Nahoru

MODRÉ MAJÁKY POLITIKŮ

Cílem Kverulanta je omezit používání a zneužívání modrých majáků. Po pěti letech kverulování konečně přišly první úspěchy. Nejprve v lednu 2014 tehdejší ministryně české vlády Věra Jourová slíbila, že se vzdá absolutního práva přednosti v jízdě, a pak se k ní opatrně přidali i další politici. I díky Kverulantovi nebyl od roku 2013 rozšířen vládní seznam papalášů s právem na modrý maják. Oceňte Kverulantův příspěvek k lepší politické kultuře v naší republice a staňte se jeho dárcem

Kverulant je přesvědčen, že modrý maják patří víceméně jen na sanitky, hasičům a policii. Politici nejsou lepší lidé. Kverulant nevidí důvod, proč bychom se jim museli klidit stranou, kdykoliv kamkoliv jedou. Třeba na natáčení v Novém Bydžově jako svého času ministr vnitra Radek John.

Nebo nakrmit medvědy do Berouna, jako svého času ministr kultury Besser.

Kverulant si opravdu nemyslí, že natáčení či krmení medvědů v Berouně je důvodem k využití absolutní přednosti v jízdě:

Kverulant vyzval ministra Bessera k omluvě a požádal jej, aby desetkrát opsal větu „Už nikdy nebudu jezdit s modrým majákem krmit medvědy.“ Jak laskavý čtenář nejspíš tuší, pan ministr se neomluvil a větu neopsal. Je ovšem možné, že se ministr do sepisování omluvy pustil, ale nemohl najít pádné argumenty pro používání majáku. Možná že nedostatek inspirace pana ministra tak rozčílil, že si kávou polil nové sako. Pak je zcela evidentní, že bylo třeba použít modrý maják a zajet do Berouna nechat sako vyčistit:

A protože ministr asi musel nahonem do čistírny, zabývali se korespondencí s Kverulantem ministrovi podřízení. Na Kverulantovu otázku, k čemu je ministrovi kultury demokratického státu v době hlubokého míru vozidlo s absolutním právem přednosti v jízdě, odpověděli tak, že Kverulanta odkázali na platné právní předpisy. Kverulant se ani nedozvěděl, jaký konkrétní veřejný zájem opravňoval ministra k omezení práv ostatních účastníků silničního provozu a k použití zvláštního světla modré barvy. Více o tom, jak jel ministr kultury pogratulovat huňáčům k jedenáctým narozeninám, v reportáži Motožurnálu z 8. 7. 2011:

Kverulant.org neúspěšně vyzval hned několik politiků, aby se vzdali používání modrého majáku, tedy absolutního práva přednosti v jízdě. Když Ministr Besser skončil v propadlišti dějin, na jeho místo nastoupila Alena Hanáková. Kverulant ji hned po nástupu do funkce vyzval, aby se vzdala používání modrého majáku, tedy absolutního práva přednosti v jízdě, s tím, že ministr Besser již majáček amortizoval dostatečně. 

V srpnu 2012 na postu ministra spravedlnosti vystřídal Jiřího Pospíšila Pavel Blažek. Kverulant novému ministrovi navrhl, aby si jako tisíce obyčejných občanů vystál zácpy na D1 při cestách mezi domovským Brnem a Prahou. Ministr Blažek odpověděl, že se majáku vzdát nemůže, ani kdyby chtěl.

V prosinci 2012 oznámila vláda, že se schystá sloučit ministerstvo průmyslu a obchodu s ministerstvem dopravy. Kverulant navrhl oběma ministrům, aby prvním viditelným krokem při plánovaném slučování bylo používání jen jednoho modrého majáku. Ministr Kuba i ministr Stanjura se rozhodli, že nepřesvědčí skeptickou veřejnost, že je slučování myšleno vážně, a majáků se nevzdali.

V prosinci 2012 se také odehrála instalace Karolíny Peake do pozice ministryně obrany. Kverulant měl za to, že Karolína Peake jako politik zvolený především na základě kritiky papalášských praktik určitě také vnímá tuto papalášskou výhodu jako nespravedlivou a provokující. S touto úvahou se nové ministryni dopisem svěřil. Než byla Karolína Peake po osmi dnech z pozice ministryně obrany zase odinstalována, stihla ještě Kverulantovi odpovědět, že se modrého majáku nevzdá.

Až v lednu 2014 slavil Kverulant konečně první úspěch a první politik reagoval na jeho několik let trvající usedavou kritiku papalášské výhody. Tehdy budoucí ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová v lednu 2014 slíbila, že se po nástupu do funkce vzdá absolutního práva přednosti v jízdě. Více v Kverulantově reportáži:

Kverulantova reportáž vyvolala slušný zájem médií. A když je něco v televizi, tak to politiky konečně přiměje se tím zabývat. A tak se ministr školství Marcel Chládek vyjádřil, že ani on skoro nebude modrý maják používat. Stejně se vyjádřil i předseda lidovců. Více v reportáži TV Barrandov z února 2014:

Vše nasvědčuje tomu, že Věra Jourová, Marcel Chládek i lidovci svůj slib splnili a ostatní politici je budou následovat. Podobně jako ministr dopravy Dan Ťok. Ten Kverulantovi napsal, že modrý maják použije jen opravdu v krajním případě.

A snad se poučí i „civilové“ jako například děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík. Ten v březnu 2014 neoprávněně použil modrý maják, aby mohl jet dálnicí v protisměru, když došlo na dálnici D5 k hromadné nehodě. Dálnice se během chvíle proměnila v jedno velké parkoviště. Miroslav Ševčík ale po půl hodině čekání připevnil na auto modrý majáček, otočil auto do protisměru a dál pokračoval odstavným pruhem, který je určen pro záchrannou službu a policii. 

Miroslav Ševčík však není jediný, kdo má či měl načerno modrý maják. Podle policie jsou takových řidičů desítky. Reportér Seznamu se v říjnu 2016 s jedním takovým řidičem projel a natočil o tom reportáž. Policejní mluvčí v reportáži uvádí, že za samotné neoprávněné užití modrého majáku lze v blokovém řízení uložit pokutu až 2000 korun a ve správním řízení to potom může být 2500 korun. Mluvčí rovněž upozorňuje, že úřady samozřejmě mohou řidičům maják odebrat. Zmíněný řidič však v reportáži tvrdí: „Za maják je tak malý trest, že za ušetřený čas to vždycky stojí. Používám je šest let a policisté mě chytili jenom jednou. Skončilo to pokutou 100 korun blokově.“

Další kategorií jsou papaláši, kteří maják nemají, ale mají intenzivní pocit, že by ho mít měli. Například pan předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Na cestě mezi Prahou a Brnem prý ztrácí čas, který by mohl využít jinak. Pan soudce sepsal žádost o výstražná modrá světla a dokument poslal na Úřad vlády. Tam doputoval na konci června 2014 a vyvolal snahu sebrat modré majáky dobrovolným hasičům, horské službě a dopravním podnikům. K tomu naštěstí nakonec nedošlo a předseda Ústavního soudu nerozšířil řady papalášů s právem absolutní přednosti v jízdě. Více v reportáži České televize o zneužívání modrých majáků.

Dalším papalášem, který na maják nemá nárok, ale má pravděpodobně pocit, že si ho rozhodně zaslouží, je Jaroslav Vodička. Jeho frustrace z absence práva na absolutní přednost v jízdě byla patně tak silná, že si jej už načerno pořídil. V listopadu 2016 jej odhalila Česká televize a Kverulant.org na něj obratem podal oznámení o přestupku.  Pan Vodička je nyní předsedou Českého svazu bojovníků za svobodu a bývalý člen normalizační KSČ a komunistické vojenské kontrarozvědky. 

Další opravdu kuriózní skupinou, která zneužívá modrý maják, jsou zachránci zvířátek. Kverulant.org zjistil, že už i doktor Bolíto jezdí za zvířátky s modrým majákem a houkačkou. Tedy přesněji firma PET-MEDIC má pět vozidel s absolutním právem přednosti jízdy. Kverulant si opravdu nemyslí, že by měl odstavit své auto u krajnice, protože koťátko uvízlo v díře ve dveřích a doktor Bolíto ho spěchá vysvobodit švýcarským nožíkem. Zvlášť když si doktor Bolíto za použití majáku nechá slušně zaplatit.

Více o tom, jak doktor Bolíto zachraňuje pejsky, v reportáži Motožurnálu z 17. 10. 2011:

Život s malým počtem papalášských majáků jistě prospěje i politické kultuře v naší zemi. Nejde jen o to, že politici a papaláši majáky zneužívají. Vláda ze zákona může dát maják komukoliv. A tak dávávala. Mimo sanitky, hasiče, policii a podobně, vlády v minulosti  rozdaly ještě dalších asi 110 modrých majáků. A tak má modrý maják i hlavní zásobovač armády nebo ředitel státní plavební správy. Tím to však naštěstí snad skončilo. V posledních letech došlo jen drobnému a asi i rozumně zdůvodněnému rozšíření možnosti používat modrý maják o náměstka ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost, protože on je z titulu své funkce místopředsedou Ústředního krizového štábu. V lednu roku 2014 se sice vyskytl pokus Rusnokovy vlády rozšířit majitele modrých majáků o všechny tři šéfy tajných služeb, ale ani tento pokus nebyl úspěšný. I díky Kverulantovi tak nebyl od roku 2013 rozšířen vládní seznam papalášů s právem na modrý maják. Na tomto seznamu je tak nyní jen prezident republiky, předseda Poslanecké sněmovny a předseda Senátu, členové vlády, náčelník Generálního štábu, velitele vzdušných sil, velitel pozemních sil a velitel logistiky Armády a náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost. Podle platného vládního nařízení mají právo používat modrý maják také vozidla jednotek požární ochrany, vojenských hasičských jednotek, horské služby,  celní správy, poruchové služby energetických zařízení, speciální motocyklové jednotky Hradní stráže, Státní plavební správy, Dopravního podniku hl. m. Prahy, a. s., Dopravního podniku města Hradec Králové, a. s.,  Dopravního podniku města Liberec, a. s., Dopravního podniku Ostrava, a. s., Plzeňských dopravních podniků, a. s., vozidla právnických osob provozujících dráhu tramvajovou nebo dráhu trolejbusovou a Svazu záchranných brigád kynologů České republiky, Žatec. Vozidla s modrým majákem samozřejmě mohou používat i policisté a lékaři, ale to je upraveno jinak než vládním nařízením.

Kverulant se pokouší zjistit přesný počet papalášských modrých majáků. Ze zákona má veřejnost právo na takové informace, ale státní správa mlží a zapírá. Dokonce i tehdy, když se Kverulantovi podařilo jednoho papaláše vyfotit, když spěchal 200 km/h. Že by armádě došly zavařovačky, a tak jel hlavní zásobovač nahonem koupit?

Kverulant položil dotaz policii dotaz, kolik luxusních vozidel s modrým majáčkem používá k dopravě politiků a kolik nás tahle socialistická atrakce stojí. Po několika měsíčním mlžení a odkladů přišla policie na to, že poskytnutí takové informace by přinejmenším rozložilo policii a ohrozilo bezpečnost České republiky.

Kverulant proti neposkytnutí informací podal žalobu. Městský soud sice dal Kverulantovi za pravdu, že doprava papalášů není činností orgánů v trestním řízení, ale přesto Kverulantovi nevyhověl. Důvodem pro neposkytnutí informací je nařízení vlády.

Kverulant nekritizuje rozhodnutí soudu. Po prozkoumání odůvodnění rozsudku (zde) dospěl k názoru, že soud ani nemohl rozhodnout jinak. Zakopaný pes je v nařízení vlády, kterým se zakazuje poskytnout informace o „dopravě papalášů“.

Další případ jízdy papalášů se Kverulantovi podařilo vyfotografovat v Praze. Tentokrát bylo třeba zastavit dokonce provoz pro 15 vozidel papalášské kolony.

Když se Kverulant na Ministerstvu vnitra ptal, kdo to seděl v patnácti autech, kam jeli a proč, nedozvěděl se nic. Ministerstvo pouze sdělilo, že šlo o zahraniční návštěvu. Patrně přijel někdo veledůležitý z Balkánu. Přestože veřejnost je nucena platit si takové přehlídky nadřazenosti, nesmí ani vědět, co to celé stálo:

Zdůvodnění pro neposkytnutí informací bylo v roce 2011 stejné jako v roce 2009. Sdělit, kolik to stálo, by rozložilo policii a ohrozilo bezpečnost republiky. Kverulant se proti neposkytnutí informací ještě v únoru 2011 odvolal. Odvolacím orgánem byl v tomto případě ze zákona osobně ministr vnitra. Tím byl tehdy Radek John, předseda strany Věci veřejné, která ve volbách kritizovala papalášské chování vlád předešlých. Nyní si užíval modrého majáčku vrchovatě.

Kverulant byl zvědav, jak ministr John v odvolání rozhodne. Překvapení se tentokrát konalo. Ministrovi Johnovi patně uniklo, že ředitel jeho kanceláře Kverulantovu odvolání vyhověl, a vrátil žádost o poskytnutí informací zpět policii, aby na dotaz odpověděla.

V odůvodnění rozhodnutí se zejména píše, že když se požadované informace vztahují k minulosti, nelze dost dobře argumentovat, že by to ohrozilo bezpečnost republiky či bezpečnost již přepraveného papaláše. Zvlášť když v koloně patnácti aut ani žádný papaláš neseděl:

Policie však místo poskytnutí informací jen znovu odmítla poskytnout jakékoliv informace a pouze napsala lepší zdůvodnění odmítnutí žádosti.

Problému zneužívání modrých majáků se obšírně věnoval i časopis Auto TIP. Redaktoři se zmiňují o situaci v Rusku, které je pravým rájem papalášů s modrým majákem. Také se zamýšlejí nad vznikem centrální evidence modrých majáků. Celý článek je zde:

Jak už bylo uvedeno v úvodu, Kverulant je přesvědčen, že modrý maják patří víceméně jen na sanitky, hasičům a policii. Zbytečné modré majáčky, a zejména majáčky politiků, jsou projevem papalášství a Kverulant je rád, že jejich zneužívání už není tak časté. A o to se Kverulant snaží a bude se o to bude snažit i dál. Kverulant zdvořile prosí i o finanční podporu svého úsilí i vás. Věnujte nám každý měsíc 30 korun. Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Podpořte Kverulanta, čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.