Nahoru

Miliardový tunel na vnitru

Ministerstvo vnitra nakupuje předražené a zastaralé vysílačky za několik miliard. Cílem Kverulanta je tento tunel zastavit, a proto chystá podání k antimonopolnímu úřadu.  Oceňte Kverulantův boj proti tunelářům a začněte ho podporovat symbolickou částkou 100 Kč měsíčně.

Ministerstvo vnitra se už v roce 2019 chystalo nakoupit v tendru s jediným dodavatelem a v utajeném režimu vysílačky za 4,4 miliardy korun. Dodavatelem měl být Pramacom Prague s.r.o., a vysílačky měly pracovat v zastaralé síti Tetrapol. Kverulant.org ověřil, kolik by stála náhrada za technologii TETRA, kterou používají západní státy. Cena nového systému včetně koncových terminálů, tedy vysílaček, by byla téměř poloviční.

Kverulant.org proti tomuto miliardovému tunelu protestoval. I jeho protesty vedly k tomu, že vnitro zakázku zlevnilo na 3,1 miliardy. V listopadu 2019 dokonce došlo k tomu, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže předběžně zakázal ministerstvu vnitra uzavřít smlouvu na vysílačky bez výběrového řízení. V  lednu 2020 však antimonopolní úřad realizaci tendru povolil. Nato resort ministra Hamáčka dosti překvapivě tendr zrušil a s dodavatelem Pramacom Prague prodloužil současnou smlouvu. Pravděpodobně v hodnotě několika miliard.

Kverulant si dle zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádal kopii této smlouvy. Vnitro odmítlo nejen poskytnout kopii, ale dokonce i sdělit základní parametry jako je celková cena a počet vysílaček. Vnitro v odůvodnění zopakovalo mantru tunelářů z ozbrojených složek o utajovaném režimu a ohrožení národní bezpečnosti. Kverulant se s tím samozřejmě odmítá smířit a proti neposkytnutí informací podal odvolání. Kverulant je přesvědčen, že hlavním důvodem utajení je nemravně vysoká cena této zakázky. Jisté je  to, že současný systém by měl fungovat ještě několik let. Resort uvedl, že do doby než bude definitivně rozhodnuto o novém způsobu řešení komunikačního systému složek IZS.

Soukromá firma Pramacom Prague spol. s r.o. to se státem zřejmě umí velmi dobře. I bez předmětné smlouvy s vnitrem uzavřel Pramacom Prague od roku 2016 s různými veřejnými institucemi 284 smluv za více než 1 miliardu korun. Když uvážíme, že  4,0 % smluv má skrytou cenu, bude konečný součet ještě vyšší. Navíc 22 smluv za 820 milionů korun obsahuje vážné nedostatky z hlediska zákona o zadávání veřejných zakázek.

Pokud by vnitro řádně soutěžilo dodavatele vysílaček pro Integrovaný záchranný systém (IZS), byla by cena pravděpodobně ještě nižší než poloviční. Všechno by bylo nové se zárukou, místo toho se erár chystal draze „modernizovat“ technologii, která se už léta nevyvíjí. Velký problém současné zastaralé technologie je udržení provozu v případě rozsáhlého výpadku proudu. Základnové stanice mají tak velkou spotřebu, že záložní baterie je udrží v provozu pouze několik hodin. Drahé udržování nynější zastaralé vysílačkové technologie Tetrapol při životě kritizovaly i společnosti Nordic Telecom a O2.

Cena zakázky  byla původně stanovena na 4,4 miliard korun. Po Kverulantově kritice byla v létě 2019 cena snížena  na 3,1 miliardy korun. Vnitro tehdy také uvedlo, že smlouva s dodavatelem už nebude trvat do roku 2027, jak se plánovalo, ale bude platit  jenom čtyři roky.

Kverulant protestuje proti tomuto arogantnímu tunelování veřejných rozpočtů a  připravuje podání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.  Kverulant již má se zastavením vysílačkových tunelů zkušenosti. V roce 2017 vypsalo Generální ředitelství cel  soutěž na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun. O žádnou soutěž však nešlo, zadávací podmínky byly totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli. Kverulantovi se však podařilo tento tunel zastavit, když Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na základě jeho podání v září 2018 soutěž zrušilPomozte Kverulantovi bojovat proti tunelářům ve státním dresu a staňte se jeho pravidelným dárcem.