Předražené právní služby veřejných institucí
Kverulant.org detailně zmapoval náklady na právníky u téměř 80 institucí veřejné správy. Zjistil, že od roku 2016 do prvního čtvrtletí roku 2020 zaplatily za právní služby téměř 4 miliardy korun. Z toho interní právníci stáli nejméně 1,3 miliardy a externí právníci si vydělali téměř 2,3 miliardy korun. Kverulant odhalil, že advokátní kancelář ROWAN LEGAL dostala za sledované období vyplaceno o 28,5 milionů korun více, než na co měla uzavřené smlouvy. Kverulant o svých zjištěních informoval Úřad na ochranu hospodářské soutěže a Nejvyšší kontrolní úřad. Oceňte Kverulantovu důslednost, se kterou vystupuje proti věrolomným a rozežraným politikům, a podpořte ho alespoň malým darem.
Kverulant zmapoval náklady na právníky u 78 institucí veřejné správy. Zjistil, že od roku 2016 do prvního čtvrtletí roku 2020 zaplatily za právní služby 3,6 miliardy korun. Z toho interní právníci stáli nejméně 1,3 miliardy. Jedna průměrná instituce veřejné správy vydala na interní právníky ročně téměř přesně 4 milionu korun. Celková částka však je ve skutečnosti vyšší, protože celá řada velkých institucí neví, kolik je interní právníci stojí. Jeden příklad za všechny. Neví to Pražský magistrát pod vedením Pirátů, kteří se zaklínají prosazováním „chytré veřejné správy“.
Externím právníkům zaplatili rozhazovační politici z našich daní za čtyři a čtvrt roku 2,277 miliardy korun. Z toho téměř polovinu utratily za externí právníky tři instituce. Magistrát hlavního města Prahy vydal částku 635 milionů korun, Ministerstvo vnitra 313 milionů korun a Ředitelství silnic a dálnic ČR 263 milionů korun.
Kverulant také věnoval velkou pozornost advokátní kanceláři ROWAN LEGAL. Na začátku této kauzy stálo Kverulantovo odhalení vyvádění peněz z Pražského dopravního podniku právě prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Šlo o to, že vedení pražského dopravce podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohou právníci za danou službu fakturovat. Pak byl uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno. Celkem bylo v těchto zdokumentovaným případech namísto 4,5 milionu korun (5,4 včetně DPH) vyfakturováno 17,4 milionu korun. Tedy více než třikrát tolik. Kverulant vyzval primátora k zastavení tohoto tunelu a k podání trestního oznámení. To se však stále nestalo. Kverulant o této kauze natočil krátké video:
Kverulant chtěl v této kauze mimo jiné zjistit, zda vyvádění peněz z dopravních podniků prostřednictvím advokátů z ROWAN LEGAL není jen špičkou ledovce. Zjistil, že tomu tak je. Pražský magistrát (MHMP) ovládající Pražský dopravní podnik vyplatil ROWAN LEGAL za sledované období celkem 57,9 milionu korun. Dle Hlídače státu má však MHMP na dané období celkem uzavřené smlouvy s ROWAN LEGAL jen za 52,5 milionu korun. ROWAN LEGAL tedy dostal vyplaceno o 5,4 milionu korun více. Obdobně Česká správa sociálního zabezpečení uzavřela s ROWAN LEGAL smlouvy jen za 4,8 milionu korun, ale ROWAN LEGAL dostal vyplaceno celkem 11,7 milionu. To je o 6,9 milionu více. S největší pravděpodobností jde o obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek. Soutěžitel, v našem případě ROWAN LEGAL, vítězí ve výběrovém řízení díky nízké ceně. Tu však v průběhu realizace zakázky dramaticky navýší. ROWAN LEGAL dostal za sledované období vyplaceno v jedenácti případech více, než měl, a šlo o 28,5 milionů korun navíc.
ROWAN LEGAL získal ve veřejné správě i řadu zakázek bez soutěže. Například zakázku na ministerstvu dopravy v době, kdy úřad vedl Vladimír Kremlík. Ten ve firmě v minulosti působil jako advokátní koncipient a na smlouvy se svým někdejším zaměstnavatelem tlačil.
Jde konkrétně o smlouvu se státním podnikem Cendis, který plně spadá pod ministerstvo dopravy a kde bývalý ministr Kremlík provedl výměnu ředitele. Podle kontraktu v registru smluv zaplatí Cendis maximálně 195 tisíc korun za posouzení vybraných otázek „identifikovaných ze strany ministerstva dopravy spojených koncepcí realizace projektu Elektronizace dálničních známek“. V říjnu 2019 získal ROWAN LEGAL i velkou objednávku na základě už starší rámcové smlouvy také na Ředitelství silnic a dálnic. Za 2,7 milionu korun bude firma radit s problematikou dálnice D3.
Podle oficiálního životopisu Kremlík ve firmě ROWAN LEGAL působil po svém odchodu z ministerstva dopravy v roce 2008. Na ministerstvu dopravy dříve jako vrchní ředitel organizoval tendr na právní služby. Zakázku později kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad především kvůli ceně i rozsahu prací. Za téměř pět tisíc korun na hodinu totiž vybrané advokátní kanceláře nezpracovávaly jen složité právní analýzy, ale prováděly i banální kancelářské práce.
Majitelem advokátní kanceláře ROWAN LEGAL je Martin Janoušek. Martin Janoušek je považován za protřelého lobbistu. Spletitou síť kontaktů se Janouškovi podařilo přetavit v rozsáhlou klientelu. Kverulant za sledované období napočítal, že kanceláři ROWAN LEGAL putovalo z veřejných rozpočtů celkem 207 milionů korun. Janouškovi zájem veřejnosti v únoru 2020 zajistila kauza spojená s bývalým ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem. Ten tvrdí, že mu advokát Janoušek nabídl krátce před Vánocemi 2019 přímo v úřadu úplatek ve výši 1,5 milionu. Martin Janoušek je vnukem jednoho z hlavních komunistický papalášů minulého režimu Lubomíra Štrougala, který byl premiérem československé federální vlády v normalizační éře let 1970 až 1988. Matka Martina Janouška před listopadem 1989 vyučovala trestní právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, po pádu režimu se etablovala na poli luxusní módy s vlastní značkou E.daniely.
Kverulant o svých zjištěních informoval Úřad na ochranu hospodářské soutěže a Nejvyšší kontrolní úřad.
Oceňte Kverulantovu důslednost, se kterou vystupuje proti věrolomným a rozežraným politikům, a podpořte ho alespoň malým darem. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A při nákupu nezaplatíte nic navíc.
Poděkování patří kolegům z databáze Hlídač státu. Jejich podklady byly pro tuto kauzu nepostradatelné.