Nahoru

AKTUALITY

Cílem Kverulanta bylo zabránit pražskému magistrátu zbourat národní památku, zimní stadion na Štvanici. To se mu přes veškerou snahu nepodařilo a jeden z nejstarších zimních stadionů na světě byl vinou chamtivosti tehdejší pražské radní pro majetek Alesandry Udženije v květnu 2011 zbourán. Hrdý hokejový národ má však paměť jako akvarijní rybička a tak bude Udženija znovu radní hlavního města Prahy. Kverulant bude její počínání ve funkci velmi pečlivě sledovat.

Firma HZ Real podnikatele Zdeňka Hořánka poslala loni krátce po komunálních volbách půl milionu korun hnutí STAN. O dva a půl měsíce později Hořánek vyhrál uzavřené výběrové řízení a stal se předsedou představenstva městské společnosti SNEO. Přitom Vít Rakušan loni v půlce ledna slíbil, že hnutí STAN nebude přijímat žádné dary od firem. Jde už o třetí významnou kauzu ministra Rakušana, proto Kverulant volá po Rakušanově odvolání.

Kolegové z iniciativy Přidej se a strhni to sestavili mapu zejména Pražských nelegálních billboardů a odstartovali petici adresovanou vznikající Radě hlavního města Prahy. Kverulant se k této výzvě za odstranění billboardů připojuje a prosí, abyste tak učinili i vy.

Hana Kordová Marvanová se stylizovala do role neohrožené protikorupční bojovnice, která proti rozkrádání magistrátu bojuje už dávno. Skutečnost je ale poněkud jiná. Kverulant odhalil tři případy, kdy radní za STAN Hana Marvanová hlasovala ve prospěch sponzora STANU a nenahlásila že je v konfliktu zájmů, jak jí to ukládá zákon. Proto Kverulant podal na pražský magistrát oznámení o spáchání přestupku. Pražský magistrát však sám věc vyšetřovat nemůže a proto na podzim 2022 požádal Ministerstvo spravedlnosti o stanovení dalšího postupu. To rozhodlo, že přestupek projedná Městský úřad Český Brod. Nyní po čtvrt roce po zahájení vyšetřování v Českém Brodě se Kverulant ptá, jak jsou tamní úředníci s potrestáním Hany Marvanové daleko. Kverulant bude dál pečlivě sledovat projednávání této věci.

Hasiči využívají pulty centralizované ochrany, na které jsou napojeny střežené objekty. Hasiči však tyto pulty nevlastnili, a nevlastnili ani přenosovou síť, po níž se signalizace o požárech přenáší. Tyto služby pro ně bez výběrových řízení provozovali „kámoši“ z firmy PATROL. To generovalo vysoké ceny pro všechny majitele připojených objektů a nejspíš i korupci. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval. Antimonopolní úřad na základě jeho podmětů udělil hasičským bossům tři pokuty a generální ředitel hasičů Kverulantovi posléze slíbil nápravu, ke které nyní skutečně dochází. Hasiči převádějí pulty do svého vlastnictví, ruší monopol firmy PATROL a připojení umožní každému, kdo splní technické podmínky. To povede ke zlevnění služby a významnému omezení prostoru pro korupci.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Kardinál Duka převedl v minulosti v rozporu s církevním právem na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě téměř půl miliardy korun V květnu 2022 byl Duka z funkce primase českého konečně odvolán, ale problematické transakce pokračují dál. Nejnověji prodejem Jindřišské věže. Více již v reportáži ČT. Mimochodem na jejím konci uvidíte, jak vysoký církevní představitel, generální vikář Jan Balík před otázkami reportérů ČT utekl jako malý kluk, přistižený při krádeži kasičky v kostele.  

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívali svého postavení. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval. Kverulant považuje Miloše Zemana za prezidenta ničemného. A jaký je váš názor?

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívají svého postavení. Kverulant.org proti tomu protestuje. Kverulant považuje Miloše Zemana za prezidenta ničemného. A jaký je váš názor:

Počátkem října loňského Počátkem května 2021 byl konečně široké veřejnosti otevřen areál Pražského hradu. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly, po dlouhých pěti letech, na čas zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl. A jaký je váš názor?

S jistou nadsázkou lze tvrdit, že v politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Za rok Fialovy vlády si tam našli cestu už dva lidé, Vít Rakušan a nejnověji Petr Hladík, faktický ministr životního prostředí. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti

Před rokem vyšlo najevo, že ještě za ministra Lubomíra Metnara (ANO) koupila armáda pouhé tři dny před loňskými Vánocemi za miliardu tisícovku pětkrát předražených kulometů MINIMI. Nákup proběhl bez výběrového řízení a kulomety nedodává belgický výrobce, ale jihočeská garážovka. Pod smlouvou je podepsán tehdejší náměstek pro vyzbrojování Lubomír Koudelka. Nejen, že Koudelka nebyl novou ministryní Janou Černochovou (ODS) vyhozen, ale byl dokonce povýšen. Kverulant.org protestuje a žádá po Černochové vysvětlení a nápravu.

Aby nedošlo k mýlce, Kverulant.org si stále myslí, že reklama je kandovaná lež, billboardy nemá rád a bojuje proti nim od svého vzniku v roce 2009. Na Kverulanta se však obrací řada firem, aby jim poradil, čemu se mají při inzerci na billboardech zejména vyhnout. Kverulant s dopravní policií a týmem spolupracovníků zformuloval několik základních doporučení.

Náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) hlasoval v zájmu podnikatele, se kterým kšeftuje a nenahlásil že je v konfliktu zájmů, jak mu to ukládá zákon. Šlo o dvojnásobně předražený nákup pozemku do majetku města Brna od Hladíkova souputníka Martina Unzeitiga.  Proto Kverulant nyní podal na brněnský magistrát oznámení o spáchání přestupku. Kverulant bude dál pečlivě sledovat projednávání této věci.

Obecně prospěšná společnost Kverulant.org již několik let usiluje o zrušení plošných kontrol v areálu Pražského hradu. Proto Kverulant všem kandidátům ještě před prvním kolem položil tyto otázky: Jste pro otevření areálu Pražského hradu? Pokud ano, jaké by byly vaše kroky v této věci v případě, že byste úřad prezidenta získal? Oba kandidáti, kteří postoupili do druhého kola Kverulantovi slíbili, že v případě zvolení otevřou Hrad. Ať už vyhraje kdokoliv, bude Kverulant budoucímu prezidentovi jeho slib připomínat, dokud nebude areál Hradu volně přístupný.

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu Kverulant.org, který se do takových kauz systematicky pouští již od roku 2009. Když mocní s veřejností nehrají fér, bráníme ji. Dosahujeme konkrétních pozitivních změn ve veřejném životě. Rok 2022 byl pro obecně prospěšnou společnost Kverulant.org již třináctým rokem její nepřetržité činnosti. Byl to rok vcelku úspěšný.

Místní kmotr Aleš Petříš na Praze 15 postavil v roce 2008 načerno autobazar. Kverulant už od roku 2009 usiluje o odstranění této černé stavby. V srpnu 2022 se mu podařilo dosáhnout toho, že Praha 15 vydala rozhodnutí o zákazu používat stavbu. Bazar však dále stojí a je už od roku 2012 provozován švýcarskou firmou Emil Frey. Ta nyní po Kverulantovi žádá stažení všech jeho článků o černém autobazaru ve lhůtě 24 hodin a vyhrožuje mu žalobou o náhradu škody. Kverulant se ani tentokrát nenechá zastrašit arogantními výhružkami a svoje články nestáhne a dokud bazar nezmizí, bude v této kauze pokračovat.

V pondělí 9. října 2017 Ředitelství silnic a dálnic konečně na 89. kilometru D1 směrem na Brno odstranilo první dálniční billboard. Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Nyní Kverulant usiluje o to, aby se nejen naše hlavní město zbavilo laciného billboardového smogu. A jaký je váš názor:

Hana Kordová Marvanová se před loňskými podzimními volbami stylizovala do role neohrožené protikorupční bojovnice, která proti rozkrádání magistrátu bojuje už dávno. Skutečnost byla ale poněkud jiná. Kverulant odhalil tři případy, kdy tehdejší radní za STAN Hana Marvanová hlasovala ve prospěch sponzora STANU a nenahlásila že je v konfliktu zájmů, jak jí to ukládá zákon. Proto Kverulant na podzim 2022 podal oznámení o spáchání přestupku. Nyní se ptá magistrátu, jak pokročilo vyšetřování.

Dnes uplynul jeden rok od vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) složené ze zástupců dvou koalic politických stran a hnutí: ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Piráti, STAN. Politici reprezentující současnou vládní koalici během kampaně před sněmovními volbami 2021 deklarovali „Změnu“, která měla přinést řešení související mimo jiné se střetem zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) a prohlubující se privatizací veřejného zájmu ze strany hnutí ANO či snahu o navrácení politické integrity do stojatého a bahnitého rybníku české politiky. Proto je nyní namístě zhodnotit dvanáctiměsíční působení kabinetu očima protikorupční organizace Kverulant.org.

Zachovejte klid! Papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i vy začnete podporovat Kverulanta jakkoliv malým zato však pravidelným darem.

Kverulant před rokem psal, že hasiči využívají pulty centralizované ochrany, na které jsou napojeny střežené objekty. Hasiči však tyto pulty nevlastnili, a dokonce neměli ani vlastní přenosovou síť, po níž se signalizace o požárech přenáší. Tuto službu pro ně provozovaly soukromé firmy. Hasičští bossové však na jejich služby nevyhlašovali veřejná zadávací řízení, jak to vyžaduje zákon. Naopak zákon ignorovali a nejméně polovinu republiky zadali „kámošům“ z firmy PATROL. To generovalo vysoké ceny a nejspíš i korupci. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval a snažil se tento tunel zastavit. Před rokem generální ředitel hasičů Kverulantovi v dopise slíbil, že hasiči do konce roku 2022 převedou pulty do svého vlastnictví a připojení umožní každému, kdo splní technické podmínky. Nyní se Kverulant nejvyššího šéfa hasičů ptá, zda své sliby splnil.

Kverulant.org se v listopadu 2022 zeptal Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), kolik nás ročně stojí výplata důchodů a sociálních dávek složenkami. MPSV mu odpovědělo, že to neví. Kverulant však pátral dál a zjistil, že už pět let tato částka neklesla pod čtvrt miliardy korun ročně. Od roku 2018 tak stát zaplatil za složenky téměř 1,4 miliardy korun. Kverulant je nepříjemně překvapen, že vláda, která se zaklíná digitalizací státní správy s cílem ušetřit veřejné peníze, ani netuší, jaké jsou její skutečné náklady, natož aby se tyto náklady pokusila snižovat. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad a informoval všechny poslance a senátory a doufá, že vláda vykazující rekordní deficit konečně provede reformu výplaty sociálních dávek a důchodů.

V lednu 1931 na zimním stadionu Štvanice odehrálo první hokejové utkání. LTC Praha bojovala s Manitoba University Graduates z Kanady. Od té doby zažila Štvanice mnoho slavných chvil včetně čtyř mistrovství světa v ledním hokeji. To první se konalo už v roce 1933. Stadion přežil několik režimů i katastrofální povodeň v roce 2002. Co však přežít nedokázal, byla péče tehdejší radní pro majetek Alexandry Udženie (ODS), která přes veškerou Kverulantovu snahu nechala jeden z nejstarších zimních stadionů na světě v květnu 2011 zbourat. Koncem roku 2010 si magistrát nechal vypracovat posudek na stav budovy. Posudek doporučoval dvě možná řešení. Zbourat nebo opravit. Magistrát však donutil znalce během několika dnů posudek „aktualizovat, protože se změnily klimatické podmínky“. A když znalci vzali v úvahu „změnu klimatických podmínek“, zůstala jen jedna varianta. Dne 10. ledna 2011 byl stadion uzavřen a nuceně vyklizen. Dne 28. května 2011 začala demolice, která trvala přibližně 20 dnů.

Kardinál Duka převedl v rozporu s církevním právem na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě téměř půl miliardy korun. Mimo to byla za Duky vybudována rozsáhlá neprůhledná vlastnická struktura firem, kam byl vyveden další majetek církve. Jedním z hlavních hybatelů těchto tunelů byl bývalý výkonný ředitel arcibiskupství Antonín Juriga. Když byl Duka konečně odvolán z postu arcibiskupa pražského, dostal hodinovou výpověď i tunelář Juriga. Kverulant o neslavném konci bývalého lidoveckého politika Jurigy široce informoval. Juriga to nesl velmi nelibě a pokusil se soudně dosáhnout zákazu publikace Kverulantových článků o něm, ale nakonec neuspěl. Jurigovo podání bylo již šestou církevní žalobou na Kverulanta. Tou nejzásadnější je Dukova žaloba o tři miliony korun.

Kverulant.org již od svého založení v roce 2009 vystupuje proti billboardům. Kradou nám veřejný prostor, jejich povolování generuje korupci a jsou nebezpečné. Důkazem toho je tragická nehoda která se stala ve čtvrtek odpoledne na Rudné ulici mezi Ostravou a Havířovem. Na úrovni města Šenov zde z vozovky sjelo osobní vozidlo a narazilo do billboardu. Řidič svému zranění na místě podlehl.

Kverulant.org má za sebou řadu úspěchů v boji proti reklamnímu smogu. Z hlediska bezpečnosti silničního provozu jsou vůbec nejnebezpečnější formou venkovní reklamy právě LED billboardy. Proto je Kverulantovým cílem radikální snížení jejich počtu. Díky němu jich bylo již několik vypnuto a několik odstraněno. Včetně LED billboardu nad pražským Nuselským mostem. Kverulantův boj proti vizuálnímu smogu však nekončí.

Státní správa hmotných rezerv (SSHR) vypsala na podzim 2022 soutěž na nákup pěti velkých vyprošťovacích vozidel. Podle Kverulanta byla soutěž předem připravena pro jediného zájemce. Do zakázky se však přihlásili zájemci dva, a tak byla zrušena. Nejen, že jde pravděpodobně o korupci, ale nabízí se otázka, proč potřebuje správa hmotných rezerv mít ve skladech pět osmikolových vyprošťovacích aut. Když se na to Kverulant zeptal, tak mu SSHR odpověděla, že nákup je přáním ministra vnitra Víta Rakušana. Ten prý také SSHR předepsal technické parametry nákupu. Proto Kverulant na Rakušana nyní podal trestní oznámení.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Dnes je to přesně 12 let, co jsme zveřejnili první příspěvek na Facebooku. Za tu dobu Kverulanta sleduje více než 12 700 lidí. Z toho je 72% mužů a 28% žen. Měsíční dosah příspěvku je kolem 25 tisíc a zájem o příspěvek mívá přes 8 tisíc uživatelů. Nových označení stránky jako To se mi líbí bývá měsíčně kolem 25 a nových sledující bývá kolem 40 lidí. Z Vašeho zájmu máme velkou radost a děkujeme za něj.

Mapa i seznam byly sestaveny ze zdrojů České obchodní inspekce a aktualizovány 31. prosince 2022. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol benzinových stanic je především Kverulantova zásluha, když se mu podařilo změnit letitou praxi ČOI. 

Chodí vám na e-mail málo newsletterů?  Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně!  Přibližně jednou za 14 dnů vás budeme informovat o právě nejdůležitější kauze v Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

Kverulant.org má za sebou řadu úspěchů v boji proti reklamnímu smogu. Jedním z největších je vypnutí LED billboardu nad Nuselským mostem na Nový rok 2022 a jeho následné odstranění. Z hlediska bezpečnosti silničního provozu jsou vůbec nejnebezpečnější formou venkovní reklamy právě LED billboardy. Proto je Kverulantovým cílem radikální snížení jejich počtů. Díky němu již jich bylo několik ...

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal zejména po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Stále však není vyhráno. Babiš je znovu poslancem, a proto by neměl ani vlastnit média. Navíc pokud se Andrej Babiš stane prezidentem republiky, bude agrofertizace ČR pokračovat. Zákon o střetu zájmů se totiž na prezidenta nevztahuje. Podle auditorů Evropské komise i podle Kverulantova názoru byl Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládal a ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Přesto bývalý premiér i Agrofert střet zájmů odmítá. A co si o tom myslíte vy?

V prosinci 2017 do České republiky doputovala zpráva významné evropské instituce OLAF, která popisuje trestnou činnost premiéra. Kverulant je přesvědčen, že kompletní zpráva měla být veřejnosti poskytnuta hned, jak do republiky přišla. To se nestalo, a tak se Kverulant se státem roky soudil. Všechny soudy zatím vyhrál, ale kompletní zprávu získal až v lednu 2022.

V sobotu 17. prosince uplynul právě jeden rok od jmenování vlády Petra Fialy (ODS) složené ze zástupců dvou koalic politických stran a hnutí: ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Piráti, STAN. Politici reprezentující současnou vládní koalici během kampaně před sněmovními volbami 2021 deklarovali „Změnu“, která měla přinést řešení související mimo jiné se střetem zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) a prohlubující se privatizací veřejného zájmu ze strany hnutí ANO či snahu o navrácení politické integrity do stojatého a bahnitého rybníku české politiky. Proto je nyní namístě zhodnotit dvanáctiměsíční působení kabinetu. Výsledkem je konstatování, že žádná deagrofertizace se nekonala.

Kverulant s hrdostí a vděčností oznamuje, že získal velkorysý grant od Nadace Tipsport. Nadace Tipsport chce zlepšit život všech obyvatel, chce přispět svojí činností k lepšímu Česku. Nadace Tipsport byla založena v roce 2017 a působí v České republice, ovšem část jejích projektů má přesah i na Slovensko. Kverulant použije grant od Tipsportu výlučně na uhrazení externích účetních služeb.

V České republice stále neexistuje regulace lobbingu. Zvlášť tristní je tento deficit u miliardových zbrojních zakázek, za které lobbují vysloužilí generálové, kteří navíc pobírají od státu každý měsíc velmi štědrý výsluhový příspěvek. Kverulant.org v létě 2022 vyzval vládu, aby tento stav změnila. Ta v listopadu 2022 schválila návrh zákona o lobbingu a předložila jej do připomínkového řízení. Návrh však nezakazuje souběh pobírání výsluhového příspěvku a lobování bývalých vojáků. Proto bude Kverulant dál prosazovat, aby zákon o lobbingu přísně reguloval i lobbing generálů s.r.o.

Aleš Petříš na Praze 15 postavil v roce 2008 načerno autobazar. Petříš je však místní kmotr, tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno „do pořádku“ a přitom mnohokrát porušila zákon. Kverulant už od roku 2009 usiluje o odstranění této černé stavby. V srpnu 2022 se mu podařilo dosáhnout toho, že Praha 15 vydala rozhodnutí o zákazu používat stavbu. Bazar však dále stojí a je stále provozován švýcarskou firmou Emil Frey. Kverulant opět protestuje a dokud bazar skutečně nezmizí, bude Kverulant v této kauze pokračovat.

Přeje Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel P.S. Neziskové organizace často sklouzávají do jisté zaťatosti, která pramení z falešného pocitu, že právě ony jsou jedinými skutečnými ochránci veřejného zájmu. Máme za to, že účinný lék proti této umanutosti je humor. Proto již od našeho založení v roce 2009 sbíráme kreslené vtipy, které se týkají korupce a ...

Blíží se konec roku. Budou Vánoce a Štědrý večer spojený s tradicí obdarování. Prosíme Vás, nezapomeňte letos ani na nás a podarujte nás alespoň malým darem. Když mocní nehrají s veřejností fér, Kverulant ji brání, ale bez vaší podpory není naše činnost možná. Podívejte se na krátké video o tom, na co potřebujeme peníze:

Fair Trade znamená spravedlivý obchod. Cílem i základní myšlenkou je větší spravedlnost v mezinárodním obchodě. Tedy nevykořisťovat pěstitele, ale respektovat výrobní náklady a cenu lidské práce, tvořit trvale udržitelný obchod a chránit životní prostředí v daném místě. Jeden z takových obchodů podporuje už léta i Kverulantovu práci.

Pronajímání billboardů nikdy nebyl byznys pro hodné hochy. Hodně billboardů je postaveno na černo nebo jim již dávno vypršelo povolení a jsou nelegální. Dva z billboardářů se ovšem svými kriminálními praktikami vymykají poměrům běžným v české kotlině. Jsou jimi v Čechách naturalizovaný Slovák Anton Fischer, kterému soud uložil podmínku a zákaz podnikání a jeho syn Oliver, kteří vystupují pod značkou Eurobillboard. Eurobillboard se na svých stránkách chlubí „referencemi“ od velkých značek. Kverulant má vážné pochybnosti, že by se zavedené značky jako je Mercedes-Benz, Shell, Komerční banka nebo pojišťovna Kooperativa spojily s takovými hochštaplery, proto je nyní upozornil, že jejich logo je spojeno s kriminálním byznysem. Kverulantovým cílem je parazity z Eurobillboardu zastavit, a proto vyzývá k bojkotu jejich billboardů a propaguje jej ve vyhledávání na Google a Seznam částkou několik desítek tisíc korun.

Kardinál Duka převedl v rozporu s církevním právem na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě téměř půl miliardy korun. Mimo to byla za Duky vybudována rozsáhlá neprůhledná vlastnická struktura firem, kam byl vyveden další majetek církve. Jedním z hlavních hybatelů těchto tunelů byl bývalý výkonný ředitel arcibiskupství Antonín Juriga. A právě ten se po Kverulantovi nyní soudně domáhá omluvy, za to, že o něm nehezky píše. Kverulant se ani tentokrát omlouvat nebude, protože je opět přesvědčen, že chování nehodných prelátů popsal i tentokrát zcela podle pravdy. Jurigova žaloba je již šestou církevní žalobou na Kverulanta. Strategií církve je Kverulanta zastrašit žalobami a vyčerpat jej dlouhým a nákladným právním bojem. A tak Kverulant musel v této kauze vydat již stovky tisíc korun a další výdaje jej čekají.

Státní správa hmotných rezerv (SSHR) vypsala na podzim 2022 soutěž na nákup pěti velkých vyprošťovacích vozidel. Podle Kverulanta byla soutěž předem připravena pro jediného zájemce. Do zakázky se však přihlásili zájemci dva, a tak byla zrušena. Nejen, že jde pravděpodobně o korupci, ale nabízí se otázka, proč potřebuje správa hmotných rezerv mít ve skladech pět osmikolových vyprošťovacích aut. Když se na to Kverulant zeptal, tak mu SSHR odpověděla, že nákup je přáním ministra vnitra Víta Rakušana. Ten prý také SSHR předepsal technické parametry nákupu.

Dnes je to přesně rok, co byla jmenována Fialova vláda. Pojďme se podívat na její činnost očima protikorupční organizace Kverulant.org. Je to smutný pohled. Smutný jako Vánoce v dětském domově.

Hana Kordová Marvanová se stylizovala do role neohrožené protikorupční bojovnice, která proti rozkrádání magistrátu bojuje už dávno. Skutečnost je ale poněkud jiná. Kverulant odhalil tři případy, kdy radní za STAN Hana Marvanová hlasovala ve prospěch sponzora STANU a nenahlásila že je v konfliktu zájmů, jak jí to ukládá zákon. Proto Kverulant podal oznámení o nezákonném chování Marvanové k České advokátní komoře. Komora mu nyní sdělila, že porušení zákona o střetu zájmů není něco, co by vůbec mohlo být v rozporu s etickým kodexem advokáta. Nicméně, to že Marvanová vyvázne zcela bez trestu ještě není jisté. Ve hře je ještě nedokončené přestupkové řízení které proti Marvanové vede ministerstvo spravedlnosti. Kverulant bude dál pečlivě sledovat projednávání této věci.

Stát od 1. ledna 2023 zákonem nařídil všem podnikajícím fyzickým osobám (OSVČ) povinnost používat datové schránky. Včera to schválil senát. Stát také uložil povinnost mít datové schránky i zájmovým spolkům a bytovým družstvům nebo společenství vlastníků bytových jednotek, která často vedou starší občané a budou si muset nechat tuto službu zajistit. Kverulant nemá naprosto nic proti dobrovolnému využívání elektronické komunikace, ale tato další povinnost naráží na „základní“ lidské právo „nemít počítač“ a nevyznat se v informačních technologiích. Proto Kverulant proti zavedení těchto dalších povinností opakovaně protestoval. Leč marně.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Politici s veřejností často nehrají fér. Kverulant.org se již od svého založení v roce 2009 snaží bránit veřejnost před jejich fauly.  Za tu dobu dokončil desítky kauz a dalším se stále věnuje. Většina těchto kauz má společného jmenovatele. Je jím politik, který před zájmem veřejným upřednostnil zájem svůj. Kverulantův blacklist je výčtem politiků, kteří figurovali nebo figurují v Kverulantových kauzách, a kteří nejsou těmi nejlepšími z nás. Ale všichni nejsou stejní a všichni politici nekradou. A platí-li tento předpoklad, pak ani všechny politické strany nejsou stejné. A co si o tom myslíte vy?

Kverulant.org se zeptal Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) kolik nás ročně stojí výplata důchodů a sociálních dávek složenkami. MPSV mu odpovědělo, že to neví. Přitom podle Kverulantova kvalifikovaného odhadu zaplatí stát jen za posílání složenek půl miliardy ročně. Kverulant je nepříjemně překvapen, že vláda, která se zaklíná digitalizací státní správy s cílem ušetřit veřejné peníze ani netuší jaké jsou skutečné náklady natož aby se tyto náklady pokusila snižovat. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad a informoval všechny poslance a senátory.

Blíží se konec roku. Budou Vánoce a Štědrý večer spojený s tradicí obdarování. Prosíme Vás, nezapomeňte letos ani na nás a podarujte nás alespoň malým darem. Když mocní nehrají s veřejností fér, Kverulant ji brání, ale bez vaší podpory není naše činnost možná. Podívejte se na krátké video o tom, na co potřebujeme peníze:

Zástupci někdejší komunistické organizace pro děti a mládež se v demokratickém zřízení rozhodně neztratili. Od roku 1998 si z veřejných prostředků načerpali téměř 700 milionů korun. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nebyly tyto prostředky poskytovány transparentně a spravedlivě. Navíc NKÚ objevil v čerpání dotací Pionýra několik podvodů. Kverulantovým cílem je nejen rozkrýt problematické financování Pionýra, ale také prosadit nastavení jasných a transparentních pravidel na rozdělování peněz pro práci s dětmi. To se mu stále nedaří. Na podzim 2022 vypsalo ministerstvo školství další kolo dotací pro práci s dětmi a mládeží pro rok 2023. Systém preferující Pionýra zůstal nezměněn. A jako každý rok i tentokrát jde o přidělování dotací předem vyjmenovaným subjektům, bez ohledu na kvalitu jejich současné činnosti. A jako každý rok není známo, kteří lidé o rozdávání veřejných peněz rozhodují a to proto, že řada z nich je nejspíš konfliktu zájmů, protože jsou zároveň příjemci těchto dotací. Kverulant opět protestuje a v prosinci 2022 odeslal ministrovi školství další dopis.

Dnes je mezinárodní den proti korupci. Již od starověku byla korupce jednou z nejrozšířenějších a nejzákeřnějších sociálních zel. Od konce 19. století je také považována za hlavní hrozbu v soukromé sféře, která podkopává důvěru, která je nezbytná pro udržení a rozvoj ekonomických a sociálních vztahů. Česká republika si však s bojem proti korupci dobře nevede. Kverulant.org se to snaží změnit již od svého vzniku od roku 2009.

Státní správa hmotných rezerv (SSHR) vypsala na podzim 2022 soutěž na nákup pěti velkých vyprošťovacích vozidel. Podle Kverulanta byla soutěž předem připravena pro jediného zájemce. Do zakázky se však přihlásili zájemci dva a tak byla zrušena. Nejen, že jde pravděpodobně o korupci, ale nabízí se otázka, na co přesně potřebuje správa hmotných rezerv mít ve skladech pět osmikolových vyprošťovacích aut. A přesně na to se Kverulant.org nyní dle zákona o informacích ptá SSHR.

Policie používá druhým rokem 478 Octavií s útočným trubkovým rámem. S rámy začali policisté praktikovat tzv. PIT manévr, tedy „řízené bourání za jízdy“. Jak zjistil Kverulant.org, při zásazích s často banální příčinou už zranili nejméně 12 lidí a policie to přiznává.  Riskantní zastavování PIT manévrem provádějí i policisté bez školení nebo ve vysokých rychlostech na dálnicích. Rámy používají i na motorkáře nebo cyklisty. Dokonce i to policie v článku přiznává, ale lže, když tvrdí, že používá útočné rámy k „odtlačení překážek“. Přesto policisté plánují nákup dalších 500 vozů s útočnými rámy. Více již v článku Petra Vaňouse s názvem „Policisté si pochvalují beranidla na autech, pořídí další“ publikovaném v Deníku.cz

Pronajímání billboardů nikdy nebyl byznys pro hodné hochy. Hodně billboardů je postaveno na černo nebo jim již dávno vypršelo povolení a jsou nelegální. Dva z billboardářů se ovšem svými kriminálními praktikami vymykají poměrům běžným v české kotlině. Jsou jimi v Čechách naturalizovaný Slovák Anton Fischer a jeho syn Oliver, kteří vystupují pod značkou Eurobillboard. Kverulantovým cílem je tyto parazity na veřejném prostoru zastavit, a proto vyzývá k bojkotu jejich billboardů a propaguje tento článek ve vyhledávání na Google a Seznam částkou 25 000 korun po dobu čtvrt roku.

Povinnost mít datové schránky by měla být podle novely uzákoněna pro podnikající fyzické osoby (OSVČ). Kverulant nemá naprosto nic proti jejich dobrovolnému využití, povinnost je ale na pováženou, naráží totiž na „základní“ lidské právo „nemít počítač“ a nevyznat se v informačních technologiích. Proto Kverulant v listopadu 2022 napsal všem zákonodárcům, aby přijetí povinnosti mít datovku ještě důkladně zvážili. I díky němu schválení vládního návrhu, který by ve zrychleném řízení zavedl povinné datové schránky pro OSVČ na jednání Poslanecké sněmovny dne 16. listopadu 2022, neprošel. V pátek 2. prosince 2022 však byla povinnost datových schránek schválena poslaneckou sněmovnou. Pokud ji ještě schválí senát a podepíše prezident tak začne platit od nového roku. Kverulant to nepovažuje za šťastné řešení.  

Policie používá druhým rokem 478 Octavií s trubkovým útočným rámem. S rámy začali policisté praktikovat tzv. PIT manévr, tedy „bourání za jízdy“. Kverulant zjistil, že policisté použili útočné rámy i na úmyslné stražení cyklisty a motorkáře a ohlásil to na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). GIBS nyní Kverulantovi sdělila, že jí zákon neumožňuje vyšetřovat trestné činy policistů. Kverulant proti této zjevné lži protestuje a žádá nápravu.

Obecně prospěšná společnost Kverulant.org již několik let usiluje o zrušení plošných kontrol v areálu Pražského hradu. Proto Kverulant všem kandidátům položil tyto otázky: Jste pro otevření areálu Pražského hradu? Pokud ano, jaké by byly vaše kroky v této věci v případě, že byste úřad prezidenta získal? Všichni prezidentští kandidáti v případě zvolení slibují otevření Hradu, ale politici už nám lhali mockrát, a tak je možné, že Kverulant budoucímu prezidentovi bude muset jeho slib připomínat. To je také hlavní důvod proč anketu pořádal.

Je to deset let, co Nečasova vláda v roce 2012 pod záminkou ušetřit na procesu vyplácení sociálních dávek rozhodla, že dávky budou vypláceny jen na účet u České spořitelny. Ve skutečnosti však nešlo o to ušetřit veřejné peníze, ale přihrát nové klienty spořitelně. Aby nebylo na první pohled jasné, že jde o ničemnost, byl projekt prezentován jako vydávání identifikačních průkazů s názvem sKarta pro osoby, kterým jsou vypláceny sociální dávky. Ke kartě však také náležel speciální bankovní účet, na který byly veškeré sociální dávky zasílány. Zasílání na účet u jiné banky nebylo akceptováno. I Kverulantova usedavá kritika vedla k tomu, že projekt byl nakonec zrušen. Nicméně snaha ušetřit na způsobu vyplácení sociálních dávek je jistě správná a proto se Kverulant nyní ptá Ministerstva práce a sociálních věcí jak v této věci pokročilo.

Minulý týden proběhlo v Divadle pod Palmovkou slavnostní vyhlášení ankety Křišťálová Lupa 2022. Část vítězů vybrala odborná porota a část široká veřejnost složená z více než sto dvaceti tisíců hlasujících. Hlavní anticenu poroty si odnesl Ivan Bartoš za: „ Nedostatečný vývoj eGovernmentu v ČR - pomalý pokrok, zato schválené povinné zřizování datových schránek – stát stále dělá služby spíš pro úředníky než pro občany.“ Udělení anticeny naráží na chystané povinné zavedení datových schránek pro podnikající fyzické osoby (OSVČ) od 1. ledna 2023. I Kverulant proti této povinnosti protestuje.

Kverulant odhalil, že poslanec za ODS Petr Bendl si za peníze poslanecké sněmovny fiktivně pronajímal kancelář v Rakovníku u advokáta Jiřího Černého. Kverulant na Bendla podal v srpnu 2022 trestní oznámení pro podvod. To policie na podzim 2022 bohužel odložila s tím, že Bendl kancelář sice neužívá, ale zákonu to neodporuje. A ani advokátní komora neshledala na chování fiktivního pronajímatele Černého nic závadného. Bendl i jeho advokát tedy z této kauzy vyvázli naprosto beztrestně, to však neznamená, že Kverulant přestane odhalovat věrolomnost a rozežranost politiků

Aleš Petříš na Praze 15 postavil v roce 2008 načerno autobazar. Petříš je však místní kmotr, tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno „do pořádku“ a přitom mnohokrát porušila zákon. Kverulant.org ve věci podal několik úspěšných žalob, a přestože soudy konstatovaly, že stavba nebyla povolena legálně, autobazar je stále v provozu. Kverulant už od roku 2009 usiluje o odstranění této černé stavby. Přes veškeré úsilí se mu teprve v květnu 2022 podařilo dosáhnout toho, že Praha 15 konečně zahájila řízení o odstranění této stavby. Dokud však bazar skutečně nezmizí, bude Kverulant v této kauze pokračovat, proto se dnes Prahy 15 ptá jak je odstraňováním daleko.

Vzpomínáte si ještě na „protikorupční“ Věci Veřejné a jejich slib, že budou vracet všechny poslanecké náhrady? Nevrátili ani korunu. Po více než deseti letech bylo načase se na poslanecké náhrady poslanců podívat znovu. Kverulant nedávno zjistil, že každý současný poslanec vyčerpal v průměru na poslaneckých náhradách za prvních 8 měsíců od svého zvolení skoro 900 tisíc korun. A vzpomínáte si na slib ANO „Nejsme jako politici. Makáme.“? Ani ten nebyl dodržen. Kolegové ze Seznamu zjistili, že i když poslanec za ANO Milan Wenzl už nebyl rok v práci, vyčerpal náhrady ve výši 1,7 milionu korun. Kverulant proti zneužívání poslaneckých náhrad protestuje již od svého vzniku v roce 2009

Dovolujeme si požádat vás o laskavou podporu naší watchdogové činnosti. Jen díky velkorysým lidem můžeme hlídat politiky i v této nelehké době.

Vláda počátkem listopadu schválila zrušení automatického zřízení datové schránky pro občany, které mělo začít platit v lednu 2023. Datová schránka se tak lidem bude zřizovat stále jen ne jejich žádost. Tím však příběh nekončí. Povinnost mít datové schránky by měla být podle novely uzákoněna pro podnikající fyzické osoby (OSVČ). Kverulant nemá naprosto nic proti jejich dobrovolnému využití, povinnost je ale na pováženou, naráží totiž na „základní“ lidské právo „nemít počítač“ a nevyznat se v informačních technologiích. Proto Kverulant v listopadu 2022 napsal všem zákonodárcům, aby přijetí povinnosti mít datovku ještě důkladně zvážili. A to se snad také stane. Schválení vládního návrhu, který by ve zrychleném řízení zavedl povinné datové schránky pro OSVČ již od 1. ledna 2023 na jednání Poslanecké sněmovny dne 16. listopadu 2022, neprošel. Kverulant to považuje za svoji zásluhu a je rád, že věc snad bude řádně projednána.

Obecně prospěšná společnost Kverulant.org již několik let usiluje o zrušení plošných kontrol v areálu Pražského hradu. Informace o naší kampani můžete nalézt v kauze Vraťte ukradený Pražský hrad lidem. Proto dnes všem kandidátům na prezidenta dne odeslal následující anketní otázku: Jste pro otevření areálu Pražského hradu? Pokud ano, jaké by byly vaše kroky v této věci v případě, že ...

Jako ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu čelil Martin Šebestyán kritice kvůli postupu fondu během auditu ke střetu zájmů expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a dotací pro Agrofert. Letos v srpnu musel ve vedení fondu skončit. A před měsícem odešel i z další veřejné funkce. Dál nebude působit v dozorčí radě Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) mu neprodloužil mandát. Právě Šebestyán také vyplácel zemědělské dotace holdingu Agrofert v rozporu se zákonem o střetu zájmů. Kverulant to považuje za důležitý krok v procesu deagrofertizace. Jde však o krok, který zdaleka nebude stačit. Koncern Agrofert by měl vrátit dotace ve výši až 4,5 miliardy korun. V červnu to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Proto se Kverulant zeptal Nekuly, jak je s vymáháním daleko a zjistil, že ministr neudělal vůbec nic.

Dnes je světový den obětí dopravních nehod. Počet těžce zraněných osob při nehodách byl v roce 2021 nejnižší v historii. Usmrcených bylo jen 470. To je druhý nejlepší výsledek po minimu, kterého bylo dosaženo v roce předchozím. Ale v roce 2020 na toto nízké číslo měla podstatný vliv snížená mobilita v koronavirové době. Kverulant věří, že tato čísla jsou nízká i díky odstranění podstatné části billboardů z dálnic a silnic I. třídy o které se významně zasloužil.

Nejkouzelnější období roku se blíží! Slavnostní jídlo, čas s přáteli a rodinou, pohádky a samozřejmě vánoční dárky. O letošních Vánocích však můžete darovat víc než jen dárky, a to aniž byste museli vynakládat další úsilí nebo peníze. Každou objednávkou, kterou uděláte přes portál Givt.cz, nám pomůžete získat finanční prostředky na naši činnost úplně zadarmo. Přidejte se a nadělte letos víc než jen dárky.

I Kverulant si dnes s hrdostí připomíná 17. listopad 1989, kdy jsme se konečně zbavili komunistické totality. Sametové revoluce se tehdy aktivně zúčastnili tehdejší disident a nynější člen Kverulantovy správní rady Jan Urban a tehdejší studentský vůdce a nynější ředitel a zakladatel Kverulanta, Vojtěch Razima. 

Včera Zeman vydal další, již třetí prohlášení, ve kterém opět tvrdí, že vždycky chtěl, aby Pražský hrad byl otevřen. Zeman samozřejmě lže a Kverulant jej za to opakovaně kritizuje. Nebylo však jasné, co za tím kompletním názorovým veletočem je. Nyní už je to konečně zřejmé. Miloš Zeman po policii chce, aby zrušila kontroly u vstupů na Pražský hrad, protože blokují přístup ke stánkům a pódiu, které Hrad nově pronajal firmě, jejíž zaměstnanci poslali statisíce prezidentské straně.

Nezávislý, politicky nekorektní a hojně navštěvovaný server D-FENS*  se věnuje Kverulantově nedávené zprávě o násilném zastavování vozidel pomocí útočných rámů. D-FENS upozorňuje své čtenáře, že čtením jeho textů mohou přijít o iluze, které jim nikdo nebude nahrazovat jinými a že většina jeho publikovaných textů je politicky nekorektní, xenofobní, sexistická, nacionalistická, heterosexuální, rasistická, záštiplná, obsahuje sprostá slova nebo alespoň překlepy a gramatické chyby. A přesně v tomto duchu D-FENS policii opravdu nešetří.  

Vláda počátkem listopadu schválila zrušení automatického zřízení datové schránky pro občany, které mělo začít platit v lednu 2023. Datová schránka se tak lidem bude zřizovat stále jen jejich žádost. Tím však příběh nekončí. Povinnost mít datové schránky by měla být podle novely uzákoněna pro podnikající fyzické osoby. Kverulant nemá naprosto nic proti jejich dobrovolnému využití, povinnost ...

Dnes Zeman vydal další, již třetí prohlášení, ve kterém opět tvrdí, že vždycky chtěl, aby Pražský hrad byl otevřen. Zeman lže a Kverulant jej za to opakovaně kritizuje, ale Zeman zdaleka není sám, kdo v této věci lže. Tím dalším lhářem je ministr vnitra Vít Rakušan, který už počátkem roku 2022 sliboval odstranění plošných kontrol, ale neudělal vůbec nic. Ať už si o Zemanových i Rakušanových veletočích myslíme cokoliv jisté je, že je nejvyšší čas kontroly skutečně zrušit a vrátit ukradený Hrad lidem.

Minulý týden se uskutečnilo setkání Sítě k ochraně demokracie nad zprávou o stavu české demokracie. Síť je svobodný prostor pro debatu expertů, podnikatelů, organizací i široké veřejnosti, která společně nachází co nejširší shodu na tom, co je nezbytným předpokladem fungování demokracie v České republice. Síť sleduje veřejné dění a sdílí důležité informace i návrhy řešení.

Včera Zeman vydal další prohlášení, ve kterém opět tvrdí, že vždycky chtěl, aby Pražský hrad byl otevřen. Přitom to byl právě Zeman, kdo v reakci na vyvěšení červených trenýrek uzavřel v roce 2016 Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné osobní policejní kontroly. Ať už si o Zemanových veletočích myslíme cokoliv jisté je, že je nejvyšší čas kontroly skutečně zrušit a vrátit ukradený Hrad lidem.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Politici s veřejností často nehrají fér. Kverulant.org se již od svého založení v roce 2009 snaží bránit veřejnost před jejich fauly.  Za tu dobu dokončil desítky kauz a dalším se stále věnuje. Většina těchto kauz má společného jmenovatele. Je jím politik, který před zájmem veřejným upřednostnil zájem svůj. Kverulantův blacklist je výčtem politiků, kteří figurovali nebo figurují v Kverulantových kauzách, a kteří nejsou těmi nejlepšími z nás. Ale všichni nejsou stejní a všichni politici nekradou. A platí-li tento předpoklad, pak ani všechny politické strany nejsou stejné. A co si o tom myslíte vy?

Prezident Zeman vyzval otevřeným dopisem ministra vnitra Víta Rakušana, aby už konečně nechal otevřít Pražský hrad. Přitom to byl právě Zeman, kdo v reakci na vyvěšení červených trenýrek uzavřel v roce 2016 Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné osobní policejní kontroly. Byl to Zeman, kdo při jarní epidemické vlně roku 2020 zavřel Hrad zcela na více než dva měsíce a zákaz vstupu zopakoval 9. října 2020. Policie už na Zemanovu výzvu k otevření Hradu stihla zareagovat. Otevření Hradu prý nepřipadá v úvahu. Inu za šest let prorostl systém plošných osobních kontrol celým Hradem a nebude lehké ho vykořenit a vrátit Hrad veřejnosti, proto bude Kverulant v prosazování vrácení Hradu lidem pokračovat.

Policie používá druhým rokem 478 Octavií s trubkovým rámem. S rámy začali policisté praktikovat, tzv. PIT manévr, tedy „řízené bourání za jízdy“. Jak zjistil Kverulant, při zásazích s často banální příčinou už zranili nejméně 12 lidí. Riskantní zastavování PIT manévrem provádějí i policisté bez školení nebo ve vysokých rychlostech na dálnicích. Rámy používají i na motorkáře nebo cyklisty. Kverulantovým cílem je, aby PČR revidovala svůj přístup k PIT a rámy demontovala, plánovaný nákup dalších 800 aut zrušila a prošetřila všechny jím popsané případy zneužití pravomoci úřední osoby. Proto dnes o svých zjištěních informoval ministra vnitra, policejního prezidenta a Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Vláda schválila návrh stavebního zákona, který ruší zejména jeden stavební super úřad. Návrh však obsahuje celou řadu dalších změn, které změní i výklad ostatních předpisů. Jednou z těchto změn je rozvolnění definice zastavěného území. To by mohlo na některých místech znamenat návrat billboardů k dálnicím a silnicím I. třídy. Novela stavebního zákona nyní míří do poslanecké sněmovny. Kverulant.org dnes dopisem upozornil všechny poslance a senátory na hrozící návrat billboardů.

Praha uzavřela v roce 2008 smlouvu se společností JCDecaux o povolení 350 billboardů za výstavbu přístřešků na zastávkách MHD. Smlouva byla pro město krajně nevýhodná. Praha na ní tratila neméně 180 milionů korun. Kverulantovi vždy vadilo kšeftování s veřejným prostorem na úkor veřejných rozpočtů a roky usiloval o zrušení této smlouvy. Se svými podáními se dostal až k Evropské komisi. Vítězství měl Kverulant na dosah, ale v říjnu 2016 nabyl účinnosti nový zákon, který zkrátil maximální dobu trestní odpovědnosti v podobných případech z 10 na 5 let, a tak se Kverulantovi nepodařilo dosáhnout zrušení smlouvy. Usedavá kritika nevýhodné smlouvy však nakonec vedla k tomu, že smlouva skončila v roce 2022 a začala demontáž jednotlivých billboardů. Ta však postupuje zoufale pomalu. Do konce třetího čtvrtletí roku 2022 bylo odstraněno pouhých 11 billboardů z 350. Kverulant proti této liknavosti protestuje a dál bude pečlivě sledovat, zda nakonec budou billboardy skutečně odstraněny.

Chodí vám na e-mail málo newsletterů?  Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně!  Přibližně jednou za 14 dnů vás budeme informovat o právě nejdůležitější kauze v Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

Přestože současný náměstek ministra spravedlnosti Radomír Daňhel byl téměř celý svůj profesní život zaměstnancem státu, přišel si na velké peníze. Daňhel měl nebo má podíly v desítkách firem a vlastní 37 nemovitostí včetně hotelového rezortu na španělských Kanárských ostrovech.  Kverulant je přesvědčen, že si na ně „vydělal“ především za svého předchozího působení ve zbrojním státním podniku Letecké opravny Malešice braním úplatků od preferovaných  dodavatelů. O svá podezření se podělil se španělskou zpravodajskou jednotkou bojující proti praní špinavých peněz. Podle španělských zákonů bude muset tamním orgánům prokázat, že si na hotelový rezort našetřil legálně.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

V lednu 2020 jmenovaná předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková byla v době jmenování Babišovou vládou a pak ještě tři další měsíce v přímo učebnicovém a nezákonném konfliktu zájmů, protože podnikala nejméně v devíti firmách. Kverulant.org inicioval zahájení přestupkového řízení s Továrkovou. Ochota a schopnost úředníků potrestat arogantní papaláše však tradičně není velká, a proto Kverulant činnost ...

V den výročí vzniku republiky se lidé sešli na Pražském hradě, aby podpořili trvalé otevření jeho areálu. Bylo jich několik desítek. Prezident Miloš Zeman sice již brzo ve funkci skončí, ale je třeba dát i všem jeho nástupcům jasně najevo, že Hrad patří lidem. V reakci na Kverulantův protest Kancelář prezidenta vydala vágní prohlášení o zmírnění plošných osobních kontrol. Dokud však nezmizí, bude Kverulant pokračovat ve svém úsilí.

Počátkem října loňského Počátkem května 2021 byl konečně široké veřejnosti otevřen areál Pražského hradu. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly, po dlouhých pěti letech, na čas zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl. A jaký je váš názor?

28.říjen I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu. Hezký sváteční den přeje Kverulant.

Dovolujeme si požádat vás o laskavou podporu naší watchdogové činnosti. Jen díky velkorysým lidem můžeme hlídat politiky i v této nelehké době.

Pokud se někomu ze čtenářů už v tomto místě nevolí zatajil dech nad neúctou k majestátu nejvyšší ústavní funkce, připomenu jen jeho celosvětovou televizní ostudu s ukradeným protokolárním chilským perem nebo jeho závěrečné ústavní bouchnutí dveřmi s prezidentskou „amnestií“. V trochu jiné verzi by ji mohl zopakovat i končící Miloš Zeman. 

V den výročí vzniku republiky, v pátek 28.října pořádá obecně prospěšná společnost Kverulant.org setkání za trvalé otevření areálu Pražského hradu. Začátek setkání bude ve 14:00 a uskuteční se na Náměstí U Svatého Jiřího. To je náměstí za Svatovítskou katedrálou. Prosíme přijďte nás podpořit.

Hana Kordová Marvanová se stylizovala do role neohrožené protikorupční bojovnice, která proti rozkrádání magistrátu bojuje už dávno. Skutečnost je ale poněkud jiná. Kverulant odhalil tři případy, kdy radní za STAN Hana Marvanová hlasovala ve prospěch sponzora STANU a nenahlásila že je v konfliktu zájmů, jak jí to ukládá zákon. Proto Kverulant podal na pražský magistrát oznámení ...

Již od roku 2011 na spořilovském úseku Jižní spojky obtěžují řidiče agresivní reklamou dvě obří LED obrazovky. S ohledem na rizikovou lokalitu se jedná o jedny z vůbec nejnebezpečnějších billboardů v Praze, a proto Kverulant.org roky usiluje o jejich odstranění. V dubnu roku 2020 dosáhl toho, že Praha 4 nařídila billboardy vypnout a zahájila řízení o odstranění stavby. To však bylo přerušeno, protože původní vlastník LED billboardů je prý dávno před nařízením jejich odstranění prodal novému majiteli. Nyní, po více než dvou a půl letech od vydání zákazu billboardy používat, jsou billboardy stále v provozu a jejich vypnutí a odstranění je v nedohlednu. Kverulant chápe, že boj proti perfidním billboardářům není jednoduchý, přesto se nemůže ubránit dojmu, že erár postupuje dosti liknavě. Proto bude celou kauzu dál pečlivě sledovat.

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT?

Právě před deseti lety začal Kverulant nahrávat své příspěvky na YouTube. Od té doby jich zveřejnil 192. Naše videa už mají téměř půl milionů shlédnutí. A naše komunita roste. Byli jsme sledováni celkem 43 000 hodin. Máme téměř 900 odběratelů, staňte se jedním z nich. 

Kverulant odhalil, že poslanec za ODS Petr Bendl si za peníze poslanecké sněmovny fiktivně pronajímá kancelář v Rakovníku. Kverulant na Bendla podal v srpnu 2022 trestní oznámení pro podvod. To policie nyní bohužel odložila s tím, že Bendl kancelář sice neužívá, ale zákonu to neodporuje. Bendl tedy z této kauzy vyvázl beztrestně, to však neznamená, že Kverulant přestane odhalovat ...

Praha uzavřela v roce 2008 smlouvu se společností JCDecaux o povolení 250 nových billboardů za výstavbu přístřešků na zastávkách MHD. Smlouva byla pro město krajně nevýhodná. Kverulantovi vždy vadilo kšeftování s veřejným prostorem na úkor veřejných rozpočtů a roky usiloval o zrušení této smlouvy. Se svými podáními se dostal až k Evropské komisi. Vítězství měl Kverulant na dosah, ale v říjnu 2016 nabyl účinnosti nový zákon, který zkrátil maximální dobu trestní odpovědnosti v podobných případech z 10 na 5 let, a tak se Kverulantovi nepodařilo dosáhnout zrušení smlouvy už před šesti lety. Usedavá kritika nevýhodné smlouvy však nakonec vedla k tomu, že smlouva skončila v roce 2022 a začala demontáž jednotlivých billboardů. Nyní se Kverulant ptá, kolik již jich bylo odstraněno. 

Kverulant odhalil, že politik Radomír Daňhel si „našetřil“ na hotelový komplex na Kanárských ostrovech. Kverulant je přesvědčen, že si na něj „vydělal“ především za svého předchozího působení ve státním podniku Letecké opravny Malešice braním úplatků. Proto píše španělské zpravodajské jednotce bojující proti praní špinavých peněz. Podle španělských zákonů bude muset tamním orgánům prokázat, že si na hotelový komplex našetřil legálně.

Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl v rozporu s církevním právem na svoji soukromou nadaci pozemek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. Obratem Dukova nadace převedla tento pozemek na developera Central Group výměnou za budoucí převod bytů na Dukovu nadaci. Nyní k tomuto převodu došlo a Central na Dukovu nadaci převedl celkem 36 bytů na pražském Zličíně. Stalo se tak již za přispění nového arcibiskupa Jana Graubnera. Arcibiskupství i Duka nese zveřejnění Kverulantových zjištění velmi nelibě a s Kverulantem se opakovaně soudí. Duka chce od Kverulanta 3 miliony korun a omluvu.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytoval veřejnosti zdarma, ale za internetový přístup k nim vybíral ročně 80 milionů korun. Kverulant.org  mnoho let  prosazoval, aby závazné normy stát veřejnosti poskytoval zdarma. To se částečně podařilo, ale mnohé závazné normy mezi nimi chybí. Například norma určující bezpečnostní požadavky na veřejná dětská hřiště. A co si o zpoplatnění norem myslíte vy?

Kverulant.org je přesvědčen, že služba veřejnoprávní televize je důležitým pilířem občanské společnosti a tím víc ho mrzí, že Česká televize již více než deset let soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Před jedenácti lety, v pátek 14. října 2011 vstoupil v platnost zákon regulující vysílání reklamy v ČT. Ten zcela zakázal vysílat reklamu na ČT1 a zpřísnil vysílání reklamy i na ostatních programech. Televize na programu ČT1 tento zákaz začala po několika týdnech obcházet, reklamu vysílala dál, ale začala ji označovat za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Nejenže jsou tak plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků každý den vidí, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Kverulantovi tento stav zásadně vadí a už v této věci podal množství stížností.  Kverulant byl ve svém tažení proti nelegální reklamě zatím neúspěšný, ale stále se nevzdává a proto dnes znovu píše všem zákonodárcům, Radě České televize a Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, aby konečně sjednali nápravu.

Dnešek je Světovým dnem technické normalizace. Kverulant si v této souvislosti dovoluje připomenout, že má velký podíl na tom, že stát počátkem roku 2021 začal poskytovat závazné normy zdarma.

V den výročí vzniku republiky pořádá obecně prospěšná společnost Kverulant.org protestní setkání za trvalé otevření areálu Pražského hradu. Začátek setkání bude ve 14:00 a uskuteční se v areálu hradu na Náměstí U Svatého Jiřího. To je náměstí za Svatovítskou katedrálou. Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly. Ty vedly k tomu, že Zeman pro případné skutečné teroristy vytvořil snadný terč v podobě dlouhých front na Hradčanském náměstí. Přitom od zavedení plošných kontrol se na Hradě ale ani před ním neodehrál jediný bezpečnostní incident. Je tedy opravdu nejvyšší čas kontroly zrušit a vrátit ukradený Hrad lidem. Zeman na Hradě sice již brzo skončí, ale je třeba dát i všem jeho nástupcům jasně najevo, že Hrad patří lidem. Prosíme přijďte nás podpořit.

Jedním z hesel minulých parlamentních voleb vítězné koalice SPOLU bylo provedení deagrofertizace. Chvíli to vypadalo, že nejde jen o pouhý slib. V červnu ministr zemědělství Zdeněk Nekula uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce, že koncern Agrofert by měl vrátit dotace ve výši až 4,5 miliardy korun. Proto se Kverulant nyní zeptal Nekuly, jak je s vymáháním daleko a zjistil, že ministr neudělal vůbec nic. Nejen to. Nekula v roce 2018 coby předseda představenstva Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu schválil a pak i obhajoval poskytnutí státní podpory na pojištění pro dvě dceřiné společnosti holdingu Agrofert. Podpora přitom byla určena jen pro malé a střední podniky, což Agrofert nebyl a není. Kverulant se s tímto pokrytectvím odmítá smířit, píše předsedovi vlády Fialovi a žádá Nekulovo odvolání.

Ústavní soud dnes zamítl stížnost kardinála Dominika Duky, který se domáhal omluvy od brněnských divadel. Za zásah do svého práva vyznávat katolickou víru spatřoval v uvedení dvou kontroverzních her na festivalu Divadelní svět Brno. Justice mu nevyhověla, poukazovala na svobodu slova a uměleckého projevu. Zamítnutím stížnosti takto kauza před českými soudy definitivně končí. Jiná soudní kauza, kterou Duka vyvolal, však teprve čeká na nařízení prvního jednání. Duka chce od Kverulanta 3 miliony korun a omluvu za to, že zveřejnil článek, který popisuje, jak Duka tuneloval církevní majetek.

Dnes uplynulo právě jedenáct let od zveřejnění prvního adresného seznamu špatných pumpařů.  Zveřejnil jej Kverulant.org po dvou letech práce na této kauze. Kverulantovi se také podařilo změnit letitou praxi České obchodní inspekce (ČOI). To vedlo k významnému nárůstu kvality. Podívejte se, jak to tehdy bylo.

V pondělí 9. října 2017 Ředitelství silnic a dálnic konečně na 89. kilometru D1 směrem na Brno odstranilo první dálniční billboard. Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Nyní Kverulant usiluje o to, aby se nejen naše hlavní město zbavilo laciného billboardového smogu. A jaký je váš názor:

V pondělí 9. října 2017 Ředitelství silnic a dálnic konečně na 89. kilometru D1 směrem na Brno odstranilo první dálniční billboard. Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Billboardaři však tehdy svoji zákonnou povinnost ve velkém ignorovali a zaplavili silnice českou vlajkou ve snaze namluvit veřejnosti, že s tímto polepem to již nejsou billboardy. V dubnu 2018 se o jeden takový dokonce zabil člověk. Skutečné odstraňování celkem asi 4 200 nelegálních billboardů začalo vinou veřejné správy se značným zpožděním a teprve na jaře 2020 ŘSD uzavřelo smlouvu na odstraňování billboardů. I přes více než problematické začátky je nyní jasné, že s vyčištěním okolí dálnic od vizuálního smogu Kverulant uspěl.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu v Brně spustili razii související s vyšetřováním možných manipulací s městskými byty. Policisté zadrželi osm lidí. Policie dlouhodobě podezřívá i ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který tlačil na dozorující žalobce případu. Ve stejné době agentura AFP uvedla, že francouzský ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti stane před soudem pro podezření ze střetu zájmů. Kverulant.org sleduje Pavla Blažka alias Dona Pabla už mnoho let a je přesvědčen, že i on by měl stanou před trestním senátem. A právě o to se Kverulant snaží.

Kverulant zjistil, že čerpací stanice MEDOS na pražských Vinohradech prodávala naftu plnou bublin. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Českou obchodní inspekci. Ta provedla kontrolní odběr, palivo však vyhovělo.

Velký LED billboard u magistrály na Těšnově již více než deset let porušuje platná pravidla. Tím nejkřiklavějším je zákaz umísťovat velké billboardy v městské památkové zóně. Dnes je to přesně rok, kdy Ministerstvo pro místní rozvoj potvrdilo nezákonnost prodloužení stavebního povolení vydaného Prahou 8.  Přesto billboard Praha 8 neodstranila, ani se o to nepokusila. Stejně ...

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Dnes je to přesně pět let co navždy odešel český kreslíř, ilustrátor, karikaturista, autor skvělého humoru, neopakovatelné kresby a jedinečných postaviček jako byli Dlabáček, Rambousek a Marie. Když Kverulant.org začínal, střídaly se na jeho úvodní stránce kreslené vtipy. Tenhle nám pan Renčín daroval v roce 2011. Děkujeme, mistře, s vámi byl život v české kotlině o trochu snesitelnější. Chybíte nám.

Kverulant se několik let věnoval odhalování tunelování církevního majetku. I díky jeho zjištěním byl nedávno z Arcibiskupství pražského vyhozen hlavní tunelář Antonín Juriga. Po jeho odchodu vypluly na povrh jeho další kšefty. Lidové noviny odhalily, že vinnou bývalého výkonného ředitele Jurigy arcibiskupství prodělalo stamiliony na prodeji pozemků. Církevní majetek nemá být tunelován, ale má sloužit široké, nikoli jen věřící veřejnosti. A právě toho se Kverulant snaží dosáhnout.

Špatný benzín a naftu prodávaly i prémiové značky Benzina, Shell a OMV. Rakouská OMV dokonce dostala rekordní pokutu 1,5 milionu korun, za to, že prodávala směs obyčejného benzínu BA 95 a nafty jako prémiové, vysokooktanové palivo MaxxMotion 100 plus. Mapa i seznam byly sestaveny ze zdrojů České obchodní inspekce a aktualizovány 1. října 2022. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol benzinových stanic je především Kverulantova zásluha, když se mu podařilo změnit letitou praxi ČOI.

Již od roku 2011 na spořilovském úseku Jižní spojky obtěžují řidiče agresivní reklamou dvě obří LED obrazovky. S ohledem na rizikovou lokalitu se jedná o jedny z vůbec nejnebezpečnějších billboardů v Praze, a proto Kverulant.org roky usiluje o jejich odstranění. V dubnu roku 2020 dosáhl toho, že Praha 4 nařídila billboardy vypnout a zahájila řízení o odstranění stavby. Nyní, po více než dvou letech od vydání zákazu billboardy používat, jsou billboardy stále v provozu. Kverulant opakovaně protestuje a žádá po Praze vysvětlení.

Středočeský kraj od dob Davida Ratha zajišťoval autobusovou dopravní obslužnost za miliardy nevýhodnými smlouvami uzavřenými bez soutěže. Cílem Kverulanta bylo již od roku 2010 tuto praxi zrušit a přimět krajský úřad k uspořádání transparentních výběrových řízení. To se mu v létě konečně podařilo. A nyní kraj vyhlásil již druhou vlnu výběrových řízení na nové autobusové dopravce.

I my dnes slavíme český státní svátek. Toto datum je zároveň svátkem sv. Václava, přemyslovského knížete, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu. Svátek připadá na den jeho zavraždění asi v roce 935 za účasti Václavova bratra Boleslava.

Minulý týden Kverulant.org odhalil další tunelování církevního majetku. Do svěřenského fondu byl z majetku Arcibiskupství pražského vyveden velký bytový dům nejméně za 150 milionů korun. Současně Kverulant odhalil vybudování rozsáhlé neprůhledné vlastnické struktury k vyvádění majetku církve. Hlavním hybatelem tohoto tunelování byl Antonín Juriga. Ten dostal minulý týden vyhazov. Kverulant věří, že k jeho odchodu významně přispěl svými odhaleními. Církevní majetek nemá být tunelován, ale má sloužit široké, nikoli jen věřící veřejnosti. A právě toho se Kverulant snaží dosáhnout.

Dovolujeme si požádat vás o laskavou podporu naší watchdogové činnosti. Jen díky velkorysým lidem můžeme pokračovat. Buďte jedním z nich a podarujte nás alespoň malým darem. Zde je přehled naší práce z poslední doby.

Kolegové z Hlídače státu opět odvedli perfektní práci, když pečlivě zmapovali účast politiků na jednáních dozorčích rad pražských městských firem. Zjistili, že největším absentérem je Ondřej Prokop (Hnutí ANO), který v 2021 dorazil pouze na jediné mimořádné zasedání dozorčí rady Pražské vodohospodářské společnosti. Za jedno odpoledne si tak Prokop vydělal 252 000 Kč hrubého.

S jistou nadsázkou lze tvrdit, že v politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Následující Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti. 

Kverulant.org odeslal primátorovi Prahy a všem členům rady již několik dopisů, ve kterých je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od přebujelého vizuálnímu smogu. K těmto výzvám se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových společností. A výsledky se pomalu dostavují. V srpnu 2020 schválila rada hlavního města Prahy výpověď všech smluv na pronájem pozemků pro reklamní zařízení do 8 m2. Praha také neprodloužila nevýhodnou smlouvu s JCDecaux, na podzim 2021 začal platit zákaz reklamních plachet i v širším centru a Praha přijala usnesení, že nebude nově pronajímat svoje pozemky ani pro velké billboardy. Kverulant však ještě spokojen není. Ještě je třeba nechat skutečně odstranit velké množství billboardů a současná pražská koalice to už evidentně nestihne. Proto jsme ve spolupráci s kolegy z Nechceme billboardy a Přidej se a strhni to položili kandidátům na pražského primátora položili tři otázky.

Hana Kordová Marvanová se stylizovala do role neohrožené protikorupční bojovnice, která proti rozkrádání magistrátu bojuje už dávno. Skutečnost je ale poněkud jiná. Kverulant odhalil tři případy, kdy nynější radní za STAN Hana Marvanová hlasovala ve prospěch sponzora STANU a nenahlásila že je v konfliktu zájmů, jak jí to ukládá zákon. Proto Kverulant podal oznámení o spáchání přestupku.

Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl v rozporu s církevním právem na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. V srpnu 2021 pak další církevní pozemky v hodnotě nejméně 170 milionů korun. Mimo to byla za Duky vybudována rozsáhlá neprůhledná vlastnická struktura firem, kam byl vyveden další majetek církve. V pátek 13. května 2022 byl Duka z funkce primase českého konečně odvolán, ale tunelování pokračovalo dál. Nově Kverulant odhalil, že do svěřenského fondu byl z majetku arcibiskupství vyveden velký bytový dům nejméně za 150 milionů korun.

Koncern Agrofert by měl vrátit dotace ve výši až 4,5 miliardy korun. V červnu to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Proto se Kverulant nyní znovu ptá Nekuly, jak je s vymáháním daleko.

Rozhodčí tribunál se sídlem v Londýně vydal v květnu 2022 rozhodnutí, podle kterého musí Česká republika zaplatit firmě Diag Human zhruba 16 miliard korun. Z toho činí 12 miliard jen úroky z prodlení. Stát se sice odvolal, ale tím jenom oddálil definitivní porážku.  ČR prohrává v kauze Diag Human jeden spor za druhým. Stát se však stále tváří, že se nic neděje, a nepodniká nic, co by alespoň zastavilo růst úroků z prodlení. Ty tak rostou tempem 1,3 milionu Kč denně. Cílem Kverulanta je tento stav změnit. V únoru 2020 se obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad. V prosinci 2020 podal na liknavé politiky a jejich úředníky trestní oznámení za to, že ani nezastavili úročení dluhu. V lednu 2022 vyzval ministra zdravotnictví nové vlády, aby úročení zastavil on. Vše marně.

Vzpomínáte si ještě na „protikorupční“ Věci Veřejné a jejich slib, že budou vracet všechny poslanecké náhrady? Nevrátili ani korunu. Po více než deseti letech bylo načase se na poslanecké náhrady poslanců podívat znovu. Kverulant zjistil, že každý současný poslanec vyčerpal v průměru na poslaneckých náhradách za prvních 8 měsíců od svého zvolení skoro 900 tisíc korun.

Před čtrnácti dny uveřejnil Kverulant.org zprávu o tom, že slibovat na nelegálním billboardu „konec nepořádku v ulicích“ vyžaduje opravdu velkou dávku neomalenosti. Politikem z billboardu je Ondřej Prokop (ANO). Ten slíbil, že nelegální reklamu nechá odstranit. To však neudělal a nelegální billboard je na mostě dál.

V České republice stále neexistuje regulace lobbingu. Zvlášť tristní je tento deficit u miliardových zbrojních zakázek, za které lobbují vysloužilí generálové, kteří navíc pobírají od státu každý měsíc velmi štědrý výsluhový příspěvek. Kverulant.org vyzval vládu, aby tento stav změnila. Pokud si i vy myslíte, že lobbing má podléhat přísné regulaci, podpořte Kverulantovo úsilí o transparentnost alespoň symbolickým darem. ...

Kverulant zjistil, že čerpací stanice MEDOS na pražských Vinohradech nejspíš prodávala špatnou naftu. Palivo bylo plné bublin. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Českou obchodní inspekci a žádá prošetření svých zjištění. Kverulant se kvalitou nafty a benzínu zabývá již od svého vzniku v roce 2009.

Hasiči využívají pulty centralizované ochrany, na které jsou napojeny střežené objekty. Hasiči však tyto pulty nevlastní, a dokonce nemají ani vlastní přenosovou síť, po níž se signalizace o požárech přenáší. Tuto službu pro ně provozují soukromé firmy. Hasičští bossové však na jejich služby nevyhlašují veřejná zadávací řízení, jak to vyžaduje zákon. Naopak zákon ignorují a nejméně polovinu republiky zadali „kámošům“ z firmy PATROL. To generuje vysoké ceny a nejspíš i korupci. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestuje a snaží se tento tunel zastavit. To se mu daří. Policie vyšetřuje jeho trestní oznámení, antimonopolní úřad na základě jeho podmětů již udělil hasičským bossům tři pokuty a generální ředitel hasičů Kverulantovi v dopise slíbil, že hasiči do konce roku 2022 převedou pulty do svého vlastnictví a připojení umožní každému, kdo splní technické podmínky.

Kverulant už roky protestuje proti zavření Pražského hradu. Nyní chystá demonstraci přímo do jeho areálu, a to na náměstí U svatého Jiří. Jde o náměstí za Katedrálou svatého Víta. Demonstrace se uskuteční v den výročí vzniku republiky 28. října 2022 od 14:00. Na konání akce bude třeba předem upozornit zejména její potenciální účastníky. Bude se tak dít prostřednictvím webu kverulant.org a sociálních sítí FB, TW a LinkedIn. Klíčová bude obrazová upoutávka či jakýsi plakát. Proto Kverulant vyhlašuje grafickou soutěž na tuto upoutávku na demonstraci proti zavření Pražského hradu.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Hasiči využívají pulty centralizované ochrany, na které jsou napojeny střežené objekty. Hasiči však tyto pulty nevlastní, a dokonce nemají ani vlastní přenosovou síť, po níž se signalizace o požárech přenáší. Tuto službu pro ně provozují soukromé firmy. Hasičští bossové však na jejich služby nevyhlašují veřejná zadávací řízení, jak to vyžaduje zákon. Naopak zákon ignorují a nejméně polovinu republiky zadali „kámošům“ z firmy PATROL. To generuje vysoké ceny a nejspíš i korupci. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestuje a snaží se tento tunel zastavit. To se mu daří. Antimonopolní úřad na základě jeho podmětů již udělil hasičským bossům první pokutu a generální ředitel hasičů Kverulantovi v dopise slíbil, že hasiči do konce roku 2022 převedou pulty do svého vlastnictví a připojení umožní každému, kdo splní technické podmínky.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v roce 2015 rozdělilo dálnice na několik úseků a ve většině z nich zajistilo monopol vždy jedné předražené odtahové společnosti. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval a i jeho tlak přiměl ŘSD k podpisu smlouvy s Českou kanceláří pojistitelů o odstraňování nepojízdných vozidel na některých dálnicích. Náklady jsou tak ve většině případů zaplaceny z povinného ručení a řidiči nehrozí, že by mu jeho pojišťovna odmítla hradit náklady na předražený odtah. Koncem léta 2021 ŘSD vypsalo další problematickou zakázku nejen na odtahy, ale i na centrální dispečink odtahů. Soutěž však byla i díky Kverulantovi v únoru 2022 antimonopolním úřadem zrušena. Nyní si dálniční mafie pravděpodobně prolobovala, aby řidič v nouzi na dálnici musel vždy volat policii. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby neexistovalo reálné nebezpečí, že policie pak zavolá lovce nehod.

Od 1. září 2007 bylo v ČR zavedeno povinné přimíchávání biosložky do nafty a benzinu. Přimíchávání biopaliv roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 metrů sedm velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant usiluje o redukci těchto retardérů, ale teprve na jaře 2022 se mu dostalo slibu, že se tak stane v létě roku 2022. Je jasné, že to Praha 5 nestihne, ale již byla alespoň vypracována projektová dokumentace a vydán souhlas její realizací. U čtyř prahů budou podstatně prodlouženy nájezdové hrany a další tři prahy budou odstraněny. Dokud se tak nestane, bude Kverulant obtěžovat všechny odpovědné politiky a úředníky.

Slibovat na nelegálním billboardu „konec nepořádku v ulicích“ vyžaduje opravdu velkou dávku neomalenosti. Ta však některým politikům zjevně nechybí. Smlouva na reklamu na mostech ve správě TSK Praha byla uzavřena již v roce 1992, tedy před třiceti lety. Je velmi poplatná devadesátkám. Bylo jí možno vypovědět pouze jednou za deset let. A přesně to se stalo. ...

Policie si v posledních letech pořídila téměř 500 rámů na služební Octavie určených k násilnému zastavování jedoucích vozidel. Tyto rámy jsou určeny k provádění takzvaného PIT manévru, tedy k tomu, že policejní vozidlo do civilního vozidla narazí a způsobí jeho smyk. Že je takový manévr nanejvýš nebezpečný nejen pro posádku takto zastavovaného vozidla, ale i pro široké okolí, je nasnadě. A že policejní vozidla s masivním ocelovým rámem vepředu v případě střetu s chodcem způsobují devastační zranění je také zřejmé. Přesto si policie chce pořídit dalších 800 těchto nebezpečných hraček. Kverulant se nedávno zeptal policie, kolik vozidel již tak zadrželi a kolik lidí tak přišlo o život nebo bylo zraněno. Policie prý tuto statistiku nemá, ale když ji Kverulant zaplatí 15 562 korun, tak ji vypracuje. Kverulantovi nezbylo než zaplatit.

Ve funkci ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) dnes končí Martin Šebestyán. Právě Šebestyán vyplácel zemědělské dotace holdingu Agrofert v rozporu se zákonem o střetu zájmů. Kverulant to považuje za důležitý krok v procesu deagrofertizace. Jde však o krok, který zdaleka nebude stačit. Koncern Agrofert by měl vrátit dotace ve výši až 4,5 miliardy korun. V červnu to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Proto se Kverulant zeptal Nekuly, jak je s vymáháním daleko a zjistil, že ministr neudělal vůbec nic.

V České republice stále neexistuje regulace lobbingu. Zvlášť tristní je tento deficit u miliardových zbrojních zakázek, za které lobbují vysloužilí generálové. Kverulant.org vyzval vládu, aby tento stav změnila.

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. A jaký je váš názor na „prodávání“ stavebních povolení?

Dovolujeme si požádat vás o laskavou podporu naší watchdogové činnosti. Jen díky velkorysým lidem můžeme pokračovat. Buďte jedním z nich a podarujte nás alespoň malým darem. Zde je přehled naší práce z poslední doby.

Kverulant odhalil, že poslanec za ODS Petr Bendl si za peníze poslanecké sněmovny fiktivně pronajímá kancelář v Rakovníku. Kverulant na Bendla nyní podal trestní oznámení pro podvod.

Starosta městské části Praha 15 Milan Wenzl nemá problém ani před letošními volbami předkládat veřejnosti k uvěření svoji bezúhonnost. Přitom právě on uzavřel v roce 2015 s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. To však není zdaleka jediná korupční kauza Prahy 15, kterou Kverulant odhalil.

Ve středu 1. června 2022 začala platit novela zákona o ochraně ovzduší, která byla prezentována jako konec přimíchávání biopaliv. Ten však nepřišel a v dohledné době ani nepřijde. Přesto je nyní možné v omezeném množství u některých čerpacích stanic EuroOil zakoupit naftu bez „řepky“ a dokonce i benzin bez lihu. Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky ...

Vzpomínáte si ještě na „protikorupční“ Věci Veřejné a jejich slib, že budou vracet všechny poslanecké náhrady? Nevrátili ani korunu. Nyní po více než deseti letech je načase se na poslanecké náhrady poslanců podívat znovu. Proto Kverulant odeslal Poslanecké sněmovně dotaz dle zákona o poskytování informací. Ta mu nyní odpověděla, že mu informace poskytne, ale že vyhledávání bude rozsáhlé a bude Kverulanta stát skoro devět tisíc. Kverulantovým cílem je podrobně zmapovat čerpání náhrad a benefitů každého jednotlivého poslance bez ohledu na jeho politickou příslušnost.

Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa byla vpádem armád pěti komunistických zemí v čele s Rudou armádou, která se uskutečnila 21. srpna 1968. Invaze byla podpořena žádostí konzervativního křídla Komunistické strany Československa. Důvodem intervence byl sovětský imperialismus a jeho odpor proti liberálně reformním vnitropolitickým změnám známým pod názvem Pražské jaro. V této souvislosti si dovolujeme připomenout slova profesora ...

Aby nedošlo k mýlce, Kverulant.org si stále myslí, že reklama je kandovaná lež, billboardy nemá rád a bojuje proti nim od svého vzniku v roce 2009. Na Kverulanta se však obrací řada firem, aby jim poradil, čemu se mají při inzerci na billboardech zejména vyhnout. Kverulant s dopravní policií a týmem spolupracovníků zformuloval několik základních doporučení.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Následující Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti

Chodí vám na e-mail málo newsletterů?  Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně! Buďte informováni o Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti. Nyní se tři z nich sešli na jednom pražském volebním billboardu. Oceňte Kverulantovu důslednost s jakou už od roku 2009 odhaluje problematické politiky a podpořte ho alespoň symbolickým darem.

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Vláda počátkem března avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010 a to bez biopaliv nejde. I proto nyní ČEPRO uzavřelo s Babišovou firmou PREOL smlouvu na nákup biosložky z řepky za 6,4 miliardy korun. Zákon na ochranu ovzduší dnes projedná senát. Proto Kverulant napsal všem senátorům a požádal je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit a biopaliva skutečně konečně zastavili. A jaký je váš názor na biopaliva?

Dnes je mezinárodní den bionafty. Což dokazuje, že mezinárodně lze slavit i kdejakou hloupost.

V době vrcholící koronavirové epidemie odhalil Kverulant.org prodej nebezpečných respirátorů od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory byly vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly. Navíc byly označeny značkou CE, přestože nevyhověly ani evropské homologaci. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Českou obchodní inspekci a dosáhl toho, že ČOI koncem března 2022 zakázala prodej těchto respirátorů a v květnu téhož roku dostal TEX-TECH od ČOI pokutu 10 milionů korun. Ještě, než ČOI dokončila svoje šetření, firma TEX-TECH na Kverulanta podala žalobu. Soud ji však zamítl. Šetření ČOI vyvolané Kverulantem, a prohraný soud proti Kverulantovi vedly k tomu, že TEX-TECH skončil v konkurzu. Kverulant to považuje za svoji zásluhu.

Tři neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor, a odvezli ho na služebnu. Jeho matku odmítli vzít s sebou. Je to výsledek dlouhodobého zneužívání policie k  politickým zásahům a protiprávním manévrům ke kterému policejní generálové často jen mlčky přihlíží.

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal zejména po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Nyní je Kverulantovým cílem přimět stát vymáhat zpět ty dotace, které mu byly vyplaceny v rozporu se zákony. Podle auditorů Evropské komise i podle Kverulantova názoru byl Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládal a ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Přesto bývalý premiér i Agrofert střet zájmů odmítá. A co si o tom myslíte vy?

Koncern Agrofert by měl vrátit dotace ve výši až 4,5 miliardy korun. V červnu to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Proto se Kverulant zeptal Nekuly, jak je s vymáháním daleko a zjistil, že ministr neudělal vůbec nic.

Pravidelná zkouška sirén vám především má připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Aleš Petříš na Praze 15 postavil v roce 2008 načerno autobazar. Petříš je však místní kmotr, tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno „do pořádku“ a přitom mnohokrát porušila zákon. Kverulant.org ve věci podal několik úspěšných žalob, a přestože soudy konstatovaly, že stavba nebyla povolena legálně, autobazar je stále v provozu. Kverulant už od roku 2009 usiluje o odstranění této černé stavby. Přes veškeré úsilí se mu teprve v nyní 2022 podařilo dosáhnout toho, že Praha 15 konečně zahájila řízení o odstranění této stavby. Dokud však bazar skutečně nezmizí, bude Kverulant v této kauze pokračovat.

Jako téměř každý rok, i letos chtějí papaláši omezit právo veřejnosti na informace. Informované veřejnosti se hůře vládne a tak Rakušanovo ministerstvo vnitra chce výrazně omezit možnost veřejné kontroly. Úřady a další instituce by nově mohly odmítnout žádost o informace, které by vyhodnotily jako nátlak na fyzickou osobu nebo nepřiměřenou zátěž. Novelu zákona o svobodném přístupu k informacím nyní schválila Sněmovna a putuje do Senátu. Kverulant proti krácení práva na informace protestuje a píše všem senátorům.

Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly. Ty vedly k tomu, že Zeman pro případné skutečné teroristy vytvořil snadný terč v podobě dlouhých front na Hradčanském náměstí. Přitom od zavedení plošných kontrol se na Hradě ale ani před ním neodehrál jediný bezpečnostní incident. Je tedy opravdu nejvyšší čas kontroly zrušit a vrátit ukradený Hrad lidem.

Středočeský kraj od dob Davida Ratha zajišťoval autobusovou dopravní obslužnost za miliardy nevýhodnými smlouvami uzavřenými bez soutěže. Cílem Kverulanta bylo již od roku 2010 tuto praxi zrušit a přimět krajský úřad k uspořádání transparentního výběrového řízení. To se mu nyní konečně podařilo.

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu obecně prospěšná organizace Kverulant.org, která se do takových kauz s úspěchem systematicky pouští. Právě dnes uběhlo třináct let, co s tím 23. července 2009 ...

Dovolujeme si požádat vás o laskavou podporu naší watchdogové činnosti. Jen díky velkorysým lidem můžeme pokračovat. Buďte jedním z nich a podarujte nás alespoň malým darem. Zde je přehled naší práce z poslední doby.

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 metrů sedm velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant usiluje o odstranění těchto retardérů, a letos na jaře dostal slib, že retardéry budou odstraněny ...

Počátkem října loňského Počátkem května 2021 byl konečně široké veřejnosti otevřen areál Pražského hradu. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly, po dlouhých pěti letech, na čas zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl. A jaký je váš názor?

Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly. Počátkem ledna se ministr vnitra Vít Rakušan pochlubil tím, že zadal provedení revize „bezpečnostních“ opatření, která platí na Pražském hradě. To celé prý s cílem Hrad otevřít. I proto se Kverulant nedávno zeptal Ministerstva vnitra v kolika případech bylo díky plošným kontrolám zabráněno možnému ohrožení bezpečnosti. Vnitro to prý neví. Pravda však bude nejspíš jinde. Uzavření Pražského hradu je naprosto k ničemu.

LinkedIn je profesní sociální síť, na které se setkávají profesionálové. V březnu 2011 síť překonala metu 100 milionů registrovaných uživatelů, čím dál více získává popularitu i v Česku. Mezi uživatele patří manažeři, konzultanti a odborníci z nejrůznějších oborů. Kverulant za první rok na LinkedIn nasbíral 615 sledujících Kverulantův profil na LinkedIn naleznete zde.

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívají svého postavení. Kverulant.org proti tomu protestuje. Kverulant považuje Miloše Zemana za prezidenta ničemného. A jaký je váš názor:

Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly. Nyní se Kverulant ptá Hradu v kolika případech bylo díky plošným kontrolám zabráněno možnému ohrožení bezpečnosti.

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu Kverulant.org, který se do takových kauz systematicky pouští již od roku 2009. Zde je přehled naší práce z poslední doby:

Dnes je den památky obětí komunistického režimu. Byl vyhlášen jako významný den na památku perzekvovaných a usmrcených obětí československého komunistického režimu na den, kdy byli v roce 1950 po politickém procesu oběšeni Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra. V této souvislosti si Kverulant dovoluje připomenout, že jsme se s touto odpornou ideologií ještě zcela nevypořádali. Komunistická strana zmizela z poslanecké sněmovny teprve nedávno a zástupci někdejší komunistické organizace pro děti a mládež Pionýr stále existují a od roku 1998 si z veřejných prostředků načerpali přes 600 milionů korun.

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal zejména po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Nyní je Kverulantovým cílem přimět stát vymáhat zpět ty dotace, které mu byly vyplaceny v rozporu se zákony. Podle auditorů Evropské komise i podle Kverulantova názoru byl Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládal a ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Přesto bývalý premiér i Agrofert střet zájmů odmítá. A co si o tom myslíte vy?

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal po změně legislativy.  I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Stále však není zcela vyhráno. Konflikt zájmů Andreje Babiše ještě neskončil.  Babiš je znovu poslancem, a proto by neměl ani vlastnit média. Navíc pokud se Andrej Babiš stane prezidentem republiky, bude agrofertizace ČR pokračovat. Zákon o střetu zájmu se totiž na prezidenta nevztahuje. Je také třeba změnit zákon o střetu zájmů, o skutečných majitelích a především vymáhat zpět i ty dotace, které byly Babišovi vyplaceny v rozporu se zákony. A přesně k tomu v lednu Kverulant dopisem vyzval premiéra Fialu. Nyní se Kverulant konečně dočkal smysluplné reakce. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula prohlásil, že Agrofert by měl vracet státu a Evropské unii dotace ve výši až 4,5 miliardy Kč.  Pokud si i vy myslíte, že v České republice nemá vládnout beztrestný, chamtivý podnikatel, ale zákony, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Na to se kolegové z Nechceme billboardy u dálnic a silnic chtěli už v lednu zeptat přímo nového ministra Martina Kupky. Odpovědi se dočkali po několika urgencích až teď, a to prostřednictvím tiskového mluvčího ministerstva, Františka Jemelky. Tvrdí, že Ministerstvo dopravy na odstraňování nelegálních billboardů vyčlenilo jednoho pracovníka. Kverulant společně s kolegy z Nechceme billboardy u dálnic a silnic a z Přidej se a strhni to bude skutečné odstraňování nelegálního vizuálního smogu pečlivě kontrolovat.

Den daňové svobody připadl letos na 17. června. Češi tak na stát pracovali 167 dní. Den daňové svobody představuje pomyslnou hranici, jež rozděluje kalendářní rok do dvou období.  Na část, kdy pracujeme jen na pokrytí výdajů státních a veřejných institucí a na část ve které konečně vyděláváme jen pro sebe.  Kverulant.org se již od svého založení v roce 2009 snaží zkrátit dobu práce na stát. Hlídá, aby se na úkor daňových poplatníků nekradlo a neplýtvalo. Podívejte se, na kterých kauzách právě pracuje.

Kverulant.org odhalil vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohou právníci za danou službu fakturovat. Pak byl uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno. Kverulant vyzval primátora k zastavení tohoto tunelu a k podání trestního oznámení. To se ani však stále nestalo. Nejspíš proto, že radní mají na pokračování kšeftu zájem. Kverulant tedy v květnu 2020 podal trestní oznámení a stížnost k antimonopolnímu úřadu sám.  Tento případ z dopravních podniků je však jen špičkou ledovce. Dokázalo obvinění náměstka primátora Petr Hlubuček (STAN) a dalších 10 lidí z tunelování v červnu 2022.

Nakupujete on-line? A věděli jste, že nás tím můžete podpořit, aniž by vás to cokoliv stálo? Stáhněte si pomocníka do vašeho prohlížeče a my za to dostaneme od GIVTu 30 korun. Akce platí od 14. 6. do 20. 6. 2022.  S givtím pomocníkem můžete nakupovat přes internet tak, jak jste zvyklí, ale malou část svého zisku pošle prodávající Kverulantovi. Důležité je, že při tom neplatíte nic navíc a pomocník vás vždy upozorní na možnost přispět na dobrou věc. Celkem nás již laskaví lidé svým dobročinným nakupováním již podpořili částkou 11 560 korun. Děkujeme.

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívají svého postavení. Kverulant.org proti tomu protestuje. Kverulant považuje Miloše Zemana za prezidenta ničemného. A jaký je váš názor:

Chodí vám na e-mail málo newsletterů? Máme pro vás snadné řešení: krátké Kverulantovy zprávy! Napište si o ně! Buďte informováni o Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům

Dnešní zkouška sirén vám především měla připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Vláda počátkem března avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010 a to bez biopaliv nejde. Proto Kverulant minulý týden napsal všem senátorům a požádal je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit. To se však dnes nestalo a šance, že biopaliva budou skutečně konečně zastavena je opět v nedohlednu. Kverulant však svůj boj proti biopalivům nevzdává bude bojovat dál.

Cílem Kverulanta bylo zabránit pražskému magistrátu zbourat národní památku, zimní stadion na Štvanici. To se mu přes veškerou snahu nepodařilo a jeden z nejstarších zimních stadionů na světě byl vinou tehdejší pražské radní pro majetek Alesandry Udženie zbourán. Demolice začala 28. května 2011 a trvala přibližně 20 dnů. Dalším cílem bylo zabránit magistrátu v drahém mimosoudním vyrovnání ...

Dnes je Světový den her a tak je obzvláště vhodné si připomenout, že výnosy ze SAZKY kdysi financovaly český sport. Takže všechno je vochystaný podle zákona a slosování může začít: Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. ...

