Veřejná kontrola politiků je docela náročná práce a bez peněz se dělat nedá. Přesto není Kverulant napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Nejsme placeni z vašich daní. Jsme odkázáni jen na pomoc našich dárců. O to více si jich vážíme. Poděkování patří více než 2 300 laskavým ženám a velkorysým mužům, kteří v uplynulých 12 měsících podpořili Kverulanta. Jejich dary tvoří téměř 75 % našich příjmů. Prosíme, buďte jedním z nich. Číslo Kverulantova účtu je 4350490001/5500 , ale k darování můžete použít i tuto zabezpečenou darovací bránu:
Po ukončení činnosti Nadačního fondu proti korupci a Rekonstrukce státu se zdá, že v Česku ubývá organizací, které se aktivně zasazují o boj proti korupci. Jednou z příčin je i skutečnost, že většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Přesto existují skupiny, které nadále pokračují v úsilí o transparentnost a odpovědnost ve veřejné správě. Na čele těchto organizací stojí Kverulant.org, který se stal symbolem odhodlaného boje proti zneužívání moci. Zde je přehled naší práce z poslední doby:
🔍 Kverulant.org se zaměřil na docházku a příjmy senátorů a významných politiků. Analýza ukázala, že někteří senátoři, například Mikuláš Bek (STAN), Raduan Nwelati (ODS), Jiří Čunek (KDÚ-ČSL) a David Smoljak (STAN), do Senátu moc nechodili, ale peníze a náhrady za to brali. Kverulant také odhalil, že senátor Stanislav Balík kombinuje své veřejné funkce s akademickým povoláním.
💼 Dopravní podnik hlavního města Prahy ročně vydává desítky milionů na své interní právníky a neváhá utratit ještě několikanásobně více za externí advokátní kanceláře. Ani tyto astronomické částky však nezaručují, že podnik postupuje při zadávání veřejných zakázek v souladu se zákonem. Nejnověji to dokládá fiasko při výběru dodavatele druhé části metra D, kde výběrové řízení skončilo zrušením pro nezákonnost. Za jeho administraci a následnou marnou právní obranu proti zrušení zaplatil podnik dohromady 15,5 milionu korun. Přestože tendr byl pravomocně zrušen už v březnu 2025, tak DPP po právnících nevymáhá žádnou škodu. Kverulant proti tomuto nehospodárnému nakládání s veřejnými penězi protestuje a žádá nápravu.
💡 Kancelář prezidenta republiky (KPR) je organizační složka státu, která zajišťuje výkon pravomocí a povinností prezidenta České republiky. Po sametové revoluci a vzniku samostatné České republiky v roce 1993 byl rozpočet relativně stabilní, zaměřený na udržování základních funkcí a provozu Pražského hradu a zámku v Lánech. Přesné údaje o rozpočtu z této doby nejsou snadno dostupné, ale je známo, že se pohyboval v řádu stovek milionů korun. Za prezidentování Václava Klause se rozpočet pohyboval kolem částky 400 milionů korun a nebyl příliš přečerpáván. To se změnilo s příchodem Miloše Zemana. V roce 2020 dokázal Zeman a jeho kamarila přečerpat rozpočet o 235 milionů korun a v roce 2021 pak o téměř 200 milionů korun. Kverulant proti tomu opakovaně protestoval a snad i jeho protesty vedly k tomu, že KPR začala šetřit. V roce 2023 utratil Hrad z plánovaných 431 milionů jen 387, tedy o 44 méně. Podobně v roce 2024 utratili podřízení Petra Pavla o 86 milionů méně, než jim dovoloval rozpočet ve výši 424 milionů korun.
🎯 Kontrola politiků má smysl. Bezpečností ředitel s pochybnou minulostí v pražském dopravním podniku bude vyměněn
🎭 Poslanecká sněmovna ve středu 16. dubna 2025 schválila dlouho očekávaný zákon o regulaci lobbingu. Zatímco vláda prezentuje nový předpis jako důležitý krok k větší transparentnosti, jeho výsledné znění vzbuzuje značné rozpaky. Kritici upozorňují, že zákon je plný děr a skutečnou kontrolu lobbistických praktik v české politice nepřinese. Proto Kverulant napsal senátorům, aby zákon vrátili zpět do sněmovny.
🥣 I díky Kverulantovi Ministerstvo obrany snad už nakonec dokáže správně nakoupit alespoň stravenky. Nicméně problémy při nákupu stravenek pro vojáky odhalují závažné nedostatky ve správě armádních veřejných zakázek.
📺 Česká televize od roku 2011 obcházela zákon regulující reklamu a ročně si tak přišla na více než půl miliardy korun. Reklamy maskované jako sponzorské vzkazy se staly běžnou praxí, přičemž diváci byli vystaveni skryté komerční propagaci i na dětských pořadech. Po letech kritiky a nečinnosti úřadů přichází zásadní změna – velká mediální novela, která zavádí přísná pravidla pro reklamu a sponzoring ve veřejnoprávních médiích. Proto ČT pro rok 2025 konečně plánuje pokles příjmů ze sponzoringu.
🩺 Pražský vrchní soud nedávno potvrdil šestiletý trest pro bývalého ředitele pobočky Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Josefa Cibulku. Ten kryl fiktivní zdravotní výkony, za které inkasoval úplatky, zahraniční dovolené a byt. Škoda dosáhla téměř 50 milionů korun. Kverulant odhalil, že pojišťovna dosud nevymohla zpět ani korunu.
🚔 Policie používá nebezpečnou taktiku zastavování vozidel. Jde o takzvaný PIT manévr, tedy o úmyslné nabourání do pronásledovaného vozidla. Přitom Policie ale odmítá doložit, že je tato taktika účinná a bezpečná. Statistiku má, ale pokaždé jinou. A když si veřejnost dovolí zeptat se, přijde chaos, výmluvy na obchodní tajemství. Kverulant se v tom šlendriánu snaží udělat pořádek – a hájí právo veřejnosti vědět, když s ní mocní nehrají fér.
📊 Kverulant upozornil, že Vláda nedávno projednala zprávu NKÚ vybízející k zavedení opatření proti daňovým únikům. Vláda však k tomuto bodu nepřijala žádné opatření. To se v době rekordních deficitů nejeví jako rozumné řešení .
🛒 Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila alarmující míru porušování zákona při poskytování slev. Téměř polovina kontrol skončila zjištěním protiprávního jednání. Přesto uložené pokuty zůstávají nízké a neefektivní. Kverulant.org apeluje na politiky, aby ČOI přísněji trestala nepoctivé obchodníky a zvýšila frekvenci kontrol. Podvádět se totiž stále vyplatí.
🪧 Kverulantův boj proti agresivnímu Eurobillboardu pokračoval oznámením pro používání klamavé reklamy. Bohužel správní orgán tvrdí, že uvádění falešných referencí prý není klamavou reklamou.
💸 Kverulant.org ostře kritizuje vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za rozhodnutí vyplatit svému řediteli Zdeňku Kabátkovi rekordní bonus přesahující dva miliony korun. Tento krok přichází v době, kdy pojišťovna hospodaří s miliardovými ztrátami a její dceřiná společnost Pojišťovna VZP (PVZP) se potýká s problémy a právními spory.
🏛️ Kverulant.org opět zmapoval účast volených zástupců lidu na jednání sněmovny. Zjistil, že poslanci David Kasal (ANO 2011), Petr Vrána (ANO 2011), Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS) a Bohuslav Svoboda (ODS) byli v roce 2024 přibližně jen na polovině jednání. To jim však nebránilo pobírat poslanecký plat v plné výši a inkasovat poslanecké náhrady. Kverulant to považuje za nemravné, protestuje a vyzval všechny uvedené poslance, aby složili mandát, protože jej nedokáží řádně vykonávat.
💰 I díky Kverulantovi Poslanecká sněmovna v roce 2024 konečně nepřečerpala rozpočet a ušetřila 150 milionů .
🪧 Kverulant poukazuje na to, že Praha se dlouhodobě potýká s problémem nevýhodných smluv a přemíry venkovní reklamy. Navzdory slibům o boji proti vizuálnímu smogu se magistrát v roce 2024 rozhodl odkoupit část zařízení od společnosti JCDecaux a svěřit provozování reklamy firmě BigBoard. Když se Kverulant zeptal, kolik takto Praha vydělala, bylo mu sděleno, že je to tajné. Tyto kroky vyvolávají otázky o skutečných zájmech vedení města a efektivitě boje proti billboardové lobby.
