Nahoru

Dokončené kauzy

Konec tří papalášských retardérů v pražské ulici Na Hřebenkách

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 metrů sedm velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant usiluje o redukci těchto retardérů, a nyní má konečně hotovo. Ve čtvrtek 2. listopadu 2023 byly odstraněny tři přejezdové zpomalovací prahy, z dva byly nahrazeny přejezdovými polštáři a u zbylých prahů byly prodlouženy nájezdové hrany.

Konflikt zájmů Andreje Babiše

Kverulant.org roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem, ani členem vlády a ani nebyl zvolen prezidentem. Poslanecká sněmovna v červnu 2023 prohlasovala novelu zákona, která zpřísňuje vlastnictví médií vrcholnými politiky a která explicitně stanoví, že nikdo z poslanců nesmí vlastnit media a to ani prostřednictvím svěřenských fondů. Následně počátkem září 2023 Babiš prodal mediální skupinu Mafra i Rádio Impuls. Proto Kverulant tuto kauzu uložil do svého archivu.

Mapa 50 míst, kde je lepší netankovat

Na Kverulantově mapě 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy.  Tento seznam  byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS a je pravidelně aktualizován. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI.

Jak Kverulant zastavil vyvádění peněz z Pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře

Počátkem roku 2020 Kverulant.org odhalil vyvádění peněz z Pražského dopravního podniku (DPP) prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt nejdřív obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohli právníci za danou službu fakturovat. Pak byl ovšem uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno. Kverulant podal trestní oznámení a stížnost k antimonopolnímu úřadu a kauza díky němu získala širokou publicitu. To vedlo k tomu, že tento tunel byl zastaven. V létě 2023 Kverulant zjistil, že peníze vyplacené od roku 2020 do jara 2023 kanceláři ROWAN odpovídají původně uzavřeným smlouvám. Kverulant tak tuto kauzu opatrně uložil do svého archivu. Opatrně proto, že DPP bude dál pečlivě sledovat.

Hana Marvanová hlasovala ve prospěch sponzora STANu a nenahlásila, že je v konfliktu zájmů, jak jí to ukládal zákon, přesto vyvázla bez trestu

Hana Kordová Marvanová se stylizovala do role neohrožené protikorupční bojovnice s vysokým morálním kreditem. Kverulant.org má za to, že skutečnost je ale poněkud jiná. Odhalil totiž tři případy, kdy někdejší radní za STAN Hana Marvanová hlasovala ve prospěch sponzora STANu a nenahlásila, že je v konfliktu zájmů, jak jí to ukládal zákon. Kverulant podal oznámení o spáchání přestupku, ale to bylo zastaveno. Prý skutek, o němž se vedlo řízení, není přestupkem. Kverulant se s nepotrestáním zjevného porušení zákona odmítl smířit a proti zastavení vyšetřování podal stížnost. Opět marně. Kverulant tak již vyčerpal všechny legální možnosti, jak dosáhnout potrestání za porušení zákona. Hana Marvanová tedy vyvázla bez trestu.

Nepotrestaný konflikt zájmů ministra Petra Hladíka

Ministr Fialovy vlády Petr Hladík (KDU-ČSL) hlasoval v zájmu podnikatele, se kterým kšeftoval, a nenahlásil, že je v konfliktu zájmů, jak mu to ukládá zákon. Šlo o dvojnásobně předražený nákup pozemku do majetku města Brna od Hladíkova souputníka Martina Unzeitiga. Přistižený politik vinu popřel a jako obvykle obvinění označil za „nechutné mediální útoky na mou osobu a na mou rodinu“. Kverulant.org podal oznámení o spáchání přestupku, ale to bylo odloženo. Prý nebylo zjištěno, že by se Hladík obohatil. Kverulant se s nepotrestáním zjevného porušení zákona odmítl smířit a proti odložení vyšetřování podal stížnost. Marně. Ministrův konflikt zájmů tak zůstane nepotrestaný. Kverulanta mrzí, že se mu přes veškeré úsilí nepodařilo přesvědčit odpovědné úřady o tom, že Hladíkovo jednání bylo nezákonné. Kverulant v této kauze nebyl úspěšný, ale s usvědčováním věrolomných politiků rozhodně nepřestane.

Problematické financování Pionýra z veřejných prostředků

Ve středu 13. dubna 1949 vznikla v Praze jednotná mládežnická organizace s názvem Československý svaz mládeže a po sovětském vzoru byla pro děti založena Pionýrská organizace. Ostatní mládežnické a dětské organizace přestaly existovat. Zástupci někdejší komunistické organizace pro děti a mládež se v demokratickém zřízení rozhodně neztratili. Za deset let od roku 2012 do roku 2022 Pionýři načerpali jen z rozpočtu ministerstva školství celkem více než čtvrt miliardy korun. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nebyly tyto prostředky vždy poskytovány transparentně a spravedlivě. Navíc NKÚ objevil v čerpání dotací Pionýra několik podvodů. Kverulantovým cílem bylo prosadit nastavení jasných a transparentních pravidel na rozdělování peněz pro práci s dětmi. To se mu nakonec podařilo, ale na dalších kauzách Kverulant teprve pracuje.

Jak se Kverulant zasloužil, aby stát poskytoval normy zdarma

S Novým rokem 2021 veřejnost získala bezplatný přístup k závazným technickým normám a v červenci 2023 již bylo takto zveřejněno 1596 norem. Umožnil to takzvaný sponzorovaný přístup k normám, o jehož zavedení se Kverulant.org významně zasloužil. Zveřejňování se netýká úplně všech norem, ale jen těch povinných. Tedy takových, jejichž dodržování je povinné.

Kverulant konečně dosáhl odstranění nelegálního autobazaru na Praze 15

Místní kmotr Aleš Petříš na Praze 15 postavil načerno autobazar. Ten od roku 2012 provozovala švýcarská firma Emil Frey. Kverulant.org roky usiloval o odstranění této černé stavby. V srpnu 2022 se mu podařilo dosáhnout toho, že Praha 15 vydala rozhodnutí o zákazu používat stavbu a v dubnu 2023 byl autobazar konečně vyklizen.

Jak Miloš Zeman a jeho kamarila zneužívali moc

Miloš Zeman s sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívali svého postavení. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval. Velký podíl odpovědnosti na tom, že Hrad byl za Zemana prolezlý korupcí a nepotismem, mají mnozí politici napříč politickým spektrem. Neudělali nic proti tomu, že se na Hradě kradlo ve velkém, ani že se s tajnými dokumenty seznamovali lidé bez prověrky. Neudělali nic, když Zeman uzavřel Hrad veřejnosti. S odchodem Zemana a jeho kamarily z Hradu v březnu 2023 uložil Kverulant tuto kauzu do svého archivu, ale rozežrané úředníky a zkorumpované politiky bude kontrolovat dál. Stejně jako kontroloval v minulosti Zemana, bude kontrolovat i Petra Pavla.