Nahoru

Aktuální kauzy


 

Zpráva OLAF o Čapím hnízdě

Tato kauze se ani tak nezabývá dotačním podvodem Čapí hnízdo, jako spíš jedním jeho průvodním jevem, a tím je arogantní a nezákonné odepření přístupu veřejnosti ke zprávě Evropského úřad pro boj proti podvodům (OLAF) o Babišových aktivitách. Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost však má zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti  úředníků. Navíc není zcela jasné, zda jde o zprávu kompletní a autentickou. S tím se Kverulant odmítá smířit a soudí se o její uveřejnění. Pokud si i vy myslíte, že nám má vládnout zákon, a nikoliv svévole politiků, můžete Kverulanta podpořit symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Pražský byznys s farmáři

Kverulant.org již v roce 2014 upozornil na nerovné podmínky při pořádání farmářských trhů v různých částech Prahy. Zatímco někteří pořadatelé museli za tuto možnost platit, jiní naopak dostávali zaplaceno. Kverulantovým cílem bylo odstranit tuto hrubou nerovnost, která byla financována z veřejných peněz, a to se mu podařilo. Zcela vyhráno však ještě není. Pořadatel farmářského trhu na Náměstí republiky za možnost využívat jedno z nejlukrativnějších míst v republice, už roky neplatí Praze 1 ani korunu.  Pomozte nám alespoň malým darem vyhrát i tento boj proti korupci a klientelismu.

Drahý biOOmyl

V ČR je povinné přimíchávat do nafty a benzínu biopaliva. To klasické pohonné hmoty zdražuje. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Proto je cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. A společně s dalšími se mu to daří. V květnu 2015 se EU definitivně shodla, že omezí používání biopaliv ze zemědělských plodin v dopravě z původních 10 % na 7%. Vyhráno však ještě zdaleka není. Stále se objevují návrhy povinný podíl drahých biopaliv zvýšit. Kverulant kritizuje koncept povinného přimíchávání biopaliv už několik let. Podpořte ho v tom finančně.

KVERULANTŮV BLACKLIST

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Následující Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem této kauzy je upozornit na politiky, kteří pro konkrétní důvody nezaslouží podporu veřejnosti. Oceňte Kverulantovu odvahu a podpořte ho alespoň malým darem.

KONEC DÁLNIČNÍCH BILLBOARDŮ

Ředitelství silnic a dálnic 9. října 2017 na 89. kilometru D1 směrem na Brno odstranilo  první z více než 3000 billboardů, které jsou podle novely zákona z roku 2012 nelegální. Kverulant skutečné, byť jen dílčí, zahájení odstraňování považuje za svůj velký úspěch. Cesta k tomuto úspěchu nebyla nejednoduchá, ale Kverulantovi se podařilo odvrátit několik útoků billboardové lobby na zákon zakazující billboardy.  Když se billboardařům nepodařilo zrušit zákon, rozhodli se ho ignorovat a billboardy k 1. září 2017 neodstranili. I proto se v dubnu 2018 se dálnici D11 stala smrtelná nehoda. Řidičův vůz vyjel z vozovky, narazil do sloupu billboardu s českou vlajkou, odrazil se od něj, několikrát se přetočil a nakonec skončil mrtvý v příkopu. Billboardy měly od dálnic zmizet už v září 2017, pořád jich jsou ale k vidění tisíce. Odstranit je měli jejich majitelé nebo příslušný úřad. Nařizuje jim to zákon přijatý již v roce 2012. Billbordáři však prohlásili, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí a ministr dopravy Dan Ťok se nechal nechal slyšet, že ministerstvo prý nemá dostatek lidí na to, aby billboardy odstranil. Proti tomuto pohrdání zákony protestuje a podal na billboardaře i trestní oznámení a na to, že smrtelná nehoda na D11 je důkazem spáchání trestného činu obecného ohrožení.  Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, podpořte ho v jeho boji alespoň symbolickou částkou 100 Kč.

Povinné normy má stát poskytovat zdarma

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát veřejnosti poskytovat zdarma, a o to usiluje v této kauze. Podpořte ho v jeho boji finančním darem.

NÁRODNÍ ELEKTRONICKÝ TUNEL

NEN neboli Národní elektronický nástroj je státem provozovaný počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. K dispozici je však řada jiných aplikací soukromých provozovatelů a některé jsou i zadarmo. NEN tak nikdo nepotřebuje a přesto za něj stát z našich peněz už utratil 600 milionů a další stovky milionů se utratit chystá. Navíc program stále nefunguje dobře. Kverulant.org lednu 2017 marně vyzval ministryni MMR Karlu Šlechtovou, aby tento tunel konečně zastavila. V únoru v této věci podal trestní oznámení. A na 11 června 2018 je na řízeno soudní jednání na kterém bude projednána žaloba, která MMR vinní z organizace nekalé soutěže a požaduje, aby MMR přestalo používat úpravy NEN, které vznikly na základě nezákonné zakázky. Oceňte Kverulantovo vytrvalé úsilí o zastavení tohoto tunelu a podarujete jej darem ve výši 500 Kč.

Ulice Na retardérech

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid miliardáře Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Od té doby Kverulant usiluje o nápravu. Na podzim 2017 mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit.  Ani v dubnu 2018 se tak nestalo a tak Kverulant na Prahu 5 poslal dotaz, kdy se tato ulice stane opět normálně průjezdnou. Přišla odpověď, že Praha 5 netuší, kdy a zda provede požadované stavební úpravy. Kverulant svůj boj stále nevzdal a znovu a znovu se s kverulantskou vytrvalostí obrací na odpovědné politiky a dožaduje se nápravy. Podpořte Kverulantův vytrvalý boj proti mocným papalášům alespoň symbolickým darem ve výši 100,-Kč.

Když už inzerujete na billboardech...

Aby nedošlo k mýlce, Kverulant si stále myslí, že reklama je kandovaná lež, a billboardy nemá rád. Na Kverulanta se však obrací řada firem, aby jim poradil, čemu se mají při inzerci na billboardech zejména vyhnout. Kverulant s dopravní policií a týmem spolupracovníků zformuloval několik základních doporučení.

Předražené vysílačky pro celníky

Generální ředitelství cel vypsalo soutěž na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun. O žádnou soutěž však nešlo, zadávací podmínky byly totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Cílem Kverulanta je zrušení fingované soutěže, a proto podal několik podnětů na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Upozorňuje v nich nejen na soutěž celníků, ale i na značně problematickou soutěž za 130 milionů korun na vysílačky pro Hradní stráž a na dalších 17 zakázek za dalších 30 milionů korun, které vyhrála firma KonekTel nelegálně. Pomozte Kverulantovi přimět úředníky nestrkat naše peníze do kapes pochybné firmy a dodržovat platné zákony a podarujete ho částkou 500 Kč.