Nahoru

Aktuální kauzy

Tunelování církevního majetku

Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl v rozporu s církevním právem na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. V srpnu 2021 pak další církevní pozemky v hodnotě nejméně 170 milionů korun. Mimo to byla za Duky vybudována rozsáhlá neprůhledná vlastnická struktura firem, kam byl vyveden další majetek církve. V pátek 13. května 2022 byl Duka z funkce primase českého konečně odvolán, ale tunelování pokračovalo dál. Kverulant odhalil, že do svěřenského fondu byl z majetku arcibiskupství vyveden velký bytový dům nejméně za 150 milionů korun. Kverulant se mapování tunelování církevního majetku věnuje dlouhodobě. Duka nese zveřejnění Kverulantových zjištění velmi nelibě a s Kverulantem se opakovaně soudí. Duka chce od Kverulanta 3 miliony korun a omluvu.

Vysoký úředník z obrany, který koupil za miliardu pětkrát předražené kulomety, byl povýšen

V lednu 2022 vyšlo najevo, že ještě za ministra Lubomíra Metnara (ANO) koupila armáda pouhé tři dny před loňskými Vánocemi za miliardu tisícovku pětkrát předražených kulometů MINIMI. Nákup proběhl bez výběrového řízení a kulomety nedodává belgický výrobce, ale jihočeská garážovka. Pod smlouvou je podepsán tehdejší náměstek pro vyzbrojování Lubomír Koudelka. Nejen, že Koudelka nebyl novou ministryní Janou Černochovou (ODS) vyhozen, ale byl dokonce povýšen. Kverulant.org protestuje a žádá po Černochové vysvětlení a nápravu. Věrolomné politiky a zkorumpované úředníky je třeba kontrolovat neustále a přesně to Kverulant dělá už od roku 2009.

Neohlášený konflikt zájmů náměstka ministra Hladíka

Náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) hlasoval v zájmu podnikatele, se kterým kšeftuje a nenahlásil že je v konfliktu zájmů, jak mu to ukládá zákon. Šlo o dvojnásobně předražený nákup pozemku do majetku města Brna od Hladíkova souputníka Martina Unzeitiga. Proto Kverulant podal na brněnský magistrát oznámení o spáchání přestupku. Kverulant bude dál pečlivě sledovat projednávání této věci.

Čemu se vyhnout, když už inzerujete na billboardech

Aby nedošlo k mýlce, Kverulant.org si stále myslí, že reklama je kandovaná lež, billboardy nemá rád a bojuje proti nim od svého vzniku v roce 2009. Na Kverulanta se však obrací řada firem, aby jim poradil, čemu se mají při inzerci na billboardech zejména vyhnout. Kverulant s dopravní policií a týmem spolupracovníků zformuloval několik základních doporučení.

Konflikt zájmů Hany Marvanové

Hana Kordová Marvanová se stylizovala do role neohrožené protikorupční bojovnice, která proti rozkrádání magistrátu bojuje už dávno. Skutečnost je ale poněkud jiná. Kverulant odhalil tři případy, kdy radní za STAN Hana Marvanová hlasovala ve prospěch sponzora STANU a nenahlásila že je v konfliktu zájmů, jak jí to ukládá zákon. Proto Kverulant podal na pražský magistrát oznámení o spáchání přestupku. Pražský magistrát však sám věc vyšetřovat nemůže a proto na podzim 2022 požádal Ministerstvo spravedlnosti o stanovení dalšího postupu. To rozhodlo, že přestupek projedná Městský úřad Český Brod. Kverulant bude dál pečlivě sledovat projednávání této věci.

Kverulantův blacklist

S jistou nadsázkou lze tvrdit, že v politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Následující Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti.

Švýcarská firma Emil Frey provozuje na Praze 15 nelegální autobazar

Místní kmotr Aleš Petříš na Praze 15 postavil načerno autobazar. Ten od roku 2012 provozuje švýcarská firma Emil Frey. Kverulant už roky usiluje o odstranění této černé stavby. V srpnu 2022 se mu podařilo dosáhnout toho, že Praha 15 vydala rozhodnutí o zákazu používat stavbu. Bazar však dále stojí a je stále provozován firmou Frey. Dokud bazar nezmizí, bude Kverulant v této kauze pokračovat.

Kšeft ministra vnitra Rakušana: Nákup pěti vyprošťovacích aut za 100 milionů pro hmotné rezervy

Státní správa hmotných rezerv (SSHR) vypsala na podzim 2022 soutěž na nákup pěti velkých vyprošťovacích vozidel. Podle Kverulanta byla soutěž předem připravena pro jediného zájemce. Do zakázky se však přihlásili zájemci dva, a tak byla zrušena. Nejen, že jde pravděpodobně o korupci, ale nabízí se otázka, proč potřebuje správa hmotných rezerv mít ve skladech pět osmikolových vyprošťovacích aut. Když se na to Kverulant zeptal, tak mu SSHR odpověděla, že nákup je přáním ministra vnitra Víta Rakušana. Ten prý také SSHR předepsal technické parametry nákupu. Proto Kverulant na Rakušana podal trestní oznámení.

Stát platí za posílání peněz složenkami ročně více než čtvrt miliardy korun

Kverulant.org se v listopadu 2022 zeptal Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), kolik nás ročně stojí výplata důchodů a sociálních dávek složenkami. MPSV mu odpovědělo, že to neví. Kverulant však pátral dál a zjistil, že už pět let tato částka neklesla pod čtvrt miliardy korun ročně. Od roku 2018 tak stát zaplatil za složenky téměř 1,4 miliardy korun. Kverulant je nepříjemně překvapen, že vláda, která se zaklíná digitalizací státní správy s cílem ušetřit veřejné peníze, ani netuší, jaké jsou její skutečné náklady, natož aby se tyto náklady pokusila snižovat. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad a informoval všechny poslance a senátory a doufá, že vláda vykazující rekordní deficit konečně provede reformu výplaty sociálních dávek a důchodů.

Neomezený lobbing nejen Generálů s.r.o.

V České republice stále neexistuje regulace lobbingu. Zvlášť tristní je tento deficit u miliardových zbrojních zakázek, za které lobbují vysloužilí generálové, kteří navíc pobírají od státu každý měsíc velmi štědrý výsluhový příspěvek. Kverulant.org v létě 2022 vyzval vládu, aby tento stav změnila. Ta v listopadu 2022 schválila návrh zákona o lobbingu a předložila jej do připomínkového řízení. Návrh však nezakazuje souběh pobírání výsluhového příspěvku a lobování bývalých vojáků. Proto bude Kverulant dál prosazovat, aby zákon o lobbingu přísně reguloval i lobbing generálů s.r.o.