Nahoru

AKTUALITY

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Dnes je to přesně pět let co navždy odešel český kreslíř, ilustrátor, karikaturista, autor skvělého humoru, neopakovatelné kresby a jedinečných postaviček jako byli Dlabáček, Rambousek a Marie. Když Kverulant.org začínal, střídaly se na jeho úvodní stránce kreslené vtipy. Tenhle nám pan Renčín daroval v roce 2011. Děkujeme, mistře, s vámi byl život v české kotlině o trochu snesitelnější. Chybíte nám.

Kverulant se několik let věnoval odhalování tunelování církevního majetku. I díky jeho zjištěním byl nedávno z Arcibiskupství pražského vyhozen hlavní tunelář Antonín Juriga. Po jeho odchodu vypluly na povrh jeho další kšefty. Lidové noviny odhalily, že vinnou bývalého výkonného ředitele Jurigy arcibiskupství prodělalo stamiliony na prodeji pozemků. Církevní majetek nemá být tunelován, ale má sloužit široké, nikoli jen věřící veřejnosti. A právě toho se Kverulant snaží dosáhnout.

Špatný benzín a naftu prodávaly i prémiové značky Benzina, Shell a OMV. Rakouská OMV dokonce dostala rekordní pokutu 1,5 milionu korun, za to, že prodávala směs obyčejného benzínu BA 95 a nafty jako prémiové, vysokooktanové palivo MaxxMotion 100 plus. Mapa i seznam byly sestaveny ze zdrojů České obchodní inspekce a aktualizovány 1. října 2022. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol benzinových stanic je především Kverulantova zásluha, když se mu podařilo změnit letitou praxi ČOI.

Již od roku 2011 na spořilovském úseku Jižní spojky obtěžují řidiče agresivní reklamou dvě obří LED obrazovky. S ohledem na rizikovou lokalitu se jedná o jedny z vůbec nejnebezpečnějších billboardů v Praze, a proto Kverulant.org roky usiluje o jejich odstranění. V dubnu roku 2020 dosáhl toho, že Praha 4 nařídila billboardy vypnout a zahájila řízení o odstranění stavby. Nyní, po více než dvou letech od vydání zákazu billboardy používat, jsou billboardy stále v provozu. Kverulant opakovaně protestuje a žádá po Praze vysvětlení.

Středočeský kraj od dob Davida Ratha zajišťoval autobusovou dopravní obslužnost za miliardy nevýhodnými smlouvami uzavřenými bez soutěže. Cílem Kverulanta bylo již od roku 2010 tuto praxi zrušit a přimět krajský úřad k uspořádání transparentních výběrových řízení. To se mu v létě konečně podařilo. A nyní kraj vyhlásil již druhou vlnu výběrových řízení na nové autobusové dopravce.

I my dnes slavíme český státní svátek. Toto datum je zároveň svátkem sv. Václava, přemyslovského knížete, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu. Svátek připadá na den jeho zavraždění asi v roce 935 za účasti Václavova bratra Boleslava.

Minulý týden Kverulant.org odhalil další tunelování církevního majetku. Do svěřenského fondu byl z majetku Arcibiskupství pražského vyveden velký bytový dům nejméně za 150 milionů korun. Současně Kverulant odhalil vybudování rozsáhlé neprůhledné vlastnické struktury k vyvádění majetku církve. Hlavním hybatelem tohoto tunelování byl Antonín Juriga. Ten dostal minulý týden vyhazov. Kverulant věří, že k jeho odchodu významně přispěl svými odhaleními. Církevní majetek nemá být tunelován, ale má sloužit široké, nikoli jen věřící veřejnosti. A právě toho se Kverulant snaží dosáhnout.

Dovolujeme si požádat vás o laskavou podporu naší watchdogové činnosti. Jen díky velkorysým lidem můžeme pokračovat. Buďte jedním z nich a podarujte nás alespoň malým darem. Zde je přehled naší práce z poslední doby.

Kolegové z Hlídače státu opět odvedli perfektní práci, když pečlivě zmapovali účast politiků na jednáních dozorčích rad pražských městských firem. Zjistili, že největším absentérem je Ondřej Prokop (Hnutí ANO), který v 2021 dorazil pouze na jediné mimořádné zasedání dozorčí rady Pražské vodohospodářské společnosti. Za jedno odpoledne si tak Prokop vydělal 252 000 Kč hrubého.

S jistou nadsázkou lze tvrdit, že v politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Následující Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti. 

Kverulant.org odeslal primátorovi Prahy a všem členům rady již několik dopisů, ve kterých je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od přebujelého vizuálnímu smogu. K těmto výzvám se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových společností. A výsledky se pomalu dostavují. V srpnu 2020 schválila rada hlavního města Prahy výpověď všech smluv na pronájem pozemků pro reklamní zařízení do 8 m2. Praha také neprodloužila nevýhodnou smlouvu s JCDecaux, na podzim 2021 začal platit zákaz reklamních plachet i v širším centru a Praha přijala usnesení, že nebude nově pronajímat svoje pozemky ani pro velké billboardy. Kverulant však ještě spokojen není. Ještě je třeba nechat skutečně odstranit velké množství billboardů a současná pražská koalice to už evidentně nestihne. Proto jsme ve spolupráci s kolegy z Nechceme billboardy a Přidej se a strhni to položili kandidátům na pražského primátora položili tři otázky.

Hana Kordová Marvanová se stylizovala do role neohrožené protikorupční bojovnice, která proti rozkrádání magistrátu bojuje už dávno. Skutečnost je ale poněkud jiná. Kverulant odhalil tři případy, kdy nynější radní za STAN Hana Marvanová hlasovala ve prospěch sponzora STANU a nenahlásila že je v konfliktu zájmů, jak jí to ukládá zákon. Proto Kverulant podal oznámení o spáchání přestupku.

Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl v rozporu s církevním právem na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. V srpnu 2021 pak další církevní pozemky v hodnotě nejméně 170 milionů korun. Mimo to byla za Duky vybudována rozsáhlá neprůhledná vlastnická struktura firem, kam byl vyveden další majetek církve. V pátek 13. května 2022 byl Duka z funkce primase českého konečně odvolán, ale tunelování pokračovalo dál. Nově Kverulant odhalil, že do svěřenského fondu byl z majetku arcibiskupství vyveden velký bytový dům nejméně za 150 milionů korun.

Koncern Agrofert by měl vrátit dotace ve výši až 4,5 miliardy korun. V červnu to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Proto se Kverulant nyní znovu ptá Nekuly, jak je s vymáháním daleko.

Rozhodčí tribunál se sídlem v Londýně vydal v květnu 2022 rozhodnutí, podle kterého musí Česká republika zaplatit firmě Diag Human zhruba 16 miliard korun. Z toho činí 12 miliard jen úroky z prodlení. Stát se sice odvolal, ale tím jenom oddálil definitivní porážku.  ČR prohrává v kauze Diag Human jeden spor za druhým. Stát se však stále tváří, že se nic neděje, a nepodniká nic, co by alespoň zastavilo růst úroků z prodlení. Ty tak rostou tempem 1,3 milionu Kč denně. Cílem Kverulanta je tento stav změnit. V únoru 2020 se obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad. V prosinci 2020 podal na liknavé politiky a jejich úředníky trestní oznámení za to, že ani nezastavili úročení dluhu. V lednu 2022 vyzval ministra zdravotnictví nové vlády, aby úročení zastavil on. Vše marně.

Vzpomínáte si ještě na „protikorupční“ Věci Veřejné a jejich slib, že budou vracet všechny poslanecké náhrady? Nevrátili ani korunu. Po více než deseti letech bylo načase se na poslanecké náhrady poslanců podívat znovu. Kverulant zjistil, že každý současný poslanec vyčerpal v průměru na poslaneckých náhradách za prvních 8 měsíců od svého zvolení skoro 900 tisíc korun.

Před čtrnácti dny uveřejnil Kverulant.org zprávu o tom, že slibovat na nelegálním billboardu „konec nepořádku v ulicích“ vyžaduje opravdu velkou dávku neomalenosti. Politikem z billboardu je Ondřej Prokop (ANO). Ten slíbil, že nelegální reklamu nechá odstranit. To však neudělal a nelegální billboard je na mostě dál.

V České republice stále neexistuje regulace lobbingu. Zvlášť tristní je tento deficit u miliardových zbrojních zakázek, za které lobbují vysloužilí generálové, kteří navíc pobírají od státu každý měsíc velmi štědrý výsluhový příspěvek. Kverulant.org vyzval vládu, aby tento stav změnila. Pokud si i vy myslíte, že lobbing má podléhat přísné regulaci, podpořte Kverulantovo úsilí o transparentnost alespoň symbolickým darem. ...

Kverulant zjistil, že čerpací stanice MEDOS na pražských Vinohradech nejspíš prodávala špatnou naftu. Palivo bylo plné bublin. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Českou obchodní inspekci a žádá prošetření svých zjištění. Kverulant se kvalitou nafty a benzínu zabývá již od svého vzniku v roce 2009.

Hasiči využívají pulty centralizované ochrany, na které jsou napojeny střežené objekty. Hasiči však tyto pulty nevlastní, a dokonce nemají ani vlastní přenosovou síť, po níž se signalizace o požárech přenáší. Tuto službu pro ně provozují soukromé firmy. Hasičští bossové však na jejich služby nevyhlašují veřejná zadávací řízení, jak to vyžaduje zákon. Naopak zákon ignorují a nejméně polovinu republiky zadali „kámošům“ z firmy PATROL. To generuje vysoké ceny a nejspíš i korupci. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestuje a snaží se tento tunel zastavit. To se mu daří. Policie vyšetřuje jeho trestní oznámení, antimonopolní úřad na základě jeho podmětů již udělil hasičským bossům tři pokuty a generální ředitel hasičů Kverulantovi v dopise slíbil, že hasiči do konce roku 2022 převedou pulty do svého vlastnictví a připojení umožní každému, kdo splní technické podmínky.

Kverulant už roky protestuje proti zavření Pražského hradu. Nyní chystá demonstraci přímo do jeho areálu, a to na náměstí U svatého Jiří. Jde o náměstí za Katedrálou svatého Víta. Demonstrace se uskuteční v den výročí vzniku republiky 28. října 2022 od 14:00. Na konání akce bude třeba předem upozornit zejména její potenciální účastníky. Bude se tak dít prostřednictvím webu kverulant.org a sociálních sítí FB, TW a LinkedIn. Klíčová bude obrazová upoutávka či jakýsi plakát. Proto Kverulant vyhlašuje grafickou soutěž na tuto upoutávku na demonstraci proti zavření Pražského hradu.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Hasiči využívají pulty centralizované ochrany, na které jsou napojeny střežené objekty. Hasiči však tyto pulty nevlastní, a dokonce nemají ani vlastní přenosovou síť, po níž se signalizace o požárech přenáší. Tuto službu pro ně provozují soukromé firmy. Hasičští bossové však na jejich služby nevyhlašují veřejná zadávací řízení, jak to vyžaduje zákon. Naopak zákon ignorují a nejméně polovinu republiky zadali „kámošům“ z firmy PATROL. To generuje vysoké ceny a nejspíš i korupci. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestuje a snaží se tento tunel zastavit. To se mu daří. Antimonopolní úřad na základě jeho podmětů již udělil hasičským bossům první pokutu a generální ředitel hasičů Kverulantovi v dopise slíbil, že hasiči do konce roku 2022 převedou pulty do svého vlastnictví a připojení umožní každému, kdo splní technické podmínky.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v roce 2015 rozdělilo dálnice na několik úseků a ve většině z nich zajistilo monopol vždy jedné předražené odtahové společnosti. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval a i jeho tlak přiměl ŘSD k podpisu smlouvy s Českou kanceláří pojistitelů o odstraňování nepojízdných vozidel na některých dálnicích. Náklady jsou tak ve většině případů zaplaceny z povinného ručení a řidiči nehrozí, že by mu jeho pojišťovna odmítla hradit náklady na předražený odtah. Koncem léta 2021 ŘSD vypsalo další problematickou zakázku nejen na odtahy, ale i na centrální dispečink odtahů. Soutěž však byla i díky Kverulantovi v únoru 2022 antimonopolním úřadem zrušena. Nyní si dálniční mafie pravděpodobně prolobovala, aby řidič v nouzi na dálnici musel vždy volat policii. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby neexistovalo reálné nebezpečí, že policie pak zavolá lovce nehod.

Od 1. září 2007 bylo v ČR zavedeno povinné přimíchávání biosložky do nafty a benzinu. Přimíchávání biopaliv roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 metrů sedm velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant usiluje o redukci těchto retardérů, ale teprve na jaře 2022 se mu dostalo slibu, že se tak stane v létě roku 2022. Je jasné, že to Praha 5 nestihne, ale již byla alespoň vypracována projektová dokumentace a vydán souhlas její realizací. U čtyř prahů budou podstatně prodlouženy nájezdové hrany a další tři prahy budou odstraněny. Dokud se tak nestane, bude Kverulant obtěžovat všechny odpovědné politiky a úředníky.

Slibovat na nelegálním billboardu „konec nepořádku v ulicích“ vyžaduje opravdu velkou dávku neomalenosti. Ta však některým politikům zjevně nechybí. Smlouva na reklamu na mostech ve správě TSK Praha byla uzavřena již v roce 1992, tedy před třiceti lety. Je velmi poplatná devadesátkám. Bylo jí možno vypovědět pouze jednou za deset let. A přesně to se stalo. ...

Policie si v posledních letech pořídila téměř 500 rámů na služební Octavie určených k násilnému zastavování jedoucích vozidel. Tyto rámy jsou určeny k provádění takzvaného PIT manévru, tedy k tomu, že policejní vozidlo do civilního vozidla narazí a způsobí jeho smyk. Že je takový manévr nanejvýš nebezpečný nejen pro posádku takto zastavovaného vozidla, ale i pro široké okolí, je nasnadě. A že policejní vozidla s masivním ocelovým rámem vepředu v případě střetu s chodcem způsobují devastační zranění je také zřejmé. Přesto si policie chce pořídit dalších 800 těchto nebezpečných hraček. Kverulant se nedávno zeptal policie, kolik vozidel již tak zadrželi a kolik lidí tak přišlo o život nebo bylo zraněno. Policie prý tuto statistiku nemá, ale když ji Kverulant zaplatí 15 562 korun, tak ji vypracuje. Kverulantovi nezbylo než zaplatit.

Ve funkci ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) dnes končí Martin Šebestyán. Právě Šebestyán vyplácel zemědělské dotace holdingu Agrofert v rozporu se zákonem o střetu zájmů. Kverulant to považuje za důležitý krok v procesu deagrofertizace. Jde však o krok, který zdaleka nebude stačit. Koncern Agrofert by měl vrátit dotace ve výši až 4,5 miliardy korun. V červnu to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Proto se Kverulant zeptal Nekuly, jak je s vymáháním daleko a zjistil, že ministr neudělal vůbec nic.

V České republice stále neexistuje regulace lobbingu. Zvlášť tristní je tento deficit u miliardových zbrojních zakázek, za které lobbují vysloužilí generálové. Kverulant.org vyzval vládu, aby tento stav změnila.

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. A jaký je váš názor na „prodávání“ stavebních povolení?

Dovolujeme si požádat vás o laskavou podporu naší watchdogové činnosti. Jen díky velkorysým lidem můžeme pokračovat. Buďte jedním z nich a podarujte nás alespoň malým darem. Zde je přehled naší práce z poslední doby.

Kverulant odhalil, že poslanec za ODS Petr Bendl si za peníze poslanecké sněmovny fiktivně pronajímá kancelář v Rakovníku. Kverulant na Bendla nyní podal trestní oznámení pro podvod.

Starosta městské části Praha 15 Milan Wenzl nemá problém ani před letošními volbami předkládat veřejnosti k uvěření svoji bezúhonnost. Přitom právě on uzavřel v roce 2015 s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. To však není zdaleka jediná korupční kauza Prahy 15, kterou Kverulant odhalil.

Ve středu 1. června 2022 začala platit novela zákona o ochraně ovzduší, která byla prezentována jako konec přimíchávání biopaliv. Ten však nepřišel a v dohledné době ani nepřijde. Přesto je nyní možné v omezeném množství u některých čerpacích stanic EuroOil zakoupit naftu bez „řepky“ a dokonce i benzin bez lihu. Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky ...

Vzpomínáte si ještě na „protikorupční“ Věci Veřejné a jejich slib, že budou vracet všechny poslanecké náhrady? Nevrátili ani korunu. Nyní po více než deseti letech je načase se na poslanecké náhrady poslanců podívat znovu. Proto Kverulant odeslal Poslanecké sněmovně dotaz dle zákona o poskytování informací. Ta mu nyní odpověděla, že mu informace poskytne, ale že vyhledávání bude rozsáhlé a bude Kverulanta stát skoro devět tisíc. Kverulantovým cílem je podrobně zmapovat čerpání náhrad a benefitů každého jednotlivého poslance bez ohledu na jeho politickou příslušnost.

Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa byla vpádem armád pěti komunistických zemí v čele s Rudou armádou, která se uskutečnila 21. srpna 1968. Invaze byla podpořena žádostí konzervativního křídla Komunistické strany Československa. Důvodem intervence byl sovětský imperialismus a jeho odpor proti liberálně reformním vnitropolitickým změnám známým pod názvem Pražské jaro. V této souvislosti si dovolujeme připomenout slova profesora ...

Aby nedošlo k mýlce, Kverulant.org si stále myslí, že reklama je kandovaná lež, billboardy nemá rád a bojuje proti nim od svého vzniku v roce 2009. Na Kverulanta se však obrací řada firem, aby jim poradil, čemu se mají při inzerci na billboardech zejména vyhnout. Kverulant s dopravní policií a týmem spolupracovníků zformuloval čtyři základní doporučení.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Politici s veřejností často nehrají fér. Kverulant.org se již od svého založení v roce 2009 snaží bránit veřejnost před jejich fauly.  Za tu dobu dokončil desítky kauz a dalším se stále věnuje. Většina těchto kauz má společného jmenovatele. Je jím politik, který před zájmem veřejným upřednostnil zájem svůj. Kverulantův blacklist je výčtem politiků, kteří figurovali nebo figurují v Kverulantových kauzách, a kteří nejsou těmi nejlepšími z nás. Ale všichni nejsou stejní a všichni politici nekradou. A platí-li tento předpoklad, pak ani všechny politické strany nejsou stejné. A co si o tom myslíte vy?

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Následující Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti

Chodí vám na e-mail málo newsletterů?  Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně! Buďte informováni o Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti. Nyní se tři z nich sešli na jednom pražském volebním billboardu. Oceňte Kverulantovu důslednost s jakou už od roku 2009 odhaluje problematické politiky a podpořte ho alespoň symbolickým darem.

V Praze se na městských pozemcích nachází přibližně 1 060 billboardů. Z nich asi 770 porušuje Pražské stavební předpisy. Počátkem října 2021 Rada hlavního města Prahy konečně schválila usnesení, které Praze zakazuje poskytovat žadatelům souhlas vlastníka pozemku s umístěním billboardů. Rada také konstatovala, že současný stav je dále nepřípustný a je potřeba přijmout opatření k nápravě. Proto Praha pověřila Technickou správu komunikací (TSK), aby navrhla, jak v této věci postupovat. Návrh měl být původně hotový do konce roku 2021. Kverulant zjistil, že stále není. Je tedy evidentní, že tato pražská koalice přes spoustu slibů naše hlavní město od vizuálního smogu již nestihne vyčistit.

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Vláda počátkem března avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010 a to bez biopaliv nejde. I proto nyní ČEPRO uzavřelo s Babišovou firmou PREOL smlouvu na nákup biosložky z řepky za 6,4 miliardy korun. Zákon na ochranu ovzduší dnes projedná senát. Proto Kverulant napsal všem senátorům a požádal je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit a biopaliva skutečně konečně zastavili. A jaký je váš názor na biopaliva?

Dnes je mezinárodní den bionafty. Což dokazuje, že mezinárodně lze slavit i kdejakou hloupost.

V době vrcholící koronavirové epidemie odhalil Kverulant.org prodej nebezpečných respirátorů od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory byly vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly. Navíc byly označeny značkou CE, přestože nevyhověly ani evropské homologaci. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Českou obchodní inspekci a dosáhl toho, že ČOI koncem března 2022 zakázala prodej těchto respirátorů a v květnu téhož roku dostal TEX-TECH od ČOI pokutu 10 milionů korun. Ještě, než ČOI dokončila svoje šetření, firma TEX-TECH na Kverulanta podala žalobu. Soud ji však zamítl. Šetření ČOI vyvolané Kverulantem, a prohraný soud proti Kverulantovi vedly k tomu, že TEX-TECH skončil v konkurzu. Kverulant to považuje za svoji zásluhu.

Zástupci někdejší komunistické organizace pro děti a mládež se v demokratickém zřízení rozhodně neztratili. Od roku 1998 si z veřejných prostředků načerpali téměř 700 milionů korun. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nebyly tyto prostředky poskytovány transparentně a spravedlivě. Navíc NKÚ objevil v čerpání dotací Pionýra několik podvodů. Kverulantovým cílem je nejen rozkrýt problematické financování Pionýra, ale také prosadit nastavení jasných a transparentních pravidel na rozdělování peněz pro práci s dětmi. Proto před měsícem napsal novému ministrovi školství Vladimírovi Balašovi. Nyní mu od ministra přišla odpověď z které vyplývá, že pro nastavení transparentních pravidel neudělá naprosto nic

Tři neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor, a odvezli ho na služebnu. Jeho matku odmítli vzít s sebou. Je to výsledek dlouhodobého zneužívání policie k  politickým zásahům a protiprávním manévrům ke kterému policejní generálové často jen mlčky přihlíží.

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal zejména po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Nyní je Kverulantovým cílem přimět stát vymáhat zpět ty dotace, které mu byly vyplaceny v rozporu se zákony. Podle auditorů Evropské komise i podle Kverulantova názoru byl Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládal a ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Přesto bývalý premiér i Agrofert střet zájmů odmítá. A co si o tom myslíte vy?

Koncern Agrofert by měl vrátit dotace ve výši až 4,5 miliardy korun. V červnu to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Proto se Kverulant zeptal Nekuly, jak je s vymáháním daleko a zjistil, že ministr neudělal vůbec nic.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Aleš Petříš na Praze 15 postavil v roce 2008 načerno autobazar. Petříš je však místní kmotr, tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno „do pořádku“ a přitom mnohokrát porušila zákon. Kverulant.org ve věci podal několik úspěšných žalob, a přestože soudy konstatovaly, že stavba nebyla povolena legálně, autobazar je stále v provozu. Kverulant už od roku 2009 usiluje o odstranění této černé stavby. Přes veškeré úsilí se mu teprve v nyní 2022 podařilo dosáhnout toho, že Praha 15 konečně zahájila řízení o odstranění této stavby. Dokud však bazar skutečně nezmizí, bude Kverulant v této kauze pokračovat.

Jako téměř každý rok, i letos chtějí papaláši omezit právo veřejnosti na informace. Informované veřejnosti se hůře vládne a tak Rakušanovo ministerstvo vnitra chce výrazně omezit možnost veřejné kontroly. Úřady a další instituce by nově mohly odmítnout žádost o informace, které by vyhodnotily jako nátlak na fyzickou osobu nebo nepřiměřenou zátěž. Novelu zákona o svobodném přístupu k informacím nyní schválila Sněmovna a putuje do Senátu. Kverulant proti krácení práva na informace protestuje a píše všem senátorům.

Areál Pražského hradu není už téměř šest dlouhých let volně přístupný široké veřejnosti. Počátkem ledna se ministr vnitra Vít Rakušan pochlubil tím, že zadal policii i tajným službám provedení revize „bezpečnostních“ opatření, která platí na Pražském hradě. Kverulant se po čtvrt roce, březnu 2022 zeptal, jak prověrka dopadla a kdy bude Pražský hrad zase volně přístupný veřejnosti. Dozvěděl se tehdy, že Rakušan výsledky prověrky nemá a o otevření Hradu nic neví. Nedávno obdobný dotaz zopakovali novináři z Českého rozhlasu. Výsledek byl stejný, Rakušan pro otevření Hradu neudělal naprosto nic.

Devět politiků a úředníků z pražského magistrátu včetně někdejšího ministra Zemanovy vlády jde před soud. Podle podané obžaloby nezákonně ovlivňovali rozdělování dotací do sportu. Připomeňme si, že Březina nestojí před trestním senátem poprvé. V roce 2011 byl osvobozen zkorumpovaným soudem Ondřejem Havlínem. Pak byl v jiné kauze v roce 2014 pravomocně odsouzen za spáchání podvodu v pražském dopravním podniku, kde jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny. Od července 2016 se stal externím poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové. Kverulant.org proti tomu vytrvale a opakovaně protestoval a v květnu 2017 dosáhl Březinova odchodu z ministerstva.

Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly. Ty vedly k tomu, že Zeman pro případné skutečné teroristy vytvořil snadný terč v podobě dlouhých front na Hradčanském náměstí. Přitom od zavedení plošných kontrol se na Hradě ale ani před ním neodehrál jediný bezpečnostní incident. Je tedy opravdu nejvyšší čas kontroly zrušit a vrátit ukradený Hrad lidem.

Politici z Magistrátu tvrdí, že modré zóny jsou v Praze proto, aby měli místní kde parkovat a že peníze používají ve prospěch motoristů. Politici však často lžou a občas i kradou. Proto se Kverulant nedávno podle zákona o svobodném přístupu k informacím zeptal magistrátu, kolik na parkovném vybral za jednotlivé roky a kolik peněz zůstalo za nehty provozovatelům parkovacích automatů a kolik hochům z MPLA s.r.o., kteří pro magistrát vybírají peníze prostřednictvím mobilní aplikace. Nyní Kverulantovi přišla odpověď. Magistrát prý neví, kolik těmto firmám zaplatil. Kverulant se s tím odmítá smířit a podává proti zatajování důležitých informací stížnost.

Středočeský kraj od dob Davida Ratha zajišťoval autobusovou dopravní obslužnost za miliardy nevýhodnými smlouvami uzavřenými bez soutěže. Cílem Kverulanta bylo již od roku 2010 tuto praxi zrušit a přimět krajský úřad k uspořádání transparentního výběrového řízení. To se mu nyní konečně podařilo.

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu obecně prospěšná organizace Kverulant.org, která se do takových kauz s úspěchem systematicky pouští. Právě dnes uběhlo třináct let, co s tím 23. července 2009 ...

V době vrcholící koronavirové epidemie odhalil Kverulant.org prodej nebezpečných respirátorů od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory byly vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly. Prodával je Aaron Günsberger. Tentýž člověk prodává údajně neprůstřelné vesty, přestože i prokazatelně věděl, že jsou nebezpečné a nevyhověly certifikaci. Kverulant je přesvědčen, že hlavní motivací Günsbergera byly peníze, a proto na dotyčného podal trestní oznámení pro podvod a Günsbergerovy aktivity nahlásil České obchodní inspekci. Policie již začala vyšetřovat. Česká obchodní inspekce se však Kverulantovi ani po třech měsících neozvala, a tak jí nyní zaslal dotaz dle zákona s cílem zjistit, jak jsou daleko oni.

Dovolujeme si požádat vás o laskavou podporu naší watchdogové činnosti. Jen díky velkorysým lidem můžeme pokračovat. Buďte jedním z nich a podarujte nás alespoň malým darem. Zde je přehled naší práce z poslední doby.

Kverulant v roce 2022 podrobně zmapoval ceny úklidu ve státní správě u 71 institucí. Zkontroloval ceny u téměř 750 budov za roky 2017 až 2021. Kverulant s uspokojením konstatuje, že ani v jednom případě nenarazil na výrazně předražený úklid. Kverulant věří, že je to i tím, že ceny úklidu ve veřejné správě důkladně kontroluje již od roku 2011. Kverulant je hrdý, že svojí prací významně přispěl k omezení plýtvání ve státní správě. Kverulant podobné datové kauzy realizuje každý rok.

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 metrů sedm velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant usiluje o odstranění těchto retardérů, a letos na jaře dostal slib, že retardéry budou odstraněny ...

Policie si v posledních letech pořídila více než 500 rámů na služební Octavie určených k násilnému zastavování jedoucích vozidel. Tyto rámy jsou určeny k provádění takzvaného PIT manévru, tedy k tomu, že policejní vozidlo do civilního vozidla narazí a způsobí jeho smyk. Že je takový manévr nanejvýš nebezpečný nejen pro posádku takto zastavovaného vozidla, ale i pro široké okolí, je nasnadě. A že policejní vozidla s masivním ocelovým rámem vepředu v případě střetu s chodcem způsobují devastační zranění je také zřejmé. Proto se nyní Kverulant ptá policie, nakolik nás jejich hra na drsnou Ameriku vyšla a kolik lidí již díky tomu přišlo o život nebo bylo zraněno.

Aleš Petříš na Praze 15 postavil v roce 2008 načerno autobazar. Petříš je však místní kmotr, tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno „do pořádku“ a přitom mnohokrát porušila zákon. Kverulant.org ve věci podal několik žalob, a přestože soudy následně konstatovaly, že stavba nebyla povolena legálně, autobazar je stále v provozu. Cílem Kverulanta je už od roku 2009 odstranění této černé stavby. Dnes k tomu znovu vyzval Prahu 15. 

Vzpomínáte si ještě na „protikorupční“ Věci Veřejné a jejich slib, že budou vracet všechny poslanecké náhrady? Nevrátili ani korunu. Nyní po více než deseti letech je načase se na poslanecké náhrady poslanců podívat znovu. Proto Kverulant odeslal Poslanecké sněmovně dotaz dle zákona o poskytování informací. Kverulantovým cílem je podrobně zmapovat čerpání každého jednotlivého poslance bez ohledu na jeho politickou příslušnost.

Počátkem října loňského Počátkem května 2021 byl konečně široké veřejnosti otevřen areál Pražského hradu. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly, po dlouhých pěti letech, na čas zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl. A jaký je váš názor?

Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly. Počátkem ledna se ministr vnitra Vít Rakušan pochlubil tím, že zadal provedení revize „bezpečnostních“ opatření, která platí na Pražském hradě. To celé prý s cílem Hrad otevřít. I proto se Kverulant nedávno zeptal Ministerstva vnitra v kolika případech bylo díky plošným kontrolám zabráněno možnému ohrožení bezpečnosti. Vnitro to prý neví. Pravda však bude nejspíš jinde. Uzavření Pražského hradu je naprosto k ničemu.

Zóny placeného stání se Prahou šíří jako mor. Politici z Magistrátu tvrdí, že to dělají proto, aby měli místní kde parkovat a slibují, že tu téměř miliardu korun, kterou takto ročně vyberou používají ve prospěch motoristů. Kverulant.org tu však není od toho, aby politikům věřil, ale aby je důsledně kontroloval. Proto se nyní podle zákona o svobodném přístupu k informacím ptá magistrátu, kolik vybral za jednotlivé roky, kolik peněz zůstalo za nehty hochům z MPLA s.r.o., která pro magistrát peníze vybírá a kolik peněz magistrát použil ve prospěch motoristů za posledních pět let.

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů, který včera sněmovna významně zpřesnila navzdory Babišovým věrným. Stále však není zcela vyhráno. Babiš je znovu poslancem, a proto by neměl ani vlastnit média. Navíc pokud se Andrej Babiš stane prezidentem republiky, bude agrofertizace ČR pokračovat. Zákon o střetu zájmů se totiž na prezidenta nevztahuje.

LinkedIn je profesní sociální síť, na které se setkávají profesionálové. V březnu 2011 síť překonala metu 100 milionů registrovaných uživatelů, čím dál více získává popularitu i v Česku. Mezi uživatele patří manažeři, konzultanti a odborníci z nejrůznějších oborů. Kverulant za první rok na LinkedIn nasbíral 615 sledujících Kverulantův profil na LinkedIn naleznete zde.

Kverulant.org odhalil, že bývalý ministr školství Petr Gazdík ještě před svým vynuceným odchodem stihl jmenovat profesorem Tomáše Gruse. Přitom Grus byl jedním z hlavních účastníků tunelu přes chirurgické nástroje ve Všeobecné fakultní nemocnici, který Kverulant odhalil. Kverulant považuje jmenování Gruse profesorem za výsměch veřejnosti a protestuje proti němu. 

Zástupci někdejší komunistické organizace pro děti a mládež se v demokratickém zřízení rozhodně neztratili. Od roku 1998 si z veřejných prostředků načerpali přes 600 milionů korun.  Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nebyly tyto prostředky poskytovány transparentně a spravedlivě. Navíc NKÚ objevil v čerpání dotací Pionýra několik podvodů. Kverulantovým cílem je nejen rozkrýt problematické financování Pionýra, ale také prosadit nastavení jasných a transparentních pravidel na rozdělování peněz pro práci s dětmi. Proto dnes píše novému ministrovi školství Vladimírovi Balašovi.

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívají svého postavení. Kverulant.org proti tomu protestuje. Kverulant považuje Miloše Zemana za prezidenta ničemného. A jaký je váš názor:

Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly. Nyní se Kverulant ptá Hradu v kolika případech bylo díky plošným kontrolám zabráněno možnému ohrožení bezpečnosti.

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu Kverulant.org, který se do takových kauz systematicky pouští již od roku 2009. Zde je přehled naší práce z poslední doby:

Dnes je den památky obětí komunistického režimu. Byl vyhlášen jako významný den na památku perzekvovaných a usmrcených obětí československého komunistického režimu na den, kdy byli v roce 1950 po politickém procesu oběšeni Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra. V této souvislosti si Kverulant dovoluje připomenout, že jsme se s touto odpornou ideologií ještě zcela nevypořádali. Komunistická strana zmizela z poslanecké sněmovny teprve nedávno a zástupci někdejší komunistické organizace pro děti a mládež Pionýr stále existují a od roku 1998 si z veřejných prostředků načerpali přes 600 milionů korun.

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal zejména po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Nyní je Kverulantovým cílem přimět stát vymáhat zpět ty dotace, které mu byly vyplaceny v rozporu se zákony. Podle auditorů Evropské komise i podle Kverulantova názoru byl Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládal a ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Přesto bývalý premiér i Agrofert střet zájmů odmítá. A co si o tom myslíte vy?

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal po změně legislativy.  I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Stále však není zcela vyhráno. Konflikt zájmů Andreje Babiše ještě neskončil.  Babiš je znovu poslancem, a proto by neměl ani vlastnit média. Navíc pokud se Andrej Babiš stane prezidentem republiky, bude agrofertizace ČR pokračovat. Zákon o střetu zájmu se totiž na prezidenta nevztahuje. Je také třeba změnit zákon o střetu zájmů, o skutečných majitelích a především vymáhat zpět i ty dotace, které byly Babišovi vyplaceny v rozporu se zákony. A přesně k tomu v lednu Kverulant dopisem vyzval premiéra Fialu. Nyní se Kverulant konečně dočkal smysluplné reakce. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula prohlásil, že Agrofert by měl vracet státu a Evropské unii dotace ve výši až 4,5 miliardy Kč.  Pokud si i vy myslíte, že v České republice nemá vládnout beztrestný, chamtivý podnikatel, ale zákony, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Kverulant.org zmapoval ceny pronájmu kanceláří u 85 institucí veřejné správy. Zjistil, že průměrná cena ročního nájmu za jednoho úředníka činila od roku 2017 do roku 2021 54 000 korun. Pět nejrozežranějších institucí však platilo za pronájem mnohem víc. Nejvíce plýtval pražský magistrát, Praha 4, Ředitelství silnic a dálnic, ostravský a brněnský magistrát. Těchto pět institucí dohromady platí ročně 223 milionů korun oproti cenám průměrným. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Vládní dislokační komisi a na Nejvyšší kontrolní úřad, ve snaze omezit plýtvání ve státní správě. Kverulant podobné datové kauzy realizuje každý rok.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Politici s veřejností často nehrají fér. Kverulant.org se již od svého založení v roce 2009 snaží bránit veřejnost před jejich fauly.  Za tu dobu dokončil desítky kauz a dalším se stále věnuje. Většina těchto kauz má společného jmenovatele. Je jím politik, který před zájmem veřejným upřednostnil zájem svůj. Kverulantův blacklist je výčtem politiků, kteří figurovali nebo figurují v Kverulantových kauzách, a kteří nejsou těmi nejlepšími z nás. Ale všichni nejsou stejní a všichni politici nekradou. A platí-li tento předpoklad, pak ani všechny politické strany nejsou stejné. A co si o tom myslíte vy?

Rozhodčí tribunál se sídlem v Londýně vydal rozhodnutí, podle kterého musí Česká republika zaplatit firmě Diag Human 15,5 miliard korun.  Tribunál také konstatoval, že ČR ve sporu mnohokrát naprosto nepřijatelným způsobem a nezákonně zneužila policii, zpravodajské služby a justici. Rozhodnutí tribunálu je konečné. Přesto Česká republika napadla nález v britské jurisdikci z formálních důvodů. Šance na úspěch tohoto odvolání jsou nulové. Stát před nepříjemnou pravdou opět strká hlavu do písku. Konečná prohra, která dopadne na již tak deficitní rozpočet, pak bude ještě horší. Kverulant.org proti tomuto postupu protestuje.

Na to se kolegové z Nechceme billboardy u dálnic a silnic chtěli už v lednu zeptat přímo nového ministra Martina Kupky. Odpovědi se dočkali po několika urgencích až teď, a to prostřednictvím tiskového mluvčího ministerstva, Františka Jemelky. Tvrdí, že Ministerstvo dopravy na odstraňování nelegálních billboardů vyčlenilo jednoho pracovníka. Kverulant společně s kolegy z Nechceme billboardy u dálnic a silnic a z Přidej se a strhni to bude skutečné odstraňování nelegálního vizuálního smogu pečlivě kontrolovat.

Den daňové svobody připadl letos na 17. června. Češi tak na stát pracovali 167 dní. Den daňové svobody představuje pomyslnou hranici, jež rozděluje kalendářní rok do dvou období.  Na část, kdy pracujeme jen na pokrytí výdajů státních a veřejných institucí a na část ve které konečně vyděláváme jen pro sebe.  Kverulant.org se již od svého založení v roce 2009 snaží zkrátit dobu práce na stát. Hlídá, aby se na úkor daňových poplatníků nekradlo a neplýtvalo. Podívejte se, na kterých kauzách právě pracuje.

Kverulant.org odhalil vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohou právníci za danou službu fakturovat. Pak byl uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno. Kverulant vyzval primátora k zastavení tohoto tunelu a k podání trestního oznámení. To se ani však stále nestalo. Nejspíš proto, že radní mají na pokračování kšeftu zájem. Kverulant tedy v květnu 2020 podal trestní oznámení a stížnost k antimonopolnímu úřadu sám.  Tento případ z dopravních podniků je však jen špičkou ledovce. Dokázalo obvinění náměstka primátora Petr Hlubuček (STAN) a dalších 10 lidí z tunelování v červnu 2022.

Don Pablo, alias ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) je na Hradě poměrně častým hostem. Deník N zmapoval, že v květnu se v prezidentské kanceláři zúčastnil nejméně dvou schůzek, které trvaly celkem šest hodin. Blažek tvrdí, že jednal pouze s kancléřem Vratislavem Mynářem. V době jeho schůzek byl přitom na Hradě i prezidentův poradce Martin Nejedlý, jehož asistentka ministra do kanceláří pokaždé doprovázela. Kromě toho v květnu na Hrad dorazil i Blažkův náměstek Petr Dohnal. S kým se tam setkal, odmítl sdělit.

Na sklonku roku 2020 kardinál Dominik Duka převedl v rozporu s církevním právem na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. V srpnu 2021 pak další církevní pozemky v hodnotě nejméně 170 milionů korun. Kverulant.org proti tomu protestoval a vyzval Vatikán, aby sjednal nápravu. V pátek 13. května 2022 byl Duka z funkce primase českého konečně odvolán. Konec Duky na postu primase českého však pro Kverulanta neznamená konec soudních sporů, které Duka vyvolal. Dukova žaloba, kterou se na Kverulantovi domáhá 3 milionů korun, totiž stále běží. Nic na tom nezměnila ani dnešní mediace, kterou nařídil soud.

Podle rozhodnutí mezinárodní arbitráže musí Česká republika zaplatit firmě Diag Human zhruba 16 miliard korun. Z toho činí 12 miliard jen úroky z prodlení. Česká republika prohrává v kauze Diag Human jeden spor za druhým. Stát se však stále tváří, že se nic neděje, a nepodniká nic, co by alespoň zastavilo růst úroků z prodlení. Ty tak rostou tempem 1,3 milionu Kč denně. Cílem Kverulanta je tento stav změnit. V únoru 2020 se obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad. V prosinci 2020 podal na liknavé politiky a jejich úředníky trestní oznámení za to, že ani nezastavili úročení dluhu. V lednu 2022 vyzval ministra zdravotnictví nové vlády, aby úročení zastavil on. Vše marně. 

Nakupujete on-line? A věděli jste, že nás tím můžete podpořit, aniž by vás to cokoliv stálo? Stáhněte si pomocníka do vašeho prohlížeče a my za to dostaneme od GIVTu 30 korun. Akce platí od 14. 6. do 20. 6. 2022.  S givtím pomocníkem můžete nakupovat přes internet tak, jak jste zvyklí, ale malou část svého zisku pošle prodávající Kverulantovi. Důležité je, že při tom neplatíte nic navíc a pomocník vás vždy upozorní na možnost přispět na dobrou věc. Celkem nás již laskaví lidé svým dobročinným nakupováním již podpořili částkou 11 560 korun. Děkujeme.

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívají svého postavení. Kverulant.org proti tomu protestuje. Kverulant považuje Miloše Zemana za prezidenta ničemného. A jaký je váš názor:

Jako téměř každý rok, i letos chtějí papaláši omezit právo veřejnosti na informace. Informované veřejnosti se hůře vládne a tak chce kancléř Vratislav Mynář rozšířit výčet utajovaných informací týkajících se Kanceláře prezidenta republiky (KPR).  Do seznamu utajovaných informací navrhuje zařadit jednací protokoly. Důvodem návrhu je nepochybně snaha Hradu dále zakrývat svoji nezákonnou činnost. Kverulant proti krácení práva na informace protestuje

Chodí vám na e-mail málo newsletterů? Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně! Buďte informováni o Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům

oš Zeman již devět let soustavně podkopává bezpečnost České republiky, důvěru v právní stát a škodí tak této zemi. Proto Kverulant včera vyzval poslance, aby radikálně omezili rozpočet prezidenta. To se nestalo a Kanceláře prezidenta republiky v příštím roce může utratit 417,7 milionu korun. Návrh základních ukazatelů rozpočtu Hradu dnes schválil sněmovní rozpočtový výbor a ministerstvo financí ho tak zapracuje do celkového návrhu státního rozpočtu. Kverulant opět protestuje.

Kverulant.org odeslal primátorovi Prahy a všem členům rady již několik dopisů, ve kterých je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od přebujelého reklamního smogu. K těmto výzvám se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových společností. A výsledky se pomalu dostavují. V srpnu 2020 schválila rada hlavního města Prahy výpověď všech smluv na pronájem pozemků pro reklamní zařízení do 8 m2.  Praha také neprodloužila nevýhodnou smlouvu s JCDecaux, na podzim 2021 začal platit zákaz reklamních plachet i v širším centru a Praha přijala usnesení, že nebude nově pronajímat svoje pozemky ani pro velké billboardy. Kverulant však ještě spokojen není. Ještě je třeba nechat skutečně odstranit velké množství billboardů. Kverulant proto bude ve svém boji pokračovat

Zítra se má sejít sněmovní rozpočtový výbor, který posoudí, zda doporučit schválení dalšího rekordně vysokého rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky. Miloš Zeman již devět let soustavně podkopává bezpečnost České republiky, důvěru v právní stát a škodí tak této zemi. Proto dnes Kverulant vyzval poslance a senátory, aby radikálně omezili rozpočet prezidenta.

Na Hradčanském náměstí se vinnou nesmyslných plošných kontrol u vstupu do Hradu opět tvoří dlouhé fronty. Plošné policejní kontroly nemají žádný bezpečnostní smysl a jsou ukázkou neomalenosti   prezidenta a jeho kamarily. Proto je již od roku 2020 cílem Kverulanta dosáhnout jejich úplného zrušení.

Kverulant se z důvěryhodného zdroje dozvěděl, že Radomír Daňhel si za svého předchozího působení ve státním podniku Letecké opravny Malešice „našetřil“ na hotelový komplex na Kanárských ostrovech. Proto Kverulant požádal Ministerstvo spravedlnosti o nahlédnutí do Daňhelových majetkových přiznání. Dozvěděl se, že Daňhel vlastní 37 nemovitostí, ale zda mezi nimi je i hotelový rezort mu ministerstvo neprozradilo. Zákon o majetkových přiznáních politiků mu to neukládá. To by se nyní mohlo změnit. Pro nahlédnutí do registru bude stačit individuální žádost. Předpokládá to novela zákona o střetu zájmů, kterou ve středu schválila sněmovna zrychleně už v prvním čtení.

Všeobecné fakultní nemocnici /VFN/ chyběly vysoce specializované mikrochirurgické nástroje pro vědecký projekt. Přes svého kamaráda, primáře Gruse, se o tom dozvěděli Holubovi. Potřebné speciální mikronástroje v hodnotě cca 1 500 000 Kč si obratem opatřili – prý přes Bazoš – a nemocnice jim za následný pronájem zaplatila téměř 550 000 Kč. Kromě nepravděpodobného původu je podezřelé i to, že vzácné nástroje nebyly nikdy nikde evidovány. Podle Kverulanta jde o exemplární případ tunelování veřejných prostředků. Proto na případ upozornil Policii. To nejzajímavější z policejního spisu zveřejňujeme

Dnešní zkouška sirén vám především měla připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Vláda počátkem března avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010 a to bez biopaliv nejde. Proto Kverulant minulý týden napsal všem senátorům a požádal je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit. To se však dnes nestalo a šance, že biopaliva budou skutečně konečně zastavena je opět v nedohlednu. Kverulant však svůj boj proti biopalivům nevzdává bude bojovat dál.

Již od roku 2011 na spořilovském úseku Jižní spojky obtěžují řidiče agresivní reklamou dvě obří LED obrazovky. S ohledem na rizikovou lokalitu se jedná o jedny z vůbec nejnebezpečnějších billboardů v Praze, a proto Kverulant.org roky usiluje o jejich odstranění. V dubnu roku 2020 dosáhl toho, že Praha 4 nařídila billboardy vypnout a zahájila řízení o odstranění stavby. Nyní, po více než dvou letech od vydání zákazu billboardy používat, na nich, stejně jako loni, inzeruje Arcibiskupství pražské, přestože dobře ví, že jde o nelegální billboardy.

Hasiči využívají pulty centralizované ochrany, na které jsou napojeny střežené objekty. Hasiči však tyto pulty nevlastní, a dokonce nemají ani vlastní přenosovou síť, po níž se signalizace o požárech přenáší. Tuto službu pro ně provozují soukromé firmy. Hasičští bossové však na jejich služby nevyhlašují veřejná zadávací řízení, jak to vyžaduje zákon. Nejméně polovinu republiky zadali „kámošům“ z firmy PATROL. To generuje vysoké ceny a nejspíš i korupci. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestuje a snaží se tento tunel zastavit. Antimonopolní úřad na základě jeho podmětů již udělil hasičským bossům první pokutu a nyní začal vyšetřovat smlouvu, kterou uzavřeli šéfové hasičů v Kraji Vysočina. Pikantní na celé záležitosti je, že Hasičský záchranný sbor tam řídil dnešní poslanec za ANO, Drahoslav Ryba. Pokud i vám vadí parazitování na práci skutečných hasičů, pomozte Kverulantovi alespoň malým darem.

Cílem Kverulanta bylo zabránit pražskému magistrátu zbourat národní památku, zimní stadion na Štvanici. To se mu přes veškerou snahu nepodařilo a jeden z nejstarších zimních stadionů na světě byl vinou tehdejší pražské radní pro majetek Alesandry Udženie zbourán. Demolice začala 28. května 2011 a trvala přibližně 20 dnů. Dalším cílem bylo zabránit magistrátu v drahém mimosoudním vyrovnání ...

Dnes je Světový den her a tak je obzvláště vhodné si připomenout, že výnosy ze SAZKY kdysi financovaly český sport. Takže všechno je vochystaný podle zákona a slosování může začít: Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. ...

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívají svého postavení. Kverulant.org proti tomu protestuje. Kverulant považuje Miloše Zemana za prezidenta ničemného. A jaký je váš názor:

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Následující Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti

Ředitel a zakladatel Kverulanta Vojtěch Razima byl dalším hostem projektu Tvořivá společnost. Hovořil zejména o tom, proč a jak Kverulant vznikl, co dělá a kdo ho financuje. Razima také volá po dalším budování občanské společnosti a vybízí veřejnost, aby náš stát konečně přijala za svůj. Podívejte se na záznam tohoto rozhovoru:

Kverulantovi se podařilo před lety prosadit zákon proti billboardům na dálnicích a silnicích I. třídy. Zmizelo tak nejméně pět tisíc billboardů. Nyní Kverulant usiluje o to, aby se nejen naše hlavní město zbavilo laciného billboardového smogu. A jaký je váš názor?

Již od roku 2011 na spořilovském úseku Jižní spojky obtěžují řidiče agresivní reklamou dvě obří LED obrazovky. S ohledem na rizikovou lokalitu se jedná o jedny z vůbec nejnebezpečnějších billboardů v Praze, a proto Kverulant.org roky usiluje o jejich odstranění. V dubnu roku 2020 dosáhl toho, že Praha 4 nařídila billboardy vypnout a zahájila řízení o odstranění stavby. Nyní, po více než dvou letech od vydání zákazu billboardy používat, jsou billboardy stále v provozu. Kverulant opakovaně protestuje a žádá po Praze vysvětlení.

Hlavním komunikačním nástrojem Kverulanta jsou internetové stránky. Ty za posledních dvanáct měsíců navštívilo 3 049 562 lidí. Stánky byly zobrazeny 3 632 751 a to 2 196 644 uživateli. Jeden návštěvník navštívil v průměru 1,19 stránky a doba trvání relace činila 21 s. Nových návštěv bylo 71 %. Vše, co Kverulant prosazujeme, prosazujeme jen silou svého hlasu, s vydatnou podporou tlaku veřejnosti. Proto je pro nás zájem veřejnosti tak důležitý. Děkujeme vám za něj.

Dnes je mezinárodní den biologické rozmanitosti. Podle Kverulanta by měl v České republice především připomínat, že přimíchávání biopaliv nebylo ani přes hlasité proklamace vlády zastaveno. Podle dat Českého statistického úřadu se od roku 2000 řepka pěstovala přibližně na 325 tisících hektarů orné půdy, tedy asi na jedenácti procentech celkové plochy orné půdy v ČR. V roce 2018 už to bylo 412 tisíc hektarů, což bylo 17 % osevní plochy. A v příštích letech to bude nejspíš ještě víc.

V době vrcholící koronavirové epidemie odhalil Kverulant.org prodej nebezpečných respirátorů od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory byly vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly. Prodával je Aaron Günsberger. Nyní tentýž člověk prodává údajně neprůstřelné vesty, přestože i nyní prokazatelně ví, že jsou nebezpečné a nevyhověly certifikaci. Kverulant je přesvědčen, že hlavní motivací Günsbergera jsou peníze, a proto na dotyčného podal trestní oznámení pro podvod. V reakci na Kverulantova zjištění se Günsberg pokusil zajistit pozitivní publicitu médií. A to se mu částečně podařilo. Jeho výrobku se zastal „zpravodajský“ portál PrahaIN.cz, který uvedl, že Günsbergovi vesty úspěšně prošly testem Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. To je však naprostá lež.

V květnu loňského roku soud potrestal ředitele organizace Kverulant Vojtěcha Razimu půlročním podmíněným trestem za telefonát, jímž na jaře 2020 oznámil policii svoje podezření na možnou bombu ve vracích dodávek zaparkovaných u Pražského hradu. Razima podal proti verdiktu dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten Razimovi vyhověl a tak dnes celou kauzu projednal soud pro Prahu 1 a Razimu osvobodil. Razima podle něj během telefonátu policii jen sděloval pravdivé informace. Upozorňoval na potenciální nebezpečí a odsoudit ho za to bylo absurdní.

Aleš Petříš na Praze 15 postavil v roce 2008 načerno autobazar. Petříš je však místní kmotr, tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno „do pořádku“ a přitom mnohokrát porušila zákon. Kverulant.org ve věci podal několik úspěšných žalob, a přestože soudy konstatovaly, že stavba nebyla povolena legálně, autobazar je stále v provozu. Kverulant už od roku 2009 usiluje ...

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Vláda počátkem března avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010 a to bez biopaliv nejde. Proto Kverulant minulý týden napsal všem senátorům a požádal je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit. To se však dnes nestalo a šance, že biopaliva budou skutečně konečně zastavena je opět v nedohlednu. Kverulant však svůj boj proti biopalivům nevzdává bude bojovat dál.

Technická správa komunikací Praha (TSK) se přestěhovala do nových luxusních kanceláří v centru města. Důvodem stěhování jsou prý „nedostatečné kapacity stávajících prostor“. Přesto TSK nyní Kverulantovi napsala, že mu nemůže sdělit kolik úředníků v TSK pracuje, přestože podal zákonnou žádost o informace. TSK prý neví, kolik úředníků pro ni pracuje. Kverulant se s tím odmítá smířit a podal na TSK stížnost za ignorování zákona.

Česká republika prohrává v kauze Diag Human jeden spor za druhým. V únoru 2020 Rakousko a Německo uznaly exekuční rozsudek na 14,5 miliardy Kč proti ČR. Další porážku stát zaznamenal poté, co lucemburský soud potvrdil, že Diag Human může začít exekuční právo uplatňovat kdekoliv na území celé EU kromě Dánska.  Stát se však stále tváří, že se nic neděje, a nepodniká nic, co by alespoň zastavilo růst úroků z prodlení. Ty tak rostou tempem 1,3 milionu Kč denně. Cílem Kverulanta je tento stav změnit. V únoru 2020 se obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad. V prosinci 2020 podal na liknavé politiky a jejich úředníky trestní oznámení za to, že ani nezastavili úročení dluhu. V lednu 2022 vyzval ministra zdravotnictví nové vlády, aby úročení zastavil on. Vše marně.

Vatikán dnes konečně odvolal z pozice Pražského arcibiskupa Dominika Duku. Kverulant věří, že k této změně také významně přispěl svým odhalením v kauze Kardinál Duka tuneluje církevní majetek. Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. Kverulant.org proti tomu protestoval a vyzval Vatikán, aby sjednal nápravu. Duka nesl zveřejnění této kauzy velmi nelibě a neúspěšně se pokusil dosáhnout soudního zákazu jejího publikování. Konec Duky na postu primase českého však pro Kverulanta neznamená konec soudních sporů, které Duka vyvolal

Zachovejte klid, papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i vy začnete podporovat Kverulanta. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc pár korun. I váš drobný dar nám pomůže odhalovat věrolomné politiky a rozežrané úředníky. Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí ...

Údajně nejdražší billboardová kampaň v české historii, která s pomocí nastrčených figurantů, převlečených za normální lidi – mezi nimi i jednoho bývalého příslušníka StB - tvrdí, že „za Babiše bylo líp“, má, kromě své marketingové vědomě nepoctivé pitomosti, chvályhodně profesionální grafiku. Zvláštní pochvalu si určitě zaslouží její černobílé zpracování, které tak nějak pěkně sjednotilo českou krajinu podél dálnic a hlavních silnic. Objednavatele ani tvůrce určitě nenapadlo, jak přesvědčivě díky jejich práci vynikne, že českých billboardů je v porovnání s rozvinutými a civilizovanými zeměmi příliš mnoho. Podle teorie, dokládané pokusem o statistické srovnání, se totiž počet billboardů v zemi odvíjí od úrovně korupce a schopnosti pověřených institucí vymáhat právo. Takže to se člověkům z bývalé státostrany opravdu povedlo.

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Vláda počátkem března avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010 a to bez biopaliv nejde. I proto nyní ČEPRO uzavřelo s Babišovou firmou PREOL smlouvu na nákup biosložky z řepky za 6,4 miliardy korun. Zákon na ochranu ovzduší dnes projedná senát. Proto Kverulant napsal všem senátorům a požádal je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit a biopaliva skutečně konečně zastavili. A jaký je váš názor na biopaliva?

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Vláda počátkem března avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010 a to bez biopaliv nejde. I proto nyní ČEPRO uzavřelo s Babišovou firmou PREOL smlouvu na nákup biosložky z řepky za 6,4 miliardy korun. Zákon na ochranu ovzduší má zítra projednat senát. Proto Kverulant nyní píše všem senátorům a žádá je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit a biopaliva skutečně konečně zastavili.

Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Celkem jste nás svým nakupováním již podpořili částkou 11 560 korun. Děkujeme.

Praha uzavřela v roce 2008 smlouvu se společností JCDecaux o povolení 250 nových billboardů za výstavbu přístřešků na zastávkách MHD. Smlouva byla pro město krajně nevýhodná. Kverulantovi vždy vadilo kšeftování s veřejným prostorem na úkor veřejných rozpočtů a roky usiloval o zrušení této smlouvy. Se svými podáními se dostal až k Evropské komisi. Vítězství měl Kverulant na dosah, ale v říjnu 2016 nabyl účinnosti nový zákon, který zkrátil maximální dobu trestní odpovědnosti v podobných případech z 10 na 5 let, a tak se Kverulantovi nepodařilo dosáhnout zrušení smlouvy. Usedavá kritika nevýhodné smlouvy však nakonec vedla k tomu, že smlouva skončila v roce 2022 a začala demontáž jednotlivých billboardů. Ta však vázne, pro obstrukce ze strany billboardářů a pro chaotický přístup města. Billboardářům jde o velké peníze a některým úředníkům možná také. Kverulant bude pečlivě sledovat, zda nakonec budou billboardy skutečně odstraněny a zda přístřešky na MHD nahrazeny transparentně a za rozumnou cenu. 

Přes opakované protesty Kverulanta se Pavel Blažek z ODS stal znovu ministrem spravedlnosti. Na začátku roku Blažek svým staronovým náměstkem jmenoval Radomíra Daňhela, který s ním už na stejném ministerstvu spolupracoval v letech 2012-2013. Kverulant nového Blažkova náměstka dobře zná a podobně jako Pavla Blažka ho považuje za kvítko vyrostlé na hnojišti opoziční smlouvy. Navíc se Kverulant z důvěryhodného zdroje dozvěděl, že Radomír Daňhel si za svého předchozího působení ve státním podniku Letecké opravny Malešice „našetřil“ na hotelový komplex na Kanárských ostrovech. Proto Kverulant požádal Ministerstvo spravedlnosti o nahlédnutí do Daňhelových majetkových přiznání. Dozvěděl se, že Daňhel vlastní 37 nemovitostí, ale zda mezi nimi je i hotelový rezort, mu ministerstvo neprozradilo. Zákon o majetkových přiznáních politiků mu to prý neukládá.

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 metrů sedm velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant usiluje o odstranění těchto retardérů, ale teprve na jaře 2022 se mu dostalo slibu, že ...

Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl v rozporu s církevním právem na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. Kverulant.org proti tomu protestoval a vyzval Vatikán, aby sjednal nápravu. To se však ještě nestalo, a tak v srpnu 2021 převedl Duka na svoji nadaci další církevní pozemky v hodnotě nejméně 170 milionů korun. Nyní byl ...

Aleš Petříš na Praze 15 postavil v roce 2008 načerno autobazar. Petříš je však místní kmotr, tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno „do pořádku“ a přitom mnohokrát porušila zákon. Kverulant.org ve věci podal několik žalob, a přestože soudy následně konstatovaly, že stavba nebyla povolena legálně, autobazar je stále v provozu. Cílem Kverulanta je už od roku 2009 odstranění této černé stavby. Dnes k tomu znovu vyzval Prahu 15. 

Smlouva na reklamu na mostech ve správě TSK Praha byla uzavřena již v roce 1992, tedy před třiceti lety. Je velmi poplatná devadesátkám. Bylo jí možno vypovědět pouze jednou za deset let. A přesně to se stalo. Na základě rozhodnutí Rady hlavního města Prahy tak byla vypovězena na podzim loňského roku s tím, že skončí ...

Kverulant.org loni v říjnu hrdostí přijal pozvání do Sítě k ochraně demokracie, která sdružuje firmy, neziskovky i jednotlivce se zájmem o veřejné dění. Síť je svobodný prostor pro debatu expertů, podnikatelů, organizací i široké veřejnosti, abychom společně nacházeli co nejširší shodu na tom, co je nezbytným předpokladem fungování demokracie v České republice. Síť sleduje veřejné dění a sdílí důležité informace i návrhy řešení. ...

V současné době došlo k odlivu dárcovské podpory na watchdogovou činnost ve prospěch pomoci ukrajinským uprchlíkům. Je to jistě pochopitelné a správné, ale dovolujeme si připomenout slova profesora Timothy Snydera, experta na novodobé dějiny střední a východní Evropy: „Vnější aktéři se chovají tak, že hledají slabiny v systému. Hledají rozpory ve společnosti. Nejlepším způsobem, jak ...

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražovalo a znehodnocovalo. Navíc bylo zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto bylo již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. To se mu konečně podařilo. Vláda dnes odpoledne rozhodla o zastavení povinného přimíchávání.

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražovalo a znehodnocovalo. Navíc bylo zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto bylo již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. To se mu konečně podařilo. Vláda dnes odpoledne rozhodla o zastavení povinného přimíchávání.

Kverulant je přesvědčen, že služba veřejnoprávního rozhlasu je důležitým pilířem občanské společnosti a demokracie, a tím víc ho mrzí, že Český rozhlas opakovaně porušuje zákon, když inzeruje na nelegálních billboardech. Nejnověji na LED billboardu na pražské magistrále. Kverulant také nedávno upozornil Český rozhlas na nelegální inzerci na dálničním mostě. Kverulant do rozhlasu dnes poslal dopis, ...

Cílem Kverulanta bylo potrestání řidičů parazitujících na výhodách tělesně postižených. To se podařilo. Police se začala toto bezohledné jednání důsledněji postihovat a bylo zabaveno více než sto falešných kartiček pro tělesně postižené. Proto byla tato kauza uložena do Kverulantova archivu. Oceňte Kverulantův přínos k lepšímu přístupu k tělesně postiženým a pomozte mu v boji za nápravu obecných věcí alespoň symbolický ...

Kverulant opět mapuje počty úředníků, ceny pronájmů kancelářských budov a náklady na úklid ve veřejné správě. Dle zákona se již na tyto informace dotázal téměř stovky institucí a již obdržel většinu odpovědí. Některé jsou dosti kuriózní. Zlínský magistrát například neví, kolik úředníků pro něj pracovalo v jednotlivých budovách posledních pět let a Městská část Praha 4 ...

Zastánce Vladimira Putina a ekonomický expert hnutí Trikolora Miroslav Ševčík včera uspěl ve volbě děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické. Připomeňte si s námi jeho papalášské zneužití modrého majáku v roce 2014. Tehdejší děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík v březnu 2014 neoprávněně použil modrý maják, aby mohl jet dálnicí v protisměru. Na dálnici D5 tehdy došlo k hromadné nehodě. ...

Pražští politici chystají změny pravidel pro umisťování vylepovací reklamy v centru města. Pod textem Novelizace stavebních předpisů, je jako navrhovatel podepsán náměstek Adam Scheinherr zvolený za uskupení Praha Sobě. Podle nových pravidel pro výlep plakátů by měla být prolomena hranice velikosti reklamy v centru města ze čtyř metrů čtverečních na až deset metrů, a to ...

Velký LED billboard u magistrály na Těšnově již více než deset let porušuje platná pravidla. Tím nejkřiklavějším je zákaz umísťovat velké billboardy v městské památkové zóně. Navíc je rozhodnutím Magistrátu obrazovka nejméně od října 2020 nelegální stavbou. Přesto ji Praha 8 neodstranila, ani se o to nepokusila. Stejně tak Praha 8 nevypověděla billboardářům nájemní smlouvu, ...

Kverulant má k dispozici zaručeně pravé přiznání portugalského lobbisty, který popisuje, jak to doopravdy bylo s NEN.  NEN je národní elektronický nástroj, který kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavedl i jednu významnou inovaci. NEN už totiž neřešil žádný skutečný problém. NEN neboli Národní elektronický nástroj je vysoce předražený a státem provozovaný počítačový program, který má ...

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 m sedm velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant usiluje o nápravu. V květnu znovu vyzval k odstranění retardérů starostku Prahy 5 a pražského primátora. V červnu mu odpověděla Technická správa komunikací. Magistrát slíbil požádat Prahu 5 o vydání rozhodnutí o odstranění retardérů. Nyní se Kverulant ptá, zda již bylo o odstranění retardérů rozhodnuto. 

V době vrcholící koronavirové epidemie odhalil Kverulant.org prodej nebezpečných respirátorů od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory byly vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly. Prodával je Aaron Günsberger. Nyní tentýž člověk prodává údajně neprůstřelné vesty, přestože i nyní prokazatelně ví, že jsou nebezpečné a nevyhověly certifikaci. Kverulant je přesvědčen, že hlavní motivací Günsbergera jsou ...

Počátek této kauzy se datuje do roku 2009 a jejím cílem bylo přimět Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) k výpovědi všech, pro stát značně nevýhodných smluv s majiteli dálničních billboardů. To se Kverulantovi nepodařilo, protože bývalý ředitel ŘSD Alfred Brunclík naopak podepsal v roce 2010 s billboardáři smlouvy nové a pro stát opět značně nevýhodné. Za ...

S Novým rokem 2021 veřejnost získala bezplatný přístup k závazným technickým normám a březnu 2022 již bylo takto zveřejněno 1246 norem. Umožnil to takzvaný sponzorovaný přístup k normám, o jehož zavedení se Kverulant významně zasloužil. Oceňte Kverulantovu práci na této kauze, alespoň symbolickým darem. Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytoval veřejnosti zdarma, ale za internetový přístup ...

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy  nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Billboardaři však tehdy svoji zákonnou povinnost ve velkém ignorovali a zaplavili silnice českou vlajkou ve snaze namluvit veřejnosti, že s tímto polepem to již nejsou billboardy. V dubnu ...

Veřejná kontrola politiků je docela náročná práce a bez peněz se dělat nedá. Přesto není Kverulant napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Není placen z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich váží. Jeho úsilí za lepší správu veřejných věcí finančně podporují jednotlivci i firmy. Bez jejich pochopení, odvahy a laskavosti ...

Kverulant se omlouvá firmě RoBiN OIL za to, že její čerpací stanice Klatovy a Kaplice uvedl na dnes zveřejněné mapě 50 míst, kde je lepší netankovat. Tyto čerpací stanice na mapě být už neměly. Kverulant sestavuje svůj seznam a mapu z jednotlivých pravomocných rozhodnutí o pokutách ČOI pravidelně každé čtvrtletí. Seznam obsahuje vždy jen 50 čerpacích ...

Velký LED billboard u magistrály na Těšnově již více než deset let porušuje platná pravidla. Tím nejkřiklavějším je zákaz umísťovat velké billboardy v městské památkové zóně. Navíc je rozhodnutím Magistrátu obrazovka nejméně od října 2020 nelegální stavbou. Kverulant se nyní znovu ptá Prahy 8, kdy konečně odstraní tuto černou stavbu a zda již majiteli billboardu vypověděla smlouvu, kterou jí pronajímá pozemek pod ním. Kverulant bojuje proti vizuálnímu smogu už roky.

Včera pozdě večer skončilo dlouho plánované společné zasedání vlád České a Slovenské republiky. V tajné části jednání byl dohodnut společný postup obou vlád s cílem vytvořit z obou států prezidentskou personální unii, v jejímž čele má už příští rok na jaře stanout stávající slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Podle dobře informovaného zdroje blízkého vládě má proběhnout změna české ústavy. Tato ...

Historik Timothy Snyder, autor globálních bestsellerů Cesta k nesvobodě, Krvavé země a Černá zem, sepsal v knize Tyranie dvacet lekcí z historie jako apel k občanskému angažmá proti erozi liberální demokracie v Americe a v Evropě. Návrat tyranií je podle Snydera lehce představitelný, jestliže podlehneme lhostejnosti a smířlivosti vůči nenápadně se prosazujícímu zlu. Jedno oněch dvaceti doporučení zní: Přispívej na dobrou věc.

Neziskové organizace často sklouzávají do jisté zaťatosti, která pramení z falešného pocitu, že právě ony jsou jedinými skutečnými ochránci veřejného zájmu. Máme za to, že účinný lék proti této umanutosti je humor. Proto již od našeho založení v roce 2009 sbíráme kreslené vtipy, které se týkají korupce a politiků. A od roku 2012 vydáváme vždy 1. dubna aprílové zprávy. Obojí si můžete prohlédnout zde.

Prezident Miloš Zeman udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, který byl pravomocně odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Kverulant protestuje proti tomuto výsměchu spravedlnosti a volá po odstoupení prezidenta. Pokud si myslíte, že proti arogantní kamarile v čele s Milošem Zemanem je třeba bojovat, podpořte Kverulanta alespoň malým darem. Minulý týden soud potvrdil ...

