Nahoru

Dálniční mafie lovců nehod

Ředitelství silnic a dálnic v roce 2015 rozdělilo dálnice na několik úseků a ve většině z nich zajistilo monopol vždy jedné předražené odtahové společnosti. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval a i jeho tlak přiměl ŘSD k podpisu smlouvy s Českou kanceláří pojistitelů o odstraňování nepojízdných vozidel na některých dálnicích. Náklady jsou tak zaplaceny z povinného ručení a řidiči nehrozí, že by mu jeho pojišťovna odmítla hradit náklady na předražený odtah. Stále však není zcela vyhráno. V  lednu 2020 se poslanec Kott z hnutí ANO pokoušel zavést státní monopol na odtahy vozidel na dálnicích zákonem. Tento jeho pokus sice ještě nevyšel, ale v době prvního nouzového stavu načetl svůj návrh novely silničního zákona znovu. Kverulant je přesvědčen, že za návrhem stojí další poslanec za ANO, Jaroslav Faltýnek a odtahová společnost Pretol. Kverulantův usedavý odpor nakonec vedl k tomu, že Hospodářský výbor parlamentu v únoru 2021 tento návrh nepodpořil. Vyhráno však ještě není, o návrhu nakonec rozhodnou poslanci ve třetím čtení na příští schůzi Sněmovny.  Oceňte Kverulantovu vytrvalou snahu zastavit okrádání řidičů a podarujte jej alespoň symbolickou částkou.

Kverulant svojí kauzou SUPOVÉ HL. M. PRAHA  v roce 2014 významně přispěl k omezení řádění lovců nehod ve velkých městech. Následně se mu totéž do jisté míry povedlo i na dálnicích, kde je hlavním organizátorem okrádání řidičů v nouzi Ředitelství silnic a dálnic. To rozdělilo v roce 2015 dálnice na několik úseků a pro každý z nich pak podepsalo smlouvu s odtahovou službou, která má pro daný úsek od ŘSD zajištěn faktický monopol. Problém spočívá v tom, že tyto odtahové služby zajišťované firmami ŘSD jsou výrazně předražené. Jak by také nebyly, když mají v daném úseku monopol a když jejich ceny neprošly bojem ve výběrovém řízení, protože smlouvy s nimi uzavřelo ŘSD z ruky. A tak řidiči, i když mají havarijní pojištění nebo asistenční služby v ceně povinného ručení, v některých případech musí platit část nákladů ze svého.

„Stalo se to 1. 2. 2020 cca ve 22.00 hod., kdy se mi při cestě do Prahy na dálnici D1 na 168,5 km porouchalo auto AVIA. Odpadla mi kardanová tyč a byl jsem nucen odstavit auto na krajnici. Hned jsem volal své pojišťovně, která mi oznámila, že mi posílají svou smluvní odtahovou službu VEMAX. Mezitím však, cca ve 23.00 hod. přijeli policisté, kteří mi vzali papíry, auto označili světelnou šipkou a zavolali, navzdory mé informaci o očekávané odtahové službě od mojí pojišťovny, svou odtahovou službu JEREX. Odtahové auto přijelo velmi rychle, za asistence policistů mě naložili, přičemž policisté dali řidiči pokyn, aby mě odtáhl z dálnice k hotelu Annahof, a odešli. Nastoupil jsem do kabiny řidiče. V jeho kabině byla i jedna žena. Když jsme sjeli z dálnice a blížili jsme se k hotelu, řidič nechtěl zastavit, chtěl mě odtáhnout do servisu v Ostrovačicích, se kterým má můj kolega špatnou zkušenost, protože mu tam vykradli věci. S tím jsem nesouhlasil, byl jsem nucen vyskočit z vozidla a postavit se před auto. Mezitím už přijelo odtahové auto VEMAX od mojí pojišťovny. Řidič ‚státního‘ JEREXu mě nechtěl složit, pokud mu nezaplatím za ani ne 400 metrů 20 000 korun. Pak snížil částku na 10 000. S tím jsem samozřejmě nesouhlasil. Přijeli i policisté, ale ti se vyjádřili, že se jich to netýká, byl jsem už pryč z dálnice. Řidič JEREXu si přivolal telefonem partu čtyř mužů a jedné ženy. Tato skupinka se chovala skutečně agresivně. Požadovali peníze a nechtěli mě složit. Nejjemnější slova byla ‚máš prachy, hajzle?!‘. Naštěstí řidič ‚mojí‘ odtahovky zůstal se mnou, jinak by mě určitě fyzicky napadli. Po 2hodinovém handrkování mě nakonec za částku 5000 korun složili a odtahovka mojí pojišťovny mě připojila a odtáhla do servisu Kardany ve Velké Bíteši. Dodnes mi stoupne adrenalin, když si vzpomenu na tuto příhodu. Myslím, že je to typický příklad dálniční mafie.“

Příběh řidiče, po kterém chtěla odtahová služba ŘSD 20 000 korun za odtažení do vzdálenosti 400 metrů zaujal i reportéry Novy:  

A pokud snad potřebujete vyprostit velký nákladní vůz, situace je ještě mnohem horší. Přímo policie na místě nehody obvykle tvrdí řidičům a autodopravcům, že jejich vozidlo smí vyprostit pouze jistá společnost, a nedovolí autodopravci si zavolat svoji vlastní pomoc. Stalo se, že po takové „domluvě“ autodopravce přistoupil na vyproštění vozidla z příkopu touto společností. Odtahovka ŘSD nejdřív odhadla cenu za vyproštění na 40 000 Kč. Autodopravci se zdála cena vyšší než cena jeho odtahovky, kterou si chtěl volat, ale nezbylo mu nic jiného než souhlasit. Vozidlo bylo pouze vyproštěno na krajnici dálnice, dále už odjelo „po svých“. Autodopravci poté za toto vyproštění přišla faktura na bezmála 130 000 Kč bez DPH. Česká kancelář pojistitelů si kvůli tomuto nešvaru zadala průzkum, z něhož vyplynulo, že společnosti, které mají od ŘSD monopol na dálnicích, mají odtahy předražené průměrně o 200 procent oproti ostatním firmám. To pojišťovna zcela logicky hradit nemůže a rozdíl zaplatí nešťastný motorista.

V prosinci 2015 byla schválena novela silničního zákona, která dává správcům dálnic ještě větší pravomoci. Přes nasmlouvané firmy bude ŘSD nařizovat odtahy v případech, kdy se řidiči nebudou moci dohodnout se svojí pojišťovnou nebo asistenční službou na odstranění auta v co nejkratší době. Přesná pravidla a časové limity ještě nejsou dány. Naštěstí řidiči zatím mají právo vyřídit si vše v rámci svých předplacených služeb, například prostřednictvím linky pomoci řidičům 1224, ale i to chce Ministerstvo dopravy omezit. Na podzim 2018 přišel ministr dopravy Dan Ťok s nápadem, jak přihrát další kšeft spřízněným dálničním supům. Chce uzákonit povinný odtah státem určenou firmou. Je nabíledni, že pojišťovna takový odtah odmítne zaplatit a stát bude tučnou odměnu pro odtahovku vymáhat po řidiči vozidla. Šofér si nebude moci vybrat, ale bude muset platit. 

Další problém motoristovi může způsobit okolnost, že nehoda poškodila dálnici. Pokud se tak stane, bude platit tolik, kolik si ŘSD, resp. odtahové služby za opravu dálnice řeknou. Odtahové firmy totiž na základě stejných nevysoutěžených a monopolních smluv provádějí i stavební práce související s likvidací následků dopravních nehod. Takže pokud řidič například na dálnici ohne svodidla, jejich narovnání může stát v zásadě libovolně vysokou částku. Pojišťovna ale z povinného ručení za opravu svodidel libovolnou částku nezaplatí, zvlášť pokud se cena vyšplhá až na několikanásobek ceny obvyklé. Rozdíl opět zaplatí motorista.

ŘSD za stavební práce související s likvidací následků dopravních nehod vyfakturuje řidičům ročně přibližně 40 milionů korun bez DPH. To vše na základě časově neomezených rámcových smluv s odtahovkami. Zákon připouští uzavření rámcové smlouvy na opakující se stavební práce, avšak předpokládá uzavření smlouvy na dobu určitou. Z dalších ustanovení zákona lze dovodit, že touto dobou by měly být maximálně 4 roky. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky by podle tohoto výpočtu činila 160 milionů korun bez DPH. S touto cenou by se jednalo o nadlimitní veřejnou zakázku, kterou měl zadavatel ŘSD povinnost zadat v otevřeném, případně užším řízení. A protože tak ŘSD neučinilo, porušilo zákon a dostalo za to od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže pokutu, která je již v právní moci.

A nešlo jen o platby za likvidaci následků dopravních nehod; že stamiliony na drobné akce na dálnicích proudily jen několika firmám bez otevřené soutěže, odhalil audit malých zakázek na ŘSD. Zde je namístě ŘDS také jednou pochválit, za to, že v říjnu 2106 za rozdělování zakázek odvolalo vedoucího odboru údržby dálnic Miloše Štěpána, který na jejich rozdělování dohlížel.

Nyní však zpět k dálničním odtahům. Položme si otázku, jaký má ŘSD prospěch z toho, že porušuje zákon. Podle smluv ŘSD za to, že odtahovkám dohazuje „kšeft“, nic nemá. Ale ani kuře zadarmo nehrabe, takže to s tou bezúplatností asi bude nějak jinak. Jedno z mála rozumných vysvětlení je takové, že provize a odměny od dálničních supů kasírují ti „manažeři“ ŘSD, kteří jim zajišťují práci a udržují celý propracovaný systém v chodu.

Kverulant se v roce 2015 otevřeným dopisem obrátil na ministra dopravy Dana Ťoka a žádal změnu systému, který parazituje na dálničních nehodách. Marně. Jistý pokrok však nastal. Česká kancelář pojistitelů zřídila v roce 2015 linku pomoci řidičů 1224, aby řidiče před lovci nehod ochránila. Volat na tuto linku Kverulant doporučuje i v případě problémů nejen na dálnicích. Pošlou vám odtah, který s dálniční mafií nemá nic společného. Česká kancelář pojistitelů také natočila krátké video, které vám poradí, jak správně reagovat v případě nehody či poruchy a vyhnout se tak fatálním následkům.

Kverulant o celé kauze vydal několik tiskových zpráv a mnohé z nich vyvolaly slušnou odezvu v médiích. V Blesku vyšel v říjnu 2015 článek s názvem  „Dohazujete kšefty drahým odtahovkám“, který viní sdružení Ředitelství silnic a dálnic.  Na základě tohoto článku vyhrožoval mluvčí ŘSD Kverulantovi žalobou. Když emoce na ŘSD opadly, napsalo ŘSD dopis, ve kterém slibuje vypsání výběrového řízení na dálniční odtahy.

Po Kverulantově odhalení ŘSD v polovině prosince 2015 vypsalo veřejnou soutěž na Odstraňování překážek provozu na dálnicích a rychlostních silnicích. Kverulant považoval vlastní vypsání tendru za úspěch, ukázalo se ale, že soutěž byla ušita na míru pouze několika firmám. Podezření, že soutěž byla vypsána jen pro několik firem, dobře dokládá i její výsledek. Odtahovky se dohodly a pro každý dálniční úsek předložila nabídku vždy jen jedna z nich. Ani na jedné z 18 částí veřejné zakázky tedy žádná soutěž, ve smyslu předkládání nabídek výhodnějšího plnění potenciálních dodavatelů oproti jejich konkurentům, reálně neproběhla. Kverulant to považuje za výsledek kartelové dohody, a proto podal k antimonopolnímu úřadu stížnost na nezákonnost tohoto tendru. Odpověď od ÚOHS tentokrát přišla poměrně rychle. Úřad sice neshledal pochybení na straně ŘSD jako zadavatele, ale podezření, že soutěžitelé uzavřeli zakázanou kartelovou dohodu, je stále prověřováno.

Navzdory evidentní kartelové dohodě odtahových společností uzavřelo ŘSD v září 2016 smlouvy na pěti dálničních úsecích za více než 40 milionů korun. Kverulant na podpis smluv a na podezřelé výběrové řízení upozornil i ministerstvo dopravy. V lednu 2017 mu přišla z ministerstva odpověď, že je vše v naprostém pořádku:

A nejde jen o kartelovou dohodu. Cílem výběrového řízení na poskytovatele odtahů na dálnicích by mělo být zajištění rychlého odtahu nepojízdného vozidla za rozumnou cenu. Toho lze jen těžko dosáhnout, pokud je tendr ušit na míru několika firmám, kterým nejde o bezpečnost na dálnici, ale o to, aby vyinkasovaly za odtah co nejvíce peněz. Dokladem tohoto tvrzení je zásah firmy JEREX na dálnici D1, ke kterému došlo 18. ledna 2016 poté, co se tam na sto šedesátém kilometru převrátil kamion. Přestože byl kamion zcela mimo dálnici a bylo ho možno vyprostit z vedlejší komunikace a na ni, vyprošťovala jej firma JEREX z dálnice a na dálnici. Překážkou provozu tak nebyla havarovaná souprava, ale samotný vyprošťovací jeřáb odtahové firmy. Patky jeřábu zasahovaly po celou dobu vyprošťování od odstavného pruhu přes pravý jízdní pruh až do levého pruhu. Firma JEREX uzavřela jeden pruh dálnice na více než šest hodin. Kolony dosahovaly deseti kilometrů a faktura za vyproštění jistě nebyla malá. 

Předražený odtah není jediný příklad velmi „nadstandardních“ vztahů firmy JEREX s úředníky. Na podzim 2016 byl na dálnici D1 při nehodě zničen kilometrovník 254,0. Za jeho výměnu zaplatilo ŘSD JEREX celkem 81 tisíc korun. Kus plechu o velikosti 60 x 30 centimetrů s reálnou hodnotou v řádu stokorun byl samozřejmě vyměněn bez soutěže. To však nebyla zdaleka jediná drobná akce bez soutěže. Takových zakázek bylo za stovky milionů a proudily jen několika firmám. Když to na konci roku 2016 vyšlo najevo, ŘSD muselo odvolat vedoucího odboru údržby dálnic Miloše Štěpána.

Další pozitivní změna vyvolaná veřejným tlakem přišla, když jsme přiměli ŘSD v únoru 2017 k podpisu smlouvy s Českou kanceláří pojistitelů o odstraňování překážek na dálnicích D4 a D7. Pokud není řidič schopen zařídit si odtah sám, auto odtáhne smluvní partner jeho pojišťovny. Náklady jsou zaplaceny z povinného ručení a řidiči nehrozí, že by mu jeho pojišťovaná odmítla hradit náklady na předražený odtah. Když si řidič zavolá sám po poruše či nehodě asistenční službu své pojišťovny nebo třeba automobilky a služba přijede včas, nikomu by naletět neměl. Jenže i po roce 2017 se vyskytují případy, kdy si ji nezavolá sám, třeba proto, že je zraněný, v šoku nebo nemá havarijní pojištění. Musejí to za něj udělat silničáři, aby auto nebránilo provozu. Pak zavolají některou „ze svých odtahovek“. Dálnici D1 mezi Prahou a Brnem spravují firmy JEREX a Pretol. Pojišťovny s jejich vysokými cenami nemusejí souhlasit a rozdíl pak zaplatí řidič.

Pokusy okrádat řidiče ve velkém však neustávají. Jak už bylo řečeno, v lednu 2020 se poslanec Kott z Hnutí ANO pokoušel zavést státní monopol na odtahy vozidel na dálnicích zákonem. Jeho pokus sice nevyšel, ale uprostřed nouzového stavu načetl dne 15 dubna stůj návrh znovu. Za usedavou snahou prosadit monopol dálniční mafie stojí propojení vládních politiků a soukromých firem. Za Kottovým návrhem se ve skutečnosti skrývala odtahová společnost Pretol a šéf poslanců ANO Faltýnek. Podle pozměňovacího návrhu by policista musel nařídit provedení odtahu vozidla vždy smluvním partnerem ŘSD, tedy obvykle Pretolem nebo JEREXem. A to i v případech, když si řidič dokáže odtah zavolat sám. Policista by tak vždy musel zavolat odtahovku, kterou využívá správce dálnice, jímž je ŘSD. Jak by to asi vypadalo v praxi, popisuje výše uvedený příběh. Navíc pojišťovny mají zasmluvněny odtahy za rozumnou cenu a tu také z povinného ručení obvykle zaplatí. Předražené odtahy nařízené dálniční mafií budou odmítat proplácet. Řidič pak bude jen bezmocně sledovat, co se děje s jeho autem za jeho peníze. Aby se to nestalo, odeslal koncem dubna 2020 Kverulant otevřený dopis Andrejovi Babišovi.

Proti návrhu z dílny ANO protestuje i Policie. Policejní prezident Jan Švejdar poslal  ministru dopravy Karlu Havlíčkovi (opět za ANO) dopis, v němž před návrhem přímo varoval.  Změna by vedla k vytvoření monopolu, který by jen tahal z kapes řidičů víc peněz. A čekání v kolonách na dálnicích by naopak prodloužil. „Zdá se, že jediným, kdo má na pozměňovacím návrhu zájem, jsou stávající smluvní odtahové služby ŘSD, protože jim změna zaručuje větší množství zakázek od ŘSD,“ napsal policejní prezident v dopise.

Policejní prezident Švejdar dále uvádí, že řidič má mít právo si odtahovku vybrat, navíc když si asistenční služby platí v povinném ručení. V praxi se pak podle Švejdara může stát, že si řidič zavolá svou odtahovku, například od pojišťovny, a když policista přijede k nehodě, objedná, v duchu návrhu poslance Kotta, ještě službu se smlouvou s ŘSD. Takže se na místě sejdou dvě odtahovky, a tím pádem bude muset řidič jeden výjezd zaplatit ze svého. Protože proč by pojišťovna hradila obě služby? Navíc: „Motorista nebude dopředu znát cenu nuceného odtahu. Budou vznikat problémy s úhradou nákladů za tyto nesmluvní odtahy. Motorista nebude chtít náklady hradit, protože má předplaceny své asistenční služby. Pojišťovny nebudou proplácet náklady za odtahy, které neobjednaly. Hrozí i zadržování vozidla odtahovou společností v případě neuhrazení předražených cen.“

Podle policejního šéfa dokonce hrozí, že se časy odtahů prodlouží. Pakliže totiž přijede k havárii jako první řidičova odtahovka z pojišťovny, policista ji stejně nebude moci nechat auto naložit. Podle zákona bude mít zkrátka povinnost počkat na odtahovku od ŘSD.

Kverulantovi se podařilo k ničemné aktivitě poslanců ANO připoutat pozornost. Tohle je reportáž televize Nova odvysílaná v řijnu 2020:

Hospodářský výbor počátkem února 2021 kontroverzní pozměňovací návrh poslance Kotta nepodpořil. Vyhráno však ještě není, o návrhu nakonec rozhodnou poslanci ve třetím čtení na příští schůzi Sněmovny. 

Podle odhadů pojišťoven naletí lovcům nehod v Česku každý desátý řidič. Oceňte Kverulantovu vytrvalou snahu zastavit okrádání řidičů a staňte se jeho pravidelným dárcem. Věnujte mu každý měsíc 100 korun. Vašich 100 korun pomůže měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým daremKverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin a při nákupu nezaplatíte nic navíc.