokračovatelů zločinné organizace KSČ. Kverulant je totiž financován pouze z vašich darů. I vy můžete malým darem pomoci zajistit Kverulantovu nezávislost.

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid miliardáře Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Od té doby Kverulant v kauze Ulice na retardérech usiluje o nápravu. Loni na podzim mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit. A protože se stále nic nedělo, napsal Kverulant v letos v dubnu starostovi Prahy 5 dopis, ve kterém se dožadoval nápravy. Starosta Richter odpověděl, že on by se retardérů také rád zbavil, ale prý nemůže nic dělat a doporučuje se obrátit na vlastníka komunikace, na hlavní město Praha. Je otázka, proč starosta Richter neurgoval u primátorky zprůjezdnění ulice sám. Kverulant odpověď nezná a místo jejího hledání se počátkem května na primátorku Krnáčovou obrátil dopisem sám. O tom, že by byl úspěšný si, však nedělal žádné iluze. Primátorka Krnáčová se odpovědí doposud neobtěžovala. I to je důvod, proč primátorku Krnáčovou považuje za nejhorší v novodobé historii Prahy. Ostatně, když Kverulantův ředitel Vojtěch Razima v lednu 2015 interpeloval primátorku Krnáčové ve věci  Pražských stavebních předpisů, řekl jí do očí, že by z libovolného banánu dokázal vyřezat lepší primátorku. 

Vítáme, když se aktivity za správnou věc ujímají i běžní občané a je nám ctí, že jedním z nich je i náš podporovatel. Pan Josef před časem podal trestní oznámení na majitele těch reklamních hyzdičů, které stále stojí v zakázané zóně kolem dálnic a silnic I. třídy. Toto trestní oznámení bylo policejním orgánem přijato a nyní je odpovědnost za neodstranění billboardů prověřována. Pokud i vám došla trpělivost s liknavostí úřadů a výsměchem billboardářů, nepotřebujete odborné znalosti ani odborné firmy. Výdobytky demokratického zřízení jsou k dispozici každému. A je tu i Kverulant.org, který brání veřejnost tam, kde s ní mocní nehrají fér. Podporují nás výhradně jednotlivci a firmy a my věnujeme svůj čas a schopnosti místo vás. Pomozte nám i vy, zasloužíme si to.

ZACHOVEJTE KLID, papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i Vy začnete podporovat Kverulanta. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 30 korun. Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu.

Máme novou vládu. V čele stojí trestně stíhaný premiér a vláda se opírá o podporu pokračovatelů zločinné organizace KSČ. Jako obvykle bude jistě rekonstruována i Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí. Ta vznikla už v červnu 2014 a vedle hlavního podezřelého v kauze Čapí hnízdo Andreje Babiše zasedlo několik dalších politiků a několik ředitelů protikorupčních organizací. Kverulant.org měl od samého začátku pochybnosti o správnosti takového kamarádství s politiky, a tak do vládní rady svého zástupce nevyslal. A nevyslal jej ani před koncem roku 2017, když byla, opět za účasti „protikorupčních bojovníků“, vládní rada rekonstruována. A nevyšle svoje zástupce ani nyní, přestože někteří z našich kolegů z neziskových organizací si tak budou chtít zajistit nové kamarády a nové příležitosti k přisátí se k veřejným rozpočtům. To se však Kverulanta naprosto netýká. Je totiž financován pouze z vašich darů. I vy můžete malým darem pomoci zajistit Kverulantovu nezávislost.

Nedávno odvysílaný dokument Obchod se zdravím zachycuje, jak jsou pacienti „odborníky z terapeutického centra AKTIP“ dovedně manipulováni k tomu, aby odmítli ověřenou léčbu klasickou medicínou a léčili se za peníze „alternativně.“ To Kverulant.org považuje za natolik škodlivé, že na léčitele z AKTIP podal trestní oznámení, na jehož základě případ začalo vyšetřovat Obvodní ředitelství policie Praha II. Kverulant.org je přesvědčen, že kromě trestního postihu, který si šarlatáni z Aktipu nepochybně zaslouží, je třeba udělat také něco v osvětě. Proto pozval k diskuzi na téma klasická versus „alternativní“ léčba přednostku Onkologické kliniky v FN Motol a předsedkyni České onkologické společnosti Doc. MUDr. Janu Prausovou, Ph.D., MBA.  Pokud ani vám není jedno, že někdo beztrestně parazituje na nemocných lidech, podpořte Kverulanta alespoň symbolickým darem 100 Kč.

V Praze probíhá boj o to, která se dvou billboardových firem bude vydělávat na obtěžování reklamou na autobusech a tramvajích. Létají soudní žaloby a trestní oznámení. Přitom cestující z této reklamy nemá žádný užitek. Jeden příklad za všechny. V lednu pražský dopravní podnik nechal polepit reklamou i okna 300 autobusů za pouhé za tři miliony ročně. Dopravní podnik Prahana dotacích a tržbách inkasuje zhruba 18 miliard. Kverulant je přesvědčen, že je dost na to, aby se cestující měl nárok na nerušený výhled z okna. Pokud i vám vadí dívat se na Prahu skrze perforovanou folii, může Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Před koncem roku do ČR doputovala zpráva Evropského úřad pro boj proti podvodům (OLAF) o kauze Čapí hnízdo. Jen málokdo asi ví, že její oficiální verzi veřejnost stále nemá k dispozici. Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost tak má zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti  úředníků. Navíc není zcela jasné, zda jde o zprávu kompletní a autentickou. S tím se Kverulant odmítl smířit a soudil se o její uveřejnění. Nyní dal soud Kverulantovi zapravdu a nařídil MF Kverulantovi zprávu OLAF v měsíční lhůtě poskytnout.  Pokud si i vy myslíte, že nám má vládnout zákon, a nikoliv svévole politiků, můžete Kverulanta podpořit symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Kverulantův zmapovaný tunel, národní elektronický nástroj (NEN), kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. Takový program ale už dávno vyvinula řada IT firem – a není nijak drahý, může být dokonce i zadarmo. Přestože Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) za NEN již utratilo přes půl miliardy, stále není hotov. MMR soutěžilo tak flagrantně  protizákonně, že mu ÚOHS dokonce zakázal plnění jedné smlouvy a to s účinností od 9.12.2016, ale příslušný ředitel odboru Bogdanov poslal dopis s výzvou k zastavení prací až 10.2.2017. Dvouměsíční  prodlení se zastavením prací způsobilo značnou škodu, dokonce umožnilo dodavateli žádat bezdůvodné obohacení. O tom, že práce probíhaly přes zákaz, svědčí opakované aktualizace systému NEN a získání certifikace pro NEN v únoru 2017. Proto Kverulant podal v březnu  2017 na vysokého úředníka Bogdanova trestní oznámení pro podezření ze spáchání tří trestných činů: zneužití pravomoci úřední osoby, maření výkonu úředního rozhodnutí a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Kverulanta dosti překvapilo, že Policie loni jeho trestní oznámení odložila. Kverulant se však nevzdává snadno, a tak právě podal proti odložení hned dvě stížnost k příslušnému státnímu zástu, Sice to dlouho trvalo, ale státní zástupce dal nyní Kverulantově stížnosti  zapravdu a věc vrátil policii k došetření policiOceňte Kverulantovo úsilí o zastavení tohoto tunelu

Česká televize nedávno odvysílala dokument Obchod se zdravím, který popisuje praxi „terapeutického centra AKTIP“. V dokumentu je zachyceno, jak jsou pacienti „odborníky“ z AKTIPu dovedně manipulováni k tomu, aby odmítli ověřenou léčbu klasickou medicínou a léčili se za peníze alternativně. To naplňuje nejen znaky trestného činu podvodu, ale i trestného činu ublížení na zdraví. Proto Kverulant podal na šarlatány z AKTIPu trestní oznámení.  Na základě Kverulantova trestního oznámení nyní vydala státní zástupkyně Mgr. Simona Krupová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 pokyn Obvodnímu ředitelství policie Praha II, aby kauzu začalo vyšetřovat. Podrobnosti naleznete v kauze Smrtelná alternativní léčbaPokud ani vám není jedno, že někdo beztrestně parazituje na nemocných lidech, podpořte Kverulanta alespoň symbolickým darem 100 Kč.

Aktualizovali jsme pro vás seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant svůj přehledný a adresný seznam. Díky Kverulantovi můžete tankovat levnější palivo bez rizika, a ušetřit tak na nádrži cca 125 Kč. Podpořte Kverulanta právě touto částkou a užijte si prázdniny.

Zítra zveřejníme seznam aktualizovaný seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala Česká obchodní inspekce. Pokud ho nechcete před prázdninami zmeškat, napište si o Kverulantů mailový občasník.

Přesto, že nám Andrej Babiš tvrdí, že jeho dnes jmenovaná vláda bude garantem úspěšné digitalizace státní správy, bylo to právě jeho hnutí ANO, které na Ministerstvu místního rozvoje utratilo z našich daní 600 milionů korun za nefunkční portál pro veřejné zakázky s bombastickým názvem Národní elektronický nástroj (NEN) Ten měl s registrací zakázek začít již loni v létě. Kvůli nepřipravenosti i vadám vláda rozhodla o ročním odkladu. Dalším termínem je letošní 1. červenec. NEN ještě nezačal fungovat, jak bylo naplánováno, a již vláda minulý týden schválila žádost Ministerstva dopravy ČR o výjimku z povinného používání NEN. Kverulant.org již lednu 2017 marně vyzval tehdejší ministryni MMR Karlu Šlechtovou, aby tento tunel konečně zastavila. V únoru 2017 v této věci podal trestní oznámení. A na 6 srpna 2018 je nařízeno soudní jednání, na kterém bude projednána žaloba, která MMR vinní z organizace nekalé soutěže a požaduje, aby MMR přestalo používat úpravy NEN, které vznikly na základě nezákonné zakázky. Podrobnosti naleznete v kauze NÁRODNÍ ELEKTRONICKÝ TUNEL

Praha uzavřela v roce 2008 smlouvu se společností JCDecaux o povolení 250 nových billboardů za výstavbu přístřešků na zastávkách MHD. Smlouva byla pro město krajně nevýhodná. Kverulantovi vždy vadilo kšeftování s veřejným prostorem na úkor veřejných rozpočtů a roky usiloval zrušení této smlouvy. Se svými podáními se dostal až k Evropské komisi. Vítězství měl Kverulant na dosah, ale říjnu 2016 nabyl účinnosti nový účinnosti nový zákon, který zkrátil maximální dobu trestní odpovědnosti v podobných případech z 10 na 5 let a tak se Kverulantovi nepodařilo dosáhnout zrušení smlouvy. Smlouva mezi magistrátem JCDecaux  končí v roce 2022. Nyní Kverulant zjistil, že Praha se jí nechystá prodloužit a bude hledat novou firmu koncesním řízení. To co vypadá jako dobrá zpráva má jednu podstatnou vadu na kráse. Návrh je ušit na míru jiné  billboardové firmě, společnosti BigBoard. Autorem návrhu podmínek koncesionářského řízení je Ivo Mates, který několik let používal zdarma vůz Volvo XC60 patřící právě firmě BigBoard. Kverulant na úředníka i na korupčníky z BigBoardu podal trestní oznámení a bude dál celou situaci pozorně sledovat. Podrobnosti naleznete v kauze Praha město billboardů.  Podpořte Kverulanta v jeho boji proti billboardům alespoň symbolickou částkou 100 Kč. 

Přestože je Andrej Babiš, hlavní pěstitel řepky olejky již podruhé předsedou vlády, Kverulant svůj odmítavý názor k povinnému přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu nezměnil. V kauze Drahý biOOmyl je i nadále jeho cílem zastavit toto nesmyslné plýtvání. A jaký je váš názor na biopaliva? Souhlasíte s povinným přimíchávání biopaliv do benzínu a nafty? V Kverulantově anketě již hlasovalo již téměř 1 500 lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas. 

Přestože problematická hypotéza o globálním oteplování v důsledku lidské produkce COnebyla nikdy potvrzena, drahý lov na neškodný CO2 pokračuje zuřivě dál. V souladu s Pařížskou dohodou vynakládáme miliardy na to, aby průměrné globální teploty v roce 2050 nevzrostly o 2 °C, ale jen o 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí. Náklady na dosažení tohoto absurdního cíle platíme všichni, ale patrně nejvíce postiženou skupinou jsou řidiči. Dodavatelé nafty a benzínu totiž mají povinnost snižovat produkci CO nejen tím, že do paliv klasických musí přimíchávat drahá biopaliva, ale musí také dodat předepsaný podíl paliv jako je zemní nebo zkapalněný ropný plyn, vysokoprocentní biopaliva, elektřina či vodík. Tato, údajně ekologická, paliva by však bez masivních dotací nikdo nechtěl.  Tyto dotace musí někdo zaplatit a to paliva klasická významně zdražuje. Nejen na toto téma hovořil ředitel obecně prospěšné organizace Kverulant.org Ing. Vojtěch Razima s ředitelem České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Ing. Janem Mikulcem, CSc. Kverulant.org kritizuje nesmyslnost boje s globálním oteplováním již řadu let. I díky němu se EU v roce 2015 definitivně shodla, že omezí používání biopaliv ze zemědělských plodin v dopravě z původních 10 % na 7%. Podpořte Kverulanta v jeho boji proti řepkové lobby alespoň symbolickým darem 100 Kč. 

 

Kverulant pravidelně sleduje ceny úklidu v desítkách státních institucí. Naposledy, v roce 2017odhalil předražený nákup úklidu na Státním úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). V ukazateli roční cena na m2 byl SÚJB  téměř třikrát dražší a v ukazateli roční cena na zaměstnance platil SÚJB dokonce pětkrát víc, než činily průměry za sledované období. Tato vysoká cena je dána především tím, že SÚJB dodávku této služby pro svoji centrálu v Praze na Senovážném náměstí nesoutěžil již od roku 1996. Roční úklid této budov tak SÚJB nestojí kolem jednoho a půl milionu korun, ale milionů pět. Kverulant s těmito výsledky seznámil předsedkyni SÚJB Danu Drábovou, a ta mu už v roce 2017 slíbila sjednat nápravu. Zatím se tak nestalo. Nyní Kverulant zjistil, že teprve v květnu 2018 zahájil její úřad výběrové řízení.

Kverulant není napojen na penězovody z veřejných zdrojů a neposílá ani žádosti do Bruselu. Nejsme placeni z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich vážíme. Asi i proto každý měsíc uvítáme několik nových laskavých příznivců, kteří nejsou ke svému okolí lhostejní. Tak jsme již přijali už více než 1 milion korun od více než 900 laskavých žen a mužů. Jeden člověk nám daroval průměrně 1 100 Kč. Nechte se inspirovat a podarujte nás stejnou částkou.  My váš dar s radostí využijeme na odhalování korupce a tunelů, kontrolu politiků, odstraňování billboardů, na další trestní oznámení.

Česká televize nedávno odvysílala dokument Obchod se zdravím, který popisuje praxi „terapeutického centra AKTIP“. Kverulant.org nedávno podal na šarlatány z AKTIPu trestní oznámení a to pro spáchání hned několika trestných činů. Po uvedení dokumentu se na obhajobu tzv. alternativní medicíny  začaly ozývat hlasy, které se snaží celou záležitost interpretovat tak, že jde jen o ojedinělý poklesek, o osobní selhání několika lidí, ale něco takového rozhodně není podstatou tzv. alternativní medicíny.  Že to není pravda, jednoznačně vyplývá z rozsáhlého článku tradičního obhájce kritického myšlení, Českého klubu skeptiků Sysifos. Když Sysifos v roce 2017 udíleli centru AKTIP stříbrný Bludný balvan, nebylo to ani tak z toho důvodu, že by se jednalo o výjimečný podnik, jako spíše z toho důvodu, že zejména v osobě Jarmily Klímové bylo toto centrum velmi dobře propagované mediálně. Pozitivní mediální ohlas Jarmily Klímové tak zastínil kritiku Sysifa i kritiku České onkologické společnosti. Více již v článku Kauza AKTIP není o selhání jednotlivců, ale o problému s metodami, které alternativní medicína využívá.

Jeden z našich příznivců, JP, se dotázal ministerstva dopravy, kde se ještě nachází billboardy, které měly být dávno odstraněny. Ředitel odboru komunikace se rozepsal na 3 strany a tazateli „vysvětlil“, že po ministerských odbornících placených z našich daní nikdo nemůže chtít, aby sečetli několik čísel od podřízených správních úřadů a mohli sdělit alespoň celkové číslo. Zvídavý občan se také musí podivit nad tím, že pokud už se pan ředitel dopustí sčítání „7 dnů od dodání podkladů“, „5 dnů od výzvy“ a „následně zakryje a odstraní“, dochází k závěru „že se jedná o dlouhotrvající proces, pokud reklamní poutač nedemontuje vlastník sám“.  Ani svérázný humor ministerstva dopravy našeho čtenáře neodradil a ten podal trestní oznámení na společnost Czech Outdoor a všechny majitele reklamních hyzdičů na dálnici D11 ve Středočeském kraji, kde nedávno došlo k tragické nehodě a billboard byl odstraněn až po té. Těšíme se na konání a argumentaci tentokrát policejních komisařů.

Česká televize nedávno odvysílala dokument Obchod se zdravím, který popisuje praxi „terapeutického centra AKTIP“. V dokumentu je zachyceno, jak jsou pacienti „odborníky“ z AKTIPu dovedně manipulováni k tomu, aby odmítli ověřenou léčbu klasickou medicínou a léčili se za peníze alternativně. To naplňuje nejen znaky trestného činu podvodu, ale i trestného činu ublížení na zdraví. Proto Kverulant dnes podal na šarlatány z AKTIPu trestní oznámení a bude bedlivě sledovat trestní řízení. Podrobnosti naleznete v kauze Smrtelná alternativní léčba. Pokud ani vám není jedno, že někdo beztrestně parazituje na nemocných lidech, podpořte Kverulanta alespoň symbolickým darem 100 Kč.

I Kverulanta znepokojil dokument Obchod se zdravím, ve kterém Česká televize ukazuje, jak může vypadat alternativní léčba v praxi.  Kverulant má za to, že v dokumentu popsané jednání „terapeutického centra AKTIP“ vykazuje jednoznačné znaky spáchání hned několika trestných činů a připravuje trestní oznámení. Jakkoliv je uvedení reportáže jistě správné, Česká televize má také máslo na hlavě. Kverulant zjistil,  že Lenka Krutilová, ano ta z AKTIPu co ví nejen, jak vykakat rakovinu, ale i jak změnit vlastní DNA, byla v prosinci 2015 hostem pořadu Sama Doma na ČT.  Moderátorka Ester Janečková se tehdy rozplývala nad odpověďmi zázračné paní magistry, která ví mnohem lépe než doktoři, jak vyléčit libovolnou chorobu. Pak se lze jen obtížně divit nemocným a zoufalým lidem, že mají důvěru k evidentním šarlatánům jako je Krutilová.

Ekonomický deník dnes přinesl článek o tom, že Nejvyššího kontrolní úřad (NKÚ) se ve své další kontrolní akci zaměřil na Centrální registr administrativních budov (CRAB), který provozuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Kontroloři na to přišli při prověřování nakládání s majetkem v resortu vnitra. Podle závěrů kontroly je systém, který stál přes půl miliardy nepřesný a plný nedostatků. Kontroloři tak dali zapravdu četným kritikům tohoto systém, v čele Kverulantem. Kverulant považuje CRAB za největší tunel  v dějinách českého IT. NKÚ konstatuje, že na základě údajů z CRAB nelze posoudit, zda dochází ke snižování nákladů na správu a nájem majetku.

Přestože problematická hypotéza o globálním oteplování v důsledku lidské produkce CO2 nebyla nikdy potvrzena, drahý lov na neškodný CO2 pokračuje zuřivě dál.  Náklady na tento nesmyslný boj platíme všichni, ale parně nejvíce postiženou skupinou jsou řidiči. Dodavatelé nafty a benzínu totiž mají povinnosti  snižovat produkci CO2  nejen tím, že do paliv klasických musí přimíchávat biopaliva, ale musí také dodat přepsaný podíl paliv jako je zemní nebo zkapalněný ropný plyn, vysokoprocentní biopaliva, elektřina či vodík. Tato údajně ekologická paliva by však bez masivních dotací nikdo nechtěl. To paliva klasická významně zdražuje. Ředitel Kverulanta Ing. Vojtěch Razima dnes odpoledne bude na toto téma hovořit s ředitelem České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Ing. Janem Mikulcem, CSc. Nenechte si ujít videozáznam tohoto rozhovoru a objednejte si zdarma Kverulantův mailový občasník.

Dnešní tradiční zkouška sirén Vám má především připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta.  

Před 86 lety byl za zvuků Smetanovy Libuše slavnostně otevřen zimní stadion na Štvanici. Od té doby zažila Štvanice mnoho slavných chvil včetně čtyř mistrovství světa v ledním hokeji. To první se konalo už v roce 1938. Stadion přežil několik režimů i katastrofální povodeň v roce 2002. Po otevření sportovní haly v Holešovicích v roce 1962 však začíná význam stadionu upadat. Peněz na údržbu bylo stále méně. Flikovaly se jen největší maléry a místo oprav se jednotlivé části areálu zavíraly. Zatímco v Americe udělají pečlivě opečovávanou památku ze všeho, o co se jen trochu otře historie, Češi, pyšný hokejový národ, ani přes Kverulantovy vytrvalé protesty nezachránili ani svůj nejslavnější stadion. V roce 2000  sice  prohlášen kulturní památkou, ale ani město, ani hokejový svaz se o něj nestaraly. Když se počátkem roku 2011 propadla část střechy, přišlo nařízení k demolici. Dovedete si představit, že by si Italové zbourali Koloseum? Nedovedete. To Češi jsou jiní kabrňáci. Klidně si svůj nejslavnější stadion zbourali. A jakým fofrem. Dopoledne 28. května 2011, dřív než zaschl štempl, najely buldozery a o 20 dnů později je po všem. Lví podíl na to měla tehdejší radní pro majetek a nynější místopředsedkyně ODS. Alexandry Udženii, která přes veškerou Kverulantovu snahu nechala jeden z nejstarších zimních stadionů na světě v květnu 2011 zbourat. Podrobnosti naleznete v kverulantově kauze ŠTVANICE NA ŠTVANICI. A informace o slavné historii stadionu naleznete v článku EPOCHY s názvem Štvanice: První zimák Československa!

Z patnácti set nezákonných billboardů v okolí dálnic zmizela od loňského září jen 450. Vyplývá to z nových statistik ministerstva dopravy. Kolem dálnic tak zbývá ještě téměř tisícovka nelegálních billboardů a to i přesto, že již téměř před dvěma měsíci o jeden takový zabil člověk. Ke zvýšení tempa nepomohlo ani to, že Kverulant.org  po nehodě podal trestní oznámení na billboardáře a po tragické nehodě i  na ministra dopravy Daniela Ťoka za to, že jeho lidé neodstranili billboardy od dálnic silnic I. třídy, přestože jim  tuto povinnost ukládá zákon.  Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, pomozte mu  v jeho boji alespoň symbolickou částkou 100 Kč.

I Kverulanta znepokojil dokument Infiltrace Obchod se zdravím, ve které Česká televize ukazuje, jak může vypadat alternativní léčba v praxi.  Kverulant má za to, že v dokumentu popsané jednání členů „terapeutického centrum AKTIP“ vykazuje jednoznačné znaky spáchání hned několika trestných činů.  Tím nejzávažnějším je patrně trestný čin dle § 122 Ublížení na zdraví a těžká újma na zdraví. Přesto všechno se zdá, že nakonec nebude ani podáno trestní oznámení. Ministr zdravotnictví v demisi, Adam Vojtěch k tomu uvedl:  „Abychom mohli podat trestní oznámení, potřebujeme mít více podkladů, řekněme důkazů, jak to centrum funguje. A ty teď nemáme.“  Kverulant se však domnívá, že k tomu, aby mohla policie zahájit vyšetřování, již existuje důvodů více než dost. Bohužel, zkušenost ukazuje, že pokud nebude podáno trestní oznámení, nebude  žádné vyšetřování. Proto Kverulant připravuje trestní oznámení a bude rád vaše facebookové komentáře a postřehy k tomuto tématu.

Přesto, že nám Andrej Babiš tvrdí, že právě jeho vláda je garantem úspěšné digitalizace státní správy, bylo to právě jeho hnutí ANO, které na Ministerstvu místního rozvoje utratilo z našich daní 600 milionů korun za nefunkční portál pro zakázky s bombastickým názvem Národní elektronický nástroj (NEN) Ten měl s registrací zakázek začít již loni v létě. Kvůli nepřipravenosti i vadám vláda rozhodla o ročním odkladu. Dalším termínem je letošní 1. červenec. NEN ale ještě nezačal fungovat, jak bylo naplánováno, a již vláda dostala na stůl první žádost o výjimku. Pikantní na tom je, že o ni žádá samotný Úřad vlády. Svou žádost opírá o dosavadní zkušenosti s dobrovolným používáním NEN. V žádosti úřad nový systém nešetří. Je NEN je krajně pomalý a uživatelsky hostilní. Kverulant.org již lednu 2017 marně vyzval tehdejší ministryni MMR Karlu Šlechtovou, aby tento tunel konečně zastavila. V únoru v této věci podal trestní oznámení. A na 11 června 2018 je na řízeno soudní jednání, na kterém bude projednána žaloba, která MMR vinní z organizace nekalé soutěže a požaduje, aby MMR přestalo používat úpravy NEN, které vznikly na základě nezákonné zakázky. Oceňte Kverulantovo vytrvalé úsilí o zastavení tohoto tunelu a podarujete jej darem ve výši 500 Kč.

Dnes vyšlo najevo, že Česká unie sportu stáhla žalobu na bývalého ředitele Sazky Aleše Hušáka, po němž požadovala 950 milionů korun jako náhradu za to, že loterijní společnost přivedl ke krachu. Připomeňme si, že Sazka byla založena v roce 1965 a svěřena Československému svazu tělesné výchovy. Tu si však sportovci nechali vytunelovat. Lví podíl na tom měl právě tehdejší předseda představenstva Sazky JUDr. Aleš Hušák. Zlý jazykové tvrdí, že pro ČSTV měl skvělé doporučení díky své nezdolné vazbě na StB. O Sazku se tehdy nechaly připravit samotné sportovní svazy, její akcionáři. O té doby jsou dotace ze státního rozpočtu nejen pro český fotbal nepostradatelné a tak jsou i „nepostradatelní“ i ti, kdo o nich rozhodují. Podívejte se na naše video z roku 2013, kdy ještě bylo v živé paměti vytunelování státní loterie SAZKA. Všechno je vochystaný podle zákona, můžeme začít…

 

Sněmovna v rámci novely zákona o ochraně ovzduší právě schválila zvýhodnění přimíchávání některých biopaliv do benzinu a do nafty. Nově mohou dodavatelé benzinu a nafty moci započítávat do povinného minimálního podílu biopaliv dvojnásobně biopaliva, která byla vyrobena z použitých kuchyňských olejů, kafilerních tuků z řas nebo slámy. Jde o dosti pokrytecké opatření, protože tato paliva existují, přes všechny, dnes již letité předpovědi zarputilých environmentalistů, jen laboratořích a jejich výroba za alespoň trochu přiměřené ceny je stále v nedohlednu. Takže podtrženo a sečteno v benzinu nyní musí být stále nejméně 4,1 procenta lihu a v naftě stále šest procent Babišovy řepky.  

V souvislosti se smrtelnou nehodou s neodstraněným billboardem na D11 Kverulant.org podal na ministra dopravy Daniela Ťoka trestní oznámení za to, že jeho lidé ani po osmi měsících od platnosti zákazu neodstranili billboardy od dálnic a silnic I. třídy, přestože jim tuto povinnost ukládá zákon. Druhý den po podání kontaktoval Kverulanta sekretariát ministra Ťoka se žádostí o schůzku. Kverulant, který se s politiky programově nestýká, souhlasil za podmínky, že bude moci na schůzce natáčet a záznam potom zveřejnit. S tím ministr Ťok překvapivě souhlasil a byl dojednán termín setkání. Tento termín byl ze strany ministerstva posléze zrušen a přesunut na předminulý týden. V den schůzky, 10. května, volal Kverulantovi opět sekretariát ministra s tím, že schůzka s ředitelem Kverulanta Vojtěchem Razimou se může uskutečnit, ale jen bez kamery. S tím Kverulant samozřejmě nesouhlasil, protože veřejnost má právo slyšet ministrovo vysvětlení jak je možné, že s přispěním jeho lemplovství zemřel člověk. Rozhovor byl ukončen s tím, že Kverulant není Ťokovou zbabělostí překvapen a vydá o tom tiskovou zprávu. Za půl hodiny přišel z ministerstva další telefonát. Prý to všechno bylo nedorozumění a ministr Ťok s natáčením souhlasí. Jen ten den již prý ministr nakonec nemá čas a jeho sekretariát se do týdne ozve s novým termínem schůzky. Ťokův sekretariát se s novým termínem samozřejmě neozval a Kverulant tak dál považuje ministra Daniela Ťoka za zbabělého lempla.

Kverulant.org již v roce 2014 upozornil na nerovné podmínky při pořádání farmářských trhů v různých částech Prahy. Zatímco někteří pořadatelé museli za tuto možnost platit, jiní naopak dostávali zaplaceno. Kverulantovým cílem bylo odstranit tuto hrubou nerovnost, která byla financována z veřejných peněz. To se mu podařilo a za pořádání farmářských trhů se již nikde v Praze nikomu neplatí.  Kverulant nyní porovnal nastavené podmínky a zjistil, že průměrně se cena za pořádání jednoho trhu blíží částce 4,5 tisíce korun. Městské části chtějí až 23 tisíc korun za pořádání jednoho průměrného trhu, ale pořadatel farmářského trhu na Náměstí republiky za možnost využívat jedno z nejlukrativnějších míst v republice už roky neplatí Praze 1 ani korunu. Ještě horší to je tam, kde je pořadatelem městská část či její dceřiná společnost. To obvykle generuje městské části velkou ztrátu. Kverulant s výsledkem své studie seznámil všechny pražské městské části a magistrát a očekává, že by Praha měla dokázat podmínky pro pořádání farmářských trhů v Praze více sjednotit. Pražané by měli mít možnost nakupovat potraviny od farmářů za rovných a nekorupčních podmínek. Další podrobnosti naleznete v kauze Pražský byznys s farmáři.

Aktualizovali jsme pro vás seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant svůj přehledný a adresný seznam. I díky jemu se kvalita benzínu i nafty zásadně zvýšila.  Zatímco v roce 2001 bylo závadných 13,5 % odebraných vzorků paliv v roce 2017 to bylo už jen 1 % z 2 670 vzorků. Díky Kverulantovi můžete tankovat nejlevnější palivo bez rizika a ušetřit tak na nádrži cca 125 Kč. Podpořte Kverulanta právě touto částkou.

Aby nedošlo k mýlce, Kverulant si stále myslí, že reklama je kandovaná lež, a billboardy nemá rád. Na Kverulanta se však obrací řada firem, aby jim poradil, čemu se mají při inzerci na billboardech zejména vyhnout. Kverulant s dopravní policií a týmem spolupracovníků již před časem zformuloval několik základních doporučení.

V souvislosti s nedávnou smrtelnou nehodou s billboardem na D 11 Kverulant.org právě podal trestní oznámení na ministra dopravy Daniela Ťoka a dále na všechny úřednici Ministerstva dopravy, včetně úředníků Ředitelství silnic a dálnic, kteří nesou přímou odpovědnost za to, že do dnešního dne, nebyly z dálnic, silnic I. třídy nebo jejich silničních pomocných pozemků, resp. silničních ochranných pásem dálnic a silnic I. třídy odstraněna reklamní zařízení, jejichž zřízení a provozování bylo povoleno nejdéle do 1.9.2017 (viz čl. II zákona č. 196/2012 Sb. – dále jen „novela“), jímž byl novelizován zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích – dále jen „ZPK“). V tomto jednání spatřuje Kverulant.orgl znaky přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti podle § 330 odst. 1 trestního zákoníku.

Správní rada dospěla k závěru, že na hlídací psy (watchdog) se shánějí peníze čím dál hůř, a tak se Kverulant.org dnešním dnem mění na roztomilé koťátko (cutekitten). Kočičky jsou totiž dlouhodobě nejvděčnějším předmětem zájmů soukromých dárců. Oceňte Kverulantovu náročnou transformaci finančním darem ve výši 100 Kč. Koťátka si to zaslouží.

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Soud první  instance již rozhodl, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani za její uveřejnění se nemusí omlouvat.  Proti tomuto rozhodnutí se Ekospol odvolal. Kverulant věří, že se mu podaří přesvědčit i odvolací soud o tom, že veřejnost má právo veřejně nazývat věci pravými jmény. Podrobnosti naleznete v kauze JAK EKOSPOL MARNĚ ŽALOVAL KVERULANTA O 10 MILIONŮ. A jaký je váš názor na "prodávání" stavebních povolení?  V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 1 000 lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas. 

Podívejte se na naše opravdu krátké video a na naše dokončené kauzy

Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji.  Podívejte se, jak se nám to daří. Uveřejnili jsme první seznam pumpařů se špatným benzínem. Přiměli jsme  ŘSD odstranit skoro 600 billboardů. Odhalili jsme nesmyslnost sKaret a pomohli zastavit jejich vydávání. Dotlačili jsme pražské strážníky k zabavení více než 100 falešných označení pro tělesně postižené. Odkryli jsme rekordní plýtvání ve státní správě při nákupu kancelářských potřeb a při zajišťování úklidu. Odhalili největší tunel v dějinách českého IT, zastavili 100 milionový tunel v Dopravním podniku hlavního města Prahy a snížili plýtvání při nákupech počítačů ve státní správě. Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala KILL BILLBOARDS aneb napišme jim. Cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazujícího billboardy na dálnicích. To se povedlo a k 1. září 2017 se billboardy podél dálnic a silnic I. třídy staly nelegálními. Majitelé sice vzdorovali, ale ministerstvo dopravy oznámilo, že reklamní nosiče odstraní samo a náklady bude následně vymáhat. V Brně bylo do začátku roku 2017 odstraněno více než 250 reklamních nosičůV Praze byly v roce 2016 s Kverulantovým přispěním prosazeny nové Pražské stavební předpisy, které omezují výstavbu nových billboardů. S Kverulantovým přispěním byla na konci června 2017 přijata novela stavebního zákona, která omezuje prostor pro ekovyděrače, ale zároveň zachovává rozumnou možnost veřejnosti mluvit do povolování staveb. Kverulant přispěl k odvolání Svatopluka Němečka z funkce ministra zdravotnictví a pomohl propustit odsouzeného politika Karla Březinu z postu poradce ministryně školství Kateřiny Valachové.

Všichni jsme nuceni platit daně, a vy si možná myslíte, že stát nám za to poskytuje perfektní služby. Ale ono to tak není. Kverulant se to snaží změnit. Podpořte ho. Věnujte mu 1 Kč denně. 30 korun měsíčně pomůže změnit věci k lepšímu. 

 

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Sněmovna právě vydala k trestnímu stíhání Andreje Babiše. Ten se tak pravděpodobně stane druhý bývalým obviněným premiérem a dvanáctým obviněným bývalým ministrem. Policie obvinila od roku 1993 celkem 11 ministrů a z toho jich deset skončilo před soudem. Pravomocně byli odsouzeni jen dva z nich, Ivo Svoboda a Karel Březina. Připomeňme si stručně všech 11 případů.

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT? V Kverulantově anketě již hlasovalo více než 500 lidí, Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Bývaly doby, kdy byli ekologové užiteční. Zdá se, že ty doby jsou však dávno pryč. Zdá se, že skutečné ekology, kteří chránili životní prostředí, nahradili environmentalisté, kteří chrání jakýsi těžko definovatelný environmentální zájem. Kverulant zastává názor, že environmentální organizace jsou nyní integrální součástí establishmentu, který je také z velké části financuje a že environmentální problematika je dnes předmětem účelového spojení politického populizmu politiků a demagogie environmentálních aktivistů. A co si environmentalistech myslíte vy? 

Nejvyšší kontrolní úřad před vánocemi zveřejnil zprávu, ve které upozornil na jeden z největších příkladů plýtvání státu veřejnými prostředky v oblasti IT. Jde o Centrální registr administrativních budov známý pod zkratkou CRAB. Stál extrémně vysokou částku a je prakticky k ničemu. Odpovědný za CRAB je především Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Hospodářské noviny s využití Kverulantovy kauzy CRAB – NEJVĚTŠÍ TUNEL V DĚJINÁCH ČESKÉHO IT napsaly o CRABu článek. A Úřad pro zastupování státu místo, aby slíbil nápravu, vydal tiskovou zprávu ve kterém tvrdí, že všichni lžou.

Blíží se konec roku. Budou Vánoce a Štědrý večer spojený s tradicí obdarování. Prosíme vás, nezapomeňte letos ani na nás a podarujte nás malým darem. Když mocní nehrají s veřejností fér, Kverulant ji brání, ale bez vaší podpory není naše činnost možná. Děkujeme.

Dnes je mezinárodní den proti korupci a tak nám dovolte připomenout si naši nejúspěšnější protikorupční kauzu JAK KVERULANT ZASTAVIL TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU. Šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. Nespíme na vavřínech a proti korupci bojujeme dál. V srpnu 2016 jsme odhalili další tunel v DPP. DPP zaplatil za rekonstrukci objízdné koleje ve Vokovicích firmě EDIKT 50,5 milionů. Cena prací však byla prokazatelně maximálně 29,5 milionů korun. Kverulantovým cílem je potrestání organizátorů tohoto tunelu, a proto podal trestní oznámení, které policie právě vyšetřuje. 

Již šestým rokem se po celém světě slaví GivingTuesday, den dárcovství.
Nebuďte mimo a podarujte dnes svého oblíbeného Kverulanta.
Když mocní nehrají s veřejností fér, Kverulant ji brání.  za to si zaslouží vaši podporu.
Děkujeme.

I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu. 

Hezký sváteční den přeje Kverulant.

P.S. Další Kverulantovy vtipy může vidět zde.