Nahoru
Anketa: Měl by být areál Pražského hradu otevřený?
Příslušníci SS na Pražském hradě, 21. srpna 1942 | Foto: ČTK
Anketa: Měl by být areál Pražského hradu otevřený?
Twitter

Volnému vstupu do areálu Pražského hradu brání již od roku 2016 ponižující plošné policejní kontroly. Vítězný kandidát na prezidenta Petr Pavel již v listopadu 2022 Kverulantovi slíbil, že Hrad otevře. Kverulant se byl po měsíci od inaugurace nového prezidenta na Hrad podívat. Situace se nezměnila. Nesplnění prezidentova slibu je pro Kverulanta zklamáním, zvlášť proto, že Pavel si našel čas věnovat celé odpoledne tomu, aby v Poděbradech otevřel motorkářkou sezonu. Kverulant je přesvědčen, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti a měl by být otevřen. A jaký je váš názor?

Areál Pražského hradu by měl být?

3 239 (91 %)

226 (6 %)

32 (1 %)

51 (1 %)

Nahrávání ... Nahrávání ...

Kverulant usiluje o otevření areálu Hradu už od roku 2016. Odeslal množství dopisů a výzev, na Hradě uspořádal dvě protestní akce, a dokonce vyhrál soud o to, je-li areál Hradu veřejným prostranstvím či nikoli. To, když na jaře roku 2021 bývalý prezident Zeman zavřel Hrad úplně.  

Kverulant všem kandidátům na prezidenta položil v listopadu 2022 tyto otázky: Jste pro otevření areálu Pražského hradu? Pokud ano, jaké by byly vaše kroky v této věci v případě, že byste úřad prezidenta získal? Vítězný kandidát Petr Pavel odpověděl: ,,Ano. Zpočátku byla opatření omezující vstup veřejnosti oprávněná, protože existovala bezprostřední hrozba teroristických útoků. Ale že Hrad zůstal téměř nedobytnou pevností, do které se občan musí celkem ponižujícím způsobem dostávat, považuji za nepřijatelné. Tomu již bezpečnostní situace neodpovídá. Hrad jako kulturní a historické dědictví by měl být místem, které žije a slouží lidem. Mělo by se tam například konat víc společenských a kulturních akcí. To bych rozhodně podporoval.”

Navzdory generálově slibu trvají plošné kontroly dál. Kverulant o tom o víkendu natočil reportáž:

Z rozhovorů s policisty a vojáky v Kverulantově reportáži dost jednoznačně vyplývá, že tím pravým důvodem pro pokračování „filcungu“ je zajištění pohodové, dobře placené práce na hezkém místě v Praze. Všichni policisté a vojáci, se kterými Kverulant na hradě při natáčení mluvil, mu potvrdili, že jsou na Hradě dobrovolně a většina je mimopražská. Navíc ani jeden z vojáků a policistů nebyl schopen uvést, před jakou hrozbou Pražský hrad vlastně chrání.

Častým argumentem odpůrců otevření Hradu je, že sídla prezidentů a panovníků v Evropě jsou také uzavřena snadnému vstupu. Na to je ale snadná odpověď, Kverulantovi přeci nejde o volný vstup do budovy, kde sídlí prezident. Jde o vstup do areálu Pražského hradu, tedy do celkem rozsáhlé městské čtvrti. Je to, jako by nebyla hlídána jen budova na Downing Street číslo 10, ale byla zavřena celá londýnská čtvrt Westminster.

Historie

Areál Pražského hradu byl otevřen ve dne i v noci prakticky od nepaměti. Je jen těžko představitelné, že by katedrála svatého Víta byla v uzavřeném prostoru, který slouží výhradně potřebám panovníka či prezidenta. Vedle katedrály leží i restaurace Vikárka, která zde fungovala několik staletí a měla otevřeno do pozdních hodin. V nižších částech Pražského hradu, například ve Zlaté uličce, se i běžně bydlelo. V oblasti byly krámy a obchody (dnes by se řeklo provozovny s prodejem zboží) a celý prostor sloužil k obvyklému pohybu lidí bez omezení.

Pouze v případě německé okupace v roce 1939 byl Pražský hrad obsazen německými vojsky, která zabránila volnému průchodu osob. „I. nádvoří němečtí vojáci uzavřeli strážemi, takže příchod na Hrad byl se strany Hradčan možný jen IV. nádvořím (průchod I. nádvořím byl uvolněn ve druhé polovině dubna 1939). Na požádání umožnili však p. kardinálovi průjezd Matyášovou bránou ve dnech velikonočních svátků. Třetí nádvoří uzavřeli strážemi u podjezdu k chrámu sv. Víta a pod chodbou do oratoře. Projíti směl jen ten, kdo se mohl vykázati legitimací, kterou vydalo velitelství 3. sboru. Takové legitimace obdrželi všichni zaměstnanci kanceláře prezidentovy. Kontrola dála se liberálně a při vchodu pod balkonem na III. nádvoří vůbec ne,“ píše Pavel Zeman v publikaci Paměť a dějiny.

Příslušníci SS na Pražském hradě, 21. srpna 1942 | Foto: ČTK

Prosba o podporu

V sobotu 8. dubna zazněla ve vysílání ČT informace, že snad již koncem tohoto týdne bude oznámeno rozvolnění bezpečnostních opatření na Hradě. Ale dokud nebude Hrad skutečně otevřen, bude Kverulant v úsilí pokračovat. Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti podpořte Kverulantův boj za jeho otevření jakkoliv malým, za to však pravidelným finančním příspěvkem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek