Nahoru

Poslanci na výletě v Peru za naše peníze

Již jednou bylo cílem Kverulanta donutit výletníky vlastnoručně desetkrát opsat větu „Nemám jezdit na drahé výlety za peníze daňových poplatníků.“ a také vrátit peníze, když se v roce 2010 vydali za naše peníze na Machu Picchu. Tohoto cíle se Kverulantovi i přes slib, že už se podobné chování nebude opakovat, nepodařilo dosáhnout. I proto se výlet na Machu Picchu za peníze daňových poplatníků v roce 2019 opakoval. Delegaci poslanců kontrolního výboru tentokrát vedl dokonce prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. I jej Kverulant vyzval, aby vrátil peníze za tento výlet a desetkrát opsal větu „Nemám jezdit na drahé výlety za peníze daňových poplatníků.“ Prezident NKÚ sice požadovanou větu neopsal, ale Kverulant věří, že i jeho výzva přispěl k tomu, aby papaláši jezdili na výlety za peníze daňových poplatníků o trochu méně.  Pomozte Kverulantovi bojovat s papalášskou aroganci a podarujete ho měsíčním příspěvkem v symbolické výši 100 Kč.

Oficiální parlamentní delegace podnikla počátkem března 2010 výlet do Peru. Udatní zákonodárci vyslali mezi indiány poslance Dlouhého, Červenku, Látku, Mlčáka, Rujbrovou a Mallotovou. Výkvět českého národa se zúčastnil dokonce i zasedání komise pro andské, amazonské a afroperuánské obyvatele.

Byl nejvyšší čas zaletět do Peru, vždyť zdaleka ne všichni poslanci už tam byli. Přitom dobré vztahy s indiány jsou tradiční osou české zahraniční politiky. A Peru má jako největší světový exportér kokainu co nabídnout. 

Poslanci přinesli naší zemi oběť, ale občané si toho neváží. Najdou se pochybovači, kteří si myslí, že šlo o soukromý výlet poslanců za peníze daňových poplatníků nedbale maskovaný jako pracovní cesta. Dokonce si myslí, že přínos pro Českou republiku není žádný. Mezi takové pochybovače patří i Kverulant.

Cesta za indiány nás stála více než 1 400 000 Kč. To je přibližně 240 000 Kč na jednoho poslance za sedmidenní výlet. Běžná cena takového zájezdu činí 65 000 Kč. Parlamentní zájezd tak byl předražen o více než 250 %.

Ještě před volbami v roce 2010 vyzval Kverulant kontrolní výbor parlamentu, aby věc prošetřil a sjednal nápravu. Kverulant žádal vrácení částky ve výši přibližně 240 000 Kč každým poslancem do rozpočtu parlamentu. Kontrolní výbor minulého parlamentu odpověděl, že kontrolní výbor parlamentu nic kontrolovat nemůže, a rozhodně ne parlament:

Zákon sice ukládá kontrolnímu výboru provádět kontrolou hospodárného čerpání finančních prostředků ze státního rozpočtu, ale podat žalobu pro nečinnost zákon neumožňuje.

Kverulant počkal na nové složení parlamentu a na nový kontrolní výbor a vyzval kontrolní výbor znovu. Podle volebních slibů by už v parlamentu neměli sedět oškliví papaláši, ale naprosto úžasní lidé, kteří rozhodně nefandí výletům do Peru za peníze daňových poplatníků. Kverulant byl upřímně zvědavý, jak se k tomu nový kontrolní výbor postaví. Překvapení se nekonalo. Z 15 oslovených členů nového kontrolního výboru odpověděl pouze poslanec Vít Němeček. Podle něj výlet posílil prestiž republiky, nová sněmovna starou kontrolovat nemůže, a jestli se nám to nelíbí, tak jsme měli jít k volbám.

Kverulant v roce 2010 podal na Nejvyšší kontrolní úřad podnět k prošetření výletu do Peru. NKÚ odpověděl, že zákon mu nic takového neukládá, a tak žádné šetření provádět nebude. Kverulant by sice ještě tenkrát mohl podat trestní oznámení, ale poslanci měli imunitu. Kverulanta utěšuje, že snad i díky jeho kampani nebyli znovu zvoleni čtyři poslanci ze šestice výletníků. Navíc i Kverulantova kauza nakonec přiměla některé poslance věc řešit:

Poslanec Gazdík dokonce v korespondenci s Kverulantem uvedl, že se nic podobného jako výlet do Peru už dít nebude:

Poslanec Gazdík se hluboce mýlil.  V květnu 2019 neodolala volání Machu Picchu delegace poslanců kontrolního výboru. Ze sedmnáctičlenného kontrolního výboru odletělo do Jižní Ameriky pět poslanců. Delegaci vedl místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD), připojil se však i prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Včetně doprovodu (dvě sekretářky a tlumočnice). Poslanci tři dny strávili v turistickém městě Cuzco a na Machu Picchu. Ubytování v luxusních hotelech i letenky přitom platil stát. Parlamentní delegaci zastihl přímo při výstupu ke kultovnímu inckému městu Machu Picchu reportér Radiožurnálu Janek Kroupa:

V květnu 2019 vyzval Kverulant šéfa NKU, aby vrátil peníze za tento výlet, desetkrát opsal větu „Nemám jezdit na drahé výlety za peníze daňových poplatníků.“ a její scan zveřejnil na stránkách NKÚ. Prezident NKÚ sice požadovanou větu neopsal, ale Kverulant věří, že i jeho výzva přispěla k tomu, aby papaláši jezdili na výlety za peníze daňových poplatníků o trochu méně.  I tato kauza přispěla, že náklady zahraniční cesty poslanců byly pro rok 2020 naplánovány na celkem rozumných 30 milionů korun. A poslanci si odhlasovali, že o nich budou sepisovat zprávy.

Pomozte Kverulantovi bojovat s papalášskou arogancí a podarujete ho měsíčním příspěvkem v symbolické výši 100 Kč. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Podpořte Kverulanta, čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.