
V únoru 2025 byla odhalena kauza nemocničních zakázek, kde úplatky dosáhly desítek milionů. Ředitel Fakultní nemocnice v Motole (FNM) Miloslav Ludvík měl dostat 5 milionů za opravu pavilonu. Jeho náměstek podle kriminalistů kasíroval úplatky i za zakázku na praní prádla. Pojďme si připomenout, že Kverulant.org již v roce 2016 zmapoval ceny praní prádla ve více než 40 nemocnicích. Odhalil tehdy, že nejdráže pere a kupuje prádlo Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) a upozornil na problematické výběrové řízení na praní prádla ve FNM. Oceňte Kverulantovo úsilí o zastavení tunelů ve zdravotnictví a staňte se jeho dárcem.

V roce 2016 plynulo do zdravotnictví téměř 300 miliard korun. Zdravotní pojišťovny se na tomto rozpočtu podílely částkou kolem 225 miliard. Ze státního rozpočtu plynulo do zdravotnictví cca 10 miliard a 13 miliard poslaly obce. Zbylých cca 50 miliard platil soukromý sektor a tím jsou v tomto případě domácnosti.
Trend růstu výdajů na zdravotnictví pokračuje i nadále. V roce 2024 dosáhly příjmy zdravotních pojišťoven z výběru pojistného už téměř půl bilionu korun. A 500 miliard ročně představuje vskutku velké pokušení něco z této sumy „přesměrovat“ do vlastní kapsy. Právě praní nemocničního prádla představuje relativně snadný způsob takového „přesměrovávání“. Proto se na něj Kverulant zaměřil již v roce 2015.
Kverulant s využitím zákona o svobodném přístupu k informacím získal ceny za nákup a praní prádla ve více než 40 nemocnicích za roky 2012, 2013, 2014 a za první polovinu roku 2015. Aby Kverulant.org mohl ceny dobře porovnat, zeptal se také na počty lůžek, nově hospitalizovaných pacientů a na průměrnou délku jejich hospitalizace. Pak mezi sebou jednotlivé nemocnice porovnal a seřadil podle celkových nákladů na praní a nákup prádla na jedno lůžko ročně.

Jak je vidět z tabulky, na třetím místě se umístila Bohumínská městská nemocnice, a.s., s nákladem 24 997 Kč na jedno lůžko ročně.
Druhá byla Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně s cenou 29 120 Kč za rok. Pokud by u sv. Anny prali a nakupovali prádlo za ceny průměrné, tedy za 16 859 Kč za lůžko a rok, mohli by ušetřit za sledované období skoro 40 milionů korun.
Na místě prvním se v kategorii plýtvání umístila v konkurenci 41 nemocnic Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). FNO platila za nákup a praní prádla na jedno lůžko ročně rekordních 31 121 Kč. Za sledované období zaplatila přes 120 milionů korun. Pokud by za tyto služby platila cenu průměrnou, zaplatila by FNO o 55 milionů korun méně. Srovnatelně velká nemocnice jako je FNO, a to Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, zaplatila za nákup a praní prádla za sledované období namísto 120 milionů korun jen o něco více než 50 milionů korun. Tedy skoro o 70 % méně než FNO. Za rekordně drahý nákup praní prádla ve Fakultní nemocnici Ostrava byl odpovědný bývalý ředitel této nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Byl to on, kdo je podepsán pod rozhodnutím o výběru dodavatele praní firmou RENATEX.

O předmětnou zakázku se v roce 2010 ucházela vedle RENATEX ještě firma Chrištof, s.r.o., z Vyškova. Nabízela cenu 32,3 milionu za rok, vítězný RENATEX byl o 2,4 milionu levnější. Ve skutečnosti ale nemocnice platila za „komplexní službu“ podstatně víc, a to 37,2 milionu ročně. Tedy víc, než kolik slibovala vítězná nabídka, a také víc, než nabízel neúspěšný uchazeč, který prohrál kvůli vyšší nabízené ceně. Navzdory tomu, nebo spíše právě proto, uzavřel tehdejší ředitel Němeček osobně či v zastoupení s firmou RENATEX hned několik dodatků.

U firmy RENATEX se zastavíme hned dvakrát. Ředitelem a předsedou představenstva této společnosti byl Tomáš Petřík, v té době také náměstek primátora Ostravy za ODS. Jako zástupce RENATEX CZ podepsal v minulosti smlouvu s Městskou nemocnicí Ostrava (MNO) na Komplexní servis zdravotnického prádla. Už v té době však byl Petřík ostravským zastupitelem. Zjistit podrobnosti o této smlouvě se Kverulantovi nepodařilo. MNO totiž informace o totožnosti dodavatele a o způsobu jeho výběru považuje za obchodní tajemství a Kverulantovi je odmítla sdělit.

Motol
Druhé zastavení u firmy RENATEX se týká Fakultní nemocnice v Motole (FNM). FNM sice Kverulantovi údaje neposkytla, ale chlubila se tím, že pere nemocniční prádlo za pouhých 11 milionů ročně. Pak ale v létě 2106 vypsala výběrové řízení na poskytovatele těchto služeb. Nový poskytovatel měl zrekonstruovat stávající prádelnu v nemocnici, vybavit ji novými přístroji a prát prádlo pro nemocnici. A to vše za 150 milionů korun. Co se týče samotných přístrojů nutných k provozu prádelny v nemocnicích, pohybovala se tehdy jejich cena maximálně do 60 milionů korun, pokud jde opravdu o špičkové vybavení. A když v roce 2016 vybírala „prádelnu” ústecká Krajská zdravotní, která chtěla kompletní rekonstrukci a modernizaci prádelny pro zhruba stejný počet lůžek jako v Motole, stál projekt včetně stavebních prací 31 milionů korun. Jedním ze subjektů, který se motolského tendru účastnil, bylo konsorcium firmy Pragoperun a firmy RENATEX, našeho známého dodavatele nejdražšího praní v republice. Kverulant.org počínání FNM v této kauze pečlivě sledoval, protože měl dojem, že lidé z FNM nechtěli ušetřit, ale tunelovat. Stejně tak pečlivě sledoval počínání ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka, který v listopadu 2016 vystřídal Svatopluka Němečka. Miloslav Ludvík do svého jmenování ministrem řídil právě motolskou nemocnici a neblaze proslul v únoru 2011, kdy na veřejnost unikla nahrávka o tom jak se „správně dělá zdravotnický byznys”. Z fragmentů jeho projevu na semináři motolských lékařů v Krkonoších, lze udělat shrnutí: Fakultní nemocnice v Motole je v područí machinací se zakázkami a stát ji štědře podporuje jen díky tvrdému lobbingu jejího ředitele a díky zvláštnímu zacházení s papalášskými pacienty přezdívanými panem ministrem „kuliši“.
Obálka s hotovostí
Pečlivé sledování Miroslava Ludvíka v čele motolské nemocnice a firmy Pragoperun se vyplatilo. V únoru 2025 byla odhalena kauza nemocničních zakázek, kde úplatky dosáhly desítek milionů, píše policie. Ředitel Miloslav Ludvík měl dostat 5 milionů za opravu pavilonu. Jeho náměstek podle kriminalistů kasíroval úplatky i za zakázku na praní prádla. Vojtěch Blažek ze Seznam Zprávy popisuje, že jednu obálku, ve které podle detektivů měl být úplatek od Františka Vaňka z firmy Pragoperun FNM, dostal v září 2024 i ředitel Miloslav Ludvík. Přinesl mu ji jeho náměstek Budinský přímo za zakázku na praní. Obálka byla v kufříku a Budinský ji řediteli Ludvíkovi předával ve své kanceláři. V odposleších, jimiž byla kancelář osazena, detektivové slyšeli, jak byl ředitel Ludvík z nastalé situace celý nesvůj.
„Byl z obálky s finanční hotovostí značně rozrušený a nevěděl, jak ji má odnést, na což mu MUDr. Pavel Budinský odpověděl, aby si to strčil pod pupek,“ píše se v soudním příkazu k prohlídce.
Úplatek ale nakonec Ludvík – tvrdí policie – přijal, přestože – jak stojí v příkazu k prohlídce – svého zástupce v minulosti opakovaně upozorňoval na předraženou cenu za praní prádla, která podle něj byla neúměrně vysoká oproti ostatním nemocnicím. „Měl strach, že se cenu za praní prádla dozvědí novináři a dojde k medializaci,“ komentuje to soudní dokument.
Jak ukazují data z rejstříku smluv, společnost Pragoperun FNM uzavřela s nemocnicí v posledních letech zakázky v hodnotě téměř 380 milionů.
Svatopluk Němeček
Nyní však zpátky k někdejšímu ministrovi Němečkovi. Jeho jméno je spojováno také často s rekordně předraženými nákupy zdravotnické techniky v době, kdy řediteloval ve Fakultní nemocnici Ostrava. Největší „ranou“ pana Němečka byl patrně nákup přístroje CyberKnife. Podle vyjádření několika odborníků byl přístroj dvakrát dražší, než bylo obvyklé. CyberKnife nakoupila Fakultní nemocnice Ostrava v roce 2009 za 200 milionů korun, resp. 10 milionů dolarů. V té době se však ceny pohybovaly mezi 3 a 6 miliony dolarů. Ozařovací přístroj CyberKnife vyrábí jediná firma na světě – americká společnost Accurray. Nejprve přístroj koupila rakouská firma Canberra Packard Central Europe, za 120 milionů korun ho prodala své české pobočce a ta ho obratem prodala ostravské nemocnici za 195 milionů korun. Provize pro českou firmu tak činila 75 milionů korun.

Za normálních okolností by se Kverulant.org se svými zjištěními podělil s někým, kdo by mohl sjednat nápravu. Například ministr zdravotnictví by se na základě Kverulantových informací mohl postarat o to, aby většina ze 140 nemocnic v ČR prala prádlo za cenu alespoň průměrnou. Jen na tom by rezort zdravotnictví mohl ročně ušetřit bez mála 200 milionů korun. Je však těžké psát ministrovi, aby šetřil na praní prádla, či snad dokonce aby poslal kontrolu do nemocnice, která pere prádlo suverénně nejdráž, když je to „jeho“ nemocnice, kdo plýtvá nejvíce. Stejně tak by bylo pošetilé chtít po ministrovi, aby vyšetřoval nákup předražené lékařské techniky, když se na jejím nákupu osobně podílel. Z těchto důvodů nezbývalo než volat po odstoupení Svatopluka Němečka z pozice ministra zdravotnictví. Po zveřejnění této kauzy poskytl Radiožurnál Kverulantovi možnost říct to přímo panu Němečkovi.
Z podrážděné reakce pana Němečka lze soudit, že ministr ze svého pochybení zodpovědnost vyvodit nehodlal. Dokazuje to i dopis, který Kverulant obdržel od Ministerstva zdravotnictví. Proto Kverulantovi nezbylo než se obrátit na tehdejšího předsedu vlády a stranického šéfa Sobotku. Ten nakonec v rámci rekonstrukce vlády v listopadu 2016 Němečka odvolal. Svatopluk Němeček se vrátil do čela Fakultní nemocnice Ostrava. Ani tam však dlouho nevydržel, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ho v únoru 2018 odvolal i z této funkce. Odůvodnil to jeho dlouhodobým manažerským selháním, které vedlo k personální a odborné destabilizaci nemocnice, vyvádění lukrativních oborů do soukromých rukou a umělému vylepšování hospodářského výsledku.
Prosba o podporu
Oceňte Kverulantovo úsilí o zastavení tunelů ve zdravotnictví a staňte se jeho dárcem. Veřejná kontrola politiků je docela náročná práce a bez peněz se dělat nedá. Přesto není Kverulant napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Nejsme placeni z vašich daní. Jsme odkázáni jen na pomoc našich dárců. O to více si jich vážíme. Poděkování patří více než 2 300 laskavým ženám a velkorysým mužům, kteří v uplynulých 12 měsících podpořili Kverulanta. Jejich dary tvoří téměř 75 % našich příjmů. Prosíme, buďte jedním z nich. Číslo Kverulantova účtu je 4350490001/5500, ale k darování můžete použít i tuto zabezpečenou darovací bránu.
Vojtěch Razima