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívají svého postavení. Kverulant.org proti tomu protestuje. Kverulant považuje Miloše Zemana za prezidenta ničemného. A jaký je váš názor:

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Následující Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti

Ředitel a zakladatel Kverulanta Vojtěch Razima byl dalším hostem projektu Tvořivá společnost. Hovořil zejména o tom, proč a jak Kverulant vznikl, co dělá a kdo ho financuje. Razima také volá po dalším budování občanské společnosti a vybízí veřejnost, aby náš stát konečně přijala za svůj. Podívejte se na záznam tohoto rozhovoru:

Kverulantovi se podařilo před lety prosadit zákon proti billboardům na dálnicích a silnicích I. třídy. Zmizelo tak nejméně pět tisíc billboardů. Nyní Kverulant usiluje o to, aby se nejen naše hlavní město zbavilo laciného billboardového smogu. A jaký je váš názor?

Hlavním komunikačním nástrojem Kverulanta jsou internetové stránky. Ty za posledních dvanáct měsíců navštívilo 3 049 562 lidí. Stánky byly zobrazeny 3 632 751 a to 2 196 644 uživateli. Jeden návštěvník navštívil v průměru 1,19 stránky a doba trvání relace činila 21 s. Nových návštěv bylo 71 %. Vše, co Kverulant prosazujeme, prosazujeme jen silou svého hlasu, s vydatnou podporou tlaku veřejnosti. Proto je pro nás zájem veřejnosti tak důležitý. Děkujeme vám za něj.

Dnes je mezinárodní den biologické rozmanitosti. Podle Kverulanta by měl v České republice především připomínat, že přimíchávání biopaliv nebylo ani přes hlasité proklamace vlády zastaveno. Podle dat Českého statistického úřadu se od roku 2000 řepka pěstovala přibližně na 325 tisících hektarů orné půdy, tedy asi na jedenácti procentech celkové plochy orné půdy v ČR. V roce 2018 už to bylo 412 tisíc hektarů, což bylo 17 % osevní plochy. A v příštích letech to bude nejspíš ještě víc.

V květnu loňského roku soud potrestal ředitele organizace Kverulant Vojtěcha Razimu půlročním podmíněným trestem za telefonát, jímž na jaře 2020 oznámil policii svoje podezření na možnou bombu ve vracích dodávek zaparkovaných u Pražského hradu. Razima podal proti verdiktu dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten Razimovi vyhověl a tak dnes celou kauzu projednal soud pro Prahu 1 a Razimu osvobodil. Razima podle něj během telefonátu policii jen sděloval pravdivé informace. Upozorňoval na potenciální nebezpečí a odsoudit ho za to bylo absurdní.

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Vláda počátkem března avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010 a to bez biopaliv nejde. Proto Kverulant minulý týden napsal všem senátorům a požádal je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit. To se však dnes nestalo a šance, že biopaliva budou skutečně konečně zastavena je opět v nedohlednu. Kverulant však svůj boj proti biopalivům nevzdává bude bojovat dál.

Vatikán dnes konečně odvolal z pozice Pražského arcibiskupa Dominika Duku. Kverulant věří, že k této změně také významně přispěl svým odhalením v kauze Kardinál Duka tuneluje církevní majetek. Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. Kverulant.org proti tomu protestoval a vyzval Vatikán, aby sjednal nápravu. Duka nesl zveřejnění této kauzy velmi nelibě a neúspěšně se pokusil dosáhnout soudního zákazu jejího publikování. Konec Duky na postu primase českého však pro Kverulanta neznamená konec soudních sporů, které Duka vyvolal

Zachovejte klid, papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i vy začnete podporovat Kverulanta. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc pár korun. I váš drobný dar nám pomůže odhalovat věrolomné politiky a rozežrané úředníky. Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí ...

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Vláda počátkem března avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010 a to bez biopaliv nejde. I proto nyní ČEPRO uzavřelo s Babišovou firmou PREOL smlouvu na nákup biosložky z řepky za 6,4 miliardy korun. Zákon na ochranu ovzduší dnes projedná senát. Proto Kverulant napsal všem senátorům a požádal je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit a biopaliva skutečně konečně zastavili. A jaký je váš názor na biopaliva?

Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Celkem jste nás svým nakupováním již podpořili částkou 11 560 korun. Děkujeme.

Kverulant s hrdostí a vděčností oznamuje, že získal velkorysý grant od soukromé nadace BLÍŽKSOBĚ. Tato nadace je nástrojem k podpoře projektů, organizací, či aktivit jednotlivců, které zvyšují kvalitu života ve společnosti a stmelují ji. Lidé z BLÍŽKSOBĚ věří, že jedině prostřednictvím respektu k druhým, přátelství, poctivosti, pracovitosti a solidaritě vede cesta k růstu obecného blahobytu.

Praha uzavřela v roce 2008 smlouvu se společností JCDecaux o povolení 250 nových billboardů za výstavbu přístřešků na zastávkách MHD. Smlouva byla pro město krajně nevýhodná. Kverulantovi vždy vadilo kšeftování s veřejným prostorem na úkor veřejných rozpočtů a roky usiloval o zrušení této smlouvy. Se svými podáními se dostal až k Evropské komisi. Vítězství měl Kverulant na dosah, ale v říjnu 2016 nabyl účinnosti nový zákon, který zkrátil maximální dobu trestní odpovědnosti v podobných případech z 10 na 5 let, a tak se Kverulantovi nepodařilo dosáhnout zrušení smlouvy. Usedavá kritika nevýhodné smlouvy však nakonec vedla k tomu, že smlouva skončila v roce 2022 a začala demontáž jednotlivých billboardů. Ta však vázne, pro obstrukce ze strany billboardářů a pro chaotický přístup města. Billboardářům jde o velké peníze a některým úředníkům možná také. Kverulant bude pečlivě sledovat, zda nakonec budou billboardy skutečně odstraněny a zda přístřešky na MHD nahrazeny transparentně a za rozumnou cenu. 

Kverulant.org loni v říjnu hrdostí přijal pozvání do Sítě k ochraně demokracie, která sdružuje firmy, neziskovky i jednotlivce se zájmem o veřejné dění. Síť je svobodný prostor pro debatu expertů, podnikatelů, organizací i široké veřejnosti, abychom společně nacházeli co nejširší shodu na tom, co je nezbytným předpokladem fungování demokracie v České republice. Síť sleduje veřejné dění a sdílí důležité informace i návrhy řešení. ...

Kverulant má k dispozici zaručeně pravé přiznání portugalského lobbisty, který popisuje, jak to doopravdy bylo s NEN.  NEN je národní elektronický nástroj, který kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavedl i jednu významnou inovaci. NEN už totiž neřešil žádný skutečný problém. NEN neboli Národní elektronický nástroj je vysoce předražený a státem provozovaný počítačový program, který má ...

V době vrcholící koronavirové epidemie odhalil Kverulant.org prodej nebezpečných respirátorů od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory byly vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly. Prodával je Aaron Günsberger. Nyní tentýž člověk prodává údajně neprůstřelné vesty, přestože i nyní prokazatelně ví, že jsou nebezpečné a nevyhověly certifikaci. Kverulant je přesvědčen, že hlavní motivací Günsbergera jsou ...

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy  nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Billboardaři však tehdy svoji zákonnou povinnost ve velkém ignorovali a zaplavili silnice českou vlajkou ve snaze namluvit veřejnosti, že s tímto polepem to již nejsou billboardy. V dubnu ...

Veřejná kontrola politiků je docela náročná práce a bez peněz se dělat nedá. Přesto není Kverulant napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Není placen z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich váží. Jeho úsilí za lepší správu veřejných věcí finančně podporují jednotlivci i firmy. Bez jejich pochopení, odvahy a laskavosti ...

Včera pozdě večer skončilo dlouho plánované společné zasedání vlád České a Slovenské republiky. V tajné části jednání byl dohodnut společný postup obou vlád s cílem vytvořit z obou států prezidentskou personální unii, v jejímž čele má už příští rok na jaře stanout stávající slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Podle dobře informovaného zdroje blízkého vládě má proběhnout změna české ústavy. Tato ...

Historik Timothy Snyder, autor globálních bestsellerů Cesta k nesvobodě, Krvavé země a Černá zem, sepsal v knize Tyranie dvacet lekcí z historie jako apel k občanskému angažmá proti erozi liberální demokracie v Americe a v Evropě. Návrat tyranií je podle Snydera lehce představitelný, jestliže podlehneme lhostejnosti a smířlivosti vůči nenápadně se prosazujícímu zlu. Jedno oněch dvaceti doporučení zní: Přispívej na dobrou věc.

Neziskové organizace často sklouzávají do jisté zaťatosti, která pramení z falešného pocitu, že právě ony jsou jedinými skutečnými ochránci veřejného zájmu. Máme za to, že účinný lék proti této umanutosti je humor. Proto již od našeho založení v roce 2009 sbíráme kreslené vtipy, které se týkají korupce a politiků. A od roku 2012 vydáváme vždy 1. dubna aprílové zprávy. Obojí si můžete prohlédnout zde.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytoval veřejnosti zdarma, ale za internetový přístup k nim vybíral ročně 80 milionů korun. Kverulant.org  mnoho let  prosazoval, aby závazné normy stát veřejnosti poskytoval zdarma. To se částečně podařilo, ale mnohé závazné normy mezi nimi chybí. Například norma určující bezpečnostní požadavky na veřejná dětská hřiště. A co si o zpoplatnění norem myslíte vy?

Kverulant si už v době svého vzniku stanovil několik zásad pro svoji práci. Především nepodporujeme žádného politika a politiky apriorně považujeme spíše za protivníky. Společně s velkým kverulantem naší historie Karel Krylem máme za to, že politikům se nevěří, politikové se kontrolují. Také proto nejsme v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí. A nejen proto, že jejím místopředsedou se stal Pavel Blažek, známí pod přezdívkou Don Pablo a Martin Kuba, považovaný za člena jihočeské mafie. Vše, co prosazujeme, prosazujeme jen silou svého hlasu, s vydatnou podporou tlaku veřejnosti. Naproti tomu, jednání s politiky by nejspíš znamenalo nějaký obchod. Třeba jen to, abychom na ně neútočili, když „pro nás“ něco udělají.

Dnes je světový den spotřebitelských práv a proto si dovolujeme připomenout, že na Kverulantově mapě 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Tento seznam  byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS a je pravidelně aktualizován. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant čtyřikrát do roka svůj přehledný a adresný seznam špatných čerpaček. 

V roce 2010 otevřel Kverulant.org kauzu, kterou si tehdy vysloužil kritiku environmentalistů. Tato kauza se jmenovala Zastavme problematická biopaliva a zabývala se kritikou povinného přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu. Cílem Kverulanta bylo zastavit toto škodlivé a neekologické plýtvání. To se mu konečně podařilo. Vláda ve středu odpoledne rozhodla o zastavení povinného přimíchávání.   A jaký je váš názor na biopaliva?

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražovalo a znehodnocovalo. Navíc bylo zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto bylo již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. To se mu konečně podařilo. Vláda dnes odpoledne rozhodla o zastavení povinného přimíchávání.

Počátkem května 2021 byl konečně široké veřejnosti otevřen areál Pražského hradu. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly, po dlouhých pěti letech, na čas zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl. A jaký je váš názor?

Kverulantovi se podařilo před lety prosadit zákon proti billboardům na dálnicích a silnicích I. třídy. Zmizelo tak nejméně pět tisíc billboardů. Nyní Kverulant usiluje o to, aby se nejen naše hlavní město zbavilo laciného billboardového smogu. A jaký je váš názor?

Přesně před pěti lety, ve středu 22. února 2017 podnikla policie razii v sídle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZVSM). Začalo tak vyšetřování tunelu, který Kverulant.org odhalil již v roce 2013.  Šlo o  tunel, který se vymyká běžným měřítkům. Šlo o nákup centrálního registru administrativních budov (CRAB), za který stát utratil jen do roku 2019 téměř 4 miliardy korun. Přitom CRAB je v zásadě jen trochu lepší excelová tabulka, která shromažďuje informace o pouhých 2,5 tisících budov. Cílem Kverulanta bylo dosáhnout potrestání viníků. To se mu přes veškerou snahu nepodařilo. Policie sice v únoru 2017 začala věc vyšetřovat, ale ani po pěti letech nebyl nikdo postaven před soud. Kverulantovi tak nezbylo, než tuto kauzu nyní uložit do svého archivu. 

S hrdostí si dovolujeme připomenout, že od 13. února 2020 se na homepage serveru Seznam.cz objevují odkazy na Kverulantovy aktuality.

S novou vládou vznikly i její nové orgány. Tak byla nově ustanovena Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí. Jejím místopředsedou se stal Pavel Blažek, známí pod přezdívkou Don Pablo a Martin Kuba, považovaný za člena jihočeské mafie. Jmenování obou kmotrů z ODS do protikorupční rady vlády nelze než považovat za výsměch široké veřejnosti. Kverulant proti této aroganci protestuje.

Dnešní zkouška sirén vám především měla připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta za to, že bojuje proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal zejména po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Nyní je Kverulantovým cílem přimět stát vymáhat zpět ty dotace, které mu byly vyplaceny v rozporu se zákony. Podle auditorů Evropské komise i podle Kverulantova názoru byl Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládal a ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Přesto bývalý premiér i Agrofert střet zájmů odmítá. A co si o tom myslíte vy?

Historik Timothy Snyder, autor globálních bestsellerů Cesta k nesvobodě, Krvavé země a Černá zem, sepsal v knize Tyranie dvacet lekcí z historie jako apel k občanskému angažmá proti erozi liberální demokracie v Americe a v Evropě. Návrat tyranií je podle Snydera lehce představitelný, jestliže podlehneme lhostejnosti a smířlivosti vůči nenápadně se prosazujícímu zlu. Jedno oněch dvaceti doporučení zní: Přispívej na dobrou věc.

Počátkem května 2021 byl konečně široké veřejnosti otevřen areál Pražského hradu. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly, po dlouhých pěti letech, na čas zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl. A jaký je váš názor?

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant v kauze Ulice na retardérech usiluje o nápravu. A co si o obecně o retardérech myslíte vy?

Přesně před rokem 1. ledna 2021 veřejnost získala bezplatný přístup k závazným technickým normám. Umožnil jí to takzvaný sponzorovaný přístup, o jehož zavedení se Kverulant významně zasloužil.

Po zaměstnancích státu v drtivé většině případů nikdo nevymáhá náhradu škody, kterou svým nesprávným či nezákonným postupem způsobili. Přitom jen za posledních pět let stát na odškodněních za nezákonný postup státu vyplatil lidem 1,2 miliardy korun a další miliardy úřady platily na pokutách. Kverulant protestuje proti beztrestnosti úředníků a už roky volá po nápravě. A jaký je váš názor?

Přes opakované protesty řady protikorupčních organizací se Pavel Blažek z ODS stal znovu ministrem spravedlnosti. Pavel Blažek naprosto selhal jako zástupce státu v kauze Diag Human, lhal a podváděl. Je také vyšetřován v kauze Stoka. Kverulant opět protestuje a bude činnost Pavla Blažka známého pod předávkou Don Pablo velmi pečlivě sledovat.

Falešný zpěv pozná každý, ale sebrat vypečeným zpěvákům jejich cinknuté noty tak snadné není. Vítejte u Kverulantovy hitparády falešníků.

Obecně prospěšná organizace Kverulant.org byla založena v létě roku 2009. Po dvanácti letech nastal čas modernizovat logo. Byla vypsána grafická soutěž. Z více než padesáti návrhů byl nyní vybrán ten od Lama Glama.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Následující Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti.

Obecně prospěšná společnost Kverulant.org a Nadační fond proti korupci dnes odeslaly designovanému premiérovi Petrovi Fialovi otevřený dopis, ve kterém protestují proti nominaci Pavla Blažka na ministra spravedlnosti. Připomínají Blažkovo angažmá v kauze Diag Human a v kauze Stoka. Čelní představitel justice v Česku nesmí být spojován s korupčními kauzami.

Dnes je mezinárodní den proti korupci. Již od starověku byla korupce jednou z nejrozšířenějších a nejzákeřnějších sociálních zel. Od konce 19. století je také považována za hlavní hrozbu v soukromé sféře, která podkopává důvěru, která je nezbytná pro udržení a rozvoj udržitelných ekonomických a sociálních vztahů. Česká republika si však s bojem proti ní dobře nevede. Kverulant.org se to snaží změnit již od svého vzniku od roku 2009. 

Kverulant.org je registrován do mezinárodního dárcovského programu Benevity a může tak dostávat dary od světových firem jako je Apple, Coca Cola, Google, Honda, Levi Strauss, Samsung, Asta Zenca, SAP, Microsoft a nebo třeba od technologického giganta Workday.

Právě jsme získali dost fanoušků na to, abychom naplnili celý jumbo jet. Děkujeme

Kverulant.org není napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Nejsme placeni z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich vážíme. Naše úsilí o lepší správu veřejných věcí za posledních 12 měsíců finančně podpořilo 1 264 laskavých žen a velkorysých mužů. Děkujeme!

Dnes je světový den obětí dopravních nehod. V roce 2020 byl v České republice zaznamenán nejnižší počet osob usmrcených následkem dopravní nehody v historii policejní statistiky. Usmrcených bylo jen 460. Nepochybně na to měla podstatný vliv snížená mobilita v koronavirové době, ale snad i odstranění podstatné části billboardů z dálnic a silnic I. třídy o které se Kverulant významně zasloužil.

I Kverulant si dnes s hrdostí připomíná 17. listopad 1989, kdy jsme se konečně zbavili komunistické totality. Sametové revoluce se tehdy aktivně zúčastnili tehdejší disident a nynější člen Kverulantovy správní rady Jan Urban a tehdejší studentský vůdce a nynější ředitel a zakladatel Kverulanta, Vojtěch Razima.

Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytoval veřejnosti zdarma, ale za internetový přístup k nim vybíral ročně 80 milionů korun. Kverulant.org  mnoho let  prosazoval, aby závazné normy stát veřejnosti poskytoval zdarma. To se částečně podařilo, ale mnohé závazné normy mezi nimi chybí. Například norma určující bezpečnostní požadavky na veřejná dětská hřiště. A co si o zpoplatnění norem myslíte vy?

Cenu Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) za svobodu, demokracii a lidská práva letos dostalo šest lidí z Česka a zahraničí, kteří se nebáli vystoupit proti zvůli nedemokratických režimů nebo přispěli k lepšímu poznání nedávné historie. Mezi oceněnými je i Jan Urban, člen správní rady watchdogové organizace Kverulant.org

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT?

Mnozí zákonodárci si z Poslanecké sněmovny učinili cestovní kancelář do exotických destinací za peníze daňových poplatníků. Kverulant.org již dvakrát přistihl poslance na výletě na Machu Picchu. Proto se nedávno dotázal Poslanecké sněmovny, kam si v posledních letech zákonodárci vyrazili. Odhalil, že Vít Rakušan si v roce 2018 zaletěl na výlet do Peru a Kolumbie a v roce 2019 pak do Austrálie a na Nový Zéland. Obě tyto cesty stály daňové poplatníky téměř 400 tisíc korun. Kverulant žádal po Rakušanovi omluvu a vrácení části peněz. To nyní Rakušan odmítl.

Hlavním komunikačním nástrojem Kverulanta jsou internetové stránky. Za posledních dvanáct měsíců byly navštíveny 412 148 návštěvníky v 504 465 případech. Jeden návštěvník navštívil v průměru 1,31 stránky.

28.říjen I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu. Hezký sváteční den přeje Kverulant.

„Demokracie není panováním, nýbrž prací k zabezpečení spravedlnosti. A spravedlnost je matematika humanity.“ Tomáš Garrigue Masaryk Kverulant.org s hrdostí přijal pozvání do Sítě k ochraně demokracie, která sdružuje firmy, neziskovky i jednotlivce se zájmem o veřejné dění. Síť je svobodný prostor pro debatu expertů, podnikatelů, organizací i široké veřejnosti, abychom společně nacházeli co nejširší shodu na tom, ...

Právě před devíti lety začal Kverulant nahrávat své příspěvky na YouTube. Od té doby jich zveřejnili 176. Od prvního nahraného videa nám fanoušci dali celkem 1 325lajků.  A naše komunita roste. Fanoušci naše videa sdíleli hned 2 528 krát. Byli jsme sledováni celkem 25 180 hodin.

Zpravodajský web Hlídací pes uveřejnil rozhovor s ředitelem a zakladatelem Kverulanta Vojtěchem Razimou. Rozhovor je rozdělen na dvě části. První naleznete zde a druhou v dnešním papírovém vydání týdeníku FORUM Pro žádného bojovníka proti nepravostem politiků a zvůli úřadů není dobrá vizitka, když je sám pravomocně odsouzen. Vojtěchu Razimovi z organizace Kverulant.org se to před časem stalo. ...

Dnešek je Světovým dnem technické normalizace. Kverulant si v této souvislosti dovoluje připomenout, že má velký podíl na tom, že stát počátkem roku 2021 začal poskytovat závazné normy zdarma. Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytoval veřejnosti zdarma, ale za internetový přístup k nim vybíral ročně 80 milionů korun. Kverulant.org  mnoho let  prosazoval, aby závazné normy stát veřejnosti ...

Kverulant.org je přesvědčen, že služba veřejnoprávní televize je důležitým pilířem občanské společnosti a tím víc ho mrzí, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Před devíti lety, v pátek 14. října 2011 vstoupil v platnost zákon regulující vysílaní reklamy v ČT. Ten zcela zakázal vysílat reklamu na ČT1 a zpřísnil vysílání reklamy i na ostatních programech. Televize na programu ČT1 tento zákaz začala po několika týdnech obcházet, reklamu vysílala dal, ale začala ji označovat za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Nejenže jsou tak plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků každý den vidí, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon.

Kolegové z organizace Nechceme billboardy u dálnic a silnic se jako vždy před parlamentními volbami zeptali politických stran, zda jsou pro přísnější regulaci billboardové reklamy. Jako obvykle téměř všichni odpověděli, že ano. Nicméně jako vždy bude třeba jim tyto sliby celé volební období připomínat, aby se něco opravdu změnilo k lepšímu. A přesně to bude ...

Ředitel a zakladatel Kverulanta Vojtěch Razima byl hostem podcastu portálu GIVT. Anotaci tohoto podcastu se píše: „Vojtěch Razima, v roce 2009 založil organizaci Kverulant org, která zastupuje veřejnost tam, kde obyčejný člověk nemá dostatek času, energie nebo prostředků na boj s mocnými. Sám o sobě říká, že je havlista a praktikující katolík, i když už ...

Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. Kverulant.org proti tomu protestoval a vyzval Vatikán, aby sjednal nápravu. Duka nese zveřejnění této kauzy velmi nelibě a s Kverulantem se opakovaně soudí. Nejnověji soud doručil Kverulantovi Dukovou žalobu, ve které po něm požaduje 3 miliony korun a ...

Dokument Obchod se zdravím popsal praxi „terapeutického centra AKTIP“, které za peníze radilo pacientům léčit rakovinu milencem. Proto Kverulant podal v červnu 2018 na šarlatány z AKTIPu trestní oznámení, na jehož základě policie začala případ vyšetřovat. Policie sice případ nakonec odložila, ale počátkem dubna 2019 ukončil AKTIP svoji činnost a v říjnu téhož roku vystoupila pod tlakem kárného řízení zakladatelka AKTIPu z Lékařské ...

V reakci na uvedení dokumentu o šarlatánech z centra AKTIP a na policejní vyšetřování jejich činnosti které Kverulant inicioval, začalo Ministerstvo zdravotnictví v roce 2018 připravovat samostatný zákon o léčitelích. Když mediální zájem opadl, Ministerstvo tvrdilo, že připraví alespoň novelu zákona o zdravotních službách. Nic z toho nakonec Ministerstvo do konce nedotáhlo. Kverulant konstatuje, že ani čtyři ministři ...

Ředitelství silnic a dálnic v roce 2015 rozdělilo dálnice na několik úseků a ve většině z nich zajistilo monopol vždy jedné předražené odtahové společnosti. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval a i jeho tlak přiměl ŘSD k podpisu smlouvy s Českou kanceláří pojistitelů o odstraňování nepojízdných vozidel na některých dálnicích. Náklady jsou tak ve většině případů zaplaceny z povinného ručení ...

Kverulant zdaleka není sám, kdo bojuje proti vizuálnímu smogu v ulicích našich měst a podél silnic. Část billboardů, které denně potkáváme je nelegální. Buď stavební povolení nikdy neměly nebo již vypršela. Iniciativa Přidej se a strhni to připravila jednoduchý návod, jak přimět úřady tyto billboardy odstranit. Vyberte si pro začátek pouze JEDEN billboard, který je ...

Od 1. září 2007 bylo v ČR zavedeno povinné přimíchávání biosložky do nafty a benzinu. To klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Nejprve musela  veškerá motorová nafta obsahovat minimálně 2 % biosložky. V roce 2009 se její podíl povinně zvýšil na 4,5 % u nafty ...

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdí, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. A jaký je váš názor na „prodávání“ stavebních povolení?

Kverulantovu watchdogovou práci nejnověji podpořil i známý sochař a malíř  Jaroslav Róna. Kverulant si velmi váží toho, že jeho zápas proti proradným politikům a rozežraným úředníkům podporují i velikáni české kultury. Kverulant není napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Nejsme placeni z vašich daní. Jsme odkázáni jen na pomoc našich dárců. O to více si ...

LinkedIn je profesní sociální síť, na které se setkávají profesionálové a diskutují o svých pracovních zájmech. V březnu 2011 síť překonala metu 100 milionů registrovaných uživatelů, čím dál více získává popularitu i v Česku. Mezi uživatele patří manažeři, konzultanti a odborníci z nejrůznějších oborů. Kverulantův firemní profil na LinkedIn naleznete zde.

Právě dnes před deseti lety byla v pražském Klementinu podepsána smlouva o archivování Kverulantova webu na serverech Národní knihovny České republiky a archivována jeho první podoba. Od té doby již bylo archivováno více než 340 verzí. Práce Kverulantova týmu je tak uchovávána ve veřejně přístupném webarchivu pro budoucí generace jako důležité svědectví o naší době. Kverulant ...

Dnes uplynulo právě pět let od nabytí účinnosti zákona o registru smluv. Zákon požaduje zveřejnění smluv s plněním nad 50 tisíc korun. Nezveřejněná smlouva není platná. Zákon v roce 2019 přežil i útok senátorů.

Kverulantovi na Facebooku dalo like již 11 000 lidí. Z Vašeho zájmu máme velkou radost a děkujme za něj.

Kverulant si už před deseti lety stanovil několik zásad pro svoji práci. Především nepodporujeme žádného politika a politiky apriorně považujeme spíše za protivníky. Víme, že náš postoj není dobrou vizitkou pro naši demokracii, ale máme za to, že chyba není tak úplně na Kverulantově přijímači. K našim zásadám patří se s politiky vůbec nestýkat. Také ...

Státní zástupce Josef Urválek dnes obvinil Miroslava Kalouska, že loni v září otrávil řeku Bečvu. V kauze se totiž objevilo nové důležité svědectví ministra Brabce. Viděl Kalouska, jak do řeky kyanid sype.

Jan Urban je český novinář, pedagog, disident komunistického režimu, signatář Charty 77, spoluzakladatel, lídr a mluvčí Občanského fóra a člen správní rady watchdog organizace Kverulant.org. Připomeň si jeho varování před volbou Miloše Zemana presidentem z ledna 2013. Video s názvem Jan Urban: Milošku, žaluj vidělo více než  400 tisíc lidí:

Kverulant.org se v minulosti angažoval v otázkách boje proti CO2. Považoval způsob vedení tohoto boje za neúčinný, demagogický a drahý.  Nyní kauzu Nesmyslný a drahý boj proti CO2 uložil do svého archivu a již se touto problematikou  nebude dále zabývat.

Dnes po poledni začalo odstraňování nelegálního LED billboardu nad Nuselským mostem. Kverulant.org to považuje úspěšné završení další etapy svého dvanáctiletého boje proti vizuálnímu smogu.

Český rozhlas před pěti lety neodvysílal pravidelnou glosu Jiřího Stránského. Kverulant.org to tehdy považoval za neomalený cenzurní zásah a přinesl glosu s názvem “Budu zlobit dál” na svých stránkách.  Kverulant také společně PEN klubem protestoval. To vedlo k tomu, že se doyen české kultury na vlny veřejnoprávního rozhlasu vrátil a setrval tam  prakticky až do své smrti v roce 2019. ...

Je tomu pět let, kdy na facebooku přibylo tlačítko "To mě štve". Nové tlačítko Kverulant.org tehdy velmi uvítal. O té doby už není třeba, poněkud schizofrenně, označovat jeho posty o korupci, tunelech, aroganci mocných, podezřelých výběrových řízení a podobně tlačítkem To se mi líbí.

Kverulanta na Facebooku sleduje více než 11 000 lidí. Z vašeho zájmu máme velkou radost a děkujme za něj.

Dnes od zveřejnění prvního oficiálního adresného seznamu špatných pumpařů uplynulo právě deset let. Připomeňte si s Kverulantem tento jeho velký úspěch.

Dne 10. ledna 2011 byl uzavřen a nuceně vyklizen legendární stadion na Štvanici.

Dnes je to přesně 10 let, co jsme zveřejnili první příspěvek na facebooku. Za tu dobu Kverulantovi dalo like již více 10 000 lidí. Z Vašeho zájmu máme velkou radost a děkujme za něj.

Kverulant to považuje úspěšné završení další etapy svého jedenáctiletého boje proti vizuálnímu smogu.

KVERULANTOVY APRÍLOVÉ ZPRÁVY

Pražský Dopravní podnik si v roce 2013 přichystal další z mnoha tunelů. V tomto případě šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Přesně před pěti lety o tom vyšel v Pražském deníku článek s výmluvným názvem: Nový tendr na ostrahu vypíše dopravní podnik do konce roku. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. S malým zpožděním, v lednu 2016 DPP skutečně vypsal nové a podle všeho transparentní výběrové řízení na ostrahu objektů. Oceňte Kverulantův úspěch a staňte se jeho dárcem. Vyvádění peněz z Dopravního podniku totiž zdaleka neskončilo. Nejnověji se Kverulant.org pokouší zastavit vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL.