Nahoru

Dokončené kauzy

Mapa 50 míst, kde je lepší netankovat

Na Kverulantově mapě 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy.  Tento seznam  byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS a je pravidelně aktualizován. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI.

Jak Kverulant přiměl Středočeský kraj k vypsání soutěží na dopravní obslužnost

Středočeský kraj od dob Davida Ratha zajišťoval autobusovou dopravní obslužnost za miliardy nevýhodnými smlouvami uzavřenými bez soutěže. Cílem Kverulanta bylo již od roku 2010 tuto praxi zrušit a přimět krajský úřad k uspořádání transparentního výběrového řízení. To se mu v létě 2022 konečně podařilo.

Korupce na radnici Prahy 15

Starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel v roce 2015 s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Obdobnou smlouvu, ale na jiný projekt uzavřel s Ekospolem jeho předchůdce Pavel Klega. Kverulant.org to považuje za korupční jednání, na oba podal v roce 2015 trestní oznámení a usiloval o to, aby se touto kauzou policie seriózně zabývala. Bohužel marně.

Jak díky Kverulantovi dostal prodejce fejkových respirátorů pokutu 10 milionů a skončil v konkurzu

V době vrcholící koronavirové epidemie odhalil Kverulant.org prodej nebezpečných respirátorů od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory byly vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly. Navíc byly označeny značkou CE, přestože nevyhověly ani evropské homologaci. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Českou obchodní inspekci a dosáhl toho, že ČOI koncem března 2022 zakázala prodej těchto respirátorů a v květnu téhož roku dostal TEX-TECH od ČOI pokutu 10 milionů korun. Ještě, než ČOI dokončila svoje šetření, firma TEX-TECH na Kverulanta podala žalobu. Soud ji však zamítl. Šetření ČOI vyvolané Kverulantem a prohraný soud proti Kverulantovi vedly k tomu, že TEX-TECH skončil v konkurzu. Kverulant to považuje za svoji zásluhu.

Jak Kverulant pomohl vyhodit odsouzeného politika Březinu z ministerstva

Karel Březina byl v roce 2014 pravomocně odsouzen za spáchání podvodu v pražském dopravním podniku, kde jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny. Od července 2016 se stal externím poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové. Kverulant.org proti tomu vytrvale a opakovaně protestoval a v květnu 2017 dosáhl Březinova odchodu z ministerstva.

Úklid ve státní správě

Kverulant v roce 2022 podrobně zmapoval ceny úklidu ve státní správě u 71 institucí. Zkontroloval ceny u téměř 750 budov za roky 2017 až 2021. Kverulant s uspokojením konstatuje, že ani v jednom případě nenarazil na výrazně předražený úklid. Kverulant věří, že je to i tím, že ceny úklidu ve veřejné správě důkladně kontroluje již od roku 2011. Kverulant je hrdý, že svojí prací významně přispěl k omezení plýtvání ve státní správě. Kverulant podobné datové kauzy realizuje každý rok. Pomozte Kverulantovi zastavovat expanzi rozežraného státu a podpořte jej alespoň symbolickým darem.

Developer stavěl na základě zfalšovaných povodňových map

Kverulant.org zjistil, že velký bytový projekt Prague Marina II byl v pražských Holešovicích povolen a postaven na základě zfalšovaných povodňových map. Bytový komplex se stovkami bytů vznikl v aktivní zátopové zóně, kde nesmí stát žádná stavba. Zákon i zdravý rozum zde zapovídá jakékoliv výjimky. V aktivním zátopovém území nesmí nic stát nejen proto, že jím při povodni proudí voda, která svou silou ohrožuje jakoukoli stavbu, ale zejména proto, aby voda mohla volně odtékat a tak nezvyšovala svoji hladinu a nezaplavovala další a další území. Kverulant je přesvědčen, že úředníci, kteří stavbu povolovali, dobře věděli, že mapy jsou zfalšované, a za úplatek nad tím mávli rukou. Proto Kverulant v celé věci podal trestní oznámení. To však bylo odloženo a tak Kverulantovi nezbylo než tuto kauzu uložit do svého archivu.

Tunel přes chirurgické nástroje aneb Pohled do šťavnatého policejního spisu

Všeobecné fakultní nemocnici chyběly vysoce specializované mikrochirurgické nástroje pro vědecký projekt. Přes svého kamaráda, primáře Gruse, se o tom dozvěděli Holubovi. Potřebné speciální mikronástroje v hodnotě cca 1 500 000 Kč si obratem opatřili – prý přes Bazoš – a nemocnice jim za následný pronájem zaplatila téměř 550 000 Kč. Kromě nepravděpodobného původu je podezřelé i to, že vzácné nástroje nebyly nikdy nikde evidovány. Podle Kverulanta jde o exemplární případ tunelování veřejných prostředků. Proto na případ upozornil Policii. To nejzajímavější z policejního spisu zveřejňujeme.

Nepotrestaný nezákonný konflikt zájmů předsedkyně ČTÚ

V lednu 2020 jmenovaná předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková byla v době jmenování a pak ještě tři měsíce potom v přímo učebnicovém a nezákonném konflikt zájmů, protože podnikala nejméně v devíti firmách. Kverulant.org vyzval vládu k jejímu okamžitému odvolání ze všech veřejných funkcí a podal oznámení o spáchání přestupku porušením zákona o střetu zájmů. Po několika urgencích Brněnský magistrát v srpnu 2020 zahájil s paní Továrkovou správní řízení.  Ochota a schopnost úředníků potrestat arogantní papaláše však tradičně není velká a proto Kverulant toto správní řízení bedlivě sleduje.

Tunel na Praze 15

Praha 15 chtěla prodat výrazně pod cenou areál bývalé vodárny v hodnotě mnoha desítek milionů napřímo jedinému zájemci, místnímu kmotrovi Aleši Petříšovi. Kverulantovi se sice podařilo zabránit přímému prodeji a donutit radnici prodat areál nejvyšší nabídce ve výběrovém řízení, ale vítězem výběrového řízení se stala nastrčená firma Aleše Petříše. Podpořte Kverulanta v jeho důsledném boji proto arogantním tunelářům ...