Nahoru

50 MÍST KDE JE LEPŠÍ NETANKOVAT

V seznamu 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Tento seznam  byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS a je pravidelně aktualizován. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant svůj přehledný a adresný seznam. I díky jemu se kvalita benzínu i nafty zásadně zvýšila.​  Zatímco v roce 2001 bylo závadných více než 10 % odebraných vzorků paliv v roce 2017 to bylo už jen 1 % z 2 670 vzorků. Díky Kverulantovi můžete tankovat levnější palivo bez rizika a ušetřit tak na nádrži cca 181 Kč. Podpořte Kverulanta právě touto částkou.

Zveřejňování výsledků kontrol je výsledkem Kverulantovy dvouleté práce. Kverulantovi se v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI a ta od té doby zveřejňuje, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty. To vedlo k významnému nárůstu kvality prodávaných pohonných hmot. Zatímco v roce 2001 bylo závadných více než 10 % odebraných vzorků paliv v roce 2017 to bylo už jen 1 % z 2 670 vzorků.

Připomeňte si s námi, co všechno předcházelo pravidelnému zveřejňování.  ČOI rok co rok odhalovala rekordní výskyt špatného benzínu a nafty. A rok co rok nám tajila, kdo a kde ony nekvalitní pohonné hmoty prodává. Kverulant.org se s tímto stavem nechtěl smířit a po ročním marném čekání na soud s ČOI zvolil jinou taktiku. V roce 2011 poslal na ČOI dva dotazy. Nejprve se zeptal na seznam všech kontrol a po čase na seznam všech pump, které prošly. Kverulant porovnal oba seznamy a výsledek byl na světě. Zveřejnění seznamu vyvolalo velkou mediální odezvu a ředitel Kverulanta, který se tehdy ještě jmenoval Acta non verba, byl hostem u Martina Veselovského v pořadu Události a komentář:

Paralelně se zveřejněním Kverulantových seznamů pokutovaných pumpařů běžela Kverulantova žaloba proti ČOI. Po mnoha urgencích bylo první jednání nařízeno v lednu 2011 a soud dal Kverulantovi za pravdu. Rozsudek je k dispozici zde. V rozsudku se uvádí, že ČOI neměla pro nezveřejnění seznamů dostatečné právní důvody:

ČOI už nemohla dále tvrdit, že uveřejňování seznamů odporuje zákonu. A pak už to šlo rychle. ČOI svolala tiskovou konferenci a zveřejnila výsledky. Díky Kverulantovu úsilí dnes každý může vědět, kde nemá tankovat, a čerpaček s nekvalitním palivem ubývá. Tato kauza byla úspěšně dokončena, ale další na Kverulanta teprve čekají. Pomozte Kverulantovi v boji za nápravu věcí veřejných. Věnujte mu každý měsíc 30 korun. I vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.