Aktuální kauzy
Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl v rozporu s církevním právem na soukromou nadaci Arietinum, kterou založil, majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. V srpnu 2021 pak byly takto zcizeny další církevní pozemky v hodnotě nejméně 170 milionů korun. V lednu 2022 byly do majetku této privátní nadace vyvedeny lesy za 320 milionů korun. Mimo to byla za Duky vybudována rozsáhlá neprůhledná vlastnická struktura firem, kam byl vyveden další majetek církve. V květnu 2022 byl Duka z funkce primase českého konečně odvolán, ale tunelování pokračuje dál. Z majetku farností jsou do nadace vyváděny lesy. Církevní představitelé a zejména Duka nesou zveřejnění Kverulantových zjištění velmi nelibě a s Kverulantem se opakovaně soudí. Duka chce od Kverulanta 3 miliony korun a omluvu. Tento soud stále běží.
Kverulant.org odhalil poslance, kteří se účastní méně než 60 % jednání Poslanecké sněmovny, přesto pobírají plný plat a náhrady. Mezi nimi jsou Andrej Babiš, Pavel Blažek či Jana Černochová a Bohuslav Svoboda.
V listopadu 2024 podal Kverulant trestní oznámení na Jaroslava Stůje, bývalého vysokého představitele Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP). Stůj je spojován s korupční kauzou Dozimetr a podezřelými aktivitami týkajícími se systému DORIS a společnosti Xanthus, které vedly k neoprávněnému vyvádění finančních prostředků z Dopravního podniku hl. m. Prahy. Politiky a rozežrané úředníky je třeba kontrolovat ...
Již od roku 2009 trvá Kverulantův marný boj proti nelegální stavbě autobazaru na Praze 15. Stavba je stále v provozu a za toto letité arogantní porušování zákona byla uložena jen jediná a směšně nízká pokuta 10 tisíc korun. Tato kauza je ukázkovým příkladem toho, jak může být v České republice obtížné dosáhnout nápravy, i když je porušení zákona zcela zřejmé. Přesto se Kverulant stále nevzdává.
Kverulant.org pravidelně sleduje informace o pravomocných pokutách uložených nepoctivým obchodníkům Českou obchodní inspekcí (ČOI) a upozorňuje veřejnost na ty nejkřiklavější případy. Uložené pokuty jsou však často směšně nízké a podvádět se tak vyplatí. Kverulantovým cílem je tento stav změnit, a proto apeluje na ČOI, aby ukládala pokuty na horní hranici a kontroly prováděla častěji. Kverulant adresně upozorňuje na neférové chování velkých a mocných již od roku 2009.
Kverulant.org zmapoval, kdo sedí ve správních a dozorčích radách zdravotních pojišťoven. Zjistil, že jsou plné rozežraných politiků a vysokých státních úředníků. Jenom ve statutárních orgánech Vojenské zdravotní pojišťovny, ve Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra, ve Všeobecné zdravotní pojišťovně a v Oborové zdravotní pojišťovně je celkem politických exponentů. Jejich odměna činí v průměru 30 tisíc měsíčně za jeden či dva dny práce. Za posledních šest let takto politici již z veřejného zdravotního pojištění vyvedli dohromady více než 185 milionů korun do svých kapes. Kverulant každého z nich vyzval, aby peníze, které si „vydělal“, daroval libovolné dobročinné, nejlépe pacientské, organizaci.
Kverulant.org je přesvědčen, že služba veřejnoprávní televize je důležitým pilířem občanské společnosti a demokracie, a tím víc ho mrzí, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušovala zákon, který tehdy reguloval vysílání reklamy. Na programu ČT1 byla reklama zcela zakázaná. Televize však tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Nejen, že jsou řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Ročně televize na nelegální reklamě vydělává více než půl miliardy korun. I proto měla ČT na počátku roku 2024 u bank v rezervě uloženo 1,7 miliardy korun. Kverulantovým cílem je přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam a to se mu snad s přijetím velké mediální novely konečně podaří. Nicméně očekávaný hladký proces schvalování se na podzim 2024 zadrhl.
V České republice neexistuje žádná regulace lobbingu, natožpak toho, kde se pravděpodobně točí vůbec nejvíc peněz, tedy lobbingu obchodníků se zbraněmi. Jak fatálně nám chybí regulace lobbingu, dokazuje působení armádního generála v záloze Jiřího Šedivého, který si po svém odchodu do civilu v srpnu 2003 založil lobbistickou firmu Generals s.r.o. a přesvědčil vládu, aby nakoupila dražší a horší vrtulníky za 18 miliard. ČR za tento nákup čelí vyšetřování Evropskou komisí. Kverulantovým cílem je prosadit přijetí zákona o regulaci lobbingu. To se mu navzdory roky trvajícímu úsilí stále ještě zcela nepodařilo. Vláda projednání zákona opakovaně odložila a schválila jej teprve v březnu 2024. Ale i pokud vše půjde dobře a zákon projedná parlament tak začne platit až v druhé polovině roku 2025. Kverulant bude přijímání této normy velmi pečlivě sledovat.
Stát zaplatil v roce 2023 bývalým příslušníkům ozbrojených složek na takzvaných výsluhách 12,5 miliardy korun. To je za pět let nárůst o 64 %. Výsluhy náleží bývalým příslušníkům po odchodu do civilu a jejich výše záleží na počtu odsloužených let. Ty nejvyšší činí v průměru 73 tisíc měsíčně a je dostávají je generálové ve výslužbě. Řada z nich však vedle této státní renty bere další peníze od státu v různých zaměstnáních či trafikách. Kverulantovým cílem je prosadit takovou změnu zákona, která by nárok na výsluhový příspěvek omezila a která by odebrala výsluhový příspěvek těm bývalým příslušníkům ozbrojených složek, kteří i po odchodu do civilu dál berou veřejné peníze. Opakovaně Kverulant.org k tomu opakovaně vyzval všechny zákonodárce.
Radomír Daňhel, náměstek ministra spravedlnosti, čelí závažným obviněním z netransparentního nabytí majetku včetně luxusního hotelového rezortu na Kanárských ostrovech. Navzdory své dlouholeté kariéře ve státní správě vlastní desítky nemovitostí a podílů ve firmách. Španělská policie nyní prošetřuje podezření z praní špinavých peněz, zatímco v České republice vyvstávají otázky ohledně Daňhelova působení v oblasti insolvencí a jeho vazeb na odsouzené podnikatele. Případ vrhá stín na integritu Ministerstva spravedlnosti a vyvolává pochybnosti o vhodnosti Daňhela pro jeho současnou funkci.