Nahoru

Aktuality

Praha 15 pod vedením ANO chce prodat pod cenou areál bývalé vodárny v hodnotě několika desítek milionů napřímo jedinému zájemci.  Kupujícím je místní kmotr Aleš Petříš s úzkou vazbou na radniční politiky. Znepokojivá je i skutečnost, že byly zpracovány dva značně odlišné znalecké posudky. Ten první učil cenu 39,5 milionů korun. Po Petříšově intervenci si Praha 15 nechala vypracovat posudek nový na 25,8 milionů korun. Když se o podezřelý projekt začal zajímat Kverulant, nechala si Praha 15 přeložit nabídky na odkup areálu od více zájemců. Nikdo nenabídl více než Petříš. Petříšova nabídka činila 29,4 milionů korun. Ostatní dva zájemci byli těsně pod ním. Kverulant je přesvědčen, že za všemi nabídkami ve skutečnosti stojí zase jen kmotr Petříš a jeho radniční kamarádi a minulý týden na ně podal trestní oznámení. Na Kverulantovo trestní oznámení zareagovala radnici dosti bizarním způsobem. Chystá se vypsat nové výběrové řízení. Areál však nebude prodán nejvyšší nabídce, ale je stanovena pevná cenou 28,4 milionů korun. Areál získá ten, kdo přeloží nabídku, která nejlépe vyhoví „zájmům a potřebám městské části Praha 15“. Jaké přesně tyto zájmy a potřeby jsou, není v podmínkách výběrového řízení uvedeno. Lze se však domnívat, že hlavním zájmem je vyhovět kmotru Petříšovi a hlavní potřebou je rozdělit si na úplatcích rozdíl mezi prodejní cenou 28,4 milionů a cenou skutečnou, která se podle Kverulantova odhadu pohybuje hodně přes 60 milionů korun. Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci kmotrů nejen z Prahy 15 pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč.  Další informace je možno nalézt v kauze Tunelování majetku Prahy 15.

V roce 2012 byl přijat zákon, na jehož základě musela postupně zmizet naprostá většina billboardů kolem dálnic a silnic I. třídy. Tento zákaz se týká i Prahy. I Pražský magistrát coby silniční správní úřad měl již  k 1. září 2017 odstranit 59 nelegálních reklamních zařízení podél silnic I/4, I/7 a I/8 na úsecích, které vedou Prahou. Kverulant na to magistrát několikrát upozorňoval. Ten se však vymlouval, že čeká na vyjádření Ústavního soudu, kam se v roce 2017 obrátila skupina sedmnácti senátorů s návrhem zrušit část novely zákona o pozemních komunikacích, podle níž měly reklamní plochy zmizet. V únoru 2019 však Ústavní soud návrh senátorů na zrušení zákazu billboardů rázně zamítl. Dnes se Kverulant znovu obrátil na primátora Prahy na všechny členy rady a na vybrané magistrátní úředníky, aby konečně začali čistit Prahu od billboardového smoguPokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu  pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost. Argumenty proti billboardům naleznete v kauze Odstraňme z Prahy billboardový smog.  Pokud nás můžete podpořit i symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč, budeme vám vděční.

Praha 15 pod vedením ANO chce prodat pod cenou areál bývalé vodárny v hodnotě několika desítek milionů napřímo jedinému zájemci.  Na prodeji není znepokojivé jenom to, že kupujícím je místní kmotr Aleš Petříš s úzkou vazbou na radniční politiky. Znepokojivá je i skutečnost, že před zveřejněním záměru úplatného převodu byly zpracovány dva znalecké posudky. Ten první z října 2017 učil cenu 39,5 milionů korun. Po Petříšově intervenci si Praha 15 nechala vypracovat posudek nový. Ten druhý z října 2018 stanovil cenu na 25,8 milionů korun. Když se o podezřelý projekt začal zajímat Kverulant, nechala si Praha 15 přeložit nabídky na odkup areálu od více zájemců. Nikdo nenabídl více než Petříš. Petříšova nabídka činila 29,4 milionů korun. Ostatní dva zájemci byli těsně pod ním. Jeden nabídl  částkou 28,4 miliony a další  27,6 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že za všemi nabídkami ve skutečnosti stojí zase jen kmotr Petříš a jeho radniční kamarádi a právě na ně podal trestní oznámení.  Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci kmotrů nejen z Prahy 15 pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč.  Další informace je možno nalézt v kauze Tunelování majetku Prahy 15.

Zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím vymáhat škodu po úřednících, kteří se podíleli na vydání nezákonného rozhodnutí nebo na nesprávném úředním postupu. To se však neděje a proto je cílem Kverulant.org tuto praxi změnit. Podívejte se na jeho kauzu Jak úřednici platí za svoje chyby

V roce 2014 pracovalo pro erár 416 tisíc státních zaměstnanců. Na rok 2019 je jich „rozpočtováno“ závratných 470 tisíc. Výdaje na jejich platy poslední léta překračují částku 200 miliard korun. Dokonce mají speciální zákon o státní službě, díky kterému jsou prakticky nevyhoditelní. Z těchto důvodů je Kverulant.org přesvědčen, že úředníci by za svoje zásadní chyby měli platit. A jaký je váš názor na vymáhání škody po úřednících?

Cílem Kverulanta bylo v roce 2012 osvětlit nepřijatelnost tehdy připravovaného jmenování Zdeňka Koudelky ústavním soudcem, protože se značně kompromitoval v kauze Diag Human. To se povedlo a Koudelka se ústavním soudcem nestal. Na počátku roku 2019 navrhl prezident Miloš Zeman, aby se jeho přítel a poradce Koudelka stal alespoň zástupcem ombudsmanky. Kverulant znovu úspěšně protestoval a Koudelka ze zástupcem veřejné ochránkyně nestal. Podrobnosti nalezete v Kverulantově kauze o Koudelkovi. Pokud si i Vy myslíte, že je dobře, že další Zemanův politický kšeftař nedostal trafiku, podpořte Kverulanta jednorázovým darem ve výši 500 Kč. S vaším přispěním tak Kverulant bude moci dál bojovat proti arogantním papalášům.

Cílem Kverulanta bylo v roce 2012 osvětlit nepřijatelnost tehdy připravovaného jmenování Zdeňka Koudelky ústavním soudcem, protože se značně kompromitoval nejen v kauze Diag Human. To se povedlo a Koudelka se ústavním soudcem nestal. Nedávno prezident Miloš Zeman navrhl, aby se Zdeněk Koudelka stal alespoň zástupcem ombudsmanky. Kverulant společně s dalšími protikorupčními iniciativami úspěšně protestoval a Koudelka dnes ve sněmovně nebyl zvolen zástupcem ombudsmanky.  Koudelka má zásadní podíl na tom, že spor státu s Diag Human nebyl ukončen již v roce 2000 za maximálně dvě miliardy korun náhrady škody, ale s největší pravděpodobností až nyní za více než třináct a půl miliardy odškodného. To však zdaleka není jediný Koudelkův problém, problematické je i Koudelkovo působení v roli náměstka Nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, která vešla do dějin jako důležitá součást tzv. „justiční mafie“, ovlivňující nezákonným způsobem průběh některých zájmových trestních věcí. Pokud si i Vy myslíte, že je dobře, že další Zemanův politický kšeftař nedostal trafiku, podpořte Kverulanta jednorázovým darem ve výši 500 Kč. S vaším přispěním tak Kverulant bude moci dál bojovat proti arogantním papalášům.

Kverulant s hrdostí a vděčností oznamuje, že získal velkorysý grant od soukromé nadace BLÍŽKSOBĚ. Tato nadace je nástrojem k podpoře projektů, organizací, či aktivit jednotlivců, které zvyšují kvalitu života ve společnosti a stmelují ji. Lidé z BLÍŽKSOBĚ věří, že jedině prostřednictvím respektu k druhým, přátelství, poctivosti, pracovitosti a solidaritě vede cesta k růstu obecného blahobytu.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Nejnověji nám tuto zjevnou pravdu připomnělo obvinění druhého muže ANO, Jaroslava Faltýnka.  Skutečnost, že politici jsou zhusta lumpové, připomíná i Kverulantův blacklist. Připomeňme si, že trestně stíhaný je i sám předseda vlády Andreje Babiše. Ten je tak druhý bývalým obviněným premiérem a dvanáctým obviněným bývalým ministrem. Policie obvinila od roku 1993 celkem 11 ministrů a z toho jich deset skončilo před soudem. Pravomocně byli odsouzeni jen dva z nich, Ivo Svoboda a Karel Březina. Připomeňme si stručně všech 11 případů.

V ČR je povinné přimíchávat do nafty a benzínu biopaliva. To klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Proto je cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání.

Zpracovatel řepkového semene Preol ze skupiny Agrofert loni vykázal zisk 164 milionů korun. Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb činily 5,3 miliardy korun. Preol je dominantním výrobcem bionafty v ČR s roční kapacitou až 460.000 tun za rok.  Zisk Babišova Preolu je možný jen v důsledku toho, že i ČR je povinné přimíchávat do nafty a benzínu biopaliva. To klasické pohonné hmoty zdražuje a kazí. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Proto je cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Podívejte se na Kverulantovy argumenty proti biopalivům uvedené v jeho kauze DRAHÝ BIOOMYL.

Česká televize v květnu 2018 odvysílala dokument Obchod se zdravím, který popisuje praxi „terapeutického centra AKTIP“, které mimo jiné za peníze radí pacientům léčit rakovinu milencem. Proto Kverulant podal v červnu 2018 na šarlatány z AKTIPu trestní oznámení, na jehož základě již policie začala případ vyšetřovat. Nyní policie informovala Kverulanta, že vyšetřování stále pokračuje. Podrobnosti naleznete v kauze Smrtelná alternativní léčba. Kverulantův krok proti AKTIPu však nepřivítali všichni. Novinář Jan Hloch vyzval Kverulanta k diskuzi na téma alternativní versus klasická léčba. Zatímco Jan Hloch hájil alternativní léčbu z libertariánských pozic, zástupce Kverulanta, ředitel Vojtěch Razima, v diskuzi naopak tvrdil, že upřednostnit pochybné léčitele před lékaři, kteří svůj obor museli studovat řadu let a byli podrobeni řadě zkoušek, atestací a kontrol, považuje za absurdně špatné rozhodnutí. A co si alternativní léčbě myslíte vy?

Česká televize v květnu 2018 odvysílala dokument Obchod se zdravím, který popisuje praxi „terapeutického centra AKTIP“, které mimo jiné za peníze radí pacientům léčit rakovinu milencem. Proto Kverulant podal v červnu 2018 na šarlatány z AKTIPu trestní oznámení, na jehož základě již policie začala případ vyšetřovat. Nyní policie informovala Kverulanta, že vyšetřování stále pokračuje. Podrobnosti naleznete v kauze Smrtelná alternativní léčba. Pokud i vám vadí šarlatánský byznys, který  zatím beztrestně parazituje na vážně nemocných lidech, prosíme podpořte Kverulanta měsíčním symbolickým darem 100 Kč.

Povinnost odstranit většinu billboardů kolem dálnic a silnic I. třídy stanovila novela zákona již v roce 2012. Někteří politici však přesto dlouhá léta vyvíjeli enormní snahu toto rozhodnutí zvrátit. Co je k tomu vedlo?

Člen Kverulantovy správní rady Jan Urban se detailně podíval na minulost prezidentského favorita na ústavního soudce Aleše Gerlocha. „Z tohoto úhlu pohledu byl posluhou mocných celý svůj profesní život. Moc pro něj vždy vítězila nad pravdou a spravedlností,“ komentuje Urban s tím, že Gerloch není jen Zemanovým mužem. Je totiž mužem kohokoliv, kdo je u moci. Více v Deníku N.

V seznamu 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Tento seznam  byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS a je pravidelně aktualizován. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant čtyřikrát do roka svůj přehledný a adresný seznam špatných čerpaček. Pokud ho chcete dostávat do mailu i vy, napište si o něj.  I díky Kverulantovým seznamům se kvalita benzínu i nafty zásadně zvýšila i když se stále najdou velké pumpařské řetězce, které vědomě prodávají špatné palivo. S Kverulantovým seznamem můžete tankovat levnější palivo téměř bez rizika a ušetřit tak na nádrži cca 181 Kč. Podpořte Kverulanta právě touto částkou.

V uplynulém týdnu se zase začalo psát a mluvit o billboardech kolem dálnic a hlavních silnic. „Zapamatuju si produkty inzerované na těch plakátech. Nikdy to nevypustím z paměti. Nikdy si nekoupím nic, co tu bylo inzerované a nikdy se nestanu zákazníkem žádné z těch firem.“: říká si v rozhlasové glose spisovatel Ondřej Neff.

Kverulant není napojen na penězovody z veřejných zdrojů a s politiky se ostentativně nekamarádí. Nejsme placeni z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich vážíme. Naše úsilí za lepší správu veřejných věcí finančně podporují jednotlivci i firmy. Bez jejich pochopení, odvahy a laskavosti by naše činnost nebyla možná.  Poděkování patří téměř 1 300 laskavým ženám a mužům, kteří nám za dobu naší existence, darovali již více než 1 milion 300 tisíc korun. Nejčastěji nám lidé posílají jednorázově 500 Kč. Nechte se inspirovat a podarujte Kverulanta stejnou částkou. My váš dar s radostí využijeme na odhalování korupce a tunelů, na kontrolu arogantních politiků...

Česká obchodní inspekce (ČOI) objevila  23. května 2018 na čerpací stanice MOL v Kaplici závadný benzín s označením EVO 95. Benzín nevyhovoval v parametru „Tlak par DVPE“  Ve vzorku byla zjištěna hodnota 67,3 kPa, přičemž normou je povolená maximální hodnota při zahrnutí nejistoty měření 62,0 kPa. Následně ČOI vydala zákaz prodeje tohoto benzínu. Ten však Maďarský řetězec MOL nerespektoval a benzín o objemu 32 386 litrů rozvedl na svoje další stanice. Objem 6 537 litrů byl odvezen k čerpací stanici MOL na D1 u Průhonic směr Praha, kde byly  nadále prodávány za plnou cenu. Tam tento benzín dne 6 června 2018 opět nevyhověl kontrole ČOI. Opět v parametru „Tlak par DVPE“. Tentokrát byla naměřená hodnota dokonce ještě vyšší a to  67,8 kP.  Vyšší tlak par může být způsobem přidáním kontaminantů. Vyšší tlak způsobuje vyšší ztráty při uskladnění paliva a nežádoucí emise do ovzduší. Je-li tlak par příliš vysoký, může u vozidel způsobit tvorbu takzvaných parních polštářů paliva v dopravním potrubí, v důsledku čehož motor nelze nastartovat nebo špatně běží v důsledků příliš chudé směsi, což vede k neúměrnému zatížení motoru. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant svůj přehledný a adresný seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI.   Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji. Pomozte nám v tom a začněte nás podporovat pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Ústavní soud minulý týden zamítl stížnost sedmnácti senátorů, kteří chtěli zrušit zákaz billboardů kolem dálnic a silnic I. tříd. Za senátory jednal Václav Chaloupek a podle nich zákaz porušil principy právní jistoty a zákaz billboardů měl na billboardáře „rdousící efetkt“ jak se v ústavní stížnosti doslova uvádí. Podle Ústavního soudu, který se případem zabýval od roku 2017, lze ovšem omezení zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu. Soud také zdůraznil ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí. O definitivním zákazu přišel do Českého rozhlasu diskutovat prezident Svazu venkovní reklamy Marek Pavlas a Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel Kverulanta, který se zásadně zasadil o konec billboardů na dálnicích a silnicích I. třídy. Oceňte Kverulantovu vytrvalou práci a pomozte mu  měsíčním symbolickým darem ve výši 100 Kč v dalších kauzách proti billboardům.

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant v kauze Ulice na retardérech usiluje o nápravu. Přestože z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové, stále se budují nové obecní poškozovače vozidel. A co si o retardérech myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo více než dva apůl tisíce lidí. Podívejte se na výsledky a připojte svůj hlas.

V Praze, v ulici Na Hřebenkách bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid miliardáře Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431 m sedm velkých retardérů. Od té doby usiluje Kverulant v kauze Ulice na retardérech o nápravu. Na podzim mu městská část Praha 5 ústy tehdejšího starosty starosta Pavla Richtera slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit. Zatím se tak nestalo a tak dnes Kverulant na Prahu 5 poslal dotaz, kdy se tato ulice stane opět normálně průjezdnou. Nyní přišla odpověď,  která se dá shrnout do jediné věty. O odstraňování retardérů nic nevíme. Kverulanta tato arogance moci ani tentokrát neodradí a bude bojovat dál.  Podpořte Kverulantův vytrvalý boj proti mocným papalášům darem ve výši 500,-Kč.

Kverulant v minulosti odhalil a popsal řadu tunelů, ale jen jeden z nich zavádí i významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. Tímto tunelem je Národní elektronický nástroj (NEN). Jde o software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. Takové programy ale už dávno vyvinula řada IT firem a některé jsou i zadarmo. Přestože Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) za NEN utratilo již přes 0,6 miliardy korun, stále není zcela hotov a navíc fatálně nefunguje. O tomto víkendu došlo ke kolapsu NENu.  Ztracené jsou přílohy k výběrovým řízením v běžných formátech   .doc,.pdf,.xls. Kolaps systému se dotkl několika desítek zadavatelů. Podle MMR se je většiny z nich  možná náprava, ale 27 veřejných zakázkách, které budou muset být vyhlášeny znovu. Za připomenutí stojí i to, že  MMR soutěžilo práce na NEN tak flagrantně protizákonně, že mu ÚOHS dokonce zakázal plnění jedné ze smluv.  Kverulant má však důkazy, že práce probíhaly i přes tento zákaz. Proto již v roce 2017 podal na konkrétního úředníka MMR trestní oznámení pro podezření z maření výkonu úředního rozhodnutí. Policie jej však odložila. Kverulant se s odložení tohoto případu odmítl smířit a podal  stížnost proti odložení věci. Dozorující státní zástupce Mgr. Jan Maršálek postup policie přezkoumal a došel k závěru, že postup policie byl zcela správný a odložení věci koresponduje se zjištěným skutkovým stavem. Kverulant se s tím závěrem neztotožňuje, ale protože již vyčerpal všechny zákonné prostředky, nemůže s odložením nic dělat. Nekvalitní práce orgánů činných v trestním řízení je jednou z příčin předražených státních IT zakázek. Kverulant se však nevzdává. Pomozte Kverulantovi zastavit expanzi rozežraného státu a podarujete ho částkou 500 Kč.

V roce 2012 byl přijat zákon, na jehož základě musela postupně zmizet naprostá většina billboardů kolem dálnic a silnic I. třídyKverulant to považuje za svůj velký úspěch. Cesta k němu nebyla snadná. Kverulantovi se podařilo odvrátit několik útoků billboardové lobby. Na konci srpna 2017 přišel útok poslední. Skupina sedmnácti senátorů se tehdy obrátila na Ústavní soud a navrhovala zrušit část novely zákona o pozemních komunikacích, podle níž měly reklamní plochy zmizet. Do čela skupiny senátorů se postavil senátor Václav Chaloupek. Kverulant nikdy nepochyboval o jeho korupční motivaci a zařadil jej za tento čin na KVERULANTŮV BLACKLISTSenátoři ve svém návrhu argumentovali tím, že zákaz billboardů je protiústavním vyvlastněním bez náhrady. Přitom v čl. 11 Listiny základních práv a svobod v odst. 3) se uvádí: „Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.“  Nyní dal Ústavní soud této argumentaci zapravdu a návrh senátorů na zrušení zákazu billboardů zamítl. Oceňte Kverulantovu vytrvalou práci a pomozte mu  měsíčním symbolickým darem ve výši 100 Kč v dalších kauzách proti billboardům.

V loňském roce odebrala Česká obchodní inspekce na čerpacích stanicích přes tisíc vzorků benzínu a skoro třináct set vzorků nafty. Z hlediska jakosti nevyhovovalo příslušným normám v případě benzínu pouze 19 a u nafty 9 vzorků. To, že je kvalita paliv v Česku dlouhodobě na vysoké úrovni i ve srovnání se zahraničím je dáno adresným zveřejňováním čerpacích stanic se špatnou naftou a benzínem. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant svůj přehledný a adresný seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. 

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman sedm let tají. MF DNES ji získala. Dle expertů by v Česku propadla i jako seminárka. Na škole vedené sociálními demokraty ji ale obhájil. Práci mu vedl právník Zdeněk Koudelka, který  má zásadní podíl na tom, že spor státu s Diag Human nebyl ukončen již v roce 2000 za maximálně dvě miliardy korun náhrady škody, ale s největší pravděpodobností až nyní za více než třináct a půl miliardy odškodného.  To však zdaleka nejsou jediné dva Koudelkovy problémy. Problematické je i Koudelkovo působení v roli náměstka Nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, která vešla do dějin jako důležitá součást tzv. „justiční mafie“, ovlivňující nezákonným způsobem průběh některých zájmových trestních věcí. Nedávno prezident Zeman navrhl, aby se právě Zdeněk Koudelka stal zástupcem ombudsmanky. Kverulant společně s dalšími protikorupčními iniciativami znovu protestoval. Pokud si i Vy myslíte, že další Zemanův politický kšeftař nemá být z veřejných prostředků placeným ochráncem práv veřejnosti, podpořte Kverulanta jednorázovým darem ve výši 500 Kč. Peníze použijeme na další boj proti papalášům.

Loni v listopadu Kverulant odhalil pořádný billboardový tunel. Praha a jí vlastněná Technická správa komunikací (TSK) pronajímá více než dvě stovky reklamních ploch na mostech za nevýhodných podmínek, v důsledku kterých za dobu smlouvy přišla o téměř půl miliardy korun. Společnost Czech Outdoor ze skupiny BigBoard podle smlouvy uzavřené s TSK před deseti lety platí nájemné dva miliony korun ročně proti 48 milionům korun, které by měla platit podle platných pravidel magistrátu pro pronájem reklamních ploch. Zprávu o Kverulantově odhalení tehdy převzala řada novin a serverů a magistrát musel reagovat a radního Prahy pro majetek Jana Chabra (TOP 09/Spojené síly pro Prahu) magistrát smlouvu prověří. Ještě to podle všeho nestihl, ale konkurenční reklamní společnost JCDecaux nyní oslovila pražskou TSK s nabídkou převzetí reklamních ploch na mostech za deset milionů korun. To je sice pětkrát víc než platí Czech Outdoor, ale pořád pětkrát méně než kolik by měli platit podle platných pravidel. Kverulant je přesvědčen, že kultivovaná venkovní reklama v malém množství do západního velkoměsta patří, ale laciné reklamy na mostech s kultivovaným veřejným prostorem nemají nic společného. Naopak je třeba konečně vyčistit Prahu od billboardového smogu a k tomu Kverulant usedavě vyzývá. Ke Kverulantově výzvě se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových společností. Připojte se i Vy.

Přestože je Andrej Babiš, hlavní pěstitel řepky olejky již podruhé předsedou vlády, Kverulant svůj odmítavý názor k povinnému přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu nezměnil. V kauze Drahý biOOmyl je i nadále jeho cílem zastavit toto nesmyslné plýtvání. A jaký je váš názor na biopaliva? Souhlasíte s povinným přimícháváním biopaliv do benzínu a nafty? V Kverulantově anketě již hlasovaly téměř třitisíce lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

V ČR je povinné přimíchávat do nafty a benzínu biopaliva. To klasické pohonné hmoty zdražuje a kazí. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Proto je již mnoho let cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. A společně s dalšími se mu to daří. V květnu 2015 se EU definitivně shodla, že omezí používání biopaliv ze zemědělských plodin v dopravě z původních 10 % na 7%. Před čtrnácti dny přišli Piráti návrhem zrušit povinnost přimíchávat biopaliva do pohonných hmot zcela. Připravili proto návrh novely zákona o ochraně ovzduší. Návrh chce pirátský poslanec Radek Holomčík podat už tomto týdnu a novelu podpoří i poslanci TOP 09. Kverulant tuto iniciativu vítá,  ale je zjevné, že Pirátům chybí hlubší vhled do problému. Jeden příklad za všechny. Pirátka Dana Balcarová k tématu uvedla:  "Chceme se soustředit na biopaliva pokročilé generace a jiné alternativní zdroje bezemisních paliv, jako je třeba elektrodoprava" Přitom technologie produkce biopaliv druhé, a zejména třetí generace jsou teprve v plenkách, ale jisté je, že to bude technologie rekordně drahá. A pokud bude surovinou k jejich výrobě cíleně produkovaná biomasa, tedy nějaký druh rostlin nacházejících se na planetě Zemi, nejsou a nebudou cestou, kterou bychom se měli vydat. Je totiž zcela jisté, že jakékoli využití jakékoli biomasy k výrobě náplní do nádrží aut bude generovat přinejmenším stejné problémy, jako generují biopaliva první generace. Další argumenty proti biopalivům naleznete v Kverulantově kauze Draný biOOmylPodpořte Kverulanta v jeho boji proti Babišově řepkové lobby pravidelným symbolickým darem 100 Kč.

Cílem Kverulanta bylo v roce 2012 osvětlit nepřijatelnost tehdy připravovaného jmenování Zdeňka Koudelky ústavním soudcem, protože se značně kompromitoval v kauze Diag Human. To se povedlo a Koudelka se ústavním soudcem nestal. Nyní prezident Miloš Zeman navrhl, aby se jeho přítel a poradce Zdeněk Koudelka stal alespoň zástupcem ombudsmanky. Kverulant společně s dalšími protikorupčními iniciativami znovu protestuje a upozorňuje, že Koudelka má zásadní podíl na tom, že spor státu s Diag Human nebyl ukončen již v roce 2000 za maximálně dvě miliardy korun náhrady škody, ale s největší pravděpodobností až nyní za více než třináct a půl miliardy odškodného. To však zdaleka není jediný Koudelkův problém, problematické je i Koudelkovo působení v roli náměstka Nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, která vešla do dějin jako důležitá součást tzv. „justiční mafie“, ovlivňující nezákonným způsobem průběh některých zájmových trestních věcí. Pokud si i Vy myslíte, že další Zemanův politický kšeftař nemá být z veřejných prostředků placeným ochráncem práv veřejnosti, podpořte Kverulanta jednorázovým darem ve výši 500 Kč.

V roce 2018 jsme dokončili pět kauz a průměrná úspěšnost dosáhla 78 %. Novináři o našich kauzách psali v téměř ve třech stech případech. Kverulantovy www stránky navštívilo téměř sedmdesát tisíc lidí. Kverulanta sledovalo na sociálních sítích téměř deset tisíc uživatelů. Příjmy z finančních darů činily necelý jeden a půl milionu korun. Ani koruna nebyla z veřejných rozpočtů. Všechny byly o vás. Děkujeme vám za další dobrý rok.  Podrobnosti naleznete v Kverulantově výroční zprávě. 

Když Kverulant před lety začínal bojovat proti tehdy všudypřítomným billboardům, mnozí soudili, že proti bohaté a mocné billboardové lobby nemá šanci. Nakonec díky Kverulantovi již zmizela většina billboardů z dálnic a silnic I. třídy a z Prahy má zmizet 500 billboardů. A budou mizet další. Nově se i Kladno rozhodlo bojovat s reklamním smogem a sníží počet reklamních ploch. Nejprve jich bude odstraněno dvacet, a dalších třicet billboardů by mělo z města zmizet do konce roku. Mimo jiné jde o reklamní plochy v ulicích ČSA nebo Pražské. Jak rychle reklamy zmizí, závisí na smluvních vztazích mezi městem a billboardáři. Kladno je podle průzkumu oproti jiným městům venkovní reklamou přehlcené a příjem z pronájmu pozemků pro reklamní plochy je pro město prakticky nulový. Pokud si vy přejete, aby naše země byla na první pohled spíše zemí kulturních a sebevědomých lidí než troglodytů ovládaným reklamou, podpořte naše úsilí alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč, budeme vám vděční.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát veřejnosti poskytovat zdarma, a o to usiluje v kauze Povinné normy má stát poskytovat zdarmaA co si o zpoplatnění norem myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř dva tisíce lidí, podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát veřejnosti poskytovat zdarma, a o to už dlouho usiluje kauze Povinné normy má stát poskytovat zdarma. Kverulantovo usedavé upozorňování na problém konečně přineslo výsledky. V pátek Sněmovna schválila usnesení, kterým žádá Vládu, aby podnikla nezbytné kroky k zajištění veřejné dostupnosti všech technických norem, pro uplatnění principu rovnosti před zákonem a dostupnosti práva. To však není jediné Kverulantovo vítězství. Nedávno  Ministerstvo pro místní rozvoj  ve spolupráci s Českou agenturou pro standardizaci  zajistilo bezplatný on-line přístup k osmi závazným technickým normám o elektronické fakturaci.  Oceňte Kverulantův vytrvalý a úspěšný boj za lepší správu veřejných záležitostí a začněte ho podporovat symbolickou částkou 100 Kč měsíčně. 

Počátkem ledna se v médiích objevily zprávy o ruském projektu StartRocket, který chce pomocí cubesatů obíhajících ve výšce od 400 do 500 kilometrů vytvořit do roku 2021 obří vesmírné billboardy. Šéf StartRocketu Vlad Sitnikov tvrdí, že jde jen o další logický krok v oblasti reklamy. Podle jeho názoru „ekonomika představuje krevní systém společnosti a zábava a reklama jsou jejím srdcem“.  Inu zloději veřejných statků obvykle tvrdí, že kradou v našem zájmu.

V Praze, v ulici Na Hřebenkách bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid miliardáře Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Od té doby usiluje Kverulant v kauze Ulice na retardérech o nápravu. Na podzim mu městská část Praha 5 ústy starosty starosta Pavla Richtera slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit. Zatím se tak nestalo a tak dnes Kverulant na Prahu 5 poslal dotaz, kdy se tato ulice stane opět normálně průjezdnou.  Podpořte Kverulantův vytrvalý boj proti mocným papalášům darem ve výši 500,-Kč.

Ještě před nabytím účinnosti zákona zakazující billboardy u dálnic a silnic I. třídy se v srpnu 2017 uskutečnila debata o billboardech. Diskutovat tehdy přišli pánové Ing. Vojtěch Razima, který v roli šéfa Kverulant.org dlouhodobě usiluje o ukončení existence billboardů a Ing. Marek Pavlas, prezident svazu provozovatelů venkovní reklamy. V rámci diskuze také byla uzavřena sázka „láhev opravdu kvalitního rum“. Předmětem sázky pak bylo, zda firma A.C.E. Media vyhraje mezinárodní arbitráž proti ČR, v níž by požadovala stovky milionů korun jako odškodnění za odstranění reklamy v ochranném pásmu silnic a dálnic mimo zákon. Jednou z podmínek sázky bylo, že A.C.E. Media vůbec podá do konce roku 2018 žalobu proti ČR. Ani to se však nestalo a ředitel Kverulanta tak svou sázku vyhrál a včera mu poštou došla láhev rumu Božkov Republika.

Kverulant.org dokončil v roce 2018 celkem 5 kauz: KONEC DÁLNIČNÍCH BILLBOARDŮ, JAK EKOSPOL ŽALOVAL KVERULANTA O 10 MILIONŮ,ÚKLID VE STÁTNÍ SPRÁVĚ III,  DÁLNIČNÍ LOVCI NEHOD,  DALŠÍ TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU  U tří kauz se podařilo zcela dosáhnout splnění cílů. Jinde nebyl úspěch zcela jednoznačný. Našla se i kauza, kde jsme moc úspěšní nebyli, ale přesto kauza měla určitý pozitivní dopad. Průměrná úspěšnost byla v roce 2018 78%. To odpovídá Kverulantově dlouhodobému průměru. Kverulant.org se od svého založení v roce 2009 do konce roku 2018 věnoval 66 kauzám a dokončil jich celkem 43. V roce 2018 činily průměrné náklady na jednu dokončenou kauzu 155 tisíc korun. Průměrná délka jedné dokončené kauzy činila 22 měsíců.

 

Ministerstvo práce a sociálních věcí několikrát porušilo zákon při budování IT systémů pro výplatu dávek. Ministerstvo podle kontrolorů porušilo zákon se škodou 737 milionů korun.  Navíc za prodlení se spuštěním nových a levnějších informačních systémů zaplatíme podle odhadů NKÚ měsíčně o 30 milionů více v porovnání s cenou, než kdyby byly již provozu nové systémy. Ty však úředníci ještě nevysoutěžili. NKÚ proto nyní podal na ministerstvo dvě trestní oznámení. Kverulant má s trestními oznámeními ve věci předražených IT státních zakázek bohaté zkušenosti ať už jedná o Národní elektronický tunel zvaný NEN či o největší tunel v dějinách českého IT CRAB. Bohužel, ani v jednou případě zatím Kverulant nebyl úspěšný. I proto bude osud trestních oznámení podaných NKÚ bedlivě sledovat. 

Kverulant v minulosti odhalil a popsal řadu tunelů, ale jen jeden z nich zavádí i významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. Tímto tunelem je Národní elektronický nástroj (NEN). Jde o software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. Takové programy ale už dávno vyvinula řada IT firem a některé jsou i zadarmo. Přestože Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) za NEN utratilo již přes 0,6 miliardy korun, stále není hotov. MMR soutěžilo práce na NEN tak flagrantně protizákonně, že mu ÚOHS dokonce zakázal plnění jedné ze smluv.  Kverulant má však důkazy, že práce probíhaly i přes tento zákaz. Proto již v roce 2017 podal na konkrétního úředníka MMR trestní oznámení pro podezření z maření výkonu úředního rozhodnutí. Kverulanta tedy dosti překvapilo, že policie v roce 2017 jeho trestní oznámení odložila. Kverulant se však nevzdává snadno, a tak obratem podal proti odložení stížnost a dozorující státní zástupce mu vyhověl. Na podzim roku 2018 však policie Kverulantovo trestní oznámení opět odložila. Kverulant se s odložení tohoto případu opět odmítl smířit a opět podal  další stížnost proti odložení věci. Dozorující státní zástupce Mgr. Jan Maršálek postup policie přezkoumal a došel k závěru, že postup policie byl zcela správný a odložení věci koresponduje se zjištěným skutkovým stavem. Kverulant se s tím závěrem neztotožňuje, ale protože již vyčerpal všechny zákonné prostředky, nemůže s odložením nic dělat. Nekvalitní práce orgánů činných v trestním řízení je jednou z příčin předražených státních IT zakázek. Kverulant se však nevzdává. Pomozte Kverulantovi zastavit expanzi rozežraného státu a podarujete ho částkou 500 Kč.

Chcete jednou za čas dostávat krátké Kverulantovy tiskové zprávy ve stejnou chvíli jako novináři? Napište si o ně. Když se Vám nebudou líbit, můžete se kdykoliv snadno odhlásit.

Již dlouhá léta stojí v Praze na střeše domu u Nuselského mostu blízko centra Prahy nelegální reklamní LED obrazovka. Na pozemcích Prahy před billboardem je systematicky likvidována zeleň, zejména vzrostlé stromy, a to proto, aby nebránila výhledu řidičů stojících v koloně na reklamní poutač. Kverulant nabídl městu, že na vlastní náklady obnoví parčík před billboardem v rozsahu zachyceném v pasportu zeleně z roku 2009.  Nyní mu městská část sdělila, že o obnovení zeleně nemá zájem, protože u Nuselského mostu možná žádná zelená plocha nebude. V dopise Kverulantovi píše: „Městská část Praha 2 aktuálně jedná o vhodném využití pozemků u Nuselského mostu ve spolupráci s Hlavním městem Prahou a Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Dokud nebude dohodnuto, jakým způsobem budou tyto pozemky do budoucna využívány, tak nemůže dojít k výsadbě dlouhodobé zeleně.“ Městská část také přerušila řízení o odstranění stavby pro reklamu a zahájila řízení o dodatečném povolení stavby. Nelegální LED billboard nad Nuselským mostem se tak možná nakonec stane legálním. Kverulant se odmítá smířit s tím, že billboardy mají v Praze přednost před parky, bude dál bojovat proti reklamnímu smogu a za lepší správu veřejných záležitostí. Pomozte Kverulantovi v boji alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč.

Před rokem vypsalo Generální ředitelství cel soutěž na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun. O žádnou soutěž však nešlo, zadávací podmínky byly totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Cena chystaného obchodu byla nejméně dvojnásobně předražena. Cílem Kverulanta bylo zrušení fingované soutěže a to se mu podařilo, když Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na základě jeho podání v září 2018 soutěž zrušil. Zdá se však, že touha nakoupit předražené vysílačky od firmy KonekTel a rozdělit si úplatky je tak nezvladatelná, že celníci nedávno vypsali v zásadě stejné výběrové řízeníVčera uplynula lhůta pro předložení nabídek a tak se dnes Kverulant dle zákona o svobodném přístupu k informacím zeptal celníků, jestli se jim zase přihlásila jen jediná firma. Je velmi pravděpodobné, že tomu tak bylo, a tak Kverulant pravděpodobně podá další stížnost na antimonopolnímu úřadu. Pomozte Kverulantovi zastavit expanzi rozežraného státu a podarujete ho částkou 500 Kč. Jen poplatek za podnět k antimonopolnímu úřadu přijde na 10 tisíc korun. Podrobnosti naleznete v kauze Předražené vysílačky pro celníky.

Na podzim 2018 proběhly v Praze volby a vlády se ujaly strany, které před volbami deklarovaly odpor k přebujelému reklamnímu smogu. Kverulant  v listopadu 2018 odeslal novému primátorovi Prahy a všem členům rady dopis, ve kterém je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od billboardového smogu. A nyní přišla z magistrátu dobrá zpráva. Magistrátu dosáhl úspěchu v soudním sporu s reklamní společností euroAWK a její sesterskou společností ORIS. Na základě loni vydaných exekučních příkazů již započaly práce na odstranění neoprávněných reklamních zařízení těchto společností umístěných podél důležitých pražských dopravních tepen. Z hlavního města by mělo být odstraněno bezmála 500 billboardů. Pokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu  pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost. Pokud nás k tomu ještě bude chtít podpořit alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč, budeme vám vděční.

Cílem Kverulantovy kauzy Parazité na parkovišti vyhrazeném pro tělesně postižené bylo omezení parazitování na výhodách tělesně postižených. To se podařilo. Police se začala toto bezohledné jednání důsledněji postihovat a bylo zabaveno více než sto falešných kartiček pro tělesně postižené. Proto byla tato kauza v dubnu 2017 uložena do Kverulantova archivu. Minulý týden se ředitel Kverulanta, Vojtěch Razima vydal s redakcí motoristického časopisu Svět motorů do centra Prahy ověřit, zda zlepšení situace trvá.  Zdá se, že ano. Více již v dnešním vydání nejčtenějšího motoristického časopisu. Oceňte Kverulantův přínos a pomozte mu  v boji za nápravu obecných věcí alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč.

Praha je znečištěna vizuálním smogem. Jedním z mnoha takových míst je známá ulice V Holešovičkách. Stavební úřad Prahy 8 tam totiž povolil stavbu hned dvou billboardů. Proti povolení jednoho standardního a jednoho LED občané bydlící v této oblasti usedavě protestovali,  ale  stavební úřad jejich námitky ignoroval. Zvláště ostudné je, že městská část vyměnila zdraví, klid svých vlastních občanů a bezpečnost desítek tisíc řidičů za absurdně nízkých 80 000 Kč ročně, které inkasuje od firmy Media Channel za pronájem obou pozemků, na kterých tyto billboardy stojí. Když to místní spolek Holešovičky pro lidi sdružující více než 600 členů zjistil, vyzval Prahu 8 k ukončení nájemní smlouvy. Spolek Holešovičky pro lidi dokonce nabídl Praze 8 zaplacení částky, kterou by od billboardové firmy Media Channel za pronájem pozemků inkasovala až do roku 2019, kdy billboardům končí stavební povolení. Praha 8 to odmítla,  má s billboardovou firmou  uzavřenou nájemní smlouvu až do roku 2029. I když billboardy jsou zatím povoleny jako stavba dočasná do konce roku 2019, občané Holešoviček se obávají, že stavební úřad prodlouží povolení dalších pět let. Kverulatn.org má za sebou řadu úspěchů v boji proti reklamnímu smogu. Z hlediska bezpečnosti silničního provozu jsou vůbec nejnebezpečnější formou venkovní reklamy právě LED billboardy. Proto je Kverulantovým cílem radikální snížení jejich počtů. Pomozte Kverulantovi v boji proti LED hyzdičům  alespoň symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč.

Praha 15 prodává areál bývalé vodárny v hodnotě několika desítek milionů napřímo jedinému zájemci. Obecně prospěšná organizace Kverulant.org považuje za problematického nejen osobu kupujícího, ale především skutečnost, že byly zpracovány dva zásadně odlišné znalecké posudky určující cenu prodeje. Ten první stanovil cenu 39,5 milionů korun. Pak si Praha 15 nechala vypracovat posudek nový na 25,8 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že nový posudek byl zadán a vypracován po korupční intervenci kupujícího. Cílem Kverulanta je zabránit tunelování obecního majetku. Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci notorických papalášů z Prahy 15 pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Na podzim 2018 vytvořily na Praze 15 koalici ANO, ODS a TOP 09. Vítěz voleb, protideveloperská Patnáctka náš domov, skončila v opozici. Starostou zůstal Milan Wenzl, bývalý člen ODS, nyní člen ANO, který městskou část řídil i v uplynulém volebním období. A staronový starosta pokračoval v rozprodeji obecních pozemků. 8. listopadu 2018 podepsal záměr prodat areál v hodnotě desítek milionů korun o ploše více než 10 630 m2 bývalé vodárny v ul. V Chotejně včetně všech stavebních objektů i tenisových kurtů napřímo jedinému zájemci Aleši Petříšovi, synovi někdejšího starosty Prahy 15 za ODS.

Aleš Petříš je za Praze 15 známou postavou. Je to syn bývalého starosty Prahy 15 Jiřího Petříše. Kverulant na svých stránkách popisuje jak v roce 2008 tehdejší starosta Jiří Petříš zařídil pro svého syna Aleše Petříše stavební povolení na autobazar. Vydání stavebního povolení předcházelo vydání územního rozhodnutí. TO je obzvláště křiklavé porušení stavebního zákona. Když si Kverulant.org na tuto nezákonnost odhalil, pomohla radnice Prahy 15 dát panu Petříšovi mladšímu „dodatečně“ všechno do pořádku.

Na prodeji vodárny není znepokojivé jenom to, že kupujícím má být Aleš Petříš. Ještě více znepokojující je skutečnost, že před zveřejněním záměru úplatného převodu byly zpracovány dva znalecké posudky. Ten první z 20. 10. 2017 učil cenu 39,5 milionů korun. Pak si Praha 15 nechala vypracovat posudek nový. Nový posudek z 23. 10. 2018 stanovil cenu téměř o 15 milionů nižší a to na pouhých 25,8 milionů korun. Původní znalecký posudek prý neodpovídal platnému územnímu plánu a nebyly v něm zahrnuty náklady na odstranění staveb nádrží na vodu, nutnost dalších oprav, vybudování nové trafostanice, přístup k pozemkům a podobně. Tomu však Kverulant naprosto nevěří. Naopak je přesvědčen, že nový posudek byl zadán a vypracovaná po korupční intervenci Petříše.

Když za podezřelý prodej začal Kverulant upozorňovat, rozhodl se kupující  Petříšovi, že „od koupení odstoupí“, a napsal o tom Praze 15 dopis. Ale do týdne si to pan Petříš rozmyslel a v dalším dopise informoval Prahu 15, že nekoupit areál bývalé vodárny by bylo „zradou všeho, pro co jsem já, můj táta, ale i celá naše rodina, žili“.

A tak prodej pokračuje a Praha 15 ustanovila komisi, která má o prodeji rozhodnout. Komise se skládá ze dvou pracovníků majetkového odboru a předsedy kontrolního výboru.  Kverulant se bude této kauze dále věnovat, protože se odmítá smířit s dalším arogantním tunelováním obecního majetku. Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci notorických papalášů z Prahy 15 pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč. Kverulant bude velmi vděčný i za jednorázový příspěvek na svoji činnost.

Na podzim 2018 proběhly v Praze volby a vlády se ujaly strany, které před volbami deklarovaly odpor k přebujelému reklamnímu smogu. Kverulant loni v listopadu odeslal  novému primátorovi Prahy a všem členům rady dopis, ve kterém je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od billboardového smogu. Ke Kverulantově výzvě se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových organizací. A podle všeho se zdá, že Praha Kverulantovu výzvu konečně vyslyšela. Více v reportáži televize Prima:

Na podzim 2018 proběhly v Praze volby a vlády se ujaly strany, které před volbami deklarovaly odpor k přebujelému reklamnímu smogu. Kverulant  v listopadu 2018 odeslal  novému primátorovi Prahy a všem členům rady dopis, ve kterém je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od billboardového smogu. Ke Kverulantově výzvě se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových organizací. Pokud si i vy přejete, aby se veřejný prostor naší metropole začal podobat těm západním, vyberte si prosím někoho ze seznamu  pražských radních a pošlete mu e-mail o tom, že už máte billboardů v Praze dost. Argumenty proti billboardům naleznete v kauze Odstraňme z Prahy billboardový smog.  Pokud nás můžete podpořit i symbolickým pravidelným darem ve výši 100 Kč, budeme vám vděční.

Aktualizovali jsme pro vás seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant svůj přehledný a adresný seznam. Díky Kverulantovi můžete tankovat levnější palivo bez rizika, a ušetřit tak na nádrži cca 181 Kč. Podpořte Kverulanta právě touto částkou

Jiří Peterka se stal v červnu 2015 členem rady Českého telekomunikačního úřadu, ale nepřestal být členem dozorčí rady konsorcia soukromých firem CZ.NIC. Odstoupil teprve, když Kverulant.org veřejně upozornil na jeho učebnicový a nezákonný konflikt zájmů. Podle Kverulanta pan Peterka nesplňoval od svého jmenování v červnu 2015 do rady ČTÚ zákonnou podmínku nezávislosti, a tudíž pobíral plat radního nezákonně.  Proto Kverulant.org upozornil policii na jednání pana Peterky trestním oznámením. Policie Kverulantovo trestní oznámení odložila s hlavní argumentem policie bylo tvrzení, že pan Peterka na působení v CZ.NIC rezignoval tak rychle, jak to bylo možné. To měly dokazovat čtyři dokumenty, které měl Jiří Peterka zaslat dne 20. 6. 2015 mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny. Tyto písemnosti měly informovat o úkonech směřujících k ukončení jeho činnosti v dozorčí radě předmětného konsorcia CZ.NIC Kverulant si tyto písemnosti vyžádal od Parlamentu dle zákona 106 o poskytování informací už v roce 2015, ale Parlament mu je odmítl poskytnout. Že by to bylo proto, že nic nedokazují? To Kverulant stále neví, protože teprve nyní získal Kverulant rozsudek prvoinstančího soudu, který zrušil rozhodnutí sněmovny Kverulantovi žádné písemnosti neposkytnout a věc jí vrátil k novému vyřízení. Oceňte Kverulantův vytrvalý boj proti papalášům porušujícím pravidla a začněte podporovat Kverulanta symbolickou částkou 100 Kč měsíčně. 

Nedávno byl hostem legendárního klubu Jonáš, zakladatel a ředitel Kverulanta, Ing. Vojtěch Razima. Poslechněte záznam tohoto rozhovoru:

K našim zásadám patří se s politiky vůbec nestýkat. Také proto nejsme, na rozdíl o mnoha jiných, v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí. A nejen proto, že v jejímž čele stojí trestně stíhaný premiér Andrej Babiš. Jednání s politiky by nejspíš znamenalo nějaký obchod. Třeba jen to, abychom na ně neútočili, když „pro nás“ něco udělají. I proto jsme nyní odmítli nabídku uvolněného pražského zastupitele Petra Zemana (Praha Sobě) být v magistrátní komisi, která se bude zabývat regulací reklamy v Praze. Jakkoliv Kverulant velmi vítá vznik této komice, nepřevezme část politické odpovědnost a ponechá ji politikům, kteří jsou na to placeni a které nám ve volbách slibovali nápravu veřejných věcí. Podívejte se na výsledky Kverulantovy ankety a připojte i vy svůj názor.

Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to opravdu jednoduché. Když jdete na internetu nakupovat, vyberte si na portálu GIVT.cz obchod, kam běžně za nákupy chodíte, třeba MALL.CZ. GIVT vás do něj přesměruje a vy nakoupíte, jak jste zvyklí. E-shop rozpozná, že mu zákazníka posílá GIVT a ze své marže po skončení nákupu odesílá domluvenou část Kverulantovi. Využít portál GIVT vám zabere jen několik vteřin navíc a přitom podpoříte Kverulanta a nebude vás to nic stát.

Dnes je mezinárodní den proti korupci a tak nám dovolte připomenout si naši nejúspěšnější protikorupční kauzu JAK KVERULANT ZASTAVIL TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU. Šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. Nespíme na vavřínech a proti korupci a aroganci papalášů a zlodějů bojujeme dál. Nedávno jsme zastavili nákup předražených vysílaček pro celníky, vyhráli jsme soud o zveřejnění zprávy OLAF o Čapím hnízdě a odhalili jsme, že ministerstvo obrany utratilo za tiskárny a papíry čtvrt miliardy korun a upozornili na to NKÚ.

Včera uplynul právě rok, kdy včele České vlády stanul trestně stíhaný premiér. Andrej Babiš je hlavním  podezřelým z padesátimilionového dotačního podvodu na Čapím hnízdě.  Za hlavního podezřelého Babiše považuje nejen státní zástupce, ale i zpráva evropské vyšetřovací jednotky OLAF, která do ČR doputovala začátkem tohoto roku. Připomeňme si, že Ministerstvo financí odepřelo veřejnosti poskytnout tuto zprávu veřejnosti. Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost však měla zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti úředníků. S tím se Kverulant odmítl smířit a žádal soud, aby nařídil ministerstvu zprávu vydat. Soud Kverulantovi vyhověl a Kverulant oficiální zprávu zveřejnil na svých stránkách. Ministerstvo ji však Kverulantovi neposkytlo celou. Ve zprávě chybí doporučení OLAFu. To, co však Kverulantovi vadí ještě víc, je skutečnost, že soud neoznačil dosavadní postup ministerstva za nelegální. Kverulant má za to, že zpráva, která popisuje trestnou činnost premiéra, měla být veřejnosti poskytnuta hned, jak do republiky přišla. Proto Kverulant nedávno k soudu zaslal vyjádření, ve kterém se domáhá rozsudku označující postup ministerstva za nezákonný.  Ministerstvo financí zareagovalo zasláním svého vyjádřením k soudu. Kverulant na to zaslal to své a čekání na rozhodnutí soudu pokračuje. Kverulant doufá, že bude u soudu úspěšný a autoritativní vyslovení nezákonnosti odepření požadovaných informací snad do budoucna ztíží státu možnost odepírat veřejnosti informace a ignorovat zákon. Pokud si i vy myslíte, že nám má vládnout především zákon a nikoli trestně stíhaný premiér s navíc podporou komunistů, můžete Kverulanta podpořit darem ve výši 500 Kč.

Včera poslanci schválili, že vláda může libovolně utratit 22 miliardy z Fondu národního majetku, původně určeného na rezervu při výpadku  financování důchodů a likvidaci starých ekologických zátěží. Sněmovna včera opakovaně schválila a přehlasovala veto Senátu, který to zamítl. Kverulant protestuje proti další expanzi rozežraného státu, proti které již roky bojuje.

Dnešní tradiční zkouška sirén Vám má především připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta.  

Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji. Díky podpoře našich fanoušků máme konkrétní úspěchy v konkrétních kauzách, a skutečně tak měníme věci k lepšímu:

Dokončili jsme již 39 případů s 80% úspěšností a na dalších 25 kauzách nyní pracujeme. Na to potřebuje vaši podporu. Dovolujeme si proto požádat o podporu našeho úsilí prostřednictvím zabezpečené online platební brány. Následně Vám vystavíme potvrzení o daru a výši daru si bude moci odečíst od daňového základu za rok 2018.

I Kverulant si dnes s hrdostí připomíná 17. listopad 1989, kdy jsme se konečně zbavili komunistické totality. Sametové revoluce se tehdy aktivně zúčastnili tehdejší disident a nynější člen Kverulantovy správní rady Jan Urban a tehdejší studentský vůdce a nynější ředitel a zakladatel Kverulanta, Vojtěch Razima.

Všichni jsme nuceni platit daně, a vy si možná myslíte, že stát nám za to poskytuje perfektní služby. Ale ono to tak není. Kverulant se to snaží změnit. Podpořte ho. Věnujte mu 1 Kč denně. 30 korun měsíčně pomůže změnit věci k lepšímu. 

 

Dnes, přesně před 86 lety byl za zvuků Smetanovy Libuše slavnostně otevřen zimní stadion na Štvanici. Od té doby zažila Štvanice mnoho slavných chvil včetně čtyř mistrovství světa v ledním hokeji. To první se konalo už v roce 1938. Stadion přežil několik režimů i katastrofální povodeň v roce 2002. Co však přežít nedokázal, byla péče tehdejší radní pro majetek Alexandry Udženii, která přes veškerou Kverulantovu snahu nechala jeden z nejstarších zimních stadionů na světě v květnu 2011 zbourat. Podrobnosti naleznete v kverulantově kauze ŠTVANICE NA ŠTVANICI.

Právě dnes před pěti lety byla v pražském Klementinu podepsána smlouva o archivování Kverulantova webu na serverech Národní knihovny České republiky. Práce Kverulantova týmu je tak uchovávána ve veřejně přístupném webarchivu pro budoucí generace jako důležité svědectví o naší době. Kverulant je hrdý, že byl zařazen do reprezentativního vzorku českého webu. Je to ocenění Kverulantovy vytrvalé práce. A ta by nebyla možná bez Kverulantových dárců.

I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu. 

Hezký sváteční den přeje Kverulant.

P.S.: Další Kverulantovy vtipy můžete vidět zde.

Aby nedošlo k mýlce, Kverulant si stále myslí, že reklama je kandovaná lež, a billboardy nemá rád. Na Kverulanta se však obrací řada firem, aby jim poradil, čemu se mají při inzerci na billboardech zejména vyhnout. Kverulant s dopravní policií a týmem spolupracovníků již před časem zformuloval několik základních doporučení.

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Soud první  instance již rozhodl, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani za její uveřejnění se nemusí omlouvat.  Proti tomuto rozhodnutí se Ekospol odvolal, ale včera Vrchní soud jeho žalobu definitivně zamítl. Tento rozsudek považuje Kverulant za významný. Nejen Kverulant, ale i veřejnost má právo veřejně nazývat věci pravými jmény. Podrobnosti naleznete v kauze JAK EKOSPOL MARNĚ ŽALOVAL KVERULANTA O 10 MILIONŮ. A jaký je váš názor na "prodávání" stavebních povolení?  V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř dva tisíce lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas. 

Kverulant je přesvědčen, že služba veřejnoprávní televize je důležitým pilířem občanské společnosti a tím víc ho mrzí, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Před sedmi lety, v pátek 14. října 2011 vstoupil v platnost zákon regulující vysílaní reklamy v ČT. Ten zcela zakázal vysílat reklamu na ČT1 a zpřísnil vysílání reklamy i na ostatních programech. Televize na programu ČT1 tento zákaz již dlouhých sedm let obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků každý den vidí, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Kverulantovi tento stav zásadně vadí a  už v této věci podal na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání množství podání. To poslední před rokem, když ČT1 odvysílala po osmé hodině před hlavním večerním programem reklamu na hazard v online casinu SYNOTtip. Kverulant byl ve svém tažení proti nelegální reklamě zatím neúspěšný, i když se letos v létě chvíli zdálo, že televize přestala Večerníček na ČT2 obklopovat reklamou cílenou na dětského diváka. Bohužel na podzim se televize k reklamě zacílené na dětského diváka vrátila. Je evidentní, že cílem reklamy je to, aby děti přiměly své rodiče zakoupit vstupenku na opravdu drahé představení o dinosaurech. Cena jedné vstupenky se pohybuje od 1 228 Kč až do astronomických 3 507 Kč. Kverulant se s nelegální reklamou cílenou na děti odmítá smířit a chystá další podání k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Pokud i vám vadí nelegální reklama, navíc zacílená na děti, pomozte Kverulantovi zaplatit náklady na vypracování této stížnosti částkou 500 Kč

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT?  V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 1500 lidí, Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Končící rada Prahy nedávno schválila podmínky výběrového řízení na výstavbu a provozování zastávek MHD. Budoucí vítěz soutěže by měl pořízení a provoz mobiliáře financovat z výstavby dalších 170 nových billboardů. Server Nechceme billboardy se ve spolupráci s Kverulantem zeptal všech kandidátů na primátora, co si o tomto plánu myslí.  Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, podpořte ho v jeho boji částkou 500 Kč.

Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji.  Podívejte se, jak se nám to daří. V roce 2011 jsme uveřejnili první seznam pumpařů se špatným benzínem a postupem času jsme tak zásadním způsobem ovlivnili kvalitu pohonných hmot v naší republice. V roce 2013 jsme odhalili nesmyslnost sKaret a pomohli zastavit jejich vydávání. Odkryli jsme rekordní plýtvání ve státní správě při nákupu kancelářských potřeb a při zajišťování úklidu. Odhalili jsme největší tunel v dějinách českého IT, zastavili 100 milionový tunel v Dopravním podniku hlavního města Prahy a snížili plýtvání při nákupech počítačů ve státní správěV roce 2017 jsme vyhráli soudní spor s developerem EKOSPOL, který po nás chtěl deset milionů korun. Svoji dlouholetou kauzou Úklid ve státní správě jsme dokázali snížit průměrnou cenu úklidu u 42 státních institucí z 253 Kč na 144 Kč za metr čtvereční a rok a za tři roky tak z veřejných peněz ušetřit téměř 100 milionů korun. V září 2018 zastavil fingovanou soutěž Generálního ředitelství cel na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun, která byla ušita na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Zásadní úspěchy slavíme v boji proti billboardům. Přiměli jsme  ŘSD odstranit stovky billboardůV Brně již bylo do roku 2016 odstraněno více než 250 reklamních nosičůV Praze byly v roce 2016 s Kverulantovým přispěním prosazeny nové Pražské stavební předpisy, které omezují výstavbu nových billboardů. Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala Konec dálničních billboardů. Splněným cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazujícího billboardy na dálnicích. Tento zákon vstoupil v platnost 1. září 2017 a server Seznam.cz tehdy natočil s ředitelem a zakladatel Kverulanta Vojtěchem Razimou reportáž:

 
 

Kverulant má k dispozici záznam vystoupení vysokého úředník z MMR, který popisuje, jak to doopravdy bylo s NEN.  NEN je národní elektronický nástroj, který kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. 

Dnes vyšlo najevo, že Česká unie sportu stáhla žalobu na bývalého ředitele Sazky Aleše Hušáka, po němž požadovala 950 milionů korun jako náhradu za to, že loterijní společnost přivedl ke krachu. Připomeňme si, že Sazka byla založena v roce 1965 a svěřena Československému svazu tělesné výchovy. Tu si však sportovci nechali vytunelovat. Lví podíl na tom měl právě tehdejší předseda představenstva Sazky JUDr. Aleš Hušák. Zlý jazykové tvrdí, že pro ČSTV měl skvělé doporučení díky své nezdolné vazbě na StB. O Sazku se tehdy nechaly připravit samotné sportovní svazy, její akcionáři. O té doby jsou dotace ze státního rozpočtu nejen pro český fotbal nepostradatelné a tak jsou i „nepostradatelní“ i ti, kdo o nich rozhodují. Podívejte se na naše video z roku 2013, kdy ještě bylo v živé paměti vytunelování státní loterie SAZKA. Všechno je vochystaný podle zákona, můžeme začít…

 

Aktualizovali jsme pro vás seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant svůj přehledný a adresný seznam. I díky jemu se kvalita benzínu i nafty zásadně zvýšila.  Zatímco v roce 2001 bylo závadných 13,5 % odebraných vzorků paliv v roce 2017 to bylo už jen 1 % z 2 670 vzorků. Díky Kverulantovi můžete tankovat nejlevnější palivo bez rizika a ušetřit tak na nádrži cca 125 Kč. Podpořte Kverulanta právě touto částkou.

Správní rada dospěla k závěru, že na hlídací psy (watchdog) se shánějí peníze čím dál hůř, a tak se Kverulant.org dnešním dnem mění na roztomilé koťátko (cutekitten). Kočičky jsou totiž dlouhodobě nejvděčnějším předmětem zájmů soukromých dárců. Oceňte Kverulantovu náročnou transformaci finančním darem ve výši 100 Kč. Koťátka si to zaslouží.

Podívejte se na naše opravdu krátké video a na naše dokončené kauzy

Bývaly doby, kdy byli ekologové užiteční. Zdá se, že ty doby jsou však dávno pryč. Zdá se, že skutečné ekology, kteří chránili životní prostředí, nahradili environmentalisté, kteří chrání jakýsi těžko definovatelný environmentální zájem. Kverulant zastává názor, že environmentální organizace jsou nyní integrální součástí establishmentu, který je také z velké části financuje a že environmentální problematika je dnes předmětem účelového spojení politického populizmu politiků a demagogie environmentálních aktivistů. A co si environmentalistech myslíte vy?