V době vrcholící koronavirové epidemie odhalil Kverulant.org prodej nebezpečných respirátorů od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory byly vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly. Navíc byly označeny značkou CE, přestože nevyhověly ani evropské homologaci. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Českou obchodní inspekci a dosáhl toho, že ČOI nyní zakázala prodej těchto respirátorů. ...

Česká republika byla v pravomocném zahraničním rozsudku odsouzena k zaplacení mnohamiliardové částky společnosti Diag Human. Stát se však stále tváří, že se nic neděje, a nepodniká nic, co by alespoň zastavilo růst úroků z prodlení. Ty tak rostou tempem 1,3 milionu Kč denně. Cílem Kverulanta je tento stav změnit a proto ve věci podal trestní oznámení. ...

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti. Nově byl do seznamu přidán Vít Rakušan.  Oceňte Kverulantovu práci a podpořte ho alespoň ...

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytoval veřejnosti zdarma, ale za internetový přístup k nim vybíral ročně 80 milionů korun. Kverulant.org  mnoho let  prosazoval, aby závazné normy stát veřejnosti poskytoval zdarma. To se částečně podařilo, ale mnohé závazné normy mezi nimi chybí. Například norma určující bezpečnostní požadavky na veřejná dětská hřiště. A co si o zpoplatnění norem myslíte vy?

Prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) bude dál Miloslav Kala. Sněmovna ho ve středu zvolila kandidátem na jmenování do čela úřadu. Pětikoalice se původně snažila na jeho místo najít někoho jiného, nakonec ale dala na přání prezidenta Miloše Zemana. Kverulant proti této volbě protestuje, nedávno totiž odhalil, že prospěchářský šéf NKÚ Kala si udělal z úřadu cestovku i dojnou krávu.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytoval veřejnosti zdarma, ale za internetový přístup k nim vybíral ročně 80 milionů korun. Kverulant.org již mnoho let prosazuje, aby závazné normy stát veřejnosti poskytoval zdarma. To se mu částečně podařilo, ale stát stále dluží veřejnosti uveřejnění několika tisíců norem.  Loni na podzim mu Státní Česká agentura pro standardizaci slíbila uvolnit pro veřejnost zdarma další stovky norem. Proto se Kverulant nyní ptá, kolik norem již takto bylo uvolněno. 

Kverulant si už v době svého vzniku stanovil několik zásad pro svoji práci. Především nepodporujeme žádného politika a politiky apriorně považujeme spíše za protivníky. Společně s velkým kverulantem naší historie Karel Krylem máme za to, že politikům se nevěří, politikové se kontrolují. Také proto nejsme v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí. A nejen proto, že jejím místopředsedou se stal Pavel Blažek, známí pod přezdívkou Don Pablo a Martin Kuba, považovaný za člena jihočeské mafie. Vše, co prosazujeme, prosazujeme jen silou svého hlasu, s vydatnou podporou tlaku veřejnosti. Naproti tomu, jednání s politiky by nejspíš znamenalo nějaký obchod. Třeba jen to, abychom na ně neútočili, když „pro nás“ něco udělají.

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívají svého postavení. Kverulant.org proti tomu protestuje. Úspěšně v kauze Jak Kverulant pootevřel pražský hrad. V záležitosti zákazu lživého, soukromého YouTube kanálu kancléře Vladimíra Mynáře, který se vydává za oficiální prezentaci Pražského hradu, však úspěšný nebyl. 

Česká republika byla v pravomocném zahraničním rozsudku odsouzena k zaplacení mnohamiliardové částky společnosti Diag Human. Stát se však stále tváří, že se nic neděje, a nepodniká nic, co by alespoň zastavilo růst úroků z prodlení. Ty tak rostou tempem 1,3 milionu Kč denně. Cílem Kverulanta je tento stav změnit. Proto nedávno požádal nové vedení Nejvyššího státního ...

Areál Pražského hradu už dlouhých pět let není volně přístupný široké veřejnosti. Počátkem ledna se ministr vnitra Vít Rakušan pochlubil tím, že zadal policii i tajným službám provedení revize „bezpečnostních“ opatření, která platí na Pražském hradě. Kverulant se nedávno dotázal jak prověrka dopadla a kdy bude Pražský hrad zase volně přístupný veřejnosti. Nyní se dozvěděl, že Rakušan výsledky prověrky nemá a o otevření Hradu nic neví.

Kverulant poprvé zmapoval ceny úklidu ve státní správě v roce 2011. V letech 2014 a 2017 svoje dotazy zopakoval. V letech 2009 a 2010 činila roční průměrná cena úklidu 253 Kč za metr čtvereční. V letech 2011, 2012 a 2013 poklesla cena na 170 Kč. V letech 2014, 2015 a 2016 už to bylo jen 144 za rok a metr čtvereční. To představuje u 42 sledovaných institucí celkovou tříletou úsporu téměř 100 milionů korun. Kverulant je hrdý, že i touto kauzou významně přispěl k omezení plýtvání ve státní správě. Kverulant však nespí na vavřínech a proto nyní poptal informace o úklidu za roky 2017 až 2021 od 89 institucí.

Dnes je světový den spotřebitelských práv a proto si dovolujeme připomenout, že na Kverulantově mapě 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Tento seznam  byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS a je pravidelně aktualizován. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant čtyřikrát do roka svůj přehledný a adresný seznam špatných čerpaček. 

Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu, nechal jej hlídat vojáky s útočnými puškami a zavedl plošné policejní kontroly. Policisté i vojáci jsou od té doby v hojném počtu na Hradě pořád. Kverulant nyní posílá dotazy na Pražský hrad, ministerstvo vnitra a obrany s cílem zjistit kolik daňové poplatníky Zemanovo zavření Pražské hradu stálo.

Po týdnech vyjednávání se vládní koalice shodla, že podpoří současného prezidenta Miloslava Kalu, aby i nadále zůstal v čele Nejvyššího kontrolního úřadu. Pětikoalice se původně snažila na jeho místo najít náhradu, nakonec ale dala na přání prezidenta Miloše Zemana. Ten se za Kalu postavil a o jeho setrvání ve funkci jednal i s premiérem Petrem Fialou (ODS). Kverulant.org proti této volbě protestuje, nedávno totiž odhalil, že prospěchářský šéf NKÚ Kala si udělal z úřadu cestovku i dojnou krávu. 

V roce 2010 otevřel Kverulant.org kauzu, kterou si tehdy vysloužil kritiku environmentalistů. Tato kauza se jmenovala Zastavme problematická biopaliva a zabývala se kritikou povinného přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu. Cílem Kverulanta bylo zastavit toto škodlivé a neekologické plýtvání. To se mu konečně podařilo. Vláda ve středu odpoledne rozhodla o zastavení povinného přimíchávání.   A jaký je váš názor na biopaliva?

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražovalo a znehodnocovalo. Navíc bylo zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto bylo již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. To se mu konečně podařilo. Vláda dnes odpoledne rozhodla o zastavení povinného přimíchávání.

Aleš Petříš na Praze 15 postavil v roce 2008 načerno autobazar. Petříš je však místní kmotr, tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno „do pořádku“ a přitom mnohokrát porušila zákon. Kverulant.org ve věci podal několik žalob, a přestože soudy následně konstatovaly, že stavba nebyla povolena legálně, autobazar je stále v provozu. Praha 15 doposud ani nevydala zákaz používání této stavby. 

Počátkem května 2021 byl konečně široké veřejnosti otevřen areál Pražského hradu. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly, po dlouhých pěti letech, na čas zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl. A jaký je váš názor?

Dnes se u Městského soudu v Praze uskutečnilo jednání ve věci omluvy, kterou po Vojtěchovi Razimovi požadovalo Arcibiskupství pražské pod vedením Dominika Duky za to, že opakovaně veřejně kritizoval jeho kroky zejména v oblasti hospodaření s majetkem. Soud dnes v úvodu jednání znovu zopakoval, že žalobu Arcibiskupství v souladu s platným judikátem zamítne. V reakci na to vzal právní zástupce Arcibiskupství žalobu zpět. Tím však Dukovi soudy proti Kverulantovi zdaleka nekončí. V jiné, obdobné kauze, žaluje Duka Kverulanta o tři miliony korun. 

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v roce 2015 rozdělilo dálnice na několik úseků a ve většině z nich zajistilo monopol vždy jedné předražené odtahové společnosti. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval a i jeho tlak přiměl ŘSD k podpisu smlouvy s Českou kanceláří pojistitelů o odstraňování nepojízdných vozidel na některých dálnicích. Náklady jsou tak ve většině případů zaplaceny z povinného ručení a řidiči nehrozí, že by mu jeho pojišťovna odmítla hradit náklady na předražený odtah. Před půl rokem ŘSD vypsalo další problematickou zakázku nejen na odtahy, ale i na centrální dispečink odtahů.  Do soutěže se však přihlásil jediný soutěžitel s nabídkou za více než čtvrt miliardy korun. Nyní antimonopolní úřad tuto zakázku, jako připravenou pro jednoho zájemce, zrušil. Kverulant je spokojen, ale vzhledem ke fatálně špatným zkušenostem s ŘSD bude jeho další počínání pečlivě sledovat.

Kverulantovi se podařilo před lety prosadit zákon proti billboardům na dálnicích a silnicích I. třídy. Zmizelo tak nejméně pět tisíc billboardů. Nyní Kverulant usiluje o to, aby se nejen naše hlavní město zbavilo laciného billboardového smogu. A jaký je váš názor?

Přesně před pěti lety, ve středu 22. února 2017 podnikla policie razii v sídle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZVSM). Začalo tak vyšetřování tunelu, který Kverulant.org odhalil již v roce 2013.  Šlo o  tunel, který se vymyká běžným měřítkům. Šlo o nákup centrálního registru administrativních budov (CRAB), za který stát utratil jen do roku 2019 téměř 4 miliardy korun. Přitom CRAB je v zásadě jen trochu lepší excelová tabulka, která shromažďuje informace o pouhých 2,5 tisících budov. Cílem Kverulanta bylo dosáhnout potrestání viníků. To se mu přes veškerou snahu nepodařilo. Policie sice v únoru 2017 začala věc vyšetřovat, ale ani po pěti letech nebyl nikdo postaven před soud. Kverulantovi tak nezbylo, než tuto kauzu nyní uložit do svého archivu. 

Hasiči využívají pulty centralizované ochrany, na které jsou napojeny střežené objekty. Hasiči však tyto pulty nevlastní, a dokonce nemají ani vlastní přenosovou síť, po níž se signalizace o požárech přenáší. Tuto službu pro ně provozují soukromé firmy. Hasičští bossové však na jejich služby nevyhlašují veřejná zadávací řízení, jak to vyžaduje zákon. Naopak zákon ignorují a nejméně polovinu republiky zadali „kámošům“ z firmy PATROL. To generuje vysoké ceny a nejspíš i korupci. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestuje a snaží se tento tunel zastavit. Antimonopolní úřad z jeho podmětu zahájil dvě správní řízení s dalšími hasičskými bossy. Nejnověji s těmi z Pardubického kraje. 

Aleš Petříš na Praze 15 postavil v roce 2008 načerno autobazar. Petříš je však místní kmotr, tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno „do pořádku“ a přitom mnohokrát porušila zákon. Kverulant.org ve věci podal několik žalob, a přestože soudy následně konstatovaly, že stavba nebyla povolena legálně, autobazar je stále v provozu. Cílem Kverulanta je už od roku ...

Dnes se u Městského soudu v Praze uskutečnilo jednání ve věci omluvy, kterou po Vojtěchovi Razimovi požadovalo Arcibiskupství pražské pod vedením Dominika Duky za to, že opakovaně veřejně kritizoval jeho kroky zejména v oblasti hospodaření s majetkem. Soud dnes  sice nerozhodl a jednání odročil, ale ještě předtím vyjádřil předběžný názor podle kterého nejspíše žalobu proti Razimovi zamítne.

S hrdostí si dovolujeme připomenout, že od 13. února 2020 se na homepage serveru Seznam.cz objevují odkazy na Kverulantovy aktuality.

Chodí vám na e-mail málo newsletterů? Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně! Buďte informováni o Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům

Kverulant.org se od svého založení v roce 2009 do konce roku 2021 věnoval 84 kauzám a dokončil jich celkem 49 s průměrnou úspěšností 75 %. Průměrná délka práce na dokončení jedné kauzy byla 28 měsíců.  V roce 2021 dokončil Kverulant 6 kauz. Kverulant.org loňském roce hospodařil s peněžními dary v celkové výši více než 3 miliony korun. Zdaleka nejvíc jich bylo od laskavých žen a velkorysých mužů. Děkujeme.

S novou vládou vznikly i její nové orgány. Tak byla nově ustanovena Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí. Jejím místopředsedou se stal Pavel Blažek, známí pod přezdívkou Don Pablo a Martin Kuba, považovaný za člena jihočeské mafie. Jmenování obou kmotrů z ODS do protikorupční rady vlády nelze než považovat za výsměch široké veřejnosti. Kverulant proti této aroganci protestuje.

Kverulant.org se rozhodl otestovat nové vedení Nejvyššího státního zastupitelství a požádal je o prověření postupu Policie, která loni v březnu odložila jeho trestní oznámení v kauze Diag Human. V tomto oznámení Kverulant upozornil na fakt, že Česká republika byla v pravomocném zahraničním rozsudku odsouzena k zaplacení mnohamiliardové částky společnosti Diag Human. Stát se však stále tváří, že se nic neděje, a nepodniká nic, co by alespoň zastavilo růst úroků z prodlení. Ty tak rostou tempem 1,3 milionu Kč denně. Cílem Kverulanta je tento stav změnit.  

Dnešní zkouška sirén vám především měla připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal zejména po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Nyní je Kverulantovým cílem přimět stát vymáhat zpět ty dotace, které mu byly vyplaceny v rozporu se zákony. Podle auditorů Evropské komise i podle Kverulantova názoru byl Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládal a ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Přesto bývalý premiér i Agrofert střet zájmů odmítá. A co si o tom myslíte vy?

Historik Timothy Snyder, autor globálních bestsellerů Cesta k nesvobodě, Krvavé země a Černá zem, sepsal v knize Tyranie dvacet lekcí z historie jako apel k občanskému angažmá proti erozi liberální demokracie v Americe a v Evropě. Návrat tyranií je podle Snydera lehce představitelný, jestliže podlehneme lhostejnosti a smířlivosti vůči nenápadně se prosazujícímu zlu. Jedno oněch dvaceti doporučení zní: Přispívej na dobrou věc.

Počátkem května 2021 byl konečně široké veřejnosti otevřen areál Pražského hradu. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly, po dlouhých pěti letech, na čas zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl. A jaký je váš názor?

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant v kauze Ulice na retardérech usiluje o nápravu. A co si o obecně o retardérech myslíte vy?

V Praze se na městských pozemcích nachází přibližně 1 060 billboardů. Z nich 770 porušuje Pražské stavební předpisy. Počátkem října 2021 Rada hlavního města Prahy schválila usnesení, které Praze zakazuje poskytovat žadatelům souhlas vlastníka pozemku s umístěním billboardů.  Rada také konstatovala, že současný stav je dále nepřípustný a je potřeba přijmout opatření k nápravě. Praha také pověřila Technickou správu komunikací (TSK), aby navrhla, jak v této věci postupovat. Návrh měl být hotový do konce loňského roku. Proto Kverulant nyní žádá TSK o jeho kopii.

Přesně před rokem 1. ledna 2021 veřejnost získala bezplatný přístup k závazným technickým normám. Umožnil jí to takzvaný sponzorovaný přístup, o jehož zavedení se Kverulant významně zasloužil.

Po zaměstnancích státu v drtivé většině případů nikdo nevymáhá náhradu škody, kterou svým nesprávným či nezákonným postupem způsobili. Přitom jen za posledních pět let stát na odškodněních za nezákonný postup státu vyplatil lidem 1,2 miliardy korun a další miliardy úřady platily na pokutách. Kverulant protestuje proti beztrestnosti úředníků a už roky volá po nápravě. A jaký je váš názor?

Přes opakované protesty řady protikorupčních organizací se Pavel Blažek z ODS stal znovu ministrem spravedlnosti. Pavel Blažek naprosto selhal jako zástupce státu v kauze Diag Human, lhal a podváděl. Je také vyšetřován v kauze Stoka. Kverulant opět protestuje a bude činnost Pavla Blažka známého pod předávkou Don Pablo velmi pečlivě sledovat.

Falešný zpěv pozná každý, ale sebrat vypečeným zpěvákům jejich cinknuté noty tak snadné není. Vítejte u Kverulantovy hitparády falešníků.

Obecně prospěšná organizace Kverulant.org byla založena v létě roku 2009. Po dvanácti letech nastal čas modernizovat logo. Byla vypsána grafická soutěž. Z více než padesáti návrhů byl nyní vybrán ten od Lama Glama.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Následující Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti.

Obecně prospěšná společnost Kverulant.org a Nadační fond proti korupci dnes odeslaly designovanému premiérovi Petrovi Fialovi otevřený dopis, ve kterém protestují proti nominaci Pavla Blažka na ministra spravedlnosti. Připomínají Blažkovo angažmá v kauze Diag Human a v kauze Stoka. Čelní představitel justice v Česku nesmí být spojován s korupčními kauzami.

Dnes je mezinárodní den proti korupci. Již od starověku byla korupce jednou z nejrozšířenějších a nejzákeřnějších sociálních zel. Od konce 19. století je také považována za hlavní hrozbu v soukromé sféře, která podkopává důvěru, která je nezbytná pro udržení a rozvoj udržitelných ekonomických a sociálních vztahů. Česká republika si však s bojem proti ní dobře nevede. Kverulant.org se to snaží změnit již od svého vzniku od roku 2009. 

Kverulant.org je registrován do mezinárodního dárcovského programu Benevity a může tak dostávat dary od světových firem jako je Apple, Coca Cola, Google, Honda, Levi Strauss, Samsung, Asta Zenca, SAP, Microsoft a nebo třeba od technologického giganta Workday.

Právě jsme získali dost fanoušků na to, abychom naplnili celý jumbo jet. Děkujeme

Kverulant.org není napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Nejsme placeni z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich vážíme. Naše úsilí o lepší správu veřejných věcí za posledních 12 měsíců finančně podpořilo 1 264 laskavých žen a velkorysých mužů. Děkujeme!

Dnes je světový den obětí dopravních nehod. V roce 2020 byl v České republice zaznamenán nejnižší počet osob usmrcených následkem dopravní nehody v historii policejní statistiky. Usmrcených bylo jen 460. Nepochybně na to měla podstatný vliv snížená mobilita v koronavirové době, ale snad i odstranění podstatné části billboardů z dálnic a silnic I. třídy o které se Kverulant významně zasloužil.

I Kverulant si dnes s hrdostí připomíná 17. listopad 1989, kdy jsme se konečně zbavili komunistické totality. Sametové revoluce se tehdy aktivně zúčastnili tehdejší disident a nynější člen Kverulantovy správní rady Jan Urban a tehdejší studentský vůdce a nynější ředitel a zakladatel Kverulanta, Vojtěch Razima.

Přes cashback portál Givt.cz přispívají lidé na neziskové organizace či místní spolky. Stačí pouze nakupovat ve více než 2000 e-shopech. Od roku 2015 se portálu Givt.cz na dobročinné projekty podařilo vybrat přes 8,5 milionů korun. I Kverulanta můžete takto podpořit.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytoval veřejnosti zdarma, ale za internetový přístup k nim vybíral ročně 80 milionů korun. Kverulant.org  mnoho let  prosazoval, aby závazné normy stát veřejnosti poskytoval zdarma. To se částečně podařilo, ale mnohé závazné normy mezi nimi chybí. Například norma určující bezpečnostní požadavky na veřejná dětská hřiště. A co si o zpoplatnění norem myslíte vy?

Cenu Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) za svobodu, demokracii a lidská práva letos dostalo šest lidí z Česka a zahraničí, kteří se nebáli vystoupit proti zvůli nedemokratických režimů nebo přispěli k lepšímu poznání nedávné historie. Mezi oceněnými je i Jan Urban, člen správní rady watchdogové organizace Kverulant.org

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT?

Fair Trade znamená spravedlivý obchod. Cílem i základní myšlenkou je větší spravedlnost v mezinárodním obchodě. Tedy nevykořisťovat pěstitele, ale respektovat výrobní náklady a cenu lidské práce, tvořit trvale udržitelný obchod a chránit životní prostředí v daném místě. Jeden z takových obchodů podporuje už léta i Kverulantu práci.

Mnozí zákonodárci si z Poslanecké sněmovny učinili cestovní kancelář do exotických destinací za peníze daňových poplatníků. Kverulant.org již dvakrát přistihl poslance na výletě na Machu Picchu. Proto se nedávno dotázal Poslanecké sněmovny, kam si v posledních letech zákonodárci vyrazili. Odhalil, že Vít Rakušan si v roce 2018 zaletěl na výlet do Peru a Kolumbie a v roce 2019 pak do Austrálie a na Nový Zéland. Obě tyto cesty stály daňové poplatníky téměř 400 tisíc korun. Kverulant žádal po Rakušanovi omluvu a vrácení části peněz. To nyní Rakušan odmítl.

Hlavním komunikačním nástrojem Kverulanta jsou internetové stránky. Za posledních dvanáct měsíců byly navštíveny 412 148 návštěvníky v 504 465 případech. Jeden návštěvník navštívil v průměru 1,31 stránky.

28.říjen I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu. Hezký sváteční den přeje Kverulant.

„Demokracie není panováním, nýbrž prací k zabezpečení spravedlnosti. A spravedlnost je matematika humanity.“ Tomáš Garrigue Masaryk Kverulant.org s hrdostí přijal pozvání do Sítě k ochraně demokracie, která sdružuje firmy, neziskovky i jednotlivce se zájmem o veřejné dění. Síť je svobodný prostor pro debatu expertů, podnikatelů, organizací i široké veřejnosti, abychom společně nacházeli co nejširší shodu na tom, ...

Právě před devíti lety začal Kverulant nahrávat své příspěvky na YouTube. Od té doby jich zveřejnili 176. Od prvního nahraného videa nám fanoušci dali celkem 1 325lajků.  A naše komunita roste. Fanoušci naše videa sdíleli hned 2 528 krát. Byli jsme sledováni celkem 25 180 hodin.

Zpravodajský web Hlídací pes uveřejnil rozhovor s ředitelem a zakladatelem Kverulanta Vojtěchem Razimou. Rozhovor je rozdělen na dvě části. První naleznete zde a druhou v dnešním papírovém vydání týdeníku FORUM Pro žádného bojovníka proti nepravostem politiků a zvůli úřadů není dobrá vizitka, když je sám pravomocně odsouzen. Vojtěchu Razimovi z organizace Kverulant.org se to před časem stalo. ...

Dnešek je Světovým dnem technické normalizace. Kverulant si v této souvislosti dovoluje připomenout, že má velký podíl na tom, že stát počátkem roku 2021 začal poskytovat závazné normy zdarma. Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytoval veřejnosti zdarma, ale za internetový přístup k nim vybíral ročně 80 milionů korun. Kverulant.org  mnoho let  prosazoval, aby závazné normy stát veřejnosti ...

Kverulant.org je přesvědčen, že služba veřejnoprávní televize je důležitým pilířem občanské společnosti a tím víc ho mrzí, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Před devíti lety, v pátek 14. října 2011 vstoupil v platnost zákon regulující vysílaní reklamy v ČT. Ten zcela zakázal vysílat reklamu na ČT1 a zpřísnil vysílání reklamy i na ostatních programech. Televize na programu ČT1 tento zákaz začala po několika týdnech obcházet, reklamu vysílala dal, ale začala ji označovat za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Nejenže jsou tak plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků každý den vidí, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon.

“Žádám vás snažně, abyste nepodpořili ty, kteří mají diktátorské sklony, příliš často mění názory, nejsou schopni se domluvit s jinými, nabízejí nepromyšlená a neodpovědná řešení a kteří by se nejraději vrátili k centralistickému řízení všech společných věcí.“ Václav Havel dne 2.června 1992

Kolegové z organizace Nechceme billboardy u dálnic a silnic se jako vždy před parlamentními volbami zeptali politických stran, zda jsou pro přísnější regulaci billboardové reklamy. Jako obvykle téměř všichni odpověděli, že ano. Nicméně jako vždy bude třeba jim tyto sliby celé volební období připomínat, aby se něco opravdu změnilo k lepšímu. A přesně to bude ...

Ředitel a zakladatel Kverulanta Vojtěch Razima byl hostem podcastu portálu GIVT. Anotaci tohoto podcastu se píše: „Vojtěch Razima, v roce 2009 založil organizaci Kverulant org, která zastupuje veřejnost tam, kde obyčejný člověk nemá dostatek času, energie nebo prostředků na boj s mocnými. Sám o sobě říká, že je havlista a praktikující katolík, i když už ...

Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. Kverulant.org proti tomu protestoval a vyzval Vatikán, aby sjednal nápravu. Duka nese zveřejnění této kauzy velmi nelibě a s Kverulantem se opakovaně soudí. Nejnověji soud doručil Kverulantovi Dukovou žalobu, ve které po něm požaduje 3 miliony korun a ...

Dokument Obchod se zdravím popsal praxi „terapeutického centra AKTIP“, které za peníze radilo pacientům léčit rakovinu milencem. Proto Kverulant podal v červnu 2018 na šarlatány z AKTIPu trestní oznámení, na jehož základě policie začala případ vyšetřovat. Policie sice případ nakonec odložila, ale počátkem dubna 2019 ukončil AKTIP svoji činnost a v říjnu téhož roku vystoupila pod tlakem kárného řízení zakladatelka AKTIPu z Lékařské ...

V reakci na uvedení dokumentu o šarlatánech z centra AKTIP a na policejní vyšetřování jejich činnosti které Kverulant inicioval, začalo Ministerstvo zdravotnictví v roce 2018 připravovat samostatný zákon o léčitelích. Když mediální zájem opadl, Ministerstvo tvrdilo, že připraví alespoň novelu zákona o zdravotních službách. Nic z toho nakonec Ministerstvo do konce nedotáhlo. Kverulant konstatuje, že ani čtyři ministři ...

Ředitelství silnic a dálnic v roce 2015 rozdělilo dálnice na několik úseků a ve většině z nich zajistilo monopol vždy jedné předražené odtahové společnosti. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval a i jeho tlak přiměl ŘSD k podpisu smlouvy s Českou kanceláří pojistitelů o odstraňování nepojízdných vozidel na některých dálnicích. Náklady jsou tak ve většině případů zaplaceny z povinného ručení ...

Kverulant zdaleka není sám, kdo bojuje proti vizuálnímu smogu v ulicích našich měst a podél silnic. Část billboardů, které denně potkáváme je nelegální. Buď stavební povolení nikdy neměly nebo již vypršela. Iniciativa Přidej se a strhni to připravila jednoduchý návod, jak přimět úřady tyto billboardy odstranit. Vyberte si pro začátek pouze JEDEN billboard, který je ...

Středočeský kraj už od dob Davida Ratha zajišťuje autobusovou dopravní obslužnost za více než miliardu korun ročně nevýhodnými smlouvami uzavřenými bez soutěže. Cílem Kverulanta je již od roku 2010 tuto praxi zrušit a přimět krajský úřad k uspořádání transparentního výběrového řízení. To se mu bohužel stále nepodařilo, dokonce ani po té, co byl Rath v ...

Od 1. září 2007 bylo v ČR zavedeno povinné přimíchávání biosložky do nafty a benzinu. To klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Nejprve musela  veškerá motorová nafta obsahovat minimálně 2 % biosložky. V roce 2009 se její podíl povinně zvýšil na 4,5 % u nafty ...

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. A jaký je váš názor na „prodávání“ stavebních povolení?

ZACHOVEJTE KLID, papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i vy začnete podporovat Kverulanta. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 100 korun. I vaše stovka pomůže měnit věci k lepšímu.

Síť rakouských čerpacích stanic OMV prodávala směs obyčejného benzínu BA 95 a nafty jako prémiové, vysokooktanové palivo MaxxMotion 100 plus. Došlo k tomu v Plzni na Domažlické ulici. Oktanové číslo prodávané směsi nedosahovalo ani hodnoty 95 a produkt nebyl odpařitelný při teplotách kolem 200 °C, ale až při teplotě 310 °C. To mohlo způsobit fatální poškození motoru. ...

Kverulant.org není napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Nejsme placeni z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich vážíme. Naše úsilí o lepší správu veřejných věcí za posledních 12 měsíců finančně podpořilo 1 125 laskavých žen a velkorysých mužům. Prosíme, buďte jedním z nich. Číslo Kverulantova účtu je 4350490001/5500, ale k darování ...

Dnes je to právě pět let, co začaly platit Pražské stavební předpisy (PSP), které viditelně omezily billboardy v Praze. PSP však nejsou důsledně dodržovány a tak nezmizely všechny billboardy, které zmizet měly. Přesto lze přijetí PSP považovat za zásadní úspěch. Kverulant.org je hrdý, že i on má na přijetí této normy svůj nepřehlédnutelný podíl. Oceňte Kverulantův boj proti ...

Kampaň za vyšší bezpečnost silničního provozu se opět odehrává i na billboardech. Kverulant.org to považuje za kontraproduktivní a protestuje proti tomu vlastním krátkým videem. Organizátor kampaně právě slíbil, že napříště již billboardy u silnic používat nebude.

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu obecně prospěšná organizace Kverulant.org, která se do takových kauz s úspěchem systematicky pouští. Právě dnes uběhlo dvanáct let, co s tím 23. července 2009 ...

Kverulantovu watchdogovou práci nejnověji podpořil i známý sochař a malíř  Jaroslav Róna. Kverulant si velmi váží toho, že jeho zápas proti proradným politikům a rozežraným úředníkům podporují i velikáni české kultury. Kverulant není napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Nejsme placeni z vašich daní. Jsme odkázáni jen na pomoc našich dárců. O to více si ...

LinkedIn je profesní sociální síť, na které se setkávají profesionálové a diskutují o svých pracovních zájmech. V březnu 2011 síť překonala metu 100 milionů registrovaných uživatelů, čím dál více získává popularitu i v Česku. Mezi uživatele patří manažeři, konzultanti a odborníci z nejrůznějších oborů. Kverulantův firemní profil na LinkedIn naleznete zde.

Právě dnes před deseti lety byla v pražském Klementinu podepsána smlouva o archivování Kverulantova webu na serverech Národní knihovny České republiky a archivována jeho první podoba. Od té doby již bylo archivováno více než 340 verzí. Práce Kverulantova týmu je tak uchovávána ve veřejně přístupném webarchivu pro budoucí generace jako důležité svědectví o naší době. Kverulant ...

Dnes uplynulo právě pět let od nabytí účinnosti zákona o registru smluv. Zákon požaduje zveřejnění smluv s plněním nad 50 tisíc korun. Nezveřejněná smlouva není platná. Zákon v roce 2019 přežil i útok senátorů.

Kverulantovi na Facebooku dalo like již 11 000 lidí. Z Vašeho zájmu máme velkou radost a děkujme za něj.

Kverulant si už před deseti lety stanovil několik zásad pro svoji práci. Především nepodporujeme žádného politika a politiky apriorně považujeme spíše za protivníky. Víme, že náš postoj není dobrou vizitkou pro naši demokracii, ale máme za to, že chyba není tak úplně na Kverulantově přijímači. K našim zásadám patří se s politiky vůbec nestýkat. Také ...

V lednu 2020 jmenovaná předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková byla v době jmenování a pak ještě tři měsíce potom v přímo učebnicovém a nezákonném konflikt zájmů, protože podnikala nejméně v devíti firmách. Kverulant inicioval zahájení přestupového řízení s Továrkovou. To však stále není u konce. Ochota a schopnost úředníků potrestat arogantní papaláše však tradičně není velká, ...

Státní zástupce Josef Urválek dnes obvinil Miroslava Kalouska, že loni v září otrávil řeku Bečvu. V kauze se totiž objevilo nové důležité svědectví ministra Brabce. Viděl Kalouska, jak do řeky kyanid sype.

Sklady Správy státních hmotných rezerv (SSHR) se v létě naplnily vatovými tyčinkami. Zakázku na výtěrové sady získala společnost Winner Group – WG s.r.o. (WG), a to přesto, že do výběrového řízení dodala až směšně falešné doklady. Kverulant.org se domnívá, že při této zakázce došlo k trestnému činu, proto dnes podal na  Státní zastupitelstvo trestní oznámení. Prosíme, podpořte ...

Jan Urban je český novinář, pedagog, disident komunistického režimu, signatář Charty 77, spoluzakladatel, lídr a mluvčí Občanského fóra a člen správní rady watchdog organizace Kverulant.org. Připomeň si jeho varování před volbou Miloše Zemana presidentem z ledna 2013. Video s názvem Jan Urban: Milošku, žaluj vidělo více než  400 tisíc lidí:

Neziskové organizace často sklouzávají do jisté zaťatosti, který patrně ramenní z pocitu, že právě ony jsou jedinými skutečnými ochránci veřejného zájmu. Je také možné, že je to dáno tím, že se podobně jako Kverulant.org zabývají často neveselými kauzami. Ve snaze se této umanutosti vyhnout, jsme se už v roce 2012 rozhodli zavést tradici vydávání aprílových zpráv. Ta na středeční apríl je již nachystaná a pokud ji nechcete propásnout, napište si Kverulantův mailový občasník. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Kverulant s hrdostí a vděčností oznamuje, že získal velkorysý grant od soukromé nadace BLÍŽKSOBĚ. Tato nadace je nástrojem k podpoře projektů, organizací, či aktivit jednotlivců, které zvyšují kvalitu života ve společnosti a stmelují ji. Lidé z BLÍŽKSOBĚ věří, že jedině prostřednictvím respektu k druhým, přátelství, poctivosti, pracovitosti a solidaritě vede cesta k růstu obecného blahobytu.

Kverulant.org se v minulosti angažoval v otázkách boje proti CO2. Považoval způsob vedení tohoto boje za neúčinný, demagogický a drahý.  Nyní kauzu Nesmyslný a drahý boj proti CO2 uložil do svého archivu a již se touto problematikou  nebude dále zabývat.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Nově do něj byl přidán pražský primátor Zdeněk Hřib.

Dnes po poledni začalo odstraňování nelegálního LED billboardu nad Nuselským mostem. Kverulant.org to považuje úspěšné završení další etapy svého dvanáctiletého boje proti vizuálnímu smogu.

Český rozhlas před pěti lety neodvysílal pravidelnou glosu Jiřího Stránského. Kverulant.org to tehdy považoval za neomalený cenzurní zásah a přinesl glosu s názvem „Budu zlobit dál“ na svých stránkách.  Kverulant také společně PEN klubem protestoval. To vedlo k tomu, že se doyen české kultury na vlny veřejnoprávního rozhlasu vrátil a setrval tam  prakticky až do své smrti v roce 2019. ...

Je tomu pět let, kdy na facebooku přibylo tlačítko "To mě štve". Nové tlačítko Kverulant.org tehdy velmi uvítal. O té doby už není třeba, poněkud schizofrenně, označovat jeho posty o korupci, tunelech, aroganci mocných, podezřelých výběrových řízení a podobně tlačítkem To se mi líbí.

Kverulanta na Facebooku sleduje více než 11 000 lidí. Z vašeho zájmu máme velkou radost a děkujme za něj.

V roce 2019 jsme dokončili pět kauz a průměrná úspěšnost dosáhla 78 %. Novináři o našich kauzách psali ve dvou stech případech. Kverulantovy www stránky navštívilo téměř sedmdesát tisíc lidí. Kverulanta sledovalo na sociálních sítích téměř dvanáct tisíc uživatelů. Příjmy z darů činily necelý jeden a půl milionu korun. Ani koruna nebyla z veřejných rozpočtů. Všechny byly o vás. Děkujeme vám za další dobrý rok. Podrobnosti naleznete v Kverulantově výroční zprávě.

Většina Kverulantových tiskových zpráv nachází odezvu v médiích. Kverulant v roce 2020 vydal 30 tiskových zpráv a ty měly 185 relevantních mediálních výstupů. Nejvíce mediálních výstupů se objevilo v online médiích a to 162. To je opět uspokojivý mediální ohlas.

Dnes od zveřejnění prvního oficiálního adresného seznamu špatných pumpařů uplynulo právě deset let. Připomeňte si s Kverulantem tento jeho velký úspěch.

Dne 10. ledna 2011 byl uzavřen a nuceně vyklizen legendární stadion na Štvanici.

Dnes je to přesně 10 let, co jsme zveřejnili první příspěvek na facebooku. Za tu dobu Kverulantovi dalo like již více 10 000 lidí. Z Vašeho zájmu máme velkou radost a děkujme za něj.

Kverulant to považuje úspěšné završení další etapy svého jedenáctiletého boje proti vizuálnímu smogu.

Kverulant má k dispozici zaručeně pravé přiznání portugalského lobbisty, který popisuje, jak to doopravdy bylo s NEN.  

Česká republika prohrává v kauze Diag Human jeden spor za druhým. V únoru 2020 Rakousko a Německo uznaly exekuční rozsudek na 14,5 miliardy Kč proti ČR. Další porážku stát zaznamenal poté, co lucemburský soud potvrdil, že Diag Human může začít exekuční právo uplatňovat kdekoliv na území celé EU kromě Dánska.  Stát se však stále tváří, ...

Blíží se konec roku. Budou Vánoce a Štědrý večer spojený s tradicí obdarování. Prosíme Vás, nezapomeňte letos ani na nás a podarujte nás alespoň malým darem. Když mocní nehrají s veřejností fér, Kverulant ji brání, ale bez vaší podpory není naše činnost možná.  Podívejte se, na co potřebujeme peníze:

Podíl biosložky v benzinu se zatím zvyšovat nebude. Sněmovna minulý týden neschválila pozměňovací návrh poslance ANO Pavla Pustějovského, který ho chtěl navýšit z nynějších 4,1 procenta objemových na 8,8 procenta. Největším českým výrobcem biopaliv je přitom Agrofert.

Kverulant je součástí projektu GIVT, který podporuje neziskové organizace. Stačí, když internetové vánoční nákupy, které nejspíš děláte běžně, provedete přes portál GIVT. Část peněz z vaší útraty bude darována nám! Je to opravdu jednoduché a rychlé. A při nákupu nezaplatíte ani korunu navíc. Na GIVT je více než 200 e-shopů, na kterých můžete nakupovat.

Kverulant.org odhalil vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohou právníci za danou službu fakturovat. Pak byl uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno. Kverulant vyzval primátora k zastavení tohoto tunelu a k podání trestního oznámení. To se ani však stále nestalo. Nejspíš proto, že radní mají na pokračování kšeftu zájem. Kverulant tedy v květnu 2020 podal trestní oznámení a stížnost k antimonopolnímu úřadu sám.  Případ z dopravních podniků je však pravděpodobně jej špičkou ledovce. To se Kverulant nyní pokouší zjistit a proto shromažďuje informace od dalších více než sedmdesáti veřejných institucí.

Ředitelství silnic a dálnic v roce 2015 rozdělilo dálnice na několik úseků a ve většině z nich zajistilo monopol vždy jedné předražené odtahové společnosti. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestuje. Stěžují si i řidiči, kteří na silnici řeší nějakou kolizi a mají vlastní odtahovku, ŘSD je nutí použít jejich odtahovku. Za své služby si účtují přemrštěné částky. Příběh řidiče, po kterém chtěla odtahová služba ŘSD 20 000 korun za odtažení do vzdálenosti 400 metrů zaujal i reportéry Novy.

KVERULANTOVY APRÍLOVÉ ZPRÁVY

Pražský Dopravní podnik si v roce 2013 přichystal další z mnoha tunelů. V tomto případě šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Přesně před pěti lety o tom vyšel v Pražském deníku článek s výmluvným názvem: Nový tendr na ostrahu vypíše dopravní podnik do konce roku. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. S malým zpožděním, v lednu 2016 DPP skutečně vypsal nové a podle všeho transparentní výběrové řízení na ostrahu objektů. Oceňte Kverulantův úspěch a staňte se jeho dárcem. Vyvádění peněz z Dopravního podniku totiž zdaleka neskončilo. Nejnověji se Kverulant.org pokouší zastavit vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL.

Stáhněte si pomocníka do vašeho prohlížeče (Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera) a my za to dostaneme od GIVTu 50 korun. Akce platí od 2. do 4. 6. 2020.  S givtím pomocníkem můžete nakupovat přes internet tak, jak jste zvyklí, ale malou část svého zisku pošle prodávající Kverulantovi. Důležité je, že při tom neplatíte nic navíc a pomocník vás vždy upozorní na možnost přispět tam, kde je to možné. Celkem nás již laskaví lidé svým dobročinným nakupováním již podpořili částkou 7 201 korun. Děkujeme.

Dnes kolem čtvrté hodiny ráno na desátém kilometru dálnice D11 směrem z Prahy na Hradec Králové stala smrtelná nehoda. Řidičův vůz vyjel z dosud nezjištěných příčin z vozovky, narazil do sloupu billboardu s českou vlajkou, odrazil se od něj, několikrát se přetočil a nakonec skončil v příkopu. Řidič nehodu nepřežil. Billboardy měly od dálnic zmizet už vloni v září, pořád jich jsou ale k vidění stovky. Odstranit je měli jejich majitelé nebo příslušný úřad. Nařizuje jim to zákon přijatý již před pěti lety. Billbordáři však prohlásili, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí a ministr dopravy Dan Ťok se nedáno nechal slyšet, že ministerstvo prý nemá dostatek lidí na to, aby billboardy odstranil. Kverulant.org je dnešní nehoda je důkazem spáchání trestného činu obecného ohrožení a podává na billboardaře i na úředníky trestní oznámení. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, podpořte ho v jeho boji alespoň symbolickou částkou 100 Kč.