Nahoru

AKTUALITY

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) včera zveřejnil svoje zjištění ostře kritizující Ministerstvo obrany (MO) za dezolátní stav techniky ženijního vojska. Vinu na tom mají zejména plánované, ale neuskutečněné nákupy a nákupy v rozporu se zákonem. U veřejné zakázky na nákup dvou silničních válců totiž MO nastavilo takové technické parametry, které bezdůvodně zaručily konkurenční výhodu jedinému dodavateli. Kverulant.org proto podává oznámení na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a žádá prošetření nejen této zakázky.

Kverulant.org usvědčuje rozežrané úředníky a věrolomné politiky již od roku 2009. Papaláši za to na něj podávají nejrůznější žaloby a tak se stalo, že tento týden ve středu čekají Kverulanta hned dva soudy. Žalují ho překupníci předražených kulometů za to, že popsal jejich armádní kšeft za 1,5 miliardy a Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ta za to, že odhalil, a nakonec i zarazil velkou trafiku Jaroslava Faltýnka ve VZP.

Na počátku roku 2022 slíbila předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová, že sněmovna ušetří na provozu 40 milionů korun. Svůj slib nedodržela. Naopak, sněmovna v roce 2022 pod jejím vedením utratila oproti minulým rokům o 141 milionů víc. Ani v roce 2023 sněmovna rozpočet nedodržela, a to si ho oproti roku 2022 navýšila o 90 milionů. Sněmovna v roce 2023 utratila o 46 milionů víc. Z toho 28 milionů stály knihovnické regály do nové budovy v pražských Holešovicích.

Kverulant.org je již od roku 2021 členem Sítě k ochraně demokracie, která propojuje všechny, kdo rozhodně preferují demokracii, právní stát a občanské svobody.  Týmy odborníků sdružených v síti pravidelně vyhodnocují, co trápí českou demokracii. Nyní je k dispozici zpráva o demokracii v ČR za rok 2023. Místy to není moc veselé čtení.

Aby společnost prospívala nepotřebujeme svazácké přitakávání, ale kvalitní zpětnou vazbu. Potřebujeme kritický pohled na naši současnost a Kverulant jej přináší. Potřebujeme nezávislé zprávy, napište si o ně. Přibližně jednou za 14 dnů vás budeme informovat o právě nejdůležitější kauze v Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Mnozí zákonodárci si z Poslanecké sněmovny učinili cestovní kancelář do exotických destinací za peníze daňových poplatníků. Kverulant.org již dvakrát přistihl poslance na výletě na Machu Picchu, do Austrálie a na Nový Zéland. Kverulant považuje všechny tyto cesty za ukázkový příklad okázalého papalášství a vedení Poslanecké sněmovny už několikrát vyzval, aby pravidla pro cesty poslanců zpřísnilo. Na počátku roku 2022 mu to slíbila předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Slíbila také, že sněmovna ušetří na provozu 40 milionů korun. Svůj slib nedodržela. Naopak, sněmovna v roce 2022 pod jejím vedením utratila oproti minulým rokům o 141 milionů víc. Ani v roce 2023 sněmovna rozpočet nedodržela, a to si ho oproti roku 2022 navýšila o 90 milionů. Sněmovna v roce 2023 utratila o 46 milionů víc.

Neziskové organizace často sklouzávají do jisté zaťatosti, která pramení z falešného pocitu, že právě ony jsou jedinými skutečnými ochránci veřejného zájmu. Máme za to, že účinný lék proti této umanutosti je humor. Proto od roku 2012 vydáváme vždy 1. dubna aprílové zprávy. Tu poslední s názvem Česko si koupilo letadlovou loď. Cena je však tajná jsme poslali i novináři a spisovateli Jaroslavovi Veisovi. Ten na základě našeho aprílu napsal do Lidových novin komentář Apríl ve fejkové éře, ve které se zamýšlí nad tím, že dezinformace a polopravdy se staly významnou součástí globální informační změny.

Česká obchodní inspekce (ČOI) zveřejnila další benzínové stanice, které pokutovala za nekvalitní palivo. Z těchto údajů Kverulant.org sestavuje každé čtvrtletí svoji mapu. Pravidelné adresné zveřejňování výsledků kontrol benzínek je především Kverulantova zásluha, když se mu před lety podařilo změnit letitou praxi ČOI, která utajovala totožnost čerpací stanic prodávajících špatné palivo.

Před necelými dvěma roky proběhlo na Pražském magistrátu rozsáhlé zatýkání v kauze Dozimetr. Politici, kteří tehdy zůstali na svobodě údajně nechápali, jak je možné, že korupce tak prorostla vedením města a dopravního podniku. Slibovali, že zadají provedení hloubkových auditů, které odhalí vady systému a zabrání tomu, aby se situace opakovala. Kverulant nyní požádal kopie těchto auditů. Marně. Dva audity jsou sice hotové, ale jsou prý tajné. Další dva audity ještě nebyly dokončeny a jeden ještě ani nebyl zadán. Kverulant proti liknavosti magistrátu a utajování dosavadních zjištění protestuje a pražským politikům odeslal dopis ve kterém je žádá, aby všechny auditní zprávy neprodleně zveřejnili.

Pravidelná zkouška sirén vám má především připomenout, že je na čase se připojit ke Kverulantovi a společně s ním bojovat proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. Číslo Kverulantova účtu je 4350490001/5500. K darování můžete použít i tuto zabezpečenou darovací bránu. Buďte součástí Kverulantovy vytrvalé práce jakkoliv malým, za to však pravidelným darem. Většina jednotlivců nemá čas, prostředky, zkušenosti ...

Ministerstvo obrany v těchto dnech koupilo od italské vlády letadlovou loď Giuseppe Garibaldi. Loď bude přejmenována na Tomáš Garrigue Masaryk a má hlídkovat u nizozemského přístavu Eemshaven. Tam se nachází terminál na zkapalněný zemní plyn, který zajišťuje i dodávky do ČR. Cena, kterou Česká republika za loď z roku 1983 zaplatí, obrana odmítla sdělit. Watchdogová organizace Kverulant.org proto na ministerstvo podala žalobu.

Neziskové organizace často sklouzávají do jisté zaťatosti, která pramení z falešného pocitu, že právě ony jsou jedinými skutečnými ochránci veřejného zájmu. Máme za to, že účinný lék proti této umanutosti je humor. Proto již od našeho založení v roce 2009 sbíráme kreslené vtipy, které se týkají korupce a politiků. Od roku 2012 vydáváme vždy 1. dubna aprílové zprávy. Obojí si můžete prohlédnout zde. Zpráva na apríl 2023 je již nachystaná a pokud ji nechcete propásnout, napište si o Kverulantův mailový občasník. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Rozhodčí tribunál se sídlem v Londýně vydal 18. května 2022 rozhodnutí, podle kterého musí Česká republika zaplatit firmě Diag Human zhruba 15,5 miliard korun. Nyní Vrchní soud v Londýně toto rozhodnutí potvrdil. Přestože se jedná o další kolosální prohru ČR tak iROZHLAS otitulkoval zprávu o tomto soudním rozhodnutí dosti zavádějícím způsobem: „Česku svitla naděje na ‚slevu‘ v kauze Diag Human. Boj o miliardy ale stále nekončí.“ ČR prohrává v kauze Diag jeden spor za druhým. Stát se však stále tváří, že se nic neděje, a nepodniká nic, co by alespoň zastavilo růst úroků z prodlení. Naopak utrácí další peníze za právníky v již prohrané při.

Do voleb do Evropského parlamentu (EP) zbývá sedmdesát pět dní. Ve volebním období, které nyní končí, zastupuje Českou republiku 21 politiků, kteří dostávají každý měsíc plat kolem 200 tisíc korun čistého. K tomu mají nárok na cestovní náhrady, denní příspěvek, příspěvek na všeobecné výdaje, náhrady za zdravotní péči a na vybavení kanceláře ve výši dalších, odhadem, 200 tisíc korun čistého měsíčně. Pojďme se podívat, jak usilovně za tyto štědré odměny europoslanci doposud pracovali. Politiky je třeba kontrolovat neustále, a to Kverulant dělá už od roku 2009.

Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Počátkem tohoto roku byla přijata další legislativa, která měla usnadňovat jejich odstraňování. Přesto se koncem února na Pardubicku o nelegální billboard zabil motorkář. Kverulant.org je přesvědčen, že silnice a její okolí má řidičům jejich chyby odpouštět, a ne je za ně trestat smrtí. Proto bude dál bojovat proti nelegálním billboardům a proti ignorování zákona odpovědnými úřady.

Veřejná kontrola politiků je docela náročná práce a bez peněz se dělat nedá. Přesto není Kverulant.org napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Nejsme placeni z vašich daní. Jsme odkázáni jen na pomoc našich dárců. Prosíme, buďte jedním z nich a hlídejte tak věrolomné politiky a rozežrané úředníky s námi. Nebudeme-li používat demokracii, pak o ni přijdeme.

Organizace Iuridicum Remedium včera udělovala anticeny Velký bratr. Za největšího úředního slídila označila Policii ČR provozující pololegální software, který umožňuje ve velkém automatizovaně ztotožňovat osoby pouze na základě fotek z občanek. To však není zdaleka jediný problematický policejní projekt na rozsáhlý sběr osobních údajů o lidech.

Švýcarská armáda má kolem sto padesáti tisíc vojáků, tedy zhruba pětkrát víc než ta česká, ale nemá ani jednoho generála. To v české armádě bylo za posledních 25 let do prvních generálských hodností nově jmenováno 146 vojáků. Jsme normální? Jedním z nejnevkusnějších a nejškodlivějších pozůstatků totalitní minulosti je poklonkování české společnosti před hodnostmi a tituly. K ...

Trubkovými rámy na svých vozech ohrožují čeští policisté nejen nejslabší účastníky silničního provozu, ale i sebe samotné. Útočné rámy totiž zhoršují jízdní vlastnosti policejních aut. Sami policisté pak mohou při akci podlehnout dojmu falešného bezpečí a více riskovat. A to v souvislosti se školeními, kde se rámy označují za ochranný prostředek a policisté se s nimi učí provádět vysoce riskantní PIT manévry (řízené nárazy rámem). Kverulant.org nyní pečlivě zmapoval starší nehodu ze Strakonicka při které se vážně zranil horlivý policista a ještě způsobil škodu za půl milionu, když v neděli ráno honil řidiče, který jel na konci obce 68 km/h místo předpisové padesátky. Na zneužívání útočných rámů, které v Evropě používá jen a pouze česká policie, upozorňuje Kverulant dlouhodobě.

YouTube kanál „Co se řeší?“ natočil na základě Kverulantovy nedávné tiskové zprávy Nejvíc pokut za nepoctivé obchodní praktiky dostal opět řetězec Penny, půl minutové video, které velmi stručně shrnuje to nejpodstatnější. Celkem 1 700 000 Kč. Tolik činí pokuty, které dostal jen za minulé čtvrtletí řetězec Penny Market, převážně za šizení s cenami, kdy na ...

Dnes je světový den spotřebitelských práv a proto si dovolujeme připomenout, že Kverulant.org pravidelně sleduje informace o pravomocných pokutách uložených nepoctivým obchodníkům Českou obchodní inspekcí (ČOI) a upozorňuje veřejnost na ty nejkřiklavější případy v kauze Pranýř nepoctivých obchodníků a na Kverulantově mapě 50 čerpacích stanic kde lepší netankovat.

Česká televize (ČT) už roky používá k posouzení objektivity zpravodajství analýzy od firmy Media Content Experts. V březnu 2023 se stejnou firmou uzavřela televize další smlouvu v hodnotě 16 milionů korun. Podle Kverulanta předcházelo uzavření smlouvy zmanipulované výběrové řízení. Proto podal oznámení na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a ten v listopadu 2023 uložil ČT pokutu 180 tisíc korun. ČT se proti pokutě úspěšně odvolala. Rozhodnutí se stalo 12. března 2024 pravomocné. Kverulant v této kauze prohrál. Přesto bude dál pokračovat v kontrole vlivných a mocných.

Kverulant zařadil europoslankyni Veroniku Vercionovou (ODS) na svůj blacklist politiků, kteří si nezaslouží důvěru veřejnosti již v roce 2012, když lživými argumenty zabránila přijetí přísnějšího zákazu billboardů. Nyní Novinky.cz odhalily že prostřednictvím svého spolku tuneluje ministerstvo zemědělství. Spolek pro něj za miliony pořádá konference. To by ministerstvo prý samo nezvládlo.

Byla vydána nejnovější zpráva mezinárodní agentury Morning Consult, která hodnotí, jak lidé schvalují směřování svojí země pod vedením jejího leadera. Mezi 25 sledovanými zeměmi je Česká republika pod vedením premiéra Petra Fialy na předposledním místě. Směřování země pod jeho vedením neschvaluje 76 % lidí. To je od minulého měření propad o 3 procentní body. Směřování země pod Fialovým vedením schvaluje už jen 17 % lidí. I proto je na místě zhodnotit dvouleté působení kabinetu očima watchdogové organizace Kverulant.org.

Ministerstvo vnitra uzavřelo smlouvy na nákup 289 vozů Škoda Kodiaq s útočným rámem za celkem 453 milionů korun. Jeden kus luxusního SUV tak vychází na 1,6 milionu korun. V říjnu 2023 dostala policie prvních 50 těchto vozů. Kverulant požádal o kopii jejich homologace. Ministr Rakušan je však Kverulantovi odmítl poskytnout. Prý jde o obchodní tajemství, Kverulant je však přesvědčen, že pravým důvodem je skutečnost, že rámy jsou krajně nebezpečné pro chodce a proto proti Rakušanovi za zatajování informací nyní podal žalobu.

Dnes je to právě jeden rok, kdy byl do funkce inaugurován prezident Petr Pavel. Navzdory jeho opakovaným slibům dodnes Pražský hrad nebyl zcela otevřen veřejnosti. Stále není možno do areálů vstupovat hlavním vchodem, bránou gigantů. Od vchodu od Prašného mostu nezmizely velké žluté ocelové trny. Navzdory proklamacím to byl právě prezident Petr Pavel kdo trval na tom, že přístup veřejnosti do areálu má být výrazně omezen, aby se mu lépe vládlo. A tak Městský soud v červenci 2023 pravomocně rozhodl, že areál Pražského hradu není veřejným prostranstvím, tedy místem, kam by veřejnost mohla vstupovat bez omezení. Kverulant se s tím odmítá smířit a podal kasační stížnost.

V České republice neexistuje žádná regulace lobbingu, natožpak toho, kde se pravděpodobně točí vůbec nejvíc peněz, tedy lobbingu obchodníků se zbraněmi. Kverulantovým cílem je prosadit přijetí zákona o regulaci lobbingu. To se mu navzdory roky trvajícímu úsilí stále ještě zcela nepodařilo. Vláda projednání zákona opakovaně odložila a schválila jej teprve tento týden. Ale i pokud vše půjde dobře a zákon projedná parlament tak začne platit až v druhé polovině roku 2025. Kverulant bude přijímání této normy velmi pečlivě sledovat.

Kverulant.org si od České obchodní inspekce (ČOI) opět vyžádal informace o pravomocných pokutách uložených obchodním řetězcům. Z vyžádaných informací vyplývá, že ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 dostal zdaleka nejvíce pokut řetězec Penny. Šlo o sankce v celkové výši 1,7 milionu korun a Penny dostalo i tři nejvyšší pokuty. ČOI v minulosti dokonce konstatovala, že v případě Penny šlo o „systémové nedostatky“. Přesto jsou pokuty uložené za neférové praktiky směšně nízké. Kverulant proti tomu opakovaně protestuje.

Pravidelná zkouška sirén vám má především připomenout, že je na čase se připojit ke Kverulantovi a společně s ním bojovat proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. Číslo Kverulantova účtu je 4350490001/5500. K darování můžete použít i tuto zabezpečenou darovací bránu. Buďte součástí Kverulantovy vytrvalé práce jakkoliv malým, za to však pravidelným darem. Většina jednotlivců nemá čas, prostředky, zkušenosti ...

Jen znalci patrně vědí, že státní Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) má dceřinou společnost Pojišťovna VZP (PVZP), která poskytuje komerční pojištění. Tato dcera získala lobováním Jaroslava Faltýnka (ANO) monopol na pojištění léčebných nákladů cizinců. Šlo o miliardový byznys na úkor běžných komerčních pojišťoven a v rozporu s legislativou EU. Cílem Kverulanta bylo tento nemravný a nezákonný byznys ukončit. To se mu nakonec podařilo a monopol byl přijetím novely příslušného zákona 12. června 2023 zrušen. To vedlo ke zlevnění pojištění o desítky procent. Tím však tato kauza pro Kverulanta neskončila. PVZP podala v létě 2023 na Kverulanta žalobu. Domáhá se stažení této kauzy z Kverulantových stránek. Na konci ledna 2024 přidala VZP k žalobě ještě zahájení kontroly placení zdravotního pojištění za Kverulantovy zaměstnance za posledních 10 let. Kontrola byla nyní dokončena, VZP nic nenašla, a dokonce bude Kverulantovi vracet jeho přeplatek z roku 2015 ve výši 200 korun.

Kverulant.org si od České obchodní inspekce několikrát vyžádal informace o pravomocných pokutách uložených obchodním řetězcům. Z vyžádaných informací vyplývá, že od roku 2022 dostal zdaleka nejvíce pokut řetězec Penny. Šlo o sankce v celkové výši 6,7 milionu korun a Penny dostalo i pokutu nejvyšší. ČOI také ve dvou případech konstatovala, že jde o „systémové nedostatky“. Nyní přistihl zakladatel a ředitel Kverulanta Vojtěch Razima Penny při podvádění osobně.

YouTube kanál „Co se řeší?“ natočil na základě Kverulantovy včerejší tiskové zprávy „Evropský parlament tají výši platů a náhrad poslanců. Kverulant proti tomu chystá žalobu“ půl minutové video, které velmi stručně shrnuje to nejpodstatnější.

Poslanci Evropského parlamentu (EP) dostávají každý měsíc plat kolem 200 tisíc korun čistého. K tomu mají nárok na cestovní náhrady, denní příspěvek, příspěvek na všeobecné výdaje, náhrady za zdravotní péči a na vybavení kanceláře ve výši dalších, odhadem, 200 tisíc korun čistého měsíčně. Navíc poslanci EP ještě mají nárok na speciální starobní důchod poté, co dovrší ...

Kverulantův mailový občasník vás bude přibližně jednou za 14 dnů informovat o Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Ministerstvo obrany uzavřelo několik smluv na dodávku asi tisícovky násobně předražených kulometů MINIMI za 1,5 miliardy. Kulomety nedodává belgický výrobce, ale vesnický překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulanta zajímají podrobnosti o nákupu, zejména jednotková cena. Ministerstvo obrany v čele s Černochovou mu je však stále odmítá poskytnout. Překupník, který kulomety dodává, si to prý nepřeje. Kverulant.org Ministerstvo obrany zažaloval za nezákonný postup a soud jeho žalobě vyhověl. Přesto mu Černochová informace opět odmítla poskytnout. Následně soud pro Prahu 6 pověřil soudního exekutora vymožením požadovaných informací. Stejný soud, který exekuci nařídil ji pak zase zrušil a Kverulant proti tomu podal odvolání. To však nebylo úspěšné a Kverulant proti němu chystá dovolání.

V České republice neexistuje žádná regulace lobbingu, natožpak toho, kde se pravděpodobně točí vůbec nejvíc peněz, tedy lobbingu armádního. Jak fatálně nám chybí zákon o lobbingu, dokazuje působení armádního generála v záloze Jiřího Šedivého, který si po svém odchodu do civilu v srpnu 2003 založil lobbistickou firmu Generals s.r.o. a přesvědčil vládu, aby nakoupila dražší a horší vrtulníky za 18 miliard. ČR za tento nákup čelí vyšetřování Evropskou komisí. Kverulantovým cílem je prosadit přijetí zákona o regulaci lobbingu. To se mu navzdory roky trvajícímu úsilí stále nedaří. Návrh zákona již sice vypracován byl, ale ještě ho ani neprojednala vláda. Naposledy, ve středu 21. února 2024 s absurdní výmluvou, že se s návrhem nejprve musí seznámit tripartita. Kverulant je přesvědčen, že pravým důvodem průtahů je skutečnost, že vládě bezbřehý lobbing vyhovuje.

Veřejná kontrola politiků je docela náročná práce a bez peněz se dělat nedá. Přesto není Kverulant.org napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Nejsme placeni z vašich daní. Jsme odkázáni jen na pomoc našich dárců. Prosíme, buďte jedním z nich a hlídejte tak věrolomné politiky a rozežrané úředníky s námi.

V rámci „konsolidačního balíčku“ by mělo od Policie České republiky odejít celkem 682 civilních zaměstnanců. Neodejdou. Policie z řady z nich za měsíc vyrobí policisty ve služebním poměru. Budou brát víc, jen z jiné kapitoly a časem budou mít i nárok na výsluhový příspěvek. Kverulant.org proti této ničemnosti protestuje a obrací se na Nejvyšší kontrolní úřad se stížností na Rakušanův resort.

Kverulant.org si od České obchodní inspekce opět vyžádal informace o pravomocných pokutách uložených obchodním řetězcům. Z vyžádaných informací vyplývá, že od roku 2022 dostal zdaleka nejvíce pokut řetězec Penny. Šlo o sankce v celkové výši 6,7 milionu korun a Penny dostalo i pokutu nejvyšší. ČOI také ve dvou případech konstatovala, že jde o „systémové nedostatky“. Kverulant adresně upozorňuje na neférové chování velkých a mocných již od roku 2009.

Dokončili jsme rozesílání potvrzení o darech, aby 2 260 našich skvělých dárců mohlo za rok 2023 zaplatit o něco menší daň z příjmu. Potvrzení jsme posílali večer v úterý 9. ledna prostřednictvím aplikace darujme.cz. Pokud jej přesto nemáte, prosíme dejte nám vědět na [email protected] a my vám zašleme potvrzení „ručně“. Velmi děkujeme, že s námi hlídáte zkorumpované politiky a rozežrané úředníky.

V České republice neexistuje žádná regulace lobbingu, natožpak toho, kde se pravděpodobně točí vůbec nejvíc peněz, tedy lobbingu armádního. Kverulantovým cílem je tento zoufalý stav změnit a prosadit přijetí zákona o regulaci lobbingu. To se mu navzdory roky trvajícímu úsilí stále nedaří. Ve středu 24. ledna vláda přerušila projednání návrhu zákona o lobbingu a slíbila, že se k němu vrátí minulý týden 6. února. Nevrátila. Návrh zákona vláda neprojednala ani včera. Přitom si našla čas seznámit se například s „analýzou věkové struktury státních zaměstnanců vzhledem k demografickým změnám“ kterou do vlády předložil Marián Jurečka (KDU-ČSL). Věrolomné politiky je třeba kontrolovat neustále a to Kverulant dělá už od roku 2009.

Kverulant.org odhalil, že vedení generálního ředitelství Vězeňské služby ČR (VS ČR) zneužívá výsluhy, které náleží těm příslušníkům, kteří odešli do civilu. Ke konci loňského roku tak ukončil služební poměr ředitel odboru kontroly, plukovník Pavel Holubec. Generální ředitel Simon Michailidis pro něj obratem „vyrobil“ nové civilní místo „koordinátor koncepcí, strategií a inovací ve VS ČR". Bývalý plukovník Holubec, tak od 1.1.2024 ke své výsluze ve výši 59 426 Kč, pobírá plat „koordinátora“ ve výši cca 54 000 Kč čistého. Kverulant to považuje za parazitování na systému sociálního zabezpečení a vyzval vedení Vězeňské služby k nápravě a omluvě. Bohužel marně, proto se Kverulant obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad. Rozežrané úředníky a zkorumpované politiky je třeba kontrolovat neustále a to Kverulant dělá už od roku 2009.

Aby společnost prospívala nepotřebujeme svazácké přitakávání, ale kvalitní zpětnou vazbu. Potřebujeme kritický pohled na naši současnost a Kverulant jej přináší. Potřebujeme nezávislé zprávy, napište si o ně. Přibližně jednou za 14 dnů vás budeme informovat o právě nejdůležitější kauze v Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

V srpnu loňského roku armáda převzala další dva americké vrtulníky. Celkem Česko nakoupilo osm víceúčelových helikoptér Venom a čtyři bitevníky Viper v hodnotě více než 17 miliard korun. Podle analytika Milana Mikuleckého, který tehdy poskytl rozhovor Českému rozhlasu mají tyto stroje zásadní nevýhody. Tou největší je, že je nikdo, kromě námořní pěchoty Spojených států, nevyužívá. Nákup těchto kuriozních strojů má jednoduché vysvětlení: lobbing. Tím, kdo se nechal přesvědčit, že Česká armáda potřebuje helikoptéry ideální pro útočnou operaci v indopacifiku byl zejména bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). Ministerstvo obrany za tento zpackaný nákup dostalo rekordní pokutu ve výši 550 milionů korun od antimopolního úřadu. Tím však ostuda a možná ani pokuty ještě nekončí. Problematický nákup nyní začala vyšetřovat Evropská komise.

Před dvěma lety, 13. ledna 2021 získala důvěru vláda Petra Fialy (ODS) složená ze zástupců dvou koalic: ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Piráti, STAN. Politici reprezentující současnou vládní koalici během kampaně před sněmovními volbami 2021 deklarovali „Změnu“. Tato změna však nepřišla a jistě i proto nemá Fialova vláda důvěru veřejnosti. Dokazuje to i nejnovější zpráva mezinárodní ...

V České republice neexistuje žádná regulace lobbingu, natožpak toho, kde se pravděpodobně točí vůbec nejvíc peněz, tedy lobbingu armádního. Kverulantovým cílem je tento zoufalý stav změnit a prosadit přijetí zákona o regulaci lobbingu. To se mu navzdory roky trvajícímu úsilí stále nedaří. Ve středu 24. ledna vláda přerušila projednání návrhu zákona o lobbingu a slíbila, že se k němu vrátí dnes, 6. února. Na programu jednání však projednání tohoto zákona není. Navíc už dříve byl proti přijetí zákona ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), prý by to bylo drahé. Výhrady měli i Piráti, mezi lobbisty by měli být zařazeny například i asistenti zákonodárců.

Pravidelná zkouška sirén vám má především připomenout, že je na čase se připojit ke Kverulantovi a společně s ním bojovat proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. Číslo Kverulantova účtu je 4350490001/5500. K darování můžete použít i tuto zabezpečenou darovací bránu. Buďte součástí Kverulantovy vytrvalé práce jakkoliv malým, za to však pravidelným darem. Většina jednotlivců nemá čas, prostředky, zkušenosti ...

Pronajímání billboardů nikdy nebyl byznys pro hodné hochy. Hodně billboardů je postaveno na černo nebo jim již dávno vypršelo povolení a jsou nelegální. Dva z billboardářů se ovšem svými kriminálními praktikami vymykají poměrům běžným v české kotlině. Jsou jimi v Čechách naturalizovaný Slovák Anton Fischer, kterému soud uložil podmínku a zákaz podnikání a jeho syn Oliver, kteří vystupují pod značkou Eurobillboard. Právě jim povalil jejich nelegální billboard v Jesenici u Prahy Jan Vařín. Věc se nejprve vyšetřovala jako trestný čin, pak jen jako přestupek a nakonec správní orgán konstatoval, že nejde ani o přestupek, protože společenská nebezpečnost takového činu je nepatrná. Kverulant toto rozhodnutí vítá a dál bude pokračovat v placené propagaci bojkotu Eurobillboardu. Jen v roce 2023 za ni utratil téměř 20 tisíc korun a jeho výzvu neinzerovat u Eurobilboardu vidělo 13 tisíc uživatelů internetu.

Kverulant.org dlouhodobě upozorňuje, že pražské arcibiskupství převádí v rozporu s církevním právem na soukromou nadaci majetek církve v hodnotě stovek milionů korun. V lednu 2022 byly do majetku této privátní nadace vyvedeny lesy za 320 milionů korun. Nyní toto tunelování pokračuje převodem církevních lesů v celkové hodnotě přibližně 715 milionů korun.

S jistou nadsázkou lze tvrdit, že v politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Ale všichni nejsou stejní a všichni politici nekradou. A platí-li tento předpoklad, pak ani všechny politické strany nejsou stejné. A co si o tom myslíte vy?

Ministerstvo obrany uzavřelo několik smluv na dodávku asi tisícovky násobně předražených kulometů MINIMI za 1,5 miliardy. Kulomety nedodává belgický výrobce, ale vesnický překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulanta zajímají podrobnosti o nákupu, zejména jednotková cena. Ministerstvo obrany v čele s Černochovou mu je však stále odmítá poskytnout. Překupník, který kulomety dodává, si to prý nepřeje. Kverulant.org Ministerstvo obrany zažaloval za nezákonný postup a soud jeho žalobě vyhověl. Přesto mu Černochová informace opět odmítla poskytnout. Následně soud pro Prahu 6 pověřil soudního exekutora vymožením požadovaných informací. Stejný soud, který exekuci nařídil ji pak zase zrušil, ale usnesení o zastavení exekuce není pravomocné a Kverulant proti němu podal odvolání a to dnes dopoledne projednával Městský soud v Praze. Soud však dnes ukončil jednání s tím, že rozsudek bude doručen písemně. Soud nesdělil zda dá zapravdu Kverulantovi nebo ministerstvu. Exekuce uvalená na ministerstvo tedy stále pokračuje. Trvá tak naděje, že se Kverulant a s ním i celá veřejnost nakonec dozví podrobnosti o předraženém nákupu kulometů. Zkorumpované politiky a rozežrané úředníky je třeba kontrolovat neustále a to Kverulant dělá už od roku 2009.

Jen znalci patrně vědí, že státní Všeobecná zdravotní pojišťovna má dceřinou společnost Pojišťovna VZP, která poskytuje komerční pojištění. Tato dcera získala lobováním Jaroslava Faltýnka (ANO) monopol na pojištění léčebných nákladů cizinců. Šlo o miliardový byznys na úkor běžných komerčních pojišťoven a v rozporu s legislativou EU. Cílem Kverulanta bylo donutit stát ukončit tento nemravný a nezákonný byznys. To se mu nakonec podařilo a monopol byl přijetím novely příslušného zákona 12. června 2023 zrušen. To vedlo ke zlevnění pojištění o desítky procent. Tím však tato kauza pro Kverulanta neskončila. PVZP podala v létě 2023 na Kverulanta žalobu. Domáhá se stažení této kauzy z Kverulantových stránek. Nyní přidala VZP k žalobě ještě zahájení kontroly placení zdravotního pojištění za Kverulantovi zaměstnance za posledních 10 let. Kverulant usvědčuje věrolomné politiky již od roku 2009 a tlaku VZP se nepodvolí.

Policie nás vidí i slyší prostřednictvím množství kamer a mikrofonů umístěných ve veřejném prostoru. Plošná analýza fotografií, videa či textů je díky rozvoji technologií stále dokonalejší, levnější a dostupnější. Možnost zneužití těchto technologií je tak pro bezpečnostní složky lákavější. Proto bychom se měli mít na pozoru.

Poslanci Evropského parlamentu (EP) dostávají každý měsíc plat kolem 200 tisíc korun čistého. K tomu mají nárok na cestovní náhrady, denní příspěvek, příspěvek na všeobecné výdaje, náhrady za zdravotní péči a na vybavení kanceláře ve výši dalších, odhadem, 200 tisíc korun čistého měsíčně. Navíc poslanci EP ještě mají nárok na speciální starobní důchod poté, co dovrší věk 63 let. Kverulant.org se pokouší zjistit, kolik přesně dostávají čeští poslanci a jak často za to chodí do práce, a proto podal k Evropskému parlamentu žádost o informace. Ten jeho žádost zamítl. Prý by to bylo v rozporu s ochranou osobních údajů poslanců. Proti tomuto postupu Kverulant podal odvolání a pravděpodobně ho čeká dlouhá a nákladná bitva. Rozežrané politiky je třeba kontrolovat neustále a to Kverulant dělá už od roku 2009.

V České republice neexistuje žádná regulace lobbingu, natožpak toho, kde se pravděpodobně točí vůbec nejvíc peněz, tedy lobbingu armádního. Kverulantovým cílem je tento zoufalý stav změnit a prosadit přijetí zákona o regulaci lobbingu. To se mu navzdory roky trvajícímu úsilí stále nedaří. Nejnověji včera vláda přerušila projednání návrhu zákona o lobbingu a údajně se k němu vrátí za dva týdny. Proti přijetí zákona byl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), prý by to bylo drahé. Výhrady mají i Piráti, mezi lobbisty by měli být zařazeny například i asistenti zákonodárců. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) jejich obavy bagatelizuje. Zkorumpované politiky a rozežrané úředníky je třeba kontrolovat neustále a to Kverulant dělá už od roku 2009.

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzinu klasické pohonné hmoty už roky zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Vláda počátkem března 2022 avizovala zastavení přimíchávání, ale ve skutečnosti byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010, a to bez biopaliv nejde a v lednu 2024 se situace ještě zhoršila. Většina čerpacích stanic začala na místo benzinu E5 obsahující jen 5 % biosložky prodávat benzin E10, který obsahuje biosložky 2x tolik. E10 poškozuje nejen většinu automobilů vyrobených před rokem 2005. I proto Kverulant svůj boj proti biopalivům nevzdává.

Veřejná kontrola politiků je docela náročná práce a bez peněz se dělat nedá. Přesto není Kverulant.org napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Nejsme placeni z vašich daní. Jsme odkázáni jen na pomoc našich dárců. Prosíme, buďte jedním z nich a hlídejte tak věrolomné politiky a rozežrané úředníky s námi.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypsala na podzim 2022 soutěž na nákup pěti velkých vyprošťovacích vozidel. Podle Kverulanta byla soutěž předem připravena pro jediného zájemce. Nejen, že šlo pravděpodobně o korupci, ale nabízela se i otázka, proč potřebovala správa hmotných rezerv pět osmikolových vyprošťovacích aut. Když se na to Kverulant zeptal, tak mu SSHR odpověděla, že nákup byl přáním ministra vnitra Víta Rakušana. Kverulant má k dispozici dopis, který to dokazuje. Přesto policie Kverulantovo trestní oznámení na Rakušana odložila. Rakušan nesl Kverulantova odhalení velmi nelibě, a tak ministerští právníci dali Kverulantovi v únoru 2023 pětidenní lhůtu na odstranění tohoto článku. Kverulant se tomuto nátlaku nepodřídil, svůj článek nestáhl a byl připraven čelit žalobě ze strany ministerstva vnitra. Ta však nepřišla a ani zbytečná vyprošťovací vozidla nakoupena nebyla a tak Kverulant tuto kauzu nyní uložil do svého archivu. Zkorumpované politiky a rozežrané úředníky je třeba kontrolovat neustále a to Kverulant dělá už od roku 2009.

Jen znalci patrně vědí, že státní Všeobecná zdravotní pojišťovna má dceřinou společnost Pojišťovna VZP, která poskytuje komerční pojištění. Tato dcera získala lobováním Jaroslava Faltýnka (ANO) monopol na pojištění léčebných nákladů cizinců. Šlo o miliardový byznys na úkor běžných komerčních pojišťoven a v rozporu s legislativou EU. Cílem Kverulanta bylo donutit stát ukončit tento nemravný a nezákonný byznys. To se mu nakonec podařilo a monopol byl přijetím novely příslušného zákona 12. června 2023 zrušen. To vedlo ke zlevnění pojištění o desítky procent. Tato kauza však pro Kverulanta zrušením monopolu PVZP nekončí. PVZP podala na Kverulanta žalobu. Domáhá se stažení této kauzy a uveřejnění omluvy. Pokud by Kverulant tuto při prohrál, tak by pravděpodobně následovala žaloba o náhradu škody, která by mohla být pro Kverulanta likvidační.

Kverulant.org dlouhodobě upozorňuje, že pražské arcibiskupství převádí v rozporu s církevním právem na soukromou nadaci majetek církve v hodnotě stovek milionů korun. Nyní toto tunelování církevního majetku pokračuje převodem církevních lesů v celkové hodnotě asi 715 milionů korun na privátní nadaci Arietinum.

Rok 2023 byl pro obecně prospěšnou společnost Kverulant.org již čtrnáctým rokem její nepřetržité činnosti. Byl to rok úspěšný. Kverulant dokončil 8 kauz s průměrnou úspěšností 65 %. Kverulant děkuje všem, kdo se na tomto úspěchu podíleli.

Stát zaplatil v roce 2023 bývalým příslušníkům ozbrojených složek na takzvaných výsluhách 12,5 miliardy korun. To je za pět let nárůst o 64 %. Výsluhy náleží bývalým příslušníkům po odchodu do civilu a jejich výše záleží na počtu odsloužených let. Ty nejvyšší činí v průměru 73 tisíc měsíčně a je dostávají generálové ve výslužbě. Řada z nich však vedle této státní renty bere další peníze od státu v různých zaměstnáních či trafikách. Kverulantovým cílem je prosadit takovou změnu zákona, která by nárok na výsluhový příspěvek omezila a která by odebrala výsluhový příspěvek těm bývalým příslušníkům ozbrojených složek, kteří i po odchodu do civilu dál berou veřejné peníze. Opakovaně k tomu vyzval všechny zákonodárce.

V lednu 1931 se na zimním stadionu Štvanice odehrálo první hokejové utkání. Od té doby zažila Štvanice mnoho slavných chvil včetně čtyř mistrovství světa. To první se konalo už v roce 1933. Stadion přežil několik režimů i katastrofální povodeň v roce 2002. Co však přežít nedokázal, byla péče tehdejší radní pro majetek Alexandry Udženie (ODS), která přes veškerou Kverulantovu snahu nechala jeden z nejstarších zimních stadionů na světě zbourat. Dne 10. ledna 2011 byl stadion uzavřen a nuceně vyklizen. Dne 28. května 2011 začala demolice, která trvala přibližně 20 dnů. 8. května 2011 a trvala přibližně 20 dnů. Hrdý hokejový národ má však paměť jako akvarijní rybička, a tak byla Udženija v únoru 2023 znovu zvolena radní hlavního města Prahy. Kverulant její počínání ve funkci velmi pečlivě sleduje.

Ministerstvo vnitra uzavřelo smlouvy na nákup 289 vozů Škoda Kodiaq s útočným rámem za celkem 453 milionů korun. Jeden kus luxusního SUV tak vychází na 1,6 milionu korun. V říjnu 2023 dostala policie prvních 50 těchto vozů. Kverulant požádal o kopii jejich homologace. Ministr Rakušan je však Kverulantovi odmítl poskytnout. Prý jde o obchodní tajemství, Kverulant je však přesvědčen, že pravým důvodem je skutečnost, že rámy jsou krajně nebezpečné pro chodce a proto připravuje žalobu proti Rakušanovi za zatajování informací.

Ministerstvo obrany pod vedením Jany Černochové se v tomto roce chystá utratit rekordních 150 miliard korun a uzavřít další smlouvy na nákup stíhaček F-35 a tanků Leopard za dalších nejméně 300 miliard korun. Nově však budou informace o těchto nákupech tajné a nebude ani dodržován zákon o svobodném přístupu k informacím. Důvodem je prý to, aby se o nákupech nedozvěděl Putin. Kverulant.org je přesvědčen, že pravým důvodem je snaha vyhnout se veřejné kontrole a proto proti arogantnímu porušování zákona protestuje.

Poslanci Evropského parlamentu (EP) dostávají každý měsíc plat kolem 200 tisíc korun čistého. K tomu mají nárok na cestovní náhrady, denní příspěvek, příspěvek na všeobecné výdaje, náhrady za zdravotní péči a na vybavení kanceláře ve výši dalších, odhadem, 200 tisíc korun čistého měsíčně. Navíc poslanci EP ještě mají nárok na speciální starobní důchod poté, co dovrší věk 63 let. Kverulant.org se pokouší zjistit, kolik přesně dostávají čeští poslanci a jak často za to chodí do práce, a proto podal k Evropskému parlamentu žádost o informace. Ten jeho žádost zamítl. Prý by to bylo v rozporu s ochranou osobních údajů poslanců. Proti tomuto postupu Kverulant nyní podal odvolání a pravděpodobně ho čeká dlouhá a nákladná právní bitva. Rozežrané politiky je třeba kontrolovat neustále a to Kverulant dělá už od roku 2009.

Česká obchodní inspekce (ČOI) zveřejnila další benzínové stanice, které pokutovala za nekvalitní palivo. Z těchto údajů Kverulant.org sestavuje každé čtvrtletí svoji mapu. Pravidelné adresné zveřejňování výsledků kontrol benzínek je především Kverulantova zásluha, když se mu před lety podařilo změnit letitou praxi ČOI, která utajovala totožnost čerpací stanic prodávajících špatné palivo.

Pravidelná zkouška sirén vám má především připomenout, že je na čase se připojit ke Kverulantovi a společně s ním bojovat proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. Číslo Kverulantova účtu je 4350490001/5500. K darování můžete použít i tuto zabezpečenou darovací bránu. Buďte součástí Kverulantovy vytrvalé práce jakkoliv malým, za to však pravidelným darem. Většina jednotlivců nemá čas, prostředky, zkušenosti ...

Nová regulace reklamy v bezprostřední blízkosti silnic a dálnic by měla zásadně ztížit provozování nelegálních reklamních zařízení a jiných reklamních ploch. Novela zákona o pozemních komunikacích, která začala platit s Novým rokem, dává obcím a krajům do rukou nový nástroj proti těmto praktikám. Zásadní změny shrnuje Mgr. Jaroslav Fořt z české pobočky mezinárodní právní kanceláře DLA Piper.

Člen Kverulantova týmu Jan Urban v tomto roce odhalil, že se kandidát na ústavního soudce Robert Fremr v roce 1988 dosti ostudně zapletl s komunistickou StB. To vedlo k jeho nejmenováním ústavním soudcem. To však není jediný případ kdy Jan Urban úspěšně protestoval proti jmenování problematického kandidáta do vysoké funkce. V roce 2012 osvětlil nepřijatelnost tehdy připravovaného jmenování Zdeňka Koudelky ústavním soudcem, protože se značně kompromitoval v kauze Diag Human a Koudelka se ústavním soudcem nestal. Na počátku roku 2019 navrhl tehdejší prezident Miloš Zeman, aby se jeho přítel a poradce Koudelka stal alespoň zástupcem ombudsmanky. Kverulant Urban znovu úspěšně protestoval a Koudelka nebyl jmenován ani zástupcem veřejné ochránkyně práv.

Pronajímání billboardů nikdy nebyl byznys pro hodné hochy. Hodně billboardů je postaveno na černo nebo jim již dávno vypršelo povolení a jsou nelegální. Dva z billboardářů se ovšem svými kriminálními praktikami vymykají poměrům běžným v české kotlině. Jsou jimi v Čechách naturalizovaný Slovák Anton Fischer, kterému soud uložil podmínku a zákaz podnikání a jeho syn Oliver, kteří vystupují pod značkou Eurobillboard. Kverulantovým cílem je parazity z Eurobillboardu zastavit, a proto v prosinci 2022 vyhlásil bojkot* na jejich billboardy a vyzývá všechny případné inzerenty, aby se k tomuto bojkotu přidali. Výzvu k bojkotu Kverulant propagoval na Google a Seznamu placenou inzercí. Jen v roce 2023 za ni utratil téměř 20 tisíc korun a jeho výzvu neinzerovat u Eurobilboardu vidělo 13 tisíc uživatelů internetu. Že je tento bojkot účinný dokazuje výhružný dopis od Eurobillboardu. Píše se v něm, že pokud Kverulant svůj bojkot nestáhne, bude čelit ze strany Eurobillboardu trestnímu oznámení a žalobě o náhradu škody. Ani tentokrát se Kverulant vyhrožování nezalekne. Bojkot nestáhne a bude jej dál propagovat a dál bude za tuto propagaci platit.

Místní kmotr Aleš Petříš si v roce 2008 na Praze 15 postavil načerno autobazar. Ten od roku 2012 provozovala švýcarská firma Emil Frey. Kverulant.org roky usiluje o odstranění této černé stavby. V srpnu 2022 se mu podařilo dosáhnout vydání zákazu používat stavbu a v dubnu 2023 byl autobazar na čas vyklizen. Nyní však autobazar je opět využíván. Za toto více než patnáctileté arogantní porušování zákona byla uložena jen jediná a směšně nízká pokuta 10 tisíc korun.

Přeje Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel P.S. Neziskové organizace často sklouzávají do jisté zaťatosti, která pramení z falešného pocitu, že právě ony jsou jedinými skutečnými ochránci veřejného zájmu. Máme za to, že účinný lék proti této umanutosti je humor. Proto již od našeho založení v roce 2009 sbíráme kreslené vtipy, které se týkají korupce a ...

Česká republika se zavázala, že bude dávat minimálně 2 % svého hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. Kverulant.org odhalil, že do této částky Ministerstvo obrany započetlo i rekordní pokutu ve výši půl miliardy za zmanipulované výběrové řízení na nákup vrtulníků. Ministerstvo do nákladů, které mají vyjadřovat naši vojenskou připravenost započítává i náklady na výsluhy vojáků, kteří již odešli do civilu. Ty jen za rok 2023 činí více než 3 miliardy korun.

Praha 15 prodloužila pronájem tří městských pozemků na dalších pět let za velmi nízkou cenu.  Smlouvy byly prodlouženy, přestože jeden z billboardů je podle policie nebezpečný a druhý se nachází v parku, kde jej zakazují pražské stavební předpisy. Kverulant to považuje za korupci a o podezřelém jednání informuje majitele pozemků, pražský magistrát.

Kverulant.org zmapoval, kdo sedí ve správních a dozorčích radách zdravotních pojišťoven. Zjistil, že jsou plné 126 rozežraných politiků a vysokých státních úředníků. Jejich odměna činí v průměru 30 tisíc měsíčně za jeden či dva dny práce. Jedna z pojišťoven však odmítá Kverulantovi poskytnout informace o odměnách svých statutárních orgánů. Jde o Pojišťovnu VZP (PVZP), dceřinou pojišťovnu státní Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Právě v PVZP je členem dozorčí rady Miroslav Kalousek. Kverulant proto podal ve věci neposkytnutí informací žalobu. Soud nedávno jeho žalobu zamítl. Kverulant se s tím odmítl smířit a proti rozsudku nyní podal kasační stížnost.

Veřejná kontrola politiků je docela náročná práce a bez peněz se dělat nedá. Přesto není Kverulant.org napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Nejsme placeni z vašich daní. Jsme odkázáni jen na pomoc našich dárců. Prosíme, buďte jedním z nich a hlídejte tak věrolomné politiky a rozežrané úředníky s námi.

Před dvěma lety, 17. prosince 2021 byla na zámku v Lánech jmenována vláda Petra Fialy (ODS) složená ze zástupců dvou koalic politických stran a hnutí: ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Piráti, STAN. Politici reprezentující současnou vládní koalici během kampaně před sněmovními volbami 2021 deklarovali „Změnu“. Tato změna však nepřišla a jistě i proto nemá Fialova vláda důvěru veřejnosti. Dokazuje to i nejnovější zpráva mezinárodní agentury Morning Consult, která hodnotí, jak lidé schvalují směřování svojí země pod vedením jejího leadera. Mezi 22 sledovanými zeměmi je Česká republika pod vedením premiéra Petra Fialy opět na nejhorším místě. Směřování země pod jeho vedením neschvaluje 79% občanů. To je další pokles od minulého měření. Nyní je namístě zhodnotit dvouleté působení kabinetu očima watchdogové organizace Kverulant.org

Milan Kubek, prezident České lékařské komory, nedávno navrhl, aby lékaři pobírali za svoji práci ještě výsluhový příspěvek. Přitom právě doktor Kubek nouzí rozhodně netrpí. Vedle příjmu z privátní lékařské praxe ještě dostává od lékařské komory měsíční paušální náhrady ve výši 150 korun měsíčně. Tento paušál se mu má od 1. ledna 2024 ještě zvýšit. Rozhodla o tom komora na svém posledním sjezdu.

Kverulant.org je přesvědčen, že služba veřejnoprávní televize je důležitým pilířem občanské společnosti a demokracie, a tím víc ho mrzí, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Na programu ČT1 je reklama zcela zakázaná. Televize však tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Ročně tak televize na nelegální reklamě vydělává více než čtvrt miliardy korun. Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Nejnověji k tomu dnes ředitel Kverulanta Vojtěch Razima osobně vyzval Radu České televize. Ta se dnes poprvé sešla v novém složení.

Praha 15 má nového čestného občana, poslance Milana Wenzla (ANO). Hlasovala pro něj nejtěsnější potřebná většina a rozhodující hlas pro své vlastní ocenění dodal sám bývalý starosta a nynější zastupitel Wenzl. Kverulant.org Wenzla dlouhodobě sleduje a považuje jej za politika, který si rozhodně nezaslouží úctu natož čestné občanství. Kverulant zjistil, že Wenzl je přeborníkem v nechození do práce v souběhu s inkasováním platu a poslaneckých náhrad. A to není jediná ničemnost, na kterou Kverulant Wenzlovi přišel.

Dnes je mezinárodní den proti korupci. Korupce je společenský jev, který se projevuje v různých formách, jako je například úplatkářství, zneužití veřejného majetku, nepotismus nebo klientelismus. Je to zneužití veřejného postavení nebo pravomoci k osobnímu prospěchu. Korupce má negativní dopad na ekonomiku, demokracii a společnost jako celek, Českou republiku nevyjímaje. Proto Kverulant už roky prosazuje přijetí zákona regulujícího lobbing.

Kverulant.org zjistil, že v České republice bylo za posledních 25 let jmenováno 406 generálů. Ti daňové poplatníky stojí ročně na platech a výsluhách tři čtvrtě miliardy korun. Kverulant proti této rozežranosti státu protestuje a žádá zastavení jmenování dalších generálů.

Ministerstvo obrany uzavřelo několik smluv na dodávku asi tisícovky násobně předražených kulometů MINIMI za 1,5 miliardy. Kulomety nedodává belgický výrobce, ale vesnický překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulanta zajímají podrobnosti o nákupu, zejména jednotková cena. Ministerstvo obrany v čele s Černochovou mu je však stále odmítá poskytnout. Překupník, který kulomety dodává, si to prý nepřeje.  Kverulant.org Ministerstvo obrany zažaloval za nezákonný postup a Městský soud v Praze jeho žalobě vyhověl. Přesto mu Černochová informace opět odmítla poskytnout. Následně soud pro Prahu 6 už v září pověřil soudního exekutora vymožením požadovaných informací. Ministerstvo je Kverulantovi ani přesto neposkytlo a Černochová nyní opět, už po třetí rozhodla o jejich neposkytnutí.

Pravidelná zkouška sirén vám má především připomenout, že je na čase se připojit ke Kverulantovi a společně s ním bojovat proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. Číslo Kverulantova účtu je 4350490001/5500. K darování můžete použít i tuto zabezpečenou darovací bránu. Buďte součástí Kverulantovy vytrvalé práce jakkoliv malým, za to však pravidelným darem. Většina jednotlivců nemá čas, prostředky, zkušenosti ...

Stát zaplatil a ještě zaplatí v roce 2023 bývalým policistům na takzvaných výsluhách 7,2 miliardy korun. To je skoro dvakrát tolik než v roce 2019. Výsluhy náleží bývalým příslušníkům po odchodu do civilu a jejich výše záleží na počtu odsloužených let. Ty nejvyšší, činí u policie v průměru 86 tisíc měsíčně a zpravidla je dostávají generálové ve výslužbě. Řada z v nich však vedle této státní renty bere další peníze od státu v různých zaměstnáních či trafikách. Kverulantovým cílem je prosadit takovou změnu zákona, která by nárok na výsluhový příspěvek omezila a která by odebrala výsluhový příspěvek těm bývalým příslušníkům ozbrojených složek, kteří i po odchodu do civilu dál berou veřejné peníze. Opakovaně k tomu vyzval všechny zákonodárce.

Kverulant.org zmapoval, kdo sedí ve správních a dozorčích radách zdravotních pojišťoven. Zjistil, že jsou plné 126 rozežraných politiků a vysokých státních úředníků. Jejich odměna činí v průměru 30 tisíc měsíčně za jeden či dva dny práce. Jedna z pojišťoven však odmítá Kverulantovi poskytnout informace o odměnách svých statutárních orgánů. Jde o Pojišťovnu VZP (PVZP), dceřinou pojišťovnu státní Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Právě v PVZP je členem dozorčí rady Miroslav Kalousek. Kverulant proto podal ve věci neposkytnutí informací žalobu. Soud však nyní Kverulantovu žalobu zamítl. Kverulant se s tím odmítá smířit a proti rozsudku chystá kasační stížnost.

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu watchdogová organizace Kverulant.org, která se do takových kauz s větším či menším úspěchem systematicky pouští. Prosíme vás, podpořte naši nelehkou práci. Jen díky velkorysým lidem můžeme pokračovat v našem boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Potřebujeme dobrou veřejnoprávní televizi. Česká televize jí ale být přestává. Stává se servilní služkou mocných. Místo kvalitních zpráv a investigativní práce nabízí spíše svazácký oportunismus.

Dnes je den slev a výhodných nabídek. Při nakupování na svých oblíbených webech můžete podpořit Kverulanta. Cena pro vás zůstává stejná a obchodník se vzdá části své marže ve prospěch naší watchdogové práce.

Ministerstvo obrany uzavřelo několik smluv na dodávku asi tisícovky násobně předražených kulometů MINIMI za 1,5 miliardy. Kulomety nedodává belgický výrobce, ale vesnický překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulanta zajímají podrobnosti o nákupu, zejména jednotková cena. Ministerstvo obrany v čele s Černochovou mu je však stále odmítá poskytnout. Překupník, který kulomety dodává, si to prý nepřeje.  Kverulant.org Ministerstvo obrany zažaloval za nezákonný postup a Městský soud v Praze jeho žalobě vyhověl. Přesto mu Černochová informace opět odmítla poskytnout. Následně soud pro Prahu 6 pověřil soudního exekutora vymožením požadovaných informací. Stejný soud, který exekuci nařídil ji nedávno zase zrušil. Ministerstvo obrany to na síti X prezentovalo jako zastavení exekuce. To však není pravda. Usnesení o zastavení exekuce není pravomocné a ministerstvo je tak v exekuci dál. Navíc Kverulant nyní proti zastavení exekuce podal odvolání.

Signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád drží již od 17. listopadu před Úřadem vlády hladovku a protestuje tak kvůli neřešení problému nízkých důchodů členů třetího odboje. Jeho protest ostře kontrastuje s tím, jak je postaráno o bývalé komunistické lampasáky.

Česká televize (ČT) už roky používá k posouzení objektivity zpravodajství analýzy od firmy Media Content Experts. V březnu 2023 se stejnou firmou uzavřela televize další smlouvu na 16 milionů korun. Podle Kverulanta předcházelo uzavření smlouvy zmanipulované výběrové řízení. Proto Kverulant.org podal oznámení na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a ten zahájil správní řízení a nyní uložil ČT pokutu 180 tisíc korun. Kauza tím však nekončí, ČT se proti pokutě odvolala.

Dnes je světový den obětí dopravních nehod. Podle údajů policie loni na silnicích zemřelo 454 lidí. Rok předtím to bylo 470 lidských životů. Rok 2022 byl dosud nejméně tragickým rokem na českých silnicích za víc než 60 let policejních statistik. Kverulant věří, že tato čísla jsou nízká i díky odstranění podstatné části billboardů z dálnic a silnic I. třídy o které se významně zasloužil.

I Kverulant si dnes s hrdostí připomíná 17. listopad 1989, kdy jsme se konečně zbavili komunistické totality. Sametové revoluce se tehdy aktivně zúčastnili tehdejší disident a nynější člen Kverulantovy správní rady Jan Urban a tehdejší studentský vůdce a nynější ředitel a zakladatel Kverulanta, Vojtěch Razima. 

a demokracie, a tím víc ho mrzí, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Na programu ČT1 je reklama zcela zakázaná. Televize však tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Ročně tak televize na nelegální reklamě vydělává více než čtvrt miliardy korun. Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Kverulant už v této věci podal množství podnětů. Tu nejnovější, již osmou mu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) opět zamítla.

V České republice neexistuje žádná regulace lobbingu, natožpak toho, kde se pravděpodobně točí vůbec nejvíc peněz, tedy lobbingu armádního.  Kverulantovým cílem je tento zoufalý stav změnit a prosadit přijetí zákona o regulaci lobbingu. To se mu navzdory roky trvajícímu úsilí stále nedaří. Nejnověji je proti přijetí zákona ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), prý by to bylo drahé.

Poslanci Evropského parlamentu (EP) dostávají každý měsíc plat kolem 200 tisíc korun čistého. K tomu mají nárok na cestovní náhrady, denní příspěvek, příspěvek na všeobecné výdaje, náhrady za zdravotní péči a na vybavení kanceláře ve výši dalších, odhadem, 200 tisíc korun čistého měsíčně. Navíc poslanci EP ještě mají nárok na speciální starobní důchod poté, co dovrší věk 63 let. Kverulant.org se pokouší zjistit, kolik přesně dostávají čeští poslanci a jak často za to chodí do práce, a proto podal k Evropskému parlamentu žádost o informace. Ten mu je však odmítá poskytnout. Prý by to bylo v rozporu s ochranou osobních údajů poslanců. Proti tomuto postupu Kverulant podal stížnost a pravděpodobně ho čeká dlouhá a nákladná bitva. Rozežrané politiky je třeba kontrolovat neustále, a to Kverulant dělá už od roku 2009.

Ministerstvo obrany uzavřelo několik smluv na dodávku asi tisícovky násobně předražených kulometů MINIMI za 1,5 miliardy. Kulomety nedodává belgický výrobce, ale vesnický překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulanta zajímají podrobnosti o nákupu, zejména jednotková cena. Ministerstvo obrany v čele s Černochovou mu je však stále odmítá poskytnout. Překupník, který kulomety dodává, si to prý nepřeje.  Kverulant.org Ministerstvo obrany zažaloval za nezákonný postup a Městský soud v Praze jeho žalobě vyhověl. Přesto mu Černochová informace opět odmítla poskytnout. Následně soud pro Prahu 6 pověřil soudního exekutora vymožením požadovaných informací. Stejný soud, který exekuci před časem nařídil ji nyní svým usnesením zase zrušil. Ministerstvo obrany to na síti X prezentuje jako zastavení exekuce. To však není pravda. Usnesení o zastavení exekuce není pravomocné a ministerstvo je tak v exekuci dál. Kverulant je přesvědčen, že ani nikdy pravomocné nebude, protože proti němu chystá odvolání a odvolací soud jej zruší. 

Kverulantova kauza kulometů MINIMI podtrhuje úroveň (ne)komunikace Ministerstva obrany. Úřad odmítá sdělovat informace, nerespektuje rozhodnutí soudu a čelí exekuci. Kverulant však není sám, kdo naráží na aroganci úřadu Jany Černochové (ODS). Dalšími, komu jsou upírány informace jsou redaktoři Security Magazínu, kteří se zajímají o jiný velmi problematický nákup. Jde o akvizici bojových vozidel pěchoty (BVP), které přijdou státní rozpočet možná až na 71 miliard korun místo slibovaných 59.

Poslanci Evropského parlamentu (EP) dostávají každý měsíc plat kolem 200 tisíc korun čistého. K tomu mají nárok na cestovní náhrady, denní příspěvek, příspěvek na všeobecné výdaje, náhrady za zdravotní péči a na vybavení kanceláře ve výši dalších, odhadem 200 tisíc korun čistého měsíčně. Navíc poslanci EP ještě mají nárok na speciální starobní důchod poté, co dovrší věk 63 let. Skupina novinářů z Evropské unie se v minulosti pokoušela zjistit kolik přesně dostávají poslanci na náhradách. Evropský parlament novinářům tyto informace odmítl poskytnout a tak se obrátili na soud, ale v roce 2018 Soudní dvůr EU jejich žalobu zamítl. Kverulant to nyní zkouší znovu a dnes podal Evropskému parlamentu žádost o informace, kterou se dožaduje přesného vyčíslení vyplacených poslaneckých náhrad všem českým poslancům.

Chodí vám na e-mail málo newsletterů?  Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně!  Přibližně jednou za 14 dnů vás budeme informovat o právě nejdůležitější kauze v Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 metrů sedm velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant usiluje o redukci těchto retardérů, a nyní má konečně hotovo. Včera byly odstraněny tři přejezdové zpomalovací prahy, z dva byly nahrazeny přejezdovými polštáři a u zbylých prahů byly prodlouženy nájezdové hrany.

Dnes je to právě 10 let co Kverulant.org uveřejnil svůj první příspěvek na sociální síti Twitter, dnes přejmenované na sít X. Za minulých 10 let Kverulant nasbíral 4 375 sledujících. Za poslední tři měsíce získal Kverulant 85 tisíc zobrazení, 922 hodnocení líbí se a v 242 případech byl jeho příspěvek sdílen. Nejpopulárnější tweet byl uveřejněn teprve nedávno: Navzdory soudu i exekuci ministryně Černochová stále tají informace o předraženém nákupu kulometů od překupníka za 1,5 miliardy. Vidělo ho více než 10 tisíc lidí.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Ministerstvo obrany uzavřelo několik smluv na dodávku asi tisícovky násobně předražených kulometů MINIMI za 1,5 miliardy. Kulomety nedodává belgický výrobce, ale vesnický překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulanta zajímají podrobnosti o nákupu, zejména jednotková cena. Ministerstvo obrany v čele s Černochovou mu je však stále odmítá poskytnout. Překupník, který kulomety dodává, si to prý nepřeje. Kverulant.org Ministerstvo obrany zažaloval za nezákonný postup a Městský soud v Praze jeho žalobě vyhověl. Přesto mu Černochová informace opět odmítla poskytnout. Následně soud pro Prahu 6 pověřil soudního exekutora vymožením požadovaných informací. Ani nyní je však ministerstvo Kverulantovi neposkytlo a Černochová opět rozhodla o jejich neposkytnutí.

I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu. Hezký sváteční den přeje Kverulant.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) objednalo likvidaci pěti nelegálních billboardu na Pražském okruhu (D0). Celkem bude tato likvidace stát více než 2 milionů korun. Kverulant.org je rád, že odstraňování billboardů pokračuje i když tempo je zoufale pomalé a cena za demontáž billboardů se zdá být přemrštěná.

České republice neexistuje žádná regulace lobbingu, natožpak toho, kde se pravděpodobně točí vůbec nejvíc peněz, tedy lobbingu armádního. Jak fatálně nám chybí zákon o lobbingu dokazuje působení armádního generála v záloze Jiřího Šedivého, který si po svém odchodu do civilu v srpnu 2003 založil lobbistickou firmu Generals, s.r.o. a přesvědčil vládu, aby nakoupila dražší a horší vrtulníky za 18 miliard. Kverulantovým cílem je tento zoufalý stav změnit a prosadit přijetí zákona o regulaci lobbingu. Proto Kverulant dnes opět píše všem vrcholným politikům, aby se přijetím této důležité normy začali seriózně zabývat.

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu watchdogová organizace Kverulant.org, která se do takových kauz s větším či menším úspěchem systematicky pouští. Prosíme vás, podpořte naši nelehkou práci. Jen díky velkorysým lidem můžeme pokračovat v našem boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

Kverulant.org odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl (ANO) uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se psalo, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdil, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy v sumě 10 milionů korun na Kverulantův náklad. V říjnu 2017 rozhodl soud první instance, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a nemusí se ani omlouvat. Ekospol se odvolal, ale 22. října 2018 vrchní soud jeho žalobu definitivně zamítl. Tento rozsudek považuje Kverulant za významný nejen pro svoji činnost. Soud totiž tímto rozsudkem konstatoval, že veřejnost má právo nazývat věci pravými jmény. Přesně to Kverulant dělá již od roku 2009. Pomozte mu v tom jakkoliv malým darem.

Jen znalci patrně vědí, že státní Všeobecná zdravotní pojišťovna má dceřinou společnost Pojišťovna VZP, která poskytuje komerční pojištění. Tato dcera získala lobováním Jaroslava Faltýnka (ANO) monopol na pojištění léčebných nákladů cizinců. Šlo o miliardový byznys na úkor běžných komerčních pojišťoven a v rozporu s legislativou EU. Cílem Kverulanta bylo donutit stát ukončit tento nemravný a nezákonný byznys. To se mu nakonec podařilo a monopol byl přijetím novely příslušného zákona 12. června 2023 zrušen. To vedlo ke zlevnění pojištění o desítky procent.

V úterý policie slavnostně převzala prvních 50 vozů Škoda Kodiaq s útočným rámem. Dalších 239 má být dodáno do konce roku. Jeden kus luxusního SUV vychází na rekordních 1,6 milionu korun. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který byl na předání přítomen, si pochvaloval, že 375 milionů korun z celkových 453 zaplatila Evropská unie. Má to však háček. Peníze šly z dotačního programu „Podpora zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a jejími sociálními dopady a příprava zeleného, digitálního a odolného oživení hospodářství“. Co však má nákup nových luxusních SUV pro represivní složky společného se zotavením z krize po pandemii COVID-19 nebo s přípravou zeleného, digitálního oživení hospodářství, je pro Kverulanta velkou záhadou. Proto se obrátil se svými zjištěními na Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Kverulant.org zmapoval účast volených zástupců lidu na jednání sněmovny. Zjistil, že poslanci Andrej Babiš (ANO), Pavel Blažek (ODS), Jana Černochová (ODS), David Kasal (ANO), Karel Tureček (ANO) a Milan Wenzl (ANO) byli od listopadu 2021 do začátku září jen na polovině jednání. Kverulant i u členů vlády, Jany Černochové a Pavla Blažka dnes chybně uvedl, že jim absence ve sněmovně nebránila pobírat poslanecký plat v plné výši a inkasovat poslanecké náhrady. Není to pravda, protože zákon souběh ministerského a poslaneckého platu zakazuje. Kverulant se za tuto chybu omlouvá a na svých stránkách ji už opravil.

Kverulant.org zmapoval účast volených zástupců lidu na jednání sněmovny. Zjistil, že poslanci Andrej Babiš (ANO), Pavel Blažek (ODS), Jana Černochová (ODS), David Kasal (ANO), Karel Tureček (ANO) a Milan Wenzl (ANO) byli od listopadu 2021 do začátku září jen na polovině jednání. To jim však nebránilo pobírat poslanecký plat v plné výši a inkasovat poslanecké náhrady. Kverulant to považuje za nemravné, protestuje a vyzval všechny uvedené poslance, aby složili mandát, protože jej nedokáží řádně vykonávat.

Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Celkem jste nás již podpořili 512 nákupy, díky kterým nám obchodníci ze své provize zaslali částku 12 702 korun. Děkujeme.

Ministerstvo obrany se pokouší vyhnout soudem nařízené exekuci Ještě za ministra Lubomíra Metnara (ANO) uzavřelo Ministerstvo obrany miliardovou smlouvu na dodávku tisícovky násobně předražených kulometů MINIMI. V dubnu 2022, tedy již za ministryně Jany Černochové (ODS), byla cena za kulomety navýšena z 1,1 miliardy na 1,5 miliardy. Kulomety nedodává belgický výrobce, ale překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulanta zajímají podrobnosti o nákupu, zejména jednotková cena. Ministerstvo obrany v čele s Černochovou mu je však stále odmítá poskytnout. Překupník, který kulomety dodává, si to prý nepřeje.  Kverulant.org Ministerstvo obrany zažaloval za nezákonný postup a Městský soud v Praze jeho žalobě nedávno vyhověl. Přesto mu Černochová informace opět odmítla poskytnout. Proto se Kverulant domáhá nápravy prostřednictvím exekuce. Úspěšně, soud pro Prahu 6 pověřil soudního exekutora vymožením požadovaných informací. Ani nyní je však ministerstvo Kverulantovi neposkytlo a domáhá se zrušení exekuce. 

Dnešek je Světovým dnem technické normalizace. Kverulant si v této souvislosti dovoluje připomenout, že má velký podíl na tom, že stát počátkem roku 2021 začal poskytovat závazné normy zdarma.

Zachovejte klid! Papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i vy začnete podporovat Kverulanta jakkoliv malým zato však pravidelným darem.

Adéla Šnajdrová, čerstvá úspěšná absolventka Vysokého učení technického v Brně (VUT) popisuje svůj zápas s úředním šimlem, když psala svoji diplomovou práci na téma nelegální vizuální smog v Brně. Konstatuje, že úřady nemají žádní systém, který by nelegální stavby mapoval, natož odstraňoval.

Chodí vám na e-mail málo newsletterů?  Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně!  Přibližně jednou za 14 dnů vás budeme informovat o právě nejdůležitější kauze v Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

Mezinárodní agentura Morning Consult vydala nejnovější zprávu, která hodnotí, jak lidé schvalují směřování svojí země pod vedením jejího leadera. Mezi 22 sledovanými zeměmi je Česká republika pod vedením premiéra Petra Fialy opět na nejhorším místě. Směřování země pod jeho vedením neschvaluje 78 % občanů. To je další pokles od minulého měření.

Po Pražském okruhu se opět proháněly formule. Policie je opět nechytla a opět se neví, kdo je řídil. Petr Jaroš ze serveru D-fence se v politicky nekorektním článku zamýšlí nad tím, jestli to skutečně vadí a jestli by nám daleko víc nemělo vadit, že se na silnici pohybují stovky policejních aut s černým trubkovým útočným rámem bez homologace.

Česká obchodní inspekce (ČOI) zveřejnila další seznam benzínových stanic, které na svých stojanech nabízely nekvalitní palivo. Za poslední dva měsíce jich přibylo šest. Pravidelné adresné zveřejňování výsledků kontrol benzínek je především Kverulantova zásluha, když se mu před lety podařilo změnit letitou praxi ČOI.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Kverulant.org roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem, ani členem vlády a ani nebyl zvolen prezidentem. Poslanecká sněmovna v červnu 2023 prohlasovala novelu zákona, která zpřísňuje vlastnictví médií vrcholnými politiky a která explicitně stanoví, že nikdo z poslanců nesmí vlastnit media a to ani prostřednictvím svěřenských fondů. Následně Babiš prodal mediální skupinu Mafra i Rádio Impuls. Skončila tak jedna neslavná kapitola naší moderní historie. Pojďme si ji připomenout. Už jen proto, aby se už nikdy neopakovala.

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 metrů sedm velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant usiluje o redukci těchto retardérů, ale teprve nyní začaly retardéry konečně mizet.

Za záplavou čísel ze státního rozpočtu by se měla skrývat ekonomická realita. Ne vždy tomu tak ale bylo a nebude tomu tak ani u rozpočtu na rok 2024, jehož schvalování má před sebou vláda. Schodek je naplánován na 252 miliard korun. Je to ale i díky účetnímu kejklířství. Ve skutečnosti bude desítky miliard vyšší. Více již v analýze Roberta Břeštana ze serveru Hlídací pes.

I my dnes slavíme český státní svátek. Toto datum je zároveň svátkem sv. Václava, přemyslovského knížete, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu. Svátek připadá na den jeho zavraždění asi v roce 935 za účasti Václavova bratra Boleslava.

Ještě za ministra Lubomíra Metnara (ANO) uzavřelo Ministerstvo obrany miliardovou smlouvu na dodávku tisícovky násobně předražených kulometů MINIMI. V dubnu 2022, tedy již za ministryně Jany Černochové (ODS), byla cena za kulomety navýšena z 1,1 miliardy na 1,5 miliardy. Kulomety nedodává belgický výrobce, ale překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulanta zajímají podrobnosti o nákupu, zejména jednotková cena. Ministerstvo obrany v čele s Černochovou mu je však stále odmítá poskytnout. Překupník, který kulomety dodává, si to prý nepřeje. Kverulant.org Ministerstvo obrany zažaloval za nezákonný postup a Městský soud v Praze jeho žalobě nedávno vyhověl. Přesto mu Černochová informace opět odmítla poskytnout. Proto se Kverulant domáhá nápravy prostřednictvím exekuce. Úspěšně, soud pro Prahu 6 nyní pověřil soudního exekutora vymožením požadovaných informací.

Česká televize už roky používá k posouzení objektivity zpravodajství analýzy od firmy Media Content Experts. V březnu 2023 se stejnou firmou uzavřela televize další smlouvu na 16 milionů korun. Uzavření smlouvy předcházelo velmi problematické výběrové řízení. Proto Kverulant.org podal oznámení na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a ten již zahájil správní řízení. Kverulant o svých zjištěních informoval i Radu ČT a ta na základě jeho podnětu nařídila interní šetření. Projednání výsledku tohoto šetření na Radě ČT minulý týden jen potvrdilo Kverulantovy námitky proti férovosti soutěže.

Velký LED billboard u magistrály na Těšnově již více než deset let porušuje mnohá platná pravidla. Ve čtvrtek 5. října to budou právě dva roky, kdy Ministerstvo pro místní rozvoj potvrdilo nezákonnost prodloužení stavebního povolení vydaného Prahou 8. Přesto je velká obrazovka u magistrály stále na svém místě. Jak zjistil deník N, je to proto, že odbor pražského magistrátu ho odmítá odstranit. Opakovaně ho za to napomínalo ministerstvo dopravy, které jeho postup označilo za skandální. Kverulant.org se k této kritice připojuje a jednání magistrátu si nedovede vysvětlit jinak než korupcí.

Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) v minulých pěti letech pokutovali společnost Mountfield ve 22 případech. Celková výše pokut činila pouhých 215 tisíc korun, a to i přesto, že v jednom případě přistihla ČOI prodejce zahradní techniky při tom, že nové, „poloviční“ ceny „vypočetl“ z vymyšlených „původních“ cen. Ve srovnání s obratem společnosti Mountfield, který jen v roce 2021 činil 8,3 miliardy korun, jde o směšně nízkou sumu. Kverulant.org je přesvědčený, že ČOI by spotřebitele měla v boji proti nepoctivým obchodním řetězcům chránit důrazněji. Vždyť zákon jí v případě klamání zákazníků umožňuje ukládat pokuty až do výše pěti milionů korun.

Kverulant.org roky usiloval o navrácení areálu Hradu veřejnosti. K otevření sice došlo, ale je to otevření dosti rozpačité a nemusí být trvalé. Kauza v létě pokračovala soudem se Správou Pražského hradu. I prezident Petr Pavel totiž trval na tom, že přístup veřejnosti do areálu má být výrazně omezen, prý se mu tak bude lépe vládnout. Městský soud pravomocně nedávno na základě podání Pavlovy kanceláře rozhodl, že areál Pražského hradu není veřejným prostranstvím, tedy místem, kam by veřejnost mohla vstupovat bez omezení. Kverulant se s tím odmítá smířit a podal kasační stížnost.

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu watchdogová organizace Kverulant.org, která se do takových kauz s větším či menším úspěchem systematicky pouští. Prosíme vás, podpořte naši nelehkou práci. Jen díky velkorysým lidem můžeme pokračovat v našem boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

S jistou nadsázkou lze tvrdit, že v politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist s třiceti politiky je toho důkazem. Za rok a půl si tam našli cestu už čtyři lidé z vládní pětikoalice. Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Nejnověji přibyla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) za netransparentní a násobně předražený nákup kulometů za 1,5 miliardy korun od překupníka.  Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti. 

Kverulant.org odhalil, že Policie nakupuje bezmála tři stovky nových vozů. Jejich základem bude nejrychlejší možná specifikace dosluhující Škody Kodiaq, tedy provedení RS. Jedno auto včetně další výbavy bude stát 1,6 milionu korun a bude mít kontroverzní masivní trubkový rám umístěný na přední části auta. K čemu přesně policisté tato drahá a výkonná SUV vlastně potřebují a kdo to zaplatí? Odpovědi hledal nejen Kverulant, ale i kolegové z Autowebu.

klienty spořitelně. Aby nebylo na první pohled jasné, že jde o ničemnost, byl projekt prezentován jako vydávání identifikačních průkazů s názvem sKarta pro osoby, kterým jsou vypláceny sociální dávky. Ke kartě však také náležel speciální bankovní účet, na který byly veškeré sociální dávky zasílány. Zasílání na účet u jiné banky nebylo akceptováno. I Kverulantova usedavá kritika vedla k tomu, že projekt byl v 17. září 2013 zrušen.

Dnes je Mezinárodní den demokracie. Tento den nám má připomínat, že podporovat a chránit demokracii je potřeba neustále.  Mezinárodní den demokracie byl vyhlášen Organizací spojených národů v roce 2007 a poprvé se slavil v roce 2008. Datum 15. září připomíná den, kdy v roce 1997 Meziparlamentní unie, organizace sdružující parlamenty z různých koutů světa, přijala Všeobecnou deklaraci o demokracii.

Regulace reklamy v bezprostřední blízkosti silnic a dálnic neustále utahuje šrouby nad provozovateli nelegálních reklamních zařízení a jiných reklamních ploch. Ti se však stále zdají být o krok napřed. Čerstvá novela zákona o pozemních komunikacích dává obcím a krajům do rukou nový nástroj proti těmto praktikám. Zásadní změny shrnuje Mgr. Jaroslav Fořt z české pobočky mezinárodní právní kanceláře DLA Piper.

Ještě za ministra Lubomíra Metnara (ANO) uzavřelo ministerstvo obrany miliardovou smlouvu na dodávku tisícovky násobně předražených kulometů MINIMI. V dubnu 2022, tedy již za ministryně Jany Černochové (ODS), byla cena za kulomety navýšena z 1,1 miliardy na 1,5 miliardy a kulometů velmi pravděpodobně nebude víc. Kulomety nedodává belgický výrobce, ale překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulanta zajímají podrobnosti o nákupu, zejména jednotková cena. Ministerstvo obrany včele s Janou Černochovou mu je však odmítlo poskytnout. Překupník, který kulomety dodává si to prý nepřeje. Kverulant ministerstvo obrany zažaloval za nezákonný postup a Městský soud v Praze jeho žalobě nedávno vyhověl. Přesto mu Černochová informace opět odmítla poskytnout. Proto se Kverulant domáhá poskytnutí požadovaných informací prostřednictvím exekuce.

Před rokem se Policie pochlubila, že do svého vozového parku zařadila Ferrari. Šlo o typ Italia, který byl zabaven coby majetek pocházející z trestné činnosti. Stroj s maximální rychlostí 326 km/h prý využijí ke stíhání silničních pirátů. Šéf vnitra Vít Rakušan tehdy uvedl, že má z Ferrari pro policii radost. Následně čelil kritice, že vozidlo s nákladným provozem měla Policie prodat v dražbě a za utržené peníze pořídit něco užitečného. S tímto názorem Kverulant naprosto souhlasí a jeho zjištění to jen dokazují. Podle zjištění serveru Garáž.cz nebyl dopaden žádný pirát, přesto nás první rok provozu této okázalé policejní hračky vyšel na 620 tisíc korun.

Mezinárodní agentura Morning Consult vydala nejnovější zprávu, která hodnotí, jak lidé schvalují směřování svojí země pod vedením jejího leadera. Mezi 22 sledovanými zeměmi je Česká republika pod vedením premiéra Petra Fialy opět na nejhorším místě. Směřování země pod jeho vedením neschvaluje 74 % občanů.

Kverulant není zdaleka sám, kdo bojuje proti vizuálnímu smogu v ulicích našich měst a podél silnic. Část billboardů, které denně potkáváme je nelegální. Buď stavební povolení nikdy neměly nebo již vypršela. Kverulantovi kolegové spustili nový web Nelegální reklama, kde najdete jednoduchý návod, jak přimět úřady tyto billboardy odstranit.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

Od 1. září 2007 bylo v ČR zavedeno povinné přimíchávání biosložky do nafty a benzinu. Přimíchávání biopaliv roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. A jaký je váš názor na biopaliva?

Od 1. září 2007 bylo v ČR zavedeno povinné přimíchávání biosložky do nafty a benzinu. Přimíchávání biopaliv roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Bohužel to není boj vítězný.

S jistou nadsázkou lze tvrdit, že v politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Ale všichni nejsou stejní a všichni politici nekradou. A platí-li tento předpoklad, pak ani všechny politické strany nejsou stejné. A co si o tom myslíte vy?

Jen znalci patrně vědí, že státní Všeobecná zdravotní pojišťovna má dceřinou společnost Pojišťovna VZP, která poskytuje komerční pojištění. Tato dcera získala lobováním Jaroslava Faltýnka (ANO) monopol na pojištění léčebných nákladů cizinců. Šlo o miliardový byznys na úkor běžných komerčních pojišťoven a v rozporu s legislativou EU. Cílem Kverulanta bylo donutit stát ukončit tento nemravný a nezákonný byznys. To se mu nakonec podařilo a monopol byl přijetím novely příslušného zákona tuto středu zrušen.

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu watchdogová organizace Kverulant.org, která se do takových kauz s větším či menším úspěchem systematicky pouští. Prosíme vás, podpořte naši nelehkou práci. Jen díky velkorysým lidem můžeme pokračovat v našem boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

Policie používá od roku 2019 téměř 500 Octavií s nebezpečným útočným trubkovým rámem. Rámům chybí homologace pro provoz na pozemních komunikacích. Nyní Ministerstvo vnitra uzavřelo smlouvy na nákup 289 vozů Škoda Kodiaq s útočným rámem za celkem 453 milionů korun. Jeden kus luxusního SUV tak vychází na 1,6 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že soutěž byla předen připravena pro jediného zájemce a žádá Úřad na ochranu hospodářské soutěže, aby zakázku přešetřil. Kverulant také protestuje proti tomuto nákupu v době rekordních deficitů státního rozpočtu. Navíc policisté s rámy v minulosti úmyslně bourali do jiných vozidel. Dělo se tak často z banálních důvodů a už při tom zranili nejméně 12 lidí. Rámy používali i na motorkáře nebo cyklisty. 

Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa byla vpádem armád pěti komunistických zemí v čele s Rudou armádou, která se uskutečnila 21. srpna 1968. Invaze byla podpořena žádostí konzervativního křídla Komunistické strany Československa. Důvodem intervence byl sovětský imperialismus a jeho odpor proti liberálně reformním vnitropolitickým změnám známým pod názvem Pražské jaro.

Minulý týden armáda převzala další dva americké vrtulníky. Celkem Česko nakoupilo osm víceúčelových helikoptér Venom a čtyři bitevníky Viper v hodnotě více než 17 miliard korun. Podle analytika Milana Mikuleckého, který poskytl rozhovor Českému rozhlasu mají tyto stroje zásadní nevýhody. Tou největší je, že je nikdo, kromě námořní pěchoty Spojených států, nevyužívá. Nákup těchto kuriozních strojů má jednoduché vysvětlení: lobbing.  Tím, kdo se nechal přesvědčit, že Česká armáda potřebuje helikoptéry ideální pro útočnou operaci v indopacifiku byl zejména bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).

Ještě za ministra Lubomíra Metnara (ANO) uzavřelo ministerstvo obrany miliardovou smlouvu na dodávku tisícovky pětkrát předražených kulometů MINIMI. Kulomety nedodává belgický výrobce, ale překupník CB SERVIS CENTRUM. V dubnu 2022, tedy již za ministryně Jany Černochové (ODS) byla cena za kulomety navýšena z 1,1 miliardy na 1,5 miliardy a kulometů velmi pravděpodobně nebude víc. Kverulant byl přesvědčen, že tímto navýšením ceny byl porušen zákon o zadávání veřejných zakázek a podal k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podnět k šetření. Podle ÚOHS však zákon porušen nebyl a věc odložil. Navzdory tomuto neúspěchu bude Kverulant dál kontrolovat kam jdou miliardy z veřejných rozpočtů.

Andrej Babiš zveřejnil loni v dubnu na facebooku koláž s fotkou Pavly Holcové ze serveru Investigace.cz, ve které se tvrdilo, že bude-li Babiš kandidovat na českého prezidenta, objeví se na něj týden před volbami „nepravdivá špína“, a to v režii George Sorose. Nyní Krajský soud v Praze pravomocně rozhodl o tom, že Andrej Babiš se musí investigativní novinářce omluvit. Kverulant.org tento rozsudek, který se zastal kolegyně z watchdogové organizace velmi vítá, protože dodává nejen jemu odvahu pokračovat v odhalování věrolomných politiků.  

V lednu 2023 začala platit novela o ochraně spotřebitele. Nově platí, že uváděná sleva se vypočte z nejnižší ceny, za kterou byl výrobek prodávám posledních 30 dnů. Česká obchodní inspekce (ČOI) v prvním pololetí tohoto roku provedla celkem 1 142 kontrol. Při 456 kontrolách zjistila porušení zákona, ale uložila pouze 39 pokut v celkové hodnotě 563 500 korun. Průměrná výše pokuty ...

Ještě za ministra Lubomíra Metnara (ANO) uzavřelo ministerstvo obrany miliardovou smlouvu na dodávku tisícovky pravděpodobně pětkrát předražených kulometů MINIMI. V dubnu 2022, tedy již za ministryně Jany Černochové (ODS) byla cena za kulomety navýšena z 1,1 miliardy na 1,5 miliardy. Nákup proběhl bez řádného výběrového řízení a kulomety nedodává belgický výrobce, ale překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulanta zajímají podrobnosti o nákupu, zejména jednotková cena. Ministerstvo obrany včele s Janou Černochovou mu je však odmítlo poskytnout. Překupník, který kulomety dodává si to prý nepřeje. Kverulant ministerstvo obrany zažaloval za nezákonný postup a Městský soud v Praze jeho žalobě dnes vyhověl. Veřejnost se tak dozví kolikrát byly kulomety předraženy.

Česká obchodní inspekce pravidelně vyhodnocuje a porovnává jakost pohonných hmot. Za první půl roku 2023 bylo z 1143 odebraných vzorků nafty a benzínu celkem 5 nevyhovujících což je 0,43 %. To je oproti minulým letům malé zlepšení, ale i oblíbené čerpací stanice v Česku prodávaly nebezpečnou naftu.

Kverulant.org si od České obchodní inspekce (ČOI) vyžádal informace o pravomocných pokutách uložených obchodním řetězcům od roku 2022. Z vyžádaných informací vyplývá, že za sledované období dostal zdaleka nejvíce pokut řetězec Penny. Šlo o sankce v celkové výši 6,25 milionu korun a Penny dostalo i pokutu nejvyšší. ČOI také ve dvou případech konstatovala, že jde o „systémové nedostatky“. Kverulant adresně upozorňuje na neférové chování velkých a mocných již od roku 2009.

Počátkem roku 2020 Kverulant.org odhalil vyvádění peněz z Pražského dopravního podniku (DPP) prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt nejdřív obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohli právníci za danou službu fakturovat. Pak byl ovšem uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno. Kverulant ...

Billboardy kolem Pražského okruhu už jsou více než 5 let zakázané, přesto je ministerstvu dopravy ještě neodstranilo. Politikům se totiž velmi hodí, jak dokazuje fotografie z Pražského okruhu. Byla to právě euro poslankyně Veronika Vrecionová (ODS), kdo se v roce 2012 nechal „zlobovat“ a navrhl podstatné zmírnění zákazu billboardů a komu mají být billboardáři za co vděčni. Pojďme si připomenout, jak to tehdy bylo.

Chodí vám na e-mail málo newsletterů?  Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně!  Přibližně jednou za 14 dnů vás budeme informovat o právě nejdůležitější kauze v Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila provozovateli sítě autobazarů AutoESA pokutu za sérii přestupků. Inspektoři je odhalili v roce 2021 a 2022 a to jak v internetovém obchodě bazaru, tak na jeho prodejní ploše. Rozhodnutí o udělení pokuty se stalo pravomocné v únoru 2023. Informace přináší Kverulant.org díky svému dotazu dle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Včera Senát schválil normu, která si kladla za cíl zpřísnit vlastnictví médii vrcholnými politiky. Norma však byla prosazena jako přílepek. Navíc v zákoně zůstal „díra“ v podobě možnosti politiků vlastnit internetová média.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

Kverulant.org zmapoval, kdo sedí ve správních a dozorčích radách zdravotních pojišťoven. Zjistil, že jsou plné rozežraných politiků a vysokých státních úředníků. Odměna v Oborové zdravotní pojišťovně (OZP) činí v průměru 37 tisíc měsíčně za jeden či dva dny práce. To ale není vše, vedení OZP si založilo dceřinou společnost Vitalitas pojišťovna. I ta má statutární orgány, které berou peníze. OZP ale odmítá Kverulantovi sdělit kolik tito členové statutárních orgánů dostávají. Kverulant nyní proti ignorování zákona o veřejném přístupu k informací podal odvolání.

Stát zaplatil v roce 2022 bývalým příslušníkům ozbrojených složek na takzvaných výsluhách 12,5 miliardy korun. Výsluha náleží bývalému příslušníkovi po odchodu do civilu a její výše záleží na počtu odsloužených let. Ty nejvyšší, kolem 80 tisíc měsíčně, dostávají generálové ve výslužbě.  Řada z v nich však vedle této státní renty bere další peníze od státu v různých zaměstnáních či trafikách. Kverulantovým cílem je prosadit takovou změnu zákona, která by odebrala výsluhový příspěvek těm bývalým příslušníkům ozbrojených složek, kteří i po odchodu do civilu dál berou veřejné peníze. Dnes k tomu vyzval všechny zákonodárce.  Podpořte nás v této kampani alespoň malým darem.

Kverulant.org roky usiloval o navrácení areálu Hradu veřejnosti. K otevření sice došlo, ale je to otevření dosti rozpačité a nemusí být trvalé. Kauza dnes pokračovala soudem se Správou Pražského hradu. I prezident Petr Pavel totiž trval na tom, že přístup veřejnosti do areálu má být výrazně omezen, prý se mu tak bude lépe vládnout. Městský soud dnes pravomocně rozhodl, že areál Pražského hradu není veřejným prostranstvím, tedy místem kam veřejnost může vstupovat bez omezení.

Premiér Petr Fiala (ODS) tento týden na fóru Meltingpot na festivalu Colours of Ostrava prohlásil, že patříme mezi světovou špičku v obraně. Že jde o zjevnou lež dokazují tři zpackané armádní zakázky za 80 miliard korun. K těm nyní přibylo rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže zastavit nákup vozidel pro výsadkáře. Důvodem je pravděpodobně podezření, že zakázka byla nezákonným způsobem ovlivněna lobbistou a současně prvním náměstkem ministryně obrany Jany Černochové (ODS).

Robert Fremr jistě patří mezi nejkvalifikovanější a nejzkušenější trestní soudce v zemi. Na Ústavní soud by ale měl kvalifikovat také pevný charakter. A k němu bezpochyby a nutně patří schopnost přiznat chybu, nezamlčovat fakta, nevymlouvat se – a pokud fakta prokazují selhání, třeba i požádat o odpuštění.

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu watchdogová organizace Kverulant.org, která se do takových kauz s větším či menším úspěchem systematicky pouští. Právě dnes uběhlo čtrnáct let, co s tím 23. července 2009 začala.

Kverulant s hrdostí a vděčností oznamuje, že získal další velkorysý grant od Nadace Tipsport. Nadace Tipsport byla založena v roce 2017 a působí nejen v České republice. Kverulant použije grant od Tipsportu výlučně na uhrazení externích účetních služeb.

Ve středu 13. dubna 1949 vznikla v Praze jednotná mládežnická organizace s názvem Československý svaz mládeže a po sovětském vzoru byla pro děti založena Pionýrská organizace. Ostatní mládežnické a dětské organizace přestaly existovat. Zástupci někdejší komunistické organizace pro děti a mládež se v demokratickém zřízení rozhodně neztratili. Za deset let od roku 2012 do roku 2022 Pionýři načerpali jen z rozpočtu ministerstva školství celkem více než čtvrt miliardy korun. Víc už dostal jenom Junák.

Česká obchodní inspekce (ČOI) uveřejnila informace o třech vysokých pokutách udělených za prodej nafty ve které bylo tolik úsad, že by to mohlo vážně poškodit motor. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol benzinových stanic je především Kverulantova zásluha, když se mu podařilo změnit letitou praxi ČOI.

Omlouváme se paní advokátce Mgr. Lucii Tycové Rambouskové za to, že jsme v kauze Jak Jaroslav Faltýnek prolovoval velkou trafiku pro Miroslava Kalouska nesprávně uvedli, že  byla v roce 2021 Obvodním státním zastupitelstvím pro Prahu 1 obžalována ze zpronevěry s celkovou škodou přes 14 milionů korun. Není to pravda, osoba obviněná ze zpronevěry nemá s paní Mgr. Lucií Tycovou Rambouskovou nic společného. Omlouváme se i za výrok: „Dle Kverulantova názoru není bez významu skutečnost, že si PVZP pro sepsání výhružných dopisů zvolila advokátku s nevalnou pověstí.“, který jsme na základě mylné informace v minulosti publikovali a nyní smazali. Omlouváme se paní Mgr. Lucii Tycové Rambouskové za všechny nesnáze, které jsme ji tímto způsobili.

Chodí vám na e-mail málo newsletterů? Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně! Přibližně jednou za 14 dnů vás budeme informovat o právě nejdůležitější kauze v Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Kverulant.org je registrován do mezinárodního dárcovského programu Benevity a může tak dostávat dary od světových firem jako je Apple, Coca Cola, Google, Honda, Levi Strauss, Samsung, Asta Zenca, SAP, Microsoft, Nike a nebo třeba od technologického giganta Workday.  A právě od ně již dostal několik darů. 