💃 Kverulant odhalil, že armádní ples opět financovali lobbisté.
💰 Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) pokutu 150 tisíc korun za dělení zakázky na právní služby. Kverulant zjistil, že za toto pochybení nebyl nikdo potrestán. Přitom právě MMR je garantem a metodikem pro dodržování a výklad zákona o zadávání veřejných zakázek. Kverulant protestuje a žádá nápravu.
✈️ Kverulant odhalil, že závazek dávat 2 % na obranu plníme i létáním pro papaláše za 1,5 miliardy.
👮♂️ Kverulant přiměl odpovědné orgány k potrestání příživníka na koronavirové krizi i na ukrajinské válce.
✈️ Mnozí zákonodárci si z Poslanecké sněmovny učinili cestovní kancelář do exotických destinací za peníze daňových poplatníků. Kverulant.org již dvakrát přistihl poslance na výletě na Machu Picchu, do Austrálie a na Nový Zéland. Nyní zkontroloval, kam si zákonodárci vyrazili v prvních devíti měsících roku 2024. Kverulant zjistil, že utratili více než 27 milionů. Nejdražší byla cesta do Vietnamu. Stála 6,6 milionu korun. Letělo se vládním speciálem a jen catering vyšel skoro na milion. Kverulant považuje nejen tuto cestu za ukázkový příklad okázalého papalášství a protestuje.
🎰 Kverulant odhalil, že spor s Diag Human mohl skončit relativně levně již před 20 lety, vinou Pavla Blažka se tak nestalo.
🏰 Kverulant.org roky usiloval o navrácení areálu Pražského hradu veřejnosti. Otevření sice přišlo, ale dosti rozpačité, a navíc nemusí být trvalé. Kauza pokračuje i za prezidenta Petra Pavla. I on totiž trvá na tom, že přístup veřejnosti do areálu má být výrazně omezen, prý se mu tak bude lépe vládnout. V červenci 2023 Městský soud pravomocně rozhodl, že areál Pražského hradu není veřejným prostranstvím, tedy místem, kam by veřejnost mohla vstupovat bez omezení. Kverulant proti tomu podal kasační stížnost. Ta bohužel nebyla úspěšná. V květnu 2024 Nejvyšší správní soud rozhodl, že areál Pražského hradu není veřejným prostranstvím, protože přístup tam je dán jen benevolencí Správy Pražského hradu. Kverulant se s tím odmítl smířit a v červenci 2024 proti tomu podal ústavní stížnost. Tu však nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl. Potvrdil tak, že Pražský hrad nepatří široké veřejnosti, ale „panovníkovi“ a jeho kamarile. Kverulant je z usnesení ÚS smutný a jediné, co mu zbývá, je apelovat na zákonodárce, aby přijali zákon, který explicitně stanoví, že areál Pražského hradu veřejným prostranstvím je.
🕵️ Kverulant podal trestní oznámení na Jaroslava Stůje, bývalého vysokého představitele Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP). Stůj je spojován s korupční kauzou Dozimetr a podezřelými aktivitami týkajícími se systému DORIS a společnosti Xanthus, které vedly k neoprávněnému vyvádění finančních prostředků z Dopravního podniku hl. m. Prahy.
⚖️ Kverulant zažaloval Evropský parlament za zatajování informací o příjmech europoslanců.
🚨 Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil 30. září 2024 alarmující zprávu o plnění opatření Ministerstva obrany, která odhalila, že čtyři z jedenácti sledovaných opatření nebyla splněna vůbec a další dvě pouze částečně. Zpráva upozorňuje na neefektivní vynakládání prostředků, nedostatek výstroje a problémy s modernizací vojenských areálů, což může mít dlouhodobé negativní dopady na akceschopnost Armády České republiky. Nejvyšší kontrolní úřad už v dubnu 2024 ostře zkritizoval Ministerstvo obrany za špatný stav techniky ženijního vojska a problematické armádní nákupy. Přestože ministerstvo porušilo zákon při nákupu silničních válců a čelí rekordní pokutě 550 milionů korun za chyby v tendru na vrtulníky, nikdo nebyl potrestán ani nebyla vymáhána žádná škoda. Kverulant.org zjistil, že ministerstvo nemá ani systém pro sledování dodržování etického kodexu. Kverulant opakovaně protestuje proti beztrestnosti osob rozhodujících o miliardových výdajích z veřejných prostředků a volá po vyvození politické zodpovědnosti za tento neutěšený stav.
⛽ Kverulant opět sestavil mapu 25 míst, kde je lepší netankovat a publikoval i návod kam pro naftu a benzin bez biosložky. Pravidelné adresné zveřejňování výsledků kontrol benzinek je především Kverulantova zásluha, když se mu před lety podařilo změnit letitou praxi ČOI, která utajovala totožnost čerpacích stanic prodávajících špatné palivo.
🔍 Kverulant uveřejnil návod, jak zjistit, které instituce a firmy nahlížely do osobních údajů občanů v registru obyvatel.
🚗 Ministerstvo vnitra oznámilo, že Policie České republiky již nebude pořizovat další supersportovní vozy pro svou flotilu. Toto rozhodnutí přichází po letech nejen Kverulantovy kritiky a diskuzí o efektivitě a nákladech spojených s provozem těchto luxusních automobilů v policejních barvách.
🏥 Kverulantova analýza odhalila, že dozorčí rady krajských nemocnic jsou obsazeny politiky, kteří za minimální účast inkasují vysoké odměny. Někteří si přijdou až na 60 tisíc korun za jediné zasedání, přičemž peníze dostávají i bez ohledu na účast. Tato praxe odčerpává finance ze zdravotnictví a poukazuje na systémové problémy v řízení krajských zdravotnických zařízení. Kverulant proti tomuto parazitování na zdravotním systému protestuje a žádá nápravu.
💼 Kverulant.org zmapoval, kdo sedí ve správních a dozorčích radách zdravotních pojišťoven. Zjistil, že jsou plné 126 rozežraných politiků a vysokých státních úředníků. Jejich odměna činí v průměru 30 000 korun měsíčně za jeden či dva dny práce. Jedna z pojišťoven však odmítá Kverulantovi poskytnout informace o odměnách svých statutárních orgánů. Jde o Pojišťovnu VZP (PVZP), dceřinou pojišťovnu státní Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Právě v PVZP je členem dozorčí rady Miroslav Kalousek. Kverulant proto podal ve věci neposkytnutí informací několik žalob, ale stále nebyl úspěšný. Nejnověji Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl jeho kasační stížnost. Kverulant se však stále nevzdává a připravuje žádost na Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) s podnětem k uplatnění opatření proti nečinnosti ve vztahu k nekonající PVZP.
🏥 Jen znalci patrně vědí, že státní Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) má dceřinou společnost Pojišťovna VZP (PVZP), která poskytuje komerční pojištění. Tato dcera získala lobováním Jaroslava Faltýnka (ANO) monopol na pojištění léčebných nákladů cizinců. Šlo o miliardový byznys na úkor běžných komerčních pojišťoven a v rozporu s legislativou EU. Cílem Kverulanta bylo tento nemravný a nezákonný byznys ukončit. To se mu nakonec podařilo a monopol byl přijetím novely příslušného zákona 12. června 2023 zrušen. To vedlo ke zlevnění pojištění o desítky procent. Tím však tato kauza pro Kverulanta neskončila. PVZP podala v létě 2023 na Kverulanta žalobu. Domáhala se stažení všech článků o PVZP z Kverulantových stránek. Městský soud 5. května 2024 žalobu PVZP na Kverulanta zamítl. Nicméně PVZP se proti rozsudku odvolala a spor tak pokračoval u odvolacího soudu, který Kverulant vyhrál .
🚫 Kverulant.org má za sebou řadu úspěchů v boji proti reklamnímu smogu. Z hlediska bezpečnosti silničního provozu jsou vůbec nejnebezpečnější formou venkovní reklamy právě LED billboardy. Proto je Kverulantovým cílem radikální snížení jejich počtu. Díky němu jich bylo již několik vypnuto a několik odstraněno. Včetně LED billboardu nad pražským Nuselským mostem. Kverulantův boj proti vizuálnímu smogu však nekončí. Nejnověji byl odstraněn billboard v pražských Holešovičkách.
Upřímně Vám děkujeme za Vaši podporu. Jen díky Vám dokážeme měnit věci k lepšímu
Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel