I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu.
Československá republika byla založena 28. října 1918 na několika klíčových principech:
Demokratické zřízení
Nový stát byl od počátku koncipován jako parlamentní demokracie. Ústava z roku 1920 ustanovila dvoukomorový parlament složený ze Senátu a Poslanecké sněmovny, jehož členové byli voleni na základě všeobecného volebního práva. Tím byl zajištěn princip zastupitelské demokracie a účasti občanů na správě věcí veřejných.
Republikánské státní zřízení
Československo bylo ustaveno jako republika v čele s voleným prezidentem. Tím se nový stát jasně vymezil vůči předchozímu monarchistickému zřízení Rakouska-Uherska. Prvním prezidentem byl zvolen Tomáš Garrigue Masaryk.
Občanské svobody a rovnoprávnost
Washingtonská deklarace z 18. října 1918 načrtla základní zásady nového státu, který měl zaručovat občanům svobody a rovná práva. Ústava pak zakotvila princip rovnoprávnosti všech občanů bez ohledu na národnost či náboženství.
Národní sebeurčení
Vznik Československa byl naplněním práva Čechů a Slováků na národní sebeurčení. Zároveň však nový stát musel řešit otázku početných národnostních menšin, zejména Němců a Maďarů.
Sociální spravedlnost
Nový stát si kladl za cíl zajistit sociální spravedlnost a zlepšit životní podmínky obyvatel. To se projevilo například v pozemkové reformě či zákonech o sociálním pojištění.
Mezinárodní spolupráce
Československo se od počátku hlásilo k myšlence mezinárodní spolupráce a stalo se členem Společnosti národů. Tím se zapojilo do systému kolektivní bezpečnosti a mezinárodního práva.
Tyto principy položily základy demokratického a svobodného Československa, které se stalo jedním z nejstabilnějších a nejúspěšnějších nástupnických států bývalého Rakouska-Uherska v meziválečném období.
Hezký sváteční den vám za Kverulanta přeje Vojtěch Razima