Právní stát, dělba moci, politická pluralita, nezávislá justice, svoboda a nezávislost médií a občanské společnosti, férové volby, omezování korupce, ochrana menšin a jejich práv – to jsou základní principy, na kterých má být založena naše svobodná a demokratická společnost i spolupráce evropských států. Iniciativa Síť k ochraně demokracie vítá zveřejnění zprávy Evropské komise o právním státu2024, která analyzuje naplňování principů právního státu v praxi. V otevřeném dopise premiérovi zároveň apeluje na to, aby vláda využila této příležitosti k důkladné diskuzi o tom, jak se Česku v klíčových oblastech daří a co všechno je potřeba zlepšit.
Zpráva EK
Nedávno vydaná zpráva Evropské komise (EK) o stavu právního státu v České republice v roce 2024. uvádí, že v ČR přetrvávají problémy s případy korupce na vysoké úrovni. Zpráva zmiňuje, že tyto případy zůstávají problematické kvůli průtahům v některých řízeních. EK také kritizuje nedostatečnou nezávislost veřejnoprávních médií a dodává, že přes přijatá opatření ke zvýšení jejich nezávislosti přetrvávají obavy ohledně politické nezávislosti. Tyto body představují nejzávažnější kritiky právního státu v České republice podle hodnocení Evropské komise. Zpráva však zároveň uznává, že Česká republika učinila určitý pokrok v posilování právního státu v některých oblastech.
Otevřený dopis
Otevřený dopis adresovaný premiérovi ČR apeluje na vládu, aby nebrala právní stát jako samozřejmost a využila závěry nejnovější zprávu EK o právním státu k otevřené diskuzi o zlepšení v klíčových oblastech. Dopis, podepsaný zástupci nevládních organizací, upozorňuje na rizika eroze právního státu a vyzývá k veřejnému vyjádření vlády k doporučením zprávy.
Dopis oceňuje některé reformy, jako novelu mediálních zákonů a zákona o státním zastupitelství, ale také identifikuje slabiny, například v oblasti financování veřejnoprávních médií a korupce ve veřejném zadávání. Požaduje zlepšení v oblastech justice, boje proti korupci, pluralitních médií a systému brzd a protivah. Zvláštní důraz je kladen na transparentnost, udržitelné financování a participaci občanské společnosti. Dopis vyzývá k dokončení reforem před koncem volebního období vlády, aby se posílila odolnost demokratického právního státu v Česku.
Síť k ochraně demokracie
Síť k ochraně demokracie je česká neformální organizace, která od roku 2020 propojuje významné osobnosti a organizace z různých oborů. Cílem je monitoring hrozeb pro demokracii v osmi klíčových oblastech a následná diskuse, prezentace a snaha o jejich řešení. Síť se zaměřuje na vyhodnocování problémů, které trápí českou demokracii, a na hledání způsobů, jak tyto problémy překonat.
Watchdogová organizace Kverulant.org je dlouholetým hrdým členem Sítě k ochraně demokracie a připojila se k otevřenému dopisu premiérovi. Kverulant.org se od svého založení v roce 2009 věnuje odhalování korupce a bojům za transparentnost ve veřejné správě. Organizace je financována výhradně z darů fyzických a soukromých právnických osob, což jí umožňuje udržet si nezávislost a objektivitu ve své činnosti. I vy se můžete do Kverulantovy práce zapojit finanční podporou jeho nezávislosti.
Vojtěch Razima