I Kverulant si dnes s hrdostí připomíná 17. listopad 1989, kdy jsme se konečně zbavili komunistické totality. Sametové revoluce se tehdy aktivně zúčastnili tehdejší disident a nynější člen Kverulantovy správní rady Jan Urban a tehdejší studentský vůdce a nynější ředitel a zakladatel Kverulanta, Vojtěch Razima.
17. listopad 1989 představuje klíčový moment v novodobých českých dějinách, kdy se občané postavili totalitnímu komunistickému režimu a zahájili proces přechodu k demokracii. Tento den pro nás symbolizuje odvahu a odhodlání lidí bojovat za své svobody a práva.
Připomínka studentského hnutí
Události 17. listopadu 1989 byly iniciovány především studenty, kteří se stali hybnou silou změn. Tím navázali na odkaz studentů z roku 1939, kteří se postavili nacistické okupaci. Den tak připomíná důležitou roli mladé generace v prosazování společenských změn.
Nenásilná cesta ke změně
Sametová revoluce, která byla 17. listopadem zahájena, je ceněna pro svůj nenásilný průběh. Ukazuje, že i zásadní společenské změny lze dosáhnout bez krveprolití, což je inspirativní odkaz pro budoucí generace.
Připomínka hodnoty svobody
17. listopad nám každoročně připomíná, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí. Je to příležitost k reflexi současného stavu společnosti a k uvědomění si, že o tyto hodnoty je třeba neustále pečovat.
Propojení s mezinárodním kontextem
Události 17. listopadu 1989 byly součástí širších změn ve střední a východní Evropě. Připomínají nám, že Česká republika je součástí většího celku a že naše svoboda je propojena se svobodou ostatních národů.
Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) nedávno zveřejnilo výsledky průzkumu české veřejnosti na listopadovou revoluci a na změny politického a ekonomického systému obecně i v jednotlivých oblastech života.
Pozitivní vnímání sametové revoluce
Nejpozitivnější pohled v kontextu řady vybraných historických událostí v období našich novodobých dějin od roku 1918 měla u dotazovaných sametová revoluce, která byla odrazovým můstkem pádu komunistického režimu v roce 1989. Jednoznačně kladně ji hodnotilo 37 % dotázaných a dalších 31 % ji označilo „spíše kladně než záporně“ – celkem kladně tedy 68 %. Opačného mínění bylo 12 % respondentů a neutrální pohled na ni mělo 14 % dotázaných občanů.
Odkaz 17. listopadu tak zůstává živý a aktuální i více než 30 let po sametové revoluci. Připomíná nám hodnotu svobody, demokracie a občanské angažovanosti, které jsou základem moderní české společnosti.
Hezký sváteční den vám za Kverulanta přeje Vojtěch Razima