Nahoru

Tunel přes chirurgické nástroje

Policie i Technologická agentura ČR /TAČR/ se začaly zabývat případem, na který upozornil Kverulant.org. Podle jeho zjištění se Všeobecná fakultní nemocnice /VFN/ v roce 2017 i 2018 nechala připravit o 280 000 Kč. Celý tunel byl založený na pronájmu vysoce specializovaných mikrochirurgických nástrojů, které nemocnice „postrádala“ pro práci na vědeckém projektu. „Naštěstí“ se ve správnou dobu objevili Holubovi, kteří nástroje nabídli prostřednictvím svých dvou firem – jedna je sice elektromontážní a druhá spící, takže se zdravotnictvím nemají žádnou souvislost, ale když jde o tunelování, tyhle detaily nehrají žádnou roli. Podpořte Kverulantův boj proti rozkrádání veřejných prostředků alespoň malým darem.

foto Dominik Karch (Pixabay)

V polovině května dorazila Kverulantovi dvě oznámení. Nejprve napsal Martin Bunček z TAČR. Potvrdil, že jeho úřad tunelování VFN prověří, přestože hlavním správcem tohoto vědeckého grantu je Ministerstvo zdravotnictví. Druhá zpráva přišla od kriminální policie. V ní kapitán Josef Fusek z Odboru vyšetřování hospodářské kriminality sdělil, že případ bude mít na starosti Obvodní ředitelství Praha 2. Oba úřady svými oznámeními potvrdily dobře odvedenou investigativní práci týmu Kverulant.org, který na případ začátkem května 2021 upozornil.

Dne 1. května 2015 zahájila Technologická agentura ČR /TAČR/ výzkumný projekt č. NV15-27941A. Šlo v něm o využití rybího kolagenu při konstrukci implantátů a jako nosiče léků. Kromě VFN se na výzkumu podíleli také experti strojní fakulty Českého vysokého učení technického a výzkumníci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Když projekt k 31. prosinci 2018 skončil, vyúčtovali tito státní agentuře TAČR celkem 15 713 000 Kč. Agentura náklady výzkumu obratem proplatila.

Kverulant je přesvědčený, že faktury, které v rámci tohoto projektu vystavily firmy Power Tech, s. r. o., a TGM Help, s. r. o., jsou učebnicovým příkladem tunelování. Z veřejných zdrojů totiž vyplývá, že nikdy předtím ani potom se žádná z obou společností nevěnovala zdravotnictví. Těžko si vysvětlit, z jakého titulu by obě společnosti vlastnily mikrochirurgické nástroje tak vysoce specializované, že by scházely i VFN, tedy jedné z největších tuzemských fakultních nemocnic.

Nástroje jsou v každé z celkem tří smluv vyčísleny na vysoké částky. Každou smlouvu za VFN uzavřel MUDr. Jana Bříza, CSc., MBA, náměstek pro vědu, výzkum a vzdělávání.

MUDr. Jan Bříza, CSc., MBA foto ČTK

V prvním případě si nemocnice půjčila chirurgické nástroje v hodnotě 770 510 Kč. Za pronájem v době od 1. dubna do konce roku 2017 zaplatila VFN 120 000 Kč. Peníze odešly společnosti Power Tech Jaromíra Holuba. Jinou zakázku nebo alespoň souvislost, která by ukazovala, že společnost má pro tak nákladný a rozsáhlý inventář chirurgických nástrojů využití, nelze ve veřejných zdrojích dohledat. Těžko věřit, že by byly potřeba v kovovýrobě, při montáži LED osvětlení nebo počítačových serveroven, což jsou běžné činnosti Power Techu.

O další společnosti, TGM Help, od které si VFN pronajal nástroje o dva měsíce později – tedy na dobu od 1. června od konce 2017 – nelze dohledat vůbec nic. Tedy kromě zakladatelské listiny, která uvádí základní kapitál 1 Kč a jméno majitelky: jde o Taťánu Holubovou. Ta nemocnici pomohla ještě víc než předtím Jaromír Holub. Když totiž byli výzkumníci s už pronajatými nástroji znovu v nouzi, nabídla jim ještě rozsáhlejší soubor nástrojů: smlouva vyčíslila jejich hodnotu na 946 268 Kč. Nájemné bylo navíc nižší než v prvním případě, ve smlouvě bylo stanoveno na 80 000 Kč. Obě tyto smlouvy vypršely k 31. prosinci 2017.

V březnu 2018 si ve VFN uvědomili, že vědecký projekt hrazený z rozpočtu spravovaného TAČR končí až ke konci roku. A co víc, že jim zase schází chirurgické nástroje pro vědeckou práci! Jan Bříza si naštěstí vzpomněl na Jaromíra Holuba, který mu už jednou s nástroji v hodnotě 770 510 Kč tak výrazně pomohl. VFN si tedy až do konce září 2018 pronajala od Power Techu chirurgické nástroje znovu. Nástroje od TGM Help už potřeba nebyly. Inspirací ale bylo nájemné, ve smlouvě se totiž objevuje opět kulatých 80 000 Kč. Celkem tedy VFN zaplatila ve třech fakturách firmám Holubových 280 000 Kč.

Jako houska na krámě se nabízí hypotéza, že nemocnice všechny vysoce specializované nástroje v ceně cca 1,8 milionů korun už dávno měla a od Holubových si je pronajala naoko proto, aby ukradla část peněz z grantu.

Ještě předtím, než se Kverulant se svými zjištěními obrátil na poskytovatele dotace TAČR a policii, oslovil e-mailem nového ředitele VFN. Chtěl věřit, že i jemu bude připadat minimálně divné, že si jím řízená, jedna z největších tuzemských nemocnic musí pronajímat chirurgické nástroje od elektromontážní a spící firmy, kdy obě jsou navíc vlastněné Holubovými. Po urgenci a téměř tříměsíčním čekání jsme se ale od profesora MUDr. David Feltla, Ph.D., MBA, nedozvěděli nic o nařízeném auditu. K našemu překvapení se spokojil s konstatováním, že na tomto případu nic podezřelého nevidí.

Kverulant se považuje rozkrádání veřejných prostředků za rakovinu moderní společnosti. Proto ze všech sil pracuje na tom, aby zhoubné bujení tohoto nádoru zastavil. A protože chce principálně předcházet i případným tlakům spojeným s dotační politikou, prosí o příspěvky výhradně soukromé nebo firemní dárce. Budeme vděční, pokud i vy podpoříte naši práci alespoň malým darem.

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima