Nahoru

Dokončené kauzy

Mapa 50 míst, kde je lepší netankovat

Na Kverulantově mapě 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy.  Tento seznam  byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS a je pravidelně aktualizován. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI.

Jak si poslanec Bendl si za veřejné peníze beztrestně fiktivně pronajímal kancelář

Kverulant odhalil, že poslanec za ODS Petr Bendl si za peníze poslanecké sněmovny fiktivně pronajímal kancelář v Rakovníku u advokáta Jiřího Černého. Kverulant na Bendla podal v srpnu 2022 trestní oznámení pro podvod. To policie na podzim 2022 bohužel odložila s tím, že Bendl kancelář sice neužívá, ale zákonu to neodporuje. A ani advokátní komora neshledala na chování fiktivního pronajímatele Černého nic závadného. Bendl i jeho advokát tedy z této kauzy vyvázli naprosto beztrestně, to však neznamená, že Kverulant přestane odhalovat věrolomnost a rozežranost politiků.

Jak chtěla Česká spořitelna parazitovat na vyplácení sociálních dávek

Nečasova vláda v roce 2012 pod záminkou ušetřit na procesu vyplácení sociálních dávek rozhodla, že dávky budou vypláceny jen na účet u České spořitelny. Ve skutečnosti však nešlo o to ušetřit veřejné peníze, ale přihrát nové klienty spořitelně. Aby nebylo na první pohled jasné, že jde o ničemnost, byl projekt prezentován jako vydávání identifikačních průkazů s názvem sKarta pro osoby, kterým jsou vypláceny sociální dávky. Ke kartě však také náležel speciální bankovní účet, na který byly veškeré sociální dávky zasílány. Zasílání na účet u jiné banky nebylo akceptováno. I Kverulantova usedavá kritika vedla k tomu, že projekt byl v 17. září 2013 zrušen.

Konflikt zájmů ředitelky telekomunikačního úřadu

V lednu 2020 jmenovaná předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková byla v době jmenování Babišovou vládou a pak ještě tři další měsíce v přímo učebnicovém a nezákonném konfliktu zájmů, protože podnikala nejméně v devíti firmách. Kverulant.org inicioval zahájení přestupkového řízení s Továrkovou. Ochota a schopnost úředníků potrestat arogantní papaláše však tradičně není velká, a proto Kverulant činnost správního orgánu bedlivě sledoval a potrestání urgoval. Marně, úřad řízení zastavil. Na podzim roku 2022 však bylo jasné, že Továrková na úřadu v lednu 2023 skončí. Vláda jí neprodlouží mandát.

Jak se Kverulant zasloužil o konec dálničních billboardů

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy  nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017, tedy téměř před třemi lety. Billboardaři však tehdy svoji zákonnou povinnost ve velkém ignorovali a zaplavili silnice českou vlajkou ve snaze namluvit veřejnosti, že s tímto polepem to již nejsou billboardy. V dubnu 2018 se o jeden takový dokonce zabil člověk.  Skutečné odstraňování celkem asi 4 200 nelegálních billboardů začalo díky neschopnosti veřejné správy se značným zpožděním a teprve na jaře 2020 ŘSD uzavřelo smlouvu na odstraňování billboardů. Za celé, téměř tři roky od zákazu billboardů na dálnicích a silnicích I. třídy  byla za neodstraňování nelegálních billboardů zaplacena jen několik málo,  navíc směšně malých, pokut. Kverulant.org proti tomu protestuje. Na jedné straně důsledně vymáhá pokuty i za naprosto bagatelní porušení pravidel silničního provozu a na straně druhé naprosto přehlíží hrubé porušování zákona ve velkém. Oceňte Kverulantovu vytrvalou práci a pomozte mu  měsíčním symbolickým darem ve výši 100 Kč v dalších kauzách proti billboardům.

Jak Kverulant přiměl Středočeský kraj k vypsání soutěží na dopravní obslužnost

Středočeský kraj od dob Davida Ratha zajišťoval autobusovou dopravní obslužnost za miliardy nevýhodnými smlouvami uzavřenými bez soutěže. Cílem Kverulanta bylo již od roku 2010 tuto praxi zrušit a přimět krajský úřad k uspořádání transparentního výběrového řízení. To se mu v létě 2022 konečně podařilo.

Korupce na radnici Prahy 15

Starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel v roce 2015 s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Obdobnou smlouvu, ale na jiný projekt uzavřel s Ekospolem jeho předchůdce Pavel Klega. Kverulant.org to považuje za korupční jednání, na oba podal v roce 2015 trestní oznámení a usiloval o to, aby se touto kauzou policie seriózně zabývala. Bohužel marně.

Jak díky Kverulantovi dostal prodejce fejkových respirátorů pokutu 10 milionů a skončil v konkurzu

V době vrcholící koronavirové epidemie odhalil Kverulant.org prodej nebezpečných respirátorů od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory byly vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly. Navíc byly označeny značkou CE, přestože nevyhověly ani evropské homologaci. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Českou obchodní inspekci a dosáhl toho, že ČOI koncem března 2022 zakázala prodej těchto respirátorů a v květnu téhož roku dostal TEX-TECH od ČOI pokutu 10 milionů korun. Ještě, než ČOI dokončila svoje šetření, firma TEX-TECH na Kverulanta podala žalobu. Soud ji však zamítl. Šetření ČOI vyvolané Kverulantem a prohraný soud proti Kverulantovi vedly k tomu, že TEX-TECH skončil v konkurzu. Kverulant to považuje za svoji zásluhu.

Jak Kverulant pomohl vyhodit odsouzeného politika Březinu z ministerstva

Karel Březina byl v roce 2014 pravomocně odsouzen za spáchání podvodu v pražském dopravním podniku, kde jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny. Od července 2016 se stal externím poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové. Kverulant.org proti tomu vytrvale a opakovaně protestoval a v květnu 2017 dosáhl Březinova odchodu z ministerstva.

Úklid ve státní správě

Kverulant v roce 2022 podrobně zmapoval ceny úklidu ve státní správě u 71 institucí. Zkontroloval ceny u téměř 750 budov za roky 2017 až 2021. Kverulant s uspokojením konstatuje, že ani v jednom případě nenarazil na výrazně předražený úklid. Kverulant věří, že je to i tím, že ceny úklidu ve veřejné správě důkladně kontroluje již od roku 2011. Kverulant je hrdý, že svojí prací významně přispěl k omezení plýtvání ve státní správě. Kverulant podobné datové kauzy realizuje každý rok. Pomozte Kverulantovi zastavovat expanzi rozežraného státu a podpořte jej alespoň symbolickým darem.