Nahoru

AKTUALITY

Česká republika prohrává v kauze Diag Human jeden spor za druhým. Stát se však stále tváří, že se nic neděje, a nepodniká nic, co by alespoň zastavilo růst úroků z prodlení. Ty tak rostou tempem 1,3 milionu Kč denně. Cílem Kverulanta je tento stav změnit. Proto nedávno podal na liknavé politiky a jejich úředníky trestní ...

Kverulant.org v závěru loňského roku odhalil, že se Správa pražských hřbitovů chystá koupit dva roky starý pohřební automobil Mercedes za cenu vyšší, než byla cena vozu nového. Než k nákupu došlo, upozornil na chystaný tunel pražský magistrát. Marně a vůz byl zakoupen. Proto Kverulant dnes podal trestní oznámení.  Pomozte Kverulantovi v boji proti rozežraným papalášům alespoň malým ...

Většina Kverulantových tiskových zpráv nachází odezvu v médiích. Kverulant v roce 2020 vydal 30 tiskových zpráv a ty měly 185 relevantních mediálních výstupů. Nejvíce mediálních výstupů se objevilo v online médiích a to 162. To je opět uspokojivý mediální ohlas.

Billboardáři pokáceli tři zdravé vzrostlé javory podél Vídeňské ulice, které tam byly 15 let. Rostly kolem čerstvě umístěného nelegálního billboardu. Podle městské části nebylo ke kácení vydáno žádné povolení. Škoda je vyčíslena na 105 tisíc korun. Případem se zabývají policisté. Nelegální reklamu nechají Kunratice ve spolupráci s Technickou správou komunikací odstranit. Stromy byly podle radnice ...

Dnes od zveřejnění prvního oficiálního adresného seznamu špatných pumpařů uplynulo právě deset let. Připomeňte si s Kverulantem tento jeho velký úspěch.

Dne 10. ledna 2011 byl uzavřen a nuceně vyklizen legendární stadion na Štvanici.

Právo na informace je důležitým prvkem kontroly vládnutí. Proto nemine rok, aby na něj někdo z papalášů nezaútočil. Nyní Ministerstvo vnitra při přípravě novely o svobodném přístupu k informacím vyhovělo přání Pražského hradu. Nově by měl být odvolacím orgánem pro vyřízení žádosti o informace v případě Kanceláře prezidenta republiky opět Vratislav Mynář. Kancléři by se tak ...

Kverulantova mapa 50 čerpacích stanic pokutovaných ČOI pokutou přes 10 000 korun. Příčiny a dopad zjištěných závad pro motoristy.

Historik Timothy Snyder, autor globálních bestsellerů Cesta k nesvobodě, Krvavé země a Černá zem, sepsal v knize Tyranie dvacet lekcí z historie jako apel k občanskému angažmá proti erozi liberální demokracie v Americe a v Evropě. Návrat tyranií je podle Snydera lehce představitelný, jestliže podlehneme lhostejnosti a smířlivosti vůči nenápadně se prosazujícímu zlu. Jedno oněch dvaceti doporučení zní: Přispívej na dobrou věc.

Jiří Peterka se stal v červnu 2015 členem rady Českého telekomunikačního úřadu, ale nepřestal být členem dozorčí rady konsorcia soukromých firem CZ.NIC. Působení v konsorciu se vzdal teprve, když Kverulant.org veřejně upozornil na jeho učebnicový a nezákonný konflikt zájmů. Přestože se to stalo už v roce 2015, tato kauza ještě úplně neskončila a pokračuje řadou, pro Kverulanta vítězných soudních sporů s Parlamentem. Jde o vydání dokladů, které mají dokazovat Peterkovu vinu. V loni v říjnu Kverulant vyhrál další z nich. Přesto nyní sněmovna opět rozhodla mu informace neposkytnout. Kverulant se bude muset opět soudit.  

Dnes je to přesně 10 let, co jsme zveřejnili první příspěvek na facebooku. Za tu dobu Kverulantovi dalo like již více 10 000 lidí. Z Vašeho zájmu máme velkou radost a děkujme za něj.

Kverulant to považuje úspěšné završení další etapy svého jedenáctiletého boje proti vizuálnímu smogu.

Veřejnost získá od tohoto roku bezplatný přístup k závazným technickým normám. Umožní jí to takzvaný sponzorovaný přístup, za který budou České agentuře pro standardizaci platit ministerstva nebo úřady. Uživatelé, kteří se musí ze zákona řídit technickými normami, k nim pak budou mít bezplatný přístup na internetu. Novinku přináší novela zákona, která dnes vstupuje v účinnost. Kverulant to považuje za svůj úspěch.

Kverulant má k dispozici zaručeně pravé přiznání portugalského lobbisty, který popisuje, jak to doopravdy bylo s NEN.  

Hlavní město se dohodlo se společností BigBoard, že na Silvestra skončí provoz nelegální obří LED obrazovky u Nuselského mostu. Kverulant to považuje úspěšné završení svého jedenáctiletého boje. 

Kverulant nedávno odhalil, že Správa pražských hřbitovů, příspěvková organizace hlavního města Prahy, podepsala 19 listopadu kupní smlouvu na téměř dva roky starý pohřební automobil Mercedes-Benz E 200. Kupní cena činí přesně 3 387 879  korun. Vůz prodává živnostník Jan Popelář a má najeto 28 tisíc kilometrů. Přitom podobné vozy se v Německu prodávají o téměř milion korun levněji. Kverulant si také vyžádal informace od německého úpravce vozidel Mercedes, firmu Kuhlmann-Cars, který se na podobná vozidla specializuje a zjistil, že již za 3,1 milionu korun by mohla mít Praha zcela nový vůz. Kverulant o problematickém nákupu počátkem prosince informoval vedení pražského magistrátu a chce věřit, že nákup byl zastaven. Dnes odeslal Správě pražských hřbitovů, zda skutečně zastavila tento krajně podezřelý nákup

Pro celé Česko platí  včerejška nejtvrdší stupeň 5 protiepidemických opatření. V něm platí zákaz nočního vycházení od 21 hodin do 5 ráno a jsou otevřeny jen potraviny, lékárny, drogerie a opět i květinářství. Jak souvisí květinářství se stavem nouze a podmínkami vyhlášené karantény? Zajišťují obchody s květinami nějakou základní lidskou potřebu? Nikoliv, důvodem je opět ...

V lednu 2020 jmenovaná předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková byla v době jmenování a pak ještě tři měsíce potom v přímo učebnicovém a nezákonném konflikt zájmů, protože podnikala nejméně v devíti firmách.  Kverulant.org tedy vyzval vládu k jejímu okamžitému odvolání ze všech veřejných funkcí, to se nestalo, a tak letos v březnu podal oznámení o spáchání přestupku porušením zákona o střetu zájmů. Po několika Kverulantových urgencích Brněnský magistrát počátkem srpna zahájil s paní Továrkovou správní řízení. Ochota a schopnost úředníků potrestat arogantní papaláše však tradičně není velká, a proto Kverulant tuto kauzu i bedlivě sleduje. Nyní zjistil, že správní řízení stále není u konce.

V důsledku Pařížské dohody vynakládáme miliardy na to, aby průměrné globální teploty v roce 2050 nevzrostly o 2 °C, ale jen o 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí.  Po dlouhých jednání oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že zástupci států EU konečně dosáhli shody na navýšení cíle pro redukci emisí skleníkových plynů. Do roku 2030 se emise mají snížit o 55 % ve srovnání s hodnotami v roce 1990. Náklady na dosažení tohoto absurdního cíle budeme platit všichni, ale patrně nejvíce postiženou skupinou jsou řidiči. Přestože evropské automobily vyprodukují jen kolem 5 procent CO2 jsou terčem nových a nových restrikcí. Citelně dopadne rozhodnutí na automobilový český průmysl, který je u nás největším hybatelem ekonomiky. To jsou hlavní argumenty, které ve video rozhovoru s ředitelem Kverulanta Vojtěchem Razimou uvádí Zbyšek Pechr, šéfredaktor nejčtenějšího motoristického časopisu Svět motorů.

Česká republika prohrává v kauze Diag Human jeden spor za druhým. V únoru 2020 Rakousko a Německo uznaly exekuční rozsudek na 14,5 miliardy Kč proti ČR. Další porážku stát zaznamenal poté, co lucemburský soud potvrdil, že Diag Human může začít exekuční právo uplatňovat kdekoliv na území celé EU kromě Dánska.  Stát se však stále tváří, ...

Zástupci někdejší komunistické organizace pro děti a mládež se v demokratickém zřízení rozhodně neztratili. Od roku 1998 si z veřejných prostředků načerpali přes  600 milionů korun. Kverulant se důvodně domnívá, že po sametové revoluci zástupci Pionýra neváhali využít svého ekonomického vlivu a také sítě kontaktů k tomu, aby ovlivnili posuzování a bodování ostatních projektů, se kterými musí jejich organizace na Ministerstvu školství (MŠMT) v demokratické společnosti soutěžit. I proto Kverulant ministerstvo již v červnu 2020 oslovil se zákonným požadavkem, aby dostal kopie grantových žádostí a seznam členů komise, kteří o dotacích rozhodli. Ministerstvo si za „práci navíc“ naúčtovalo přes 3000 Kč a pak tyto Kverulantovi požadované informace stejně nedalo a tak se o ně musí soudit.

Blíží se konec roku. Budou Vánoce a Štědrý večer spojený s tradicí obdarování. Prosíme Vás, nezapomeňte letos ani na nás a podarujte nás alespoň malým darem. Když mocní nehrají s veřejností fér, Kverulant ji brání, ale bez vaší podpory není naše činnost možná.  Podívejte se, na co potřebujeme peníze:

Slovenská Bratislava vypověděla všechny smlouvy na pronájem pozemků pro billboardy a chystá se dokonce omezit umísťování reklamy prostřednictvím  územního plánu. To ostře kontrastuje se situací v českém hlavním městě.

Kverulantovi se podařilo před lety prosadit zákon proti billboardům na dálnicích a silnicích I. třídy. Billboardáři odstranili do 1. září 2019 celkem 3853 reklamních zařízení. Veřejná správa jich odstranila 456. Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil právě Kverulant.org s vydatnou podporou veřejnosti. Nyní Kverulant usiluje o to, aby nejen naše hlavní město bylo také očištěno od laciného billboardového smogu. A jaký je váš názor.

Pozornost veřejnosti je zahlcena koronavirem a toho využívají parazité všeho druhu. Přestože Praha deklaruje, že omezuje vizuální smog, uzavírá nové a nové smlouvy na pronájem městských pozemků pro billboardy. Nyní starosta Prahy 7 Jan Čižinský uzavřel s billboardáři hned čtyři, pro radnici krajně nevýhodné smlouvy. Kverulant.org si to nedovede vysvětlit jinak než korupcí, a proto dnes podal na vedení radnice Prahy 7 trestní oznámení.

Dnes je mezinárodní den proti korupci a tak nám dovolte připomenout si připomenout naše nejúspěšnější protikorupční kauzy.

V roce 2010 otevřel Kverulant.org kauzu, kterou si tehdy vysloužil odpor environmentalistů. Tato kauza se jmenuje biOOmyl a zabývá se kritikou povinného přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu. Kverulant už tehdy tvrdil, že deklarované ušlechtilé ekologické pohnutky jsou jen zástěrkou pro další miliardový „eko“ byznys. Kverulant je přesvědčen, že vývoj ukázal, že Kverulant měl pravdu a dnes jen málokdo věří, že někdo šlo o něco jiného, něž o byznys.

Podíl biosložky v benzinu se zatím zvyšovat nebude. Sněmovna minulý týden neschválila pozměňovací návrh poslance ANO Pavla Pustějovského, který ho chtěl navýšit z nynějších 4,1 procenta objemových na 8,8 procenta. Největším českým výrobcem biopaliv je přitom Agrofert.

Uhelná komise dnes doporučila Vládě ČR ukončit využívání uhlí v roce 2038. Známe tedy termín, kdy by měly být vypnuty všechny uhelné elektrárny i teplárny, ačkoli je zatím nemáme čím nahradit. Přitom projekt nového bloku v Dukovanech byl znovu odložen, obnovitelné zdroje nemají šanci uhlí při výrobě elektřiny a tepla nahradit. Svou šanci proto nepochybně větří zastánci plynu.

Bývaly doby, kdy byli ekologové užiteční. Zdá se, že ty doby jsou však dávno pryč. Zdá se, že skutečné ekology, kteří chránili životní prostředí, nahradili environmentalisté a alarmisté, kteří chrání jakýsi těžko definovatelný environmentální zájem. Kverulant zastává názor, že většina environmentální organizací je nyní integrální součástí establishmentu, který je také z velké části financuje a že environmentální problematika je dnes předmětem účelového spojení politického populizmu politiků a demagogie environmentálních aktivistů. A co si environmentalistech myslíte vy?

Vládní uhelná komise má tento pátek závazně naplánovat zákaz uhlí v ČR. Z uhlí nyní vyrábíme polovinu elektrické energie. Podle environmentalistů prý už do 13 let můžeme tuto výrobu nahradit obnovitelnými zdroji a úsporami. To vše bez jaderné energie a dokonce levně. Kverulant tomu nevěří a  opakovaně protestuje proti environmentalistickému iracionálnímu běsnění a proto byl jeho ředitel Vojtěch Razima počátkem tohoto roku pozván, aby obhájil svoje názory v souboji s Janem Rovenským z Greenpeace v pořadu Rozstřel. Řeč byla nejen o konci uhlí v České republice.

Kverulant odhalil, že Správa pražských hřbitovů, příspěvková organizace hlavního města Prahy, podepsala 19 listopadu kupní smlouvu na téměř dva roky starý pohřební automobil Mercedes-Benz E 200. Kupní cena činí přesně 3 387 879  korun. Vůz prodává živnostník Jan Popelář a má najeto 28 tisíc kilometrů. Přitom podobné vozy se v Německu prodávají z téměř o milion korun levněji. Kverulant si také vyžádal informace od německého úpravce vozidel Mercedes, firmu Kuhlmann-Cars, který se na podobná vozidla specializuje a zjistil, že již za 3,1 milionu korun by mohla mít Praha zcela nový vůz. Kverulant o problematickém nákupu informoval vedení pražského magistrátu a chce věřit, že nákup bude zastaven.

Společnost Poda v aukci na kmitočty 5G nevysoutěžila nic. Získá však díky podmínkám upraveným po příchodu Hany Továrkové do úřadu přístup do národního roamingu. Továrková dříve pro Podu pracovala.

Zástupci někdejší komunistické organizace pro děti a mládež se v demokratickém zřízení rozhodně neztratili. Od roku 1998 si z veřejných prostředků načerpali přes  600 milionů korun. I proto Kverulant ministerstvo již v červnu 2020 oslovil se zákonným požadavkem, aby dostal kopie grantových žádostí a seznam členů komise, kteří o dotacích rozhodli. Ministerstvo mu tyto informace nedalo. Kverulant je přesvědčený, že důvodem odmítnutí je to, že členem komise byl a je i přímý zástupce Pionýra, a že dotace jsou poskytovány nikoliv na základě kvality grantových žádostí, ale že o všem rozhodují dávné známosti a následné protislužby. I proto proti neposkytnutí informací podal Kverulant na Ministerstvo školství na konci srpna 2020 stížnost ministrovi. Chtěl totiž věřit, že ministr školství Robert Plaga je od  zfixlovaného poskytování dotací Pionýrům tak daleko, že se svým podřízeným nedovolí pokračovat v zakrývání klientelistického rozhodování a nařídí zveřejnit žádosti o granty i jména posuzujících. Kverulant se mýlil. V září ministr Plaga rozhodl, že Kverulant požadované informace dostat nemá. Jaké byly ministrovi pohnutky, ponecháme úvahám laskavého čtenáře. Jisté je, že Kverulant nyní podal proti rozhodnutí ministra žalobu.

Středočeský kraj za dob Davida Ratha zajišťoval autobusovou dopravní obslužnost téměř za miliardu korun ročně nevýhodnými smlouvami uzavřenými bez soutěže. Cílem Kverulanta je již od roku 2010 tuto praxi zrušit a přimět krajský úřad k uspořádání transparentního výběrového řízení. To se mu bohužel stále nepodařilo, dokonce ani po té, co byl Rath v květnu 2012 zatčen s krabicí od vína plnou úplatků. V roce 2019 Středočeský kraj pod vedením hejtmanky Jermanové rozhodl, že bude dál pokračovat v tunelářské praxi a  prodloužil smlouvy se stávajícími autobusovými dopravci o pět let až do roku 2024 a s dalšími uzavřel nové rovněž bez soutěže. Kverulant.org opět protestoval a podal podnět k antimonopolnímu úřadu. Ten mu nyní sdělil, že se Středočeským krajem zahájil hned dvě správní řízení. 

Nedávno to byl právě rok, co Kverulant významně přispěl k definitivnímu  ukončení činnosti šarlatánského centra AKTIP a její šéfky Jarmily Klímová. V této souvislosti také spustil anketu s jednoduchou otázkou: Kam byste se obrátili se zdravotními obtížemi? Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Evropská komise uzavřela spor s tuzemskými úřady o dotaci na lepší toasty značky Penam. Výsledek? 100 milionů korun, které už holding Agrofert získal z české státní kasy, s konečnou platností neproplatí. Bruselští auditoři si stojí za tím, že projekt nebyl inovativní. Potvrdily to podle nich tři nezávislé posudky, které zmiňují v aktuálním rozboru ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Pravděpodobnost, že Babišova vláda nebude po Babišovi vymáhat stomilionovou dotaci je značná. Zaplatí ji tak daňoví poplatníci.

Pozornost veřejnosti je zahlcena koronavirem a toho využívají parazité všeho druhu. Přestože Praha deklaruje, že omezuje vizuální smog, uzavírá nové a nové smlouvy na pronájem městských pozemků pro billboardy.  Nyní starosta Prahy 7 Jan Čižinský uzavřel hned tři velmi nevýhodné smlouvy o pronájmu pozemků pro billboardy.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytoval veřejnosti zdarma, ale za internetový přístup k nim vybíral ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant.org  mnoho let prosazoval, aby závazné normy stát veřejnosti poskytoval zdarma. První úspěchy Kverulant zaznamenal na začátku roku 2019, když stát zdarma zpřístupnil několik prvních norem. Po neustávajícím tlaku schválila Sněmovna v září 2020 novelu zákona o technických požadavcích na výrobky, která konečně veřejnosti zajistí bezplatný přístup k závazným technickým normám. Normu prošla Senátem a minulý týden ji podepsal president 

Kverulant je součástí projektu GIVT, který podporuje neziskové organizace. Stačí, když internetové vánoční nákupy, které nejspíš děláte běžně, provedete přes portál GIVT. Část peněz z vaší útraty bude darována nám! Je to opravdu jednoduché a rychlé. A při nákupu nezaplatíte ani korunu navíc. Na GIVT je více než 200 e-shopů, na kterých můžete nakupovat.

Teoreticky, podle platných českých zákonů nemůže být dodavatelem státu žádná firma patřící členovi vlády. Firma člena vlády ani nesmí pobírat dotace. Je naprosto evidentní, že tento zákon je masivně porušován Babišovým holdingem Agrofert. Babišův koncern získal na dotacích již 27,3 miliard a Babiš je také hlavním dodavatelem biosložky pro státní podnik ČEPRO. Z pohledu právního pozitivizmu, který zdůrazňuje pozitivní právo na úkor práva přirozeného je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Kverulantovým cílem je tento stav změnit. Řešením je zákon o evidenci skutečných majitelů, který upřesňuje definici reálných vlastníků firem včetně svěřenských fondů a usnadňuje jejich zveřejnění. Tento zákon nyní prošel sněmovnou a zamířil do senátu.

Středočeský kraj za dob Davida Ratha zajišťoval autobusovou dopravní obslužnost téměř za miliardu korun ročně nevýhodnými smlouvami uzavřenými bez soutěže. Cílem Kverulanta je již od roku 2010 tuto praxi zrušit a přimět krajský úřad k uspořádání transparentního výběrového řízení. Proto dnes píše nové hejtmance Středočeského kraje.

Kverulant.org má za sebou řadu úspěchů v boji proti reklamnímu smogu. Z hlediska bezpečnosti silničního provozu jsou vůbec nejnebezpečnější formou venkovní reklamy právě LED billboardy. Proto je Kverulantovým cílem radikální snížení jejich počtů. Díky němu již jich bylo několik vypnuto a několik odstraněno. V případě toho na pražské Radlické ulici se mu to však, přes všechnu snahu, stále nedaří.

Zástupci někdejší komunistické organizace pro děti a mládež se v demokratickém zřízení rozhodně neztratili. Od roku 1998 si z veřejných prostředků načerpali přes  600 milionů korun.  Peníze použili především na údržbu svého majetku a mzdy vedoucích.  Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nebyly  poskytovány transparentně a spravedlivě. Navíc NKÚ objevil v čerpání dotací Pionýra několik podvodů. Přesto ministerstvo školství nyní vypsalo další značně problematické grantové výzvy pro rok 2021.

I Kverulant si dnes s hrdostí připomíná 17. listopad 1989, kdy jsme se konečně zbavili komunistické totality. Sametové revoluce se tehdy aktivně zúčastnili tehdejší disident a nynější člen Kverulantovy správní rady Jan Urban a tehdejší studentský vůdce a nynější ředitel a zakladatel Kverulanta, Vojtěch Razima.

Dnes je světový den obětí dopravních nehod. Ročně na celém světě následkem dopravních nehod zemře 1,35 milionu lidí. V České republice policie vyšetřovala policie od 1. října 2019 do 1. října 2020 se 94 920 dopravních nehod, při kterých zahynulo 506 osob, dalších 1 657 bylo zraněno těžce a 20 829 lehce. Pro srovnání, během období od 1.října 2017 do 1.října 2018, tedy v době kdy na silnici ještě byla většina dnes již odstraněných billboardů, se stalo 105 486 dopravních nehod. Zahynulo při nich 543 osob, dalších 2 463 bylo zraněno těžce a 25 673 lehce. V roce 2018 ještě dokonce umírali na českých silnicích řidiči v důsledku srážky z billboardem. 

Teoreticky, podle platných českých zákonů nemůže být dodavatelem státu žádná firma patřící členovi vlády. Firma člena vlády ani nesmí pobírat dotace. Je naprosto evidentní, že tento zákon je masivně porušován Babišovým holdingem Agrofert. Babišův koncern získal na dotacích již 27,3 miliard a Babiš je také hlavním dodavatelem biosložky pro státní podnik ČEPRO. Z pohledu právního pozitivizmu, který zdůrazňuje ...

Stát se chystá zvýšit loterní daň. Návrh, počítá s navýšením daně z původních 35 % na 55 %. Manipulátoři ze SAZKA proti tomu rozjeli kampaň a tvrdí, že vyšší zdanění bude nutně znamenat konec SAZKY. A hodní lidé ze SAZKY tak prý nebudou moci nadále podporovat školy v projektech na rozpohybování dětí,  český sport přijde o miliardy korun a místo ztratí  15 000 lidí z důvodu uzavření části prodejní sítě. Kverulantovi, který před lety bezmocně sledoval, jak tehdejší management SAZKY v čele s Alešem Hušákem SAZKU vytuneloval, se tomu nechce věřit. Při této příležitosti je dobré si připomenout, že SAZKA kdysi patřila sportovní svazům a výnosy ze SAZKY kdysi skutečně financovaly český sport.

ZACHOVEJTE KLID, papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i vy začnete podporovat Kverulanta. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 100 korun. I vaše stovka pomůže měnit věci k lepšímu.

Kverulant.org detailně zmapoval náklady na právníky u téměř 80 institucí veřejné správy. Zjistil, že od roku 2016 do prvního čtvrtletí roku 2020 zaplatily za právní služby téměř 4 miliardy korun. Odhalil, že advokátní kancelář ROWAN LEGAL dostala za sledované období vyplaceno o desítky milionů korun více, než na co měla uzavřené smlouvy. Kverulant o svých zjištěních dnes informoval Úřad na ochranu hospodářské soutěže a Nejvyšší kontrolní úřad.

Pusťte nás na ně, my nejsme žádní papaláši a s námi přichází transparentnost. Zhruba to Piráti slibovali lidem nejen v pražských volbách. Teď čelí primátor Zdeněk Hřib sám kritice za to, že se na zloďejinách sám podílí a ještě má papalášské manýry.  Kverulant.org nedávní odhalil vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Kverulant vyzval primátora k zastavení tohoto tunelu. To se ani však stále nestalo. Nejspíš proto, že má na pokračování kšeftu zájem. Nyní vyšlo najevo, že pražský primátor si ve své kanceláři vychutnává od července kávu z kávovaru za 101 979 korun včetně DPH – koupeného za peníze občanů.

Kverulant je součástí projektu GIVT, který podporuje neziskové organizace. Stačí, když internetové vánoční nákupy, které nejspíš děláte běžně, provedete přes portál GIVT. Část peněz z vaší útraty bude darována nám! Je to opravdu jednoduché a rychlé. A při nákupu nezaplatíte ani korunu navíc. Na GIVT je více než 200 e-shopů, na kterých můžete nakupovat.

Kverutant.org je registrován do mezinárodního dárcovského programu Benevity a může tak dostávat dary od světových firem jako je Apple, Coca Cola, Google, Honda, Levi Strauss, Samsung, Asta Zenca, SAP, Microsoft a nebo třeba od technologického giganta Workday.  A právě od něj nyní dostal Kverulant dar.  Za tímto darem stojí lidé z českého analytického startupu Stories, který v roce 2018 Workday koupil. Děkujeme!

V lednu 2020 jmenovaná předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková byla v době jmenování a pak ještě tři měsíce potom v přímo učebnicovém a nezákonném konflikt zájmů, protože podnikala nejméně v devíti firmách. Kverulant žádá její potrestání.

Kverulant.org je přesvědčen, že služba veřejnoprávní televize je důležitým pilířem občanské společnosti a tím víc ho mrzí, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Před devíti lety, v pátek 14. října 2011 vstoupil v platnost zákon regulující vysílaní reklamy v ČT. Ten zcela zakázal vysílat reklamu na ČT1 a zpřísnil vysílání reklamy i na ostatních programech. Televize na programu ČT1 tento zákaz začala po několika týdnech obcházet, reklamu vysílala dal, ale začala ji označovat za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Nejenže jsou tak plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků každý den vidí, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon.

Teoreticky, podle platných českých zákonů nemůže být dodavatelem státu žádná firma patřící členovi vlády. Firma člena vlády ani nesmí pobírat dotace. Je naprosto evidentní, že tento zákon je masivně porušován Babišovým holdingem Agrofert. Babišův koncern získal na dotacích již 27,3 miliard a Babiš je také hlavním dodavatelem biosložky pro státní podnik ČEPRO. Z pohledu právního pozitivizmu, který zdůrazňuje pozitivní právo na úkor práva přirozeného je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Kverulantovým cílem je tento stav změnit a zdá se, že je dobrá šance na úspěch. Zákon o evidenci skutečných majitelů nyní postoupil do třetího čtení, a pokud vše dobře dopadne tak upřesní definici reálných vlastníků firem včetně svěřenských fondů a usnadní jejich zveřejnění.

Kverulant.org odhalil vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohou právníci za danou službu fakturovat. Pak byl uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno. Kverulant vyzval primátora k zastavení tohoto tunelu a k podání trestního oznámení. To se ani však stále nestalo. Nejspíš proto, že radní mají na pokračování kšeftu zájem. Kverulant tedy v květnu 2020 podal trestní oznámení a stížnost k antimonopolnímu úřadu sám.  Případ z dopravních podniků je však pravděpodobně jej špičkou ledovce. To se Kverulant nyní pokouší zjistit a proto shromažďuje informace od dalších více než sedmdesáti veřejných institucí.

Minulý měsíc Evropský parlament poměrem hlasů 352 ku 326 rozhodl, že už beztak nesmyslně vysoký plán na snížení produkce CO2 do roku 2030 o 55 procent oproti roku 1990 ještě zvýší na šílených 60 procent. Pokud se nic zásadního nestane, tak to znamená, že uhlí bude muset skončit. V ideálním případě by mělo být nahrazeno modernějšími zdroji, pokud možno obnovitelnými a bezemisními. To se však téměř určitě nestane a někdo na konci uhlí v české kotlině nejspíš obrovsky vydělá.

Kverulant vypočetl, že úřady zaplatily na náhradách škod a pokutách v letech 2014 až 2018 celkem téměř 2 miliardy korun. Zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím umožňuje vymáhat škodu po úřednících, kteří se podíleli na vydání nezákonného rozhodnutí nebo na nesprávném úředním postupu. Takto však bylo vymoženo pouhých 14 milionů korun. To je podle Kverulanta zoufale málo, a proto protestuje proti beztrestnosti úředníků. A jaký je váš názor na vymáhání škody po úřednících?

Před pěti lety Kverulant odhalil, že stát po chybujících úřednících vymáhá náhrady za způsobenou škodu naprosto nedostatečně. Přitom zákon 82/1998 Sb. o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím dává státu možnost vymáhat škodu po úřednících, kteří se podíleli na vydání nezákonného rozhodnutí nebo na nesprávném úředním postupu. Na základě Kverulantových zjištění tehdy Ministerstvo financí připravilo novelu zákona, která vymáhání škody přikazuje. Novela však nebyla přijata a tak podle Kverulantova zjištění úřady zaplatily na náhradách škod a pokutách v letech 2014 až 2018 celkem téměř 2 miliardy korun. Od úředníků pak zpět vymohly pouhých 14 milionů korun. 

Již od roku 2011 na spořilovském úseku Jižní spojky obtěžují řidiče agresivní reklamou dvě obří LED obrazovky. S ohledem na rizikovou lokalitu se jedná o jedny z vůbec nejnebezpečnějších billboardů v Praze, a proto Kverulant.org roky usiluje o jejich odstranění. V dubnu tohoto roku dosáhl toho, že Praha 4 nařídila billboardy vypnout a zahájila řízení o odstranění stavby. Po více než půl roce od vydání zákazu billboardy používat, jsou billboardy stále v provozu. Proto Kverulant požadoval po Praze vysvětlení. Chtěl  vědět, co Praha 4 udělala proto, aby byly nelegální LED billboardy konečně odstraněny. Nyní mu Praha 4 odpověděla. Neudělala naprosto nic. 

Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to opravdu jednoduché. Když jdete na internetu nakupovat, vyberte si na portálu GIVT.cz obchod, kam běžně za nákupy chodíte, třeba MALL.cz nebo Baťa. GIVT vás do něj přesměruje a vy nakoupíte, jak jste zvyklí. E-shop rozpozná, že mu zákazníka posílá GIVT a ze své marže po skončení nákupu odesílá domluvenou část Kverulantovi. Využít portál GIVT vám zabere jen několik vteřin navíc a přitom podpoříte Kverulanta a nebude vás to nic stát. Celkem jste nás svým dobročinným nakupováním již podpořili částkou 7 991 korun. Děkujem

V důsledku Pařížské dohody vynakládáme miliardy na to, aby průměrné globální teploty v roce 2050 nevzrostly o 2 °C, ale jen o 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí. Náklady na dosažení tohoto absurdního cíle platíme všichni, ale patrně nejvíce postiženou skupinou jsou řidiči.  Přestože evropské automobily vyprodukují jen kolem 5 procent CO2 jsou terčem nových a nových restrikcí. Nejnověji Evropský parlament poměrem hlasů 352 ku 326 rozhodl, že už beztak nesmyslně vysoký plán na snížení produkce CO2 do roku 2030 na 55 procent proti roku 1990 ještě zvýší na šílených 60 procent. Mimořádně citelně dopadne rozhodnutí na automobilový průmysl, který je u nás největším hybatelem ekonomiky. To jsou hlavní argumenty, které ve video rozhovoru s ředitelem Kverulanta Vojtěchem Razimou uvádí Zbyšek Pechr, šéfredaktor nejčtenějšího motoristického časopisu Svět motorů.  

I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu.

Hezký sváteční den přeje Kverulant.

P.S.: Další Kverulantovy vtipy a aprílové zprávy můžete vidět zde.

Praha 5 před koncem roku 2017 prodloužila povolení LED billboardu na Radlické ulici u přechodu pro chodce poblíž dvou škol. LED byl povolen jen kousek od místa, kde byl v dubnu roku 2018 usmrcen při dopravní nehodě třináctiletý chlapec. Kverulant.org proti tomu dlouhodobě protestuje a v létě 2019 na úředníky podal trestní oznámení. Kverulantův usedavý odpor k nebezpečné obří obrazovce v Radlické ulici vedl k tomu, že byla v říjnu 2019 vypnuta. Billboard však nebyl odstraněn, nýbrž došlo jen k překrytí LED obrazovky plachtou se statickou reklamou. To je dle Kverulanta málo a dál usiluje o odstranění této černé stavby.

Stejně jako na jaře povolila vláda Andreje Babiše prodej zboží jen v několika oborech. Otevřeno mají opět i květinářství. Jak souvisí květinářství se stavem nouze a podmínkami vyhlášené karantény? Zajišťují obchody s květinami nějakou základní lidskou potřebu? Nikoliv, důvodem je opět skutečnosti, že před rokem a půl Babišův investiční fond koupil většinový podíl ve velké síti květinářství Flamengo.

Před osmi lety začal Kverulant nahrávat své příspěvky na YouTube. Od té doby jsme jich zveřejnili 160. Od prvního nahraného videa nám fanoušci dali celkem 856 lajků.  A naše komunita roste. Fanoušci nám napsali 178 komentářů a naše videa sdíleli hned 1 730 krát. V roce 2020 nás diváci sledovali celých 193 200 minut!  V tuto chvíli máme 272 odběratelů. Staňte se jedním z nich. A jaké je naše vůbec nepopulárnější video?

Jiří Peterka became a member of the Board of the Czech Telecommunication Office in June 2015, but did not cease to be a member of the Supervisory Board of the CZ.NIC consortium of private companies. He only resigned from the consortium when Kverulant.org publicly drew attention to his textbook and illegal conflict of interest . Although this happened as early as 2015, this case is not over yet and continues in line, for Kverulant winning trials with Parliament. It is a matter of issuing documents to prove Peter's guilt. Now Kverulant has won another one. 

Novela krizového zákona, kterou připravuje ministerstvo vnitra, má omezit, na co se občané mohou státu ptát. Vláda by navíc nově mohla prodlužovat lhůty k poskytnutí informací, teoreticky až na dobu po odeznění krize. Kverulant.org protestuje.

Senát novým usnesením potvrdil to, co víme všichni. Premiér Andrej Babiš  je ve střetu zájmů.  Senát tak přijal závěry své komise, jež posuzovala unijní audity ohledně Babiše a dotace pro holding Agrofert. Horní komora vyzvala Babiše a jeho vládu, aby střet zájmů vyřešili. Premiér výzvu Senátu  odmítá. Senátní komise dospěla k závěru, že předseda vlády je i nadále ovládající osobou a beneficientem holdingu Agrofert a dalších obchodních korporací, které vložil v roce 2017 do svěřenských fondů. Z pohledu právního pozitivizmu, který zdůrazňuje pozitivní právo na úkor práva přirozeného je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Kverulantovým cílem je tento stav změnit.  Pokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Zástupci někdejší komunistické organizace pro děti a mládež se v demokratickém zřízení rozhodně neztratili. Od roku 1998 si z veřejných prostředků načerpali přes  600 milionů korun.  Peníze použili především na údržbu svého majetku a mzdy vedoucích.  Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nebyly  poskytovány transparentně a spravedlivě. Navíc NKÚ objevil v čerpání dotací Pionýra několik podvodů. Kverulantovým cílem je nejen rozkrýt problematické financování Pionýra, ale také prosadit nastavení jasných a transparentních pravidel na rozdělování peněz pro práci s dětmi.  Proto dnes odeslat ministrovi školství dopis, ve kterém ho žádá o nápravu a vyzývá ho k zásadnímu přeformulování dotačních pravidel tak, aby zohlednila maximální transparentnost a efektivitu v nakládání s financemi určenými pro tak důležitý segment, jako jsou mládežnické neziskové organizace a organizace neformálního vzdělávání.  Další podrobnosti naleznete v kauze problematické financování Pionýra z veřejných prostředků.

Ředitelství silnic a dálnic v roce 2015 rozdělilo dálnice na několik úseků a ve většině z nich zajistilo monopol vždy jedné předražené odtahové společnosti. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval a i jeho tlak přiměl ŘSD k podpisu smlouvy s Českou kanceláří pojistitelů o odstraňování překážek na některých dálnicích. Náklady jsou tak zaplaceny z povinného ručení a řidiči nehrozí, že by mu jeho pojišťovna odmítla hradit náklady na předražený odtah. Stále však není zcela vyhráno. Poslanec Kott z hnutí ANO pokouší zavést státní monopol na odtahy vozidel na dálnicích zákonem. První pokus proběhl v lednu 2020, pak v době prvního nouzového stavu. Pokaždé zatím marně. Proto Kott nyní načetl svůj návrh novely silničního zákona znovu. Více v reportáži televize Nova:

Ministerstvo vnitra v roce 2019 nakoupilo předražené a zastaralé vysílačky téměř za miliardu. Kverulant.org se s tímto drzým tunelováním státního rozpočtu za účasti vrcholných politiků odmítl smířit, a proto počátkem května 2020 podal stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Studená sprcha tentokrát přišla poměrně rychle. V říjnu téhož roku mu ÚOHS sdělil, že „neshledal důvody pro zahájení správního řízení z moci úřední.“  Věc tak zůstane nevyšetřena, nikdo nebude potrestán a úplatky se vracet nebudou. Kverulant dost dobře nemůže ani podat na věrolomné politiky trestní oznámení. Typický státní zástupce by jeho podání jistě odložil s poukazem, že když antimonopolní úřad nevidí na soutěži s jedním uchazečem nic špatného, nedá se nic dělat. A argumentace tím, že jde o rozhodnutí úřadu, v jehož čele stojí Petr Rafaj, spojovaný hned s několika korupčními kauzami, by jistě nebyla vyslyšena. Podrobnosti naleznete v kauze nepotrestaný tunel na vnitru.

Ředitelství silnic a dálnic v roce 2015 rozdělilo dálnice na několik úseků a ve většině z nich zajistilo monopol vždy jedné předražené odtahové společnosti. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval a i jeho tlak přiměl ŘSD k podpisu smlouvy s Českou kanceláří pojistitelů o odstraňování překážek na některých dálnicích. Náklady jsou tak zaplaceny z povinného ručení a řidiči nehrozí, že by mu jeho pojišťovna odmítla hradit náklady na předražený odtah. Stále však není zcela vyhráno. Poslanec Kott z hnutí ANO se pokouší zavést státní monopol na odtahy vozidel na dálnicích zákonem. První pokus proběhl v lednu 2020, pak v době prvního nouzového stavu. Pokaždé zatím marně. Proto nyní Kott načetl svůj návrh novely silničního zákona znovu. Kverulant je přesvědčen, že za návrhem stojí další poslanec za ANO Jaroslav Faltýnek a odtahová společnost Pretol. Faltýnek již údajně za změnu zákona inkasoval úplatek 6 milionů korun. Další informace naleznete v kauze Dálniční mafie lovců nehod.

Ředitelství silnic a dálnic v roce 2015 rozdělilo dálnice na několik úseků a ve většině z nich zajistilo monopol vždy jedné předražené odtahové společnosti. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestuje. Stěžují si i řidiči, kteří na silnici řeší nějakou kolizi a mají vlastní odtahovku, ŘSD je nutí použít jejich odtahovku. Za své služby si účtují přemrštěné částky. Příběh řidiče, po kterém chtěla odtahová služba ŘSD 20 000 korun za odtažení do vzdálenosti 400 metrů zaujal i reportéry Novy.

Dnes uplynulo právě deset let o zveřejnění prvního adresného seznamu špatných pumpařů.  Zveřejnil jej Kverulant.org. Zveřejňování výsledků kontrol bylo výsledkem Kverulantovy dvouleté práce.

Dnešní tradiční zkouška sirén Vám má především připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta.

Zástupci někdejší komunistické organizace pro děti a mládež se v demokratickém zřízení rozhodně neztratili. Od roku 1998 si z veřejných prostředků načerpali přes  600 milionů korun.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytoval veřejnosti zdarma, ale za internetový přístup k nim vybíral ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant.org mnoho let prosazoval, aby závazné normy stát veřejnosti poskytoval zdarma. První úspěchy Kverulant zaznamenal na začátku roku 2019, když stát zdarma zpřístupnil několik prvních norem. Po neustávajícím tlaku schválila Sněmovna v září 2020 novelu zákona o technických požadavcích na výrobky, která konečně veřejnosti zajistí bezplatný přístup k závazným technickým normám. Novelu sice ještě musí schválit Senát a podepsat prezident, ale Kverulant to považuje již spíš za formalitu. A co si o zpoplatnění norem myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř tři tisíce lidí, podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Plachta s reklamou přes dva domy u Nuselského mostu, která porušovala vyhlášku o regulaci reklamy, dnes snad už definitivně zmizela. Kverulant to považuje úspěch své dlouholeté kampaně proti reklamnímu smogu.

Na podzim 2018 proběhly v Praze volby a vlády se ujaly strany, které před volbami deklarovaly odpor k přebujelému reklamnímu smogu. Kverulant.org v roce 2018 odeslal novému primátorovi Prahy a všem členům rady již několik dopisů, ve kterém je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od billboardového smogu. Kverulantově výzvám se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových společností. První výsledky se konečně dostavují, když počátkem srpna po výzvě z magistrátu odstranil obří nelegální reklamní plachtu s reklamou na Samsung.

Kverulantovi na facebooku dalo like již 10 000 lidí. Z Vašeho zájmu máme velkou radost a děkujme za něj.

Cílem Kverulantovy kauzy SUPOVÉ HL. M. PRAHA bylo potrestání dopravních policistů, kteří v jednom dobře doloženém případu s největší pravděpodobností prodávali informace o nehodách crash hunterům. Tohoto cíle se Kverulantovi sice nepodařilo dosáhnout, ale se mu dosáhnout toho, že Česká kancelář pojistitelů začala situaci konečně řešit a zřídila bezplatnou linku pomoci řidičů 1224, aby je ochránila před lovci nehod. Linka 1224 je dostupná 12 měsíců v roce, 24 hodin denně. Česká kancelář pojistitelů dokonce investovala do celkem zdařilé reklamy na toto číslo.

Nemáte kde bydlet? Postavte si dům v korytě řeky. Praha sobě pod vedením Jana Čižínského vám to umožní. Na Praze 7 je mnoho volných vodních ploch, které si o bytovou výstavbu přímo říkají. A že to zákony zakazují? Předložíte zfalšované povodňové mapy a Praha 7 bude dělat, že si toho nevšimla. Tak, jak to učinila ...

Od 1. září 2007 bylo v ČR zavedeno povinné přimíchání biosložky do nafty a benzínu biopaliva. To klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Nejprve musela veškerá motorová nafta obsahovat minimálně 2 % biosložky. V roce 2009 se podíl biosložky povinně zvýšil na 4,5 % u nafty a 3,5 % u benzínů. Přestože lze mít za prokázané, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají, trvá tato povinnost dál. Nyní musí dodavatelé pohonných hmot přimíchávat povinně alespoň a 6% do nafty a 4,1 % biosložky do benzinu. Kverulantovým cílem je již od roku 2010 zastavit toto škodlivé plýtvání. Připomeňme si debatu ředitele Kverulanta Vojtěcha Razimy s agrárním analytikem Petrem Havlem. Rozhovor je sice z 2015, ale na aktuálnosti bohužel nic neztratil:

 

Již dlouhá léta stojí v Praze na střeše domu u Nuselského mostu blízko centra Prahy nelegální reklamní LED obrazovka. Navíc je na pozemcích před billboardem je systematicky likvidována zeleň, zejména vzrostlé stromy a to proto, aby nebránila výhledu řidičů stojících v koloně na reklamní poutač.  LED billboard byl a na střeše domu nad  Nuselským mostem umístěn od samého ...

Kverulant si už před deseti lety stanovil několik zásad pro svoji práci. Především nepodporujeme žádného politika a politiky apriorně považujeme spíše za protivníky. Víme, že náš postoj není dobrou vizitkou pro naši demokracii, ale máme za to, že chyba není tak úplně na Kverulantově přijímači. K našim zásadám patří se s politiky vůbec nestýkat. Také proto nejsme, na rozdíl o mnoha jiných, v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí. A nejen proto, že v jejím čele stojí velmi problematický premiér Andrej Babiš. Máme za to, že když už jdou protikorupční neziskové společnosti na Úřad vlády, měly by mít s sebou spíše dehet a peří než igelitku na peníze. Vše, co prosazujeme, prosazujeme jen silou svého hlasu, s vydatnou podporou tlaku veřejnosti. Naproti tomu, jednání s politiky by nejspíš znamenalo nějaký obchod. Třeba jen to, abychom na ně neútočili, když „pro nás“ něco udělají. V Kverulantově anketě již hlasovalo více než 1 000 lidí. Podívejte se na výsledky Kverulantovy ankety a připojte i vy svůj názor. Podívejte se na výsledky Kverulantovy ankety a připojte i vy svůj názor.

V lednu 2020 jmenovaná předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková byla v době jmenování a pak ještě tři měsíce potom v přímo učebnicovém a nezákonném konflikt zájmů, protože podnikala nejméně v devíti firmách.  Kverulant.org tedy vyzval vládu k jejímu okamžitému odvolání ze všech veřejných funkcí, to se nastalo a tak 16 března podal oznámení o spáchání přestupku porušením zákona o střetu zájmů. Ochota a schopnost úředníků potrestat arogantní papaláše však tradičně není velká a tak mu Brněnský magistrát na jeho dotaz v květnu sdělil, že ještě ani nezahájil řízení o přestupku. Dnes se Kverulant brněnského magistrátu jak se s porušením zákona předsedkyní ČTÚ zeptal znova. Kverulant bude dál důsledně bojovat proti papalášům notoricky porušujícím pravidla. Pomozte mu s tím alespoň malým darem.  

Na konci ledna Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že podle jeho předběžného posouzení Továrková porušila zákon o střetu zájmů. Mluvčí rezortu Vladimír Řepka dokonce uvedl, že „po předběžném posouzení to bude v případě paní Továrkové na kvalifikaci jako přestupek, tudíž to oznámíme přestupkovému orgánu“. V únoru ministerstvo radikálně otočilo a došlo k závěru, že Továrková není ve střetu zájmů a během třicetidenní zákonné lhůty, tedy již na počátku prosince 2019 opustila všechny firmy, ve kterých působila. To je docela šokující informace, zvlášť uvážíme-li, že vymazání z obchodního rejstříku trvá přibližně pět dnů a ještě 24. února 2020 Továrková figurovala v pěti firmách. Kverulant byl docela zvědavý, jakým kouzlem došli podřízení Marie Benešové k tak očividné lži, a tak si od ministerstva vyžádal kopii onoho právního posouzení. Dozvěděl se, že žádné právní posouzení vlastně neexistuje:  „Posouzení mělo podobu okamžité mentální analýzy údajů zjištěných z informačních systémů veřejné správy a dalších veřejně dostupných registrů a evidencí, jakož i dokladů předložených samotnou paní Továrkovou, a jeho vyústění nemělo podobu formalizovaného dokumentu, jehož kopii by Vám bylo možné poskytnout.“ Ministerstvo v dopise Kverulantovi také uvedlo, že „paní Továrková v zákonné 30denní lhůtě učinila vše, co po ní bylo možné spravedlivě požadovat, aby výkon činností, které nejsou slučitelné s výkonem funkce členky Rady Českého telekomunikačního úřadu, ukončila“. Kverulant se s touto očividnou lží odmítl smířit a proto 16 března  podal oznámení o spáchání přestupku porušením zákona o střetu zájmů. Ani po čtyřech měsících mu brněnský magistrát, který má přestupek šetřit, nesdělil výsledek správního řízení. Proto Kverulant dnes opět urguje poskytnutí těchto informací. Kverulant bude dál důsledně bojovat proti papalášům notoricky porušujícím pravidla. Pomozte mu s tím alespoň malým darem.  Další podrobnosti naleznete v kauze Nezákonný konfliktu zájmů předsedkyně ČTÚ.

Teoreticky, podle platných českých zákonů nemůže být dodavatelem státu žádná firma patřící členovi vlády. Firma člena vlády ani nesmí pobírat dotace. Je naprosto evidentní, že tento zákon je masivně porušován Babišovým holdingem Agrofert. Babišův koncern získal na dotacích již 27,3 miliard. Velký díl této sumy byl vyplacen Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF), který funguje jako ...

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu obecně prospěšná organizace Kverulant.org, která se do takových kauz s úspěchem systematicky pouští. Právě dnes uběhlo jedenáct let, co s tím 23. července 2009 začala. Oceňte Kverulantovu vytrvalou a náročnou práci alespoň malým darem. Když mocní s veřejností nehrají fér, bráníme ji. V mnoha případech úspěšně:

Když mocní nehraji s veřejností fér, bráníme ji a děláme to již jednáct let. A budeme to dělat dál. Budeme dál obtěžovat politiky, papaláše, tuneláře, korupčníky, orgány státní i místní správy s cílem sjednat nápravu. Slovo kverulant se do mnoha evropských jazyků dostalo z latinského quaerere: ptát se, hledat. Kdyby nebylo věčných stížností, že v jeskyni je tma a vlhko, neměli bychom ani oheň. Kdo není kverulant, ten jen mlčí a jde, kam se mu ukáže. Kverulanti jsou motorem pokroku a proto si zaslouží vaši pravidelnou podporu.

Ředitelství silnic a dálnic v roce 2015 rozdělilo dálnice na několik úseků a ve většině z nich zajistilo monopol vždy jedné předražené odtahové společnosti. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval a i jeho tlak přiměl ŘSD k podpisu smlouvy s Českou kanceláří pojistitelů o odstraňování překážek na některých dálnicích. Náklady jsou tak zaplaceny z povinného ručení a řidiči nehrozí, že by mu jeho pojišťovna odmítla hradit náklady na předražený odtah. Ale někdy ani to nestačí a ŘSD namísto levné řidičovy odtahovky zavolá svoji předraženou. Jednou z takových je odtahová služba Jerex, která si za své služby si účtuje vyšší částky, než má ve smlouvě. Pojišťovny přitom zaplatí jen tolik, kolik by stál odtah od jejich kontraktorů.

Jerex je jednou ze smluvních odtahových služeb ŘSD. Na místo nehody by správně měla být přivolána, jen pokud řidič nemůže nebo nechce zavolat odtahovku, kterou má domluvenou jeho pojišťovna. Na starosti má mimo jiné i správu odtahů mezi 141,5 a 188,7 kilometrem dálnice D1. Firma na tomto úseku za odtahy účtovala více až třikrát vyšší sazbu, než kolik jí náleží podle smlouvy s ŘSD. Dokument obě strany podepsaly v únoru 2017 a je veřejně dostupný na registru smluv. Ceník by však ve veřejné verzi skryt. Po upozornění na tuto levárnu ŘSD rozhodlo o tom, že ve firmě Jerex provede audit.  Jenže ani po něm se situace nezlepšila. „Zavolal jsem si odtahovku od pojišťovny, ale stejně přijeli z Jerexu a odtáhli mě,“ vypráví řidič, který v květnu havaroval na D1 mezi Velkým Meziříčím a Jabloňovem. „Tvrdili, že tam auto dělá překážku víc než, myslím, hodinu, a že ho musí odtáhnout oni. Oháněli se nějakým příkazem policie,“ dodává.

Jerex řidiči za sto osmdesát kilometrů, které při odtahu dohromady ujel, naúčtoval téměř deset tisíc korun. Podle smlouvy s ŘSD by přitom měla být cena přinejmenším o zhruba tři a půl tisíce nižší. Stejně tak si pak společnost nechala za manipulační práce místo jednoho tisíce korun zaplatit 5 tisíc korun.  Řidič navíc musel firmě zaplatit i za položku, kterou Jerex ve smlouvě s ŘSD vůbec nemá. Šlo o „práce v noci“, které řidiče stály 4 tisíce korun – cena za pracovní úkony by přitom dle ujednání měla být zhruba poloviční. Celkem řidič zaplatil 27 tisíc korun, téměř trojnásobek smluvní ceny. Zaplatit přitom musel, odtahová společnost blokovala vůz na svém 90 km vzdáleném parkovišti až do zaplacení. Právě proto odtahovka najela tolik kilometrů, ačkoli ji řidič žádal o složení na nejbližším parkovišti mimo dálnici.

Tím však špatné zprávy nekončí. V  lednu 2020 se poslanec Kott z hnutí ANO pokoušel zavést státní monopol na odtahy vozidel na dálnicích zákonem. Tento jeho pokus sice ještě nevyšel, ale nově v době nouzového stavu načetl svůj návrh novely silničního zákona znovu. Kverulant je přesvědčen, že za návrhem stojí další poslanec za ANO, Jaroslav Faltýnek a odtahová společnost Pretol, vedle Jerexu další velmi problematická odtahovka s „nadstandardními“ vztahy s ŘSD. Další informace naleznete v kauze Dálniční mafie lovců nehod.

Z nově odhalených notářských zápisů, kterými byly založeny Babišovy svěřenské fondy, vyplývá to, co jsme všichni stejně věděli. Agrofert patří Andreji Babišovi. Premiér ve svých fondech figuruje jako zakladatel a jediný obmyšlený, tedy ten, komu plyne ze spravovaného majetku zisk. „Prvním a do své smrti jediným obmyšleným je Zakladatel (Andrej Babiš ). Při ukončení správy Svěřenského fondu vydá svěřenský správce veškerý majetek ve Svěřenském fondu obmyšlenému,“ píše se shodně ve statutech Babišových svěřenských fondů pod označením AB private trust I a II.

V případě, že Babiš skončí v politice, koncern se podle statutů „bez zbytečného prodlení“ vrátí do jeho výlučného vlastnictví. „Zakladatel nebude vykonávat funkci poslance v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky ani funkci člena vlády České republiky a doručí svěřenskému správci oznámení o ukončení správy Svěřenského fondu,“ vyjmenovává dokument jednu ze situací, kdy Babišovy svěřenské fondy zaniknou. K tomu dojde také v momentu, pokud se změní tuzemská legislativa o střetu zájmů nebo Babiš zemře.

Je evidentní, že šéf české vlády nevykonává svoji funkci nezávisle, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert, který je masivním příjemcem evropským i národních dotací. Babišův koncern získal na dotacích již 27,3 miliard. Právně je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Kverulantovým cílem je tento stav změnit. Další informace nalezte v kauze Stávající legislativa je na Babiše krátká, změňme ji. Pokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Pražský Dopravní podnik si v roce 2013 přichystal další z mnoha tunelů. V tomto případě šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Přesně před pěti lety o tom vyšel v Pražském deníku článek s výmluvným názvem: Nový tendr na ostrahu vypíše dopravní podnik do konce roku. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. S malým zpožděním, v lednu 2016 DPP skutečně vypsal nové a podle všeho transparentní výběrové řízení na ostrahu objektů. Oceňte Kverulantův úspěch a staňte se jeho dárcem. Vyvádění peněz z Dopravního podniku totiž zdaleka neskončilo. Nejnověji se Kverulant.org pokouší zastavit vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy  nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017, tedy téměř před třemi lety. Billboardaři však tehdy svoji zákonnou povinnost ve velkém ignorovali a zaplavili silnice českou vlajkou ve snaze namluvit veřejnosti, že s tímto polepem to již nejsou billboardy. Na jedné straně stát důsledně vymáhá pokuty i za naprosto bagatelní porušení pravidel silničního provozu a na straně druhé naprosto přehlíží hrubé porušování zákona ve velkém. A co dělají politici? Například Robin Povšík (ČSSD) bývalý věrný souputník usvědčeného korupčníka Davida Ratha inzeruje na jednom evidentně nelegálním billboardu na 36,5 km dálnice D1, směr Praha. Připomeňme si, že Středočeský kraj měl v roce 2012 přichystáno výběrové řízení za poskytování dopravní obslužnosti za stovky milionů korun. V  květnu toho roku byl pan Rath vzat do vazby. Kverulant si naivně myslel, že pravděpodobnost, že výběrové řízení na dopravu ve Středočeském kraji bude férové, se tím výrazně zvýšila. Kverulant se mýlil. David Rath se ještě nestačil zabydlet ve vazební věznici, a už jeho dlouholetý souputník a jeho tehdejší náměstek pro dopravu Robin Površík výběrové řízení zrušil a znovu vše zadal z ruky. Podrobnosti naleznete v kauze Rathovy předražené autobusy.  Oceňte Kverulantovu vytrvalou práci a pomozte mu  měsíčním symbolickým darem ve výši 100 Kč v jeho boji proti nenažraným úředníkům a věrolomným politikům

Kverulant.org již v roce 2013 odhalil tunel, který se vymyká běžným měřítkům. Jde o nákup CRABu, centrálního registru administrativních budov, za který stát do října 2019 utratil již téměř 4 miliardy korun. Přitom CRAB je v zásadě jen trochu lepší excelová tabulka, která shromažďuje informace o pouhých 2,5 tisících budov v majetku státu. Cílem Kverulanta je dosáhnout potrestání viníků. To se mu přes veškerou snahu stále nedaří, a tak největší tunel v dějinách českého IT pokračuje. Nejnověji uzavřením smlouvy s IBM na dodání software za téměř 350 milionů korun. Podpisu smlouvy však nepředcházelo žádné výběrové řízení. Kverulant opět protestuje a dnes podal stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Pomozte Kverulantovi zastavit tuneláře alespoň malým darem. 

Centrální registr administrativních budov (CRAB) je software, který provozuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Jde o systém velmi nepřesný, plný nedostatků do té míry, že počet v něm evidovaných budov dokonce klesá. Kverulant podal hned několik stížností a trestních oznámení ve snaze tento tunel zastavit. Vše bylo marné, a tak dosud nepotrestaní tuneláři ve státním dresu pokračují.

V létě 2019 ÚZSVM v tichosti zorganizoval dvě výběrová řízení na další práce na programu CRAB a na Informačním systému majetku státu (ISMS), jehož je CRAB součástí. To celé pouhých 5 měsíců před koncem platnosti současné smlouvy s IBM. Zadávací dokumentaci zveřejnil ÚZSVM pouze na stránkách dalšího IT tunelu NEN. Nabídky měly být předloženy ve zkráceném termínu 30 dnů tak, aby jediným možným dodavatelem byl opět ten stávající. Lhůta pro podání nabídek byla stanovena na 15. srpna 2019. Veškeré práce na modulu CRAB (analýza a customizace systému, migrace dat, pilotní iniciace provizorního CRAB, testování a základní školení) v celkové předpokládané ceně 110 milionů korun měly být hotové do konce roku 2019, kdy měl být spuštěn ostrý provoz.

V prvním výběrovém řízení na zajištění služeb CRAB byly podle informací ÚZVSM ​z počátku listopadu 2019 podány tři nabídky. Mezi nabídkami nabídka firmy IBM nebyla. ÚZSVM rozhodl o vítězi a následně byla podepsána smlouva. Podle vlastního tvrzení ÚZSVM do konce roku 2019 platil 63,2 milionu korun ročně, podle nové smlouvy je to nyní prý jen 7,4 milionu korun ročně. Úspora tak je téměř 90%. Kverulant věří, že neúčast IBM na tomto výběrovém řízení a skutečnost, že došlo ke zlevnění služby o jeden řád, byly způsobeny jeho neustávajícími protesty a zejména tím, že na chystaný tunel včas upozornil svým podáním na Úřad na ochranu hospodářské soutěže v srpnu 2019. Tolik k celkem dobrým zprávám.

Jinak tomu však bylo s druhou zakázkou, na systém ISMS za 484 miliony korun. I ten by měl být v ostrém provozu 1. ledna 2020. Je naprosto evidentní, že se o žádnou skutečnou soutěž nejednalo. Nový teoretický dodavatel systému CRAB či ISMS by se do konce roku nejspíš ani nedokázal seznámit se všemi úředníky, kteří mu mají poskytnout informace tak, aby vůbec mohl zahájit provedení analýzy. Další pojistkou na pokračování velmi lukrativního tunelu je skutečnost, že ÚZSVM není vlastníkem datového modelu. Tím je IBM. Kverulant je přesvědčen, že ÚZSVM se opět pokusil vytvořit s IBM tunel na další stovky milionů Kč z kapes daňových poplatníků, a proto v srpnu 2019 podal žádost o prošetření obou tendrů k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Jistě nejen Kverulantovo podání vedlo k tomu, že ÚZVSM nakonec smlouvu s IBM za 484 milionů korun neuzavřel. Horší bylo, že úřad „obdržel nabídky od více účastníků, jedním z nich však byly uplatněny opravné prostředky, které v současné době představují překážku pro uzavření smlouvy“. Znamená to zřejmě, že některá z firem se odvolala proti podmínkám soutěže. Jenže ÚZVSM tlačil čas: jak už bylo zmíněno, současnému provozovateli firmě IMB končila úderem posledních hodin roku 2019 smlouva. A tak ÚZSVM uzavřel s IBM smlouvu za 347 milionů bez jakékoliv soutěže v takzvaném režimu JŘBÚ (jednací řízení bez uveřejnění)

Jednací řízení bez uveřejnění podle ustanovení § 63 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, je však naprosto výjimečným postupem, který vždy deformuje, resp. vylučuje hospodářskou soutěž o zakázku. I proto je zadavatel oprávněn použít tento postup výlučně za splnění zákonem taxativně stanovených podmínek, a přesně to se nestalo. Navíc zadávání veřejných zakázek spadá do oblasti práva harmonizované v rámci Evropské unie, konkrétně ze směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/24/EU, o zadávání veřejných zakázek. Článek 50 preambule této směrnice mimo jiné uvádí: „S ohledem na škodlivé účinky na hospodářskou soutěž by jednací řízení bez uveřejnění oznámení o zahájení zadávacího řízení mělo být používáno pouze ve zcela výjimečných případech. Tato výjimka by měla být omezena na případy, kdy buď uveřejnění není možné z mimořádně naléhavých důvodů, které veřejný zadavatel nemohl předvídat a které mu nelze přičítat (...)“ A právě zde je zakopán onen pověstný pes.  Úřad samozřejmě věděl mnoho let dopředu, že smlouva s IBM končí k 1. lednu 2020, a samozřejmě mu nic nebránilo, aby již dávno vypsal zakázku rovnou na nový systém ISMS jako celek, aby se zbavil závislosti na IBM. To by však nejen v jeho čele museli sedět lidé, jejichž zájmem je služba veřejnosti, a nikoliv tunelování veřejných rozpočtů. Kverulant tedy opět protestuje a červnu 2020 podal další stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

ÚZSVM samozřejmě ví, že uzavřít z ruky smlouvu za téměř 350 milionů korun je docela velký průšvih. A tak se ředitelka ÚZVSM Kateřina Arajmu pokusila z podpisu smlouvy s IBM alespoň trochu vyvinit. Do vlády 25. května 2020 prostřednictvím své nadřízené ministryně financí předložila materiál s nic neříkajícím názvem  „Informace o uzavření smlouvy o poskytování služeb majetkového a ekonomického modulu zadané v jednacím řízení bez uveřejnění podle § 63 odst. 5 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek“. Arajmu v něm píše, že coby generální ředitelka od ledna 2015, kdy „se situace začala intenzivně řešit“, to za pět let ve funkci prostě nemohla stihnout.

Další podrobnosti naleznete na Kverulantových stránkách v kauze CRAB největší tunel v dějinách českého IT.

Jak již bylo řečeno, tato kauza si klade za cíl zastavit největší tunel v dějinách českého IT a dosáhnout potrestání viníků. Pomozte nám těchto cílů dosáhnout. Pomozte Kverulantovi zastavit tuneláře pravidelným darem alespoň v symbolické výši 100 Kč.

Středočeský kraj za dob Davida Ratha zajišťoval autobusovou dopravní obslužnost téměř za miliardu korun ročně nevýhodnými smlouvami uzavřenými bez soutěže. Cílem Kverulanta je již od roku 2010 tuto praxi zrušit a přimět krajský úřad k uspořádání transparentního výběrového řízení. To se mu bohužel stále nepodařilo, dokonce ani po té, co byl Rath v květnu 2012 zatčen s krabicí od vína plnou úplatků. V roce 2019 Středočeský kraj pod vedením hejtmanky Jermanové rozhodl, že bude dál pokračovat v tunelářské praxi a prodloužil smlouvy se stávajícími autobusovými dopravci o pět let až do roku 2024 a s dalšími uzavřel nové rovněž bez soutěže. Kverulant.org opět protestoval a už loni podal podnět k antimonopolnímu úřadu. Ten mu po více než sedmi měsících opět sdělil, že věc stále šetří. Inu, co čekat od úřadu, o jehož šéfa Petra Rafaja se zajímá policie, která u něj při domovní prohlídce našla dva miliony v hotovosti zastrkané v obálkách ve skříních. Oceňte Kverulantovu vytrvalost, pomozte mu zastavovat tuneláře a staňte se i vy jeho dárcem.

Autobusovou dopravu zajišťuje kraj smlouvou s dopravcem, u něhož si objedná obslužnost pro vybrané lokality a dohodne jízdní řády. Protože by se kraji nemělo primárně jednat o zisk, ale o blaho obyvatel, je logické, že takto poskytovaná doprava nemusí být rentabilní. Proto je tomuto vybranému dopravci hrazena tzv. prokazatelná ztráta, kterou utrpí tím, že jezdí na nevýdělečných linkách. Na první pohled je tento princip v pořádku. Háček tu ale přeci jen je, a to jak se stanovuje ona prokazatelná ztráta? Jakmile je jednou tato částka stanovena, má dopravce bez sebemenší námahy zajištěnu existenci na mnoho let. Nemusí sledovat konkurenci, snažit se snižovat náklady, lákat cestující na služby. Má svou jistou proplacenou prokazatelnou ztrátu. A z eráru krev neteče.

Kverulanta již v roce 2010 zajímalo, jak jsou postaveny smlouvy mezi dopravcem a krajem. Kraj přeci musí mít nějakým způsobem zajištěno, že se mu za vynaložené prostředky z veřejného rozpočtu dostává těch nejkvalitnějších služeb, srovnatelných s běžným tržním prostředím. Proto Kverulant na podzim 2010 požádal Středočeský kraj, aby mu tyto smlouvy předložil.

Kverulant tehdy zjistil, že všechny smlouvy byly uzavřeny „z ruky“ nezapomenutelného hejtmana Davida Ratha na sklonku roku 2009. těsně před tím, než byla krajům zákonem uložena povinnost vybírat dopravce ve výběrovém řízení. Všechny smlouvy platily 10 let. Rathovi „hoši“ tak tehdy zavázali kraj vyplatit celkem přinejmenším 6,8 miliardy Kč.

Kverulant se odmítl s tímto stavem smířit. Od roku 2010 podal mnohé podněty k Úřadu pro hospodářskou soutěž, ombudsmanovi a na Ministerstvo vnitra. Kverulant také odeslal hejtmanovi Rathovi výzvu, aby Středočeský kraj vypsal transparentní výběrové řízení a následně vypověděl všechny nemravné smlouvy. Chvíli se zdálo, že opravdu dojde k nápravě. Středočeský kraj v létě 2011 vypověděl všechny smlouvy a chystal výběrové řízení. To se mělo uskutečnit v létě 2012. V květnu 2012 byl pan Rath vzat do vazby. Kverulant si naivně myslel, že pravděpodobnost, že výběrové řízení na dopravu ve Středočeském kraji bude férové, se tím výrazně zvýšila.

Kverulant se mýlil. David Rath se ještě nestačil zabydlet ve vazební věznici, a už jeho dlouholetý souputník a jeho náměstek pro dopravu Robin Povšík znovu obnovil všechny smlouvy a oznámil, že výběrové řízení pořádat nebude. Podle Kverulanta tím porušil zákon. Ročně za autobusy platil Středočeský kraj v roce 2012 skoro 700 milionů korun. To už je hezká suma. Dá se za to pořídit hned 100 krabic s vínem. Velké pokušení pro ty politiky, kteří jsou ještě na svobodě. A tomuto pokušení Robin Povšík patrně podlehl.

Kverulantovi už nezbývalo mnoho prostředků, jak přesvědčit politiky, že by měli šetřit. Jedním z nich bylo znovu jim napsat. Podzimní volby roku 2016 přinesly Středočeskému kraji novou hejtmanku, Jaroslavu Jermanovou z hnutí ANO. Kverulant ji v listopadu 2016 dopisem vyzval, aby se konečně zasadila o vypsání transparentních výběrových řízení na dopravní obslužnost. Přišla odpověď, že něco takového by bylo příliš složité. Výběrové řízení tedy zase nebylo a na jaře 2017 se ukázalo, že dopravní obslužnost bude naopak ještě dražší. V říjnu 2016 prošel vládou návrh, že se mzdy řidičů navýší o 40 %. Středočeský kraj se s tímto zvýšením mezd vypořádal pouze tím, že dopravcům přisypal 124 milionů korun. Ty samozřejmě zaplatil daňový poplatník. A bude platit dál.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1370/2007 o veřejných službách v přepravě cestujících po železnici a silnici vstoupilo v platnost 3. prosince 2009. Pro smlouvu o veřejné službě stanovilo povinnost objednatelů vybírat dopravce ve výběrových řízeních. Předmětné nařízení stanovilo, že se tak má stát principiálně nejpozději do 3. prosince 2019. V létě 2019 se Středočeský kraj rozhodl, že bude dál pokračovat v tunelářské praxi, kterou nastavil pravomocně odsouzený David Rath, a to tím způsobem, že s částí dopravců bez soutěže prodlouží stávající smlouvy o pět let až do roku 2024, s dalšími pak uzavře nové rovněž bez soutěže. Kraj se hájí tím, že v nařízení Evropské unie našel skulinu, která mu umožňuje takto postupovat. Současně prý začne už s přípravou velkého tendru na desetiletý provoz, aby od 1. 12. 2024 vyjely výhradně vysoutěžené spoje.

Pokud necháme uplacené politiky rozhazovat naše peníze, budou tyto náklady zase jen stoupat. S tím se však Kverulant odmítá smířit, a proto se v prosinci 2019 obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby prošetřil, zda prodloužení smluv z dopravci bez soutěže bylo skutečně v souladu se zákonem. Ten po více než sedmi měsících sdělil, že věc stále šetří. Inu co čekat od úřadu, jehož šéf Petr Rafaj fixloval v prošetřování tendru na mýto, je podezřelý z machinací se služebními byty a o kterého se zajímá i policie, která u něj při domovní prohlídce v březnu 2019 našla dva miliony v hotovosti zastrkané v obálkách ve skříních. Nejdřív nedokázal vysvětlit, odkud peníze jsou, poté policistům dle informací serveru iROZHLAS.cz tvrdil, že se jedná o půjčku od majitele Fio banky Petra Marsy.

Pokud si i vy myslíte, že by politici měli s našimi penězi nakládat výrazně hospodárněji, můžete podpořit Kverulantovo úsilí. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem. Pomozte zastavit tuneláře pravidelným darem v symbolické výši 100 Kč.

 

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. EU sice povinnost přimíchávat biosložky už dávno zrušila, ale v ČR tato povinnost stále trvá. Jedním z důvodů je skutečnost, že hlavní producent biopaliv Andrej Babiš na nich vydělává miliardy. Podpořte Kverulanta v jeho boji proti Babišově řepkové lobby pravidelným symbolickým darem 100 Kč.

Od 1. září 2007 bylo v ČR zavedeno povinné přimíchávání biosložky do nafty a benzínu. To klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Nejprve musela veškerá motorová nafta obsahovat minimálně 2 % biosložky. V roce 2009 Andrej Babiš prolobboval zákon, kterým se podíl biosložky povinně zvýšil na 4,5 % u nafty a 3,5 % u benzínu. Přestože lze mít za prokázané, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají, trvá tato povinnost dál. Od 1. 6. 2010 je podíl zákonem stanoven na 4,1 % pro benzín a 6,0 % pro naftu. Benzín i nafta jsou kvůli nim jen dražší.

Kverulant spočítal, že v roce 2019 biosložky zdražovaly benzín v průměru o 20 haléřů na litr a naftu o 48 haléřů. Ovšem v listopadu 2019 to bylo dokonce 30 haléřů na litr benzínu a 63 haléřů na litr nafty.   Majitelé benzínových vozů připláceli v roce 2019 při nájezdu 18 000 a průměrné spotřebě 8,5 l/100Km  310 korun. Majitelé naftových vozů připláceli při stejném nájezdu 645 korun. Podobné  to bylo v roce 2018. Majitelé benzínových vozů připláceli 39 haléřů na litru, a erár jim vytáhl za rok z kapsy 645 korun. Majitelé naftových vozů připláceli 35 haléřů na litru, a zaplatili navíc 477 korun. Velmi podobné to bylo i v předchozích letech.

Celkem motoristé v roce 2019 vydali při tankování navíc částku 3,3 miliardy korun. V roce 2018 2,9 miliardy korun, v roce 2015 2,7 miliardy korun. V letech 2013 a 2014 to bylo přibližně 2,5 miliardy, v roce 2012 jen o něco méně, a to 2,4 miliardy korun. V roce 2011 činil tento výdaj 2,8 miliardy korun. Od roku 2011 do roku 2019 tak stát donutil motoristy sáhnout do kapes pro téměř 24 miliard korun navíc. 

Další podrobnosti nalezete v Kverulantově kauze Drahý biOOmyl.

Ministerstvo školství každoročně dotuje organizace pracujícím s dětmi. Pro rok 2020 bylo schváleno 95 dotací v skoro za čtvrt miliardy korun. Příjemci těchto peněž jsou rozděleny do čtyř kategorií. Ti z první kategorie si mezi sebe rozdělí nejvíce peněz. V tomto roce téměř 150 milionů. V první kategorii jsou organizace jako je Junák ale i málo známé organizace jako je občanské sdružení Kadet nebo Hudební mládež. Mezi automaticky podporovanými organizacemi je i notoricky známý komunistický Pionýr. Ministerstvo však nikde neuvádí, kolik kdo přesně dostal a na co. Proto Kverulant nedávno položil ministerstvu dotaz dle zákona, kterým se pokouší získat úplný výčet všech příjemců, přesné částky dotací a jejich účel. Ministerstvo mu nyní sdělilo, že pokud mu za tyto informace nezaplatí 3 020 korun, nic nedostane. Kverulant z více než desetileté zkušenosti ví, že je to téměř jistě proto, že ministerstvo má co tajit. Důvodem tohoto utajení je dost možná skutečnost, že neexistují žádná pravidla na rozdělování těchto veřejných peněz a to, že o všem rozhodují známosti a úplatky. Jak jinak je možné, že relativně malý, krajně levicový Pionýr dostal podle výroční zprávy od MŠMT v roce 2019 dotace v hodnotě 35 milionů korun? Pokud snad někdo pochybuje o komunistickém zaměření Pionýra, nechť si pustí záznam záznam rozhlasového rozhovoru s jeho předsedou Martinem Bělohlávkem. Kverulant se s tímto stavem nechce smířit a bude se problematice neprůhledného rozdělování dotací na MŠMT pečlivě věnovat. Jeho cílem je přimět MŠTM k nastavení jasných a transparentních pravidel na rozdělování peněz v této oblasti. Oceňte Kverulantovu vytrvalé úsilí a podarujete ho.

Právě dnes před šesti lety byla v pražském Klementinu podepsána smlouva o archivování Kverulantova webu na serverech Národní knihovny České republiky. Práce Kverulantova týmu je tak uchovávána ve veřejně přístupném webarchivu pro budoucí generace jako důležité svědectví o naší době. Kverulant je hrdý, že byl zařazen do reprezentativního vzorku českého webu. Je to ocenění Kverulantovy vytrvalé práce. A ta by nebyla možná bez Kverulantových dárců.

Aleš Petříš na Praze 15 postavil v roce 2008 načerno autobazar. Petříš je však místní kmotr tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno „do pořádku“ a přitom mnohokrát porušila zákon. Cílem Kverulanta je odstranění černé stavby a vyhrál již v této věci několik soudních žalob. Tu poslední nyní, když soud nařídil pražskému magistrátu přezkoumat zákonnost rozhodnutí Prahy 15, kterým bez řádného projednání prodloužil platnost stavebního povolení do dubna 2022. Další informace naleznete v kauze Jak si místní kmotr postavil načerno autobazar. Pomozte i vy Kverulantovi bojovat proti aroganci notorických kmotrů a papalášů z Prahy 15 pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč.

 

Kverulant.org není napojen na penězovody z veřejných zdrojů ani neposílá žádosti do Bruselu. Nejsme placeni z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich vážíme. Naše úsilí o lepší správu veřejných věcí za posledních 12 měsíců finančně podpořilo 505 laskavých žen a velkorysých mužům. Prosíme, buďte jedním z nich. Nejčastěji nám lidé posílají jednorázově 500 Kč. Nechte se inspirovat a podarujte Kverulanta stejnou částkou. My váš dar využijeme na hlídání věrolomých politiku a rozežraných úředníků. Bez podpory ušlechtilých lidí bychom museli naši činnost zastavit.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy  nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017, tedy téměř před třemi lety. Billboardaři však tehdy svoji zákonnou povinnost ve velkém ignorovali a zaplavili silnice českou vlajkou ve snaze namluvit veřejnosti, že s tímto polepem to již nejsou billboardy. V dubnu 2018 se o jeden takový dokonce zabil člověk.  Skutečné odstraňování celkem asi 4 200 nelegálních billboardů začalo díky neschopnosti veřejné správy se značným zpožděním a teprve na jaře 2020 kdy  ŘSD konečně uzavřelo smlouvu na odstraňování billboardů. Za celé, téměř tři roky od zákazu billboardů na dálnicích a silnicích I. třídy  byla za neodstraňování nelegálních billboardů  zaplacena jen několik málo, navíc směšně malých, pokut.  Server Seznam dnes přinesl článek s názvem Billboardy u dálnice přežily frontální útok. Seznam popisuje konkrétní příběh nelegálního billboardu ze 36. kilometru D1. Podle zákona o pozemních komunikacích má zařízení, které odporuje zákonu, odstranit jeho vlastník. Pokud tak neudělá, má jednat silniční správní úřad, u dálnic Ministerstvo dopravy. Pokud silniční správní úřad nemůže zjistit, kdo je vlastník, je podle zákona povinen reklamu do 15 pracovních dnů zakrýt a následně zajistit odstranění a likvidaci na náklad vlastníka pozemku. Na dotaz proč Ministerstvo dopravy ani za tři roky nestihlo, uvádí její mluvčí „Vlastníci reklamních zařízení se však odstraňování brání všemi možnými prostředky, jako je například skrytí informace o vlastníkovi, nereagování na výzvy, přesouvání zařízení, obnovování zařízení, žaloby a podobně“ Kverulant.org opakovaně protestuje proti lemplovskému postupu státu. Na jedné straně důsledně vymáhá pokuty i za naprosto bagatelní porušení pravidel silničního provozu a na straně druhé naprosto přehlíží hrubé porušování zákona ve velkém. Oceňte Kverulantovu vytrvalou práci a pomozte mu  měsíčním symbolickým darem ve výši 100 Kč v dalších kauzách proti billboardům. 

Kverulant nedávno odhalil vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohou právníci za danou službu fakturovat. Pak byl uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno a vyfakturováno třikrát tolik. Případ z dopravních podniků je však možná jej špičkou ledovce. ROWAN LEGAL uzavřel s institucemi veřejné správy za poslední 4 roky smlouvy za rekordních 329 milionů korun. Nabízí se hypotéza, že tímto způsobem jsou z veřejných rozpočtů vyváděny peníze ve velkém. Na ověření pravdivost této hypotézy Kverulant ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci již začal  pracovat.  Zde jsou první výsledky.

Pražský magistrát uzavřel od roku 2016 do 31. 3. 2020 má s kanceláří ROWAN LEGAL uzavřeno již 67 smluv v hodnotě nejméně  52,5 milionu korun ale vyplaceno bylo 57,9 milionů. Tedy o 5,4 milionů více. Hypotéze, že Pirátům již také narostly prasečí rypáčky svědčí i skutečnost, že magistrát uzavírá s ROWAN LEGAL další podezřelé smlouvy. Příkladem je smlouva z 24. dubna 2020 o poskytnutí právní pomoc v soudním sporu se se společností  Bělehadská s r.o. I v této smlouvě je ujednána vysoká hodinová sazba ve výši 2.000,- Kč (bez DPH) za každou započatou hodinu poskytovaných právních služeb. A i v této smlouvě je ustanovení, které říká: „celková výše odměny za právní služby poskytnuté podle této smlouvy nepřesáhne částku ve výši 1,000.000,- Kč bez DPH“.

Kverulantova víra, že protikorupčním étosem mávající Piráti na pražském magistrátu s korupcí nezatočili jen proto, že jsou naivní, vzala za své. Naopak vše nasvědčuje tomu, že ochotně nasedli do rozjetého vlaku plného špinavých kšeftů. Kverulant také zjistil, že Magistrát utratil za všechny externí právní služby od začátku roku 2016 do konce roku 2019 celkem 471,3 milionu korun. To je v průměru 117,8 milionů ročně. Ale za pouhé první čtvrtletí roku 2019 dokázala radnice v čele s Piráty utratit 163,7 milionů korun. Dohromady od roku ledna 2016 do konce března celkem 635 milionů korun.  A to vše přesto, že na odboru legislativním a právním bylo v prvním čtvrtletí roku 2020 zaměstnáno 20 lidí. Navíc Magistrát údajně ani neví kolik ho tito právníci stojí. Kverulantovi sdělil, že „náklady na „interní“ právní služby poskytnuté zaměstnanci nejsou nijak evidovány, protože právníci jednotlivých odborů MHMP jsou placeni za svoji úřednickou činnost a „interní“ právní služby poskytují v rámci plnění svých pracovních povinností.“

 Oceňte Kverulantův boj s notorickými a mocnými tuneláři a  staňte se jeho dárcem.

Poslanci Evropského parlamentu jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Šéf české vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert, který je masivním příjemcem evropským i národních dotací. Babišův koncern získal na dotacích již 27,3 miliard. Právně je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Kverulantovým cílem je tento stav změnit. Další informace nalezte v kauze Stávající legislativa je na Babiše krátká, změňme ji. Pokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy  nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017, tedy téměř před třemi lety. Billboardaři však tehdy svoji zákonnou povinnost ve velkém ignorovali a zaplavili silnice českou vlajkou ve snaze namluvit veřejnosti, že s tímto polepem to již nejsou billboardy. V dubnu 2018 se o jeden takový dokonce zabil člověk.  Skutečné odstraňování celkem asi 4 200 nelegálních billboardů začalo díky neschopnosti veřejné správy se značným zpožděním a teprve na jaře 2020 ŘSD uzavřelo smlouvu na odstraňování billboardů. Za celé, téměř tři roky od zákazu billboardů na dálnicích a silnicích I. třídy  byla za neodstraňování nelegálních billboardů  zaplacena jen několik málo, navíc směšně malých, pokut. Kverulant.org proti tomu protestuje. Na jedné straně důsledně vymáhá pokuty i za naprosto bagatelní porušení pravidel silničního provozu a na straně druhé naprosto přehlíží hrubé porušování zákona ve velkém. Oceňte Kverulantovu vytrvalou práci a pomozte mu  měsíčním symbolickým darem ve výši 100 Kč v dalších kauzách proti billboardům. Více v reportáži CNN Prima News:

Ministerstvo školství (MŠMT) každoročně schvaluje dotace pro organizace pracujícím s dětmi.  Pro rok 2020 bylo schváleno 95  dotací v celkové částce 243 596 276 Kč.  Žadatelé jsou rozděleny do čtyř kategorií. V první kategorii jsou organizace Junák ale i organizace typu Občanské sdružení Kadet, Hudební mládež a komunistický Pionýr. Ti si mezi sebou rok co automaticky rozdělují nejvíc peněz. V roce 2020 téměř 150 milionů korun. Ministerstvo však tají, kolik kdo přesně dotace dostal a na co. Důvodem tohoto utajení je dost možná skutečnost, že neexistují žádná pravidla na rozdělování těchto veřejných peněz a to, že o všem rozhodují známosti a úplatky. Jak jinak je možné, že relativně malý, krajně levicový Pionýr dostal podle  výroční zprávy  od MŠMT v roce 2019 dotace v hodnotě 35 milionů korun? Pokud snad někdo pochybuje o komunistickém zaměření Pionýra, nechť si pustí záznam záznam rozhlasového rozhovoru s jeho předsedou Martinem Bělohlávkem.  Kverulant se s tímto stavem nechce smířit a proto dnes zaslal na MŠTM dotaz dle zákona, kterým se pokouší zjistit příjemce, částky a účel jednotlivých dotací.  Kverulant se bude problematice neprůhledného rozdělování dotací na MŠMT pečlivě věnovat. Jeho cílem je přimět MŠTM k nastavení jasných a transparentních pravidel na rozdělování peněz v této oblasti.

Kverulant je přesvědčen, že služba veřejnoprávní televize je důležitým pilířem občanské společnosti a demokracie, a tím víc ho mrzí, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. V roce 2018 ČT za toto porušování zákona vyinkasovala rekordní částku 238 milionů korun. Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Kverulant už v této věci podal množství podání. Nejnověji v červnu 2020 Radě ČT. 

V první polovině roku 2020 došlo i k obměně Rady České televize. Takzvaná malá rada má dohlížet na fungování i peníze pro ČT. Novými členy se stali ekonomka Hana Lipovská i moderátor Luboš Xaver Veselý. Jejich zvolením do Rady ČT vzbudilo velkou kritiku. Radní se poprvé v nové sestavě sešli počátkem června 2020. Dvojici Lipovská  a Xaver doplnili další nováčkové. Novinář Pavel Matocha a v březnovém prvním kole volby poslanců zvolení někdejší šéf televizního zpravodajství Roman Bradáč, ekonom Pavel Kysilka a bývalý hokejista a někdejší poslanec Jiří Šlégr. Všem novým i starým radním dnes poslal Kverulant stížnost na vysílání nelegální reklamy  na ČT.

Další podrobnosti o Kverulantově letitém boji proti porušování v přímém přenosu naleznete v kauze Zakázaná reklama na ČT.

Kverulant.org již v roce 2013 odhalil tunel, který se vymyká běžným měřítkům. Jde o nákup CRABu, centrálního registru administrativních budov, za který stát do října 2019 utratil již téměř 4 miliardy korun. Přitom CRAB je v zásadě jen trochu lepší excelová tabulka, která shromažďuje informace o pouhých 2,5 tisících budov v majetku státu. Cílem Kverulanta je dosáhnout potrestání viníků. To se mu přes veškerou snahu stále nedaří, a tak největší tunel v dějinách českého IT pokračuje. Nejnověji podpisem smlouvy s IBM na dodání software za téměř 350 milionů korun. Kverulant však opět protestuje a chystá stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podrobnosti nalezte v kauze CRAB, největší tunel v dějinách českého IT. Pomozte Kverulantovi zastavit tuneláře alespoň malým darem. 

Kverulant odhalil vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL a natočil o tom krátké video:

Kverulant nedávno odhalil vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohou právníci za danou službu fakturovat. Pak byl uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno a vyfakturováno třikrát tolik. Případ z dopravních podniků je však možná jej špičkou ledovce. ROWAN LEGAL uzavřel s institucemi veřejné správy za poslední 4 roky smlouvy za rekordních 329 milionů korun. Nabízí se hypotéza, že tímto způsobem jsou z veřejných rozpočtů vyváděny peníze ve velkém. Na ověření pravdivost této hypotézy Kverulant již začal pracovat. Již rozeslal dotazy dle zákona a zdá se, že jedna z dotazovaných institucí má co tajit. Jde opět o podnik stoprocentně ovládaný magistrátem a je jím Operátor ITC, a.s.  Ten si za  sdělení  informací týkající se interních a externích právních služeb v období od ledna 2016 řekl o více než 7 000 Kč. Kverulant z více než desetileté zkušenosti ví, že je to téměř jistě proto, že má co tajit a proto bude Operátorovi ITC věnovat zvláštní pozornosti.  Oceňte Kverulantův boj s notorickými a mocnými tuneláři a  staňte se jeho dárcem.

Kverulantovo sesterské sdružení nechceme-billboardy.cz, odeslalo dopis ministrovi dopravy Karlovi  Havlíčkovi, aby jeho rezort konečně začal odstraňovat nelegální billboardy na území Prahy:

Vážený pane ministře,

v září tomu budou přesně tři roky od okamžiku, kdy začal platit zákaz billboardů podél dálnic a silnic první třídy.

Zatímco v jiných krajích už byla velká většina nelegálních billboardů odstraněna, od dálnic na území hl. m. Prahy nezmizel zatím skoro žádný – viz tento seznam, který jsme před časem sestavili.

Paradoxní je, že hlavní město Praha, v jehož kompetenci jsou reklamy podél silnic I. třídy, všechny nelegální billboardy v loňském roce odstranilo nebo alespoň zakrylo. Z toho je zřejmé, že když je vůle, tak to jde.

Věříme, že tyto nosiče – na rozdíl od Vašich předchůdců – co nejdříve odstraníte.

Je neslýchané, že jeden z hlavních provozovatelů venkovní reklamy u nás  – firma BigBoard – tyto své nosiče stále nabízí k pronájmu (viz přiložený snímek obrazovky a tento odkaz) a vydělává na nich nemalé peníze. To je přímo výsměch právnímu státu.

S pozdravem,

Štěpán Fiala

Stáhněte si pomocníka do vašeho prohlížeče (Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera) a my za to dostaneme od GIVTu 50 korun. Akce platí od 2. do 4. 6. 2020.  S givtím pomocníkem můžete nakupovat přes internet tak, jak jste zvyklí, ale malou část svého zisku pošle prodávající Kverulantovi. Důležité je, že při tom neplatíte nic navíc a pomocník vás vždy upozorní na možnost přispět tam, kde je to možné. Celkem nás již laskaví lidé svým dobročinným nakupováním již podpořili částkou 7 201 korun. Děkujeme.

Server Echo 24 dnes přinesl článek pozastavující se nad tím, že se Praha rozhodla podpořit letošní Prague Pride částkou milion korun. Článek informuje, že pražskému zastupiteli Patrikovi Nacherovi (ANO) vadí, že finanční podpora nebyla řešena jako v minulých letech grantovým řízením a že zastupitelstvo protlačilo individuální dotaci, která by se podle něj měla udělovat pouze ve výjimečných případech. „Další moment je, že se jedná o neúctu k penězům daňových poplatníků, protože se na program dostalo až ve 3 hodiny ráno,“ řekl Nacher. Ten spolu s šéfem pražské ODS Tomášem Portlíkem navrhoval, aby se část peněz dala neziskové organizaci Kverulant.org. S tím ovšem u koalice neuspěli. A kdyby uspěl, Kverulant by dotaci za magistrátu stejně odmítl. Kverulant.org není a nebude napojen na penězovody z veřejných zdrojů ani neposílá žádosti ani do Prahy a ani do Bruselu. Kverulant není placen z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich váží. Kverulantovo úsilí o lepší správu veřejných věcí za posledních 12 měsíců finančně podpořilo 475 laskavých žen a velkorysých mužům. Prosíme, buďte jedním z nich. Nejčastěji nám lidé posílají jednorázově 500 Kč. Nechte se inspirovat a podarujte Kverulanta stejnou částkou. Váš dar Kverulant využije na odhalování a zastavování korupce a tunelů. Zejména těch na pražském magistrátu. Bez podpory ušlechtilých lidí bychom museli Kverulantovu činnost zastavit.

P.S. Gayům a lesbičkám přejeme ať si užijí Prague Pride!

Téměř před sto lety byl za zvuků Smetanovy Libuše slavnostně otevřen zimní stadion na Štvanici. Od té doby zažila Štvanice mnoho slavných chvil včetně čtyř mistrovství světa v ledním hokeji. To první se konalo už v roce 1938. Stadion přežil několik režimů i katastrofální povodeň v roce 2002. Co však přežít nedokázal, byla péče tehdejší radní pro majetek Alexandry Udženii, která přes veškerou Kverulantovu snahu nechala jeden z nejstarších zimních stadionů na světě 27. května 2011 zbourat. Podrobnosti naleznete v kverulantově kauze ŠTVANICE NA ŠTVANICI.

Před několika roky bylo cílem Kverulanta přimět Věci veřejné, aby vrátily poslanecké náhrady tak, jak to před volbami v roce 2010 slibovaly. Tento cíl se nepodařilo splnit. Kverulant podal na VV i trestní oznámení. To však bylo odloženo, protože státní zástupce zastával názor, že nesplnění slibu, který byl učiněn politikem v rámci snahy získat voliče, není trestným činem, a to ani v případě, že politik lhal vědomě. To že v Čechách ještě nebyl nikdo z poslanců  odsouzen za zneužívání poslaneckých náhrad, velmi přispívá k tomu, že zneužívání poslaneckých náhrad pokračuje. Poslanci SPD loni vyčerpali nejvíc náhrad za telefony a svoje asistenty ze všech stran ve sněmovně. Zjistil to Deník N. Osm poslanců z devatenáctičlenného klubu SPD utratilo přes padesát tisíc korun za telefon a internet. Poslanci SPD využívali této náhrady průměrně za 42 tisíc ročně. To je o 10 tisíc korun víc, než je průměr celé sněmovny. Za celé hnutí částka přesáhla 800 tisíc korun. Celkově si nejvíce k platu přilepšili komunisté. Řada zákonodárců si za státní peníze pronajímá poslaneckou kancelář v prostorách vlastní strany. Mimochodem jinde justice tak shovívavá k zneužívání poslaneckých náhrad není. V květnu 2016   byl na čtyři roky do vězení odsouzen bývalý britský europoslanec labourista Peter Skinner za neoprávněné čerpání poslaneckých náhrad. Vykazoval náklady na poradce, místo nich ale dlouhá léta nakupoval šperky, stravoval se v luxusních restauracích a nocoval v přepychových hotelích. Připravil tím občany Spojeného království o 100 tisíc liber, to je téměř 3,5 miliónu korun. Oceňte Kverulantovu odvahu odhalovat případy arogance papalášů  a podpořte ho alespoň symbolickým darem.

Kverulant nedávno vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsala několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohou právníci za danou službu fakturovat. Pak byl uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno a vyfakturováno třikrát tolik. Případ z dopravních podniků je však možná jej špičkou ledovce.

Ve druhé polovině roku 2017 uzavřel Dopravní podnik Praha (DPP) nejméně tři smlouvy na poskytování právních služeb s advokátní kanceláří ROWAN LEGAL. Celkem bylo v těchto zdokumentovaným případech zatím namísto 4,5 milionu korun (5,4 včetně DPH) vyfakturováno 17,4 milionu korun. Tedy více než třikrát tolik. Jenže Dopravní podnik uzavřel s advokáty ROWAN LEGAL smlouvy za celkem 40,2 milionu korun. Pokud by na všechny tyto smlouvy byl uplatněn stejný kriminální model, tak by z dopravního podniku bylo vyvedeno závratných 155 milionů korun. Tím však nekončí.  Pražský magistrát má s kanceláří ROWAN LEGAL uzavřeno již 67 smluv v hodnotě nejméně  54 milionů korun a uzavírá další podezřelé smlouvy. Příkladem je smlouva z 24. dubna 2020 o poskytnutí právní pomoc v soudním sporu se se společností  Bělehadská s r.o. I v této smlouvě je ujednána vysoká hodinová sazba ve výši 2 000 korun (bez DPH) za každou započatou hodinu poskytovaných právních služeb. A i v této smlouvě je ustanovení, které říká: „celková výše odměny za právní služby poskytnuté podle této smlouvy nepřesáhne částku ve výši 1,000.000,- Kč bez DPH“. Ani to však není vše. ROWAN LEGAL uzavřel s institucemi veřejné správy za poslední 4 roky smlouvy za rekordních 329 milionů korun. Nabízí se hypotéza, že tímto způsobem jsou z veřejných rozpočtů vyváděny peníze ve velkém. Pravdivost této hypotézy se Kverulant chystá v příštích měsících ověřit. Pomozte mu s tím alespoň malým darem. 

Kverulant.org odhalil vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsala několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohou právníci za danou službu fakturovat. Pak byl uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno. Kverulant vyzval primátora k zastavení tohoto tunelu a k podání trestního oznámení. To se ani po téměř dvou měsících nestalo. Podle Kverulanta nejspíš proto, že primátor má na pokračování kšeftu zájem. Kverulant tedy podal trestní oznámení a stížnost k antimonopolnímu úřadu sám.  Následovala reakce Pirátské strany. Ta v tiskovém prohlášení uvedla, že za nic nemůže, protože piráti na chod největšího městského podniku údajně nemají žádný vliv: „Důrazně se ohrazujeme proti tvrzení Kverulant.org, že se Piráti (nebo Zdeněk Hřib) podílejí na vyvádění peněz z Dopravního podniku skrze advokátní kancelář Rowan Legal. Předně musíme upozornit na to, že Piráti mají na dění v Dopravním podniku jen velmi malý vliv. V kontrolních orgánech městské společnosti DPP mají Piráti pouze dva zástupce a v exekutivních orgánech nikoho.“ A za vše prý mohou koaliční partneři:  „DPP je tak plně pod taktovkou našich koaličních partnerů – Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu. Primátor má velice omezenou možnost do vnitřních záležitostí této městské společnosti zasahovat.“ V prohlášení se sice uvádí, že „kancelář primátora celou záležitost obratem předala k řešení dozorčí radě DPP, což je v těchto případech standardní postup“, ale to Kverulant v kontextu této kauzy považuje za naprosto alibistické tvrzení. Oceňte Kverulantovu odvahu bojovat s notorickými a mocnými tuneláři a staňte se jeho dárcem.

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 4 000 lidí, Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Státní České dráhy (ČD) od roku 2015 utratily více než 100 milionů korun za reklamu a inzerci u mediální skupiny Mafra. Jiné mediální domy či televize za reklamu či inzerci inkasovaly podstatně méně. S informacemi přišel Český rozhlas Radiožurnál, který má k dispozici interní dokument ČD. Bývalý ředitel Českých drah Miroslav Kupec navíc Radiožurnálu sdělil, že „bylo všeobecně žádoucí, aby to byla Mafra, ta vazba byla jasná a nebylo o čem moc diskutovat. Tady byl zájem o to, aby zrovna tento nakladatelský dům měl co nejvíc práce“. Mediální skupina Mafra spadá do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Jde o další křiklavý příklad toho, jak Babiš zneužívá svého postavení v politice k vlastnímu obohacení na účet daňových poplatníků. Ale není zdaleka jediný a ani největší. Teoreticky, podle platných českých zákonů nemůže být dodavatelem státu žádná firma patřící členovi vlády. Firma člena vlády ani nesmí pobírat dotace. Je naprosto evidentní, že tento zákon je masivně porušován Babišovým holdingem Agrofert. Babišův koncern získal na dotacích již 27,3 miliard a Babiš je také hlavním dodavatelem biosložky pro státní podnik ČEPRO. Právně je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Kverulantovým cílem je tento stav změnit. Další informace nalezte v kauze Stávající legislativa je na Babiše krátká, změňme ji. Pokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Kverulant.org nedávno odhalil vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsala několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohou právníci za danou službu fakturovat. Pak byl uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno. Kverulant vyzval Radu hlavního města Prahy k zastavení tohoto tunelu a k podání trestního oznámení. To se ani po téměř dvou měsících nestalo. Nejspíš proto, že primátor má na pokračování kšeftu zájem. Kverulant tedy dnes podal trestní oznámení a stížnost k antimonopolnímu úřadu sám. Oceňte Kverulantovu odvahu bojovat s notorickými a mocnými tuneláři a staňte se jeho dárcem.

Ve druhé polovině roku 2017 uzavřel Dopravní podnik Praha (DPP) nejméně tři smlouvy na poskytování právních služeb s advokátní kanceláří ROWAN LEGAL. První dvě se týkají právních služeb v souvislosti se zajištěním servisu vozů metra za celkem 14,6 miliardy korun, které byly zadány bez výběrového řízení.

V prvním případě jde o smlouvu na poskytování právních služeb „Full Service vlaků metra M1 2020 ÷ 2034“.  Za tímto málo srozumitelným názvem se skrývá servis 53 vlaků na trase metra C u společnosti Siemens za přibližně 7,5 miliardy korun. V článku 4.1. této smlouvy byla ujednána hodinová sazba ve výši 2500 Kč bez DPH. V článku 4.3. bylo stanoveno, že „celková částka smluvní odměny zaplacená Dodavateli na základě této smlouvy může činit maximálně 2.000.000,- Kč bez DPH“. Protože maximální částka, kterou mohli advokáti fakturovat, byla takto omezena, nemuselo být provedení právních služeb soutěženo. V srpnu 2018 byl uzavřen nenápadný dodatek, který pouze zrušil článek 4.3., a vyvádění peněz mohlo začít. Tak bylo do listopadu 2019 vyfakturováno celkem více než 8,3 milionu korun, resp. 10,1 milionu včetně DPH. A pokud nebude tato smlouva ukončena, bude fakturování pokračovat až do roku 2034.

Stejné podvodné schéma bylo uplatněno u smlouvy na „Full Service vlaků metra 81-71 pro období 2019-2033“. Jde o servis 93 vlaků na trase A a B společností Škoda Transportation za 7,5 miliardy korun.  I v tomto případě byla limitní cena zakázky ve výši 2 miliony korun zrušena nenápadným smluvním dodatkemNásledně bylo jen do října 2019 z DPP vyvedeno více než 5 milionů korun. Pokud se nic nestane, bude vyvádění peněz pokračovat až do roku 2033.

Třetím konkrétním případem, který se Kverulantovi podařilo zdokumentovat, je smlouva na právní služby v rámci projektu „MODERNIZACE PROTICHEMICKÉHO VAROVNÉHO SYSTÉMU“.  I zde byla smluvním dodatkem zrušena maximální cena zakázky, naoko dohodnutá na 0,5 milionu korun. Následně bylo jen do konce roku 2019 z DPP vyvedeno více než 2,2 milionu korun.

Celkem bylo v těchto zdokumentovaným případech zatím namísto 4,5 milionu korun (5,4 včetně DPH) vyfakturováno 17,4 milionu korun. Tedy více než třikrát tolik. Jenže Dopravní podnik uzavřel s advokáty ROWAN LEGAL smlouvy za celkem 40,2 milionu korun. Pokud by na všechny tyto smlouvy byl uplatněn stejný kriminální model, tak by z dopravního podniku bylo vyvedeno závratných 155 milionů korun.

Kverulant v březnu vyzval Radu hlavního města Prahy k zastavení tohoto tunelu. Už první reakce vedení magistrátu nedávaly naději, že tunel bude zastaven a viníci potrestáni. Pak v dubnu 2020 Kverulantovi prozradil velmi dobře informovaný zdroj s pražského magistrátu, že primátor Hřib i všichni radní o vyvádění peněz z dopravního podniku dobře vědí a část z nich je na tento zločinný penězovod napojena. Na pokračování nezákonného vyvádění peněz z dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL má údajně zájem přímo primátor Zdeněk Hřib. O podvodech v dopravním podniku je prý detailně informován i jeho protikorupční poradce Martin Kameník, dřívější šéf protikorupčního spolku Oživení a dřívější garant Rekonstrukce státu. Ale ani ten s tunelováním dopravního podniku nic dělat nebude, protože nechce překazit kšeft svého šéfa.

Kverulantova víra, že protikorupčním étosem mávající Piráti na pražském magistrátu s korupcí nezatočili jen proto, že jsou naivní, vzala za své. Naopak vše nasvědčuje tomu, že ochotně nasedli do rozjetého vlaku plného špinavých kšeftů. Této hypotéze svědčí i skutečnost, že pražský magistrát má s kanceláří ROWAN LEGAL uzavřeno již 67 smluv v hodnotě nejméně  54 milionů korun a uzavírá další podezřelé smlouvy. Příkladem je smlouva z 24. dubna 2020 o poskytnutí právní pomoc v soudním sporu se se společností  Bělehadská s r.o. I v této smlouvě je ujednána vysoká hodinová sazba ve výši 2 000 korun (bez DPH) za každou započatou hodinu poskytovaných právních služeb. A i v této smlouvě je ustanovení, které říká: „celková výše odměny za právní služby poskytnuté podle této smlouvy nepřesáhne částku ve výši 1,000.000,- Kč bez DPH“.

Proto Kverulantovi nezbylo nic jiného, než aby dnes sám podal trestní oznámení a stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské činnosti. Podrobnosti naleznete v kauze Vyvádění peněz z pražského dopravního podniku.

Kverulant zdvořile prosí o finanční podporu svého úsilí i v boji proti mocným tunelářům. 

Premiér Andrej Babiš by měl odstoupit z funkce nebo přestat přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z evropského rozpočtu, pokud se prokáže jeho střet zájmů. Uvádí to upravený návrh zprávy výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, jehož členové v únoru podnikli kontrolní misi v Česku. Poslanci v dokumentu rovněž vyzývají Evropskou komisi, aby neumožnila vyplácení jakýchkoli dotací Agrofertu, dokud nebude otázka možného Babišova střetu zájmů vyřešena. Výbor bude o zprávě jednat 7. května. Teoreticky, podle platných českých zákonů nemůže být firma člena vlády ani nesmí pobírat dotace. Je naprosto evidentní, že tento zákon je masivně porušován Babišovým holdingem Agrofert. Podle analýzy, kterou nedávno provedl Hlídač státu, všem podnikům Andreje Babiše byly od konce roku 1997 do současnosti přiděleny dotace v astronomické výši 27,3 miliard. A přesun veřejných peněz do Babišova koncernu pokračuje, Agrofert získal v roce 2018 na dotacích téměř 1,8 miliardy korun. Právně je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Ať již Babiš odstoupí či ne, je Kverulantovým cílem je tento stav změnit. Další informace nalezte v kauze Stávající legislativa je na Babiše krátká, změňme ji. Pokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Již od roku 2011 na spořilovském úseku Jižní spojky obtěžují řidiče agresivní reklamou dvě obří LED obrazovky. S ohledem na rizikovou lokalitu se jedná o jedny z vůbec nejnebezpečnějších billboardů v Praze, a proto Kverulant.org roky usiluje o jejich odstranění. Nyní je velmi blízko svému cíli. Praha 4 nařídila billboardy vypnout a zahájila řízení o odstranění stavby. Oceňte Kverulantův úspěch v boji proti LED hyzdičům alespoň symbolickým darem.

Povolení těchto LED billboardů by nebylo možné bez značné „benevolence“ stavebního úřadu na Praze 4. Podle Kverulantova názoru porušovaly LED obrazovky hned několik předpisů, a proto již před lety podal podnět k přezkoumání územního souhlasu, kterým byly povoleny. Kverulant se svou stížností nebyl úspěšný a v lednu 2012 ji příslušný úřad zamítl.

Kverulant se však nevzdal hned po prvním neúspěchu, a tak podal v únoru 2013 žalobu, kterou se domáhal vypnutí oslňujících LED billboardů. Žaloba se opírala o ustanovení občanského zákoníku, kde se praví, že vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Po mnoha peripetiích, kdy nebylo jasné, kdo by měl o Kverulantově žalobě rozhodnout, byl na Nejvyšším správním soudu zřízen zvláštní šestičlenný senát, který rozhodl, že ve věci bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 2. Po roce a dvou měsících příslušný obvodní soud Kverulantovu žalobu v prosinci 2016 nakonec zamítl. Podle soudu totiž LED billboardy již údajně nepatří původní žalované firmě, ale novému vlastníkovi. Bohužel Kverulant v dubnu 2017 odvolací soud prohrál.

Naštěstí billboardy jsou z hlediska stavebního zákona vždy dočasné stavby a těm na Jižní spojce letos 31. března vypršelo povolení. Přesto byly stále v provozu. Proto se Kverulant počátkem dubna dotázal Prahy 4, jak je možné, že LED billboardy stále obtěžují široké okolí, a vyzval Prahu 4, aby předběžným opatřením nařídila vypnutí billboardů a zahájila řízení o odstranění staveb. A přesně to se také stalo. Stavební úřad vykonal 23. dubna obhlídku na místě a hned druhý den nařídil předběžným nařízením oba LED billboardy vypnout. Zároveň úřad zahájil řízení o odstranění stavby. Vlastník billboardů sice může formálně ve lhůtě 30 dnů podat žádost o další užívání billboardů, ale na základě předběžného opatření musí být do doby, než bude o jeho žádosti rozhodnuto, billboardy vypnuté. Kverulant udělá vše, co je v jeho silách, aby billboardům nebylo prodlouženo stavební povolení.

Kverulant má za sebou řadu úspěchů v boji proti reklamnímu smogu. Z hlediska bezpečnosti silničního provozu jsou vůbec nejnebezpečnější formou venkovní reklamy právě LED billboardy. Proto je Kverulantovým cílem radikální snížení jejich počtu. V několika případech se mu to již povedlo. Více naleznete v jeho kauze DEJME LED BILLBOARDY K LEDU. Pomozte Kverulantovi v boji proti LED hyzdičům alespoň symbolickým darem.

Teoreticky, podle platných českých zákonů nemůže být dodavatelem státu žádná firma patřící členovi vlády. Firma člena vlády ani nesmí pobírat dotace. Je naprosto evidentní, že tento zákon je masivně porušován Babišovým holdingem Agrofert. Podle analýzy, kterou nyní provedl Hlídač státu, všem podnikům Andreje Babiše byly od konce roku 1997 do současnosti přiděleny dotace v astronomické výši 27,3 miliard. A přesun veřejných peněz do Babišova koncernu pokračuje, Agrofert získal v roce 2018 na dotacích téměř 1,8 miliardy korun. Právně je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Kverulantovým cílem je tento stav změnit. Další informace nalezte v kauze Stávající legislativa je na Babiše krátká, změňme ji. Pokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát veřejnosti poskytovat zdarma, a o to již několik let usiluje. Kverulantovo usedavé upozorňování na problém již přineslo i své výsledky. Stát před rokem zpřístupnil několik prvních norem. Kverulant je hrdý na to, že nyní, v době epidemie koronavirové nákazy i díly jemu byly bezplatně zveřejněny i normy na zdravotnické obličejové masky, operační oděvy a roušky a na lékařské rukavice pro jedno použití. I díky Kverulantově tlaku byla zpracována novela zákona o normách, která nově stanoví, že veškeré závazné normy bude hradit stát a budou bezplatně poskytnuty veřejnosti. Novela prošla legislativní radou vlády, nyní je v poslanecké sněmovně a má velkou šanci na schválení. Podrobnosti naleznete v kauze Povinné normy má stát poskytovat zdarmaOceňte Kverulantův vytrvalý boj za lepší správu veřejných záležitostí a začněte ho podporovat třeba jen symbolickou částkou 100 Kč měsíčně.

Pavel Blažek v Brně též známý pod přezdívkou Don Pablo selhal jako zástupce státu v kauze Diag Human. Navíc lhal a podváděl. Proto bylo cílem Kverulanta odstoupení Pavla Blažka z pozice ministra spravedlnosti. Pád celé Vlády v létě 2013 a následný volební debakl ODS ukončil působení Pavla Blažka v exekutivě. A tak byla kauza Wanted Don Pablo v prosinci 2013 uložena do Kverulantova archivu. Lidí se však většinou moc nemění a kdo lhal a podváděl, obvykle lže a podvádí dál. Svědčí o tom korupční kauza Stoka, v níž policisté obžalovali členy brněnského ANO z manipulací stamilionových veřejných zakázek, se rozlévá dál. Národní centrála proti organizovanému zločinu nyní podle zjištění HN  prověřuje i vysoce postavené politiky ODS. Mezi nimi exministra spravedlnosti a mocného zákulisního hráče Pavla Blažka, jeho tehdejšího náměstka Radomíra Daňhela. Radomír Daňhel je Blažkův letitý souputník a kauze Diag Human i on sehrál negativní roly, díky které Česká republika prohrává v jeden spor za druhým.  

Na konci listopadu 2019 do ČR doputovala konečná verze auditu Evropské komise a potvrdila to, co jsme všichni dávno věděli. Andrej Babiš je v ukázkovém střetu zájmů. Audit konstatuje, že Babiš jako šéf vlády ovlivňuje dotační politiku a z ní skrze Agrofert zároveň sám masivně profituje, což je v rozporu s unijními pravidly. Česko má na odpověď na audit termín do 5. června 2020.

Evropská unie také pozastavila vyplácení dotací po koncern Agrofert. Přesto nedávno přinesla zejména koncernová média zprávu o tom, že Babiš vyhrál, a unie uvolnila proplácení dotací pro Agrofert. Ale tak to není. Evropská komise uvolnila proplacení dotací pouze za sedm měsíců roku 2017, kdy premiér Sobotka odvolal Babiše z vlády a ten tak na krátký okamžik přestal být v konfliktu zájmů. Kromě této výjimky je Babiš od začátku platnosti zákona o střetu zájmů v únoru 2017 přímo v ukázkové konfliktu zájmů a u čerpaných dotací tak stále platí, že z velkou pravděpodobností budou muset být vráceny na Bruselu.

Situace eskalovala, když koncem února 2020 Babiš označil šéfku výboru pro kontrolu rozpočtu Evropského parlamentu Moniku Hohlmeierovou za „pomatenou“, když přijela spolu s dalšími členy Evropského parlamentu do ČR zjišťovat fakta o jeho střetu zájmů. Prý nerozumí evropské dotační politice. Dva české europoslance, kteří byli členy její mise, Tomáše Zdechovského (KDU-ČCSL) a Mikuláše Peksu (Piráti) označil za vlastizrádce. Hohlmeierová, významná členka německé CSU, si odmítla nechat Babišovy urážky líbit a obrátila se na předsedu Evropského parlamentu Davida Sassoliho se žádostí, aby důrazně reagoval. Ten řekl, že tak učiní, a zároveň se obrátil na další unijní instituce, aby zasáhly. O České republice se prý po misi Hohlmeierové mluví jako o „systémové kleptokracii“. Její výbor už oficiálně konstatoval, že v České republice neexistují jasná pravidla pro řešení konfliktu zájmů. Evropský parlament též chystá rezoluci, která podle předběžných zpráv odsoudí Babišův střet zájmů a vyzve k nápravě. A to je přesně, to po čem volá i Kverulant. Stávající legislativa je na Babiše krátká, změňme ji.

Česká republika prohrává v kauze Diag Human jeden spor za druhým. V únoru 2020 Rakousko a Německo uznaly exekuční rozsudek na 14,5 miliardy Kč proti ČR. Další porážku stát zaznamenal poté, co lucemburský soud potvrdil, že Diag Human může začít exekuční právo díky unijnímu nařízení uplatňovat kdekoliv na území celé EU kromě Dánska.  Mohla, ale nevzala. Zatím. Jednu z prvních příležitostí obstavit majetek měla Diag Human nyní v březnu, kdy česká vláda musela splatit celou nominální hodnotu jednoho z dluhopisů. Ta dosahovala tří miliard eur, v přepočtu zhruba 82 miliard korun. Josef Štáva se však s ohledem na pandemii koronaviru rozhodl od zatím této exekuce upustit.  Stát se však stále tváří, že se nic neděje, a nepodniká nic, co by alespoň zastavilo růst úroků z prodlení. Ty tak rostou tempem 1,3 milionu Kč denně. Cílem Kverulanta je tento stav změnit, proto se v únoru 2020 obrátil otevřeným dopisem na Nejvyšší kontrolní úřad, aby přezkoumal, zda stát v této kauze postupuje s péčí dobrého hospodáře. Počátkem března mu NKÚ dopisem odpověděl, že „vykonává kontroly výhradně podle schváleného plánu kontrolní činnosti“  a šetření v kauze Diag Human v plánu není. Kverulant je postojem NKÚ roztrpčen, nikoliv však překvapen. Co také čekat od instituce, kterou řídí člověk, kterému není stydno vrazit za peníze daňových poplatníků na předražený výlet na Machu Picchu? Kverulant se však liknavým postojem státu nechce smířit a tak jsem koncem března 2020 dopisem zeptal NKÚ, jestli si kauzu Diag Humen už konečně dal do plánu. Nyní mu NKÚ odpověděl, že „v plánu kontrolní činnosti NKÚ na rok 2020 není zařazena kontrola zaměřená na postup státních orgánů v souvislosti s vedením majetkového sporu České republiky se společností Diag Human SE.“ Další informace naleznete v kauze Diag Human. Kverulant se s liknavostí a alibismem státu neodmítá smířit a promýšlí další kroky. Oceňte Kverulantův boj proti drahé liknavosti politiků a úředníků a začněte ho podporovat symbolickou částkou 100 Kč měsíčně.

Vyzýváme všechny slušné firmy, aby ctily zákony této země a přestaly na těchto mostech inzerovat. Naše výzva se týká především firem: Alza.czBenzina CZHörmannKFCMcDonald'sOMV Filling Stationswww.zivefirmy.cz

V prosinci roku 2018 Nejvyšší správní soud zamítl žalobu firmy Czech Outdoor, podle níž by se zákaz reklam kolem dálnic neměl vztahovat na mosty nad dálnicemi.  To, že jsou reklamy na dálničních mostech nelegální, potvrdil i ředitel Odboru pozemních komunikací Ministerstva dopravy Václav Krumphanzl: "Silniční ochranné pásmo dálnice se nachází i nad středním dělícím pásmem, a pokud reklamní zařízení neslouží pro označení provozovny nacházející se v silničním ochranném pásmu do vzdálenosti 200 m, nelze jej povolit a je tedy nelegální."

Na této kauze spolupracujeme se organizací Nechceme billboardy u silnic a dálnic, které billboardáři vyhrožují žalobou, pokud nepřestanou upozorňovat na nelegálnost dálničních billboardů a vybízet jejich klienty k zastavení inzerce na těchto nosičích. Plně se s Nechceme billboardy solidarizujeme a proto jsme na Facebooku zaplatili reklamu, abychom tuto výzvu co nejvíce rozšířili.

Pro úplnost dodejme, že výjimku tvoří i reklamy na mostech v souvisle zastavěném území. Ty jsou bohužel nadále povoleny.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem Nově se do něj byl přidán ministra průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministr vnitra Jan Hamáček. A ano, Andrej Babiš je na Kverulatově blacklistu už dávno. Cílem tohoto seznamu  je upozornit na politiky, kteří pro konkrétní důvody nezaslouží podporu veřejnosti. 

NEN neboli Národní elektronický nástroj je vysoce předražený a státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. Kverulant.org v únoru  2017 v této věci podal trestní oznámení. Tunelování však nadále pokračuje. Před koncem roku 2019 vypsáním zakázky za 150 milionů ušité na míru jedné firmě. Kverulant.org protestoval  a podal  tehdy podmět k prošetření zakázky na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten mu včera dopisem sdělil, že se zadavatelem podezřelého tendru zahájí správní řízení. Oceňte Kverulantovo úsilí a pomozte mu zastavit tento tunel a prosadit potrestání tunelářů.

Na konci roku 2019  Ministerstvo pro místní rozvoj vypsalo nový tendr na provoz systému NEN. Hledal nástupce firem O2 a Tesco SW, které portál provozovaly před tím. Podmínky tendru za 150 milionů korun však byly ušité na míru jediné firmě - opět Tesco SW.  Aby se mohl zájemce o zakázku přihlásit, musel splňovat mimořádně přísná pravidla. Zájemce musel například předložit důkaz, že v posledních třech letech provozoval tři obdobné informační systémy. A to v masivním měřítku - za první i druhý musel dostat v posledních třech letech na 90 milionů korun bez daně a muselo je používat minimálně 10 tisíc uživatelů. U třetí služby podle požadavků musel zájemce poskytovat technickou podporu minimálně 10 tisícům uživatelů.

Tesco SW přitom právě takové obří zakázky dělalo pro Ministerstvo pro místní rozvoj. Provozuje totiž ještě například systém pojmenovaný MS2014+ pro administraci evropských dotací, na který EU odmítla slíbenou dotaci 820 milionů poskytnout, protože zakázku podle ní ministerstvo vysoutěžilo neprůhledně. Firma Tesco SW již s MMR uzavřela 36 smluv téměř za miliardu korun. 

Pokud by ovšem prošla požadavky i konkurence Tesco SW, bude mít nejspíše potíž s další podmínkou - mít tým odborníků, který splňuje přesnou a velmi specifickou kombinaci certifikátů, které dosvědčují jejich technologické znalosti. Takovou kombinaci certifikátů má zase jen týmu Tesco SW.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže včera Kverulantovi sdělil, že „po prošetření dokumentace o zadávacím řízení na předmětnou veřejnou zakázku, a na základě vlastního zjištění, získal Úřad pochybnost o souladu postupu zadavatele se zákonem, a proto zahájí správní řízení z moci úřední“

Kverulant doufá, že včerejší dopis ÚOHS nebyl aprílem a antimonopolní úřad zmanipulovanou soutěž zruší a donutí ministerstvo vypsat opravdu transparentní soutěž a zastavit tak tunelování veřejných rozpočtů. Věříme, že čím méně peněz se ukradne a vytuneluje, tím víc jich zbude na roušky, respirátory, plicní ventilátory, přesčasy doktorům a sestrám.. Věříme, že čím více budeme politiky kontrolovat, tím více budou dělat to, za co si je platíme. Pomozte nám v tom alespoň symbolickým darem.   Další podrobnosti naleznete v kauze Národní elektronický tunel.

Kverulant s hrdostí a vděčností oznamuje, že získal velkorysý grant od soukromé nadace BLÍŽKSOBĚ. Tato nadace je nástrojem k podpoře projektů, organizací, či aktivit jednotlivců, které zvyšují kvalitu života ve společnosti a stmelují ji. Lidé z BLÍŽKSOBĚ věří, že jedině prostřednictvím respektu k druhým, přátelství, poctivosti, pracovitosti a solidaritě vede cesta k růstu obecného blahobytu.

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Soud první instance již rozhodl, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani za její uveřejnění se nemusí omlouvat. Proti tomuto rozhodnutí se Ekospol odvolal, ale včera Vrchní soud jeho žalobu definitivně zamítl. Tento rozsudek považuje Kverulant za významný. Nejen Kverulant, ale i veřejnost má právo veřejně nazývat věci pravými jmény. Podrobnosti naleznete v kauze JAK EKOSPOL MARNĚ ŽALOVAL KVERULANTA O 10 MILIONŮ. A jaký je váš názor na "prodávání" stavebních povolení? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř dva tisíce lidí. Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Česká obchodní inspekce (ČOI) objevila 23. května 2018 na čerpací stanice MOL v Kaplici závadný benzín s označením EVO 95. Benzín nevyhovoval v parametru „Tlak par DVPE“ Ve vzorku byla zjištěna hodnota 67,3 kPa, přičemž normou je povolená maximální hodnota při zahrnutí nejistoty měření 62,0 kPa. Následně ČOI vydala zákaz prodeje tohoto benzínu. Ten však Maďarský řetězec MOL nerespektoval a benzín o objemu 32 386 litrů rozvedl na svoje další stanice. Objem 6 537 litrů byl odvezen k čerpací stanici MOL na D1 u Průhonic směr Praha, kde byly nadále prodávány za plnou cenu. Tam tento benzín dne 6 června 2018 opět nevyhověl kontrole ČOI. Opět v parametru „Tlak par DVPE“. Tentokrát byla naměřená hodnota dokonce ještě vyšší a to 67,8 kP. Vyšší tlak par může být způsobem přidáním kontaminantů. Vyšší tlak způsobuje vyšší ztráty při uskladnění paliva a nežádoucí emise do ovzduší. Je-li tlak par příliš vysoký, může u vozidel způsobit tvorbu takzvaných parních polštářů paliva v dopravním potrubí, v důsledku čehož motor nelze nastartovat nebo špatně běží v důsledků příliš chudé směsi, což vede k neúměrnému zatížení motoru. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant svůj přehledný a adresný seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji. Pomozte nám v tom a začněte nás podporovat pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč.

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant v kauze Ulice na retardérech usiluje o nápravu. Přestože z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové, stále se budují nové obecní poškozovače vozidel. A co si o retardérech myslíte vy? V Kverulantově anketě již hlasovalo více než dva apůl tisíce lidí. Podívejte se na výsledky a připojte svůj hlas.

Dnes kolem čtvrté hodiny ráno na desátém kilometru dálnice D11 směrem z Prahy na Hradec Králové stala smrtelná nehoda. Řidičův vůz vyjel z dosud nezjištěných příčin z vozovky, narazil do sloupu billboardu s českou vlajkou, odrazil se od něj, několikrát se přetočil a nakonec skončil v příkopu. Řidič nehodu nepřežil. Billboardy měly od dálnic zmizet už vloni v září, pořád jich jsou ale k vidění stovky. Odstranit je měli jejich majitelé nebo příslušný úřad. Nařizuje jim to zákon přijatý již před pěti lety. Billbordáři však prohlásili, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí a ministr dopravy Dan Ťok se nedáno nechal slyšet, že ministerstvo prý nemá dostatek lidí na to, aby billboardy odstranil. Kverulant.org je dnešní nehoda je důkazem spáchání trestného činu obecného ohrožení a podává na billboardaře i na úředníky trestní oznámení. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, podpořte ho v jeho boji alespoň symbolickou částkou 100 Kč.