Nahoru

Dokončené kauzy

Mapa 50 míst, kde je lepší netankovat

Na Kverulantově mapě 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy.  Tento seznam  byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS a je pravidelně aktualizován. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI.

Smrtelná alternativní léčba

V roce 2018 popsal dokument režisérky Šárky Maixnerové Obchod se zdravím praxi centra Aktip, které za peníze radilo pacientům léčit rakovinu milencem. Proto Kverulant.org podal na šarlatány z Aktipu trestní oznámení, na jehož základě policie začala případ vyšetřovat. Policie sice případ nakonec odložila, ale 8. května 2019 Aktip svoji činnost ukončil a v říjnu téhož roku vystoupila pod tlakem kárného řízení zakladatelka Aktipu Jarmila Klímová z Lékařské komory a tím ztratila možnost vykonávat profesi lékařky. Kverulant to považuje i za svůj úspěch. Po vypuknutí kauzy Aktiv v roce 2018 slibovali politici přijetí zákona, který by chránil nemocné před šarlatány. Ten však ani po pěti letech nepřijali, přestože je k tomu Kverulant opakovaně vyzýval. Naposledy na jaře 2024.

Problematické výběrové řízení na analýzu objektivity zpravodajství České televize

Česká televize (ČT) už roky používá k posouzení objektivity zpravodajství analýzy od firmy Media Content Experts. V březnu 2023 se stejnou firmou uzavřela televize další smlouvu v hodnotě 16 milionů korun. Podle Kverulanta předcházelo uzavření smlouvy zmanipulované výběrové řízení. Proto podal oznámení na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a ten v listopadu 2023 uložil ČT pokutu 180 tisíc korun. ČT se proti pokutě úspěšně odvolala. Rozhodnutí se stalo 12. března 2024 pravomocným. Kverulant.org v této kauze prohrál. Přesto bude dál pokračovat v kontrole vlivných a mocných.

Jak Kverulant zarazil kšeft ministra vnitra Rakušana, nákup pěti vyprošťovacích aut za 100 milionů pro hmotné rezervy

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypsala na podzim 2022 soutěž na nákup pěti velkých vyprošťovacích vozidel. Podle Kverulanta byla soutěž předem připravena pro jediného zájemce. Nejen, že šlo pravděpodobně o korupci, ale nabízela se i otázka, proč potřebovala správa hmotných rezerv pět osmikolových vyprošťovacích aut. Když se na to Kverulant zeptal, tak mu SSHR odpověděla, že nákup byl přáním ministra vnitra Víta Rakušana. Kverulant má k dispozici dopis, který to dokazuje. Přesto policie Kverulantovo trestní oznámení na Rakušana odložila. Rakušan nesl Kverulantova odhalení velmi nelibě, a tak ministerští právníci dali Kverulantovi v únoru 2023 pětidenní lhůtu na odstranění tohoto článku. Kverulant se tomuto nátlaku nepodřídil, svůj článek nestáhl a byl připraven čelit žalobě ze strany ministerstva vnitra. Ta však nepřišla a ani zbytečná vyprošťovací vozidla nakoupena nebyla a tak Kverulant tuto kauzu v závěru roku 2023 uložil do svého archivu. Zkorumpované politiky a rozežrané úředníky je třeba kontrolovat neustále a to Kverulant dělá už od roku 2009.

Konec tří papalášských retardérů v pražské ulici Na Hřebenkách

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 metrů sedm velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant usiluje o redukci těchto retardérů, a nyní má konečně hotovo. Ve čtvrtek 2. listopadu 2023 byly odstraněny tři přejezdové zpomalovací prahy, z dva byly nahrazeny přejezdovými polštáři a u zbylých prahů byly prodlouženy nájezdové hrany.

Konflikt zájmů Andreje Babiše

Kverulant.org roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem, ani členem vlády a ani nebyl zvolen prezidentem. Poslanecká sněmovna v červnu 2023 prohlasovala novelu zákona, která zpřísňuje vlastnictví médií vrcholnými politiky a která explicitně stanoví, že nikdo z poslanců nesmí vlastnit media a to ani prostřednictvím svěřenských fondů. Následně počátkem září 2023 Babiš prodal mediální skupinu Mafra i Rádio Impuls. Proto Kverulant tuto kauzu uložil do svého archivu.

Jak Kverulant zastavil vyvádění peněz z Pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře

Počátkem roku 2020 Kverulant.org odhalil vyvádění peněz z Pražského dopravního podniku (DPP) prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt nejdřív obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohli právníci za danou službu fakturovat. Pak byl ovšem uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno. Kverulant podal trestní oznámení a stížnost k antimonopolnímu úřadu a kauza díky němu získala širokou publicitu. To vedlo k tomu, že tento tunel byl zastaven. V létě 2023 Kverulant zjistil, že peníze vyplacené od roku 2020 do jara 2023 kanceláři ROWAN odpovídají původně uzavřeným smlouvám. Kverulant tak tuto kauzu opatrně uložil do svého archivu. Opatrně proto, že DPP bude dál pečlivě sledovat.

Jak Zdeněk Koudelka nakonec ostrouhal

Cílem Kverulanta bylo v roce 2012 osvětlit nepřijatelnost tehdy připravovaného jmenování Zdeňka Koudelky ústavním soudcem, protože se značně kompromitoval v kauze Diag Human. To se povedlo a Koudelka se ústavním soudcem nestal. Na počátku roku 2019 navrhl tehdejší prezident Miloš Zeman, aby se jeho přítel a poradce Koudelka stal alespoň zástupcem ombudsmanky. Kverulant znovu úspěšně protestoval a Koudelka se zástupcem veřejné ochránkyně nestal.

Hana Marvanová hlasovala ve prospěch sponzora STANu a nenahlásila, že je v konfliktu zájmů, jak jí to ukládal zákon, přesto vyvázla bez trestu

Hana Kordová Marvanová se stylizovala do role neohrožené protikorupční bojovnice s vysokým morálním kreditem. Kverulant.org má za to, že skutečnost je ale poněkud jiná. Odhalil totiž tři případy, kdy někdejší radní za STAN Hana Marvanová hlasovala ve prospěch sponzora STANu a nenahlásila, že je v konfliktu zájmů, jak jí to ukládal zákon. Kverulant podal oznámení o spáchání přestupku, ale to bylo zastaveno. Prý skutek, o němž se vedlo řízení, není přestupkem. Kverulant se s nepotrestáním zjevného porušení zákona odmítl smířit a proti zastavení vyšetřování podal stížnost. Opět marně. Kverulant tak již vyčerpal všechny legální možnosti, jak dosáhnout potrestání za porušení zákona. Hana Marvanová tedy vyvázla bez trestu.

Nepotrestaný konflikt zájmů ministra Petra Hladíka

Ministr Fialovy vlády Petr Hladík (KDU-ČSL) hlasoval v zájmu podnikatele, se kterým kšeftoval, a nenahlásil, že je v konfliktu zájmů, jak mu to ukládá zákon. Šlo o dvojnásobně předražený nákup pozemku do majetku města Brna od Hladíkova souputníka Martina Unzeitiga. Přistižený politik vinu popřel a jako obvykle obvinění označil za „nechutné mediální útoky na mou osobu a na mou rodinu“. Kverulant.org podal oznámení o spáchání přestupku, ale to bylo odloženo. Prý nebylo zjištěno, že by se Hladík obohatil. Kverulant se s nepotrestáním zjevného porušení zákona odmítl smířit a proti odložení vyšetřování podal stížnost. Marně. Ministrův konflikt zájmů tak zůstane nepotrestaný. Kverulanta mrzí, že se mu přes veškeré úsilí nepodařilo přesvědčit odpovědné úřady o tom, že Hladíkovo jednání bylo nezákonné. Kverulant v této kauze nebyl úspěšný, ale s usvědčováním věrolomných politiků rozhodně nepřestane.