Nahoru

Aktuality

Premiér Babiš včera odvolal svého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka za to, že skandálně nezvládl kritizovanou zakázku na informační systém pro elektronické dálniční známky. To je jistě dobře. V této souvislosti je užitečné si připomenout, že I Babiš má v oblasti rekordně předržených IT zakázek máslo na hlavě. Jeden příklad za všechny. Kverulant.org již v roce 2013 odhalil tunel, který se vymyká běžným měřítkům. Jde o nákup CRABu, centrálního registru administrativních budov, za který stát zatím utratil již téměř 4 miliardy korun. Přitom CRAB je v zásadě jen trochu lepší excelová tabulka, která shromažďuje informace o pouhých 2,5 tisících budov v majetku státu. Kverulant v roce 2014 marně vyzval tehdejšího ministra financí Babiše, aby největší tunel v dějinách českého IT zastavil. Bylo to právě jím řízené ministerstvo financí, které mělo gesci Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který si CRABa pořizoval. Podrobnosti naleznete v kauze CRAB – největší tunel v dějinách IT.

Kverulant.org opakovaně protestuje proti environmentalistickému iracionálnímu běsnění a proto byl jeho ředitel Vojtěch Razima pozván, aby obhájil svoje názory v souboji s Janem Rovenským z Greenpeace v pořadu Rozstřel internetové televize iDNES.tv. Duel byl vysílán dnes v 12:30.

V roce 2010 otevřel Kverulant kauzu, kterou si tehdy vysloužil odpor environmentalistů. Tato kauza se jmenuje biOOmyl a zabývá se  kritikou povinného přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu. Kverulant už tehdy tvrdil, že deklarované ušlechtilé ekologické pohnutky jsou jen zástěrkou pro další miliardový „eko“ byznys.  Vývoj ukázal, že Kverulant měl pravdu a dnes jen málokdo věří, že šlo o něco jiného, něž o peníze. Přesto environmentalisté znovu křičí, vyhrožují, vytvářejí paniku, přilepují se lepidlem k silnici a v Londýně dokonce zablokovali metro. Kverulant je přesvědčen, že stejně jako v případě biopaliv zase nejde o nic jiného, než ve jménu „ekologické svaté války“ vydělat hodně peněz na úkor obyčejných lidí. Pokud se i vám příčí tato ideologická manipulace, oceňte Kverulantovu odvahu jít proti proudu a podpoříte jeho úsilí o prosazování kritického pohledu na ekologické otázky finančním darem.

Na sobotním kongresu OSD se část delegátů konečně postavila proti starému vedení. Dřívější pražská radní pro majetek a nynější pražská zastupitelka Alexandra Udženija v prvním kole volby neobhájila post 1. místopředsedkyně strany. Přestože neměla protikandidáta, získala jen 217 hlasů z 514. Kverulant má z této zprávy radost. Byla to totiž právě Udženija, kdo připravil český hokejový národ o historický zimní stadion Štvanice. Dne 6. listopadu 1932 byl za zvuků Smetanovy Libuše slavnostně otevřen zimní stadion na Štvanici. Od té doby zažila Štvanice mnoho slavných chvil včetně čtyř mistrovství světa v ledním hokeji. To první se konalo už v roce 1938. Stadion přežil několik režimů i katastrofální povodeň v roce 2002. Co však přežít nedokázal, byla péče tehdejší radní pro majetek Alexandry Udženii, která přes veškerou Kverulantovu snahu nechala jeden z nejstarších zimních stadionů na světě v květnu 2011 zbourat. Podrobnosti naleznete v kverulantově kauze ŠTVANICE NA ŠTVANICI.

Je velmi pravděpodobné, že když si do vyhledávače Google zadáte slovo kverulant, tak se vám jako první objeví odkaz: Kverulant | Nejhorší podmínky v Evropě | AdvertDaily.com‎. Odkaz je billboradáři placenou reklamou a nevede na žádnou stránku obecně prospěšné společnosti Kverulant.org, ale na manipulativní web  www.advertdaily.com  billboardové společnosti BigBoard, která rozsáhle popisuje, že největší zločinci jsou lidé z konkurenční billboardové společnosti JCDecaux.  Šikulové z JCDecaux však nejsou o nic lepší. I ti se na svém webu www.nelegalnibillboardy.com tváří jako bohulibá nezisková společnost, která nezištně zmapovala 415 nelegálních billboardů podél silnic a dálnic. Nikoho asi nepřekvapí, že jde zejména o billboardy konkurenční společnosti BigBoard.

Chcete jednou za čas dostávat krátké Kverulantovy tiskové zprávy ve stejnou chvíli jako novináři? Napište si o ně. Když se Vám nebudou líbit, můžete se kdykoliv snadno odhlásit.

Kverulant.org zjistil, že velký bytový projekt Prague Marina II byl v pražských Holešovicích povolen a postaven na základě zfalšovaných povodňových map. Bytový komplex se stovkami bytů vznikl v aktivní zátopové zóně, kde nesmí stát žádná stavba. Zákon i zdravý rozum zde zapovídá jakékoliv výjimky. V aktivním zátopovém území nesmí nic stát nejen proto, že jím při povodni proudí voda, která svou silou ohrožuje jakoukoli stavbu, ale zejména proto, aby voda mohla volně odtékat a tak nezvyšovala svoji hladinu a nezaplavovala další a další území. Kverulant je přesvědčen, že úředníci, kteří stavbu povolovali, dobře věděli, že mapy jsou zfalšované, a za úplatek nad tím mávli rukou. Proto Kverulant v celé věci dnes podal trestní oznámení. Podrobnosti o celé kauze naleznete na Kverulantově webu.

V roce 2019 jsme dokončili pět kauz a průměrná úspěšnost dosáhla 78 %. Novináři o našich kauzách psali ve dvou stech případech. Kverulantovy www stránky navštívilo téměř sedmdesát tisíc lidí. Kverulanta sledovalo na sociálních sítích téměř dvanáct tisíc uživatelů. Příjmy z darů činily necelý jeden a půl milionu korun. Ani koruna nebyla z veřejných rozpočtů. Všechny byly o vás. Děkujeme vám za další dobrý rok.  Podrobnosti naleznete v Kverulantově výroční zprávě.

Poslanecká sněmovna schválila počátkem listopadu novelu zákona o dani z hazardních her. U všech typů hazardu ponechali poslanci sazby na dosavadní úrovni, pouze u loterií stoupá sazba z 23 procent na 35. Sazce se to nelíbí a žalovala za to Českou republiku v Bruselu. Sázková společnost Sazka Group za tři čtvrtletí loňského roku zvýšila zisk před zdaněním meziročně o 27 procent na 7,3 miliardy korun. Připomeňme si, že Sazka byla založena v roce 1965 a svěřena Československému svazu tělesné výchovy. Tu si však sportovci nechali vytunelovat. Lví podíl na tom měl právě tehdejší předseda představenstva Sazky  Aleš Hušák. Zlý jazykové tvrdí, že pro ČSTV měl skvělé doporučení díky své nezdolné vazbě na StB. O Sazku se tehdy nechaly připravit samotné sportovní svazy, její akcionáři. Od té doby jsou dotace ze státního rozpočtu nejen pro český fotbal nepostradatelné a tak jsou i „nepostradatelní“ i ti, kdo o nich rozhodují. Podívejte se na naše video z roku 2013, kdy ještě bylo v živé paměti vytunelování státní loterie SAZKA. Všechno je vochystaný podle zákona, můžeme začít…

 

Kverulant.org aktualizoval seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. I díky Kverulantovým seznamům se kvalita benzínu i nafty zásadně zvýšila. Co však klasické pohonné hmoty naopak systémově znehodnocuje a zdražuje je povinné přimíchávání biosložek. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Podpořte Kverulanta v jeho boji proti Babišově řepkové lobby pravidelným symbolickým darem 100 Kč 

Přestože Praha deklaruje, že chce omezit vizuální smog, vypsala loňi počátkem listopadu  tendr na pětiletý pronájem reklamního prostoru na 2500 sloupech veřejného osvětlení. Soutěž je dle Kverulantova názoru navíc zmanipulovaná tak, aby ji mohly vyhrát jen dvě největší firmy se směšně nízkou nabídkovou cenou. Kverulant.org podal podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten mu nyní sdělil, že vše je v naprostém pořádku. Pomozte nám i vy zastavit tuneláře a vyčistit Prahu od vizuálního smogu darem ve výši 500 Kč.

 V programovém prohlášení koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) je v sekci Odpovědný rozvoj Prahy uvedena tato věta: „Zasadíme se o omezení vizuálního smogu.“ Praxe je však radikálně jiná. Před rokem vyšlo najevo, že bývalý úředník pražského magistrátu Ivo Mates, kterého na základě Kverulantova trestního oznámení šetří policie, jezdil zadarmo luxusním vozem Volvo XC60 reklamních společností Big Board. Nedávno se ukázalo, že Piráti dostali od firmy JCDecaux na volební billboardy slevu 75 %, a Michaela Krausová musela rezignovat na svoji funkci předsedkyně pirátských zastupitelů v Praze poté, co se přišlo na její tajné schůzky s Tomášem Tenzerem, technickým ředitelem JCDecaux, soudem obžalovaným z korupce v souvislosti s pronájmem reklamních ploch v metru. A právě pro tyto korumpující billboardové firmy byl dle Kverulantova přesvěcení  vypsán zmanipulovaný tendr.

Jde o pronájem osvětlených reklamních ploch na celkem 2539 sloupech veřejného osvětlení na frekventovaných pražských komunikacích za částku 1 728 047 měsíčně. Zakázka je rozdělená na takzvané minitendry, tedy na 15 balíčků obvykle po 150 sloupech za 131 700 Kč měsíčně. Aby nikdo nemohl ohrozit předem připravené vítězství tandemu JCDecaux a Big Board, nemůže se do tendru přihlásit jen tak nějaká reklamka. Pravidla tendru určují, že ze soutěže bude vyloučen každý, kdo v oboru nepůsobí alespoň 5 let, nemá obrat alespoň 10 milionů korun, pojištění na jednu pojistnou událost ve výši 20 milionů korun, a především bude vyloučen ten, kdo v uplynulých 3 letech neprovozoval alespoň 100 reklamních nosičů obdobného typu ve městech nad 50 000 obyvatel.  To jsou důvody, pro které Kverulant považuje soutěž za zmanipulovanou a pro které podal žádost o zrušení celého tendru na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten však mu nyní sdělil, že vše je v naprostém pořádku. V odůvodnění ÚOHS se uvádí: „Úřad v předmětné věci sděluje, že po prošetření v podmětu uváděných skutečností ve spojitosti s relevantními podklady nebyly v současné době v rovině těchto skutečností shledány důvody pro zahájení správního řízení z moci úřední, což však nevylučuje možnost následného přezkoumání postupu zadavatele, vyjdou-li najevo nové skutečnosti.“

Kverulant také několikrát odeslal primátorovi Prahy a všem členům rady dopis, ve kterém je vybízí, aby konečně začali čistit Prahu od billboardového smogu, jak slíbili. Pokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost. Pokud nás můžete podpořit i symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč, budeme vám vděční.

 

Odvolací soud Belgického království letos 12. listopadu pravomocně uznal rozhodčí nález, podle nějž má Česká republika zaplatit firmě Čechošvýcara Josefa Štávy odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. Částka, kterou i s úroky Diag Human požaduje, nyní dosahuje 14,5 miliardy korun. Rozhodnutí odvolacího soudu resort podle mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriely Štěpanyové obdržel na konci prosince. Také dnes sdělila ČTK, že Ministerstvo zdravotnictví podá kvůli Diag Human opravný prostředek k nejvyššímu soudu v Belgii.  Ten však nebude mít  odkladný účinek. Firma Diag Human se s Českem pře řadu let kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Podle advokátů firmy má ČR zaplatit 14,5 miliardy, napsala ČTK. To, že má Diag Human na peníze (více než osm miliard korun jako výsledek arbitráže z roku 2008 plus úroky, celkem zhruba 14,5 miliardy Kč) nárok, potvrdil počátkem června také lucemburský Nejvyšší soud. Stvrdil tím svůj dřívější nález, kterým také povolil exekuci majetku České republiky. Firma Josefa Šťávy si tak může vzít peníze českých daňových poplatníků, pokud se nacházejí v lucemburských bankách. Spletitá kauza kolem společnosti Diag Human se táhne roky. Její počátek leží v roce 1992 u tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara a jeho nepodložených vyjádření, kvůli kterým byl zastaven obchod Diagu s krevní plazmou. Arbitráž z roku 2008 přiznala Diagu náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun a protože stát tyto peníze Diagu zatím nedal, tato částka denně narůstá o úroky ve výši 1,3 milionu. Celkem to i s úroky dělá  14,5 miliardy korun.  Přesto všechno se zástupci státu už roky tváří, že se naprosto nic neděje a  daňový poplatník už nikdy žádné peníze Diagu nebude muset platit. Ale je to skutečně tak? Koncem léta požádal Kverulant.org o rozhovor obě strany sporu. Právní zástupce společnosti Diag Human Jan Kalvoda s natáčením souhlasil. Zástupci Ministerstva zdravotnictví mluvit na kameru odmítli, ale slíbili odpovědět Kverulantovi na písemné dotazy. Svůj slib však ani po urgencích nedodrželiVíce již Kverulantově videu:

NEN neboli Národní elektronický nástroj je vysoce předražený a státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. Kverulant.org v únoru  2017 v této věci podal trestní oznámení. Tunelování však nadále pokračuje. Nejnověji vypsáním zakázky za 150 milionů ušité na míru jedné firmě. Kverulant.org protestuje a dnes podal podmět k prošetření zakázky na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Oceňte Kverulantovo úsilí a pomozte mu zastavit tento tunel a prosadit potrestání tunelářů měsíčním darem v symbolické výši 100 Kč

Na konci roku 2019  ministerstvo vypsalo nový tendr na provoz systému. Hledá nástupce firem O2 a Tesco SW, které portál provozovaly doteď. Podmínky tendru za 150 milionů korun jsou však ušité na míru jediné firmě - opět Tesco SW.  Aby se mohl zájemce o zakázku přihlásit, musí splňovat mimořádně přísná pravidla. Zájemce musí například předložit důkaz, že v posledních třech letech provozoval tři obdobné informační systémy. A to v masivním měřítku - za první i druhý musel dostat v posledních třech letech na 90 milionů korun bez daně a muselo je používat minimálně 10 tisíc uživatelů. U třetí služby podle požadavků musel zájemce poskytovat technickou podporu minimálně 10 tisícům uživatelů.

Tesco SW přitom právě takové obří zakázky dělalo pro ministerstvo pro místní rozvoj. Provozuje totiž ještě například obří systém pojmenovaný MS2014+ pro administraci evropských dotací, na který EU odmítla slíbenou dotaci 820 milionů poskytnout, protože zakázku podle ní ministerstvo vysoutěžilo neprůhledně.

Pokud by ovšem prošla požadavky i konkurence Tesco SW, bude mít nejspíše potíž s další podmínkou - mít tým odborníků, který splňuje přesnou a velmi specifickou kombinaci certifikátů, které dosvědčují jejich technologické znalosti. Kombinace odpovídá současnému týmu Tesco SW.

Kverulant.org protestuje a dnes podal podmět prošetření zakázky na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

To ale není vše. Ještě předtím, než ministerstvo vůbec tendr na provoz systému na sklonku roku 2019 vypsalo, uzavřelo s Tesco SW ještě jednu smlouvu - na vytvoření dokumentace NEN a metod, jak systém převést na jiného správce. Ať už další zakázku vyhraje kdokoliv. Tesco SW za to dostane dalších více než 100 milionů korun. A to i v případě, že novým provozovatelem systému bude ono samo.

Další podrobnosti naleznete v kauze Národní elektronický tunel.

Oceňte Kverulantovo úsilí a pomozte mu zastavit tento tunel a prosadit potrestání tunelářů měsíčním darem v symbolické výši 100 Kč

 

Na konci roku 2019 sledovalo Kverulantovy facebookové stránky  9 215 osob. Na Twitteru měl Kverulant 2 368 sledujících a kanál YouTube měl 213 odběratelů. V druhé polovině roku 2019 byl spuštěn i Instagramový účet a ten si získal 110 sledujících. Celkem tak na sociálních sítích Kverulanta sledovalo téměř 12 000 uživatelů.

Kverulant má k dispozici zaručeně pravé přiznání portugalského lobbisty, který popisuje, jak to doopravdy bylo s NEN.  NEN je národní elektronický nástroj, který kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. Přestože je NEN pro veřejnou sféru zadarmo, skoro nikdo ho nechce. V prosinci 2019, po čtyřech letech fungován, po roce a půl povinného používání státní instituce a utracení 400 milionů korun ze státního rozpočtu, dosáhl NEN tržní penetrace pouhých 4 %.

Středočeský kraj za dob Davida Ratha zajišťoval autobusovou dopravní obslužnost téměř za miliardu korun ročně nevýhodnými smlouvami uzavřenými bez soutěže. Cílem Kverulanta je již od roku 2010 tuto praxi zrušit a přimět krajský úřad k uspořádání transparentního výběrového řízení. To se mu bohužel stále nepodařilo, dokonce ani po té, co byl Rath v květnu 2012 zatčen s krabicí od vína plnou úplatků. Nejnověji se v roce 2019 Středočeský kraj pod vedením hejtmanky Jermanové rozhodl, že bude dál pokračovat v tunelářské praxi a  prodloužil smlouvy se stávajícími autobusovými dopravci o pět let až do roku 2024 a s dalšími uzavřel nové rovněž bez soutěže. Kverulant.org protestuje a podal podnět k antimonopolnímu úřadu. Oceňte Kverulantovu vytrvalost, pomozte mu zastavovat tuneláře a staňte se i vy jeho dárcem.

Autobusovou dopravu zajišťuje kraj smlouvou s dopravcem, u něhož si objedná obslužnost pro vybrané lokality a dohodne jízdní řády. Protože by se kraji nemělo primárně jednat o zisk, ale o blaho obyvatel, je logické, že takto poskytovaná doprava nemusí být rentabilní. Proto je tomuto vybranému dopravci hrazena tzv. prokazatelná ztráta, kterou utrpí tím, že jezdí na nevýdělečných linkách. Na první pohled je tento princip v pořádku. Háček tu ale přeci jen je, a to jak se stanovuje ona prokazatelná ztráta? Jakmile je jednou tato částka stanovena, má dopravce bez sebemenší námahy zajištěnu existenci na mnoho let. Nemusí sledovat konkurenci, snažit se snižovat náklady, lákat cestující na služby. Má svou jistou proplacenou prokazatelnou ztrátu. A z eráru krev neteče.

Kverulanta již v roce 2010 zajímalo, jak jsou postaveny smlouvy mezi dopravcem a krajem. Kraj přeci musí mít nějakým způsobem zajištěno, že se mu za vynaložené prostředky z veřejného rozpočtu dostává těch nejkvalitnějších služeb, srovnatelných s běžným tržním prostředím. Proto Kverulant na podzim 2010 požádal Středočeský kraj, aby mu tyto smlouvy předložil.

Kverulant tehdy zjistil, že všechny smlouvy byly uzavřeny „z ruky“  nezapomenutelného hejtmana Davida Ratha na sklonku roku 2009.  těsně před tím, než byla krajům zákonem uložena povinnost vybírat dopravce ve výběrovém řízení. Všechny smlouvy platily 10 let. Rathovi „hoši“ tak tehdy zavázali kraj vyplatit celkem přinejmenším 6,8 miliardy Kč. 

Kverulant se odmítl s tímto stavem smířit. Od roku 2010 podal mnohé  podněty k Úřadu pro hospodářskou soutěž, ombudsmanovi a na Ministerstvo vnitra. Kverulant také odeslal hejtmanovi Rathovi výzvu, aby Středočeský kraj vypsal transparentní výběrové řízení a následně vypověděl všechny nemravné smlouvy. Chvíli se zdálo, že opravdu dojde k nápravě. Středočeský kraj v létě 2011 vypověděl všechny smlouvy a chystal výběrové řízení. To se mělo uskutečnit v létě 2012.  V květnu 2012 byl pan Rath vzat do vazby. Kverulant si naivně myslel, že pravděpodobnost, že výběrové řízení na dopravu ve Středočeském kraji bude férové, se tím výrazně zvýšila.

Kverulant se mýlil. David Rath se ještě nestačil zabydlet ve vazební věznici, a už jeho dlouholetý souputník a jeho náměstek pro dopravu Robin Povšík znovu obnovil všechny smlouvy a oznámil, že výběrové řízení pořádat nebude. Podle Kverulanta tím porušil zákon. Ročně za autobusy platil Středočeský kraj v roce 2012 skoro 700 milionů korun. To už je hezká suma. Dá se za to pořídit hned 100 krabic s vínem. Velké pokušení pro ty politiky, kteří jsou ještě na svobodě. A tomuto pokušení Robin Povšík patrně podlehl.

Kverulantovi už nezbývalo mnoho prostředků, jak přesvědčit politiky, že by měli šetřit. Jedním z nich bylo znovu jim napsat. Podzimní volby roku 2016 přinesly Středočeskému kraji novou hejtmanku, Jaroslavu Jermanovou z hnutí ANO. Kverulant ji v listopadu 2016 dopisem vyzval, aby se konečně zasadila o vypsání transparentních výběrových řízení na dopravní obslužnost. Přišla odpověď, že něco takového by bylo příliš složité. Výběrové řízení tedy zase nebylo a na jaře 2017 se ukázalo, že dopravní obslužnost bude naopak ještě dražší. V říjnu 2016 prošel vládou návrh, že se mzdy řidičů navýší o 40 %. Středočeský kraj se s tímto zvýšením mezd vypořádal pouze tím, že dopravcům přisypal 124 milionů korun. Ty samozřejmě zaplatil daňový poplatník. A bude platit dál.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1370/2007 o veřejných službách v přepravě cestujících po železnici a silnici vstoupilo v platnost 3. prosince 2009. Pro smlouvu o veřejné službě stanovilo povinnost objednatelů vybírat dopravce ve výběrových řízeních. Předmětné nařízení stanovilo, že se tak má stát principiálně nejpozději do 3. prosince 2019. V létě 2019 se Středočeský kraj rozhodl, že bude dál pokračovat v tunelářské praxi, kterou nastavil pravomocně odsouzený David Rath, a to tím způsobem, že s částí dopravců bez soutěže prodlouží stávající smlouvy o pět let až do roku 2024, s dalšími pak uzavře nové rovněž bez soutěže. Kraj se hájí tím, že v nařízení Evropské unie našel skulinu, která mu umožňuje takto postupovat. Současně prý začne už s přípravou velkého tendru na desetiletý provoz, aby od 1. 12. 2024 vyjely výhradně vysoutěžené spoje.

Pokud necháme uplacené politiky rozhazovat naše peníze, budou tyto náklady zase jen stoupat. S tím se však Kverulant odmítá smířit, a proto se v prosinci 2019 obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby prošetřil, zda prodloužení smluv z dopravci bez soutěže bylo skutečně v souladu se zákonem.

Pokud si i vy myslíte, že by politici měli s našimi penězi nakládat výrazně hospodárněji, můžete podpořit Kverulantovo úsilí. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem. Pomozte zastavit tuneláře pravidelným darem v symbolické  výši 100 Kč. 

 

NEN neboli Národní elektronický nástroj je vysoce předražený a státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. Má, ale neslouží. Přestože je NEN pro veřejnou sféru zadarmo, skoro nikdo ho nechce. V prosinci 2019, po čtyřech letech fungován, po roce a půl povinného používání státní instituce a utracení 600 milionů korun ze státního rozpočtu, dosáhl NEN tržní penetrace pouhých 4 %. Nabízí se otázka, proč NEN skoro nikdo nechce, i když je zadarmo. Důvodů je mnoho, ale jedním z nejpodstatnějších je skutečnost, že NEN nepřináší nic nového, cílová skupina, kterou by měl NEN oslovovat, již dávno elektronizaci veřejných zakázek vyřešenou má, a dokonce lépe než se státním NEN. Dalším podstatným důvodem, je skutečnost, že NEN je prostě špatný produkt. V polovině února 2019 došlo ke kolapsu NEN. Ministerstvo pro místní rozvoj původně tvrdilo, že se kvůli výpadku systému NEN musely rušit zakázky za desítky milionů. Pohled do registru o měsíc později ale ukázal, že šlo o tendry za půl miliardy. Zmizely z něj tisíce dokumentů, které do něj zadavatelé i zájemci o tendry nahráli od začátku roku.  Kverulant.org v únoru  2017 v této věci podal trestní oznámení. Tunelování však nadále pokračuje. Podrobnosti naleznete v Kverulantově kauze Národní elektronický tunel. Oceňte Kverulantovo úsilí a pomozte mu posazovat potrestání tunelářů měsíčním darem v symbolické výši 100 Kč

Kverutant.org byl pozván, aby se registroval do mezinárodního dárcovského programu Benevity. Registrace proběhla úspěšně a Kverulant tak může dostávat dary od světových firem jako je Apple, Coca Cola, Google, Honda, Levi Strauss, Smasung, Asta Zenca, SAP, Microsoft a další.  Program funguje typicky tak, že zaměstnanci registrovaných  firmem zašlou prostřednictvím Benevity finanční dar a příslušná firma k tomuto daru přidá stejnou částku. Možná i váš zaměstnavatel je registrován do Benvity a může zdvojnásobit váš dar pro Kverulanta.

Server Laboratorní průvodce uveřejnil vybrané pasáže z Kverulantovy kauzy Drahý biOOmyl. Portál uvedl převzaté pasáže těmito slovy:  „Hitem současné doby je boj s globálním oteplováním (resp. klimatickými změnami) a s tím související snižování produkce "zlého" CO2. Zdá se, že si nikdo netroufne ani pípnout, že tohle všechno je jeden velký nesmysl, protože o tom mluví všichni politici a nejvyšší vládní činitelé, EU nevyjímaje. Připravují se strategie, taktiky, cíle a průmysl a zemědělství se má těmto cílům podřídit. Všimněme si, jaký názor k tomuto šílenství zaujímá server Kverulant.“ Server Laboratorní průvodce přináší  informace o novinkách v oblasti vědy a výzkumu se zaměřením na laboratorní praxi.

Do ČR doputovala konečná verze auditu Evropské komise a potvrdila to, co jsme všichni dávno věděli.  Andrej Babiš je v ukázkovém střetu zájmů. Audit konstatuje, že Babiš jako šéf vlády ovlivňuje dotační politiku a z ní skrze Agrofert zároveň sám masivně profituje, což je v rozporu s unijními pravidly. Teoreticky, sice podle platných českých zákonů nemůže žádná firma patřící členovi vlády pobírat dotace a ani být dodavatelem státu. Má to však jeden háček. Babiš svůj Agrofert zaparkoval do svěřenských fondů a ty z legislativně nikomu nepatří. Kverulant protestuje a opakovaně  vyzval poslance a senátory ke změně legislativy. Zdá se, že Kverulantovo usedavé obtěžování zákonodárců by nakonec mohlo přinést svoje ovoce. Skupina poslanců připravila novelu zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob. Pokud novela projde, pak ve veřejně přístupných rejstřících měli být evidováni skuteční majitelé a to nejen u svěřenenských fondů. Evidence skutečných majitelů je již nyní plně veřejná například ve Švédsku, Dánsku, částečně na Slovensku a v létě 2018 vstoupila v účinnost v Polsku novela zákona, která rovněž přinesla plně veřejnou evidenci skutečných majitelů. V celé řadě dalších zemí se plně veřejná evidence připravuje. Zákonné zveřejnění skutečných majitelů svěřenských fondů by jistě pomohlo, ale je otázkou, zda samo o sobě bude stačit. Podle jednoho z právních výkladu se věc má tak, že vznikem svěřenského fondu vzniká dle českého práva oddělené a nezávislé vlastnictví vyčleněného majetku, jehož správy se ujme svěřenský správce. Jedná se tak o autonomní majetek, který není předmětem vlastnictví konkrétní právnické nebo fyzické osoby a tedy žádného skutečného majitele nemá. Více informací naleznete zde.

Praha 5 před koncem roku 2017 prodloužila povolení LED billboardu na Radlické ulici u přechodu pro chodce poblíž dvou škol. LED byl povolen jen kousek od místa, kde byl loni v dubnu usmrcen při dopravní nehodě třináctiletý chlapec. Kverulant proti tomu dlouhodobě protestuje a v létě na úředníky podal trestní oznámení. Kverulantův usedavý odpor k nebezpečné obří obrazovce v Radlické ulici vedl k tomu, že byla v říjnu 2019 vypnuta. Billboard však nebyl odstraněn, ale došlo jen k překrytí LED obrazovky plachtou se statickou reklamou. To je dle Kverulanta málo a dál usiluje o odstranění této černé stavby. Nedávno odeslal Praze dotaz, v němž se ptal, jak byli potrestáni úředníci, kteří evidentně rozhodovali v rozporu s platnou legislativou, a zda stavební úřad Prahy 5 konečně zahájil řízení o odstranění stavby. Dnes se dozvěděl, že nikdo potrestán nebyl a ani řízení o odstranění stavby ještě nebylo zahájeno. Navzdory lemplovství úřadu Kverulant svůj boj proti nebezpečnému vizuálnímu smogu nevzdá. Pomozte Kverulantovi v boji proti LED hyzdičům alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč.

ZACHOVEJTE KLID, papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i vy začnete podporovat Kverulanta. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 100 korun. I vaše stovka pomůže měnit věci k lepšímu.

Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to opravdu jednoduché. Když jdete na internetu nakupovat, vyberte si na portálu GIVT.cz obchod, kam běžně za nákupy chodíte, třeba MALL.cz nebo Baťa. GIVT vás do něj přesměruje a vy nakoupíte, jak jste zvyklí. E-shop rozpozná, že mu zákazníka posílá GIVT a ze své marže po skončení nákupu odesílá domluvenou část Kverulantovi. Využít portál GIVT vám zabere jen několik vteřin navíc a přitom podpoříte Kverulanta a nebude vás to nic stát. Celkem jste nás svým dobročinným nakupováním již podpořili částkou 6 803 korun. Děkujeme.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát veřejnosti poskytovat zdarma, a o to usiluje v kauze Povinné normy má stát poskytovat zdarmaA co si o zpoplatnění norem myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř tři tisíce lidí, podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát veřejnosti poskytovat zdarma, a o to už dlouho usiluje kauze Povinné normy má stát poskytovat zdarma. Nyní se zdá, že stát bude v dohledné době skutečně poskytovat závazné normy zdarma.

Nejprve Kverulantovo usedavé upozorňování na problém přineslo výsledek, když Ministerstvo pro místní rozvoj  ve spolupráci s Českou agenturou pro standardizaci zajistilo na začátku roku pro dodavatele veřejných zakázek bezplatný on-line přístup nejprve k osmi technickým normám o elektronické fakturaci. Později byly pro bezplatný přístup uvolněny další normy. Počátkem roku Sněmovna schválila usnesení, kterým žádá Vládu, aby podnikla nezbytné kroky k zajištění veřejné dostupnosti všech technických norem, pro uplatnění principu rovnosti před zákonem a dostupnosti práva. V září Kverulant.org poslal všem zákonodárcům další dopis, ve kterém jim připomíná jejich usnesení a žádá další pokrok.  Několik z nich mu opovědělo, že naprosto souhlasí, aby závazné normy stát poskytoval zdarma a že se věci budou věnovat. To je dobře, protože pokud vše dobře dopadne, čeká je v této věci několik jednání a hlasování. Již totiž byl vyhotoven návrh novely zákona 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, podle které bude přístup k více než čtyřem tisícům závazných norem hradit stát.  Předmětná novela prošla legislativní radou vlády a je nyní v poslanecké sněmovně. Zpravodajem k návrhu byl určen poslanec Leo Luzar. První čtení se předpokládá na lednové schůzi sněmovny. Oceňte Kverulantův vytrvalý a úspěšný boj za lepší správu veřejných záležitostí a začněte ho podporovat symbolickou částkou 100 Kč měsíčně.

 

Dnes je mezinárodní den proti korupci a tak nám dovolte připomenout si zatím naši nejúspěšnější protikorupční kauzu „Jak Kverulant zastavil tunel v Dopravním podniku“. Šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. Nespíme na vavřínech a proti korupci a aroganci papalášů a zlodějů bojujeme dál. Nedávno jsme zastavili nákup předražených vysílaček pro celníky a odhalili a částečně i zastavili tunel na Praze 15.

A co vy? Také nemáte rádi korupci? Chcete se podílet na boji proti ní? Podpořte nás.

Zakladatel a ředitel Kverulanta Vojtěch Razima bydlí na Praze 15 a hned několik Kverulantových kaz se Prahy 15 týká. To jsou důvody, pro které jej Patnáctka náš domov požádala o rozhovor:

Mohl byste představit Kverulanta? Co vás vedlo k jeho založení?

Hlavní motivací bylo, že ve veřejném prostoru zůstávala spousta kauz nevyřešených. Novináři o ní napíší článek nebo na ni upozorní nějaká neziskovka, a tím si myslí, že je hotovo. My jsme se rozhodli to dělat jinak – nejdříve si vytyčíme nějaký cíl v záležitosti, která se nám hrubě nelíbí. Přitom se rozhodně nepovažujeme za nějaké objektivní médium, kauzy si vybíráme sami. Svůj cíl pak veřejně deklarujeme a snažíme se, aby se naplnil. Úspěšnost máme asi 75 %. U některých kauz se to povede na 100 %, u některých na 90 %, někde se přes veškerou snahu nepodařilo nic ani za těch 10 let – to se týká třeba jedné z našich nejstarších kauz, snahy o vypnutí ledkového billboardu na Nuselském mostě.

Zabývá se Kverulant také kauzami v Praze 15?

Praha 15 je semeniště kauz. Tady v zásadě došlo k tomu, že se část ODS transformovala na ANO, jsou to stejní syčáci a plantážníci. To, co je spojuje, nejsou samozřejmě žádné ideje, žádná snaha o to, aby prospěli obci, ale snaha o korýtka a osobní prestiž – a já si chci myslet, že Patnáctka je jiná.

Kverulant si hlídá svou politickou neutralitu, přesto: máte pocit, že snaha PND aktivizovat

místní občany je cesta, kterou se dá s nešvary komunální politiky úspěšně bojovat? Já vás moc nevidím – možná jste iniciovali nějaké veřejné slyšení kolem sídliště Praga? Ale vidět moc nejste; možná je to nakonec dobrá zpráva, že vás Kverulant nevidí – to znamená, že jste neudělali nějaký velký průšvih… Já si myslím, že jste možná moc slušní. Ten poctivý systémový přístup je ale bezesporu pilíř demokracie, zatímco Kverulant je taková „vosa“, s politiky se nebaví. Ale v politice to tak být nemůže.

Jak se vám zamlouvá směřování zdejší městské části a současná situace na radnici?

Jaké směřování? Oni jsou na pozicích korupčníků a kmotrů a ty neopustili. Jedna z našich prvních kauz v Praze 15 byla stavba autobazaru, která předcházela stavebnímu povolení i územnímu rozhodnutí, a to všechno proto, že stavěl syn tehdejšího starosty za ODS. Kde je nějaký protikorupční étos? A teď, když se prodávala Chotejna, jsme byli na zastupitelstvu, s kameramanem jsme to točili a zaznělo tam také – pane Razimo, dělejte s tím něco… To ale máte být vy, kdo s tím něco dělá!

Co vy osobně považujete za klíčové oblasti, kterých by si měli obyvatelé Prahy 15 všímat?

To je pořád úplně stejné – měli by si nejvíc všímat těch lidí, kteří na radnici sedí. Co mají v politice za sebou, jestli lhali, jestli kradli, jestli převraceli kabáty, jestli jsou to bývalí estébáci nebo bolševici – co za nimi je, jak jsou věrohodní. Podívat se na to, jestli to jsou šéfové firem, které budou profitovat z toho, že oni budou na radnici. Toho by si měli všímat, a rozhodně ne se dívat na předvolební billboardy.

Takže nemá smysl jít po jednotlivostech, ale po celkové věrohodnosti?

Ano, to je klíčové. Kdo lhal jednou, bude lhát znova. Kdo kradl, bude krást. A speciálně v té komunální politice se nerozhoduje o tom, jestli budeme víc sociální společnost, nebo budeme víc podporovat podnikatele, ale o tom, jestli se budou dodržovat férové podmínky pro všechny. Jde o službu obci.

V roce 2010 otevřel Kverulant.org kauzu, kterou si tehdy vysloužil odpor environmentalistů. Tato kauza se jmenuje biOOmyl a zabývá se  kritikou povinného přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu. Kverulant už tehdy tvrdil, že deklarované ušlechtilé ekologické pohnutky jsou jen zástěrkou pro další miliardový „eko“ byznys. Kverulant je přesvědčen, že vývoj ukázal, že Kverulant měl pravdu a dnes jen málokdo věří, že někdo šlo o něco jiného, něž o byznys. A jaký je váš názor na biopaliva? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 4 000 lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

V roce 2010 otevřel Kverulant.org kauzu , kterou si tehdy vysloužil odpor environmentalistů. Tato kauza se jmenuje biOOmyl a zabývá se  kritikou povinného přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu. Kverulant už tehdy tvrdil, že deklarované ušlechtilé ekologické pohnutky jsou jen zástěrkou pro další miliardový „eko“ byznys.  Vývoj ukázal, že Kverulant měl pravdu a dnes jen málokdo věří, že někdo šlo o něco jiného, něž o byznys.  V roce 2017 pozval Kverulant k rozhovoru na téma globální oteplování RNDr. Ondřeje Dvořáka, CSc., šéfredaktora populárně vědeckého serveru Akademon.cz. Z rozhovoru vyplynulo, že hypotéza globálního oteplování v důsledku lidské činnosti nikdy nebyla potvrzena. Naopak celá řada argumentů svědčí proti této hypotéze. Přesto  zmanipulovaní školáci stávkují  proti klimatické změně a Evropský parlament nedávno vyhlásil stav klimatické nouze. Kverulant je přesvědčen, že stejně jako v případě biopaliv nejde o nic jiného, než ve jménu ekologického džihádu oškubat obyčejné lidi. Navíc je hrozba zkázy klimatickou změnou něco, co sjednocuje voličstvo a dodává politikům punc spasitelů.  Kverulant proti environmentalistickému džihádu opakovaně protestuje a i proto s jeho ředitelem Vojtěchem Razimou zatočila Česká televize krátký rozhovor. Podívejte se na záznam a  pokud se i vám příčí tato ideologická manipulace, oceňte Kverulantovu odvahu jít proti proudu a podpoříte jeho úsilí o  prosazování kritického pohledu na ekologické otázky finančním darem.

 

Státní zástupce Jaroslav Šaroch po čtyřech letech vyšetřování na konci srpna zastavil stíhání všech osob včetně premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes jeho rozhodnutí zrušil. Babiš tak možná nakonec nevyvázne bez trestu. Připomeňme, že ze zprávy Evropského úřad pro boj proti podvodům (OLAF), kterou Kverulant vysoudil jako první,  jasně vyplývá, že o podvod šlo.

Kverulant.org má za sebou řadu úspěchů v boji proti reklamnímu smogu. Z hlediska bezpečnosti silničního provozu jsou vůbec nejnebezpečnější formou venkovní reklamy LED billboardy. Proto je Kverulantovým cílem radikální snížení jejich počtu. Nyní o Kverulantově boji proti agresivnímu vizuálnímu smogu natočila Česká televize 18minutový pořad. Podívejte se na záznam a pomozte Kverulantovi v boji proti LED hyzdičům alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč.

První kauzou, kterou reportáž ČT popisuje, je nelegální LED obrazovka na střeše domu u Nuselského mostu blízko centra Prahy. Tato obrazovka nelegálně okupuje veřejný prostor Prahy již řadu let. Navíc je na pozemcích před billboardem systematicky likvidována zeleň, zejména vzrostlé stromy, a to proto, aby nebránila výhledu řidičů stojících v koloně na reklamní poutač. Kverulant se opakovaně dotazuje místně příslušné Prahy 2, kdy billboard konečně odstraní. Odpovědí jsou jen další a další výmluvy. Obdobně dopadli i redaktoři ČT, když se ptali, jak je možné, že reklamu na nuselské obrazovce dále nerušeně prodává společností BIG media. 

Druhou kauzou je video nosič na Praze 5. Tam úřad před koncem roku 2017 prodloužil povolení LED billboardu na Radlické ulici u přechodu pro chodce poblíž dvou škol. LED byl povolen jen kousek od místa, kde byl loni v dubnu usmrcen při dopravní nehodě třináctiletý chlapec. Kverulant proti tomu dlouhodobě protestuje a v létě na úředníky podal trestní oznámení. Kverulantův usedavý odpor k nebezpečné obří obrazovce v Radlické ulici vedl k tomu, že byla v říjnu 2019 vypnuta. Billboard však nebyl odstraněn, ale došlo jen k překrytí LED obrazovky plachtou se statickou reklamou. To je dle Kverulanta málo a dál usiluje o odstranění této černé stavby. Dnes odeslal Praze dotaz, v němž se ptá, jak byli potrestáni úředníci, kteří evidentně rozhodovali v rozporu s platnou legislativou, a zda stavební úřad Prahy 5 konečně zahájil řízení o odstranění stavby. Přesně o to bude Kverulant dál s kverulantskou vytrvalostí usilovat.  Pomozte Kverulantovi v boji proti LED hyzdičům alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč.

Do ČR doputovala konečná verze auditu Evropské komise a potvrdila to, co jsme všichni dávno věděli.  Andrej Babiš je v ukázkovém střetu zájmů. Audit konstatuje, že Babiš jako šéf vlády ovlivňuje dotační politiku a z ní skrze Agrofert zároveň sám masivně profituje, což je v rozporu s unijními pravidly. Teoreticky, sice podle platných českých zákonů nemůže žádná firma patřící členovi vlády pobírat dotace a ani být dodavatelem státu. Má to však jeden háček. Babiš svůj Agrofert zaparkoval do svěřenských fondů a ty z legislativně nikomu nepatří. Vznikem svěřenského fondu totiž vzniká dle českého práva oddělené a nezávislé vlastnictví vyčleněného majetku, jehož správy se ujme svěřenský správce. Jedná se tak o autonomní majetek, který není předmětem vlastnictví konkrétní právnické nebo fyzické osoby. Svěřenské fondy nemají právní subjektivitu, nejsou osobou ve smyslu práva, a nejsou proto způsobilé k tomu být ovládány. S ohledem na to lze konstatovat, že žádný veřejný funkcionář nevlastní jakýkoliv podíl ve společnosti Agrofert ani ve společnostech do něj náležejících.  Babiš sice ve velkém inkasuje dotace, ale právně je vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Kverulant protestuje a dnes znovu vyzval poslance a senátory ke změně legislativy. Více informací naleznete zde.

Bývaly doby, kdy byli ekologové užiteční. Zdá se, že ty doby jsou však dávno pryč. Zdá se, že skutečné ekology, kteří chránili životní prostředí, nahradili environmentalisté a alarmisté, kteří chrání jakýsi těžko definovatelný environmentální zájem. Kverulant zastává názor, že většina environmentální organizací je nyní integrální součástí establishmentu, který je také z velké části financuje a že environmentální problematika je dnes předmětem účelového spojení politického populizmu politiků a demagogie environmentálních aktivistů. A co si environmentalistech myslíte vy? 

Reklamní nosiče umístěné ve veřejném prostoru, většinou v prostředí pozemních komunikací představují výrazně problematický prvek, ať už z hlediska bezpečnostního jakožto nebezpečný podnět rozptylující účastníky dopravního provozu, urbanicko-estetického z hlediska odborně nekonzultované a předpisy ignorující působnosti ve veřejném prostoru, až po hledisko politicko-společenské dané faktem, že se jedná mnohdy o neopodstatněnou a svévolnou privatizaci veřejného prostoru a zdroj netransparentních a účelových dohod mezi soukromými společnostmi a místní samosprávou. Více dnes v 12:15 na ČT2 v pořadu Nedej se Plus. V pořadu s názvem „Temné světlo reklamy“ vystupuje i Ing. Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel obecně prospěšné organizace Kverulant.org.

V roce 2010 otevřel Kverulant.org kauzu kterou si tehdy vysloužil  odpor environmentalistů. Touto kauzou byla kritika povinného přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu. Kverulant už tehdy tvrdil, že deklarované ušlechtilé ekologické pohnutky jsou jen zástěrkou pro další miliardový „eko“ byznys.  Vývoj ukázal, že Kverulant měl pravdu a dnes jen málokdo věří, že někdo šlo o něco jiného, něž o byznys.  V roce 2017 pozval Kverulant k rozhovoru na téma globální oteplování RNDr. Ondřeje Dvořáka, CSc., šéfredaktora populárně vědeckého serveru Akademon.cz. Z rozhovoru jasně vyplývá, že hypotéza globálního oteplování v důsledku lidské činnosti nikdy nebyla potvrzena. Naopak celá řada argumentů svědčí proti této hypotéze. Přesto Evropský parlament včera vyhlásil stav klimatické nouze v Evropské unii. Rezoluci, která má za cíl zvýšit tlak na členské země k přijímání dalších závazků v boji proti klimatickým změnám, podpořila výrazná většina poslanců. Kverulant je přesvědčen, že stejně jako v případě biopaliv nejde o nic jiného, než ve jménu ekologického džihádu oškubat obyčejné lidi. Proto tomu Kverulant veřejně protestuje a i proto byl jeho ředitel Ing. Vojtěch Razima pozván do pořadu České Televize Týden v politice. Záznam rozhovoru, který s Razimou vedl Vladimír Keblúšek uvidíte neděli od 20:00 na ČT24. Pokud se i vám příčí tato ideologická manipulace, oceňte Kverulantovu odvahu jít proti proudu a podpoříte jeho úsilí o  prosazování kritického pohledu na ekologické otázky finančním darem.

Historik Timothy Snyder, autor globálních bestsellerů Krvavé země a Černá zem, sepsal v knize Tyranie  dvacet lekcí z historie jako pobídku k občanskému angažmá tváří v tvář krizi liberální demokracie v Americe a v Evropě. Návrat tyranií je podle Snydera lehce představitelný, jestliže podlehneme lhostejnosti a smířlivosti vůči nenápadně se prosazujícímu zlu. Jedno oněch dvaceti doporučení zní:  Přispívej na dobrou věc.

Díky Kverulantovi z více než čtyř tisíc billboardů kolem dálnic a silnic I. třídy už konečně většina zmizela. Nyní se Kverulant.org snaží, aby zmizel i vizuální smog z Prahy.  Jaký je váš názor na odstranění billboardů?  V Kverulantově anketě již hlasovalo skoro pět tisíc lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Bývalý pražský zastupitel Karel Březina byl v roce 2014 pravomocně odsouzen za spáchání podvodu v pražském dopravním podniku, kde jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny. Od července 2016 se Březina stal externím poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové. Kverulant.org proti tomu vytrvale a opakovaně protestoval a v červnu 2017 konečně dosáhl Březinova odchodu z ministerstva. Nyní policie obvinila Karla Březinu a další osm lidí z pražského magistrátu v souvislosti s dotacemi pro sport. Kauza souvisí s loňským zásahem na úřadu. Obvinění jsou stíháni kvůli zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Připomeňme si jeden z posledních rozhovorů s bývalým politickým vězněm, skautem a glosátorem Jiřím Stránským ze září roku 2016, ve kterém Jiří Stránský pro Kverulanta na adresu Karla Březiny řekl: „42 let komunismu odnaučilo lid této země studu a přesvědčilo je, že není rozdíl mezi špatným a dobrým svědomím.“

Aby nedošlo k mýlce, Kverulant si stále myslí, že reklama je kandovaná lež, a billboardy nemá rád. Navíc v těchto dnech se zasazuje o konec LED billboardu na Radlické ulici v Praze. Na Kverulanta se však obrací řada firem, aby jim poradil, čemu se mají při inzerci na billboardech zejména vyhnout. Kverulant s dopravní policií a týmem spolupracovníků již před časem zformuloval několik základních doporučení. Za popisem těmito doporučeními si můžete stáhnout diplomovou práci na téma "Právní úprava prostředků ochrany před vizuálním smogem" V té se mimo jiné můžete dočíst, že existuje více než 20 veřejně dostupných studií věnujících se negativnímu vlivu billboardů na bezpečnost silničního provozu a že prostředí znečištěné vizuálním smogem může být dokonce i náchylnější ke kriminalitě.

Na podzim 2018 proběhly v Praze volby a vlády se ujaly strany, které před volbami deklarovaly odpor k přebujelému reklamnímu smogu. Kverulant  v roce 2018 odeslal novému primátorovi Prahy a všem členům rady již několik dopisů, ve kterém je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od billboardového smogu. Ke Kverulantově výzvám se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových společností. Nejnověji se minulý týden před jednáním pražského zastupitelstva u budovy magistrátu na Mariánském náměstí objevily nápisy s hesly odsuzujícími vizuální smog a přemíru reklamy v ulicích. I když se k nápisům na místě nikdo nehlásil, bylo na nich nakresleno logo facebookové skupiny Zhotoven. Spolek se označuje za skupinu umělců, která chce moderní, funkční a transparentní město bez šmelinářů. Na cedulích bylo napsáno „Nechceme billboardovou džungli“, „Billboardy znásilňují Prahu“ nebo „Vizuální smog zabíjí“.  I přes opakované protesty vizuálního smogu v Praze příliš neubývá. Pokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu  pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost.

Dnes je světový den obětí dopravních nehod. Celosvětově zemře ročně více než 1,2 milionu obětí a dalších 50 milionů je zraněno. Během roku 2018 vyšetřovala Policie ČR celkově 104 764 dopravních nehod, při kterých zahynulo 565 osob, dalších 2 465 bylo zraněno těžce a 25 215 lehce. I v roce 2018 umírali na čekých silnicích řidiči v důsledku srážky z billboardem. V dubnu 2018 se na desátém kilometru dálnice D11 směrem z Prahy na Hradec Králové  stala jedna z nich.  Vůz vyjel z vozovky, narazil do sloupu billboardu s českou vlajkou, odrazil se od něj, několikrát se přetočil a nakonec skončil v příkopu. Řidič nehodu nepřežil. Kverulant je přesvědčen, že v příštích letech ubude zmařených lidských životů, protože se mu konečně podařilo přimět stát odstranit billboardy z dálnic a silnic I. třídy. Podrobnosti naleznete v kauze Konec dálničních billboardů.   Oceňte Kverulantův přínos k větší bezpečnosti silničního provozu finančním darem.

I Kverulant si dnes s hrdostí připomíná 17. listopad 1989, kdy jsme se konečně zbavili komunistické totality. Sametové revoluce se tehdy aktivně zúčastnili tehdejší disident a nynější člen Kverulantovy správní rady Jan Urban a tehdejší studentský vůdce a nynější ředitel a zakladatel Kverulanta, Vojtěch Razima.Toho dnes večer můžete vidět v Pelhřimově na vzpomínkové akci k 30. výročí Sametové revoluce.

Ministerstvo vnitra se chystalo nakoupit vysílačky za 4,4 miliardy korun bez soutěže od jediného dodavatele Pramacom Prague. Vysílačky by měly pracovat v zastaralé síti Tetrapol. Kverulant ověřil, kolik by stála náhrada za technologii TETRA, kterou používají západní státy. Cena nového systému včetně koncových terminálů, tedy vysílaček by byla téměř poloviční. Kverulant.org proti tomuto miliardovému tunelu protestoval. I jeho protesty vedly k tomu, že vnitro tunel zlevnilo na 3,1 miliardy. Nyní dokonce došlo k tomu, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže předběžně zakázal ministerstvu vnitra uzavřít smlouvu na vysílačky bez výběrového řízení.

Kverulant také upozorňoval, že pokud by vnitro řádně soutěžilo dodavatele, byla by cena pravděpodobně ještě nižší než poloviční. Všechno by bylo nové se zárukou, místo toho se erár chystal draze „modernizovat“ technologii, která se už léta nevyvíjí. Velký problém současné zastaralé technologie je udržení v provozu v případě rozsáhlého výpadku proudu. Základnové stanice mají tak velkou spotřebu, že na záložní baterie je udrží v provozu pouze několik hodin. Drahé udržování nynější zastaralé vysílačkové technologie Tetrapol při životě kritizovaly i společnosti Nordic Telecom a O2.

Cena zakázky  byla původně stanovena na 4,4 miliard korun. Po Kverulantově kritice byla letos v létě cena snížena  na 3,1 miliardy korun. Vnitro v létě  také uvedlo, že smlouva s dodavatelem už nebude trvat do roku 2027, jak se plánovalo, ale bude platit  jenom čtyři roky. Nyní miliardový tunel zřejmě definitivně zastavil antimonopolní úřad, když tunelářům z vnitra předběžně zakázal uzavřít smlouvu na vysílačky bez výběrového řízení. Tuneláři tak nyní mají velký problém. Smlouva na provozováním stávajícího systému končí s koncem tohoto roku. Komunikace záchranářů, policistů a hasičů během velkých požárů nebo hromadných dopravních nehod může být vinou tunelářů v čela s ministrem Hamáčkem vážně ohrožena. Přestože tuneláři ve státním dresu věděli o konci stávající smlouvy roky, nevyspali transparentní tendr na novou technologii už dávno, ale rozhodli se, že risknou pořádný tunel.

Přestože se zdá, že miliardový vysílačkový tunel byl definitní zastaven,  bude Kverulant.org dál celou situaci pečlivě sledovat. Kverulant již má se zastavením vysílačkových tunelů zkušenosti. V roce 2017 vypsalo Generální ředitelství cel  soutěž na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun. O žádnou soutěž však nešlo, zadávací podmínky byly totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli. Kverulantovi se však podařilo tento tunel zastavit, když Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na základě jeho podání v září 2018 soutěž zrušilPomozte Kverulantovi bojovat proti tunelářům ve státním dresu a staňte se jeho pravidelným dárcem. 

Praha 15 chtěla prodat výrazně pod cenou areál bývalé vodárny v hodnotě mnoha desítek milionů napřímo jedinému zájemci, místnímu kmotrovi Aleši Petříšovi. Kverulantovi se sice podařilo zabránit přímému prodeji a donutit radnici prodat areál nejvyšší nabídce ve výběrovém řízení, ale vítězem výběrového řízení se stala nastrčená firma Aleše Petříše. Podpořte i vy Kverulanta v jeho odvážném a vytrvalém boji proti arogantním tunelářům pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Starosta Prahy 15 Milan Wenzl (ANO, dříve ODS) v listopadu 2018 podepsal záměr prodat velký areál bývalé vodárny v ul. V Chotejně napřímo jedinému zájemci Aleši Petříšovi, synovi někdejšího starosty Prahy 15 za ODS. Na prodeji nebylo znepokojivé jenom to, že kupujícím má být místní kmotr. Ještě více znepokojující je skutečnost, že rozsáhlé pozemky byly prodávány značně pod cenou. V územním plánu byly zařazeny v kategorii TVV „vodní hospodářství“, a nikoliv jako stavební parcely, kterými se brzo stanou.

Ke stanovení ceny byly zpracovány hned tři znalecké posudky. Ten první z 20. 10. 2017 určil cenu 39,5 milionu korun. Pak si Praha 15 nechala vypracovat posudek nový. Dne 23. 10. 2018 stanovil nový posudek cenu na 25,8 milionu korun. Původní znalecký posudek prý neodpovídal platnému územnímu plánu a nebyly v něm zahrnuty náklady na odstranění staveb. V březnu 2019 si nechala Praha 15 vypracovat ještě jeden posudek. Ten došel k ceně 28 milionů korun. S cenou v prvním posudku stanovenou na 40 milionů korun se tento posudek vypořádal tak, že pozemky a stavby na nich sice mají hodnotu 40 milionů korun, ale ty prý asi bude chtít kupující zbourat, což ho vyjde na 12 milionů korun, které je třeba od původní ceny odečíst.

Když se do celé kauzy vložil Kverulant.org, Aleši Petříšovi na chvíli povolily nervy a rozhodl se, že „od koupení odstoupí“. Ale  hochštapleři nebývají ve svých názorech příliš pevní. A tak si to pan Petříš do týdne rozmyslel. Kverulantova medializace celé kauzy také vedla k tomu, že si Praha 15 nechala předložit nabídky na odkup areálu od více zájemců. Kupodivu, nikdo nenabídl více než starý známý Petříš. Petříšova nabídka činila 29,4 milionu korun. Ostatní dva zájemci byli těsně pod ním. Jeden nabídl částku 28,4 milionu a další 27,6 milionu korun. Kverulant je přesvědčen, že za všemi nabídkami ve skutečnosti stál zase jen Aleš Petříš a jeho radniční kamarádi, a podal na ně trestní oznámení. To sice bylo po několika Kverulantových protestech definitivě odloženo, ale vedlo alespoň k tomu, že Praha 15 vypsala výběrové řízení.

Nabídky na odkup byly předloženy a radnice se v červnu 2019 rozhodla prodat areál nevyšší nabídce. Na prvním místě skončila AP-Fin, s.r.o., s cenou 35 152 000 Kč. Na druhém TTC Riva, s.r.o., s cenou 34 238 848 Kč a poslední byl Petříš s cenou 28 561 000 Kč. Chvíli to vypadalo, že kmotr Petříš definitivně ostrouhal. Nyní se však ukázalo, že za vítěznou nabídku firmy AP-Fin stojí s největší pravděpodobností Aleš Petříš. Dne 7. října 2019 se stal jediným jednatelem a jediným společníkem firmy AP-Fin. Teorii, že firma AP‑Fin byla od počátku ve skutečnosti vlastněná právě Alešem Petříšem, svědčí i Petříšovy iniciály v jejím názvu.

Kverulantovi se tedy podařilo zabránit přímému prodeji za 25,8 milionu korun a donutit radnici prodat areál nejvyšší nabídce ve výběrovém řízení za 35,1 milionu. Považuje to za své vítězství, i když je hodně zkaleno tím, že vítězem výběrového řízení se stala nastrčená firma Aleše Petříše. Navíc je třeba konstatovat, že kdyby radní postupovali jako dobří hospodáři, a nikoliv jako přistižení lupiči, mohla by být cena ještě mnohem vyšší. Další trestní oznámení již Kverulant v této kauze podávat nebude. I kdyby existoval zájem tuto kauzu řádně vyšetřit, bylo by velmi obtížné dokázat, že firma AP-Fin byla pouze bílým koněm, za kterým stál od začátku Aleš Petříš. Praha 15 nyní dokončí již předtím započatou změnu územního plánu. Nově Petříšovy pozemky přestanou být zařazeny v kategorii TVV „vodní hospodářství“ a budou označeny jako stavební parcely. Jejich cena raketově vyletí a Petříš bude moci na úplatcích rozdat desítky milionů korun.

Kverulant bude dál vystupovat proti arogantním tunelováním obecního majetku nejen na Praze 15. Pomozte mu i vy bojovat proti aroganci notorických papalášů pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč. Kverulant bude velmi vděčný i za jednorázový příspěvek na svoji činnost.

Kverulant již v roce 2013 odhalil tunel, který se vymyká běžným měřítkům. Jde o nákup CRABu, centrálního registru administrativních budov, za který stát do října 2019 utratil již téměř 4 miliardy korun. Přitom CRAB je v zásadě jen trochu lepší excelová tabulka, která shromažďuje informace o pouhých 2,5 tisících budov v majetku státu. Cílem Kverulanta je dosáhnout potrestání viníků. To se mu přes veškerou snahu stále nedaří. Pomozte Kverulantovi zastavit tuneláře pravidelným darem v symbolické  výši 100 Kč.

Centrální registr administrativních budov (CRAB) je software, který provozuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Jde o systém velmi nepřesný, plný nedostatků do té míry, že počet v něm editovaných budov dokonce klesá. Kverulant podal hned několik stížností a trestních oznámení ve snaze tento tunel zastavit. Vše bylo marné, a tak dosud nepotrestaní tuneláři ve státním dresu pokračují.

V létě 2019 ÚZSVM v tichosti zorganizoval výběrové řízení na další práce na programu CRAB a na Informačním systému majetku státu (ISMS), jehož je CRAB součástí. To celé pouhých 5 měsíců před koncem platnosti současné smlouvy s IBM. Zadávací dokumentaci zveřejnil ÚZSVM pouze na stránkách dalšího IT tunelu NEN. Nabídky měly být předloženy ve zkráceném termínu 30 dnů tak, aby jediným možným dodavatelem byl opět ten stávající. Lhůta pro podání nabídek byla stanovena na 15. srpna 2019. Veškeré práce na modulu CRAB (analýza systému, customizace systému, migrace dat, pilotní iniciace provizorního CRAB, testování a základní školení) v celkové předpokládané ceně 110 milionů korun měly být hotové do konce roku, kdy má být spuštěn ostrý provoz. Podle informací ÚZVSM ​z počátku listopadu 2019 byly na provizorní zajištění služeb CRABu  byly podány tři nabídky. Mezi nabídkami nebyla nabídka firmy IBM.  ÚZSVM rozhodl o vítězi a následně byla podepsána smlouva. Zatímco v současnosti ÚZSVM platí 63,2 milionu korun ročně, podle nové smlouvy to prý bude jen 7,4 milionu korun ročně. Úspora tak bude téměř 90 %. Kverulant věří, že to se IBM tohoto výběrového řízení ani nezúčastnila a to, že došlo k zlevnění služby o jeden řád, bylo způsobeno jeho neustávajícími protesty a zejména tím, že chytaný tunel včas upozornil svým podání Úřadu na ochranu hospodářské soutěže v srpnu 2019.  

Jiné to však bylo s druhou zakázkou, na systém ISMS za 484 miliony korun. I ten by měl být v ostrém provozu 1. ledna 2020. Je naprosto evidentní, že se o žádnou skutečnou soutěž nejednalo. Nový teoretický dodavatel systému CRAB či ISMS by se do konce roku nejspíš ani nedokázal seznámit se všemi úředníky, kteří mu mají poskytnout informace, tak, aby vůbec mohl zahájit provedení analýzy. Další pojistkou na pokračování velmi lukrativního tunelu je skutečnost, že ÚZSVM není vlastníkem datového modelu. Tím je IBM. Kverulant je přesvědčen, že ÚZSVM se opět pokusilo vytvořit s IBM tunel na další stovky milionů Kč z kapes daňových poplatníků, a proto v srpnu 2019 podal žádost o prošetření obou tendrů k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Jistě nejen Kverulantovo podání vedlo k tomu, že ÚZVSM nakonec neuzavřel s IBM smlouvu za 484 milionů korun. Horší bylo, že úřad „obdržel nabídky od více účastníků, jedním z nich však byly uplatněny opravné prostředky, které v současné době představují překážku pro uzavření smlouvy.“ Znamená to zřejmě, že některá z firem se odvolala proti podmínkám soutěže. Jenže ÚZVSM tlačí čas: jak už bylo zmíněno, současnému provozovateli firmě IMB končí úderem posledních roku 2019 smlouva a Státu hrozí, že od ledna ztratí strategická data o svých budovách a pozemcích. Následně se ÚZSVM chystal s IBM uzavřít smlouvu jen za 270 milionů bez jakékoliv soutěže v takzvaném režimu JŘBÚ (jednací řízení bez uveřejnění). Když redaktoři Seznamu na počátku listopadu tento záměr odhalili a začali se ptát na podrobnosti na podrobnosti, majetkový úřad od záměru ustoupil. Úřadu samozřejmě nic nebránilo, aby již dávno vypsal zakázku rovnou na nový systém ISMS jako celek, aby se zbavil závislosti na IBM, to by však nejen v jeho čele museli sedět lidé, jejímž zájmem je služba veřejnosti a nikoliv tunelování veřejných rozpočtů.

Další informace naleznete v Kverulantových stránkách v kauze CRAB největší tunelu v dějinách českého IT. Jak již bylo řečeno, tato kauza si klade za cíl dosáhnout potrestání viníků. Pomozte nám těchto cílů dosáhnoutPomozte Kverulantovi zastavit tuneláře pravidelným darem v symbolické  výši 100 Kč.  I vaše tři koruny denně nám pomohou ohlídat, kam tečou vaše daně, a měnit věci k lepšímu.

Redaktoři Krajských listů si přečetli Kverulantovu kauzu CRAB – největší tunel v dějích českého IT  která popisuje, jak stát utratil za lepší tabulku v excelu téměř čtyři miliardy a napsali o ní krátký článek. Redakce  v něm  vypočítává, co všechno by bylo možné za tuto sumu pořídit a dochází k závěru, že  bychom za tu cenu mohli (a měli) nakoupit a rozdat všem obyvatelům přes 16 000 000 análních kolíků s falešným diamantem na té části, která nebude uvnitř, ale vně análu. To abychom věděli, že takto náš stát jedná se svým obyvatelstvem. Navenek s pozlátkem falešného diamantu, ale funkce je stále stejná.

Kverulantův facebook již sleduje více než 9 000 lidí. Děkujeme. 

Listopadové vydání Literárních novin přineslo čtyřstránkovou přílohu věnovanou obecně prospěšnému projektu Kverulant.org. Na první straně naleznete rozhovor s Vojtěchem Razimou, zakladatelem a ředitelem Kverulanta.

Dnes, přesně před 87 lety byl za zvuků Smetanovy Libuše slavnostně otevřen zimní stadion na Štvanici. Od té doby zažila Štvanice mnoho slavných chvil včetně čtyř mistrovství světa v ledním hokeji. To první se konalo už v roce 1938. Stadion přežil několik režimů i katastrofální povodeň v roce 2002. Co však přežít nedokázal, byla péče tehdejší radní pro majetek Alexandry Udženii, která přes veškerou Kverulantovu snahu nechala jeden z nejstarších zimních stadionů na světě v květnu 2011 zbourat. Podrobnosti naleznete v kverulantově kauze ŠTVANICE NA ŠTVANICI.

Kverulant již v roce 2013 odhalil tunel, který se vymyká běžným měřítkům. Jde o nákup CRABu, centrálního registru administrativních budov, za který stát do října 2019 utratil již téměř 4 miliardy korun. Přitom CRAB je v zásadě jen trochu lepší excelová tabulka, která shromažďuje informace o pouhých 2,5 tisících budov v majetku státu. Cílem Kverulanta je dosáhnout potrestání viníků. To se mu přes veškerou snahu stále nedaří. Pomozte Kverulantovi zastavit tuneláře pravidelným darem v symbolické  výši 100 Kč.

Centrální registr administrativních budov (CRAB) je software který provozuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Kverulant nově odhalil, že pořízení, rozvoj a podpora ISMS jehož je CRAB součástí stálo celkem 1,55 miliardy korun. Za pořízení, rozvoj a podporu CRABu utratil ÚZSVM částku 718 milionů korun a 1,583 miliardy utratil majetkový úřad za provoz souvisejících systémů nezbytných pro provoz systému ISMS/CRAB. Celkem tedy stál CRAB rekordních 3, 851 miliard korun.

Přestože CRAB údajně vznikl, aby zpřístupnil kompletní informace o majetku na jednom místě, obsahuje údaje zhruba jen 10% státních nebo státem využívaných budovách z celkových přibližně 40 000 státních objektů. Nově Kverulant zjistil, že počet budov evidovaných v CRAB dokonce klesá. V roce 2014 obsahoval údaje o 3 820 budovách. Dnes už je to jen 2 458 objektů v registru. Uvážíme-li, že CRAB stál 3,851 miliardy korun, pak jednoduchým dělením dojdeme k závěru, že pouhá možnost zanést do CRABu jednu budovu stála vskutku impozantních 1 567 018 Kč korun.

Kverulant.org podal hned několik stížností a trestních oznámení ve snaze tento tunel zastavit. Vše bylo marné a tak dosud nepotrestaní tuneláři ve státním dresu pokračují. V létě 2019 ÚZSVM v tichosti zorganizoval fingované další dvě cinknutá výběrové řízení na další práce na programu CRAB a na Informačním systému majetku státu, jehož je CRAB součástí.

Další informace naleznete v Kverulantových stránkách v kauze CRAB největší tunelu v dějinách českého IT. Jak již bylo řečeno, tato kauza si klade za cíl dosáhnout potrestání viníků. Pomozte nám těchto cílů dosáhnoutPomozte Kverulantovi zastavit tuneláře pravidelným darem v symbolické  výši 100 Kč.  I vaše tři koruny denně nám pomohou ohlídat, kam tečou vaše daně, a měnit věci k lepšímu.

Právě dnes před šesti lety byla v pražském Klementinu podepsána smlouva o archivování Kverulantova webu na serverech Národní knihovny České republiky. Práce Kverulantova týmu je tak uchovávána ve veřejně přístupném webarchivu pro budoucí generace jako důležité svědectví o naší době. Kverulant je hrdý, že byl zařazen do reprezentativního vzorku českého webu. Je to ocenění Kverulantovy vytrvalé práce. A ta by nebyla možná bez Kverulantových dárců.

Dokument Obchod se zdravím popsal praxi „terapeutického centra AKTIP“, které za peníze radilo pacientům léčit rakovinu milencem. Proto Kverulant podal v červnu 2018 na šarlatány z AKTIPu trestní oznámení, na jehož základě již policie začala případ vyšetřovat. Policie sice koncem  srpna 2019 případ odložila, ale dozorující obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Svoboda slíbil policejní usnesení přezkoumat. Navíc počátkem dubna 2019 ukončil  AKTIP svoji činnosti a doktorka Klímová již od října nesmí vykovávat profesi lékaře. Kverulant.org to považuje za svůj velký úspěch a bude dál pokračovat v potírání šarlatánského byznysu. Podrobnosti naleznete v kauze Smrtelná alternativní léčba. Kverulantův krok proti AKTIPu však nepřivítali všichni. Novinář Jan Hloch vyzval Kverulanta k diskuzi na téma alternativní versus klasická léčba. Zatímco Jan Hloch hájil alternativní léčbu z libertariánských pozic, zástupce Kverulanta, ředitel Vojtěch Razima, v diskuzi naopak tvrdil, že upřednostnit pochybné léčitele před lékaři, kteří svůj obor museli studovat řadu let a byli podrobeni řadě zkoušek, atestací a kontrol, považuje za absurdně špatné rozhodnutí. A co si alternativní léčbě myslíte vy? A co si alternativní léčbě myslíte vy?

Dokument Obchod se zdravím popsal praxi  centra AKTIP, které za peníze radilo pacientům léčit rakovinu milencem. Proto Kverulant podal v červnu 2018 na šarlatány z AKTIPu trestní oznámení, na jehož základě již policie začala případ vyšetřovat. Policie sice koncem  srpna 2019 případ odložila, ale dozorující státní zástupce slíbil policejní usnesení přezkoumat. Počátkem dubna 2019 ohlásil AKTIP ukončení činnosti. Navíc Česká lékařská komora zahájila s Jarmilou Klímovou kárné řízení. Klímová nečekala na výsledek a nyní z komory raději vystoupila. Stalo se tak krátce předtím, než se jejím institutem začala zabývat čestná rada lékařské komory. „Je to stejné, jako bychom ji vyloučili. Titul jí zůstává, ale protože není členkou komory, nemůže vykonávat profesi lékaře,“ uvedl k tomu šéf komory Milan Kubek. Kverulant.org to považuje ukončení činnosti AKTIPu za svůj velký úspěch a bude dál pokračovat v potírání šarlatánského byznysu. Lidé, kteří v Aktipu působili, se prý zapojí do nově vznikající „platformy Jednotné medicíny“. Pokud i vám vadí parazitování na vážně nemocných lidech, prosíme podpořte Kverulanta měsíčním symbolickým darem 100 Kč. 

Praha 5 prodloužila povolení LED billboardu v Radlické ulici u přechodu pro chodce poblíž dvou škol. Billboard byl povolen jen kousek od místa, kde byl loni v dubnu při dopravní nehodě usmrcen třináctiletý chlapec. Kverulant.org protestuje a podal na úředníky trestní oznámení, které Policie začala v létě vyšetřovat. Kverulantův usedavý odpor k nebezpečné obří obrazovce vedl k tomu, že byla v těchto dnech vypnuta. Zcela vyhráno však stále není.  Pomozte Kverulantovi v boji proti LED hyzdičům alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč.

Oboustranný LED billboard byl v roce 2007 postaven přímo u přechodu pro chodce přes Radlickou ulici v místě křížení s ulicí Mezi Lány. Přes tento přechod vede nejen hlavní trasa jinonických dětí do Tyršovy školy, ale také trasa většiny dětí směřujících do ZŠ waldorfské. Zmiňovaný billboard výrazně snižuje pozornost řidičů a tím ohrožuje děti i ostatní chodce. V roce 2012 vypršelo LED billboardu pětileté stavební povolení, ale stavební úřad Prahy 5 mu povolení prodloužil o dalších pět let. Široká veřejnost, včetně Kverulanta, tehdy vyjádřila svůj odpor ke stavbě otevřeným dopisem a v dubnu téhož roku se před billboardem konal happening organizovaný zejména oběma základními školami.

Podle legislativy, platné již řadu let, je u nás možné povolit podobná reklamní zařízení jen na dobu dočasnou, a to maximálně na pět let. Billboard na Radlické tak měl být nejpozději v roce 2018 odstraněn. Přesto byl ještě v létě 2019 stále v provozu. Kverulant zjistil, že mu stavební úřad Prahy 5 těsně před koncem roku 2017 opět prodloužil stavební povolení na dalších pět let. Zcela v rozporu se zákonem. Billboardáři si totiž o prodloužení povolení požádali až po vypršení povolení předchozího. Stavební úřad tak měl naopak zahájit řízení o odstranění stavby. To se sice dosud nestalo, ale Kverulantův usedavý odpor k nebezpečné obří obrazovce vedl k tomu, že byla v těchto dnech vypnuta.

Prodloužení stavebního povolení také ignoruje platné Pražské stavební přepisy. Ty totiž zakazují povolit billboard blíž než 100 metrů od jiného. A v tomto případě je jeden ve vzdálenosti 40 metrů a druhý 93 metrů. Stavební úřad rovněž zcela ignoroval zamítavé stanovisko dopravní policie a neobtěžoval se stanovit podmínky, které by provoz billboardu omezily, například jen na  denní dobu, a donutily by ho vypnout v čase ranního příchodu dětí do školy. Pod rozhodnutím o prodloužení je podepsán Jiří Štrobl a Kverulant si nedovede jeho jednání vysvětlit jinak než jako korupci, a proto nedávno na úředníka Štrobla podal trestní oznámení. Policie začala v těchto dnech vyšetřovat. Letos v srpnu byl ředitel Kverulanta Vojtěch Razima na žádost kriminální policie vyzván, aby objasnil detaily celé kauzy.

Proti prodloužení se kuriózně odvolala městská část Praha 5. Městská část však nebyla účastníkem řízení, a tak nadřízený pražský magistrát její odvolání zamítl. Nicméně magistrát nalezl v rozhodnutí o prodloužení povolení billboardu tolik vad, že zahájil přezkumné řízení, jehož výsledkem bylo rozhodnutí magistrátu o zrušení tohoto prodloužení. Proti tomuto rozhodnutí se billboardáři odvolali a ve věci stále rozhoduje Ministerstvo pro místní rozvoj. Kverulant chce věřit, že ministerstvo rozhodnutí magistrátu potvrdí a LED billboard na Radlické bude muset nakonec zmizet. Cesta k tomu však bude ještě dlouhá. Bude třeba přimět stavební úřad Prahy 5, aby vydal rozhodnutí o odstranění stavby a konal. A přesně o to bude Kverulant s kverulantskou vytrvalostí usilovat. Pomozte Kverulantovi v boji proti LED hyzdičům alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč.

Další informace o Kverulantově boji naleznete v kauze Dejme LED billboardy k ledu.

I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu. 

Hezký sváteční den přeje Kverulant.

P.S.: Další Kverulantovy vtipy a aprílové zprávy můžete vidět zde.

V tomto roce jsme oslavili 10. výtočí od založení. Při této příležitosti jsme prohledávali archivy a našli tento skoro zapomenutý poklad z roku 2012.

Za celé dva roky od zákazu billboardů na dálnicích a silnicích I. třídy  byla za neodstraňování nelegálních billboardů zaplacena jen jedna, směšně malá, pokuta. Kverulant.org proti tomu protestuje. Na jedné straně důsledně vymáhá pokuty i za naprosto bagatelní porušení pravidel silničního provozu a na straně druhé naprosto přehlíží hrubé porušování zákona ve velkém. Oceňte Kverulantovu vytrvalou práci a pomozte mu finančním darem.
 
Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužila obecně prospěšná organizace Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již před dvěma roky to 1. září 2017. Billboardaři však  tehdy svoji zákonnou povinnost ve velkém ignorovali a zaplavili silnice  českou vlajkou ve snaze namluvit veřejnosti, že s tímto polepem to již nejsou billboardy. V dubnu 2018 se o jeden takový dokonce zabil člověk.  Skutečné odstraňování celkem asi 4 200 nelegálních billboardů začalo díky neschopnosti veřejné správy s ročním zpožděním. Billboardaři odstranili do 1. září letošního roku 3 853 reklamních zařízení. Veřejná správa jich odstranila celkem 456. Z toho Ministerstvo dopravy (MD) odstranilo 228 billboardů z dálnic a dalších 228 reklamních zařízení odstranily krajské úřady na silnicích I. třídy. Krajské úřady to stálo celkem 5,2 milionů korun a od majitelů billboardů zpětně vymohly  pouhých 77 tisíc  korun. Kolik za odstraňování billboardů z dálnic zaplatilo MD, se Kverulant ani po urgenci odpovědi nedozvěděl. Za to, že billboardaři neodstranili svoje reklamním zařízení již v září 2017 tak, jak jim to ukládal zákon, zaplatili billbordaři jen jednu jedinou pokutu ve výši 110 tisíc korun. Byla jim uložena v Pardubickém kraji. Ostatní kraje a ani Ministerstvo dopravy o žádné další podobné pokutě nevědí. Kverulant protestuje proti postup veřejné správy, která na jedné straně důsledně vymáhá pokuty i za naprosto bagatelní porušení pravidel silničního provozu a na straně druhé naprosto přehlíží hrubé porušování zákona ve velkém. Kverulant znovu apeluje na  příslušné instituce, aby billboardaře za ignorování zákona začaly pokutovat a začaly od nich vymáhat náhradu nákladů v případech, že billboardy byly odstraněny za peníze daňových poplatníků. Oceňte Kverulantovu vytrvalou práci a pomozte mu měsíčním symbolickým darem ve výši 100 Kč.

 

Jedním z důvodů proč Kverulant usedavě vystupuje proti billboardům je skutečnost, že tento byznys generuje korupci. Před rokem vyšlo najevo, že bývalý úředník pražského magistrátu Ivo Mates, kterého na základě Kverulantova trestního oznámení šetří policie, jezdil zadarmo luxusním vozem Volvo XC60 reklamních společností Big Board. Nedávno vyšlo najevo, že Piráti dostali od firmy JCDecaux na volební billboardy slevu 75%. Nyní musela Michaela Krausová rezignovat na svoji funkci rezignovat předsedkyně pirátských zastupitelů v Praze. Vyšlo totiž najevo, že se tajně schází s Tomášem Tenzerem, technickým ředitelem JCDecaux, soudem obžalovaným z korupce s souvislosti s pronájmem reklamních ploch v metru.  Podpořte Kverulanta v jeho vytrvalém boji proti korupční billboardové lobby  500 Kč.

Kverulant je přesvědčen, že služba veřejnoprávní televize je důležitým pilířem občanské společnosti a tím víc ho mrzí, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Před osmi lety, v pátek 14. října 2011 vstoupil v platnost zákon regulující vysílaní reklamy v ČT. Ten zcela zakázal vysílat reklamu na ČT1 a zpřísnil vysílání reklamy i na ostatních programech. Televize na programu ČT1 tento zákaz již dlouhých osm let obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Nejenže jsou tak plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků každý den vidí, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Kverulantovi tento stav zásadně vadí a  už v této věci podal na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání množství podání. Kverulant byl ve svém tažení proti nelegální reklamě zatím neúspěšný, ale stále se nevzdává. Pokud i vám vadí nelegální reklama, pomozte Kverulantovi zaplatit náklady na vypracování této stížnosti částkou 500 Kč

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT?  V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 3 000 lidí, Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Odpor proti Babišově k účelovému jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti ještě nedávno plnil náměstí demonstranty. Přesto s ministryní Benešovou zasedají ředitelé některých protikorupčních neziskovek stále  v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí. V čele tohoto alibistického uskupení nestojí nikdo jiný než právě premiér Babiš, kterého nedávno podřízený ministraně Benešové zbavil obviněný z podvodu. Ale ne dosti na tom. Jedním z pravidelných hostů Milionu chvilek pro demokracie byl i David Ondračka, ředitel Transparency International. Ten samý Ondračka, co v roce 2013 ochotně souhlasil s Babišovou nominací na ministra vnitra. To se Kverulantovi příčí. K jeho zásadám patří se s politiky vůbec nestýkat. Také proto není  členem této rady.  A nejen proto, že v ní zasedá Marie Benešová a v jejímž čele stojí premiér Andrej Babiš. Jednání s politiky by totiž nejspíš znamenalo nějaký obchod. Třeba to, aby na ně Kverulant neútočil za to že „pro něj“ vypíší štedrý grant z rozpočtu ministerstva. A co si o tom myslíte vy? Má se Kverulant scházet s politiky? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 600 lidí. Podívejte se na výsledky Kverulantovy ankety a připojte i vy svůj názor.

Odpor proti Babišově k účelovému jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti před časem naplnil Letenskou pláň demonstranty a podřízený ministryně Benešové nedávno zastavil trestní stíhání Andreje Babiše. Přesto s ministryní Benešovou dál zasedají ředitelé některých protikorupčních neziskovek (David Ondráčka za Transparency International CZ (TIC), Pavel Franc za Frank Bold a  Karel Škácha za  Nadační fond proti korupci)  v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí. V čele tohoto alibistického „protikorupčního“ uskupení nestojí nikdo jiný než právě premiér Babiš. Kverulant.org si klade otázku, proč se některé neziskovky dlouhodobě kompromitují spoluprací s politikem, který měl být už dávno odsouzen za podvod. Odpověď se nabízí. Peníze od politiků. Vláda včera schválila, že neziskové organizace si mohou v příštím roce rozdělit dotace 5,68 miliardy korun. Částka by měla být o 210 milionů korun vyšší než letos. Do „boje s korupcí“ budou putovat sice  „jen“ čtyři miliony jako loni, ale to je na 1,3 milionů na jednu ochočenou neziskovku. To je téměř celý Kverulantův roční příjem z peněžních darů. To však nejsou všechny peníze, které neziskovky od eráru nejspíš dostanou. Například příjmy Trancparency činily v roce 2018 10 milionů korun. Z toho z veřejných rozpočtů to bylo téměř 6,5 milionů. Tedy téměř dvě třetiny. Od Ministerstva zahraničních věcí získala TIC celkem necelé 3 miliony korun, od Ministerstva vnitra skoro milion a od Ministerstva práce a sociálních věcí necelých půl milionu korun. Naproti tomu od firemních dárců a od fyzických osob získal TIC v roce 2018 jen 20% svých příjmů. To se Kverulantovi příčí. Kverulant důsledně odmítá být další,  státem ochočenou neziskovkou, politikům se důsledně vyhýbá a dlouhodobě odmítá korumpující dary z veřejných rozpočtů a je financován z darů svých příznivců. Pomozte i vy Kverulantovi udržet si nezávislost alespoň malým finančním darem.

Kverulantův boj proti tunelářům, korupčníkům a dalším palalášům sleduje na facebooku, twitteru a YouTubu již více než 11 tisíc fanoušků. Nově nás můžete sledovat i na  Instagramu. Budeme rádi za každé To se mi líbí.  

Kverulant není napojen na penězovody z veřejných zdrojů a s politiky se ostentativně nekamarádí. Nejsme placeni z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich vážíme. Naše úsilí za lepší správu veřejných věcí finančně podporují jednotlivci i firmy. Bez jejich pochopení, odvahy a laskavosti by naše činnost nebyla možná. Poděkování patří téměř 1 500 skvělým ženám a mužům, kteří již podpořili Kverulanta. Nejčastěji nám lidé posílají jednorázově 500 Kč. Nechte se inspirovat a podarujte Kverulanta stejnou částkou. My váš dar s radostí využijeme na odhalování korupce a tunelů, na kontrolu arogantních politiků...

Kverulant vypočetl, že úřady zaplatily na náhradách škod a pokutách v letech 2014 až 2018 celkem téměř 2 miliardy korun. Zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím umožňuje vymáhat škodu po úřednících, kteří se podíleli na vydání nezákonného rozhodnutí nebo na nesprávném úředním postupu. Takto však bylo vymoženo pouhých 14 milionů korun. To je podle Kverulanta zoufale málo, a proto jeho cílem tuto praxi změnit. A jaký je váš názor na vymáhání škody po úřednících?

Dnes je mezinárodní bionafty. Což dokazuje, že mezinárodně lze slavit i kdejakou hloupost.

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu obecně prospěšná organizace Kverulant.org, která se do takových kauz s úspěchem systematicky pouští. Právě dnes uběhlo deset let, co s tím 23. července 2009 začala. Oceňte Kverulantovu vytrvalou a náročnou práci alespoň malým darem.

Připomeňte si s námi naše nejdůležitější úspěchy. V roce 2011 jsme uveřejnili první seznam pumpařů se špatným benzínem a postupem času jsme tak zásadním způsobem ovlivnili kvalitu pohonných hmot v naší republice. V roce 2013 jsme odhalili nesmyslnost sKaret a pomohli zastavit jejich vydávání. Odkryli jsme rekordní plýtvání ve státní správě při zajišťování úklidu. Odhalili jsme největší tunel v dějinách českého IT, zastavili 100 milionový tunel v Dopravním podniku hlavního města Prahy a snížili plýtvání při nákupech počítačů ve státní správěV roce 2017 jsme vyhráli soudní spor s developerem EKOSPOL, který po nás chtěl deset milionů korun. Svoji dlouholetou kauzou Úklid ve státní správě jsme dokázali snížit průměrnou cenu úklidu u 42 státních institucí z 253 Kč na 144 Kč za metr čtvereční a rok a za tři roky tak z veřejných peněz ušetřit téměř 100 milionů korun. V září 2018 jsme zastavil fingovanou soutěž Generálního ředitelství cel na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun, která byla ušita na míru jen jedinému dodavateli.  V roce 2018 jsme také vyhráli soud o zveřejnění zprávy OLAF o Čapím hnízdě.  Léčitelé z AKTIPU, kteří radili „vykadit rakovinu“ i kvůli Kverulantovi oznámili v roce 2019 konec činnosti.

Zásadní úspěchy slavíme v boji proti billboardům.  Přiměli jsme  ŘSD odstranit stovky billboardůV Brně již bylo do roku 2016 odstraněno více než 250 reklamních nosičůV Praze byly v roce 2016 s Kverulantovým přispěním prosazeny nové Pražské stavební předpisy, které omezují výstavbu nových billboardů. Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala Konec dálničních billboardů. Splněným cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazujícího billboardy na dálnicích a následné odstranění většiny billboardů. Zákon proto billboardům vstoupil v platnost 1. září 2017 a server Seznam.cz tehdy natočil o Kverulantově vítěznem zápasu reportáž.

Když mocní nehraji s veřejností fér, bráníme ji a děláme to již deset let. A budeme to dělat dál. Budeme dál obtěžovat politiky, papaláše, tuneláře, korupčníky, orgány státní i místní správy s cílem sjednat nápravu. Slovo kverulant se do mnoha evropských jazyků dostalo z latinského quaerere: ptát se, hledat. Kdyby nebylo věčných stížností, že v jeskyni je tma a vlhko, neměli bychom ani oheň. Kdo není kverulant, ten jen mlčí a jde, kam se mu ukáže. Kverulanti jsou motorem pokroku a proto si zaslouží vaši pravidelnou podporu.

Odpor proti Babišově k účelovému jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti nedávno naplnil Letenskou pláň demonstranty. Přesto s ministryní Benešovou zasedají ředitelé některých protikorupčních neziskovek  v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí. V čele tohoto alibistického „protikorupčního“ uskupení nestojí nikdo jiný než právě premiér Babiš. Kverulant.org si klade otázku, proč se některé neziskovky dlouhodobě kompromitují spoluprací s  politikem státním zástupcem obviněným z podvodu.  Vysvětlení nabízí nedávno zveřejněná výroční zpráva Transparency Internetional (TIC). Jsou to peníze od politiků. Příjmy TIC činily v roce 2018 10 milionů korun. Z toho z veřejných rozpočtů to bylo téměř 6,5 milionů. Tedy téměř dvě třetiny. Od Ministerstva zahraničních věcí získala TIC celkem necelé 3 miliony  korun, od Ministerstva vnitra skoro milion a od Ministerstva práce a sociálních věcí necelých půl milionu korun. Naproti tomu od firemních dárců a od fyzických osob získal TIC v roce 2018 jen 20% svých příjmů. To se Kverulantovi příčí. Kverulant důsledně odmítá být státem ochočenou neziskovkou, politikům se důsledně vyhýbá a dlouhodobě odmítá korumpující dary z veřejných rozpočtů a je financován z darů svých příznivců. Pomozte i vy Kverulantovi udržet si nezávislost alespoň malým finančním darem.

Podívejte se na naše opravdu krátké video a na naše dokončené kauzy

Včera Kverulant.org zveřejnil aktualitu s názvem Další klimatická předpověď která nevyšla. Píše se v ní, že problematická hypotéza o globálním oteplování v důsledku lidské produkce CO2 nebyla nikdy potvrzena a že uvádí se v ní další důkaz, že se ekoalarmisté v mnoha ohledech zásadně mýlí. Zveřejnění vyvolalo poměrně rozsáhlou a dosti polarizovanou diskusi na Kverulantově Facebooku. Ve snaze přispět do této diskuze znovu uveřejňuje záznam rozhovoru, který na téma globální oteplování vedl ředitel Kverulanta Ing. Vojtěch Razima s RNDr. Ondřejem Dvořákem, CSc., šéfredaktorem populárně vědeckého serveru Akademon.cz.

Odpor proti Babišově k účelovému jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti plní náměstí demonstranty. Přesto s ministryní Benešovou zasedají ředitelé některých protikorupčních neziskovek  v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí. V čele tohoto alibistického uskupení nestojí nikdo jiný než právě premiér Babiš, státním zástupcem již dlouho obviněný z podvodu. Ale ne dosti na tom. Jedním z pravidelných hostů Milionu chvilek pro demokracie je i David Ondračka, ředitel Transparency International. Ten samý Ondračka, co v roce 2013 ochotně souhlasil s Babišovou nominací na ministra vnitra. Z té samé Transparency International ze které pochází i Adriana Krnáčová, někdejší primátorka Prahy za ANO.

Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji.  Podívejte se, jak se nám to daří. V roce 2011 jsme uveřejnili první seznam pumpařů se špatným benzínem a postupem času jsme tak zásadním způsobem ovlivnili kvalitu pohonných hmot v naší republice. V roce 2013 jsme odhalili nesmyslnost sKaret a pomohli zastavit jejich vydávání. Odkryli jsme rekordní plýtvání ve státní správě při nákupu kancelářských potřeb a při zajišťování úklidu. Odhalili jsme největší tunel v dějinách českého IT, zastavili 100 milionový tunel v Dopravním podniku hlavního města Prahy a snížili plýtvání při nákupech počítačů ve státní správěV roce 2017 jsme vyhráli soudní spor s developerem EKOSPOL, který po nás chtěl deset milionů korun. Svoji dlouholetou kauzou Úklid ve státní správě jsme dokázali snížit průměrnou cenu úklidu u 42 státních institucí z 253 Kč na 144 Kč za metr čtvereční a rok a za tři roky tak z veřejných peněz ušetřit téměř 100 milionů korun. V září 2018 zastavil fingovanou soutěž Generálního ředitelství cel na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun, která byla ušita na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. V roce 2018 jsme také vyhráli soud o zveřejnění zprávy OLAF o Čapím hnízdě.  Léčitelé z AKTIPU, kteří radili „vykadit rakovinu“ i kvůli Kverulantovi oznámili v roce 2019 konec činnosti. Zásadní úspěchy slavíme v boji proti billboardům.  Přiměli jsme  ŘSD odstranit stovky billboardůV Brně již bylo do roku 2016 odstraněno více než 250 reklamních nosičůV Praze byly v roce 2016 s Kverulantovým přispěním prosazeny nové Pražské stavební předpisy, které omezují výstavbu nových billboardů. Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala Konec dálničních billboardů. Splněným cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazujícího billboardy na dálnicích a následné odstranění většiny billboardů.

Dnešní tradiční zkouška sirén Vám má především připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta.  

Na podzim 2018 proběhly v Praze volby a vlády se ujaly strany, které před volbami deklarovaly odpor k přebujelému reklamnímu smogu. Kverulant už loni odeslal novému primátorovi Prahy a všem členům rady již několik dopisů, ve kterém je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od billboardového smogu. Ke Kverulantově výzvám se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových společností. Pokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu  pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost. Argumenty proti billboardům naleznete v kauze Odstraňme z Prahy billboardový smog.

Minulý týden navrhla policie obžalovat premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo a předala spis na Státní zastupitelství. Tedy do působnosti ministerstva spravedlnosti. Vzápětí ohlásil demisi ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, který se pokud známo nedopustil zatím žádné chyby. Na jeho místo navrhl trestně stíhaný Babiš tvárnou Marii Benešovou. Za hlavního podezřelého Babiše považuje nejen policie, ale i zpráva evropské vyšetřovací jednotky OLAF, která do ČR doputovala začátkem tohoto roku. Připomeňme si, že Ministerstvo financí odepřelo veřejnosti poskytnout tuto zprávu veřejnosti. Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost však měla zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti úředníků. S tím se Kverulant odmítl smířit a žádal soud, aby nařídil ministerstvu zprávu vydat. Soud Kverulantovi vyhověl a Kverulant oficiální zprávu zveřejnil na svých stránkách. Ministerstvo ji však Kverulantovi neposkytlo celou. Ve zprávě chybí doporučení OLAFu. To, co však Kverulantovi vadí ještě víc, je skutečnost, že soud neoznačil dosavadní postup ministerstva za nelegální. Kverulant má za to, že zpráva, která popisuje trestnou činnost premiéra, měla být veřejnosti poskytnuta hned, jak do republiky přišla. Proto Kverulant k soudu zaslal vyjádření, ve kterém se domáhá rozsudku označující postup ministerstva za nezákonný.  Ministerstvo financí zareagovalo zasláním svého vyjádřením k soudu. Kverulant na to zaslal to své a čekání na rozhodnutí soudu pokračuje. Kverulant doufá, že bude u soudu úspěšný a autoritativní vyslovení nezákonnosti odepření požadovaných informací snad do budoucna ztíží státu možnost odepírat veřejnosti informace a ignorovat zákon. Pokud si i vy myslíte, že nám má vládnout především zákon a nikoli trestně stíhaný premiér s navíc podporou komunistů, můžete Kverulanta podpořit darem ve výši 500 Kč.

O tom, že billboardový byznys generuje korupci, již Kverulant přinesl řadu zpráv. Tahle je další z nich. Michal Valenta, někdejší zástupce starosty na Praze 1 zodpovědný za správu majetku čelí obžalobě, že manipuloval veřejnou zakázku týkající se pronájmu reklamních ploch v metru, tedy takzvaných citylightů. Valenta za to podle obžaloby získal 200 tisíc korun, které údajně firmě JC Decaux vyfakturoval jako poradenskou činnost. „Tento fiktivní smluvní vztah uzavřel, aby zastíral skutečnou činnost, tedy využívání interních informací,“ řekl státní zástupce Jan Lelek. Podle obžaloby přitom paradoxně šlo o pronájem pouhých čtyř reklamních poutačů v podchodu metra Staroměstská za roční nájemné 68 tisíc korun. Za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky hrozí Valentovi od dvou do osmi let vězení, ale vzhledem k uvedeným sumám by měl soud v případě prokázání viny sáhnout spíše k dolní sazbě uvedeného trestného činu. Hájit se musí s Valentou rovněž technický ředitel francouzské reklamní společnosti Tomáš Tenzer. Hlavní důkazem mají být odposlechy telefonních hovorů mezi oběma pány.

Mnohé studie jasně prokázaly, že chemtrails vypouštěné z dopravních letadel nad západní Evropou mají odlišné složení od chemtrails dopadajících na obyvatele nových členských zemí Evropské unie. To se musí změnit. Proto Kverulant dnes vyzval českou komisařku pro ochranu spotřebitelů Věru Jourovou, aby konečně zakročila. Pokud si i vy myslíte, že kvalitní chemtrails musí být dostupné pro všechny Evropany, můžete Kverulanta podpořit v jeho boji symbolickou částkou 100 korun.

Kverulant s hrdostí a vděčností oznamuje, že získal velkorysý grant od soukromé nadace BLÍŽKSOBĚ. Tato nadace je nástrojem k podpoře projektů, organizací, či aktivit jednotlivců, které zvyšují kvalitu života ve společnosti a stmelují ji. Lidé z BLÍŽKSOBĚ věří, že jedině prostřednictvím respektu k druhým, přátelství, poctivosti, pracovitosti a solidaritě vede cesta k růstu obecného blahobytu.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Nejnověji nám tuto zjevnou pravdu připomnělo obvinění druhého muže ANO, Jaroslava Faltýnka.  Skutečnost, že politici jsou zhusta lumpové, připomíná i Kverulantův blacklist. Připomeňme si, že trestně stíhaný je i sám předseda vlády Andreje Babiše. Ten je tak druhý bývalým obviněným premiérem a dvanáctým obviněným bývalým ministrem. Policie obvinila od roku 1993 celkem 11 ministrů a z toho jich deset skončilo před soudem. Pravomocně byli odsouzeni jen dva z nich, Ivo Svoboda a Karel Březina. Připomeňme si stručně všech 11 případů.

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant v kauze Ulice na retardérech usiluje o nápravu. Přestože z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové, stále se budují nové obecní poškozovače vozidel. A co si o retardérech myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo více než dva apůl tisíce lidí. Podívejte se na výsledky a připojte svůj hlas.

V roce 2012 byl přijat zákon, na jehož základě musela postupně zmizet naprostá většina billboardů kolem dálnic a silnic I. třídyKverulant to považuje za svůj velký úspěch. Cesta k němu nebyla snadná. Kverulantovi se podařilo odvrátit několik útoků billboardové lobby. Na konci srpna 2017 přišel útok poslední. Skupina sedmnácti senátorů se tehdy obrátila na Ústavní soud a navrhovala zrušit část novely zákona o pozemních komunikacích, podle níž měly reklamní plochy zmizet. Do čela skupiny senátorů se postavil senátor Václav Chaloupek. Kverulant nikdy nepochyboval o jeho korupční motivaci a zařadil jej za tento čin na KVERULANTŮV BLACKLISTSenátoři ve svém návrhu argumentovali tím, že zákaz billboardů je protiústavním vyvlastněním bez náhrady. Přitom v čl. 11 Listiny základních práv a svobod v odst. 3) se uvádí: „Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.“  Nyní dal Ústavní soud této argumentaci zapravdu a návrh senátorů na zrušení zákazu billboardů zamítl. Oceňte Kverulantovu vytrvalou práci a pomozte mu  měsíčním symbolickým darem ve výši 100 Kč v dalších kauzách proti billboardům.

Všichni jsme nuceni platit daně, a vy si možná myslíte, že stát nám za to poskytuje perfektní služby. Ale ono to tak není. Kverulant se to snaží změnit. Podpořte ho. Věnujte mu 1 Kč denně. 30 korun měsíčně pomůže změnit věci k lepšímu. 

 

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Soud první  instance již rozhodl, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani za její uveřejnění se nemusí omlouvat.  Proti tomuto rozhodnutí se Ekospol odvolal, ale včera Vrchní soud jeho žalobu definitivně zamítl. Tento rozsudek považuje Kverulant za významný. Nejen Kverulant, ale i veřejnost má právo veřejně nazývat věci pravými jmény. Podrobnosti naleznete v kauze JAK EKOSPOL MARNĚ ŽALOVAL KVERULANTA O 10 MILIONŮ. A jaký je váš názor na "prodávání" stavebních povolení?  V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř dva tisíce lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas. 

Správní rada dospěla k závěru, že na hlídací psy (watchdog) se shánějí peníze čím dál hůř, a tak se Kverulant.org dnešním dnem mění na roztomilé koťátko (cutekitten). Kočičky jsou totiž dlouhodobě nejvděčnějším předmětem zájmů soukromých dárců. Oceňte Kverulantovu náročnou transformaci finančním darem ve výši 100 Kč. Koťátka si to zaslouží.