Den daňové svobody připadl letos na 13. června. Češi tak na stát pracovali 163 dní. Den daňové svobody představuje pomyslnou hranici, jež rozděluje kalendářní rok do dvou období.  Na část, kdy pracujeme jen na pokrytí výdajů státních a veřejných institucí a na část ve které konečně vyděláváme jen pro sebe.  Kverulant.org se již od svého založení v roce 2009 snaží zkrátit dobu práce na stát. Hlídá, aby se na úkor daňových poplatníků nekradlo a neplýtvalo.

V pondělí 17. dubna ohlásil prezident Petr Pavel otevření areálu Pražského hradu. To, jak byl Hrad skutečně „otevřen“ však vzbuzuje mnohé rozpaky. A v pondělí 5. června došlo k uzavření Stájového dvora, jednoho ze vstupů do turisty oblíbené Královské zahrady. Z nařízení kancléřky Jany Vohralíkové se z tohoto místa stalo parkoviště, které bude sloužit policejním vozům.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. Číslo Kverulantova účtu je 4350490001/5500. K darování můžete použít i tuto zabezpečenou darovací bránu. Oceňte Kverulantovu vytrvalou práci a pomozte mu, jakkoliv malým, za to však pravidelným, měsíčním příspěvkem v jeho boji.

Již od roku 2011 na spořilovském úseku Jižní spojky obtěžují řidiče agresivní reklamou dvě obří LED obrazovky. S ohledem na rizikovou lokalitu se jedná o jedny z vůbec nejnebezpečnějších billboardů v Praze, a proto Kverulant.org roky usiluje o jejich odstranění. V dubnu roku 2020 dosáhl toho, že Praha 4 nařídila billboardy vypnout a zahájila řízení o odstranění stavby. Nyní, po více než třech letech od vydání zákazu billboardy používat, na nich, stejně jako minulé dva roky, inzeruje Arcibiskupství pražské, přestože dobře ví, že jde o nelegální billboardy.

Právě před rokem 1. června 2022 začala platit novela zákona o ochraně ovzduší, která byla prezentována jako konec přimíchávání biopaliv. Ten však nepřišel. Přimíchává se dál. Kverulant však svůj boj proti biopalivům nevzdává.

Cílem Kverulanta bylo zabránit pražskému magistrátu zbourat národní památku, zimní stadion na Štvanici. To se mu přes veškerou snahu nepodařilo a jeden z nejstarších zimních stadionů na světě byl vinou tehdejší pražské radní pro majetek Alesandry Udženie zbourán. Demolice začala 28. května 2011 a trvala přibližně 20 dnů. Hrdý hokejový národ má však paměť jako akvarijní rybička a tak je Udženija už od února 2023 znovu radní hlavního města Prahy.

Dnes je Světový den her a tak je obzvláště vhodné si připomenout, že výnosy ze SAZKY kdysi financovaly český sport. Přestože už tomu po vytunelování  SAZKY již dávno není, chystá jí vládní koalice snížit daně. Připojte si s námi Kverulantovo satirické video: „Takže všechno je vochystaný podle zákona a slosování může začít“

Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Celkem jste nás již podpořili 512 nákupy, díky kterým nám obchodníci ze své provize zaslali částku 12 702 korun. Děkujeme.

Kmotr Aleš Petříš na Praze 15 postavil načerno autobazar. Ten od roku 2012 provozovala švýcarská firma Emil Frey. Kverulant roky usiloval o odstranění této černé stavby. Právě před rokem bylo zahájeno řízení o odstranění stavby a před měsícem byl autobazar konečně vyklizen. Nyní se Kverulant ptá Prahy 15 zda někoho za více než desetileté užívání černé stavby pokutovala?

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje, znehodnocuje a životnímu prostředí více škodí, než prospívá. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. A jaký je váš názor na biopaliva?

Dnes je mezinárodní den biologické rozmanitosti. Podle Kverulanta by měl v České republice především připomínat, že přimíchávání biopaliv nebylo ani přes hlasité proklamace vlády zastaveno. Podle dat Českého statistického úřadu se posledních deset let řepka pěstovala přibližně na 381 tisících hektarech. V roce 2022 to bylo 343 tisíc hektarů, což bylo 14 % osevní plochy. Letos se bude řepka sklízet z ještě většího kusu naší země a to z 363 tisíc hektarů.

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal zejména po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Stále však není vyhráno. Babiš je znovu poslancem, a proto by neměl ani vlastnit média. Podle auditorů Evropské komise i podle Kverulantova názoru byl Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládal a ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Přesto bývalý premiér i Agrofert střet zájmů odmítá. A co si o tom myslíte vy?

Kverulant.org roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem, ani členem vlády a ani nebyl zvolen prezidentem. Ale i přes Kverulantovo usedavé volání neproběhla žádná deagrofertizace a Babiš je dál v konfliktu zájmů jako vlastník médií, přestože je to neslučitelné s poslaneckým mandátem. Vládním poslancům se v pátek nepodařilo sněmovnou protlačit novelu zákona, která zpřísňuje vlastnictví médií vrcholnými politiky a která by explicitně stanovila, že nikdo z poslanců nesmí vlastnit media a to ani prostřednictvím svěřenských fondů. Zákonodárci hnutí ANO totiž projednávanou legislativu  zablokovali a vymohli si posunutí projednání asi o měsíc.

Rozhodčí tribunál se sídlem v Londýně vydal 18. května 2022 rozhodnutí, podle kterého musí Česká republika zaplatit firmě Diag Human zhruba 16 miliard korun. Z toho činí 12 miliard jen úroky z prodlení. Stát se sice odvolal, ale tím jenom oddálil definitivní porážku. ČR prohrává v kauze Diag Human jeden spor za druhým. Stát se však stále tváří, že se nic neděje, a nepodniká nic, co by alespoň zastavilo růst úroků z prodlení. Ty tak rostou tempem 1,3 milionu Kč denně. Cílem Kverulanta je tento stav změnit. V únoru 2020 se obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad. V prosinci 2020 podal na liknavé politiky a jejich úředníky trestní oznámení za to, že ani nezastavili úročení dluhu. V lednu 2022 vyzval ministra zdravotnictví Válka, aby úročení zastavil on. Vše marně.

Aby nedošlo k mýlce, Kverulant.org si stále myslí, že reklama je kandovaná lež, billboardy nemá rád a bojuje proti nim od svého vzniku v roce 2009. Na Kverulanta se však obrací řada firem, aby jim poradil, čemu se mají při inzerci na billboardech zejména vyhnout. Kverulant s dopravní policií a týmem spolupracovníků zformuloval několik základních doporučení.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Chodí vám na e-mail málo newsletterů?  Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně!  Přibližně jednou za 14 dnů vás budeme informovat o právě nejdůležitější kauze v Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

Možná jste si mysleli, že komunistického Pionýra jsme v devadesátých letech odsunuli někam za Ural společně se sovětskými vojsky. V tom případě jste se dosti zmýlili. Po sametové revoluci zástupci Pionýra neváhali využít svého ekonomického vlivu a také sítě kontaktů k tomu, aby ovlivnili posuzování a bodování ostatních projektů, se kterými musela jejich organizace na Ministerstvu školství v demokratické společnosti soutěžit. I proto Kverulant ministerstvo již v červnu 2020 oslovil s požadavkem na poskytnutí kopií grantových žádostí a seznamu členů komise, kteří o dotacích rozhodovali. Ty nedostal, a tak se o ně tři roky soudil. Nyní svůj soud prohrál.

Omlouváme se panu poslanci Lubomírovi Brožovi (ANO) za to, že jsme v článku: Pekarová Adamová slíbila na provozu sněmovny ušetřit 40 milionů, ale náklady byly naopak o 141 milionů vyšší, jeho jméno omylem zaměnili za pana poslance Jaroslava Bžocha (ANO). Poslanec Brož, na rozdíl od poslance Bžocha, na žádné zahraniční cestě nebyl. Ve všech textech jsme to opravili, bohužel v tiskové zprávě, která již odešla dnes dopoledne, to již opravit nešlo. Správně je tedy tato věta: „O krásné třetí místo v ostré konkurenci se dělí tři poslanci, a to Pavel Žáček (ODS), Jaroslav Bžoch (ANO) a Michal Ratibořský (ANO).“

Prezident Petr Pavel dnes sdělil veřejnosti, že od dnešního poledne budou zrušeny všechny plošné kontroly na vstupu do areálu Pražského hradu. Měly by být nahrazeny pouze namátkovými kontrolami. Ale teprve praxe ukáže, zda se Hrad skutečně otevře a zda namátkové kontroly budou skutečně jen namátkové. Dokud se tak nestane, bude Kverulant.org ve svém boji za otevření Hradu pokračovat.

Volnému vstupu do areálu Pražského hradu brání již od roku 2016 ponižující plošné policejní kontroly. Vítězný kandidát na prezidenta Petr Pavel již v listopadu 2022 Kverulantovi slíbil, že Hrad otevře. Kverulant se byl po měsíci od inaugurace nového prezidenta na Hrad podívat. Situace se nezměnila. Nesplnění prezidentova slibu je pro Kverulanta zklamáním, zvlášť proto, že Pavel si našel čas věnovat celé odpoledne tomu, aby v Poděbradech otevřel motorkářkou sezonu. Kverulant je přesvědčen, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti a měl by být otevřen. A jaký je váš názor?

Volnému vstupu do areálu Pražského hradu brání již od roku 2016 ponižující plošné policejní kontroly. Vítězný kandidát na prezidenta Petr Pavel již v listopadu 2022 Kverulantovi slíbil, že Hrad otevře. Kverulant se byl po měsíci od inaugurace nového prezidenta na Hrad podívat. Situace se nezměnila. Kverulant o tom, že zbytečné kontroly pokračují, natočil reportáž. Nesplnění prezidentova slibu je pro Kverulanta zklamáním, zvlášť proto, že Pavel si našel čas věnovat celé odpoledne tomu, aby v Poděbradech otevřel motorkářkou sezonu.

Přesně před pěti lety, v úterý 10.dubna 2018 se kolem čtvrté hodiny ráno na desátém kilometru dálnice D11 směrem z Prahy na Hradec Králové stala smrtelná nehoda. Řidičův vůz vyjel z vozovky, narazil do sloupu billboardu s českou vlajkou, odrazil se od něj, několikrát se přetočil a nakonec skončil v příkopu. Řidič nehodu nepřežil. Přitom billboardy měly od dálnic zmizet už v září 2017. Odstranit je měli jejich majitelé nebo příslušný úřad. Kverulant.org tehdy podal na billboardáře i na úředníky trestní oznámení. Marně, ani po pěti letech od nehody nebyl nikdo potrestán.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Neziskové organizace často sklouzávají do jisté zaťatosti, která pramení z falešného pocitu, že právě ony jsou jedinými skutečnými ochránci veřejného zájmu. Máme za to, že účinný lék proti této umanutosti je humor. Proto již od našeho založení v roce 2009 sbíráme kreslené vtipy, které se týkají korupce a politiků a od roku 2012 vydáváme vždy 1. dubna aprílové zprávy. Podívejte se na šest posledních.

Arcibiskupství pražské prodalo svůj palác na Hradčanském náměstí v těsném sousedství Pražského hradu. Hlavním důvodem prodeje je prozření, že církev má být chudá. Kupec není znám. Prodejní cena činila 12 miliard korun a část těchto peněz již církev věnovala dobročinným organizacím. Překvapivě je mezi podpořenými organizacemi i spolek Někdo ti uvěří, který se věnuje pomoci obětem sexuálního zneužívání v církvi.

Mapa i seznam byly sestaveny ze zdrojů České obchodní inspekce a aktualizovány 28. března 2023. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol benzinových stanic je především Kverulantova zásluha, když se mu podařilo změnit letitou praxi ČOI.

Neziskové organizace často sklouzávají do jisté zaťatosti, která pramení z falešného pocitu, že právě ony jsou jedinými skutečnými ochránci veřejného zájmu. Máme za to, že účinný lék proti této umanutosti je humor. Proto již od našeho založení v roce 2009 sbíráme kreslené vtipy, které se týkají korupce a politiků. Od roku 2012 vydáváme vždy 1. dubna aprílové zprávy. Obojí si můžete prohlédnout zde. Zpráva na apríl 2023 je již nachystaná a pokud ji nechcete propásnout, napište si o Kverulantův mailový občasník. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dovolujeme si požádat vás o laskavou podporu naší watchdogové činnosti. Jen díky velkorysým lidem můžeme hlídat politiky i v této nelehké době.

V prosinci 2017 do České republiky doputovala zpráva významné evropské instituce OLAF, která popisoval velmi problematickou činnost tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Kverulant byl přesvědčen, že kompletní zpráva měla být veřejnosti poskytnuta hned, jak do republiky přišla. To se nestalo, a tak se Kverulant se státem roky soudil a svoji žalobu podal právě před pěti lety. Připomeňte si s námi, jak to tehdy bylo.

Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Na programu ČT1 je reklama zcela zakázaná. Televize však tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Ročně tak televize na nelegální reklamě vydělává více než čtvrt miliardy korun. Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT?

Chodí vám na e-mail málo newsletterů?  Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně!  Přibližně jednou za 14 dnů vás budeme informovat o právě nejdůležitější kauze v Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

Dnes je světový den spotřebitelských práv a proto si dovolujeme připomenout, že na Kverulantově mapě 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy.

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívali svého postavení. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval. Kverulant považuje Miloše Zemana za prezidenta ničemného. A jaký je váš názor?

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívali svého postavení. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval. Kverulant považuje Miloše Zemana za prezidenta ničemného. A jaký je váš názor?

Výhradně pětihvězdičkové hotely, žáby i šneci při opulentních hostinách a let s Emirates v business class… Právě tak na svou poslední cestu do Vietnamu vzpomíná bývalý pirátský poslanec Lukáš Bartoň. Problém je, že nešlo o rozlučku se svobodou. Za vietnamskými komunisty letěli Bartoň a jeho čtyři soudruzi ze sněmovny pracovně, tím pádem se jim na cestu za skoro milion korun museli složit daňoví poplatníci. V případě piráta Bartoně zaujme i to, že si po návratu z „náročné“ sedmidenní služebky neváhal naúčtovat i stravné, a to ve výši skoro 16 tisíc korun. Kverulant.org považuje tuto poslaneckou cestu za ukázkový příklad okázalého papalášství a loni marně vyzval všechny účastníky zájezdu, aby se za cestu omluvili a vrátili peníze. Vedení Poslanecké sněmovny počátkem roku 2022 vyzval, aby pravidla pro cesty poslanců zpřísnila. To mu předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová v lednu 2022 slíbila. Proto se Kverulant nyní ptá sněmovny, kam a za kolik poslanci cestovali v roce 2022. 

Kverulant s hrdostí a vděčností oznamuje, že získal grant od soukromé nadace BLÍŽKSOBĚ. Tato nadace je nástrojem k podpoře projektů, organizací, či aktivit jednotlivců, které zvyšují kvalitu života ve společnosti a stmelují ji. Lidé z BLÍŽKSOBĚ věří, že jedině prostřednictvím respektu k druhým, přátelství, poctivosti, pracovitosti a solidaritě vede cesta k růstu obecného blahobytu.

Ministerstvo financí definitivně prohrálo spor o to, zda bylo v pořádku, že v roce 2018 odmítlo Kverulantovi na žádost o informace poskytnout zprávu OLAF k Čapímu hnízdu. Nejvyšší správní soud nyní také konstatoval, že bývalá ministryně financí Schillerová porušila zákon, když Kverulantovi odmítla poskytnout informace o svém stranickém šéfovi Babišovi.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Mezinárodní agentura Morning Consult vydala nejnovější zprávu, která hodnotí, jak lidé schvalují směřování svojí země pod vedením jejího leadera. Mezi 22 sledovanými zeměmi je Česká republika pod vedením premiéra Petra Fialy na druhém nehorším místě. Směřování země pod jeho vedením neschvaluje 67% občanů.

V pondělí 9. října 2017 Ředitelství silnic a dálnic konečně na 89. kilometru D1 směrem na Brno odstranilo první dálniční billboard. Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Nyní Kverulant usiluje o to, aby se nejen naše hlavní město zbavilo laciného billboardového smogu. A jaký je váš názor:

Policie používá od konce roku 2019 celkem 478 Octavií s útočným trubkovým rámem, kterým chybí homologace pro provoz na pozemních komunikacích a jsou nebezpečné pro chodce. S rámy policisté úmyslně bourají do jiných vozidel. Děje se tak často z banálních důvodů a už při tom zranili nejméně 12 lidí. Rámy používají i na motorkáře nebo cyklisty. Kverulantovým cílem je, aby policie rámy demontovala a zastavila plánovaný nákup dalších 800 aut s útočným rámem. Více v reportáži Světa motorů.

Libeň stojí na pozemku hlavního města více než rok nelegální billboard. Praha už před časem schválila, že neprodlouží žádné smlouvy na umístění billboardů, tomu v Libni navíc smlouva vypršela už v prosinci 2021, od té doby však jeho majitel odstranění protahuje. Nyní firma slíbila odstranění nelegálního billboardu do konce března. Kverulant má za sebou již 14 let bojů proti billboardům. Stále však není vyhráno i proto bude dodržení tohoto slibu pečlivě sledovat.

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívali svého postavení. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval. Kverulant považuje Miloše Zemana za prezidenta ničemného. A jaký je váš názor?

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívají svého postavení. Kverulant.org proti tomu protestuje. Kverulant považuje Miloše Zemana za prezidenta ničemného. A jaký je váš názor:

Počátkem října loňského Počátkem května 2021 byl konečně široké veřejnosti otevřen areál Pražského hradu. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly, po dlouhých pěti letech, na čas zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl. A jaký je váš názor?

Aby nedošlo k mýlce, Kverulant.org si stále myslí, že reklama je kandovaná lež, billboardy nemá rád a bojuje proti nim od svého vzniku v roce 2009. Na Kverulanta se však obrací řada firem, aby jim poradil, čemu se mají při inzerci na billboardech zejména vyhnout. Kverulant s dopravní policií a týmem spolupracovníků zformuloval několik základních doporučení.

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu Kverulant.org, který se do takových kauz systematicky pouští již od roku 2009. Když mocní s veřejností nehrají fér, bráníme ji. Dosahujeme konkrétních pozitivních změn ve veřejném životě. Rok 2022 byl pro obecně prospěšnou společnost Kverulant.org již třináctým rokem její nepřetržité činnosti. Byl to rok vcelku úspěšný.

V pondělí 9. října 2017 Ředitelství silnic a dálnic konečně na 89. kilometru D1 směrem na Brno odstranilo první dálniční billboard. Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Nyní Kverulant usiluje o to, aby se nejen naše hlavní město zbavilo laciného billboardového smogu. A jaký je váš názor:

Dnes uplynul jeden rok od vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) složené ze zástupců dvou koalic politických stran a hnutí: ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Piráti, STAN. Politici reprezentující současnou vládní koalici během kampaně před sněmovními volbami 2021 deklarovali „Změnu“, která měla přinést řešení související mimo jiné se střetem zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) a prohlubující se privatizací veřejného zájmu ze strany hnutí ANO či snahu o navrácení politické integrity do stojatého a bahnitého rybníku české politiky. Proto je nyní namístě zhodnotit dvanáctiměsíční působení kabinetu očima protikorupční organizace Kverulant.org.

Zachovejte klid! Papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i vy začnete podporovat Kverulanta jakkoliv malým zato však pravidelným darem.

V lednu 1931 na zimním stadionu Štvanice odehrálo první hokejové utkání. LTC Praha bojovala s Manitoba University Graduates z Kanady. Od té doby zažila Štvanice mnoho slavných chvil včetně čtyř mistrovství světa v ledním hokeji. To první se konalo už v roce 1933. Stadion přežil několik režimů i katastrofální povodeň v roce 2002. Co však přežít nedokázal, byla péče tehdejší radní pro majetek Alexandry Udženie (ODS), která přes veškerou Kverulantovu snahu nechala jeden z nejstarších zimních stadionů na světě v květnu 2011 zbourat. Koncem roku 2010 si magistrát nechal vypracovat posudek na stav budovy. Posudek doporučoval dvě možná řešení. Zbourat nebo opravit. Magistrát však donutil znalce během několika dnů posudek „aktualizovat, protože se změnily klimatické podmínky“. A když znalci vzali v úvahu „změnu klimatických podmínek“, zůstala jen jedna varianta. Dne 10. ledna 2011 byl stadion uzavřen a nuceně vyklizen. Dne 28. května 2011 začala demolice, která trvala přibližně 20 dnů.

Kverulant.org již od svého založení v roce 2009 vystupuje proti billboardům. Kradou nám veřejný prostor, jejich povolování generuje korupci a jsou nebezpečné. Důkazem toho je tragická nehoda která se stala ve čtvrtek odpoledne na Rudné ulici mezi Ostravou a Havířovem. Na úrovni města Šenov zde z vozovky sjelo osobní vozidlo a narazilo do billboardu. Řidič svému zranění na místě podlehl.

Státní správa hmotných rezerv (SSHR) vypsala na podzim 2022 soutěž na nákup pěti velkých vyprošťovacích vozidel. Podle Kverulanta byla soutěž předem připravena pro jediného zájemce. Do zakázky se však přihlásili zájemci dva, a tak byla zrušena. Nejen, že jde pravděpodobně o korupci, ale nabízí se otázka, proč potřebuje správa hmotných rezerv mít ve skladech pět osmikolových vyprošťovacích aut. Když se na to Kverulant zeptal, tak mu SSHR odpověděla, že nákup je přáním ministra vnitra Víta Rakušana. Ten prý také SSHR předepsal technické parametry nákupu. Proto Kverulant na Rakušana nyní podal trestní oznámení.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Dnes je to přesně 12 let, co jsme zveřejnili první příspěvek na Facebooku. Za tu dobu Kverulanta sleduje více než 12 700 lidí. Z toho je 72% mužů a 28% žen. Měsíční dosah příspěvku je kolem 25 tisíc a zájem o příspěvek mívá přes 8 tisíc uživatelů. Nových označení stránky jako To se mi líbí bývá měsíčně kolem 25 a nových sledující bývá kolem 40 lidí. Z Vašeho zájmu máme velkou radost a děkujeme za něj.

Mapa i seznam byly sestaveny ze zdrojů České obchodní inspekce a aktualizovány 28. března 2023. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol benzinových stanic je především Kverulantova zásluha, když se mu podařilo změnit letitou praxi ČOI.

Chodí vám na e-mail málo newsletterů?  Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně!  Přibližně jednou za 14 dnů vás budeme informovat o právě nejdůležitější kauze v Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

Kverulant.org má za sebou řadu úspěchů v boji proti reklamnímu smogu. Jedním z největších je vypnutí LED billboardu nad Nuselským mostem na Nový rok 2022 a jeho následné odstranění. Z hlediska bezpečnosti silničního provozu jsou vůbec nejnebezpečnější formou venkovní reklamy právě LED billboardy. Proto je Kverulantovým cílem radikální snížení jejich počtů. Díky němu již jich bylo několik ...

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal zejména po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Stále však není vyhráno. Babiš je znovu poslancem, a proto by neměl ani vlastnit média. Navíc pokud se Andrej Babiš stane prezidentem republiky, bude agrofertizace ČR pokračovat. Zákon o střetu zájmů se totiž na prezidenta nevztahuje. Podle auditorů Evropské komise i podle Kverulantova názoru byl Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládal a ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Přesto bývalý premiér i Agrofert střet zájmů odmítá. A co si o tom myslíte vy?

V prosinci 2017 do České republiky doputovala zpráva významné evropské instituce OLAF, která popisuje trestnou činnost premiéra. Kverulant je přesvědčen, že kompletní zpráva měla být veřejnosti poskytnuta hned, jak do republiky přišla. To se nestalo, a tak se Kverulant se státem roky soudil. Všechny soudy zatím vyhrál, ale kompletní zprávu získal až v lednu 2022.

Kverulant s hrdostí a vděčností oznamuje, že získal velkorysý grant od Nadace Tipsport. Nadace Tipsport chce zlepšit život všech obyvatel, chce přispět svojí činností k lepšímu Česku. Nadace Tipsport byla založena v roce 2017 a působí v České republice, ovšem část jejích projektů má přesah i na Slovensko. Kverulant použije grant od Tipsportu výlučně na uhrazení externích účetních služeb.

Přeje Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel P.S. Neziskové organizace často sklouzávají do jisté zaťatosti, která pramení z falešného pocitu, že právě ony jsou jedinými skutečnými ochránci veřejného zájmu. Máme za to, že účinný lék proti této umanutosti je humor. Proto již od našeho založení v roce 2009 sbíráme kreslené vtipy, které se týkají korupce a ...

Blíží se konec roku. Budou Vánoce a Štědrý večer spojený s tradicí obdarování. Prosíme Vás, nezapomeňte letos ani na nás a podarujte nás alespoň malým darem. Když mocní nehrají s veřejností fér, Kverulant ji brání, ale bez vaší podpory není naše činnost možná. Podívejte se na krátké video o tom, na co potřebujeme peníze:

Fair Trade znamená spravedlivý obchod. Cílem i základní myšlenkou je větší spravedlnost v mezinárodním obchodě. Tedy nevykořisťovat pěstitele, ale respektovat výrobní náklady a cenu lidské práce, tvořit trvale udržitelný obchod a chránit životní prostředí v daném místě. Jeden z takových obchodů podporuje už léta i Kverulantovu práci.

Pronajímání billboardů nikdy nebyl byznys pro hodné hochy. Hodně billboardů je postaveno na černo nebo jim již dávno vypršelo povolení a jsou nelegální. Dva z billboardářů se ovšem svými kriminálními praktikami vymykají poměrům běžným v české kotlině. Jsou jimi v Čechách naturalizovaný Slovák Anton Fischer, kterému soud uložil podmínku a zákaz podnikání a jeho syn Oliver, kteří vystupují pod značkou Eurobillboard. Eurobillboard se na svých stránkách chlubí „referencemi“ od velkých značek. Kverulant má vážné pochybnosti, že by se zavedené značky jako je Mercedes-Benz, Shell, Komerční banka nebo pojišťovna Kooperativa spojily s takovými hochštaplery, proto je nyní upozornil, že jejich logo je spojeno s kriminálním byznysem. Kverulantovým cílem je parazity z Eurobillboardu zastavit, a proto vyzývá k bojkotu jejich billboardů a propaguje jej ve vyhledávání na Google a Seznam částkou několik desítek tisíc korun.

Blíží se konec roku. Budou Vánoce a Štědrý večer spojený s tradicí obdarování. Prosíme Vás, nezapomeňte letos ani na nás a podarujte nás alespoň malým darem. Když mocní nehrají s veřejností fér, Kverulant ji brání, ale bez vaší podpory není naše činnost možná. Podívejte se na krátké video o tom, na co potřebujeme peníze:

Dnes je mezinárodní den proti korupci. Již od starověku byla korupce jednou z nejrozšířenějších a nejzákeřnějších sociálních zel. Od konce 19. století je také považována za hlavní hrozbu v soukromé sféře, která podkopává důvěru, která je nezbytná pro udržení a rozvoj ekonomických a sociálních vztahů. Česká republika si však s bojem proti korupci dobře nevede. Kverulant.org se to snaží změnit již od svého vzniku od roku 2009.

Počátkem října loňského Počátkem května 2021 byl konečně široké veřejnosti otevřen areál Pražského hradu. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly, po dlouhých pěti letech, na čas zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl. A jaký je váš názor?

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT?

Právě před deseti lety začal Kverulant nahrávat své příspěvky na YouTube. Od té doby jich zveřejnil 192. Naše videa už mají téměř půl milionů shlédnutí. A naše komunita roste. Byli jsme sledováni celkem 43 000 hodin. Máme téměř 900 odběratelů, staňte se jedním z nich. 

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytoval veřejnosti zdarma, ale za internetový přístup k nim vybíral ročně 80 milionů korun. Kverulant.org  mnoho let  prosazoval, aby závazné normy stát veřejnosti poskytoval zdarma. To se částečně podařilo, ale mnohé závazné normy mezi nimi chybí. Například norma určující bezpečnostní požadavky na veřejná dětská hřiště. A co si o zpoplatnění norem myslíte vy?

Dnešek je Světovým dnem technické normalizace. Kverulant si v této souvislosti dovoluje připomenout, že má velký podíl na tom, že stát počátkem roku 2021 začal poskytovat závazné normy zdarma.

Dnes uplynulo právě jedenáct let od zveřejnění prvního adresného seznamu špatných pumpařů.  Zveřejnil jej Kverulant.org po dvou letech práce na této kauze. Kverulantovi se také podařilo změnit letitou praxi České obchodní inspekce (ČOI). To vedlo k významnému nárůstu kvality. Podívejte se, jak to tehdy bylo.

V pondělí 9. října 2017 Ředitelství silnic a dálnic konečně na 89. kilometru D1 směrem na Brno odstranilo první dálniční billboard. Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Nyní Kverulant usiluje o to, aby se nejen naše hlavní město zbavilo laciného billboardového smogu. A jaký je váš názor:

V pondělí 9. října 2017 Ředitelství silnic a dálnic konečně na 89. kilometru D1 směrem na Brno odstranilo první dálniční billboard. Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Billboardaři však tehdy svoji zákonnou povinnost ve velkém ignorovali a zaplavili silnice českou vlajkou ve snaze namluvit veřejnosti, že s tímto polepem to již nejsou billboardy. V dubnu 2018 se o jeden takový dokonce zabil člověk. Skutečné odstraňování celkem asi 4 200 nelegálních billboardů začalo vinou veřejné správy se značným zpožděním a teprve na jaře 2020 ŘSD uzavřelo smlouvu na odstraňování billboardů. I přes více než problematické začátky je nyní jasné, že s vyčištěním okolí dálnic od vizuálního smogu Kverulant uspěl.

Dnes je to přesně pět let co navždy odešel český kreslíř, ilustrátor, karikaturista, autor skvělého humoru, neopakovatelné kresby a jedinečných postaviček jako byli Dlabáček, Rambousek a Marie. Když Kverulant.org začínal, střídaly se na jeho úvodní stránce kreslené vtipy. Tenhle nám pan Renčín daroval v roce 2011. Děkujeme, mistře, s vámi byl život v české kotlině o trochu snesitelnější. Chybíte nám.

I my dnes slavíme český státní svátek. Toto datum je zároveň svátkem sv. Václava, přemyslovského knížete, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu. Svátek připadá na den jeho zavraždění asi v roce 935 za účasti Václavova bratra Boleslava.

Dovolujeme si požádat vás o laskavou podporu naší watchdogové činnosti. Jen díky velkorysým lidem můžeme pokračovat. Buďte jedním z nich a podarujte nás alespoň malým darem. Zde je přehled naší práce z poslední doby.

S jistou nadsázkou lze tvrdit, že v politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Následující Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti. 

Kverulant.org odeslal primátorovi Prahy a všem členům rady již několik dopisů, ve kterých je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od přebujelého vizuálnímu smogu. K těmto výzvám se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových společností. A výsledky se pomalu dostavují. V srpnu 2020 schválila rada hlavního města Prahy výpověď všech smluv na pronájem pozemků pro reklamní zařízení do 8 m2. Praha také neprodloužila nevýhodnou smlouvu s JCDecaux, na podzim 2021 začal platit zákaz reklamních plachet i v širším centru a Praha přijala usnesení, že nebude nově pronajímat svoje pozemky ani pro velké billboardy. Kverulant však ještě spokojen není. Ještě je třeba nechat skutečně odstranit velké množství billboardů a současná pražská koalice to už evidentně nestihne. Proto jsme ve spolupráci s kolegy z Nechceme billboardy a Přidej se a strhni to položili kandidátům na pražského primátora položili tři otázky.

Od 1. září 2007 bylo v ČR zavedeno povinné přimíchávání biosložky do nafty a benzinu. Přimíchávání biopaliv roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. A jaký je váš názor na „prodávání“ stavebních povolení?

Dovolujeme si požádat vás o laskavou podporu naší watchdogové činnosti. Jen díky velkorysým lidem můžeme pokračovat. Buďte jedním z nich a podarujte nás alespoň malým darem. Zde je přehled naší práce z poslední doby.

Ve středu 1. června 2022 začala platit novela zákona o ochraně ovzduší, která byla prezentována jako konec přimíchávání biopaliv. Ten však nepřišel a v dohledné době ani nepřijde. Přesto je nyní možné v omezeném množství u některých čerpacích stanic EuroOil zakoupit naftu bez „řepky“ a dokonce i benzin bez lihu. Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky ...

Aby nedošlo k mýlce, Kverulant.org si stále myslí, že reklama je kandovaná lež, billboardy nemá rád a bojuje proti nim od svého vzniku v roce 2009. Na Kverulanta se však obrací řada firem, aby jim poradil, čemu se mají při inzerci na billboardech zejména vyhnout. Kverulant s dopravní policií a týmem spolupracovníků zformuloval několik základních doporučení.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Následující Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti

Chodí vám na e-mail málo newsletterů?  Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně! Buďte informováni o Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti. Nyní se tři z nich sešli na jednom pražském volebním billboardu. Oceňte Kverulantovu důslednost s jakou už od roku 2009 odhaluje problematické politiky a podpořte ho alespoň symbolickým darem.

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Vláda počátkem března avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010 a to bez biopaliv nejde. I proto nyní ČEPRO uzavřelo s Babišovou firmou PREOL smlouvu na nákup biosložky z řepky za 6,4 miliardy korun. Zákon na ochranu ovzduší dnes projedná senát. Proto Kverulant napsal všem senátorům a požádal je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit a biopaliva skutečně konečně zastavili. A jaký je váš názor na biopaliva?

Dnes je mezinárodní den bionafty. Což dokazuje, že mezinárodně lze slavit i kdejakou hloupost.

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal zejména po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Nyní je Kverulantovým cílem přimět stát vymáhat zpět ty dotace, které mu byly vyplaceny v rozporu se zákony. Podle auditorů Evropské komise i podle Kverulantova názoru byl Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládal a ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Přesto bývalý premiér i Agrofert střet zájmů odmítá. A co si o tom myslíte vy?

Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly. Ty vedly k tomu, že Zeman pro případné skutečné teroristy vytvořil snadný terč v podobě dlouhých front na Hradčanském náměstí. Přitom od zavedení plošných kontrol se na Hradě ale ani před ním neodehrál jediný bezpečnostní incident. Je tedy opravdu nejvyšší čas kontroly zrušit a vrátit ukradený Hrad lidem.

Středočeský kraj od dob Davida Ratha zajišťoval autobusovou dopravní obslužnost za miliardy nevýhodnými smlouvami uzavřenými bez soutěže. Cílem Kverulanta bylo již od roku 2010 tuto praxi zrušit a přimět krajský úřad k uspořádání transparentního výběrového řízení. To se mu nyní konečně podařilo.

Dovolujeme si požádat vás o laskavou podporu naší watchdogové činnosti. Jen díky velkorysým lidem můžeme pokračovat. Buďte jedním z nich a podarujte nás alespoň malým darem. Zde je přehled naší práce z poslední doby.

Počátkem října loňského Počátkem května 2021 byl konečně široké veřejnosti otevřen areál Pražského hradu. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly, po dlouhých pěti letech, na čas zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl. A jaký je váš názor?

LinkedIn je profesní sociální síť, na které se setkávají profesionálové. V březnu 2011 síť překonala metu 100 milionů registrovaných uživatelů, čím dál více získává popularitu i v Česku. Mezi uživatele patří manažeři, konzultanti a odborníci z nejrůznějších oborů. Kverulant za první rok na LinkedIn nasbíral 615 sledujících Kverulantův profil na LinkedIn naleznete zde.

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívají svého postavení. Kverulant.org proti tomu protestuje. Kverulant považuje Miloše Zemana za prezidenta ničemného. A jaký je váš názor:

Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly. Nyní se Kverulant ptá Hradu v kolika případech bylo díky plošným kontrolám zabráněno možnému ohrožení bezpečnosti.

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu Kverulant.org, který se do takových kauz systematicky pouští již od roku 2009. Zde je přehled naší práce z poslední doby:

Dnes je den památky obětí komunistického režimu. Byl vyhlášen jako významný den na památku perzekvovaných a usmrcených obětí československého komunistického režimu na den, kdy byli v roce 1950 po politickém procesu oběšeni Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra. V této souvislosti si Kverulant dovoluje připomenout, že jsme se s touto odpornou ideologií ještě zcela nevypořádali. Komunistická strana zmizela z poslanecké sněmovny teprve nedávno a zástupci někdejší komunistické organizace pro děti a mládež Pionýr stále existují a od roku 1998 si z veřejných prostředků načerpali přes 600 milionů korun.

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal zejména po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Nyní je Kverulantovým cílem přimět stát vymáhat zpět ty dotace, které mu byly vyplaceny v rozporu se zákony. Podle auditorů Evropské komise i podle Kverulantova názoru byl Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládal a ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Přesto bývalý premiér i Agrofert střet zájmů odmítá. A co si o tom myslíte vy?

Den daňové svobody připadl letos na 17. června. Češi tak na stát pracovali 167 dní. Den daňové svobody představuje pomyslnou hranici, jež rozděluje kalendářní rok do dvou období.  Na část, kdy pracujeme jen na pokrytí výdajů státních a veřejných institucí a na část ve které konečně vyděláváme jen pro sebe.  Kverulant.org se již od svého založení v roce 2009 snaží zkrátit dobu práce na stát. Hlídá, aby se na úkor daňových poplatníků nekradlo a neplýtvalo. Podívejte se, na kterých kauzách právě pracuje.

Kverulant.org odhalil vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohou právníci za danou službu fakturovat. Pak byl uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno. Kverulant vyzval primátora k zastavení tohoto tunelu a k podání trestního oznámení. To se ani však stále nestalo. Nejspíš proto, že radní mají na pokračování kšeftu zájem. Kverulant tedy v květnu 2020 podal trestní oznámení a stížnost k antimonopolnímu úřadu sám.  Tento případ z dopravních podniků je však jen špičkou ledovce. Dokázalo obvinění náměstka primátora Petr Hlubuček (STAN) a dalších 10 lidí z tunelování v červnu 2022.

Nakupujete on-line? A věděli jste, že nás tím můžete podpořit, aniž by vás to cokoliv stálo? Stáhněte si pomocníka do vašeho prohlížeče a my za to dostaneme od GIVTu 30 korun. Akce platí od 14. 6. do 20. 6. 2022.  S givtím pomocníkem můžete nakupovat přes internet tak, jak jste zvyklí, ale malou část svého zisku pošle prodávající Kverulantovi. Důležité je, že při tom neplatíte nic navíc a pomocník vás vždy upozorní na možnost přispět na dobrou věc. Celkem nás již laskaví lidé svým dobročinným nakupováním již podpořili částkou 11 560 korun. Děkujeme.

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívají svého postavení. Kverulant.org proti tomu protestuje. Kverulant považuje Miloše Zemana za prezidenta ničemného. A jaký je váš názor:

Chodí vám na e-mail málo newsletterů? Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně! Buďte informováni o Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům

Cílem Kverulanta bylo zabránit pražskému magistrátu zbourat národní památku, zimní stadion na Štvanici. To se mu přes veškerou snahu nepodařilo a jeden z nejstarších zimních stadionů na světě byl vinou tehdejší pražské radní pro majetek Alesandry Udženie zbourán. Demolice začala 28. května 2011 a trvala přibližně 20 dnů. Dalším cílem bylo zabránit magistrátu v drahém mimosoudním vyrovnání ...

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívají svého postavení. Kverulant.org proti tomu protestuje. Kverulant považuje Miloše Zemana za prezidenta ničemného. A jaký je váš názor:

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Následující Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti

Ředitel a zakladatel Kverulanta Vojtěch Razima byl dalším hostem projektu Tvořivá společnost. Hovořil zejména o tom, proč a jak Kverulant vznikl, co dělá a kdo ho financuje. Razima také volá po dalším budování občanské společnosti a vybízí veřejnost, aby náš stát konečně přijala za svůj. Podívejte se na záznam tohoto rozhovoru:

Kverulantovi se podařilo před lety prosadit zákon proti billboardům na dálnicích a silnicích I. třídy. Zmizelo tak nejméně pět tisíc billboardů. Nyní Kverulant usiluje o to, aby se nejen naše hlavní město zbavilo laciného billboardového smogu. A jaký je váš názor?

Hlavním komunikačním nástrojem Kverulanta jsou internetové stránky. Ty za posledních dvanáct měsíců navštívilo 3 049 562 lidí. Stánky byly zobrazeny 3 632 751 a to 2 196 644 uživateli. Jeden návštěvník navštívil v průměru 1,19 stránky a doba trvání relace činila 21 s. Nových návštěv bylo 71 %. Vše, co Kverulant prosazujeme, prosazujeme jen silou svého hlasu, s vydatnou podporou tlaku veřejnosti. Proto je pro nás zájem veřejnosti tak důležitý. Děkujeme vám za něj.

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Vláda počátkem března avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010 a to bez biopaliv nejde. Proto Kverulant minulý týden napsal všem senátorům a požádal je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit. To se však dnes nestalo a šance, že biopaliva budou skutečně konečně zastavena je opět v nedohlednu. Kverulant však svůj boj proti biopalivům nevzdává bude bojovat dál.

Vatikán dnes konečně odvolal z pozice Pražského arcibiskupa Dominika Duku. Kverulant věří, že k této změně také významně přispěl svým odhalením v kauze Kardinál Duka tuneluje církevní majetek. Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. Kverulant.org proti tomu protestoval a vyzval Vatikán, aby sjednal nápravu. Duka nesl zveřejnění této kauzy velmi nelibě a neúspěšně se pokusil dosáhnout soudního zákazu jejího publikování. Konec Duky na postu primase českého však pro Kverulanta neznamená konec soudních sporů, které Duka vyvolal

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Vláda počátkem března avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010 a to bez biopaliv nejde. I proto nyní ČEPRO uzavřelo s Babišovou firmou PREOL smlouvu na nákup biosložky z řepky za 6,4 miliardy korun. Zákon na ochranu ovzduší dnes projedná senát. Proto Kverulant napsal všem senátorům a požádal je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit a biopaliva skutečně konečně zastavili. A jaký je váš názor na biopaliva?

Kverulant s hrdostí a vděčností oznamuje, že získal velkorysý grant od soukromé nadace BLÍŽKSOBĚ. Tato nadace je nástrojem k podpoře projektů, organizací, či aktivit jednotlivců, které zvyšují kvalitu života ve společnosti a stmelují ji. Lidé z BLÍŽKSOBĚ věří, že jedině prostřednictvím respektu k druhým, přátelství, poctivosti, pracovitosti a solidaritě vede cesta k růstu obecného blahobytu.

Praha uzavřela v roce 2008 smlouvu se společností JCDecaux o povolení 250 nových billboardů za výstavbu přístřešků na zastávkách MHD. Smlouva byla pro město krajně nevýhodná. Kverulantovi vždy vadilo kšeftování s veřejným prostorem na úkor veřejných rozpočtů a roky usiloval o zrušení této smlouvy. Se svými podáními se dostal až k Evropské komisi. Vítězství měl Kverulant na dosah, ale v říjnu 2016 nabyl účinnosti nový zákon, který zkrátil maximální dobu trestní odpovědnosti v podobných případech z 10 na 5 let, a tak se Kverulantovi nepodařilo dosáhnout zrušení smlouvy. Usedavá kritika nevýhodné smlouvy však nakonec vedla k tomu, že smlouva skončila v roce 2022 a začala demontáž jednotlivých billboardů. Ta však vázne, pro obstrukce ze strany billboardářů a pro chaotický přístup města. Billboardářům jde o velké peníze a některým úředníkům možná také. Kverulant bude pečlivě sledovat, zda nakonec budou billboardy skutečně odstraněny a zda přístřešky na MHD nahrazeny transparentně a za rozumnou cenu. 

Kverulant.org loni v říjnu hrdostí přijal pozvání do Sítě k ochraně demokracie, která sdružuje firmy, neziskovky i jednotlivce se zájmem o veřejné dění. Síť je svobodný prostor pro debatu expertů, podnikatelů, organizací i široké veřejnosti, abychom společně nacházeli co nejširší shodu na tom, co je nezbytným předpokladem fungování demokracie v České republice. Síť sleduje veřejné dění a sdílí důležité informace i návrhy řešení. ...

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy  nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Billboardaři však tehdy svoji zákonnou povinnost ve velkém ignorovali a zaplavili silnice českou vlajkou ve snaze namluvit veřejnosti, že s tímto polepem to již nejsou billboardy. V dubnu ...

Veřejná kontrola politiků je docela náročná práce a bez peněz se dělat nedá. Přesto není Kverulant napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Není placen z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich váží. Jeho úsilí za lepší správu veřejných věcí finančně podporují jednotlivci i firmy. Bez jejich pochopení, odvahy a laskavosti ...

Historik Timothy Snyder, autor globálních bestsellerů Cesta k nesvobodě, Krvavé země a Černá zem, sepsal v knize Tyranie dvacet lekcí z historie jako apel k občanskému angažmá proti erozi liberální demokracie v Americe a v Evropě. Návrat tyranií je podle Snydera lehce představitelný, jestliže podlehneme lhostejnosti a smířlivosti vůči nenápadně se prosazujícímu zlu. Jedno oněch dvaceti doporučení zní: Přispívej na dobrou věc.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytoval veřejnosti zdarma, ale za internetový přístup k nim vybíral ročně 80 milionů korun. Kverulant.org  mnoho let  prosazoval, aby závazné normy stát veřejnosti poskytoval zdarma. To se částečně podařilo, ale mnohé závazné normy mezi nimi chybí. Například norma určující bezpečnostní požadavky na veřejná dětská hřiště. A co si o zpoplatnění norem myslíte vy?

Kverulant si už v době svého vzniku stanovil několik zásad pro svoji práci. Především nepodporujeme žádného politika a politiky apriorně považujeme spíše za protivníky. Společně s velkým kverulantem naší historie Karel Krylem máme za to, že politikům se nevěří, politikové se kontrolují. Také proto nejsme v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí. A nejen proto, že jejím místopředsedou se stal Pavel Blažek, známí pod přezdívkou Don Pablo a Martin Kuba, považovaný za člena jihočeské mafie. Vše, co prosazujeme, prosazujeme jen silou svého hlasu, s vydatnou podporou tlaku veřejnosti. Naproti tomu, jednání s politiky by nejspíš znamenalo nějaký obchod. Třeba jen to, abychom na ně neútočili, když „pro nás“ něco udělají.

Dnes je světový den spotřebitelských práv a proto si dovolujeme připomenout, že na Kverulantově mapě 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Tento seznam  byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS a je pravidelně aktualizován. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant čtyřikrát do roka svůj přehledný a adresný seznam špatných čerpaček. 

V roce 2010 otevřel Kverulant.org kauzu, kterou si tehdy vysloužil kritiku environmentalistů. Tato kauza se jmenovala Zastavme problematická biopaliva a zabývala se kritikou povinného přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu. Cílem Kverulanta bylo zastavit toto škodlivé a neekologické plýtvání. To se mu konečně podařilo. Vláda ve středu odpoledne rozhodla o zastavení povinného přimíchávání.   A jaký je váš názor na biopaliva?

Počátkem května 2021 byl konečně široké veřejnosti otevřen areál Pražského hradu. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly, po dlouhých pěti letech, na čas zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl. A jaký je váš názor?

Kverulantovi se podařilo před lety prosadit zákon proti billboardům na dálnicích a silnicích I. třídy. Zmizelo tak nejméně pět tisíc billboardů. Nyní Kverulant usiluje o to, aby se nejen naše hlavní město zbavilo laciného billboardového smogu. A jaký je váš názor?

S hrdostí si dovolujeme připomenout, že od 13. února 2020 se na homepage serveru Seznam.cz objevují odkazy na Kverulantovy aktuality.

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal zejména po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Nyní je Kverulantovým cílem přimět stát vymáhat zpět ty dotace, které mu byly vyplaceny v rozporu se zákony. Podle auditorů Evropské komise i podle Kverulantova názoru byl Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládal a ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Přesto bývalý premiér i Agrofert střet zájmů odmítá. A co si o tom myslíte vy?

Historik Timothy Snyder, autor globálních bestsellerů Cesta k nesvobodě, Krvavé země a Černá zem, sepsal v knize Tyranie dvacet lekcí z historie jako apel k občanskému angažmá proti erozi liberální demokracie v Americe a v Evropě. Návrat tyranií je podle Snydera lehce představitelný, jestliže podlehneme lhostejnosti a smířlivosti vůči nenápadně se prosazujícímu zlu. Jedno oněch dvaceti doporučení zní: Přispívej na dobrou věc.

Přesně před rokem 1. ledna 2021 veřejnost získala bezplatný přístup k závazným technickým normám. Umožnil jí to takzvaný sponzorovaný přístup, o jehož zavedení se Kverulant významně zasloužil.

Po zaměstnancích státu v drtivé většině případů nikdo nevymáhá náhradu škody, kterou svým nesprávným či nezákonným postupem způsobili. Přitom jen za posledních pět let stát na odškodněních za nezákonný postup státu vyplatil lidem 1,2 miliardy korun a další miliardy úřady platily na pokutách. Kverulant protestuje proti beztrestnosti úředníků a už roky volá po nápravě. A jaký je váš názor?

Přes opakované protesty řady protikorupčních organizací se Pavel Blažek z ODS stal znovu ministrem spravedlnosti. Pavel Blažek naprosto selhal jako zástupce státu v kauze Diag Human, lhal a podváděl. Je také vyšetřován v kauze Stoka. Kverulant opět protestuje a bude činnost Pavla Blažka známého pod předávkou Don Pablo velmi pečlivě sledovat.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Následující Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti.

Obecně prospěšná společnost Kverulant.org a Nadační fond proti korupci dnes odeslaly designovanému premiérovi Petrovi Fialovi otevřený dopis, ve kterém protestují proti nominaci Pavla Blažka na ministra spravedlnosti. Připomínají Blažkovo angažmá v kauze Diag Human a v kauze Stoka. Čelní představitel justice v Česku nesmí být spojován s korupčními kauzami.

Kverulant.org je registrován do mezinárodního dárcovského programu Benevity a může tak dostávat dary od světových firem jako je Apple, Coca Cola, Google, Honda, Levi Strauss, Samsung, Asta Zenca, SAP, Microsoft a nebo třeba od technologického giganta Workday.

Cenu Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) za svobodu, demokracii a lidská práva letos dostalo šest lidí z Česka a zahraničí, kteří se nebáli vystoupit proti zvůli nedemokratických režimů nebo přispěli k lepšímu poznání nedávné historie. Mezi oceněnými je i Jan Urban, člen správní rady watchdogové organizace Kverulant.org

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT?

„Demokracie není panováním, nýbrž prací k zabezpečení spravedlnosti. A spravedlnost je matematika humanity.“ Tomáš Garrigue Masaryk Kverulant.org s hrdostí přijal pozvání do Sítě k ochraně demokracie, která sdružuje firmy, neziskovky i jednotlivce se zájmem o veřejné dění. Síť je svobodný prostor pro debatu expertů, podnikatelů, organizací i široké veřejnosti, abychom společně nacházeli co nejširší shodu na tom, ...

Zpravodajský web Hlídací pes uveřejnil rozhovor s ředitelem a zakladatelem Kverulanta Vojtěchem Razimou. Rozhovor je rozdělen na dvě části. První naleznete zde a druhou v dnešním papírovém vydání týdeníku FORUM Pro žádného bojovníka proti nepravostem politiků a zvůli úřadů není dobrá vizitka, když je sám pravomocně odsouzen. Vojtěchu Razimovi z organizace Kverulant.org se to před časem stalo. ...

Kverulant.org je přesvědčen, že služba veřejnoprávní televize je důležitým pilířem občanské společnosti a tím víc ho mrzí, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Před devíti lety, v pátek 14. října 2011 vstoupil v platnost zákon regulující vysílaní reklamy v ČT. Ten zcela zakázal vysílat reklamu na ČT1 a zpřísnil vysílání reklamy i na ostatních programech. Televize na programu ČT1 tento zákaz začala po několika týdnech obcházet, reklamu vysílala dal, ale začala ji označovat za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Nejenže jsou tak plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků každý den vidí, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon.

Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. Kverulant.org proti tomu protestoval a vyzval Vatikán, aby sjednal nápravu. Duka nese zveřejnění této kauzy velmi nelibě a s Kverulantem se opakovaně soudí. Nejnověji soud doručil Kverulantovi Dukovou žalobu, ve které po něm požaduje 3 miliony korun a ...

Dokument Obchod se zdravím popsal praxi „terapeutického centra AKTIP“, které za peníze radilo pacientům léčit rakovinu milencem. Proto Kverulant podal v červnu 2018 na šarlatány z AKTIPu trestní oznámení, na jehož základě policie začala případ vyšetřovat. Policie sice případ nakonec odložila, ale počátkem dubna 2019 ukončil AKTIP svoji činnost a v říjnu téhož roku vystoupila pod tlakem kárného řízení zakladatelka AKTIPu z Lékařské ...

Kverulant zdaleka není sám, kdo bojuje proti vizuálnímu smogu v ulicích našich měst a podél silnic. Část billboardů, které denně potkáváme je nelegální. Buď stavební povolení nikdy neměly nebo již vypršela. Iniciativa Přidej se a strhni to připravila jednoduchý návod, jak přimět úřady tyto billboardy odstranit. Vyberte si pro začátek pouze JEDEN billboard, který je ...

Od 1. září 2007 bylo v ČR zavedeno povinné přimíchávání biosložky do nafty a benzinu. To klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Nejprve musela  veškerá motorová nafta obsahovat minimálně 2 % biosložky. V roce 2009 se její podíl povinně zvýšil na 4,5 % u nafty ...

LinkedIn je profesní sociální síť, na které se setkávají profesionálové a diskutují o svých pracovních zájmech. V březnu 2011 síť překonala metu 100 milionů registrovaných uživatelů, čím dál více získává popularitu i v Česku. Mezi uživatele patří manažeři, konzultanti a odborníci z nejrůznějších oborů. Kverulantův firemní profil na LinkedIn naleznete zde.

Právě dnes před deseti lety byla v pražském Klementinu podepsána smlouva o archivování Kverulantova webu na serverech Národní knihovny České republiky a archivována jeho první podoba. Od té doby již bylo archivováno více než 340 verzí. Práce Kverulantova týmu je tak uchovávána ve veřejně přístupném webarchivu pro budoucí generace jako důležité svědectví o naší době. Kverulant ...

Dnes uplynulo právě pět let od nabytí účinnosti zákona o registru smluv. Zákon požaduje zveřejnění smluv s plněním nad 50 tisíc korun. Nezveřejněná smlouva není platná. Zákon v roce 2019 přežil i útok senátorů.

Kverulant si už před deseti lety stanovil několik zásad pro svoji práci. Především nepodporujeme žádného politika a politiky apriorně považujeme spíše za protivníky. Víme, že náš postoj není dobrou vizitkou pro naši demokracii, ale máme za to, že chyba není tak úplně na Kverulantově přijímači. K našim zásadám patří se s politiky vůbec nestýkat. Také ...

Jan Urban je český novinář, pedagog, disident komunistického režimu, signatář Charty 77, spoluzakladatel, lídr a mluvčí Občanského fóra a člen správní rady watchdog organizace Kverulant.org. Připomeň si jeho varování před volbou Miloše Zemana presidentem z ledna 2013. Video s názvem Jan Urban: Milošku, žaluj vidělo více než  400 tisíc lidí:

Je tomu pět let, kdy na facebooku přibylo tlačítko "To mě štve". Nové tlačítko Kverulant.org tehdy velmi uvítal. O té doby už není třeba, poněkud schizofrenně, označovat jeho posty o korupci, tunelech, aroganci mocných, podezřelých výběrových řízení a podobně tlačítkem To se mi líbí.

Dnes od zveřejnění prvního oficiálního adresného seznamu špatných pumpařů uplynulo právě deset let. Připomeňte si s Kverulantem tento jeho velký úspěch.

Dnes je to přesně 10 let, co jsme zveřejnili první příspěvek na facebooku. Za tu dobu Kverulantovi dalo like již více 10 000 lidí. Z Vašeho zájmu máme velkou radost a děkujme za něj.

Kverulant to považuje úspěšné završení další etapy svého jedenáctiletého boje proti vizuálnímu smogu.