Kverulant si už v době svého vzniku stanovil několik zásad pro svoji práci. Především nepodporujeme žádného politika a politiky apriorně považujeme spíše za protivníky, a proto se s nimi vůbec nesházíme. Společně s velkým kverulantem naší historie Karlem Krylem máme za to, že politikům se nevěří, politikové se kontrolují. Také proto nejsme v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí. A nejen proto, že jejím místopředsedou se stal Pavel Blažek, přezdívaný Don Pablo a Martin Kuba, považovaný za člena jihočeské mafie. Vše, co prosazujeme, prosazujeme jen silou svého hlasu, s vydatnou podporou tlaku veřejnosti. Naproti tomu, jednání s politiky by nejspíš znamenalo nějaký obchod. Třeba jen to, abychom na ně neútočili, když „pro nás“ něco udělají.
Svět však není černobílý a existují i argumenty pro setkávání lidí z protikorupčních organizací s politiky. Jedním z hlavních argumentů je možnost přímo ovlivňovat tvorbu protikorupčních politik a legislativy. Protikorupční organizace mají často hluboké odborné znalosti a praktické zkušenosti, které mohou politikům poskytnout cenné podněty. Přímá komunikace umožňuje efektivněji předávat doporučení a návrhy na systémová opatření.
Pravidelná setkání mohou pomoci budovat vzájemné porozumění mezi nevládním sektorem a politickou reprezentací. To může vést k lepší spolupráci a efektivnějšímu prosazování protikorupčních opatření.
Setkání s politiky dávají protikorupčním organizacím příležitost zvyšovat povědomí o závažnosti korupce a potřebě s ní bojovat. Mohou tak přispět k tomu, že se boj proti korupci stane politickou prioritou.
Riziko ztráty nezávislosti
Kverulant naopak akcentuje riziko ztráty nezávislosti a poukazuje na to, že příliš úzké vazby na politiky mohou ohrozit nezávislost protikorupčních organizací. Existuje také riziko, že se stanou méně kritickými vůči politické reprezentaci.
Neformální setkání mohou vyvolávat podezření z neprůhledného lobbingu či dokonce korupčního jednání. To může poškodit důvěryhodnost protikorupčních organizací v očích veřejnosti.
Zneužití pro politické účely
Politici mohou setkání s protikorupčními organizacemi zneužívat k vylepšování svého mediálního obrazu, aniž by měli skutečný zájem na prosazování protikorupčních opatření.
Anketa
Setkávání zástupců protikorupčních organizací s politiky může být přínosné, pokud probíhá transparentně a s jasně definovaným účelem. Klíčové je, aby si protikorupční organizace zachovaly svou nezávislost a kritický přístup. Jen tak mohou efektivně plnit svou roli hlídacího psa demokracie a přispívat k omezování korupce v České republice.Proto si Kverulant už v době svého vzniku stanovil , že se s politiky nebude vůbec sházet. A jaký je váš názor: