Nahoru

LID VERSUS LIDL

Twitter

V Jesenici byl seřízen semafor tak, aby zvýhodňoval diskontní řetězec. Kverulantovi se podařilo prosadit takové nastavení semaforu, které již nezvýhodňuje majitele semaforu, Lidl.

V Jesenici u Prahy byla v roce 2009 otevřena prodejna Lidl. Společnost Lidl si přehradila provoz na frekventované silnici 603 semaforem. Znalci místních poměrů vědí, že II/603 není žádná podružná dvojka, ale stále hodně používaná „stará“ výpadovka z Prahy na Benešov. Semafor byl a je ve vlastnictví Lidlu a Lidl jej také naprogramoval. Samozřejmě, žev zájmu svého zisku a nikoliv veřejnosti. Kverulant si myslí, že bohatě stačí, když Lidl v regálech vedle rohlíků a banánů prodává motorové oleje, nemrznoucí směsi, nářadí a jiné velepotřebné věci; nemusí k tomu ještě ovládat semafory na veřejné komunikaci. 

Nejdřív byl semafor naprogramován tak, že se dalo velmi dobře zajet a vyjet k prodejně. S provozem na silnici 603 už to bylo horší. Obyvatelé si stěžovali na radnici, ale ta jejich stížnosti bagatelizovala a neřešila. Po Kverulantově intervenci se situace zlepšila a semafor byl v září 2010 vypnut. Možná vypnutí semaforu souviselo s volbami do zastupitelstev obcí v říjnu 2010. Radní už třeba nechtěli těsně před volbami dráždit svoje voliče.

Kverulant vyzval jesenické radní, aby semafor nechali převést na obec nebo na pražskou Technickou správu komunikací, která provozuje naprostou většinu semaforů v Praze. Velevážená rada obce zasedla a usnesla se, že se nic převádět nebude a že soukromé vlastnictví semaforu je prima:

Kverulant se o usnesení rady podělil s novináři. Ti se byli jesenického pana starosty zeptat, co bude s vypnutým semaforem dál. Starosta Wijas v únoru 2011 tvrdil, že proběhlo měření intenzity provozu a během několika dnů bude semafor nově nastaven. Více v článku Světa motorů:

Několik dnů se protáhlo na osm měsíců. Celou tu dobu byl semafor vypnut a zdálo se, že všichni jsou spokojeni. Tedy všichni asi spokojeni nebyli. V polovině září 2011 byl semafor opět spuštěn. Kverulant si chvíli myslel, že Jesenice přišla k rozumu a převedla semafor na sebe a spustila zkušební provoz s ohledem na zájem všech. Ale kdepak, semafor je dál Lidlu. Lidl ho také „naprogramoval“ a zkušební provoz si také vyhodnotí Lidl:

Zkušební provoz po několika týdnech skončil a semafor byl v tichosti vypnut. Bylo to patrně nejlepší řešení a motoristé projíždějící Jesenicí byli spokojeni. Ale pak Lidl semafor zase zapnul, proč ne, když od něj má “klíče”. Později byl semafor opatřen tlačítkem pro chodce a nově nastaven tak, že již nezvýhodňuje zákazníky Lidlu. A v době slabšího provozu je dokonce vypínán.

Zdálo by se, že v právním státě, budujícím občanskou společnost není možné, aby soukromá firma vlastnila a ovládala semafor, ale v české kotlině to možné je. Soukromému vlastnictví semaforu nebrání žádný zákon. Zákon jen říká, že nastavení semaforu musí „stát“ schválit. O tom, že takové schválení je často jen formálním aktem, svědčí tato kauza. Jesenice se sice usnesla, že soukromá osoba nemůže vlastnictvím semaforu prosazovat svůj zájem, ale jak by takové prosazování zájmu mohlo vypadat, je popsáno zde:

Kverulant sice dosáhl výrazně lepšího seřízení semaforu, ale převedení vlastnictví na veřejnou správu dosaženo nebylo. Kverulant nemá na své straně zákon, který by něco takového stanovil. Pokud si i Vy myslíte, že semafor má být veřejný statek, můžete Kverulanta podpořit. Věnujte nám každý měsíc 100 korun. Vaše tři koruny denně pomohou měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Podpořte Kverulanta, čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.

Twitter